Bestrijden BSE loopt uit de hand Cambodja-gangers hanteerden fles met muggenmeik te royaal PZC Kamerleden herstellen de eigen fiscale nadelen Slachterijen moeten sluiten Studenten boos over afschaffing telefoontikker Zuid-Afrikaanse verpleegkundigen klagen over loon Amsterdamse politie pakt 45 mensen op Arbeid en schoonheid vereend Prins Claus reikt naar hem genoemde prijzen toch uit Bijstandsmoeder mag met behoud uitkering studeren BKR toetst GSM-abonnees Basispolis zonder huisarts is fout Drie jaar voor verkrachten moeder Eerste seniorenraad in Elburg Kamer tegen boren in Biesbos Faber beperkt jacht aanzienlijk Straffen tot 12 jaar voor villamoord Nu Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay woensdag 13 december 2000 doorPeet Vogels DEN HAAG - De kosten voor de aanpak van de gekkekoeien- ziekte BSE zullen volledig uit de hand lopen. Vooral het slachtaf val van runderen vormt binnen enkele maanden zo'n groot pro bleem dat slachterijen gedwon gen worden hun deuren te slui ten. Die verwachting komt van J. Vogelaar, de scheidende voor zittervan de vakgroep Melkvee houderij van de brancheorgani satie LTO Nederland. Vanaf volgende week is het ge bruik van diermeel in veevoer verboden. Het gebruik van al ternatieve meelsoorten, vooral soja, zal de diervoedersector volgens de fabrikanten al hon derden miljoenen guldens extra kosten. Bij LTO en het Produkt- schap voor Vee en Vlees circule ren zelfs al schattingen van één tot twee miljard gulden. „Het probleem is echter niet ge legen in het alternatieve meel, maar in de verwerking van het slachtafval", aldus Vogelaar. Diermeel wordt gemaakt van slachtafval en kadavers. Jaar lijks worden zo miljoenen kilo's slachtafval en dode dieren tot grondstof voor voer van onder andere kippen, varkens, katten en honden verwerkt. Al dat afval moet nu worden verbrand en daarvoor is te wei nig capaciteit in Nederland. Ook de opslagcapaciteit is vol strekt onvoldoende. „Binnen enkele maanden moeten slach terijen hun deuren sluiten, om dat ze het afval niet meer kwijt kunnen", meent Vogelaar. „Dan lopen de kosten erg snel op." Vogelaar denkt dat de kosten de nekslag zullen zijn voor veel veehouders en slachterijen. In de melkveehouderij is de omzet aan vlees en zuivel twaalf mil jard gulden per jaar. De var kenssector is goed voor vijf mil jard gulden. „Ik zie niet in hoe die sectoren een kostenverho ging van misschien wel vier mil- jard gulden kunnen opvangen. Als het Rijk de extra kosten niet voor zijn rekening neemt, dan gaat het nog knallen in de land bouw." GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Tweede-Ka merleden willen een hogere onkostenvergoeding om te voorkomen dat zij er op ach teruit gaan. Hun huidige be lastingvrije vergoeding komt volgend jaar onder vuur te lig gen. De volksvertegenwoor digers eisen compensatie van inkomensverlies als gevolg van het nieuwe belastingstel sel. In het nieuwe belastingstelsel kunnen parlementariërs wel in aanmerking komen voor een onbelaste onkostenver goeding, maar dan moeten zij met bonnetjes aantonen dat ze de gedeclareerde kosten daadwerkelijk voor hun werk hebben gemaakt. Dat willen de Kamerleden niet. CDA'er Hillen, die de onder handelingsdelegatie van de parlementariërs leidt: „Wij willen voorkomen dat een ambtenaar bepaalt met wie wij wel en niet mogen praten. Onze gesprekken moeten bui ten de toets van de belasting dienst blijven." De eenvoudigste oplossing is volgens Hillen dat de vergoe ding in het vervolg wordt 'ge- bruteerd'. Dat betekent dat de vergoe ding omhoog gaat, zodat de Tweede Kamerleden per saldo hetzelfde inkomen