Kaalslag legt Zierikzees kerkhofje volledig bloot Gemeente krijgt slecht rapport PZC OR gemeente wacht met standpunt over personeelsreductie Brouwenaar voert actie voor behoud volwaardig ziekenhuis Qoed& w wijnkoper bekoejr jeenkrMu% Botsing door rijden door rood Cheque voor Stichting Leukemie Vrouw loopt hersenschudding op Goederen gestolen uit vrachtwagen Serie autokraken in Serooskerke Mishandeling om geld Brouwershaven is niet te spreken over gemeentebeleid door Marcel Modde ZIERIKZEE - De onderne mingsraad van de gemeente Schouwen-Duiveland neemt pas volgende maand een defini tief standpunt in over de forma tiereductie van de ambtelijke organisatie. De personeelsver tegenwoordiging heeft daartoe woensdag besloten, omdat vol gens voorzitter P. van Santé de tijd te kort is om de reactie van gemeentesecretaris G. van Hof wegen op het concept-advies van de OR zorgvuldig te bestu deren. Van Hofwegen stuurde zijn re actie dinsdag naar de onderne mingsraad, een week later dan aanvankelijk was afgesproken. De inhoud van het vier pagina's tellende stuk is echter dermate interessant, aldus Van Santé, dat is besloten de overweging toch nog mee te laten wegen in de uiteindelijke standpuntbe paling van de OR met betrek- REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl king tot de personeelsinkrim ping. „Zonder me verder uit te laten of het aanknopingspunten bevat of de deur definitief in het slot gooit, het vergt enige con centratie om te bevatten wat daar nu precies allemaal staat. Ook dat willen wij als OR seri eus aanpakken en zorgvuldig laten bezinken." Inhoudelijk doet Van Santé tot die tijd geen mededelingen. In eerste instantie zou de ge meenteraad al in november een besluit nemen over de door bur gemeester en wethouders voor gestelde formatiereductie. In totaal worden 23 banen ge schrapt, zo is de bedoeling. Daartoe moet tevens een sociaal plan worden opgesteld. Dat kan alleen met medewerking van de OR. Adviseert de onderne mingsraad negatief, dan zet dat de verdere procedure onder druk. Schema De vertraging die nu is opgetre den, heeft volgens Van Hofwe gen geen directe gevolgen voor het strakke uitvoeringsschema van het Plan van Aanpak. „Dit is nu net een onderdeel dat meer tijd heeft. Feitelijk hebben we tot eind 2002 om de formatiere ductie tot stand te brengen. Financieel gesproken (de struc turele bezuinigingen op de per soneelskosten) zitten we nu al op vijftig procent. Daarmee lo pen we voor op schema." Die winst is behaald doordat een aantal medewerkers inmiddels uit eigen beweging is vertrok ken naar een andere baas, dan wel met pensioen is gegaan. Die functies zijn niet meer ingevuld. De inkrimping' moet in totaal op jaarbasis twee miljoen gulden besparing opleveren. Serieus Dat Van Hofwegen een week langer de tijd heeft genomen om een vier pagina's tellende reac tie te schrijven, houdt verband met het feit dat hij het concept advies serieus op z'n merites wilde beoordelen, zei de interim-secretaris gisteren. Ook heeft hij zich tussentijds met het managementteam van de ge meente enkele dagen terugge trokken op 'de hei' om de sector- hoofden op weg te helpen in de beoogde cultuuromslag in den ken en doen die in het Plan van Aanpak wordt nagestreefd. „Dat soort aspecten weegt naar mijn idee zwaarder dan een deadline," foto Marijke Folkertsma Het kerkhof lag tot voor kort nog beschut achter een volle bosrand. Nu rest enkel een gapend gat. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Van een rustige begrafenisplechtigheid is op de Rooms Katholieke begraaf plaats St. Barbara in Zierikzee voorlopig geen sprake meer. Op een steenworp afstand van het kerkhof raast het verkeer op de provinciale weg N59 sinds deze week duidelijk zichtbaar en hoorbaar voorbij De Rooms Katholieke be graafplaats St. Barbara lag tot een paar dagen geleden be schut achter een dikke bos rand. Maar in amper twee da gen tijd zijn in opdracht van Rijkswaterstaat de bomen ge kapt en versnipperd en is het struikgewas tot op het maai veld gesnoeid. Achtergebleven is een kaal, modderig stukje grond met her en der een paar bergjes houtsnippers. Volgens administrateur van de begraafplaats, L. van der Hark, heeft de kaalslag op het terrein niets te maken met uit breidingsplannen voor het kerkhof. Weliswaar wordt binnen het bestuur de inrich ting van de begraafplaats on der de loep genomen, maar vooralsnog is van uitbreiding geen sprake. Van der Hark was niet op de hoogte van de snoei- plannen van Rijkswaterstaat en is niet gelukkig met de nieuwe situatie. „Bijvoor beeld in Nieuwerkerk en Re- nesse zie je het ook dat de be graafplaats vrij openlijk ligt. Zelf ben ik er in ieder geval geen voorstander van." De drastische verwijdering van het groen heeft immers het Zierikzeese kerkhofje volledig blootgelegd. „Vanaf de weg kun je nu zo op de grafstenen kijken", heeft F. Wansink al geconstateerd, Als lid van de parochie heeft hij zich ver baasd over de resolute kaal slag. „Denk ook maar aan de extra geluidsoverlast, niet al leen voor de begraafplaats maar ook voor de woningen in Malta." Want de dichte bos rand onttrok de begraafplaats niet alleen aan het zicht, maar vormde tevens een natuurlijke geluidswal tegen het verkeers lawaai op de N59. Groenonderhoud „Het is regulier groenonder houd", verklaart woordvoer der van Rijkswaterstaat J. Ge luk de werkzaamheden. Dat daarbij zelfs de bomen het veld hebben moeten ruimen, past volgens hem bij de werkwijze die bij dit soort projecten ge hanteerd wordt. De bedoeling is immers op het perceel nieu we struiken en bomen aan te planten. Om de jonge stekken een kans van overleven te ge ven moet- de groenstrook eerst 'kaal' gemaakt worden. Volgens de woordvoerder zal de lege vla kte maar een kort le ven beschoren zijn. Op korte termijn zal een 'struweel afge zet worden op dertig centime ter hoogte'. Na een jaar zal de jonge aanplant ongeveer ze ventig centimeter hoog zijn. Binnen een paar jaar moet de begraafplaats weer even rus tig worden als voorheen. „Over drie jaar ligt er weereen groensingel van drie meter hoog", aldus Geluk. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee moet weer in ere worden her steld. De organisatie moet wor den losgekoppeld van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen en met geld van overhe den en verzekeraars als vol waardige voorziening in stand worden gehouden voor de be volking van Schouwen-Duive- land. Die eis stelt J. C. van Ocve- ren uit Brouwershaven in een brief aan onder andere minister E. Borst van Volksgezondheid. Van Oeveren vindt dat de Raad van Bestuur van de Ooster- scheldeziekenhuizen het Schouwse belang verkwanselt. ,Dit ziekenhuis is na de waters noodramp een geschenk ge weest van de Zweedse bevol king. Daar dien je zorgvuldig mee om te gaan. Nu pikken ze de centen in en wordt alles naar Goes gebracht. We hebben een prachtig ziekenhuis hier. Straks moeten we steeds naar de over kant of Dirksland, alleen maar omdat ze het vertikken er op de juiste plekken geld in te steken. Miljoenen hebben ze uitgegeven aan de verbouwing. En waar voor? Alleen al van de rente had den ze vier specialisten kunnen aantrekken." Verloskunde In zijn brief aan minister Borst doet Van Oeveren onder meer de suggestie tenminste één alge meen chirurg aan te houden en een gepensioneerde gynaeco loog aan te trekken, zodat ook de afdeling verloskunde weer kan worden heropend. Ook eist de verontruste Brouwenaar be houd van de interne geneeskun de en de verpleegafdeling. Die personele bezetting kan naar zijn idee worden betaald met bijdragen van de rijksoverheid, provincie Zeeland, gemeente Schouwen-Duiveland en de ziektenkostenverzekeraars. Te vens zou er volgens Van Oeveren een