Brussel dekt deel BSE-rekening UITVERKOOP Gimbrère EU-parlement keert zich tegen vrije postmarkt Ontmoedigende afbeeldingen op sigarettenpakje Rabat wil Spaanse vissers kwijt Bosnische Serviër bekent schuld aan etnische zuivering Verkeerschaos in Japan Bijdrage aan vernietigen runderen Opnieuw arrestaties op Papoea auping Vrolijk protest donderdag 14 december 2000 door Hetty van Rooij BRUSSEL - Voor iedere Neder landse koe die in verband met de BSE-crisis moet worden afge maakt, betaalt Brussel zeventig procent van de kosten met een maximum van 919 gulden. Voor vaarzen geldt een maximum van 847 gulden. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, ver wacht dat de overheid de rest voor haar rekening neemt. Den Haag moet bovendien de opslag en de vernietiging van de kar kassen betalen. Vanaf 1 januari 2001 worden een half jaar lang koeien die ou der zijn dan dertig maanden en die niet op BSE zijn getest, niet meer geschikt geacht voor con sumptie. Dat betekent in de praktijk dat in alle EU-landen een massaal vernietingspro- gramma op gang komt. De prijs die de boeren voor hun koeien krijgen, wordt vastgesteld op basis van de marktwaarde die in alle landen verschillend is. Zo krijgt een Luxemburgse boer van Brussel bijna het dubbele voor zijn afgekeurde koeien vergeleken met een boer uit Por tugal (1216 tegen 618 gulden). Nederland zit in de midden moot. Volgens Europees land bouwcommissaris Fischler zijn de vergoedingen bewust hoog gehouden om geknoei met het vernietigingsprogramma te voorkomen. „Deze maatregelen kosten geld, maar ze bieden een maximale zekerheid aan de consument", zegt hij. Oudere koeien Het is de bedoeling dat Den Haag de boeren compenseert en zeventig procent van de kosten vervolgens verhaalt op Brussel. Om hoeveel dieren het gaat, is nog niet bekend. Dat hangt on der meer af vah de vraag hoeveel BSE-testen er op oudere koeien zullen worden uitgevoerd. Brussel heeft wel een schatting van de kosten gemaakt: als er 100.000 ton vlees wordt vernie tigd, kost dat de EU 308 miljoen gulden. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie becijferde gis teren dat het vernietigen van twee miljoen koeien in de hele EU ongeveer 1,9 miljard gulden kost. Alleen in Finland, Oosten rijk en Zweden, waar het BSE- risico klein is, mogen niet-ge- teste koeien ouder dan dertig maanden nog voor consumptie worden geslacht. Die dieren mogen echter niet worden uit gevoerd. GPD pagina 19: uitbreiding viasteelt voor veevoeders bepleit door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Een kleu renfoto van een aangetast ge bit op het sigarettenpakje moet het roken ontmoedigen. Volgens het Europees parle ment is dit zestig keer effec tiever dan alleen een waar schuwend opschrift. „We gaan de glamour van het ro ken afhalen", aldus VVD-eu- roparlementariër Maaten. Het Europees parlement steunde gisteren met onver wacht grote meerderheid een serie voorstellen van Maaten die roken moeten tegengaan. Circa eenderde van de voor- en achterzijde van een pakje is vanaf 2002 bestemd voor waarschuwende teksten, eventueel ondersteund door een foto. Misleidende termen als 'light' of 'mild' worden verboden. Jaarlijks sterven momenteel in de Europese .Unie vijfhonderdduizend mensen per jaar aan de ge volgen van roken. Maaten heeft er alle vertrou wen in dat de EU-ministers van Volksgezondheid van daag het merendeel van de plannen overnemen. „We krijgen daar goede signalen Volgens Maaten zullen de af beeldingen niet schokkend zijn. „Het gaat bijvoorbeeld om de foto van een aangetast gebit. Of van een zwangere vrouw, om de gevaren van ro ken voor de foetus te bena drukken." In Canada zijn sigaretten pakjes met dergelijke kleu- renprentjes al ingevoerd. „Uit onderzoek daar blijkt dat de waarschuwing dan zestig keer beter blijft han gen", aldus Maaten. Het parlement wil ook het toevoegen van ammoniak aan sigaretten verbieden. Ammoniak versterkt de ver slavende werking van nicoti ne. Ook moet het maximale teer-, nicotine- en koolmo- noxidegehalte in sigaretten omlaag. Export De nieuwe Europese normen gelden ook voor de export van tabak naar landen bui ten de EU. De industrie krijgt een overgangstermijn van enkele jaren om zich hierop voor te bereiden. Sigarettenfabrikanten voor spellen