Werken zonder zwaartekracht PZC Schoenen ontwikkelen energie tijdens lopen Scherpere kijk op aardbevingsrisico 15 Dieselmotoren kunnen schoner Kwart van koraalriffen verdwenen Geboorteregeling bij eekhoorns Leven op aarde ouder dan gedacht Internationaal ruimtestation ook vanuit Zeeland zichtbaar postzegels donderdag 14 december 2000 DELFT - Dieselmotoren kunnen schoner. Door een nieuw meet- en regelsysteem van de Delftse scheikundige Henrike Krijnssen kan de uitstoot van het verzurende stikstofoxide worden verminderd. Huidige systemen die de uitstoot verminderen zijn of heel duur of te beperkt", zegt Krijnssen. die dinsdag promoveerde aan de Technische Universiteit Delft. De dieselmotor geldt als het werkpaard onder de motoren: talloze auto's en alle vrachtwagens rijden ermee. De uitstoot, stikstofdioxide en roet, vervuilen echter het milieu. Door ammoniak en een ka talysator voor het uitlaatgas toe te voegen kan de uitstoot aan stikstofoxide worden verminderd. Als je maar genoeg toevoegt, is het in theorie mogelijk tot een reductie van honderd procent te komen. „Probleem is echter dan dat je niet onbeperkt het m i lieuonvriendelij ke ammoniak kunt toevoegen omdat het dan zo weer in de lucht terecht komt", erkent Krijnsen. „Het is dus zaak te komen tot een op timale verhouding tussen ammoniak en stikstof." In een speciaal model heeft Krijnsen die verhouding onder zocht.. „Machinebouwer Wartsila heeft al interesse getoond in de nieuwe techniek." ANP WASHINGTON - Meer dan een kwart van de koraalriffen op de wereld is al verdwenen als gevolg van het opwarmen van de aarde, vervuiling, overbevissing en andere oorzaken. Als niet snel wordt ingegrepen kan het percentage over vijftig jaar zijn opgelopen tot 70, blijkt uit een rapport van de Ameri kaanse regering en een internationale milieuorganisatie. De Amerikaanse minister van Handel, Mineta verklaarde dat sommige riffen in Florida sinds 1975 al 95 procent van hun koraal zijn verloren. Hij wees erop dat zo'n twintig landen geen enkele andere bron van inkomsten hebben dan koraal riffen. Enkele tientallen andere landen leunen economisch heel sterk op de inkomsten uit de riffen. RTR TORONTO - Dieren doen aan geboorteregeling. Zij blijken de populatie te kunnen afstemmen op voedselaanbod en kwali teit van leefgebied. Zoölogen van de universiteit van Toronto keken naar de ontwikkeling in aantal van vier groepen gron deekhoorns. De eerste groep was beschermd tegen roofdieren door een elektrisch hek om hun gebied, de tweede kreeg onbe perkt konijnenvoer te eten, een derde groep werd zowel be schermd als gevoederd, terwijl de laatste controlegroep leef de onder natuurlijke omstandigheden. ,Door de bescherming en het overaanbod van voedsel was een hoge dichtheid ontstaan. Het eerste dat gebeurde was dat de vrouwtjes stopten met het voortbrengen van jongen. Ze wer den wel zwanger, maar voltooiden hun dracht niet", zegt on derzoeker Tim Kareis. GPD SCHAGEN - Bijna vier miljard jaar geleden was er al leven op aarde. Althans in de oceanenLeven op het land zou veel later zijn ontstaan. De tot nu toe oudste aanwijzingen voor landle ven vormen de 1.2 miljard jaar oude microfossielen, die in 1994 in rotsgesteente in de Amerikaanse staat Arizona zijn gevonden. Volgens Amerikaanse onderzoekers kwamen de eerste levensvormen echter aanzienlijk eerder op het vaste land voor en wel tussen de 2.6 en 2.7 