PZC Stichting bedelt voor plan werf Vlasteelt kan opleven dankzij BSE-crisis 19 Echte kerstdennen voor een prikje Personeel staat vierkant achter museumdirecteur Beul nadert Prins van Oranje Gemeente om hulp gevraagd Brandstichter Filipijn komt om het leven bij ongeval op zeeschip T(r)ips zeeuwse almanak Verkering i Markt 51 Middelburg P (0118) 886886 Bruinvis strandt bij Zoutelande Veel ruimtelijke plannen zijn oud waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD ~r~[ donderdag 14 december 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Museumhaven Zie- rikzee vreest dat het plan voor een stads- en commerciewerf in de houtloodsen aan de Vissers- dijk in Zierikzee voor de tweede keer mislukt. De werf zou een uitbreiding van de museum worden. Het stichtingsbestuur vraagt de gemeente in een brandbrief het project te redden door financieel bij te springen. De Stichting Renesse, die de loodsen wil aankopen en verhu ren aan de Stichting Museum haven, hikt aan tegen de vraag prijs van 710.000 gulden én de investering die nodig is om de houtloodsen te verbouwen tot een voor publiek toegankelijke werf voor historische schepen. Aan de vraagprijs valt waar schijnlijk niet meer te tornen, vermoedt de Stichting Muse umhaven. Daarom vraagt het stichtingsbestuur de gemeente om een eenmalige bijdrage om uit de impasse té~lTömen. Een concreet bedrag wordt daarbij niet genoemd. Begin 1999 kocht de gemeente de houtloodsen van de Zierik- zeese Houthandel (voor 660.000 gulden) met het doel in de lood sen een werf voor historische schepen te vestigen. Dat plan ging op het allerlaatste moment de mist in, tot frustratie van voorvechter wethouder C. W. Veerhoek. Hij zocht en vond geldschieters uit het bedrijfsle ven, boorde subsidiebronnen aan en kwam met een kant-en klaar-plan. Binnen het college kreeg hij daar echter de handen niet op elkaar. Sterker nog, de financiële risico's voor de ge meente werden te groot geacht en er werd een streep door het ambitieuze plan gehaald. Volgens het bestuur van de Stichting Museumhaven dreigt nu hetzelfde weer te gebeuren. Na de mislukte pogingen van Veerhoek, wierp cle Stichting Renesse zich op als redder in de nood. Zij bood aan de houtlood sen van de gemeente te kopen en vervolgens te verhuren aan de Stichting Museumhaven. Daar wordt echter al maanden vruch teloos over onderhandeld en tot op heden zijn de Stichting Re nesse en de gemeente niet met elkaar tot overeenstemming ge komen. Werkplaats De stichting benadrukt het be lang van de houtloodsen/werf voor de toekomst van de muse umhaven. „Voor het onderhoud van de vloot der stichting is een werkplaats onontbeerlijk, niet in de laatste plaats om te kun nen voldoen aan milieuvoor schriften en de Arbo-wet. Een museumhaven met historische werf zorgt volgens het stich tingsbestuur niet alleen voor verbreding van het Schouws toeristisch product, maar bete kent ook behoud van een beeld bepalend pand in Zierikzee. NIEUW- EN ST. JOOSLAND - Een 18-jarige man uit Nieuw en Sint Joosland is aangehou den voor brandstichting. Hij had een kerstboom, autobanden en enkele pallets in vlam gezet. De man was in gezelschap van twee andere mannen. De brand weer heeft het brandje geblust en tegen de dader is proces-ver- baal opgemaakt. De dennenbomen uit de Boswachterij Westerschouwen vinden woensdag gretig aftrek tijdens de enige verkoopdag. