Rijk stopt havens 15 miljoen toe HOEZO +B|S Kinderkamer Gezocht PZC PLAAT? Slagerij Sturm giro: 236700 'n beetje huur voorn verre buur Sloot wijkt stukje voor geluidswal Subsidie gaat naar uitbreiding Vlissingen-Oost en Terneuzen Mps Actie voor behoud van volwaardig ziekenhuis Schouwen-Duiveland Kerstmarkt in Poortershof Optimax DRUPPEL OP EEN GLOEIENDE GIRO 4260 Borsele ÜU 7/a De geconcentreerde kracht van de Cranberry. MOVADO b'22 donderdag 14 december 2000 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports krijgt van het ministerie van Verkeer en Waterstaat 15,2 miljoen gul den voor aanleg en verbetering van voorzieningen in de haven gebieden Vlissingen-Oost en Terneuzen. De subsidie be draagt twintig procent van de kosten. Dit betekent dat Zee land Seaports op korte termijn voor 76 miljoen gulden gaat in vesteren in de haveninfrastruc tuur. De Westerschelde Contai- nerterminal valt hier nog buiten. Het grootste project dat de steun van het Rijk verkrijgt, is de voorbereiding voor de aanleg van de Nieuwlandhaven in Vlis singen-Oost. Om deze haven, die ten westen van het terrein van de Koninklijke Schelde Groep is geprojecteerd, moge lijk te maken moeten wegen en waterkeringen worden verlegd. Daarna wordt een begin ge maakt met baggerwerkzaamhe- den. Het Rijk draagt 4,5 miljoen gulden bij. De subsidie voor het multifunc tioneel logistiek park Braak manpolder bij Terneuzen be draagt 4,3 miljoen gulden. Dit park sluit aan op de container kade voor short sea en binnen vaart in de Braakmanhaven. Het terrein wordt geschikt gemaakt voor de vestiging van logistieke bedrijven. Het plan omvat ook een weg- en spoor- ontsluiting. Verdieping Om de tweede fase van de Axel- se Vlakte II in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone te ontwik kelen, is de aanleg van een nieu we kade noodzakelijk. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat steekt er drie miljoen gulden in. Voor de verdieping van de Sloe- en Van Cittersha- ven in Vlissingen-Oost, noodza kelijk in verband met de steeds grotere schepen die deze havens aandoen, kan Zeeland Seaports rekenen op een bijdrage van het Rijk van 1,7 miljoen gulden Het havenschap wil het tekort aan ligplaatsen voor de binnen vaart in Vlissingen-Oost oplos sen door speciaal voor deze sector in de Westhofhaven voor zieningen te treffen. Daarmee kan bovendien het oneigenlijk gebruik van voor zeeschepen bestemde kades worden tegen gegaan. De subsidie voor deze verbetering bedraagt bijna 900.000 gulden. Bijna 800.000 gulden rijksgeld is beschikbaar voor de herstructurering van de kop van de Zevenaarhaven in Terneuzen. Met onder meer de aanleg van een kade en een spoorontsluiting wordt de be reikbaarheid van dit gedeelte van de haven verbeterd. Werkgelegenheid De bijdragen worden verstrekt in het kader van de subsidiere geling Haveninterne projecten II. Deze regeling is een resultaat van de Tweede Voortgangsnota Zeehavenbeleid. De subsidie is bedoeld om dringende projec ten in de Nederlandse zeeha vens mogelijk te maken. Daar bij gaat het vooral om projecten die werkgelegenheid en toege voegde waarde opleveren. An dere toetsstenen zijn zuinig ruimtegebruik, structuurver sterking, duurzame ruimtelijke ontwikkeling en stimulering van de combinatie van verschil lende vormen van vervoer. De subsidiepot omvat bijna 86 miljoen gulden. Eerder kregen de havens in het Rijn- en Maas- mondgebied en Schevingen 33 miljoen gulden en die aan het Noordzeekanaal 21,4 miljoen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat maakte woensdag bekend hoe de laatste tranche van ruim 31 miljoen gulden wordt verdeeld. Behalve Zee land Seaports delen ook Gro ningen Seaports, Harlingen en Den Helder daarin mee. Voorzitter D. Bruinooge van Zeeland Seaports reageerde te vreden op de subsidietoeken ning. Hij legde er de nadruk op dat bij verlening van de bijdra gen nauwgezet is gekeken naar de economische haalbaarheid. Bruinooge rekent erop dat het Rijk ook voor de Westerschelde Containerterminal in de beurs zal willen tasten. ,,We moeten het juiste moment kiezen om daarvoor aan te kloppen. Het is verstandig eerst het milieu-ef- fectrapport en de planologische procedure af te wachten." 4 - 'w Wmséé£ i|§ m§ - ■*-* - Graafmachines werken in Heinkenszand aan het verleggen van de hoofdwatergang. