Advocaat remt Mortiere PZC Jeugd maakt kennis met scheikunde PZC Opknapbeurt Papegaaienburg lijkt in zicht »W"V Vurig pleidooi voor behoud politieboot Oosterscheldegebied ,21 Zangavond in kerstsfeer Adventsmarkt in Veere Bingo Proceduregolf irriteert gemeente Middelburg Kinderkerstfeest Modeshow Qoed& w unjnkopcY 4 behoeft Vrouw loopt hersenschudding op Veel ruimtelijke plannen zijn oud Politie houdt brandstichter aan Goederen gestolen uit vrachtwagen Serie autokraken in Serooskerke Cheque voor Stichting Leukemie Mishandeling om geld Gerechtshof legt fraudeur voorwaardelijke straf op donderdag 14 december 2000 MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg houdt op zaterdag 16 december een zang avond met koor- en samenzang en een meditatie in de Ontmoe- tingskerk in Middelburg. Deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, staat geheel in het teken van het thema 'Op weg naar Kerst'. Hervormd predikant L. Wüll- schleger en christelijk gerefor meerd predikant G. J. H. Vogel zullen op deze bijeenkomst spreken. Voor de muzikale in vulling zorgt de zangvereniging De Lofstem, onder leiding van Anneke Huibregtse. Jonathan Kooman bespeelt het orgel. VEERE - In de Samen-Op-Weg- Kerk van Veere wordt op zater dag 16 december de jaarlijkse adventsmarkt gehouden. Tus sen 10.00 en 17.00 uur geven verschillende organisaties tekst en uitleg over hun werkzaamhe den en bieden producten aan. Advertentie BeoSound Century BANG 8. OLUFSEN AXEL Electro World Van Cadsand, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82. OOIT KIEST U VOOR MOOIST MIDDELBURG - Wijkverenin- ging Middelburg Zuid houdt op zaterdag 16 december een kerstbingo in het Ontmoetings centrum Dauwendaele. De zaal opent om 19.15 uur, de eerste nummertjes worden getrokken om 20.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E,L. Ramakers M.J. van den Broek K.L, de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Richard Hoving MIDDELBURG - De Middel burgse advocaat J. Boogaard houdt de ontwikkeling van het bedrijventerrein de Mortiere in Middelburg op. Volgens wet houder P. M. Bruinooge (CDA, ruimtelijke ordening) loopt de ontwikkeling van het terrein maanden vertraging op door de vele procedures die de advocaat met de gemeente uitvecht. Boogaard is de raadsman van de Middelburgse A. J. van Dijke en projectontwikkelaar Projekt- bouw Zeeland. Van Dijke wil haar grond, waarop een woon huis en een schuur staan, niet aan de gemeente afstaan. Pro- jektbouw Zeeland voelt zich bij de ontwikkeling van de Mortie re 'buiten spel gezet'. De ge meente is voor de Mortiere in zee gegaan met een consortium dat bestaat uit de landelijke pro jectontwikkelaars IBC Vast goed, Heijmans Vastgoed en Amstelland. Naast bedrijven moeten op het terrein ook wo ningen en kantoren komen. De procedures die namens Van Dijke en Projektbouw Zeeland worden aangespannen, houden volgens Bruinooge de ontwik keling van de Mortiere voorlo pig tegen. De plannen van vier bedrijven kunnen op dit mo ment niet worden uitgevoerd, omdat bezwaar tegen de bouw vergunning is aangetekend. Op het nieuwe bedrijventerrein langs de A58 en de Schroeweg wordt momenteel aan één be drijfspand gebouwd. Het gaat om een pand voor het schade- en herstelbedrijf Care. ,,De bouw vergunning voor dit gebouw heeft Boogaard over het hoofd gezien", stelde Bruinooge fijn tjes vast. Fantasieloze doos Na afloop van de vergadering liet de wethouder weten de op stelling van advocaat Boogaard te betreuren. ,,Ik kan hem na tuurlijk niet verbieden om elk besluit rond de Mortiere aan te vechten. Het is zijn goed recht. Maar ik vind het wel jam mer." Over het gebouw van Care Schadeservice dat binnenkort wordt geopend, velde PvdA- raadslid T. Strous gisteravond een hard oordeel. Strous zei zel den zo'n afzichtelijk gebouw te hebben gezien. ,,Het is een lelij ke, fantasieloze doos." Dat een dergelijk gebouw langs de toe gangsweg naar Middelburg wordt gebouwd, vond het raadslid niet kunnen. WESTKAPELLE - Zondag 17 december viert zondagsschool 'Kinderen van Eén Vader' om 19.00 uur het jaarlijkse Kerst feest in de hervormde kerk in Westkapelle. Het thema is 'Met hart en ziel'. Het adventsproject van de Nederlandse Zondags school Vereniging (NZV) wordt in deze viering afgesloten. Kin deren en leiding voeren een kerstspel op. VLISSINGEN - Mannequins van stichting Majoraat 55+ to nen vrijdag 15 december de nieuwste feestmode tijdens een kerstmodeshow. Aan de show werken ook Damesmode Shop 6 en Damesmode Shop 54 mee. De show vindt vanaf 14 uur plaats in het gebouw van de stichting aan de Van Hogendorpweg 58A. Kaartjes moeten gereserveerd worden bij Marjoraat of één van beide modewinkels. *7 Winkeliers in Papegaaienburg wachten al jaren op renovatie van het koopcentrum. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De opknapbeurt en uitbreiding van het Vlissingse winkel centrum Papegaaienburg laat maar op zich wachten. Winkeliers verzuchten dat er al zo'n twintig jaar over een face lift wordt gesproken, maar dat daden achterwege blijven. „Het ene proces verloopt vlotter dan het andere", zegt Jan Schroevers van de gemeente Vlis singen. „Maar er zit nu wel beweging Schroevers waagt zich niet aan een uit spraak wanneer het centrum opge knapt wordt. „Toch mag er geen mis verstand over bestaan dat we het winkelcentrum echt grondig willen verbeteren. We willen het alleen zorg vuldig doen, stap voor stap." En die werkwijze vraagt veel tijd. Van daag stellen wethouders, ambtenaren en de stedenbouwkundig adviseur As- hok Bhalotra van Vlissingen met elkaar vast wat de 'stedenbouwkundige rand voorwaarden' voor het winkelcentrum moeten zijn. „Noem het een herstart", verklaart Schroevers. „Dit is het regu liere stedenbouwoverleg. Dat vindt altijd plaats bij dit soort uitbreidings projecten. We bepalen hoeveel com merciële winkelruimte er bij kan kómen, hoeveel parkeerplaatsen nood zakelijk zijn, hoe de verkeerssituatie geregeld moet worden." Een van de uitgangspunten is dat Pape gaaienburg een 'trekker van belang krijgt'. „Die zal in de foodsector liggen. De huidige supermarkt is geen krachti ge trekpleister. We vinden ook dat het centrum introvert is. Het moet naar de kant van de Zuidbeekseweg extrover- ter worden. Ook de luifels en puien van de winkels moeten frisser worden, zo dat het er als geheel aantrekkelijker uit komt te zien." Enige tijd geleden dienden twee pro jectontwikkelaren, Proverko Bouw- groep en Development Coordination, een verbouwingsplan in voor het win kelcentrum. De ontwikkelaren be schikken samen over een klein voorma lig bankgebouw in het winkelcentrum en het pand waarin de supermarkt huist. Voor hen kan de opwaardering beginnen. Consumenten Er zijn volgens Wim Westerhof van De velopment Coordination ook voldoen de consumenten in de omgeving, die wat te besteden hebben. De winkels hebben een goede omzet, waaruit opge maakt kan worden dat er ruimte voor uitbreiding is. „De ondernemers verdienen het dat de omgeving opge waardeerd wordt en dat er een winkel komt die meer publiek aantrekt. Daar zijn we mee bezig, als onderdeel van het plan." De ontwikkelaar uit Deventer heeft er- foto Lex de Meester varen dat elders in het land projecten ook weieens moeizaam van de grond komen. Dat heeft te maken met proble men bij grondaankoop of een andere keer zijn de panden in handen van veel verschillende eigenaren. „Iedereen moet op dezelfde lijn komen. Dat kan even duren." Hij is in het land wel positieve uitzon deringen tegengekomen, steden waar de voorbereiding voor soortgelijke pro jecten als het winkelcentrum sneller verloopt. „Daar valt Vlissingen duide lijk niet onder." Volgens hem wint besluitvorming aan snelheid wanneer verschillende groe pen - ambtenaren, bestuurders, over legorganen - niet na elkaar maar gelijktijdig een project beoordelen. „In Vlissingen gaat het stap voor stap, Na die beoordelingen volgt ook nog eens de ruimtelijke ordening-procedures en de beslissing van de gemeenteraad. Het zou ook gelijk op kunnen gaan." door Sjoerd van Dullemen GOES - Lekker rommelen met maatbekers en daarmee schei kundige proefjes doen. Wijkver- eniging Goese Polder houdt in samenwerking met het ROC een acht weken durende kennisma king met scheikunde. Het pro- (Advertentie) dat kan wel zijn. maar toch mocht wijnkoperij van leerzem onlangs de titel "slijter van het jaar 2000" in ontvangst nemen. omdat volgens het juryrapport van de slijtersunie "van leerzem uitblinkt in alle facetten van het slijtersvak-. komt u het ook ontdekken, aan