Conolly past zich razendsnel aan Vitesse in blessuretijd naar winst PZC Biljarters redden eigen profcircuit Armstrong dreigt met boycot Tour Ierse spits als verloren zoon binnengehaald bij Feyenoord 17 Geen nieuwe sporten in Athene Schalke'04 Duits herfstkampioen Wapenaar gestraft voor doping Kroaat Radeljic op proef bij Ajax Raducan krijgt medaille niet terug Goede dag voor Anand en Grisjoek Michael Mols scoort weer voor Rangers PSV niet blij met Parma als tegenstander Real Madrid struikelt in bekerronde donderdag 14 december 2000 Feyenoorder Ebi Smolarek (rechts) tikt de bal weg voor Rolf Landerl van Fortuna. foto Robert Vos/ANP LAUSANNE - Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft besloten geen nieuwe sporten toe te voegen aan het pro gramma van de komende Spelen in 2004 in Athene. Triatlon, trampolinespringen en taekwondo, die in Sydney voor het eerst een olympische status hadden, blijven behouden. Een voorstel voor onder meer waterskiën werd afgewezen. ,,In Athene zullen er geen nieuwe sporten bij zijn", aldus direc teur-generaal Franfois Carrard van het IOC. RTR BOCHUM - Schalke'04 is herfstkampioen van Duitsland. De club van coach Huub Stevens en enkele Nederlandse spelers bleef woensdag aan de leiding in de Bundesliga door de ver- liesbeurt van Bayer Leverkusen bij Vfl Bochum. De club van doelman Van Duijnhoven zegevierde met 3-2. Spits Maric scoorde driemaal voor Bochum, tweemaal vanaf de stip. Voor Leverkusen scoorden Kirsten en Neuville. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft doelman Ha- rald Wapenaar van FC Utrecht voor twaalf wedstrijden ge schorst. Van de twaalf zijn er acht voorwaardelijk. Wapenaar gebruikte op 2 april van dit jaar voor de wedstrijd tegen Cam- buur Leeuwarden het hoestdrankje Natterman om een griep te bestrijden. In het middel zat efedrine, waarvan het gebruik verboden is volgens het dopingreglement. De schorsing van Wapenaar is effectief per 13 december. FC Utrecht werd ver oordeeld tot betalen van de kosten van het mondeling onder zoek. ANP AMSTERDAM - De Kroatische verdediger Ivan Radeljic is op proef bij Ajax, De 20-jarige speler komt van Hajduk Split. Trainer Co Adriaanse probeert al enige tijd versterking voor zijn defensie te vinden. De jeugdinternational van het Kroati sche elftal onder 21 jaar traint sinds dinsdag mee in Amster dam. ANP LAUSANNE - De Roemeense turnster Andrea Raducan krijgt het olympisch goud op de meerkamp niet terug. Haar beroep bij het Internationale Hof voor Arbitrage in de Sport te Lausanne is niet ontvankelijk verklaard. Raducan werd na de triomf in de meerkamp bij de Olympische Spelen in Sydney betrapt op doping. De ploegarts had haar een middel gegeven tegen verkoudheid. Daarin zat een grote hoeveelheid pseudo- efedrine. De ploegarts is op staande voet ontslagen toen Ra ducan in Sydney het goud moest inleveren. SID NEW DELHI - Viswanathan Anand en Alexander Grisjoek hebben woensdag in New Delhi tijdens het schaaktoernooi om de Fide-wereldtitel hun partijen voor de halve finales ge wonnen. De Indiër Anand bleek met wit te sterk voor de En gelsman Michael Adams, waardoor hij met 1 1/2-1/2 de lei ding nam in de tweekamp over vier partijen. De Rus Grisjoek nam met wit in slechts 29 zetten revanche voor de nederlaag die hij een dag eerder in het eerste treffen leed tegen de Span jaard Alexej Sjirov, waardoor de stand weer in evenwicht kwam (1-1). In de finale van de vrouwen kwamen de Chinese speelsters Xie en Qin remise overeen. Xie heeft de leiding met 11/2-1/2. ANP/DPA door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Feyenoord