OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Stormweer levert geplaagde Britse volk veel narigheid op VD Gore geeft op, Bush president Parlement gunt Peper nieuwe openbare functie 29 m j{dOuLt t Donderdagavond l njdagavond open Studenten dansen nieuwe school open Uitspraak federaal Hof beslist strijd om Witte Huis Korthals verweert zich in debat Molukse groep PAG collecteert voor wapens Feyenoord verstevigt koppositie Personeel valt museumdirecteur bij 4 WEKEN VOOR PZC 10c 1 6° ZW 5 Minder wind Overwegend droge start, maar in de middag toenemende buienkans. Minder zacht met maxima rond 10 graden. 243e jaargang no. 296 donderdag 14 december 2000 losse nummers 1,85 De Gouden Eeuw van Indonesië van onze redactie buitenland LONDEN - De zware storm die gisteren over delen van West- Europa raasde heeft vooral in Groot-Brittannië veel ellende veroorzaakt. De Britse autori teiten waarschuwen bovendien voor nieuwe overstromingen. In Zeeland en de rest van Neder land viel de overlast mee. Wel moest de veerdienst Kruinin- gen-Perkpolder en Vlissingen- Breskens enige tijd worden stil- gelegd. De Britse bevolking ondervond grote hinder door overstromin gen en omgewaaide bomen. Veel gebieden die blank kwamen te staan hadden eind oktober al hetzelfde lot ondergaan. De overlast trof gisteren vooral Wales, de Midlands en Zuid-En- geland. Het treinverkeer raakte ernstig ontregeld doordat bo venleidingen wegwaaiden. Ern stige persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de oostelijke regio East An- glia kwamen tienduizenden mensen zonder stroom te zitten. Dat overkwam ook ongeveer 6000 gezinnen in Bretagne in Frankrijk. Ook de scheepvaart in het Ka naal ondervond hinder. Veel schepen konden door de harde wind niet uitvaren. De haven van Felixstowe werd gesloten. Schiphol In Nederland veroorzaakte de storm vooral problemen op Schiphol, Daar ontstonden flin ke vertragingen. In West-Grafdijk (Noord-Hol land) kwam gistermiddag een echtpaar uit Zuid-Schermer om het leven toen hun auto in bot sing met een bestelbusje dat door de harde wind slingerde. De bestuurder van de bus raakte zwaargewond. Inslag Bij de ANWB in Den Haag zorg de blikseminslag voor een tech nische storing. Daardoor was het tijdelijk onmogelijk de ver keersinformatie via teletekst te leveren. De ochtendspits werd zwaar ge hinderd door de storm. Nadat bij de Moerdijkbrug op de Al6 een lantaarnpaal omviel, raak ten twee van de drie noordelijke rijbanen versperd. Het verkeer moest worden omgeleid over de A27, waar ook een lange file ontstond. Treinreizigers liepen forse ver traging op. In het westen van het land mochten de treinen door de harde wind tijdelijk niet harder rijden dan tachtig kilometer per uur. AFP/DPA/GPD/ANP pagina 23: schade Zeeland valt mee (Advertentie) Van donderdag 14 december t/m 16 december* krijgt u bij de Konmar letterlijk een voorproefje van de Kerst. Overal in de winkel vindt u heerlijke proeverijen. Kom langs en neem de proef op de Kerst! *Op zondag 17 december ook in de Elandstraat (Den Haag), Middelburg en de Wereldmarkt op de Kop van Zuid in Rotterdam. u, öo}<- KonM" Advertentie Op donderdag 14 december en vrijdag 15 december zijn alle V&D filialen geopend tot 21.00 uur. www.VroomenDreesmann.nl Vroom Dreesmann eiVITEIVIY MUSIC IMPORT BEATLES, MOBY, ILSE, UB40, U2 Alessandro Safina Brievenbus opgeblazen met lawinepijl MEPPEL - In Meppel is een brievenbus van de PTT opgeblazen met een lawinepijl. De explosie was zo krachtig, dat de politie de Explosieven Opruimings Dienst raad pleegde. Gisteren bleek dat. de ex plosie is veroorzaakt door een vuurwerkpijl, met de aanduiding X-treme Blitzknall Rakete. De po litie waarschuwt voor de ze pijlen. Tijdens de mil lenniumwisseling kwam in Tweede Exloërmond een jongen om het leven door een zelfde soort pijl. Wie het vuurwerk dins dagavond in de brieven bus aan de Marktstraat in Meppel gooide is nog niet bekend. Een getuige zag dat een passagier uit een donkerblauwe stationwa gen stapte en iets in de brievenbus gooide, Even verderop wachtte het tweetal in de auto tot de klap volgde. Door de explosie werd de getuige omver geblazen en sneuvelden zes ruiten in de buurt. De brokstuk ken van de brievenbus kwamen vijftig meter ver der terecht. ANP ROTTERDAM - Studenten van de Hogeschool voor Muziek en Dans in Rotterdam werken al dansend mee aan de opening van het nieuwe instituut. Met een aubade verwelkomden ze koningin Beatrix die de officiële openingshandeling verrichtte. Het gebouw dat 55 miljoen gulden kostte, herbergt