Museum verkeert in slechte staat PZC PZC Jeugd maakt kennis met scheikunde r;w«. Uitbreiding van woonwagenkamp verloopt stroef Plan voor bouw in driehoek Overzuid Goes pakt stank bij serviceflat aan ,21 Ingenieurs constateren tal van gebreken in Goes' pand Qoed& w mjnkoper bekoejt 4 qzws krans Gerechtshof zet boete om in voorwaardelijk Vrouw loopt hersenschudding op Goederen gestolen uit vrachtwagen Serie autokraken in Serooskerke Mishandeling om geld Botsing door rijden door rood Cheque voor Stichting Leukemie Volkskerstzang St-Maartensdijk donderdag 14 december 2000 door Rob Paardekam GOES - Projectontwikkelaar Van Garderen Dekker heeft plannen voor woningbouw op de driehoek tussen de 's-Gra- venpolderseweg, het Rossini- pad en de Grote Waterleiding in de Goese wijk Overzuid. De ondernemer overlegt met de gemeente over de aard van de bebouwing. Tijdens de gemeentelijke praatavond over de wijk Over zuid werd maandag druk ge speculeerd over wat er met de openliggende kavels in het noordoosten van de wijk gaat gebeuren. Er werd geroepen dat Van Garderen Dekker er veertig appartementen wil bouwen. Volgens C. Dekker van Van Garderen Dekker is dat wat voorbarig, maar ook weer niet helemaal uit de lucht gegrepen. „Wij hebben inderdaad plan nen met het gebied. Over de aard van de bebouwing en het aantal woningen kan ik nog weinig zeggen, omdat we nog met de gemeente aan het be kijken zijn welk soort wonin gen het best in het gebied pas sen." Dat hoeven volgens Dekker niet per se appartementen te zijn. Ook zogeheten grondge bonden woningen behoren tot de mogelijkheden. Ook het stukje grond tussen de Beethovenlaan en het fietspad langs de Grote Waterleiding is eigendom van Van Garderen Dekker. Het staat vast dat daar vier woningen worden ge bouwd. De projectontwikkelaar hoopt haar plannen over niet al te lange tijd te presenteren. „Ik denk dat we eind januari met concrete plannen naar buiten kunnen treden", aldus Dekker. „Het laatste stukje van de wijk Overzuid kan dan hopelijk snel voltooid worden." doorlngrid Huibers GOES - De zolder van het Goese Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, die als depot wordt gebruikt, moet zo snel mogelijk worden leeggehaald. Ook van de eerste verdieping moeten zware stukken als een enorme klok worden verwijderd. Dat concludeert ingenieursbureau Bravenboer Scheers uit Mid delburg na een aantal inspecties van het museumgebouw. (Advertentie) dat kan wel zijn. maar toch mocht wijnkoperij van leerzem onlangs de titel "slijter van het jaar 2000" in ontvangst nemen. omdat volgens het juryrapport van de sujtersunie "van leerzem uitblinkt in alle facetten van het slijtersvak" komt u het ook ontdekken, aan het molenwater 137 in middelburg? tel. 0118 613338 www.vanleerzem.nl REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H.. Hoving E L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Sinds afgelopen voorjaar wordt het achterste gedeelte van het pand, dat fors uit het lood staat, met betonnen balken gestut. Daarmee is de beweging van het gebouw niet tot staan gebracht. In tegendeel. De 'verplaatsin gen worden steeds sneller en he viger', meldt het onderzoeksbu reau. „Als het een beetje stormt zie je die kroonluchters wiebelen", wijst museummedewerker Koen van Rooijen. En inder daad, wie goed kijkt, kan woensdagmorgen de aan de zol derbalken van het museum be vestigde lampen zachtjes heen en weer zien wiegen. „Volgens mij moet dat niet kunnen." Dat er op korte termijn gerestau reerd moet worden, staat voor Koen van Rooijen als een paal boven water. „Overal zitten scheuren in de muren, zijn er tussen muren en spanten enor me kieren ontstaan en raken balken steeds meer uit het lood." Stabiliteit Het inspectierapport wijt de speling onder meer aan de sloop van een flink aantal tussenmu ren. Daardoor is een groot deel van de stabiliteit van het ge bouw verloren gegaan. Het wegbreken van de binnenmuren maakte in 1986 onderdeel uit van een grootscheepse verbou wing. Toen werd het in vele ogen hokkerige