miljard jaar geleden. De onderzoekers hebben in het Zuid-Afrikaanse Schagen, zo'n 200 km ten oosten van Johannesburg, in eenlaagmet een ouderdom van tussen de 2.6 en 2.7 miljard jaar sporen van or ganisch koolstof gevonden, waarvan de oorsprong huns in ziens alleen verklaard kan worden door vroeger leven. Waar schijnlijk zijn het overblijfselen van blauwgroenalgen. GPD doorTrudy van derWees NOORD WIJK - Het Internatio nal Space Station ISS is met het blote oog zichtbaar aan de nachtelijke hemel. Dezer dagen ook vanuit Zeeland bij helder weer. Na de maan en Venus is ISS het derde heldere object aan het firmament. Daar zullen de komende tien, vijftien jaar men sen permanent wonen, werken en slapen. „Ruimteonderzoek doen we niet omdat het zo grappig is om gewichtsloosheid te testen. Het gaat erom dat we in de ruimte bepaalde experimenten kunnen uitvoeren die op aarde onmoge lijk zijn vanwege de zwaarte kracht", zegt Dieter Isakeit van het onderzoekscentrum Eras mus van de- European Space Agency in Noord wijk. „De zwaartekracht beïnvloedt bepaalde chemische en fysische processen. Maar we kunnen de zwaartekracht niet uitschake len, zoals we dat wel kunnen met een elektromagnetisch veld. Daarom moeten we be paalde proeven uitvoeren in de ruimte. Het stelt ons in staat te ontdekken waarom bepaalde processen op aarde plaatsvin den en hoe we die kunn en veran deren." De resultaten van het ruimteon derzoek zijn onder meer van be lang voor de medische weten schap. „We hopen door middel van onderzoek in de ruimte me dicijnen te ontwikkelen voor bijvoorbeeld aids of suikerziek te. Ook het kweken vanorganen op basis van menselijk weefsel behoort wellicht tot de moge lijkheden." Vierhonderd kilometer boven de aarde hangt het Internatio nal Space Station van ESA. Zestien landen hebben meege werkt en meebetaald aan de bouw van dit ruimtestation. Sinds november is het bemand ■en volledig functioneel. Drie as tronauten - het zullen er uitein delijk zeven worden - bewonen het ruimtecomplex, dat een beetje doet denken aan de Voy ager van Star Trek. Ruim is het er niet, Als je erg ge steld bent op je privacy, kun je maar beter thuis blijven. Het to tale complex, dat is onderver deeld in diverse onderling ver www.discovery. com bonden capsules, is ongeveer net zo groot als een voetbalsta dion. ,De kokervormige capsules waarin wordt gewerkt, bevat ten panelen en machines in alle vier de muren. Plafonds zijn niet nodig in een ruimte waarin de zwaartekracht ontbreekt. Ook een vloer is overbodig. Alleen in de 'huiskamer' wordt gepro beerd zoveel mogelijk de nor male situatie na te. bootsen. Zo is de eettafel voorzien van specia le voorzieningen die ervoor zor gen dat men niet wegzweeft aan de dis. Wat schaft de pot in de ruimte? Nee, geen astronautenvoer, maar diepvriesmaaltijden die regelmatig worden aangevoerd per capsule. In die capsule, die met behulp van een Ariane-ra- ket de ruimte in wordt gescho ten, wordt ook apparatuur en gereedschap aangevoerd, even als zuurstof, water, kleding of medicamenten. Bij de bouw van het station is er rekening mee gehouden dat er wel eens iets mis kan gaan. Er is een 'reddingsraket', waarmee de bemanning kan worden ge- evacueerd en er is een ambulan ceraket, voor het geval iemand ernstig ziek wordt en moet te rugkeren naar de aarde. Als het moet, is men met een half uurtje weer 'thuis'. Met een snelheid van 27.000 