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De firma Hoondert uit Ovezande is be gonnen met het verleggen van de hoofdwatergang tussen de Drieweg en het nieuwbouw- plan Over de Dijk in Hein kenszand. De sloot, die tot nu toe langs de Drieweg liep, moet een meter of tien in wes telijke richting worden gelegd, omdat langs de Drieweg een geluidswal moet komen. Ook dat dijkje, wat 2,60 meter hoog wordt, zal door Hoondert wor den aangelegd. Bij het ontwerpen van het Be stemmingsplan Over de Dijk, was het helemaal niet de be doeling een geluidswal aan te leggen. Gemeente Borsele was juist zo gecharmeerd van de open overgang tussen het dorp en het landschap aan de oost- kant van het dorp. De decibel len zaten echter in de weg. Zonder maatregelen kwam het geluid van de Drieweg veel te dicht bij de geplande huizen. Een poging van de gemeente Borsele mislukte om zeer open asfaltbeton (zoab) op de Drie weg te krijgen. Geluidswal De provincie, beheerder van de weg, wilde er niet aan be ginnen om zoab op provinciale wegen te gaan leggen om nieuwbouw mogelijk te ma ken. Ook niet als de gemeente Borsele daaraan mee zou beta len. De enige oplossing bleek een geluidswal, waardoor de kavels aan de rand van Over de Dijk wel een stukje kleiner worden. Uit technische over wegingen en ook om de ruimte in de wijk zo groot mogelijk te houden, moet de geluidswal dicht langs de Drieweg komen te liggen. Ook omdat het he melwater, volgens moderne duurzaamheidsprincipes, niet meer meteen via de riolering moet worden afgevoerd, is wa terberging in de nieuwe wijk noodzakelijk. De sloot langs Over de Dijk valt binnen de ecologische in- foto Willem Mieras frastructuur van het water schap. Dat betekent dat het schap de watergang al van plan was uit te rusten met na tuurvriendelijke oevers. Nu de graafmachines toch aan de gang moesten, kwam dat dus goed uit. De gemeente Borsele betaalt het grondbeslag en de aanleg van de geluidswal en het waterschap neemt de na tuurvriendelijke oevers voor zijn rekening. Het werk zal naar verwach ting ruim voor Kerstmis zijn afgerond. Als alles meezit, wordt ook een ander deel van de watergang, dat langs het bedrijventerrein Noordzak, begin volgend jaar met na tuurvriendelijke oevers uitge rust. Ook bij Noordzak valt de watergang in de ecologische infrastructuur en ook daar willen gemeente en water schap werk met werk maken. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zweeds Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee moet weer in ere worden her steld. De organisatie moet wor den losgekoppeld van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen en met geld van overhe den en verzekeraars als vol waardige voorziening in stand worden gehouden voor de be volking van Schouwen-Duive land. Die eis stelt J. C. van Oeve- ren uit Brouwershaven in een brief aan onder andere minister E. Borst van Volksgezondheid. Van Oeveren vindt dat de Raad van Bestuur van de Ooster- scheldeziekenhuizen het Schouwse belang verkwanselt. „Dit ziekenhuis is na de waters noodramp een geschenk ge weest van de Zweedse bevol king. Daar dien je zorgvuldig mee om te gaan. Nu pikken ze de centen in en wordt alles naar Goes gebracht. We hebben een prachtig ziekenhuis hier. Straks moeten we steeds naar de over kant of Dirksland, alleen maar omdat ze het vertikken er op de juiste plekken geld in te steken. Milj oenen hebben ze uitgegeven aan de verbouwing. En waar voor? Alleen al van de rente had den ze vier specialisten kunnen aantrekken." In zijn brief aan minister Borst doet Van Oeveren onder meer de suggestie tenminste één alge- BROUWERSHAVEN - In woonzorgcentrum Poortershof wordt morgen, vrijdag, een kerstmarkt gehouden. Ondernemers, hobbyisten en bewoners van het woonzorg centrum presenteren zichzelf die dag met tal van kerstartike- len. Ten behoeve van activitei ten in Poortershof wordt tijdens de kerstmarkt een verloting ge houden. Verder wordt gezorgd voor koffie, thee en glühwein. De markt wordt beneden in de hal en boven in de recreatiezaal gehouden en is toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. meen chirurg aan te houden en een gepensioneerde gynaeco loog aan te trekken, zodat ook de afdeling verloskunde weer kan worden heropend. Ook eist de verontruste Brouwenaar be houd van de interne geneeskun de en de verpleegafdeling. Die personele bezetting kan naar