houden. Eerder dit jaar deed het kabi net al hetzelfde met de onkos tenvergoeding voor de minis ters. Behalve Kamerleden, zijn ook raads- en statenleden, wet houders en gedeputeerden nog in gevecht over hun on kostenvergoedingen. Eind vorig jaar kondigde Fi nanciën aan dat het afgelopen moest zijn met belastingvrije vergoedingen waar geen daadwerkelijke uitgaven te genover stonden. Burgers Politiek vertegenwoordigers moesten dezelfde behande ling krijgen als gewone bur gers. Wel zag minister van Financi en Zalm er toen van af om ambtsdragers met terugwer kende kracht te vragen hun bonnetjes te overleggen. GPD UTRECHT - Afschaffing van de telefoontikker jaagt studenten op kosten. „Telefoonrekeningen zijn een eeuwig struikelblok in studen tenhuizen", zegt voorzitter Maudy Keulemans van het In terstedelijk Studenten Overleg. Afschaffing van de tikkerpulse leidt tot grote ruzies, vreest zij. Maar KPN stopt er mee. De techniek is sterk verouderd. Als gevolg van de vrijgave van de te- leeommarkt, is het onmogelijk te berekenen hoeveel is gebeld. De tikker is in de regio Leeu warden al verdwenen. Naar ver wachting zal dat in de tweede helft van 2001 overal in Neder land het geval zijn. Het alterna tief is ISDN, zegt een woord voerder van KPN. Al erkent hij dat de student dan iets duurder uit is. ANP AMSTERDAM - De dertig ver pleegkundigen uit Zuid-Afrika die tijdelijk in Nederlandse zie kenhuizen werken, zijn onte vreden over hun salai'is. Dit zegt projectleidster M. Jongma van Randstad Gezond heidszorg. Vooral het verplicht betalen van pensioenpremie zit de verpleegsters dwars. Ze kun nen hun opgebouwde rechten over twee jaar niet meenemen naar Zuid-Afrika. Jongma onderhandelt met de pensioenfondsen over een op lossing, maar die is nog niet in zicht. Van de ruim dertig Zuid-Afri kaanse verpleegkundigen die in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag en het VU-ziekenhuis in Amsterdam werken zijn vier teruggegaan naar hun vader land. Twee hadden te veel last van heimwee, twee anderen ble ken onvoldoende geschikt, al dus Jongsma. ANP AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag 45 mensen gearresteerd bij een aantal invallen. Van de arres tanten worden er 27 verdacht van overtreding van de opium wet, de wet op de kansspelen en de wet wapens en munitie. Het gaat om Nederlanders, Joego- slaven en Turken. Politiecommissaris J. van Ries- sen zegt dat de politie haar kruistocht door Amsterdam de komende maand zal voortzet ten. Van Riessen zei meer te wil len samenwerken met de politie in Duitsland. Volgens hem heb ben Frankfurt en München met vergelijkbare gewelddadige li quidaties te maken gehad of hebben dit nog. Hij vei'moedt dat de criminelen naar Duits land uitwijken als Amsterdam de druk blijft opvoeren. De politie heeft achttien illega len opgepakt en overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Tegen hen zijn uitzettingspro- cedwes gestart. Bij de actie heeft de politie verder enige honderdduizenden guldens, twee auto's met gestolen goede ren, computers, een revolver en enkele wikkels cocaïne in be slag genomen. De actie was een vervolg op die van eind november, die zich vooral op Joegoslaven richtte. Nu was ook het Turkse crimine le milieu doelwit. ANP AMSTERDAM - Een restaurateur is bezig met het herstel van een muurschilde ring in vakbondsmuseum De Burcht in Amsterdam. De bondsraadzaal moet er goed uitzien, want het museum viert zaterdag zijn eeuwfeest. De muurschilderingen vertellen een verhaal met als slot de passage waarin 'arbeid en schoonheid vereend' worden. Premier Kok zal de gerestaureerde