ki lometer per uur scheert het vier honderd ton zware laboratori um door de kosmos. Zestien keer per dag ziet men vanuit het ISS de zon opkomen. Maar de astronauten hebben niet al te veel tijd om naar buiten te kij ken. Gewérkt moet er worden: er moeten testen en experimen ten wórden uitgevoerd. Uitstapje Indien noodzakelijk mag een van de astronauten even een uit stapje maken in de ruimte, maar ESA houdt de mannen liever aan boord. Tijdens een ruimte wandeling lopen de astronauten te veel risico. Niet dat er zoveel verkeer is in het heelal, maar een verdwaalde meteoriet kan het ruimtepak van de astronaut zo danig beschadigen dat er le vensgevaar ontstaat. Als de zuurstoftoevoer wordt bescha digd en de astronaut niet meer in staat is om op tijd naar binnen te klimmen, is hij ten dode opge schreven. Reparaties aan het ISS dienen dan ook zo veel mo gelijk te worden uitgevoerd door robots, die worden be stuurd vanuit de cabine. Vredesproject In tegenstelling tot het Ameri kaanse Space Lab, dat onder Ronald Reagan werd gebouwd voor militaire doeleinden - we zaten toen nog midden in de Koude Oorlog - is ISS een vre desproject. Russen en Amerika nen werken er broederlijk in samen. Maar ook Japanners, Italianen, Duitsers en Neder landers zullen hun intrek nemen in het ruimtestation. Ieder land brengt zijn eigen specialisme in. Het Europese ruimteavontuur kost een lieve cent. De bouw kostte 35 a 40 miljard euro. Het ontwikkelingsprogramma kost vier miljard euro. Critici vinden dat een dergelijk bedrag beter aan wat anders kan worden be steed. Maar, het ontwikkelings programma beslaat een periode van acht jaar en het totale be drag wordt omgeslagen over de deelnemende zestien landen. „Uiteindelijk kost het vier euro per inwoner per jaar", berekent Isakeit. „Dat is net zo veel als een pakje sigaretten, of twee zakjes chips." En we moeten het oog op de toe komst gericht houden, vindt hij. Op korte termijn levert het on derzoek misschien geen zicht baar resultaat op, maar stel dat ruimteonderzoek op den duur inderdaad leidt tot een remedie tegen kanker of aids, wie valt er dan over vier miljard euro? GPD Het internationale ruimtestation ISS is het nieuwste ambitieuze project van de mens in de ruimte. Het ISS is vanavond (donderdag) bij helder weer tweemaal te zien vanuit Zeeland: van 17.58-18.01 uurenvan 19.32-19.33 uur. Daarop volgend nog enkele dagen éénmaal per dag. Dr Steve Mahon met een wandelschoen en in de andere hand een stukje Piezo-keramiek dat in de hak van de schoen wordt inge bouwd. foto Chris Mikami door Ben Apeldoorn FARNBOROUGH - Een schoen aan de voet van een wandelaar spant en ontspant. In beginsel kan daaruit energie worden ge wonnen. Wetenschappers van het in het Engelse Farnborough gevestigde onderzoeksinstituut Dera is dat inderdaad gelukt. Zij ontwikkelden schoenen die tijdens het lopen laagspan- ningsstroom opwekken. Die stroom kan worden gebruikt voor het opladen van batterijen en accu's van bijvoorbeeld mo biele telefoons, gehoorappara ten en op den duur misschien zelfs van lap- en palmtopcom puters. Al jaren wordt naarstig gezocht naar methoden om zoveel moge lijk schone energie te onttrek ken aan wind, water en zonne straling. Die energie komt, net als die uit steen- of bruinkool, kernsplijting of gas, via het elektriciteitsnet op 220 Volt on ze huizen binnen. Met de storm achtige opkomst van de micro- elektronica