een verlies van ne genduizend banen in Europa als de nieuwe regels worden ingevoerd. GPD SANBONGI - Onverwachte sneeuwval leidde gisteren in Japan tot een enorme kettingsbotsing. Meer dan 64 personenauto's en vrachtwagens reden op elkaar op de snelweg bij Sanbongi in Noord-Japan. Er vielen 21 gewonden. foto AP Vietnam klaagt boeddhist aan HANOI - De Vietnamese autoriteiten hebben de boeddhisti sche leider Ha Hai officieel aangeklaagd. Het is niet duidelijk waarvan Ha Hai wordt beschuldigd. De overheid ontkent aantijgingen van Ha Hai dat de gods dienstvrijheid in Vietnam in gevaar is. „Hij heeft de Vietna mese wet herhaaldelijk overtreden en wordt behandeld vol gens de wet", meldde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hai is algemeen secretaris van de Hoa Hao Boeddhistische gemeenschapDe Hoa Hao-gemeen- schap in de Verenigde Staten meldt dat duizenden leden de af gelopen week in Vietnam demonstreerden voor godsdienst vrijheid en de vrijlating van Hai. RTR Skinhead moet gevangenis in AUGSBURG - Een rechtbank in Augsburg heeft gisteren een twintigjarige skinhead veroordeeld tot 5,5 jaar wegens het plegen van een aanslag op een buitenlander. Een man van Hongaarse afkomst raakte daardoor gewond. De rechtbank achtte de man schuldig aan poging tot dood slag. De aanklager had volgens de rechtbank voldoende be wezen dat de skinhead in februari dit jaar met een geweer op het slachtoffer had geschoten en hem in het hoofd trof. Volgens de aanklagers werd de man gedreven door haat tegen buitenlanders en trok de skinhead er speciaal op uit om men sen te doden. DPA/AFP Tudor vecht stembusuitslag aan BOEKAREST - De extreem-rechtse partij Romania Mare (PRM) heeft het constitutioneel hof van Roemenië gevraagd de uitkomst van de presidentsverkiezingen ongeldig te ver klaren. In de tweede ronde van de presidentsverkiezingen zondag werd de leider van Romania Mare, de nationalist Cor- neliu Vadim Tudor verslagen door de oud-communist Ion Iliescu. De zeventigjarige Iliescu kreeg zondag 70,2 procent van de stemmen, tegen 29,8 procent voor Vadim Tudor. De extreem rechtse politicus kondigde direct na de verkiezingen aan j uri- dische stappen te ondernemen tegen de kiescommissie, die hij betichtte van 'de grootste fraude van de eeuw'. AFP/ANP Uitlevering oorlogsmisdadiger MELBOURNE - Letland heeft Australië om de uitlevering gevraagd van de 87-jarige Konr.ad Kalejs. De van geboorte Letse Kalejs wordt onder meer verdacht van genocide en oor logsmisdaden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Kaljels, die de Australische nationaliteit bezit, is gisteren aangehouden maar later op borgtocht vrijgelaten. Volgens zijn advocaten is hij te oud en te ziek om nog terecht te staan. De verdachte heeft toegegeven tijdens de oorlog lid te zijn ge weest van een door de Duitsers gesteund moordcommando, dat verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van 30.000 mensen in het Baltische land. Kalejes ontkent hierbij betrokken te zijn geweest. AFP/RTR Meer PR van NAVO in Moskou BRUSSEL - De NAVO krijgt dit voorjaar in Moskou een vol waardig voorlichtingsbureau, zo meldden NAVO-bronnen gisteren. Het bondgenootschap had tot vorig jaar maart in Moskou twee voorlichters die vanuit de Duitse ambassade opereer den. Maar na het begin van het Kosovo-conflict en de bom bardementen op Joegoslavische doelen moesten zij van de Russen hun werkzaamheden beëindigen. Het nieuwe voorlichtingsbureau krijgt een grotere bezetting en krijgt onderdak in de Belgische ambassade. ANP BERLIJN - De Duitse rege ring heeft genoeg van de mil- jardenverliezen en het gebrek aan daadkracht bij de spoor wegen. Ze heeft een stuur groep in het leven geroepen die het financiële beleid zal inventariseren. De stuurgroep bestaat uit de staatssecretarissen van Eco- Onderzoek naar Deutsche Bahn nomische Zaken, Financiën en Verkeer, zo liet het ministe rie van Verkeer gisteren we ten. De drie zijn op dezelfde dag al bij elkaar gekomen. Het is de bedoeling dat er van buitenaf adviseurs worden aangetrok ken. Deutsche Bahn is in 1994 ge privatiseerd. In de loop van de jaren groeiden de verliezen sterk. Tot 2004 verwachten de Duit se spoorwegen een verlies van vier a vijf miljard mark. DPA JAKARTA - De Indonesische politie heeft