gaat als koploper de winterstop in. De eerste plaats van de Rot terdammers kan nauwelijks nog in gevaar komen na de overwin ning (2-4) op Fortuna. In Lim burg schoten de Rotterdammers gisteravond met scherp en bleek dat de komst van David Connol ly de ploeg er in aanvallend op zicht allesbehalve zwakker op maakt. De kleine Ier maakte een ge droomde rentree. Connolly, die het shirt met nummer negen kreeg toebedeeld, is gehaald voor doelpunten. Fortuna-Fey- enoord was amper een kwartier oud, toen de bij Excelsior weg gehaalde aanvaller zijn eerste goal voor Feyenoord in het sei zoen 2000-2001 op zijn naam had staan. Connolly werd luidkeels toege zongen door het meegereisde le gioen ('Leo, Leo, David is weer GLASGOW - Michael Mols had met een doelpunt een aandeel in de overwinning, die zijn club Glasgow Rangers woensdag avond voor eigen publiek op Aberdeen boekte: 3-1. De Ne- derlander liet in de-26e minuut zijn vierde competitietreffer aantekenen. Dat betekende de gelijkmaker, want Stavrum had Aberdeen in de 11e minuut de leiding gege ven. Na Mols scoorden Dodds (59e) en Albertz (88e) voor de club van coach Dick Advocaat. Die stelde vijf Nederlanders in de basis op (Mols, Ricksen, Nu- man, Ronald de Boer en Konter- man). Van Bronckhorst is lang- durig uitgeschakeld wegens een I liesblessure. Glasgow Rangers is derde op de ranglijst met tien punten min der dan Celtic en een wedstrijd minder gespeeld. Hibernian is Iweede op zeven punten van de leider. ANP van onze sportredactie PARIJS - Tweevoudig winnaar Lance Armstrong dreigt met een boycot van de komende Tour de France. De Amerikaan wil af van de beschuldiging dat zijn US Postal-team zich van doping bediende tijdens de laatste edi ties. „Als de huidige situatie blijft bestaan, zal ik de Tour van 2001 niet rijden", meldt Arm- thuis'), dat verwees naar oud trainer Leo Beenhakker. Hij had de spits een paar j aar geleden de deur gewezen. Connolly werd in Sittard besprongen en omarmd door zijn medespelers, die zijn terugkeer eigenlijk al eerder hadden verwacht. Bert van Marwijk lijkt de juiste beslissing te hebben genomen door vlak voor de winterstop zijn elftal te versterken. Igor Kornejev, uitgeschakeld, is op zijn 33e blessuregevoeliger dan een paar seizoenen geleden en door het uitblijven van een werkvergunning ontbrak gis teravond ook Leonardo in de Rotterdamse frontlinie. De grote vraag die velen vooraf bezig hield, was of David Con nolly in de eredivisie dezelfde kwaliteiten ten toon kan sprei den als in de voorbije anderhalf jaar in de eerste divisie. Bij Ex celsior scoorde hij 42 doelpun ten in 43 wedstrijden, maar wat in de ogen van zijn trainers bij Excelsior - Adrie Koster en oud- Feyenoorder Andre Hoekstra - belangrijker was, is de progres sie die de spits heeft gemaakt als teamspeler. Het bewijs daarvan leverde Connolly in Limburg, tegen de club die hij vorig jaar al eens met een hattrick had geveld in het toernooi om de Amstel Cup. De combinaties met Jon Dahl Tomasson verliepen nagenoeg vlekkeloos. Van plankenkoorts leek Connolly geen last te heb ben. Na de formidabele vrije trap van Patrick Paauwe (van - 30 meter in de kruising) leverde de Ierse international ook de as- sist voor Feyenoords derde goal, die op naam kwam van Ebi Smolarek. Onder de indruk Bert van Marwijk was net als de aanhang van de Rotterdamse club diep onder de indruk van de wijze waarop Connolly zich had gepresenteerd. „Hij maakte een uitstekende indruk op mij, alsof-ie al jaren bij ons speelt. Hij is slim, snel en in de combi natie met