is de vraag naar bat- terijstroom explosief toegeno men. De meeste batterijen worden met lichtnetadapters opgeladen. Alleen al de miljoe nen mobiele telefoons beteke nen dus een extra aanslag op het milieu. Het loont dus alleszins de moeite te zoeken naar milieu vriendelijker alternatieven voor het opwekken van de laag- spanning (enkele Volts) waar al deze toestelletjes op werken. De onderzoekers van Dera, het Defence Evaluation and Re search Agency, zijn daar al bij na twintig jaar mee bezig. Aan vankelijk ging men uit van een ontwerp waarbij hoogrende mentszonnecellen de vereiste spanning genereerden, maar een nadeel is dat dan wel altijd (zon)licht nodig is. De laatste drie jaar legde men zich toe op het zogeheten piëzo- elektrisch effect. Dat is een ei genschap van bepaalde kristal len die, eenmaal onder druk gezet, een zekere spanning ge nereren. Een voorbeeld is kwarts. „Zuiver kwarts is echter nogal duur", zegt technisch directeur dr. Steve Mahon van Dera. „Daarom ontwikkelden we ke ramisch materiaal met soortge lijke eigenschappen en een nog hoger spanningsrendement dan kwarts. Dat stopten we in een stalen doosje met aan de boven zijde een beweegbaar, enigszins scharnierend vlak dat de druk overbrengt op het onderliggen de keramische materiaal. Het geheel werd aangebracht in de hak van een schoen." Liefdadigheidstocht Met het allereerste paar van de ze schoenen liep de Engelse uit vinder Trevor Baylis (38) uit Portsmouth in juni van dit jaar mee op een wandeltocht van 160 kilometer dwars door de rots achtige woestijn van Namibië. De opbrengst van deze liefda digheidstocht, waaraan bijna 3000 gesponsorde mensen deel namen was bestemd voor de be- strijding van de honger in dat Afrikaanse land. Baylis, de oor spronkelijke bedenker van de 'stroomschoen', had een mobiel tje bij zich waarvan de batterij bij de start van de tocht leeg was. Na elke twintig kilometer lopen was hij in staat gemiddeld ruim zeven minuten te bellen met zijn 'thuisbasis' in Enge land. „We zijn er echter nog lang niet", aldus Mahon. „Voor die mobieltjes is nauwelijks stroomvermogen nodig. Anders wordt dat met bijvoorbeeld lap tops waarin de harddisks echte stroomverslinders zijn. Baylis had 2500 kilometer moeten lo pen om met een modale laptop één uur te kunnen werken. De in oktober van dit jaar onder auspiciën van Dera opgerichte firma Electric Shoe Company (ESC), waarin ook Trevor Baylis participeert, gaat zich de ko mende tijd bezighouden met het zoeken naar manieren om het rendement te verbeteren. „Het kan zijn dat we voor lap- en palmtops toch onze toevlucht moeten zoeken in conventione ler technieken", zegt Mahon, „zoals uitklapbare hoogrende mentszonnecellen al dan niet in combinatie met de stroom schoen. De ESC zal zich echter vooral bezighouden met onder zoek naar de dynamische op wekking van stroom zoals bij het piëzo-elektrisch effect. Wie weet wat voor ongedachte mo gelijkheden we op dit gebied nog zullen tegenkomen." Belangstellenden kunnen te recht op de website van de ESC: http://www.theelectricshoeco .com. GPD Verzamelaars van kerstze gels en zegels met christe lijke en bijbelse motieven moeten de laatste jaren, net als veel filatelisten die andere thema's in hun portefeuille hebben, hun terrein ook nood gedwongen afbakenen. Het is niet meer mogelijk om we reldwijd alle kerstuitgiften te verzamelen. Er zal dus een keuze moeten