en rommelige pand omgetoverd tot een museum met ruime en overzichtelijke tentoonstellingszalen. Temperatuur Een ander probleem vormt de constante temperatuur in het gebouw. Doordat tegelijkertijd de luchtvochtigheidsgraad kunstmatig laag wordt gehou den, zijn allerlei houtverbindin gen gaan werken. Krachten die daardoor vrijkomen kunnen door het ontbreken van vol doende dwarsverbanden niet meer worden opgevangen, waardoor de muren naar buiten worden gedrukt. Daarom moet er volgens het bureau zo snel mogelijk worden verbouwd. In de tussentijd moeten vast alle zware objecten van de eerste verdieping en de zolder worden verwijderd. „Waar die spullen moeten blij ven is mij een raadsel", zegt Van Rooijen. Toch is ook hij ervan overtuigd dat een verhuizing van de inventaris op een gege ven moment onafwendbaar is. „Het hele gebouw gaat op zijn kop. Alle verdiepingsvloeren moeten worden gesloopt. Ver volgens wordt er in elke bouw laag een soort stalen geraamte aangebracht dat voor stevig- Een deel van de inventaris van het Museum voor Zuid-en Noord-Beveland is niet langer veilig in het krakkemikkige gebouw. foto Willem Mieras heid moet zorgen", vertelt Van Rooijen. „Tijdens dergelijke in grijpende werkzaamheden is de beveiliging van eventueel achtergebleven spullen niet meer te garanderen. Ook het kli maat valt niet meer te regelen." De gemeente Goes, eigenaar van het gebouw, beraadt zich op dit moment op de inhoud van het inspectierapport. Het is nog on duidelijk wanneer er een con creet verbouwingsplan wordt gepresenteerd. Vooralsnog is er nog geen zicht op de kosten. Bij Bravenboer en Scheers kon gisteren niemand een toelich ting geven. DEN HAAG - Een 25-jarige man uit Vlissingen die had ge fraudeerd bij het aanvragen van een hypotheek, is gisteren door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Met die straf kwam het hof de Vlissinger tegemoet. De man had het hof namelijk gevraagd de 1500 gulden boete die hem eerder door de politierechter in Middelburg was opgelegd, on gedaan te maken. Hij kon zo'n boete niet betalen. De man wilde in 1997 een pand kopen, waarvan hij de garage zou ombouwen tot vakantie- huisje. Daarvoor had hij de hulp ingeroepen van een, zo bleek achteraf, duister hypotheekbe drijfje. Dat bedrijfje raadde hem aan om een aantal offertes en facturen te vervalsen. Daar mee wist hij een hypotheek van twintig mille bij de bank los te peuteren. De man gaf grif toe dat hij daarmee de fout was in gegaan. Daarvoor wilde hij ook wel een straf ondergaan, maar liever niet door het betalen van een boete. Hij had namelijk als gevolg van zijn losbandige le vensstijl nog een forse schuld uitstaan. Kinderen uit de wijk Goese Polder zijn erg enthousiast over de cursus. foto Willem Mieras door Sjoerd van Dullemen GOES - Lekker rommelen met maatbekers en daarmee schei kundige proefjes doen. Wijk- vereniging Goese Polder houdt in samenwerking met het ROC een acht weken durende ken nismaking met scheikunde. Het project is bedoeld voor ba sisschoolleerlingen. Het vak scheikunde is inmid dels van de middelbare scholen verdwenen. Het heeft plaats gemaakt voor het vak natuur wetenschappen, een combina tie van natuur- en scheikunde. Het leek scheikundedocent Kees Kouw van de laboratori- umschool dan ook een leuk plan om jonge kinderen de ba sisprincipes van het vak bij te brengen. Het ROC heeft een scheikun delokaal beschikbaar gesteld om daar de lessen te geven. De proefjes die de kinderen doen zijn erg uiteenlopend. Er is in de voorbije weken al bloedonderzoek verricht en melk onderzocht. Volgende week moeten de jongeren bac teriën gaan bekijken met de microscoop. Er komt dan ook een microbioloog om de kinde ren te begeleiden. Woensdag was de zuurgraad van azijn aan de beurt. De kinderen, allemaal tien tot twaalf jaar, moesten in groep jes van twee onderzoeken hoe zuur de meegebrachte azijn was. "Dat de kinderen er plezier in hadden, was te zien Elke uit komst werd met gejuich ont vangen. Natuurlijk ging er wel eens wat mis, maar