het molenwater 137 in middelburg? tel. 0118 613338 www.vanleerzem.nl ject is bedoeld voor basisschool - leerlingen. Het vak scheikunde is inmiddels van de middelbare scholen ver dwenen. Het heeft plaats ge maakt voor het vak natuurwe tenschappen, een combinatie van natuur- en scheikunde. Het leek scheikundedocent Kees Kouw van de laboratorium- school dan ook een leuk plan om jonge kinderen de basisprinci pes van het vak bij te brengen. Het ROC heeft een scheikunde lokaal beschikbaar gesteld om daar de lessen te geven. De proefjes die de kinderen doen zijn erg uiteenlopend. Er is in de voorbije weken al bloedonder zoek verricht en melk onder zocht. Volgende week moeten de kinderen bacteriën gaan bekij ken met de microscoop. Er komt dan ook een microbioloog om de kinderen te begeleiden. Woens dag was de zuurgraad van azijn aan de beurt. Azijn De kinderen, allemaal tien tot twaalf jaar, moesten in groepjes van twee onderzoeken hoe zuur de meegebrachte azijn was. Dat de kinderen er plezier in had den, was te zien. Elke uitkomst werd met gejuich ontvangen. Natuurlijk ging er wel eens wat mis, maar dat mocht de pret niet drukken. Op een leuke en speel se manier lukte het toch om de proeven tot een goed einde te brengen. Tijdens de lessen wordt de kinderen ook duidelijk gemaakt hoe gevaarlijk sommi ge stoffen kunnen zijn. En er is Kinderen uit de wijk Goese Polder zijn erg enthousiast over de cursus. dus veel aandacht voor veilig heidsinstructies. Het scheikundeproject is niet het enige project van de wijk- vereniging. Er worden ook technieklessen gehouden, bij voorbeeld houtbewerking en elektrotechniek. Voor de meis jes wordt in samenwerking met vrijwilligersstichting Stimu lans een cursus tecniek gegeven onder de naam Technica Tien. Alle projecten zijn bedoeld voor kinderen in de leeftijd van tien tot en met twaalf jaar. Dit omdat de kinderen in die leef tij dscate- foto Willem Mieras gorie weinig interesse hebben in knip en plakwerk maar serieus dingen willen onderzoeken. De projecten worden allemaal be geleid door vrijwilligers en zijn zeer succesvol, getuige de grote opkomst van kinderen uit de wijk. MIDDELBURG - Een 18-jarige snorfietsster uit Oost-Sou burg heeft woensdagavond even na zeven uur een lichte her senschudding opgelopen bij een verkeersongeval op de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Een 58-jarige automobilist uit Middelburg reed op de Oude Vlissingseweg en sloeg op de kruising met de Statenlaan linksaf. Daarbij liet hij de vrouw op de snorfiets die hem op dezelfde weg tegemoet kwam niet voorgaan. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis. DEN HAAG - Zeeuwse gemeenten lopen ver achter met de vernieuwing van bestemmingsplannen. De Rijksplanologi sche Dienst signaleert dit in de woensdag gepresenteerde Ba lans Ruimtelijke Kwaliteit 2000. Niet minder dan 69 procent van alle bestemmingsplannen in Zeeland is voor 1990 ge maakt, dus tien jaar of ouder. Dit is niet goed, vindt de Rijks planologische Dienst, want daaruit blijkt dat gemeenten hun ruimtelijk beleid niet aanpassen aan nieuwe ontwikkelingen en daar ook minder gemakkelijk op kunnen reageren. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 18-jarige man uit Nieuw- en Sint Joosland i's aangehouden voor brandstich ting. Hij had een kerstboom, autobanden en enkele pallets in vlam gezet. De man was in gezelschap van twee andere man nen. De brandweer heeft het brandje geblust en tegen de da der is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Uit een vi'achtauto op de Lange Delft in Middelburg is woensdag geluidsapparatuur gestolen. De chauffeur merkte dat er vijf dozen met geluidsapparatuur verdwenen waren toen hij bij zijn volgende klant aankwam. Hij vermoedt dat de goederen zijn weggenomen op het mo ment dat hij in Middelburg aan het lossen was. SEROOSKERKE (W) - Uit vier auto's in Serooskerke zijn in de nacht van dinsdag op woensdag radio-cd-spelers gestolen. Behalve de muziekspeler is uit een bedrijfswagen aan de Gar- gonstraat ook een gsm weggenomen. De drie andere auto's stonden geparkeerd aan de Vroonstraat, de Bogerdweie en in de Bisschopstraat. HULST - De Stichting Leukemie en het Foster Parents Plan ontvangen beide 1500 gulden van de Rabobank Hulst Nieuw- Namen. Het