worden ge maakt. Of bijvoorbeeld alleen Europa, of alleen bijbelse mo tieven, waarna dan kerstbo men in de het bos kunnen blijven staan en sneeuw onge moeid kan blijven neerdwar- relen. Daarom beperk ik me tot de uitgiften van kerst- en nieuw jaarszegels die door de Euro pese en emigratielanden (Au stralië, Canada, enz.) zijn uitgegeven. Plus daarnaast, van sommige landen, de ove rige emissies van de laatste tijd, Te beginnen met Aland, dat al op 9 oktober zijn kerst zegel uitgaf. Een 3,00 mk./0,50 euro-zegel die het begin van het Christendom uitbeeldt, de geboorte van Je zus in de stal. Australië presenteerde 1 no vember zijn jaarlijkse kerst serie. Twee zegels (1 x 40c en 1 x 45c) in een velletje met als ti tel Christmas 2000. Eén en al sfeer met stal, kribbe en Maria en Kind en onderop de begin regels van het kerstlied Silent night Holly night België schreef vorig jaar on der geestelijk gehandicapten een wedstrijd uit om een kerstzegel te ontwerpen. Ruim 2300 tekeningen kwa men binnen. Op de zegel Kerstmis en Nieuwjaar van 17 Bef./0,42 euro (uitgifte 16 ok tober) staat een postbode die wenskaarten bezorgt, De Duitse kerstzegels (voor het eerste in dubbele waar den) verschenen 9 november: 100 50 pf./0,51 0,26 euro, Christus geboorte (schilderij van Conrad von Soest, 1370-1423) en 110 pf. 0,50 pf./0,56 0,26 euro, kribbe- voorstelling. Faeraer was er dit jaar ontzet tend vroeg bij. Op 18 septem ber verscheen een 4,50 kr.-ze gel met'Maria verwacht haar kind en een 6,00 kr,-zegel met Maria en kind. Finland (dat volgend jaar ook met zegels in dubbele waar den komt) bracht 3 november twee kerstzegels in roulatie. Zogenoemde sterzangers (de Drie Koningen) op een 2,50 m.-zegel en een kerstkrans waarin een vogel zit op een 3,50 m.-zegel. De jaarlijkse Franse Rode- Kruiszegel is tevens als kerst zegel bedoeld (en dan ook vaak niet als zodanig te on derkennen). De zegel ver scheen 13 november (3,00 0,60 fr./ 0,55 euro) en laat een houten speelgoedvliegtuigje zien, dat is afgeladen met pre sentjes. De zegels van Gibraltar (13 november) herdenken de 2000ste geboortedag van Christus. Zes zegels, waarvan de eerste twee (5p en 30p) Je zus en Maria met kind tonen en de overige vier (30p, 40p, 42p en 54p) het bijbelse ver haal rond de Geboorte laten zien, De zegels van Liechtenstein die 4 december verschenen verbeelden kerststalletjes. De zegels, die tevens aandacht vragen voor de Verein Krip- penfreunde Liechtensteins, hebben waarden van 80 rap pen, 1,30 en 1,80 frank. Even eens gaf Liechtenstein drie ze gels uit waarop paddestoelen, die door uitsterven worden bedreigd: 90 rp„, Mycena ado nis, 1,10 fr, Hygrocybe calyp- triormis en 2,00 fr. Chaliporus amarellus. Een kind (beer in zijn rechter hand) dat vol bewondering voor een kerstboom staat wordt op de Luxemburgse kerstzegel van 18 2 Luf. ver beeld. De zegel, die 5 decem ber werd uitgegeven, zit ook in een velletje van twaalf stuks. Luxemburg kwam ver der met de derde en laatste se rie waarop tekeningen van dorpen van abt Jean Bertels (16de eeuw). Op de slotserie: 18 2 Luf., Lorentswiler (Lo- rentzweiler), 21 3 Luf., Cös- turf (Consdorf), 24 3 Luf., Elfingen (Elvange) en 36 7 Luf., Sprenckigen (Spinkan- ge). Dan nog twee zegels in de serie Muziekinstrumenten met een elektrische gitaar (9 Luf.) en een accordeon (24 Luf.). Altaarstukken staan op de Noorse kerstzegels die 17 no vember verschenen. De beel den zijn ontleend aan de ker ken van Hamaröy en Ski. Waarden: 3,60 kr. en 4,20 kr. Behalve de kerstzegels wer den ook twee boekjes uitgege ven (met in elk 8 x 4,20 kr.