Zeeland krijgt vijf CWI's Fiere mannen van de Cokesfabriek NU OVERAL TE KOOP Steeds minder verstekelingen via Dart Line Schade door storm valt mee in Zeeland Opvang slachtoffers vuurwerkramp valt veel duurder uit 23 Centrum voor Werk en Inkomen Terneuzenaar mishandeld Koorconcert in kerstsfeer Miljoenen rijkssubsidie in het verschiet voor glastuinbouw Zeeland Vlissinger krijgt celstraf voor brute straatroof donderdag 14 december 2000 doorHarmen van der Werf DEN HAAG - In Zeeland komen niet meer dan vijf Centra voor Werk en Inkomen, kortweg CWI. De Tweede Kamer heeft woensdag in meerderheid inge stemd met het landelijke sprei dingsplan voor de CWI. Goes, Middelburg, Terneuzen, Zierikzee en Oostburg krijgen volgens het spreidingsplan een CWI, de instelling waarin ar beidsbureau en uitkeringsin stanties gaan samenwerken. Het doel van de krachtenbunde ling is mensen sneller aan de slag te krijgen. De Vereniging van Zeeuwse Ge meenten (VZG) en enkele indi viduele gemeenten, waaronder Hontenisse, Kapelle en Rei- merswaal, hadden bij de Twee de Kamer protest aangetekend tegen het spreidingsplan. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat er in Zeeland tien CWI's zouden komen. Op basis van nieuwe normen - een uur reistijd met openbaar vervoer en een minimumom- vang van een CWI is-het aantal Zeeuwse CWI's later terugge bracht tot drie; in Gqes, Terneu zen en Middelburg. Uiteindelijk zijn Zierikzee en Oostburg daar als nevenvestigingen nog aan toegevoegd, vanwege de lange reisafstanden in Zeeland. Reisafstand Het CDA deed gisteren nog een "poging om een fijnmazigere spreiding te krijgen, maar kreeg daarvoor nauwelijks steim in de Tweede Kamer. De PvdA stelde dat 'een zekere reisafstand niet bezwaarlijk is, want werk is ook niet altijd om de hoek'. Er zijn volgens de PvdA ook minder CWI's nodig, omdat het aantal werkzoekenden de afgelopen jaren scherp is gedaald. Minis ter W. Vermeend van Sociale Za ken en Werkgelegenheid hield onverkort vast aan het laatste landelijke spreidingsplan voor de CWI's. Hij zegde wel toe dat bestaande centra die moeten verdwijnen, zoals in Kapelle- /Reimerswaal, 'netjes zullen worden afgebouwd'. van onze regioredactie VLISSINGEN - De storm heeft dinsdagavond en woens dag relatief weinig hinder op geleverd en schade veroor zaakt in Zeeland. Het provinciale veerbedrijf hield 's morgens vroeg op beide ver bindingen de eerste boten aan wal. De Axelse jaarmarkt is afgelast, omdat twee tenten in de nacht van dinsdag op woensdag half werden wegge blazen. De Provinciale Stoomboot diensten bracht op de dienst Kruiningen-Perkpolder de eerste boot pas op 9 uur in de vaart. De tweede volgde an derhalf uur later. De eerste passagiers op de dienst Vlis- singen-Breskens konden om 8.10 uur worden overgezet. Ook hier voer de PSD aanvan kelijk met één boot. Om 9.40 uur kwam het tweede schip in de vaart. Voor het eerst in haar bestaan moest de Stichting Jaarmarkt Axel de markt afblazen door het slechte weer. De veemarkt werd sinds de Tweede Wereld oorlog alleen twee of drie keer afgelast, omdat er ziekten wa ren uitgebroken er er geen vee mocht worden vervoerd. De twee grote tenten voor de jaarmarkt, die al voor het stadhuis op de Axelse Markt waren neergezet, werden in de nacht van dinsdag op woens dag half weggeblazen. Eén van de tenten lag bijna tegen het stadhuis aan en ook de andere was een flink stuk van zijn plaats gekomen. Politie, brandweer en gemeentewer ken moesten tussen vier en vijf uur 's morgens de tenten al ge deeltelijk afbreken om er voor te zorgen dat er geen onderde len door Axel zouden worden geblazen. Het