Tomasson was hij pri ma. Als je bedenkt dat hij pas een keer had meegetraind met ons, was het helemaal prachtig wat hij liet zien." Jon Dahl Tomasson zei na af loop ook dat hij had genoten van het samenspel met zijn nieuwe aanvalspartner. „Ik vond het ongelooflijk, zoals wij elkaar vonden. David is balvast, hij stoort net zo fanatiek als ik en maakte combinaties die je nor maal alleen ziet bij spelers die al drie jaar samen in de spits staan." Connolly zelf voelde vooraf de druk op zijn schouders, zo ver telde hij na afloop. Hij had am per één training om de meeste spelers te leren kennen. „Maar voor mij kwam uit wat ik vooraf had voorspeld. Met zulke goede spelers om je heen, ga je zelf ook beter presteren. Voor het pu bliek tellen mijn doelpunten, maar voor mij was dat geen ob sessie. Ook in de komende maanden zijn de overwinningen van Feyenoord belangrijker dan mijn positie op de topscorers ranglijst." Feyenoord was in Sittard al vroeg op achterstand gekomen, toen Dennis Krijgsman in de re bound handig profiteerde van Jurek Dudeks redding op een schot van Dennis Gerritsen. Die situatie zorgde op geen enkele wijze voor onrust bij de nummer een van Nederland. Feyenoord voelt zich na het indrukwek kende optreden in de topper te gen Ajax ijzersterk en voelt dat het binnen en buiten het veld macht uitstraalt in de Neder landse competitie. Bewondering Tegenstanders kijken op tegen de organisatie in het elftal, heb ben bewondering voor de kracht die de middenvelders en de verdedigers uitstralen en we ten sinds gisteravond dat de jeugdige voorhoede van Feye noord veel potentie heeft. Want het meest opmerkelijke aan de aanvalslinie die Feye noord de laatste twee wedstrij den in het veld heeft gestuurd, is de gemiddelde leeftijd van 22 jaar. Er zijn weinig topclubs in Europa die zo'n jonge, veelbelo vende voorhoede hebben. To masson is met 24 jaar de oudste, Smolarek met 19 de jongste, Connolly en Kalou zijn beiden 22. Van dat viertal scoorde alleen Kalou niet, maar uit de rebound van zijn knal in de tweede helft kon Tomasson (met hulp van Paauwe) nummer vier voor Fey enoord binnentikken. Daarna volgde nog een rommelig half uurtje, waarin de vermoeidheid van het duel met Ajax de ploeg parten leek te spelen. Dennis Krijgsman kreeg daardoor de kans Fortuna zelfs op 2-4 te brengen. Fortuna Sittard - Feyenoord 2-4 (1- 38. Gerritsen 1-0,14. Connolly 1-1, 18. Paauwe 1-2, 43. Smolarek 1-3, 56. Tomasson 1-4, 61. Krijgsman 2- 4. Scheidsrechter: Wegereef. Gele kaart: Akerboom, Krijgsman (For tuna Sittard). Aantal toeschouwers. 9.500. Fortuna Sittard: Hesp; Geerinckx, Volmer, Akerboom en Hermans; Landerl, Van de Hoeven, Van Halst en Krijgsman; Hamming en Gerrit sen (85. Averdijk). Feyenoord: DudekEmerton, Van Wonderen, De Haan en TininhoJo- chemsen, Tomasson en Paauwe; Ka lou, Connolly en Smolarek. GPD EINDHOVEN - De Italiaanse topclub die het laatste decenni um beslag legde op maar liefst vier Europacups maar in eigen land nog nooit kampioen werd, is de volgende tegenstander van PSV in het toernooi om de Uefa Cup. Als het aan PSV-trainer Eric Gerets had gelegen, was AC Parma dan ook niet uit de ko kers gerold. „Het is een sterk collectief dat druipt van de indi viduele klasse." PSV wist bij voorbaat dat het Internazionale, Bordeaux, Sla- via Praag of Parma zou treffen. Het werd, in Gerets' ogen, de zwaarste van de vier. PSV be gint op 15 februari met een thuiswedstrijd. Een week later is de return in Italië. Gerets: „Parma is een club die Europees ontzag inboezemt. In vergelijking met de verzameling topspelers bij