bondsraad zaal zaterdag opnieuw in gebruik stellen. Het gebouw is door de vermaarde archi tect Berlage ontworpen in opdracht van de diamantwerkersbond. foto: Eevert Elzinga/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Te intensief ge bruik van het muggenbestrij- dingsmiddel Deet heeft mede bijgedragen aan de klachten die Nederlandse mariniers hadden na de VN-vredesmissie in Cam bodja. Dat blijkt uit de tweede fase van een onderzoek naar de klachten van Cambodja-gan gers. Sommige van de 2616 Neder landse blauwhelmen zijn nog altijd ziek. Nederland deed aan de vredesmissie mee tussen april 1992 en oktober 1993. De hoofdoorzaken van de geheim zinnige klachten konden de on derzoekers niet achterhalen. In 1998 werd geconcludeerd dat zeventien procent van de Cam- bodja-veteranen leed aan wat de 'jungleziekte' ging heten. De klachten zijn slapeloosheid, uit putting, hoofdpijn, concentra tieproblemen en chronische di arree. Het vervolgonderzoek, uitge voerd door het Universitair Me disch Centrum St. Radboud in Nijmegen. Intensiever gebruik van Deet wordt genoemd als een van de 'risicofactoren' voor 'post-Cambodja Klachten. Een verklaring voor de klachten is het daarmee nog niet. Wat ook van invloed kan zij n ge weest op klachten is een te korte periode tussen twee uitzendin gen in. Ook krijgen militairen soms meer vaccinaties toege diend dan nodig is of worden ze dubbel ingeënt. Een deugdelijk registratiesysteem waarin staat welke militair wanneer welke inentingen heeft gehad, ont brak tot voor kort bij Defensie. Militairen moeten bovendien zo ver mogelijk voor vertrek te ho- rèn krijgen dat ze worden uitge zonden. Macho-cultuur De begeleidingscommissie van het onderzoek riep Defensie gis teren bij de aanbieding van het rapport aan staatssecretaris Van Hoof op om open te staan voor klachten van mariniers. „Heeft Defensie dan nog steeds zo'n macho-cultuur dat er geen plaats is voor militairen met klachten, die jankend thuis ko men?" vroeg de voorzitter van de commissie aan Van Hoof. De staatssecretaris erkende dat er een cultuuromslag nodig is. Om dubbel inenten te voorko men heeft Defensie inmiddels een uitgebreid zorg- en registra tiesysteem opgezet. De FNV-bond voor militairen AFMP vindt het teleurstellend dat de commissie geen harde conclusies trekt. „Er wordt aan gespoord,maar dat is beslist on voldoende bij een gesloten bol werk als Defensie." ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prins Claus heeft gistermiddag in Amster dam toch twee van de naar hem genoemde prijzen uitgereikt. Nadat prins Willem-Alexander namens zijn met gezondheids problemen kampende vader had gesproken, kwam de 74-ja- rige Claus naar voren om de on derscheidingen aan de laurea ten te overhandigen. Het Prins Claus Fonds eerde dit jaar men sen die zich inzetten voor het le ven in de grote stad. Vliegangst Drie mensen moeten de hoofd prijs van 100.000 euro delen, maar nummer drie, de Mexi caan Francisco Toledo, bleek wegens vliegangst afwezig. Met de andere twee, de Brazilianen Jaime Lerner en een vertegen woordiger van de organisatie Viva Rio, had de prins een vro lijk maar voor de zaal onver staanbaar onderhoud. Prins Willem-Alexander zei voorafgaand met gemengde ge voelens achter het katheder te staan: „Ik ben treurig en ver eerd. Treurig omdat mijn vader dit als gevolg van operaties nu niet zelf kan doen." Hij relati veerde meteen: „En ook omdat onze nummer dertien niet de Voetballer van de Eeuw is ge worden." De prins gunt het de fans van Pele en Maradona trouwens wel dat deze voetbal lers werden uitverkoren, bleek uitzijn woorden. Het