dinsdag nog eens vijf leden van de onafhankelijk heidsbeweging van Papoea aangehouden. Dat heeft hun ad vocaat gisteren bekendge maakt. De vijf zouden in oktober be trokken zijn geweest bij onlus ten in de plaats Wamena, waar toen veertig mensen om het le ven kwamen. Bewoners koelden hun woede op migranten nadat de politie opdracht had gegeven de vlag, die de onafhankelijkheid sym boliseert, te strijken. De afgelopen weken pakten de autoriteiten al vijf mensen op, onder wie de leider van de bewe ging, Theys Eluay. Zij worden ervan beschuldigd naar afschei ding te streven en het gezag te ondermijnen. EFE/ANP Zimbabwaanse oppositieleider Sithole overleden HARARE - De vroegere Zim babwaanse oppositieleider do minee Ndabaningi Sithole is op tachtigjarige leeftijd in Phila delphia in de Verenigde Staten overleden. Hij behoorde tot de leiders van de oppositie tegen het blanke minderheidsbewind in het toen malige Rhodesië en raakte in conflict met de huidige presi dent van Zimbabwe, Robert Moegabe. Sithole behoort tot de oprich ters van de ZANU, de huidige regeringspartij in Zimbabwe. Hij won in het begin van de jaren zestig de strijd met Moegabe om het leiderschap van de partij, maar werd in de jaren zeventig door de huidige president terzij - de geschoven, omdat hij te veel concessies aan het blanke min derheidsregime van Ian Smith zou doen. Sithole stichtte vervolgens een eigen partij, ZANU-Ndonga, die vooral aanhang heeft in het zuidoosten van Zimbabwe. De partij won eerder dit jaar een ze tel in het parlement. Sithole werd in december 1997 tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij drie jaar daarvoor betrokken zou zijn ge weest bij een poging Moegabe te vermoorden. Sithole ontkende en zei slachtoffer te zij n van ver zinsels van de Zimbabwaanse geheime dienst. AFP/ANP Monopolie Momenteel hebben de nationale PTT's een monopolie op 97 pro cent van de postmarkt. De Eu ropese Commissie wil dit vanaf 2003 terugdringen tot 77 pro cent. Nieuwe ondernemingen moeten dan kunnen meedingen naar het bezorgen van brieven zwaarder dan vijftig gram. Van af 2007 voorziet de Commissie een verdere afbraak van de postmonopolies. Het parlement wijst dit af. De meeste partijen willen in 2005 door Henk van den Boom RABAT - Als er voor het einde van het jaar geen nieuw visserij - verdrag komt tussen Marokko en de Europese Unie, betekent dit het einde van een groot deel van de Zuid-Spaanse en Portu gese visserij. Meer dan vijfhonderd schepen liggen al een jaar aan de wal te Advertentie wachten op een nieuwe rege ling. De vissers krijgen een tij delijke vergoeding van de EU. Volgens het Spaanse ministerie van Landbouw en Visserij doen de Europese onderhandelaars nauwelijks moeite om tot een nieuw contract te komen. De achtergrond van die laksheid is de wens van Brussel om de kleinschalige visserij weg te saneren. De Andalusische vis sers werken veelal met kleine schepen. De plannen en het geld zouden al klaar liggen voor om scholing van de vissers. Die ver zetten zich tegen deze sanering. In juni zijn de nieuwe onder handelingen tussen de EU en Marokko begonnen over een nieuwe vijfjarige regeling. De regering in Rabat wil niet verder gaan dan een tweejarig contract en koppelt daaraan zeer ver gaande eisen. Ingekrompen Zo wil Marokko dat de Spaanse vloot drastisch wordt inge krompen. De helft van de be manningen moet uit Marokka nen bestaan en de vis moet in Marokkaanse havens aan wal worden gebracht en verwerkt. De periode dat er niet gevist mag worden moet worden ver lengd. De wekelijkse besprekingen in Rabat zitten muurvast. Beide partijen doen zelfs geen moeite te verbergen dat men erop uit is de onderhandelingen te laten mislukken. De Spaanse minister van Visse rij Canyete heeft de Europese Commissie gevraagd de EU- hulpprogramma's aan Marokko stop te zetten als Rabat niet toe schietelijker wordt. De Com missie wijst echter elke politie ke pressie van de hand. GPD door Marjolijn de Cocq DEN HAAG - Twee jaar na zijn eerste voorgeleiding voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft de Bosnische Serviër Stevan Todorovic, bijgenaamd Monstrum, gisteren onverwacht schuld bekend. Todorovic (42) gaf toe dat hij als politiechef van Bosanski Samac heeft deelge nomen aan de etnische