Inter is Parma ook nog een hecht team. Het heeft recentelijk in de Coppa Italia niet voor niets datzelfde Inter nog met 6-1 opgerold. PSV kan zijn borst natmaken." Parma heeft vooral in de laatste tien jaar een naam opgebouwd in Europa. Het won in 1993 de Europacup II en de Supercup en in 1995 en 1999 de Uefa Cup. In Italië ontbreekt voor het net als leeftijdsgenoot PSV in 1913 op gerichte Parma echter nog steeds de landstitel. De provin cieclub - weer een overeen komst met PSV - staat bekend om zijn korte adem. Dit seizoen gaat het de ploeg van trainer Al berto Malesani opnieuw niet voor de wind. Na de nederlaag van zondag tegen Juventus (1-0) is Parma in de Serie A gezakt naar de zesde plaats, op acht punten van lijstaanvoerder AS Roma. Uefa Cup. Loting vierde ronde: PSV (Ned) - Parma (Ita), FC Porto (Por) - FC Nantes (Fra), AEK Athene (Gri) - FC Barcelona (Spa), VfB Stuttgart (Dui) - Celta de Vigo (Spa), Liver pool (Eng) - AS Roma (Ita), CD Ala- ves (Spa) - Inter (Ita), Slavia Praag (Tsj) - Kaiserslautern (Dui), Rayo Vallecano (Spa) - Bordeaux (Fra). Speeldata; 15 en 22 februari 2001. GPD Hij behandelt 20 tot 25 mensen. Als er met iemand iets is, draagt de dokter de verantwoordelijk heid voor diens persoonlij k wel- zrjn. Wat onze dokter bij zich heeft, mag door sommigen wor den aangezien als prestatiebe- vorderende middelen maar ze worden niet in die zin gebruikt. Ik kan iedereen verzekeren dat wij alles doen volgens de hoog ste morele standaard." ANP door Frits Bakker OOSTERHOUT - De beste bil jarters van de wereld hebben trouw gezworen aan hun eigen profbond. De coalitie was ui terst wankel geworden, omdat de BWA-groep (profs) op voet van oorlog leeft met de wereld bond (UMB) van amteurs. Voor de start van de Dutch Open in Oosterhout, die vandaag aan het hoofdtoernooi begint, werd een bommetje onder de profor ganisatie gelegd. De biljarters kozen voor hun eigen bond, maar gaan alsnog een vage toe komst tegemoet. BWA-voorzitter Cor van Erp klonk gisteravond na een uren lange onderhandeling met de spelers opgelucht: „We zijn ge red, we bestaan nog." En Dick Jaspers, de wereldkampioen: „Het blijft onverminderd oorlog tussen de bonden, maar wij zijn solidair met de BWA. Ik zie geen andere uitweg," De uitspraak van de profs houdt in dat ze geen toernooien mogen spelen voor de wereldbond, met uitzondering van het Europees- en wereldkampioenschap De UMB heeft in het eeuwigduren de machtsspel aangekondigd een eigen cyclus van toernooien op te starten. Cor van Erp: „Dat was voor ons aanleiding om het hoog te spelen. Ik heb mijn spe lers (onder contract bij de BWA) voor de keuze gesteld. Als ze niet met ons waren meegegaan, was er nu geen profbond meer geweest." De toptien van de wereld was in Oosterhout unaniem in het oor deel. Alleen de Turk Sayginer ontbrak, omdat zijn vliegtuig te laat op Schiphol was geland. Zaterdag volgt een nieuwe ge spreksronde, waar de spelers meer te weten willen komen over de BWA-toernooien voor volgend jaar. Garantie Dick Jaspers, met veel twijfel in de stem: „We hebben een cata strofaal jaar achter de rug, om dat we maar twee toernooien voor de wereldbeker mogen spe len. Dat kan zo niet verder. We hebben een zekere garantie ge kregen dat het volgend jaar be ter wordt. Voor alle spelers is dat een reden geweest om achter de BWA te blijven staan De dwingende eis daarbij is dat de cyclus een nieuwe impuls krijgt. De driebandentop uit het BWA-circuit trof elkaar tot nu toe alleen in Bogota en sluit het jaar dit weekeinde af met de Dutch Open in Oosterhout. Cor van Erp„Ik voer