dat mocht de pret niet drukken. Op een leuke en speelse manier lukte het toch om de proeven tot een goed einde te brengen. Tijdens de lessen wordt de kinderen ook duidelijk gemaakt hoe gevaarlijk sommige stoffen kunnen zijn. En er is dus veel aandacht voor veiligheidsin structies. Techniek Het scheikundeproject is niet het enige project van de wijk- vereniging. Er worden ook technieklessen gehouden, bij voorbeeld houtbewerking en elektrotechniek Voor de meisjes wordt in sa menwerking met vrij willigers- stichting Stimulans een cursus tecniek gegeven onder de naam Technica Tien. Alle projecten zijn bedoeld voor kinderen in de leeftijd van tien tot en met twaalf jaar. Dit omdat de kinderen in die leef tijdscategorie weinig interesse hebben in knip en plakwerk maar serieus dingen willen on derzoeken. De projecten wor den allemaal begeleid door vrijwilligers en zijn zeer suc cesvol, getuige de grote op komst van kinderen uit de wijk. MIDDELBURG - Een 18-jarige snorfietsster uit Oost-Sou burg heeft woensdagavond even na zeven uur een lichte her senschudding opgelopen bij een verkeersongeval op de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Een 58-jarige automobilist uit Middelburg reed op de Oude Vlissingseweg en sloeg op de kruising met de Statenlaan linksaf. Daarbij liet hij de vrouw op de snorfiets, die hem op dezelfde weg tegemoet kwam, niet voorgaan. De Souburgse vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. MIDDELBURG - Uit een vrachtauto op de Lange Delft in Middelburg is woensdag geluidsapparatuur gestolen. De chauffeur merkte dat er vijf dozen met geluidsapparatuur verdwenen waren toen hij bij zijn volgende klant aankwam. Hij vermoedt dat de goederen zijn weggenomen op het mo ment dat hij in Middelburg aan het lossen was. SEROOSKERKE (W) - Uit vier auto's in Serooskerke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag radio-cd-spelers gestolen Behalve de muziekspeler, is uit een bedrijfswagen aan de Gargonstraat ook een gsm weggenomen. De schade bedraagt meer dan duizend gulden. De drie andere auto's stonden ge parkeerd aan de Vroonstraat en de Bogerdweie en in de Bis schopstraat. De radio's waren ieder enkele honderden gul dens waard. TERNEUZEN - Een 34-jarige Terneuzenaar werd dinsdag avond in de Geulstraat in zijn woonplaats mishandeld door een plaatsgenoot. De aanleiding voor de vechtpartij was onenigheid over het terugbetalen van geleend geld. De Ter neuzenaar liep tijdens het treffen schaafwonden en bloeduit stortingen op. Zijn kleding ging kapot. De politie heeft de zaak in onderzoek. Er werden (nog) geen aanhoudingen ver richt. TERNEUZEN - Aan de Guido Gezellestraat in Terneuzen heeft dinsdagavond omstreeks half elf een aanrijding plaats gevonden. Een 29-jarige bestuurder uit Terneuzen reed over de Guido Gezellestraat, komende uit de richting van de Rooseveltlaan. Bij groen licht reed hij de kruising op. Een 35-jarige automo bilist, komende uit de richting van de Willem de Zwijgerlaan, reed op dat moment ook de kruising op, terwijl het verkeers licht daar op rood stond. Hierdoor ontstond een aanrijding. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. HULST - De Stichting Leukemie en het Foster Parents Plan ontvangen beide 1500 gulden van de Rabobank Hulst Nieuw- Namen. Het Oost-Zeeuws-Vlaamse bankkantoor stuurt al enkele jaren geen kerst- en nieuwjaarskaarten meer naar re laties, maar besteedt het geld dat daarvoor uitgetrokken zou worden aan goede doelen. Foster Parents kwam ook al eerder aan bod, evenals de Cliniclowns. Vertegenwoordiger W. Mar tens van de Stichting Leukemie, die zich richt op hulp aan volwassenen met leukemie en hun naasten, ontving gisteren de cheque van 1500 gulden uit handen van bankdirecteur Jde Kort. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes gaat eerder dan de bedoeling was de riolering aanpakken bij service flat De Horst. De vijvers in de hoek van de Ringbaan en de Louise de Colignylaan versprei den, in perioden dat er veel re gen valt, een geweldige stank. Daarover zijn dit najaar talloze klachten bij de gemeente Goes binnengekomen. „Het zijn terechte klachten", vindt wethouder M. 