kleine donatie van de lokale bevolking kunnen worden ge vraagd. Op de exploitatie van het gebouw denkt hij te kunnen besparen door inzet van vrijwil ligers voor het schilder- en tuin werk. De brief is tevens verzon den aan commissaris van de Koningin W. T. van Gelder en burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland. Van Oeveren hoopt op onder steuning van gelijkgestemden van het eiland. „Ik weet niet of deze actie nog iets uit kan halen. Maar als er flink wat mensen aan de pijp trekken, worden an deren misschien wakker. Dit kunnen we als Schouwen-Dui- velanders niet zomaar over ons heen laten komen." Voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur heeft altijd benadrukt dat de reorganisatie van het Zierikzeese ziekenhuis niets met bezuinigingen te ma ken heeft. Voorop staat de kwaliteit van de geboden ge zondheidszorg en er moeten voldoende medici beschikbaar zijn voor het draaien van aan eengesloten diensten. De eisen op die gebieden zijn de afgelo pen jaren sterk aangescherpt, wat een krachtenbundeling van de 'complexere zorg' in Goes noodzakelijk heeft gemaakt, al dus Broertjes. Van kapitaalsvernietiging rond het gebouw in Zierikzee is vol gens de ziekenhuisbestuurder ook geen sprake, omdat de poli klinieken en de dagbehandeling (inclusief beide operatiekamers intensiever dan voorheen wor den gebruikt. Op een plan voor invulling van de leegkomende verpleegafdeling op de tweede verdieping broedt Broertjes nog. (Advertentie) dat kan wel zijn. maar toch mocht wijnkoperij van leerzem onlangs de titel -slijter van het jaar 2000" in ontvangst nemen. omdat volgens het juryrapport van de sujtersunie "van leerzem uitblinkt in alle facetten van het slijtersvak". komt u het ook ontdekken, aan het molenwater 137 in middelburg? tel. 0118 613338 www.vanleerzem.nl AXEL Electro World Van Cadsand, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82. OOIT KIEST U VOOR MOOIST donderdag 14 december 2000 TERNEUZEN - Aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen heeft dinsdagavond omstreeks half elf een aanrijding plaats gevonden. Een 29-jarige bestuurder uit Terneuzen reed over de Guido Gezellestraat, komende uit de richting van de Rooseveltlaan. Bij groen licht reed hij de kruising op Een 35-jarige automo bilist, komende uit de richting van de Willem de Zwijgerlaan, reed op dat moment ook de kruising op, terwijl het verkeers licht daar op rood stond. Hierdoor ontstond een aanrijding. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. BeoSound Century BANG S.OLUFSEN MIDDELBURG - Een 18-jarige snorfietsster uit Oost-Sou burg heeft woensdagavond even na zeven uur een lichte her senschudding opgelopen bij een verkeersongeval op de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Een 58-jarige automobilist uit Middelburg reed op de Oude Vlissingseweg en sloeg op de kruising met de Statenlaan linksaf. Daarbij liet hij de vrouw op de snorfiets, die hem op dezelfde weg tegemoet kwam, niet voorgaan. De Souburgse vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, MIDDELBURG - Uit een vrachtauto op de Lange Delft in Middelburg is woensdag geluidsapparatuur gestolen. De chauffeur merkte dat er vijf dozen met geluidsapparatuur verdwenen waren toen hij bij zijn volgende klant aankwam. Hij vermoedt dat de goederen zijn weggenomen op het mo ment dat hij in Middelburg aan het lossen was. SEROOSKERKE (W) - Uit vier auto's in Serooskerke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag radio-cd-spelers gestolen. Behalve de muziekspeler, is uit een bedrijfswagen aan de Gargonstraat ook een gsm weggenomen. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. De drie andere auto's stonden ge parkeerd aan de Vroonstraat en de Bogerdweie en in de Bis schopstraat. De radio's waren ieder enkele honderden gul dens waard. TERNEUZEN - Een 34-jarige Temeuzenaar werd dinsdag avond in de Geulstraat in zijn woonplaats mishandeld door een plaatsgenoot. De aanleiding voor de vechtpartij was onenigheid over het terugbetalen van geleend geld. De Ter- neuzenaar liep tijdens het treffen schaafwonden en bloeduit stortingen op. Zijn kleding ging kapot. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er werden (nog) geen aanhoudingen ver richt. Brouwenaren, zoals de heer Van Beveren, tonen hun bezorgdheid over de toekomst van hun woonplaats tijdens een stadsraadsvergadering. foto Ma ri jke Fo I kertsma HULST - De Stichting Leukemie en het Foster Parents Plan ontvangen beide 1500 gulden van de Rabobank Hulst Nieuw- Namen. Het Oost-Zeeuws-Vlaamse bankkantoor stuurt al enkele jaren geen kerst- en nieuwjaarskaarten meer naar re laties, maar besteedt het geld dat daarvoor uitgetrokken zou worden aan goede doelen. Foster Parents kwam ook al eerder aan bod, evenals de Cliniclowns. Vertegenwoordiger W, Mar tens van de Stichting Leukemie, die zich richt op hulp aan volwassenen met leukemie en hun naasten, ontving gisteren de cheque van 1500 gulden uit handen van bankdirecteur J, de Kort. (Advertentie) door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Ge meentelijk beleid: een 3-plus. Onderhoud gemeentelijk groen: een 4,5. De verkeerssituatie: een 4-plus. Het door de inwoners van Brouwershaven aan de ge meente Schouwen-Duiveland toebedeelde kerstrapport, de uitkomsten van een door de Stadsraad gehouden enquête, heeft als hoogste cijfer een ma ger zesje voor onderwijs. De stemming in een goed gevuld Tonnenmagazijn, het Brouwse dorpshuis, is woensdagavond tijdens de speciale stadsraads- vergadermg gewijd aan de en quête, wantrouwend en bij vla gen agressief. De Brouwenaren zijn absoluut niet te spreken over het gemeentebeleid en ma ken van hun hart geen moord kuil. Ze voelen zich in de steek gela ten. Hun cxdtuxeel erfgoed, vin den ze, wordt verkwanseld en het winkel- en voorzieningen bestand steeds verder uitge hold. De smalstadters zijn ervan overtuigd dat als de gemeente niet snel het roer omgooit Brou wershaven nog veel dieper weg zakt dan reeds geschied is. Heet hangijzer onder de Brou wenaren is het gebrek aan wo ningbouw. De gemeente laat volgens hen teveel de oren han gen naar de provincie, die heeft verordonneerd dat er voorlopig in de smalstad maar mondjes maat woningen bij mogen ko men. Dat maakt Brouw in de ogen van de Brouwenaars steeds minder aantrekkelijk voor jonge gezinnen, hetgeen de vei-grijzing in de hand werkt, wat weer gevolgen heeft voor de toch al kwijnende middenstand. „Schrijf eens een brandbrief naar de provincie", roept een duidelijk emotionele man als wethouder C. W. Veerhoek probeert uit te leggen dat de ge meente wat woningbouw be treft, afhankelijk is van de pro vincie die op haar beurt weer te maken heeft met de rijksover heid. „We bouwen al meer dan we eigenlijk mogen. Ik lig regel matig in cïe clinch met de pro vincie." Ander hot item blijkt de ver keersveiligheid. Daarmee is het volgens de Brouwenaren niet best gesteld. Er wordt hinder- lijk geparkeerd en zwaar vrachtverkeer vei'oorzaakt schade aan de Brouwse (woon- huis)monumenten. Feodaal Het gemeentebestuur - om schreven als feodaal en alleen bezig met het eigenbelang - staat erbij en kijkt ernaar, Vin den de Brouwenaren. Wat hen nog het meest steekt is dat van het door een werkgroep van de Stadsraad opgestelde verkeersplan, naar hun idee zo goed als niets is terug te zien in het gemeentelijke integraal ver keer- en vervoersplan. Daar wordt schande van gesproken. Veerhoek probeert de gemoede ren te sussen. Het Brouwse ver keersplan, laat hij weten is ze ker niet voor niets geschreven. Er komen voor elke kern gede tailleerde plannen en van de uit voering daarvan wordt in 2001 en 2002 werk gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49