in de komende dagen nog onderhandelingen met potentiële organisaties, maar we zijn een eind op weg." De BWA-organisator schermt onder meer met interesse uit Pe king, Bogota, Antwerpen, Oos terhout, Ecuador, Las Vegas en Moskou. Het doorgaan van die toernooien hangt sterk af van sponsors en tv-rechten. Van Erp: „Als er één man opstaat die mij een miljoen geeft, garandeer ik dat we minstens tien toer nooien hebben." Hij maakt zich sterk dat hij daarin niet zal slagen. „Ik heb berekend dat biljarten (met snooker en pool meegerekend) door vijfhonderd miljoen men sen wordt gedaan. Daarmee zijn we de vijfde sport in de wereld is. Het probleem is dat we niet het goede imago hebben. Mar ketingbureaus komen altijd met de dooddoener dat biljarten geen jeugdige uitstraling heeft en dat er te weinig vrouwen bil jart spelen Maar een sponsor van een miljoen, dat moet toch te realiseren zijn." Voor de Dutch Open werd Dick Jaspers gisteravond tijdens de loting gekoppeld aan zijn land genoot Henk Habraken. Twaalf spelers uit het profcircuit zijn geplaatst voor het hoofdtoer nooi. Daarnaast zijn acht wildcards uitgedeeld en komen twaalf spelers uit het kwalificatie toernooi. TOLEDO - Toledo, uitko mend in de Spaanse twee de divisie, heeft gister avond voor een grote verrassing gezorgd door Real Madrid in de eerste ronde van het toernooi om de nationale beker uit te schakelen. De thuisclub won met 2-1 Israel en Cidoncha scoor den binnen veertien mi nuten voor Toledo, Voor Real Madrid wist alleen Savio in de 20e minuut iets terug te doen, Eerste divisieclub Real Sociedad ging eveneens met 2-1 ten onder bij Beasain, dat twee klassen lager speelt. AFP van onze sportredactie ARNHEM - Tussen goed en slecht bij AZ liggen twee wed strijden tegen Vitesse. Op 22 oktober verloor de Alkmaarse formatie in eigen huis met 0-2 van de Arnhemmers. Daarna bleef de ploeg in een serie van acht duels ongeslagen, goed voor veertien punten. Maar gisteravond ging het in het Gelredome weer fout in een spectaculaire wedstrijd: 3-2. Vitesse, dat liefst vijf keer paal en lat raakte, gaf een feestelijk tintje aan de laatste thuiswed strijd in 2000, Met de uitwed strijden tegen NAC en Feye noord in december nog te spelen, is de ploeg van Koeman nog niet helemaal verzekerd van een zorgeloze Kerst. Waarom Vitesse nog geen seri euze titelkandidaat is, bleek eens te meer in de wedstrijd te gen AZ. De thuisploeg, zonder het geschorste duo Van Hin- tum/ Stefanovic, had bij de rust al drie punten op zak kun nen steken, maar de ploeg van Koeman was weer eens te wis selvallig en te lankmoedig om het grote aantal kansen doel treffend af te ronden. Raadsel Wat AZ in de eerste helft be zielde, zal wel altijd een raad sel blijven. De Alkmaarders maakten er een lachwekkende vertoning van. In het eerste kwartier stapelde de defensie blunder op blunder. Na twee flaters van Van Galen, die Vitesse niet afstrafte, kreeg El Hadrioui het'op zijn heupen. Hij hakte de bal pardoes voor de voeten van Zongo, die te snel inschoot om doelman Timmer te passeren. Kort daarna kwam de thuisploeg alsnog op voorsprong. Niet ge hinderd door enige AZ-speler zette Vitesse over de rechter kant een aanval op, die door Peeters, na een slippertje van Zongo, werd afgemaakt: 1-0. Ook daarna bleef AZ grossie ren in missers en misverstan den. Vitesse had vrij spel, ook dankzij de forse uittrappen van doelman Zoetebier. Maar het ontbrak de thuisclub aan koelbloedigheid en overzicht. Sikora schoot tot twee keer toe op de paal en ook Diarra tikte de bal in riante positie tegen de staander. Daardoor