't Hart. De beerputstank is een gevolg van het jarenlang overstorten in de vijvers. Als het riool in één keer veel water te verwerken krijgt, loopt de bovenste laag water in de vijvers. Op de bodem hopen zich allerlei stoffen op en bij de volgende overstort komt dan die stank vrij. Daar moeten we zo snel mogelijk wat aan doen." Sanering van de onderwaterbo dems is de enige manier om de vieze, stinkende drab in de vij vers weg te krijgen. „Maar dan moeten we eerst een groot berg- bezinkriool maken, anders is het dweilen met de kraan open", zegt 't Hart. Een bergbezinkri- ool is veel groter dan een over- stortbak. De stoffen in het af valwater krijgen eerst de kans om in een gx-ote kelder naar de bodem te zakken, voordat het relatief schone water verder wegloopt. door Ingrid Huibers HANS WEERT - Het blijkt niet eenvoudig de vernieuwing en uitbreiding van het woonwa genkamp aan de Maarten- broersweg in Hansweert van de grond te krijgen. Hoewel bewoners en de ge meente Reimerswaal het in februari 1999 al over een ver groting van het centrum eens waren, zorgen allerlei netelige kwesties steeds voor opont houd. Zo wil de gemeente alleen aan een nieuw kamp meewer ken als er in de directe omgeving niet opnieuw werkterreintjes ontstaan. Een aantal bewoners handelt in oud ijzer. Onderhandelingen over de aan leg van drie werkplaatsen voor de kampbewoners op bedrij venterrein Nishoek, liepen tot nog toe op niets uit. De bewo ners vinden het aanbod van de gemeente te duur, omdat ook voor de aanpassingen aan het (Advertentie) In de plannen van de gemeente Goes stonden de sanering en de aanleg van het bergbezinkriool aanvankelijk voor 2003 en 2004 gepland. Nu zoveel mensen zo dikwijls last hebben van de stank, is het werk naar voren ge haald. In het gemeentehuis wordt momenteel druk gewerkt aan de plannen, 't Hart ver wacht dat volgend jaar, in 2001 het werk kan woi'den uitge voerd. BeoSound Century BANG 6. OLUFSEN AXEL Electro World Van Cadsand, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video, Gasthuisstraat 2-4, VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82. OOIT KIEST U VOOR MOOIST terrein zoals het aanbrengen van hekwerk, bestrating en een overkapping moet worden be taald. Inmiddels heeft Nijbod Consul tancy uit Eindhoven die de schetsen voor de inrichting van het nieuwe kamp verzorgt, ook een raming gemaakt voor het gebruiksklaar maken van de aangeboden bedrijfsgrond. Die becijfering wordt op dit mo ment op het gemeentehuis beke ken. Verder is het nodig op korte ter mijn de bodemgesteldheid van zowel het oude als het nieuw ge plande kampterrein te onder zoeken. Dit omdat de gemeente en het Woonwagenschap dat grond moet kopen voor de aan leg van het nieuwe centrum, anders niet tot een vergelijk kunnen komen. Ten slotte werkt Nijbod nog aan een definitieve begroting voor de aanleg van het nieuwe cen trum. Dat stuk moet nog deze maand af zijn. Acht wagens Volgens de jongste plannen worden straks acht wagens op gesteld rondom een groen bin nenterrein. Nu telt het kamp vijf officiële wagens en een aantal losse caravans. Het nieuwe ter rein dat bijna drie keer zo groot wordt, krijgt een in- en uitrit, precies in cle bocht van de Maar tenbroers weg. De gemeente gaat er nu van uit dat er volgend najaar met de aanleg van het nieuwe kamp kan worden begonnen. SINT-MAARTENDSIJK - Het Smalstads Mannenkoor en Mu ziekvereniging Euterpe uit Sint-Maartensdijk treden za terdag 23 december op tijdens een volkskerstzang in recreatie centrum Haestinge. Naast concerten van beide ver enigingen wordt een flink deel van de tijd besteed aan samen zang, begeleid door Euterpe. Burgemeester W Nuis van Tho- len zal de avond openen. Pas toor A. J. van de Brüle en ds. W Vermeulen houden een over denking en B. Fondse verzorgt een declamatie. De volkskerstzangavond begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39