-ze gels) gewijd aan Noorse stripfiguren: Nils ogBlamann en soldaat Nr. 91. De Geboorte van Jezus staat ook centraal op de kerstzegels 2000 van Vaticaanstad. Op de zegels (800, 1200, 1500 en 2000 lire) een fresco en drie ikonen. In Zweden wordt Kerstmis geassocieerd met sneeuw en kerstliedjes. Beide vinden we terug op de zegels die 16 no vember werden uitgegeven. Op twee 6 kr.-zegels (in een boekje; 60 kr.) zien we sneeuwvlokken en op vijf 'jul- post 2000-zegels (elk 4,30 kr.) onder meer kerstmannetjes, rond een kerstboom dansende kinderen en broodmannetjes. De kei'stmannen-zegel is een rolzegel, de overige zitten in een boekje (tien stuks). Hero Wit door Ben Apeldoorn PASADENA - Amerikaanse ge ofysici zijn druk bezig met de miljarden metingen die begin dit jaar door de Space Shuttle Endeavour zijn gedaan boven gebieden waar min of meer geregeld aardbevingen voorko men. Met een speciaal radartoe stel, de Shuttle Radar Topogra phy Mission (SRTM), werd toen ruim 80 procent van het aardse vasteland afgetast met een nauwkeurigheid van ongeveer een centimeter. De SRTM werkte met twee ra darantennes: een in het laad ruim van de Endeavour en een aan het uiteinde van een 60 me ter lange mast die uit het laad ruim naar buiten stak. Door de radarregistraties van beiden sa men te voegen (interferometrie geheten) verkreeg men griezelig nauwkeurige, driedimensiona le positie-informatie van de op die manier afgetaste'gebieden. En, vooral, ook van oppervlak tebewegingen daar. NASA's Jet Propulsion Labora tory (JPL) in Pasadena, Califor- nië, gaf een door de computer bewerkte opname vrij van een van de bekendste aardbevings- gebieden: Carrizo Plain ten westen van het Californische Bakersfield. Dwars door dat ge bied loopt de San Andreas- breuk, de beruchtste barst op aai'de die de grens markeert tus sen de Pacifische en de Noord- amerikaanse plaat. Beiden schuiven daar met een gemid delde snelheid van vijf centime ter per jaar langs elkaar; hor tend en stotend. De opname lijkt vanuit een vliegtuig te zijn genomen, maar is het resultaat van bewerking van vele honderdduizenden ra darmetingen. De computer her leidde de radarmetingen vanaf een hoogte van driehonderd ki lometer tot een natuurgetrouw beeld. „De combinatie vanradarinter- ferometrie vanuit de ruimte en computerbewerking nadien moet het mogelijk maken aan staande aardschokken met een zekere tijdsmarge te voorspel len", aldus medewei-kster Sha ron Okonek van JPL. „En ook waér ze waarschijnlijk zullen optreden. Met deze techniek zit je er als het ware met je neus bo venopIn de nabije toekomst zal een satelliet dit allemaal auto matisch moeten registreren, maar het baanbrekende werk werd in februari van dit jaar vanuit de Endeavour gedaan." „Alle SRTM-gegevens zijn waarschijnlijk niet eerder dan komend voorjaar verwerkt", zegt Okonek. „Maar vanaf die tijd hebben we dan ook de be schikking over een immense da tabase van alle gebieden op aarde die door aardbevingen worden bedreigd." GPD Door de computer bewerkt radarbeeld van het heuvelachtige ge bied Carrizo Plain in Californië, waar de beruchte San Andreas- breuk dwars doorheen loopt. 1TTTA' DÊL VATICANO 1200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45