raadplegen van Meteo Consult Zeeland leerde stichtingsvoorzitter J. Kop dat het weer nauwelijks beter zou worden. Harde windstoten en op donderdag, de dag van de jaarmarkt, ook nog kans op heftige regenbuien. Het was gewoon onverantwoord om de markt door te laten gaan, hoe jammer we dat ook vinden." Kerstmarkt Een aantal veehouders vroeg gisteren nog om de jaarmarkt toch door te laten gaan, omdat hun beesten - 'die anders ook buiten in de wei staan' - wel te gen een stootje kunnen. ,,Maar we moeten ook aan het publiek denken." De kleindiertentoonstelling in de hal van Nova in de Noord straat gaat overigens wel ge woon door, stelt Kop. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen mensen onder meer konijnen, duiven en sierkippen zien in de hal. De speciale, want tiende, kerstmarkt gaat vooralsnog ook gewoon volgens plan door. Op Walcheren was hier en daar wat schade. Een steiger aan de Rouaansekaai in Middelburg waaide woensdag om en viel op twee geparkeerde auto's. Alleen de daken liepen schade op. De politie heeft de stellage uit elkaar gehaald en aan de kant gelegd. Ook een ruit van een gebouw aan de Rotterdamse- kaai sneuvelde door de steiger. In Vlissingen vielen door de harde wind stenen en hout van een afgebrand pand naar be neden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Koninklijke Marechaussee in Vlissingen heeft het afgelopen jaar 155 ver stekelingen in trailers aange troffen. De vluchtelingen waren voornamelijk afkomstig uit Kosovo. Zij hielden zich schuil in trailers op vrachtwagens die geparkeerd stonden op het parkeerterrein van de vracht- veerdienst Dart Line. Vorig jaar telde de marechaussee 279 ver stekelingen. De bewakingsdienst van Dart Line, de onderneming die een dienst tussen Vlissingen en het Engelse Dartford onderhoudt, controleert sinds dit jaar de trailers met een zogenaamde CO-meter. Personen die zich in trailers ophouden, verraden als het ware zichzelf door hun ademhaling. De meter regi streert het koolstofdioxidege halte, een stof die voorkomt in adem. Uit de terugloop van het aantal verstekelingen kan afgeleid worden dat Vlissingen door mensensmokkelaars gemeden wordt, omdat er scherp gecon troleerd wordt. „Dat is een mo gelijkheid", beaamt Hans Croon van Dart Line. „Wij vermoeden dat koeriers - diegenen die geld verdienen aan de mensensmok kel - aan elkaar doorgeven waar de controle goed is. Daardoor kan Vlissingen minder in trek zijn." Frequent Het is ook mogelijk dat vluchte lingen zich beter schuil kunnen houden en dat de bewakings dienst hen over het hoofd ziet. „Dat geloof ik niet. Integendeel zelfs. Er wordt frequent gecon troleerd met de CO-meter en daarmee is de pakkans bijna honderd procent." Bram Bliek, commandant afde ling grensbewaking van de ma rechaussee, heeft ook de indruk dat de controle door de CO-me- ter efficiënter is geworden. „Er wordt dagelijks met de meters gecontroleerd." Bliek heeft op getekend dat 75 procent van de verstekelingen uit Kosovo komt. Een aantal heeft de Iraanse nationaliteit. Maar ook zijn er kleine groepjes Afgha- nen, Roemenen, Chinezen en Algerijnen aangetroffen. „We denken dat we het afgelopen jaar minder vluchtelingen heb ben aangetroffen, omdat we de meesten overdragen aan de vreemdelingendienst. Daai*- door worden ze echt een tijd van hun vrijheid beroofd." Bliek stelt dat de opgepakte, al leenstaande mannen naar het huis van bewaring in Tilburg gaan. In tegenstelling tot België, Volgens de commandant staan vluchtelingen die in België ge snapt worden, snel weer op straat. Ze krijgen de opmerking mee: verlaat het land zelfstan dig. Hij