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow WESTENSCHOUWEN - Echte dennen bomen zijn zeer in trek. Dat blijkt woens dag als Staatsbosbeheer Oostenrijkse en Corsicaanse dennen verkoopt bij de hoofdingang van de Boswachterij in Wes- tenschouwen. Ruim 250 kerstbomen uit de Domeinen gaan in enkele uren tijd van de hand. „De eerste kopers meldden zich al om half tien, terwijl we eigenlijk pas om tien uur met de verkoop wilden starten", zegt bos wachter Leen van der Weele. Samen met zijn echtgenote Matty is hij de hele dag druk in de weer om klanten te helpen bij het uitzoeken van een geschikte den en bij het sjouwen van de uitverkoren exempla ren naar de auto's.,Het vergt wel wat pas sen en meten, maar het is me zelfs gelukt een drie meter lange boom in een soort coupeetje te krijgen", lacht de boswach ter. Het is voor de zesde of zevende keer dat hij en zijn vrouw betrokken zijn bij deze kerstbomenverkoop door Staatsbosbe heer. „Vorig jaar hebben we het niet ge daan. Toen was het aanbod te mager", zegt Van der Weele. De bomen komen uit bosvakken met jon ge dennen. Ze hebben zich daar op een na tuurlijke manier uitgezaaid en moeten worden uitgedund om het loofhout weer wat meer ruimte te geven. „Die kerstbo menverkoop is een soort reclame maken voor Staatsbosbeheer. Wij moeten de den nen toch kappen en de mensen zijn er blij mee. Daarom houden we de prijzen ook beperkt: vijftien gulden voor een grote boom en een tientje voor de kleinere soor ten. Daarmee komen we net uit de kos ten", aldus de boswachter. De dennen worden gekapt, niet uitgesto-^ ken. Volgens Van der Weele lukt dat ook niet want door de rulle zandgrond blijft er nauwelijks een kluit tussen de wortels hangen. Hij heeft dat woensdag ook di verse malen moeten uitleggen aan mensen die zo graag een boom met kluit wilden hebben, omdat die wat gemakkelijker in een grote pot kan worden neergezet. Naalden Om het verstuiven van de duinen tegen te gaan, is de boswachterij tussen 1921 en 1942 aangeplant met Corsicaanse en Oos tenrijkse dennen. In vergelijking met de sparrenbomen, die veelvuldig als kerst bomen worden gebruikt, hebben de den nen veel langere naalden, die geruime tijd aan de takken blijven zitten als de boom is gekapt. Volgens de boswachter kan een dennenboom wel tot februari in huis staan. Van der Weele geeft aan dat het verschil tussen een Oostenrijkse en een Corsicaan se den vooral in de naalden zit. „Bij een Oostenrijkse den zijn ze wat kruzelig en meer gebogen en een Corsicaanse den heeft wat strakkere en rechtere naal den." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De medewer kers van het Zeeuws Museum houden de provinciale en Mid delburgse politici en het muse umbestuur verantwoordelijk voor de malaise bij hun instel ling. Het is onterecht dat de po sitie van museumdirecteur Ine ke Spaander ter discussie staat, schrijft het personeel in een open brief. Het personeel eist dat de direc teur de kans krijgt haar plannen voor een opknapbeurt van het museum uit te voeren. Boven dien willen de medewerkers in spraak in de besluitvorming over de toekomst van het Zeeuws Museum. Volgens de open brief klopt het management van het museum al meerdantien jaar bij de politiek aan om aandacht te vragen voor 'forse financiële en personele knelpunten' in het museum. „Deze betreffen collectiebeheer en -behoud, educatie, publieks activiteiten, pr, huisvesting, toezicht, beveiliging en arbo-ei- sen. De medewerkers en het publiek ondervinden dagelijks dat het gebouw en de werkomstandig heden niet voldoen aan de eisen