het Rotterdams Conservatori um, de Rotterdamse Dansacademie en de Hogeschool voor Muziek en Dans. Bij de ontvangst van de vorstin demonstreerden enkele tientallen conservatoriumstu denten met spandoeken. Zij vinden het gebouw te klein. Zo zouden er vooral in de examenperiodes veelte weinig oefenruimtes zijn. foto Raymond Rutting/ANP (Advertentie) door John Wanders WASHINGTON - De Re publikein George W. Bush zal op 20 januari worden geïnaugureerd als 43ste president van de Verenig de Staten. Precies vijf weken na de presidents verkiezingen maakte een ernstig verdeeld federaal Hooggerechtshof een eind aan de historische strijd tussen Bush en diens De mocratische rivaal Gore. Er mogen geen stemmen meer worden geteld in de sleutelstaat Florida, oordeelde een meerder heid van 's lands hoogste rechts college gisteren. Dit vonnis maakt voor Bush de weg vrij naar het Witte Huis. Gore blies gisteren zijn juridi sche operatie in Florida af. Af gelopennacht sprak hij de Ame rikaanse natie toe. Hij zei dat hij Bush telefonisch had gelefici- teerd met het presidentschap en in tegenstelling tot 7 november niet nog eens zou terugbellen. Gore verklaarde het nog steeds niet eens te zijn met de uit spraak van het federaal Hof, maar zich die wel te accepteren. Gore besefte dat zijn mogelijk heden uitgeput waren na de uit spraak van het Hof. Kort nadat het vonnis bekend werd, riep de Democratische partijvoorzitter Rendell hem op de handdoek in de ring te werpen. Vannacht voldeed Gore daaraan. Bush jr. weet zich als president gesteund door een nipte Repu blikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. In de Senaat zijn de verhoudingen tussen Democraten en Republi keinen fifty-fifty, maar Bush' vice-president Dick Cheney kan daar bij het staken van de stem men een beslissing forceren. Voor het eerst sinds 1954, toen Dwight Eisenhower president was, krijgen de Republikeinen daarmee greep op zowel het Witte Huis als het Congres. Bush kreeg van vele kanten te verstaan dat hij de omstreden uitslag onmogelijk kan uitleg gen als een mandaat van de kie zers voor een radicaal conserva tieve koers. Temeer daar Gore in absolute zin de meeste stemmen verwierf. Bush wacht nu de zware taak om het verdeelde land bijeen te brengen. In een stemverhouding van vijf tegen vier oordeelde het federa le Hooggerechtshof in de nacht van dinsdag op woensdag dat elke controverse over de uitslag van 7 november uiterlijk op 12 december opgelost had moeten zijn. Eergisteren verstreek de ter mijn voor de benoeming van de 538 kiesmannen die maandag formeel de president kiezen. De suggestie van opperrechter Breyer om de collega's van het Hooggerechtshof van Florida nog tot maandag de tij d te geven om een uniforme telmethode te ontwikkelen, is door de meer derheid van het hof als onuit voerbaar afgewezen. Zeven van de negen opperrech ters onderschreven de opvatting van Bush dat de uiteenlopende methoden bij de hertellingen in Florida strijdig zijn met het grondwettelijke beginsel van gelijke behandeling. Het Hof stuurde de zaak voor nadere re paratie terug naar het Hoogge rechtshof van Florida. Maar met het beklemtonen van de deadline van 12 december gaf het de collega's daar geen kans om de constitutionele proble men bijtijds op te lossen. GPD pagina 2: omgeving ziet Reagan in Bush procedures aan vernieuwing toe chronologie van verkiezingen Minister Korthals van Justitie heeft de Tweede Kamer gisteren van re pliek gediend in het debat over de Dover-affaire. Volgens hem had de poli tie absoluut geen weet van voorbereidingen van een Rotterdamse crimineel voor mensen- smokkel naar a? Dover. Het Europees parlement zet een streep door de plannen van commissaris Bolkestein Die wil de postbezorging verder vrij geven. Het parlement vreest echter dat met het wegvallen van de monopolies van de nationale posterijen de post bode van het platteland verdwijnt. Bolkestein noemt C die angst belachelijk. w Feyenoord heeft de kop positie in de eredivisie verstevigd. De Rotter dammers wonnen gister avond bij Fortuna Sittard met 4-2De Ierse spits Da vid Connolly, die van Ex celsior is teruggehaald, maakte een sterk debuut. Vitesse greep in de thuis wedstrijd tegen AZ in blessuretijd de overwin ning (3-2). Het doelpunt kwam van de jeugdige Emile T Mbamba. I Medewerkers van Het Zeeuws Museum verdedigen hun di recteur, wier positie ter discussie staat. In een open brief stelt het personeel de provinciale en Middelburgse politici en het museumbestuur verantwoordelijk voor de malaise bij hun in