stelt zich voor dat de vluchteling dat advies vaak in de wind slaat en kiest voor een nieuwe ontsnappingspoging naar Engeland. De schatting is dat elk jaar ze venduizend vluchtelingen de oversteek naar Groot-Brittan- nië maken via havensteden in Frankrijk, België en Nederland. Dit zijn alle zogenoemde Schen- gen-landen. Onderling wordt informatie over de vluchtelin gen verstrekt en mensensmok kel van het ene naar het andere land is in deze landen strafbaar. Engeland heeft het Verdrag van Schengen destijds niet onderte kend en daarom is het smokke len naar dat land niet strafbaar. Dat zou een van de redenen voor vluchtelingen kunnen zijn om Engeland te bereiken. TERNEUZEN - Een 34-jarige Terneuzenaar is dinsdagavond in de Geulstraat in zijn woon plaats mishandeld door een plaatsgenoot. De mannen had den onenigheid over het terug betalen van geleend geld. De 34- jarige liep bloeduitstortingen, een gekneusde arm en schaaf wonden in het gezicht op. Te vens raakte zijn kleding bescha digd. RENESSE - Het Schouws Ka merkoor verzorgt onder leiding van Sytse van Wijgerden don derdag 21 december een kerst concert in de Nederlands-her vormde kerk in Renesse. Bekende en minder bekende Christmas Carols worden ten gehore gebracht. Organist Andries Stam uit Vlaardingen verzorgt een orgel solo met koraalvariaties van A. Heilier en het Magnificat van John Rutter. Laatsgenoemd muziekstuk bestaat uit zes de len die elk hun eigen karakter hebben en is volgens de kenners te vergelijken met het Magnifi cat van Bach. De kerk wordt ter gelegenheid van het kerstcon cert stemmig versierd en in de pauze wordt glühwein geser veerd. Het concert in de Renes- ser kerk begint om 20.00 uur. Hetzelfde concert wordt zater dag 23 december nogmaals uit gevoerd, maar dan in de toren van Goedereede. Aanvang 20.00 uur. foto's Ed van den Bergen door Joost Bosman TERNEUZEN - De trots van de werknemers, dat trof de twee Zeeuws-Vlaamse fotografen Raymond de Jong en Ed van den Bergen nog het meest. In de laat ste maand van het bestaan trok ken ze zeven keer naar de Co kesfabriek in Sluiskil om er foto's te maken. Van de werkne mers en van het complex. Het fotowerk is in het stadhuis van Terneuzen te bezichtigen op de tentoonstelling 'Uitgeblust'. De expositie toont karakteris tieke portretten van werkne mers (door Van den Bergen) en onderdelen van de fabriek (De Advertentie Jong). Van denBergen herinnert zich de eerste avond op de Co kes, waar hij voordien nog nooit was geweest. „Het was duister, je wist niet wat je kon verwach ten en de figuren waren schim mig. Een heel spannende omge ving. Al fotograferend werd het doek beetje bij beetje opgelicht. De werknemers waren heel be reidwillig, ze wilden alles graag tonen, waren enorm trots op wat ze dedenZe werkten er met ple zier tot aan hun pensioen", zegt Van den Bergen. Van een van de werknemers kreeg Van den Bergen te horen hoezeer de mensen het werk op de Cokes missen. „Velen hebben nog een mijmergevoel, ze verge lijken nog altijd hun nieuwe baan met het werk op de fa briek. En vaak valt dat uit in het voordeel van de Cokes. De men sen missen het groepsgevoel", vertelt Van den Bergen. Somber De foto's tonen overwegend wat somber, niet alleen doordat ze veelal 's nachts zijn genomen en in zwart-wit zijn afgedrukt, maar ook door de titel van de ex positie. Is dat een bewuste keuze geweest? Van den Bergen: „Wel een beetje. Het gaat om de spijt dat de fabriek weg is. Je hoorde veel schrijnende verhalen van werknemers, die bijvoorbeeld hun VUT misliepen. De ten toonstelling gaat dan ook over de laatste maand van de Cokes, niet over