Oost-Zeeuws-Vlaamse bankkantoor stuurt al enkele jaren geen kerst- en nieuwjaarskaarten meer naar re laties, maar besteedt het geld daarvoor aan goede doelen. Foster Parents kwam ook al eerder aan bod. Vertegenwoordi ger W. Martens van de Stichting Leukemie, die zich richt op hulp aan volwassenen met leukemie en hun naasten, ontving gisteren de cheque van 1500 gulden uit handen van bankdi recteur J. de Kort. TERNEUZEN - Een 34-jarige Terneuzenaar werd dinsdag avond in de Geulstraat in zijn woonplaats mishandeld door een plaatsgenoot. De aanleiding voor de vechtpartij was onenigheid over het terugbetalen van geleend geld. door Niels Juist DEN HAAG - Een 25-jarige man uit Vlissingen die zich schuldig had gemaakt aan frau de bij het aanvragen van een hy potheek, is woensdag door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Met die straf kwam het hof de Vlissinger tegemoet. De man had het hof namelijk gevraagd de 1500 gulden boete die hem eerder door de politierechter in Middelburg was opgelegd, on gedaan te maken. De Vlissinger kon zo'n boete niet betalen. De man wilde in 1997 een pand kopen, waarvan hij de garage zou ombouwen tot vakantie huisje. Daarvoor had hij de hulp ingeroepen van een, zo bleek achteraf, duister hypotheekbe drijfje. Dat bedrijfje raadde hem aan om een aantal offertes en facturen te vervalsen. Daar mee wist hij een hypotheek van twintig mille bij de bank los te peuteren. De man gaf grif toe dat hij daar mee de fout was ingegaan. Daarvoor wilde hij ook wel een straf ondergaan, maar liever niet door het betalen van een boete. Hij had namelijk nog een forse schuld uitstaan. Die had hij vanwege zijn losbandige le vensstijl in de loop der jaren op gebouwd, Hij was nu bezig met het afbetalen daarvan. Dat kostte de Vlissinger al 650 gul den per maand. De hofaanklaagster toonde twee weken geleden tijdens de behandeling van het beroep, al begrip voor de verdachte. Ze vroeg het hof daarom, in plaats van een boete, drie weken werk straf op te leggen. Het hof zag aanleiding te vol staan met een geheel voorwaar delijke celstraf. door Jacques Cats GOES - Er moet minimaal één volwaardig politievaartuig be schikbaar blijven voor het toe zicht in het Oosterscheldege bied. Met deze eis heeft het Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde in oprichting zich gemengd in het gezelschap van personen en instanties die zich zorgen maken over de inzet van mensen en materiaal bij de waterpolitie. Het overlegorgaan heeft minis ter K. de Vries van Binnenland se Zaken in een brief deelgenoot gemaakt van bezorgdheid over het toezicht van de politie op de Zeeuwse Stromen. Het overlegorgaan herinnert er aan dat in het verleden ook al aandacht is gevraagd voor de gaten die dreigden te vallen in het politietoezicht op de Ooster schelde. Dat leidde tot aanzien lijke verbeteringen, waarbij de samenwerking van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) met andere handha- vingspartners als een school voorbeeld voor het land werd beschouwd. Het overlegorgaan zegt nu ech ter aanwijzingen te hebben dat nieuwe ontwikkelingen deze sa menwerking en de eigen politie taak bedreigen. Vernomen is dat het laatst overgebleven politie vaartuig op de Oosterschelde binnenkort uit de vaart gaat en niet wordt vervangen. Dat ge mis moet worden opgevangen door een herschikking van vaartuigen op de Deltawateren. 'Gevolg is dat de inzet en aan wezigheid op de Oosterschelde niet meer mede bepaald kan worden door het getij en het aanbod van werk, maar door vooraf geplande aanwezigheid op de Westerschelde', meldt het overlegorgaan, dat de vermin dering van het toezicht met gro te zorg tegemoet zit. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft eerder deze week naar aanleiding van be zorgde vragen van de CDA-Sta- tenfractie aangekondigd een gesprek aan te gaan met het KLPD-hoofd over de effecten van de herschikking van taken en toezichtgebieden op het wa ter. Korpschef M Dierckx van de politie Zeeland overlegt bin nenkort met burgemeesters van gemeenten die belang hebben bij het politietoezicht te water. Het Middelburgse Kamerlid L. van Dijke heeft over de kwestie vragen gesteld aan de minister van Binnenlandse Zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21