stelling. Volgens het personeel is herhaaldelijk om extra geld en menskracht gevraagd, maar die ver- "1 Q zoeken zijn altijd afgewezen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 11,12,13 en 15; sport; 16 en 17; zeeland: 19, 20, 21, 23, 25 en 27; kunst cultuur: 29, 30, 31,33 en 35. ELST - De Molukse organisatie People Against Genocide (PAG) wil geld inzamelen voor wa pens. Dat heeft initiatiefnemer L. Reawaruw gisteravond ge zegd tijdens een persconferentie in Eist. De PAG, die als militan te splintergroep bekendstaat, zegt dat het Indonesische leger een groot kerstoffensief tegen de Molukken heeft gepland. De inzamelingsactie is een reactie daarop. De komende dagen wordt op Molukse bijeenkomsten in Ne derland geld ingezameld voor wapens. „Met deze wapens moeten onze broeders en zusters in de Molukken zich kunnen verdedigen tegen de op handen zijnde massamoord", aldus Reawaruw. PAG heeft felle kritiek op de RMS in Nederland en de Neder landse overheid. Zo zouden ondanks een internationaal wa penembargo toch 'instrumen ten' zijn geleverd aan Indonesië. Behalve PAG waarschuwden eerder deze week ook het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) en de stichting Maluku Masa Depan voor een dreigende aan val. Volgens IKV-vertegen- woordiger M. Faber bereiden strijders van de islamitische groepering Laskar Jihad aan vallen voor op de kleine Moluk se eilanden Nusalaut en Ambal- au. Op Nusalaut wonen zo'n 7500 mensen, overwegend christenen. „Voor 25 december moet het ei land worden verwoest", zo was te lezen op de website van de Laskar Jihad. Dit 'Forum Ko- munikasi' is gisteren geblok keerd door de toezichthouder op Internet, Indonesia Website Services (Indosite). Oproep In een brief aan de vaste Com missie voor Buitenlandse Zaken hebben het IKV en de stichting Maluku Masa Depan gewaar schuwd voor deze aanvallen. In de brief roepen de organisaties de Nederlandse regering op een beroep op de Indonesische pre sident Wahid te doen om de lo kale bevolking te beschermen. Ook willen de organisaties dat Nederland probeert binnen de Europese Unie te bewerkstelli gen dat een EU-missie naar de Molukken gaat. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat oud-minister Peper weer kan terugkeren in een bestuurlijke functie, nu het Openbaar Minis terie heeft besloten hem niet te vervolgen voor zijn declaratie gedrag als burgemeester van Rotterdam. PvdA-fractievoor- zitter Melkert noemde het eer herstel voor zijn partijgenoot. ,,Het is heel naar voor hem ge weest", zei Melkert gistermid dag. ,Dat er iets niet deugde aan wat hij deed klopt dus niet." Volgens de PvdA'er is het terecht dat Peper destijds zijn functie neerlegde, omdat hij zich als mi nister niet kon verdedigen. „Maar er is nu geen beletsel meer om terug te keren naar het openbaar bestuur. Premier Kok zei gisteravond dat er geen strafrechtelijke bar rière meer is voor een nieuwe publieke functie voor Peper „Hij is nog te jong om te stop pen." Kok zei Peper meteen ge beld te hebben om te zeggen hoe opgelucht hij was. Ook WD-leider Dijkstal gunt Peper 'van harte' een terugkeer als bestuurder. GroenLinks- fractievoorzitter Rosenmöller is kritischer, hoewel ook hij vindt dat Peper weer een publieke functie moet kunnen bekleden. „Het OM heeft gezegd dat er geen reden voor strafvervolging is, maar dat wil niet zeggen dat hij geen fouten heeft gemaakt. Er is dan ook geen reden voor volledige rehabilitatie." Gezien de persoonlijke schade die Peper al leed en de verja ringstermijn, vond het OM het billijk de zaak te seponeren. Wel achtte het OM bewezen dat Pe per Rotterdam voor een bijna 7500 gulden had benadeeld door privé-uitgaven te doen op kosten van de gemeente Dat geld is inmiddels terugbetaald. In beroep CD A-Kamerlid Van der Hoeven vraagt zich af of het wel tot Pe per is doorgedrongen hoeveel schade hij de politiek toebracht. Het Rotterdamse gemeente raadslid M. Kneepkens (Stads partij) gaat in beroep tegen het besluit van het OM. Burgemees ter en wethouders van Rotter dam daarentegen zijn tevreden. In een verklaring spraken Pe pers advocaten gisteren van 'mogelijke administratieve on volkomenheden en eventuele slordigheden in de financiële huishouding van de heer Peper èn in die van de als chaotisch omschreven gemeentelijke ad ministratie'. Impliciet behoudt Peper zich het recht voor claims in te dienen. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:....m/v Straat:nr. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr, (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1