van deze tijd. De werkdruk van de medewerkers is hoog door het ontbreken van voldoende menskracht op de afdelingen collecties, educatie en bedrijfs voering. De budgetten zijn ontoereikend om museale taken op professio nele wijze uit te voeren. Tot nu toe is er nooit zicht geweest op verbetering, ondanks alle door ons gemaakte beleidsplannen, voorstellen en rapporten." Onwil De medewerkers beschuldigen 'de politiek' van 'onwil om ge hoor te geven aan de vele ver zoeken tot uitbreiding van menskracht en middelen'. Het museumbestuur wordt verwe ten dat het de politici niet heeft kunnen overtuigen en dat het 'nooit de moeite heeft genomen met het managementteam en de medewerkers van gedachten te wisselen'. „De politiek en het bestuur zijn verantwoordelijk voor de ontstane situatie. De po sitie van de directeur nu ter discussie stellen, is beslist geen oplossing en zelfs zeer onte recht." Als de politiek een museum wil dat een rol speelt in de Zeeuwse samenleving dan is een forse fi nanciële injectie nodig, aldus het personeel. Eerder dit jaar hebben directie en bestuur 8,3 miljoen gulden gevraagd voor de 'revitalisatie' van het muse um, plus een verhoging van de jaarlijkse subsidie met een half miljoen gulden. Het provinciebestuur wil niet verder gaan dan vijf miljoen gulden voor de opknapbeurt. De gemeente Middelburg reser veert haar geld liever voor de verbouw van het huidige stad huis tot een Huis der Kunsten. Aanspreekpunt Gedeputeerde G. L. C. M de Kok (cultuur) vindt dat het mu seumbestuur voor het personeel het eerste aanspreekpunt is over deze zaak. Hij wil pas later, als de besprekingen die nu over de crisis in het Zeeuws Museum worden gevoerd zijn afgerond, in het openbaar op de kwestie reageren. Voorzitter M. M. Steenbeek van het bestuur van het Zeeuws Mu seum wil niet overhaast op de brief reageren. Hij wil het schrijven eerst bestuderen en kondigt aan zeker in contact te treden met de museummede werkers. (Advertentie) TERNEUZEN - In de Zeesluis van Terneuzen is woensdagmid dageen Filipijns bemanningslid om het leven gekomen op het Zweedse schip Tor Scandina via. De 38-jarige man liet een tros vieren en kreeg daarbij het uiteinde van het touw tegen zijn hoofd. Hij was op slag dood. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de scheepvaartin spectie hebben een onderzoek ingesteld naar de precieze toe dracht van het ongeluk. De Tor Scandinavia was op weg van het Zweedse Göteborg naar Gent. Nadat het ongeval zich had voorgedaan, kwamen een arts en een ambulance nog toe gesneld, maar zij konden niets meer doen. Nadat de KLPD- medewerkers foto's hadden ge maakt, is het lichaam van de Fi lipijn overgebracht naar het rouwcentrum van Terneuzen. De politie van Terneuzen zal de zaken rond het slachtoffer ver der afhandelen. Vandaag zal er een lijkschouwing plaatsvin den, aldus een politiewoord voerster. Volgens een woord voerder van de KLPD is het schip, nadat het drie uur in Ter neuzen is blijven liggen, verder gevaren naar Gent. Bij de Verenigde Bootlieden (een bedrijf dat hand- en span diensten verleent aan passeren de schepen) in Terneuzen heeft niemand het ongeluk zien ge beuren. „We zagen aan de toegesnelde ziekenwagen dat er iets gebeurd moest zijn. Daarna hebben we nog wel de arts aan boord gehol pen", aldus een woordvoerder. Een heerlijk 4-gangen buffet met warme en koude gerechten met live-muziek! Prijzen: volwassenen 65- p.p., kinderen 5 t/m 12 jaar 37,50 p.p., ''kinderen t/m 4 jaar gratis. Vanaf 18.00 uur. Familierestaurant Roompot t Beach Resort, Kamperland. NieuwjaarsTIP De leukste in uw omgeving iBQQBi Kerst-Dansant 2e Kerstdag Nieuivjaarsbrunch Tussen 11.00 en 14.00 uur kunt u terecht voor een uitgebreid warm en koud buffet met live-muziek en ballonnenclown! Na het buffet kunt u voor 5,- p.p. extra gebruik maken van het zwemparadijs. 