leefde het onherkenbare AZ bij de rust nog. De ploeg van trainer van Van der Lem herstelde zich enigs zins in de tweede helft. Met een kopbal van Van Galen, die in de handen van Zoetebier be landde, rook AZ zelfs snel aan de gelijkmaker. Vitesse was evenwel opnieuw de gevaar lijkste ploeg, maar verzuimde in de vele counters de bevrij dende tweede treffer te produ ceren. Dat brak de thuisploeg in de zeventigste minuut op. Nelisse troefde Kreek af en schoot onhoud baar in, 1-1. Vijf minuten later was de voor malige spits van Feyenoord opnieuw trefzeker uit een voorzet van Boussatta, 1-2. Het was de omgekeerde wereld in het verbaasde Gelredome. Diarra zorgde in de 82e minuut voor de eerste gerechtigheid met een fortuinlijke volley: 2- 2. Invaller Mbamba, Diarra, Kreek (paal) en Janssen (lat) lieten daarna eerst nog kansen Bob Peters (tweede van rechts) opende de score voor Vitesse in de wedstrijd tegen AZ. foto Cor Mulder/ANP liggen op de zege. De jeugdige Afrikaan Mbamba schoot de thuisploeg in blessuretijd als nog naar de dikverdiende winst: 3-2. Vitesse - AZ 3-2 (1-0). 12. Peeters 1-0,70. Nelisse 1-1, 75. Nelisse 1-2, 82 Diarra 2-2, 90. Mbamba 3-2. Scheidsrechter: Luijten. Gele kaart: Sikora (Vitesse), Mans, Kromkamp, Matthijs (AZ). Aantal toeschouwers: 25.000. Heerenveen is geen schim van de ploeg die vorig jaar met frank en vrij aanvalsspel het Nederlandse voetbal verraste. De Friezen speelden in het Abe Lenstra-stadion onthutsend zwak tegen Willem II, verloren met 1-0 en zakken steeds die per in het moeras. Met zestien punten uit zestien duels komt de degradatiezone dichterbij. Heerenveen kon nog wel be schikken over centrumspits Dennis de Nooijer, die nog niet werd geschorst voor zijn rode kaart van zondag, maar ook hem lukte weinig. SC Heerenveen - Willem II0-1 (0-1 30. Arts 0-1 (strafschop). Scheidsrechter De Graaf. Gele kaart: Venema (Heerenveen), Vic toria, Ceesay (Willem II). Aantal toeschouwers: 14.200. Sparta is de weg kwijt. Na het pijnlijke verlies bij hekken sluiter Fortuna Sittard (1-2) volgde gisteravond op het Kas teel een nederlaag tegen NAC: 1-2. NAC gaat na zaterdag (Vitesse thuis) met een tevreden gevoel de winterstop in. De kampioen van de Toto Divisie vorig sei zoen staat met trainer Ten Cate stevig in de middenmoot en hoeft zich in tegenstelling tot Sparta niet druk te maken over lijfsbehoud. Al was het spel in Rotterdam uiterst pover. Sparta - NAC 1-2 (0-0). 55 Ver steeg 0-1, 59 Penders 0-2, 77. Elk- hattabi 1-2. Scheidsrechter: Tem mink. Gele kaart: Kayis, Monteiro (Sparta), Versteeg (NAC). Aantal toeschouwers: 7482. ANP strong op zijn persoonlijke web site. De Franse j ustitie is onlangs een onderzoek begonnen onder lei ding van rechter Sophie-Helene Chateau voor overtreding van de wet op het voorkomen van het gebruik van dopingmidde- len. Armstrong en zijn begelei ders hebben doping altijd ten stelligste ontkend. US Postal wordt beschuldigd van het gebruik van Actovegin, een product op basis van kalver- bloed. Dit zou dezelfde, of zelfs betere, effecten hebben dan Epo. Het product staat niet op de lijst van verboden prestatie- verhogende middelen. „Wij zijn volstrekt onschuldig", verldaarde Armstrong. „Wij hebben een schoon en professio neel team. Wij worden er nu uit gepikt door onze successen. Het is een frustrerende situatie die zal worden opgehelderd. Ik ben daar heilig van overtuigd. Van Actovegin heb ik nooit gehoord tot we erop werden aangespro ken. In de koersen hebben wij altijd een teamdokter bij ons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17