Fonds werd ingesteld ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de prins. Elk jaar wordt een ander thema ge kozen. Dit jaar was het thema Stadshelden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een bij standsmoeder die een hbo- opleiding volgde, hoeft de bijstand die zij die periode kreeg, niet terug te betalen. Dit heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren be paald. De gemeente Amsterdam wilde een ton terugvorderen van de vrouw omdat zij een aantal jaren ten onrechte bij stand zou hebben ontvangen. Zij volgde in die tijd een dag opleiding tot verloskundige, zonder dat zij de Sociale Dienst daarvan op de hoogte stelde. De vrouw had geen sollicitatieplicht omdat zij een dochtertje heeft. Zij koos voor de opleiding verloskun de omdat zij daai'na zeker was van werk. Volgens de gemeente heeft ie mand geen recht op bijstand wanneer hij of zij minstens negentien uur per week over dag een opleiding volgt, 's Avonds naar school gaan, mag wel. Die regeling werkt discrime- rend, aldus de rechtbank. Want voor ouders in de bij stand die in hun eentje voor kinderen zorgen is het veel moeilijker 's avonds een op leiding te volgen dan voor anderen. In het laatste half jaar is er echter sprake van een andere situatie omdat de vrouw toen wel een sollicita tieplicht had. De gemeente mag dat bedrag wel terug vorderen. ANP TIEL - Wie een abonnement aanschaft voor een mobiele tele foon, zal vanaf 1 januari kredietwaardig moeten zijn. Het BKR in Tiel gaat dan de gegevens over mobiele abonnemen ten opnemen in de centrale kredietregistratie. Telecombedrijven krijgen steeds vaker te maken met mensen die hun rekening niet kunnen betalen. De bedrijven kunnen straks via het BKR nagaan of een klant zijn rekening kan vol doen. Kredietregistratie dient volgens het BKR ook de consu ment, omdat voorkomen wordt dat mensen meer verplichtin gen aangaan dan zij aankunnen. De registratie van de mobiele telefonie is een initiatief van het BKR zelf. De laagdrempeligheid van mobiel telefoneren leidt volgens de waakhond eenvoudig tot overconsumptie en hoge telefoonrekeningen. ANP UTRECHT - De huisarts moet altijd in de basispolis voor ziektekosten blijven. Als het in het nieuwe stelsel van ziekte kostenverzekeringen mogelijk wordt de huisartsenzorg niet meer standaard te verzekerendan zal dat een historische ver gissing zijn. Dat schrijft de Landelijke Huisartsen Vereniging in een brief aan de Sociaal-Economische Raad. Die bracht onlangs een ontwerpadvies uit over een basisverzekering. Daarin wordt de mogelijkheid geopperd van een mini-pakket zonder huis arts waarvoor mensen dan minder hoeven te betalen. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 42-ja- rige man uit Overloon veroordeeld tot de geëiste drie jaar ge vangenisstraf en TBS met verpleging. De man verkrachtte in maart zijn moeder met grof geweld tijdens een proefverlof. De man zat al een straf uit voor een andere verkrachting. Tij dens een proefverlof mocht hij een weekend naar huis. Vol gens zijn 68-jarige moeder gedroeg hij zich aanhankelijk. In de keuken greep hij haar plotseling vast en verkrachtte haar. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum adviseerden de man zo snel mogelijk te laten behandelen. Ze achten de kans op herhaling groot. ANP ELBURG - De eerste democratisch gekozen seniorenraad van Nederland, die van Elburg, wordt maandag geïnstalleerd. De (schriftelijke) opkomst onder de 55-plussers was 44 procent. De gemeente Elburg heeft dit gisteren bekendgemaakt. Zo'n 4800 55-plussers kregen in november een stembiljet in de bus. Van de lijst met 27 kandidaten zijn negen senioren raadsleden gekozen. De seniorenraad kan gevraagd en ongevraagd advies uitbren gen aan het college van burgemeester en wethouders. ANP DEN HAAG - Het kabinet moet voorlopig helemaal geen gas boringen toestaan in waardevolle natuurgebieden zoals de Biesbos. Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft daar gisteren in een motie op aangedrongen bij minister Jorritsma (Economische Zaken). De fracties van PvdA, D66, CDA, GroenLinks en SP willen een algemeen verbod omdat nog niet wettelijk is vastgelegd wanneer (proef)boringen zijn toegestaan. Boringen zullen worden getoetst aan de Habitat- en Vogelrichtlijn, maar dat is nog niet geregeld. Jorritsma wil geen algemeen verbod op gasboringen. Als kan worden aangetoond dat de natuur geen schade ondervindt, wil zij niet weigeren. ANP ARNHEM - Het gerechtshof heeft gisteren in de Arnhemse villamoordzaak zeven mannen veroordeeld tot celstraffen van vijf tot twaalf jaar. Dat is over eenkomstig de eisen van de ad vocaat-generaal. De rechtbank had de mannen vorig jaar de cember straffen van twee tot tien jaar opgelegd. Volgens het hof waren de man nen betrokken bij de geweldda dige inbraak in een villa aan de Apeldoornseweg in Arnhem op 2 september vorig jaar. De 63- jarige bewoonster en een 33-ja- rige vriendin werden daarbij door het hoofd geschoten. De bewoonster overleed en de vriendin raakte zwaargewond. De mannen hebben steeds hun betrokkenheid ontkend. De procureur-generaal oordeel de dat het zeer brutale en schan dalige binnendringen van de .woning en het op brute wijze neerschieten van de vrouwen langdurige straffen rechtvaar digt. Bij de inbraak dwong een van de overvallers de twee vrouwen mee te gaan naar de slaapkamer en op bed te gaan liggen. Beide vrouwen werden koelbloedig door het hoofd geschoten. Be woonster G. van 't Leven-de Goede overleed. De buit be droeg slechts een portemonnee en een paar bankpasjes. Tijdens het proces tegen de mannen werd nooit geheel dui delijk wie wat'heeft gedaan. De bewijslast leunt zwaar op de be kentenissen van een achtste man. Deze was als enige niet in hoger beroep gegaan. De rechter veroordeelde hem tot vijf jaar. Een negende verdachte pleegde afgelopen zomer zelfmoord in de gevangenis. De vermoedelij ke schutter is een Duitser. Duitsland kon hem wegens zijn Duitse nationaliteit niet uitle veren. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Faber (Natuurbeheer) beperkt de jacht aanzienlijk. Alleen ha zen, fazanten, wilde eenden, ko nijnen en houtduiven mogen nog worden bejaagd. Patrijzen mogen bejaagd wor den als er voldoende zijn, wat nu niet het geval is. Voor andere soorten is ontheffing van de pro vincie nodig of moet een fauna- beheerplan worden opgesteld. De regels, die binnenkort moe ten ingaan, vervangen de jacht wet, Die wet stond toe dat grondeigenaren en jagers ook mochten schieten op vossen, kraaien, verwilderde katten, Vlaamse gaaien en eksters. Fa ber zegt toe de schade te op te nemen die onder meer vossen en Vlaamse gaaien aanrichten. Voor de jacht op 21 diersoorten bepaalt Faber dat de provincies daarvoor een ontheffing mogen geven, als de dieren schade aan richten. Dat gaat onder meer om kraai- achtigen en spreeuwen die vaak huishouden in fruitboomgaar den. ANP (Advertentie) Dutchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk aanbod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief 50,- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts 129,- (zolang de voorraad strekt). Nu belt iedereen met Dutchtone tone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3