zijn idee worden betaald met bijdragen van de rijksoverheid, provincie Zeeland, gemeente Schouwen-Duiveland en de 'ziektenkostenverzekeraars. Te vens zou er volgens Van Oeveren een kleine donatie van de lokale bevolking kunnen worden ge vraagd. Op de exploitatie van het gebouw denkt hij te kunnen besparen door inzet van vrijwil ligers voor het schilder- en tuin werk. De brief is tevens verzon den aan commissaris van de Koningin W. T. van Gelder en burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland. Wakker Van Oeveren hoopt op onder steuning van gelijkgestemden van het eiland. „Ik weet niet of deze actie nog iets uit kan halen. Maar als er flink wat mensen aan de pijp trekken, worden an deren misschien wakker. Dit kunnen we als Schouwen-Dui- velanders niet zomaar over ons heen laten komen." Voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Bestuur heeft altijd benadrukt dat de reorganisatie van het Zierikzeese ziekenhuis niets met bezuinigingen te ma ken heeft. Voorop staat de kwaliteit van de geboden ge zondheidszorg en er moeten voldoende medici beschikbaar zijn voor het draaien van aan eengesloten diensten. De eisen op die gebieden zijn de afgelo pen jaren sterk aangescherpt, wat een krachtenbundeling van de 'complexere zorg' in Goes noodzakelijk heeft gemaakt, al dus Broertjes. Van kapitaalsvernietiging rond het gebouw in Zierikzee is vol gens de ziekenhuisbestuurder ook geen sprake, omdat de poli klinieken en de dagbehandeling (inclusief beide operatiekamers intensiever dan voorheen wor den gebruikt. Op een plan voor invulling van de leegkomende verpleegafdeling op de tweede verdieping broedt Broertjes nog. Is uw blaas regelmatig uit haar doen? De cranberry kan helpen om haar zuiver te houden. Deze bes bevat stoffen die de urine zuurder maken. Zo ontstaat een ongunstig milieu voor micro-organismen. Tevens zorgen natuurlijke "cranberry suikers" ervoor dat bacteriën zich niet kunnen hechten aan de blaas- wand. Eén capsule Cysticare bevat de geconcentreerde kracht van 5000 M met 70,- korting op 'n luxe mmnmekmé op "cmbmy-eilaml" Cysticare is verkrijgbaar bij: milligram cranberries. Daarmee is het een natuurlijk en krachtig middel voor een goede blaasfunctie. Cysticare. Voor een schone, zuivere blaas. Heeft u vragen over Optimax voedings supplementen of wilt u informatie hierover ontvangen? Bel dan (0513) 645 663. Ook op internet: www.nutrivital.nl KRUIDENHUIS DE WAAIHOEK, GASTHUISSTRAAT 9 4461 JS GOES;TEL.: 0113-270545 In noodsituaties draagt het Rode Kruis zorg voor de dagelijkse voedselverstrekking. gemeente WET OP DE RUIMTELIJKE ORDENING Toepassing artikel 19, lid 3 Burgemeester en wethouders van Borsele willen, met toepas sing van artikel 19 lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, medewerking verlenen aan het bouwen van een fietsen stalling en het verplaatsen van een abri aan de Grindweg te Ellewoutsdijk. Een ieder kan vanaf 15 december 2000 gedurende 4 weken eventuele schriftelijke zienswijzen tegen dit voornemen naar voren brengen bij burgemeester en wethouders van Borsele, Postbus I. 4450 AA Heinkenszand. Gedurende deze termijn liggen de bouwplannen voor een ieder ter inzage op bureau Interne zaken van de secretarie, Stenevate 10 te Heinkens zand. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 08.30 - 12.30 uur donderdagavond van 17.00 - 20.00 uur. Heinkenszand, 14 december 2000. De burgemeester van Borsele, J. L. M. Mandos 80 huizen voor alleenstaande moeders in de krottenwijken van Mexico. H O m e PI a n Meer informatie? Bel 076-573 67 36 of stuur een briefje naar HomePlan postbus 6849,4802 HV Breda. sieraden horloges henk ingrid IM| van der kooij B EDELSMEDERU Ji HARRY HUTJENS wolstraat 193(schetdepleln) tel: 0118-417377 vllssingen geslaagde en feestelijke kerstmaaltijd brengen wij u een groot assortiment meto.a.: - Diverse rollades - Kersthammetjes - Vlees voor gourmet, tondue- en steengrill - Verse lamsbout (eigen slacht) - Wildpatés - Saladeschotels en nog vele andere mogelijkheden Voor meer info of ideeën kunt u terecht bij: Veersesinge! 90, Middelburg, tel. 0118-612343 Tevens wensen wij u een goede kerst en een gelukkig 2001 THE MUSEUM WATCH. PUSHING THE ARTFORM. STAINLESS STEEL. SWISS QUARTZ. WATER RESISTANT MEN'S AND WOMEN WWW.MOVADO.COM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 40