zuive ringen in het noorden van Bos nië in 1992. Aanklager Nancy Patterson eis te een gevangenisstraf tegen To dorovic van 'niet minder van vijf jaar en niet meer dan twaalf'. De schuldbekentenis kwam in een hoorzitting die van te voren door het Tribunaal was aange merkt als 'belangwekkend en betekenisvol'. Todorovic' advo caten blijken de afgelopen maanden op initiatief van de Bosnische Serviër onderhande lingen te hebben gevoerd met de aanklagers. Die waren bereid 26 van de 27 beschuldigingen te gen Todorovic te schrappen. In ruil daarvoor bekende hij het belangrijkste punt in de aan klacht: 'vervolging' als misdaad tegen de menselijkheid. Boven dien trok Todorovic zijn protest in dat zijn arrestatie door NAVO-troepen in Bosnië on rechtmatig was. Todorovic heeft sinds zijn arres tatie volgehouden dat hij op Servisch grondgebied is 'gekid napt' en door gemaskerde ont voerders aan SFOR-soldaten uitgeleverd. Maandag werden negen mannen hiervoor door een Servische rechtbank ver oordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot achtenhalf jaar. De juridische procedure die Todorovic voor het Tribu naal had aangespannen om be wijsmateriaal tegen SFOR op tafel te krijgen, hield de zaak te gen de Bosnische Serviër en drie medeverdachten maandenlang in haar greep. Graham Blewitt, plaatsvervan gend hoofdaanklager van het Tribunaal, toonde zich gisteren vooral opgelucht dat met de 'deal' een mogelijk obstakel voor SFOR om andere verdach ten op te pakken, is weggeno men. De rechters van het tribu naal bepalen op 12 januari of zij met de deal akkoord gaan. Todorovic, die voor de oorlog een leidende functie had in een meubelfabriek, werd in april 1992 na de Servische overname van Bosanski Samac benoemd tot politiechef. De Serviërs voerden een ter- reurcampagne om de moslims en Kroaten uit de stad te ver drijven. Van de 17.000 waren er in 1995 minder dan driehonderd over. GPD ROYAL, Het Bed Ontdek de slaapmogelijkheden van het bekendste beddenmerk Auping... in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Het Euro pees parlement weigert het mo nopolie van de nationale poste rijen op de briefbezorging af te breken. De parlementariërs vre zen dat concurrentie op de post markt leidt tot massaontslagen en van postbodes verstoken af gelegen gebieden. Verantwoordelijk Europees Commissaris Bolkestein is zeer gerriteerd over deze opstelling. „Dit is belachelijk, gewoon te gek voor woorden." Het parle ment zal vandaag de plannen van Bolkestein verwerpen om de postbode concurrentie te ge ven. Christen-democraten, so cialisten en de Groenen zien de vrije markt als 'de doodsteek voor de postdienst'. Van de ruim 1,4 miljoen mensen die momenteel werken .bij na tionale posterijen in de Europe se Unie, zou slechts tien procent zijn baan behouden. Bolkestein bestrijdt deze cijfers. Hij ver wacht juist meer werkgelegen heid als gevolg van de concur rentie. maximaal negen procent van de postbestelling aan de vrije markt overlaten. Verdergaande concurrentie bedreigt volgens de parlementariërs de bezor ging op het platteland. Bolke stein gaf gisteren de 'keiharde garantie' dat dat hielp niet In een bitse woordenwisseling betitelde de Commissaris de parlementsvoorstellen als te laat en te mager. Hij beticht met name de Franse, Britse en Itali aanse vakbonden van verre gaand conservatisme. In Zwe den is de postbezorging sinds 1993 volledig geliberaliseerd. Zweedse Europarlementariërs stellen dat sindsdien de service van de postdiensten beter en goedkoper is geworden. Eerder verwezen Frankrijk, Ita lië, Portugal en Griekenland Bolkesteins voorstel al naar de prullenbak. Volgende week ko men de EU-landen opnieuw bij een om de concurrentie op de postmarkt te bespreken. De ver wachting is dat Bolkestein dan gedwongen zal worden zijn plannen af te zwakken. GPD LISSABON - Doorgaans zijn demonstrerende boeren een weinig opgewekt gezelschap, maar gisteren in Lissabon ging het er vrolijk aan toe. Er werden heildronken uitgebracht door lachende betogers, maar het ging dan ook om wijnboeren. De aanleiding van de betoging was minder vrolijk. Ook deze agragiërs zitten financieel in de knel en ze eisen meer steun van de Portugese regering. foto Gael Cornier/AP LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5