de frabriek en zijn ge schiedenis. Het is geen didac tiek van 'zo maak je cokes'." Van den Bergen constateert dat de struggle for life in de Cokes heel goed in beeld was te van gen. „Beter dan in andere be drijven. De Cokes ademde heel sterk de sfeer van 'wil je in leven blijven, dan moet je je uitslo ven'." Vorige maand werd het Cokes terrein deels in gebruik geno men door de Heros Groep uit Rosendaal. Vindt Van den Ber gen niet dat de tentoonstelling wat te laat komt? „We wilden haar wel eerder in het stadhuis hebben, maar eigenlijk is het moment nu heel gunstig. Hoe langer het is geleden, hoe meer- zeggend een foto wordt. Verge lijk het maar met vakantiefoto's die je wat langer laat liggen." Bloedheet Opnieuw refereert Van den Ber gen aan de fierheid van de werk nemers. „Speciaal voorde foto's gebruikten ze een oude door lichter, één zonder airco. Het was er bloedheet, maar geen moeite was ze te veel. De man nen waren trots op hun bedrijf. Zelfs tot het einde bleven ze ve gen en schoonmaken, alsof het gewoon zou doorgaan... De tentoonstelling is tot en met 16 januari te bezichtigen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland staat niet vooraan als het gaat om de ontwikkeling van een groot schalig glastuinbouwgebied, maar landelijk projectleider P. Bukman maakt zich daar geen zorgen over. Er is volgens hem in de nabije toekomst nog vol doende rijksgeld te verdelen. Landelijk zijn er tien gebieden voor glastuinbouw aangewe zen. Zes van de tien hebben in het kader van de Stimule ringsregeling duurzame glas tuinbouw (Stidug) subsidie aangevraagd bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Zoals verwacht zit het Zeeuw se initiatief, waarvoor polders tussen Nieuwdorp en Lewe- dorp in beeld zijn, niet bij de subsidie-aanvragers. De pla nologische voorbereidingen zijn nog in volle gang. Voor de financiële haalbaar heid van het Zeeuwse project hoeft dat echter niets te bete kenen, aldus projectleider Bukman. „Er komt nog zo'n tweehon derd miljoen gulden aansubsi- diegelden aan", zei hij woens dagmiddag na afloop van een vergadering in de Tweede Ka mer. Plan Lewedorp Tijdens die vergadering vroeg WD-Kamerlid J. Geluk nog naar de bekostiging van het plan Lewedorp/Nieuwdorp. Hij had vernomen dat de grondprijs er uitkomt op 75 tot 80 gulden per vierkante meter. Glastuinbouwers zouden niet verder willen gaan dan 45 gul den per vierkante meter. Die prijs is overigens inclusief al lerlei voorzieningen, zoals de warmtevoorziening en land schappelijke inpassing. Minister L. J. Brinkhorst van Landbouw vond dat prijsver schil niet zo'n probleem. Als Zeeland met succes aanspraak maakt op de Stimuleringsre geling duurzame glastuin bouw, kan er al acht gulden per vierkante meter van de grondprijs af. En er bestaat een subsidieregeling voor het gebruik van industriële rest warmte en het broeikasgas CO,. „Het is verder aan de on dernemers om al dan niet voor Zeeland te kiezen", aldus Brinkhorst. Grondprijs Landelijk projectleider Buk man zette overigens vraagte kens bij de grondprijs die glas tuinbouwers zouden willen betalen. „Dat bedrag van 45 gulden per vierkante meter is gebaseerd op een enquête on der glastuinbouwers. Die noe men natuurlijk niet een al te hoge grondprijs." Op andere locaties ver van het Westland worden al grond prijzen betaald van 50 gulden per vierkante meter. In West- land, het hart van de glastuin bouw, liggen die vaak boven de 100 gulden. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De opvang aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust van slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede heeft meer geld gekost dan geraamd. De gemeente Oostburg had voor onder meer reiskosten van de gasten een krediet van twintig mille vrijgemaakt. Nu echter de rekeningen betaald moeten worden, blijkt dal de Oostburg- se bijdrage lang niet toereikend is om de kosten te vergoeden. Het totale opvangproject heeft namelijk bijna 120.000 gulden gekost. Het project Enschede van de ge meente Oostburg en de Recron- ondernemers aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust is door de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede buiten gewoon gewaardeerd. De voor bije maanden namen zo'n 125 gezinnen uit de Overijsselse stad (het gaat in totaal om meer dan 500 mensen) gebruik van de mogelijkheid om even in de ge meente Oostburg tot rust te ko men. De opvang op de recreatieter reinen werd verzorgd door de recreatie-ondernemers, de bijkomende kosten zoals reis kosten werden voor rekening genomen door de gemeente Oostburg, die voor dat doel twintigduizend gulden had uit getrokken. Veel te weinig blijkt nu. Omdat de andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten de voorbije zomer toegezegd hebben om in het project te participeren, wil de gemeente Oostburg nu dat de andere gemeenten verenigd in het Intergemeentelijk samen werkingsorgaan Zeeuws- Vlaanderen (ISOZ) ook over de brug komen met geld. Per Zeeuws-Vlaming zou er 1,11 gulden bijgespijkerd moe ten worden. ISOZ-secretaris G. Christiaanse verwacht dat de gemeentebestuurders aan dit verzoek nog een zware dobber zullen hebben. „Het gaat om een behoorlijk bedrag en de meeste gemeenten hebben bij het sa menstellen van hun begroting geen rekening gehouden met deze kostenpost", aldus Christi aanse. Voetbalschool Het ISOZ buigt zich vandaag, donderdag, ook nog over een verzoek van de voetbalschool Assist om steun voor de spQrt- opleidingen die de stichting verzorgt. Assist wil zich niet al leen meer toeleggen op de bege leiding en ontwikkeling van voetbaltalenten, maar ook zwemmers en tennissers gaan begeleiden. Daarvoor ontbreken echter de middelen. Het ISOZ wordt om (materiële) steun gevraagd. Of die verleend wordt, is nog maar de vraag. Het ISOZ meent dat Assist zich eerst maar eens tot de Zeeuwse Sportraad moet richten. De ISOZ-leden zijn overigens nog niet van plan om met elkaar van gedachten te wisselen over het voortbestaan van het sa menwerkingsverband. Na de herindeling zal de intergemeen telijke samenwerking in Zeeuws-Vlaanderen op een an dere leest geschoeid moeten worden. Samenwerking De zeven gemeentebesturen hebben over die samenwerking wel al van gedachten gewisseld met gedeputeerde A. Poppe- laars (bestuurlijke organisatie), maar om de kwestie in ISOZ- verband aan de orde te stellen; daar is de tijd nog niet rijp voor. De vergadering van het samen werkingsverband wordt gehou den in het Terneuzense stadhuis en begint om 15 uur. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Vlissingen is woensdag in Middelburg ver oordeeld tot 21 maanden gevan genisstraf. De rechtbank vond bewezen dat de Vlissinger op 26 mei in zijn woonplaats met ge weld een man van zijn tas heeft beroofd. In de straf werd meegenomen dat hij een pistool op het slacht offer heeft gericht, toen deze hem achterna ging. Het incident vond plaats toen het slachtoffer een fotozaak verliet. De straatroof is altijd door de 32-jarige Vlissinger ontkend, maar de rechtbank had vol doende bewijs om tot een ver oordeling te komen Het vonnis is gelijk aan de straf die de offi cier van jusitite twee weken ge leden eiste. LAATST* tfiïUWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23