1 '•Prijzen: volwassenen 39,50 p.p., kinderen 5 t/m 12 jaar 27,50 p.p., kinderen t/m 4 jaar gratis. IFamilierestaurant Roompot Beach Resort, De Banjaard t(Kamperland), Zeeland Village 1f(Scharendijke), restaurant De Parelvisser (Domburg). hJIIIAJJihillJ Zaterdag 20 januari Arno Huibers, 'De Mensenslurper'. .Clownstheaterproductie voor volwassenen. J t*Aanvang: 20.00 uur. Entree: 25,- fPeter Huibers, 'Goochelarij'. Familievoorstelling voor iedereen van af 4 jaar. ^Aanvang: 15.00 uur. Entree: 10,- Vraag voor een compleet overzicht naar onze theateragenda of kijk op www.partyservicezeeland.nl RESERVEER SNEL, VOL VOL! To u r i st Sh°p Markt 65c, 4331 LK Middelburg 5 t,I 0118-674300 i „Ik heb verkering mét", placht de jongeman in Zie rikzee geregeld op zijn werk te zeggen. En ingewijden be grepen dan wel wat hij be doelde. Dat mét stond hele maal niet, zoals bij een zak patat, voor een smeuïge toe voeging. Hij had gewoon weer eens goed mot met zijn vriendin. Zijn mededelingen werden als regel voor kennisgeving aangenomen, ook die keer dat hij verklaarde dat hij 'verkering oorlog' had. Maar deze week was het me nens. Eén van zijn collega's constateerde dat hij zijn vriendschapsring had afge daan en vroeg nader be scheid. De jongeman vatte de situa tie plechtig samen: „Onze opvattingen over de priori teiten binnen onze relatie bleken uiteindelijk toch te veel uiteen te lopen", zei hij. Zonneklaar: hij heeft geen verkering meer. En dat dan ook nog zonder. (Advertentie) de DRVKKERY Beste Winkel van Nederland vanavond vanaf 17.30 uur in De Brasserie stamppot veldsla met spekjes ƒ13,50 tagliatelle blauwe kaas ƒ17,50 tempura van kip, groenten, gamba's met rijst ƒ21,50 zaterdag 16 december 14.30- 16.00 uur Eric Rotte signeert zijn nieuwe boek ZEEUWS KOOKBOEK 34,50 14.30-16.30 uur Goese Koorschool o.l.v. dhr. E. Heijblok zondag 17 december 13.00- 17.00 uur koopzondag 15.00 - 16.00 uur wijnproeven met Hubrecht Duijker gratis kaarten te reserveren op nummer 0118 - 886870 kijk ook op www.bcsiewinkclvanncdLTland.nl dc Winkel DRVK in Wocirc Brasserie KERY Beeld &Geluid ZOUTELANDE - Op het strand van Zoutelande is dinsdagmid dag een dode bruinvis gevon den. Het was een jong mannetje met een lengte van ongeveer een meter. Het dier had verwondin gen aan de kop. Het is nog onbekend hoe hij die heeft opge lopen. De Eerste Hulp bij Zee zoogdieren heeft de bruinvis, in samenwerking met de politie, afgevoerd. DEN HAAG - Zeeuwse gemeen ten lopen ver achter met de ver nieuwing van bestemmings plannen. De Rijksplanologische Dienst signaleert dit in de woensdag gepresenteerde Balans Ruimte lijke Kwaliteit 2000. Niet min der dan 69 procent van alle be stemmingsplannen in Zeeland is voor 1990 gemaakt, dus tien jaar of ouder. Dit is niet goed, vindt de Rijksplanologische Dienst, want daaruit blijkt dat gemeenten hun ruimtelijk be leid niet aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen en daar ook minder gemakkelijk op kunnen reageren. De sloop van de panden naast de Prins van Oranje is in volle gang. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Over een paar maanden is het afge lopen met de Prins van Oranje. Projectont wikkelaar Walcherse Bouw Unie (WBU) kreeg het weliswaar niet voor elkaar om de schouwburg dit jaar te slopen, maar dat is slechts uitstel van executie. In januari gaat het pand tegen de vlakte. De slopers zijn deze week al wel in de Nieuwstraat gearriveerd. Niet voor de Prins van Oranje, maar voor de panden tussen de schouwburg en het Brouwershuis. Die wor den de komende weken als eerste tegen de vlakte gewerkt. WBU kreeg onlangs een vergunning voor het slopen van de panden en is direct begon nen. Dat is iets later dan gepland, want de projectontwikkelaar had gehoopt dat de schouwburg nog dit jaar kon wox'den ge sloopt. Volgens P. Osté van WBU zijn de procedures voor een bouwvergunning een beetje onder schat. „Maar zo erg is dat allemaal niet", weet hij. „De sloop van de schouwburg duurt ongeveer zes weken en is half februari afgerond. Dat is ruim op tijd, want we wil len pas in het voorjaar met de nieuwbouw beginnen." De gemeente stelde strikte voorwaarden aan de ontwikkelingen aan de sloop van de Prins van Oranje. Zo moeten waardevolle bomen gespaard blijven en dient de voorge vel van de schouwburg te blijven staan. Daarachter bouwt WBU een complex van 28 appartementen in de 'middeldure prijs klasse'. Onder het complexdat Prinsenhof gaat he ten, komt een parkeergarage die via de Westwal te bereiken is. Als er geen compli caties optreden, wordt het medio 2002 op geleverd. Het bodemonderzoek is nog steeds niet afgerond. Osté: „Ik kan dan ook nog niet zeggen of de funderingen straks ge heid of geboord gaan worden. We zullen in ieder geval uiterst voorzichtig te werk door Rinus Antonisse STRAATSBURG - De Euro parlementariërs Albert Jan Maat (CDA) en Marianne Thyssen (CVP) vinden dat braakliggende landbouw gronden in Zeeland en België beter benut moeten worden. Ze vinden dat boeren die ge dwongen worden om akkers onbenut te laten de mogelijk heid moeten krijgen diervoe ding te verbouwen. De twee christen-democraten hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan de Europese Com missie. Door de gekke-koeienziekte is er volgens Maat en Thyssen een groot tekort ontstaan aan zo geheten eiwithoudende voe dingscomponenten, zoals bijvoorbeeld erwten, verschil lende soorten bonen en lupi nen. Dit tekort is ontstaan omdat dierlijk beendermeel voorlopig niet meer gebruikt mag worden in diervoeders. Meer verbouwruimte voor boeren kan daar wat aan doen, menen de Europarlementari ërs, en ze zien daarvoor ook een praktische mogelijkheid. Afgelopen jaar is op Europees niveau besloten vezelvlas en -hennep op te nemen in het ak kerbouwregime, waardoor er een verplichting tot braakleg ging voor is gaan gelden. Die verplichting heeft grote gevol gen voor het rendement van de vlastelende akkerbouwbedrij ven in de traditionele vlasge- bieden in Nederland (zoals Zeeuws-Vlaanderen), België en Noord-Frankrijk, aldus Maat en Thyssen. De boeren mogen volgens de bestaande regels niets op de braakliggen de gronden verbouwen. Daar staat overigens wel een vergoe ding tegenover (de McSharry- regeling). „Ik denk dat zo het rendement voor vlastelende akkerbou wers kan worden verhoogd en dat daarnaast een oplossing wordt geboden voor het tekort aan eiwithoudende pi'oducten in de Europese Unie", zegt Al- bert Jan Maat, die stelt dat op deze manier twee vliegen in één klap kunnen worden gesla gen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47