PZC Kroatië ruziet met Tribunaal Joegoslaaf geeft Dutchbat schuld Je hebt de Rotary, je hebt Lions Club. En je hebt MeesPierson. Hof trekt aanklacht tegen Pinochet in Ontspoorde trein te water Liechtenstein pakt witwassen geld aan Hervormingsgezinde regering in Zagreb stelt zich harder op Meer vlees van BSE-koeien in Franse winkels dan geraamd MeesPierson VANAF VANDAAG OPRUIMING! Sto66eCaar-Nofet Smeergeldzaak Duitse spoorwegen Jeltsin ondergaat oogoperatie Rijstschandaal in China Irak akkoord met olie-voor-voedsel Fujimori mag in Japan blijven Internationale poging om geweld Israël en Palestij nen te stoppen dinsdag 12 december 2000 van onze redactie buitenland SANTIAGO - Het hof van beroep in Santiago heeft gisteren de aanklacht tegen generaal Pinochet ingetrokken. Daarmee werd ook het huisarrest opge heven. Het besluit van de drie rechters was unaniem, aldus woordvoerders van justitie in de Chileense hoofdstad. De aanklagers hebben al aangekondigd Aanhangers van Pinochet reageren op getogen op het nieuws dat de aanklacht tegen de ex-dictator is ingetrokken. foto Santiago Llanquin/AP tegen het besluit van het hof in beroep te zullen gaan bij het Hooggerechtshof. Volgens het hof van beroep had onder zoeksrechter Juan Guzman Tapia ver zuimd de vroegere dictator te horen voordat de aanklacht tegen hem werd uitgevaardigd. Het hof was bijeenge komen om zich te beraden over de rechtmatigheid van de aanklachten te gen de voormalige dictator. Vrij man Pinochet is met het vonnis vooralsnog weer een vrij man. Eerder had het hof het huisarrest van Pinochet al opge schort in afwachting van het vonnis. Guzman had Pinochet op 1 december aangeklaagd wegens schendingen van mensenrechten tijdens diens regime (1973-1990). De Spaanse rechter Garzon zei dat de uitspraak van het hof duidelijk maakt waarom Pinochet in het buitenland te recht moet staan. „Het onvermogen van rechtbanken in Chili om onpartij dig te zijn is de reden waarom eerder al rechtvaardigheid in het buitenland werd gezocht", aldus een medewerker van Garzon. De pogingen van Garzon om Pinochet uitgeleverd te krijgen aan Spanje leidden in 1998 tot diens arres tatie in Groot-Brittannië, maar hij mocht later weer naar Chili terug. DPA/AFP van onze redactie buitenland ZAGREB - De hervormingsge zinde regering van Kroatië gaat zich harder opstellen tegenover het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Zagreb eist van het Tribunaal dat het ook misdaden begaan tegen Kroaten vanaf 1991 in behandeling neemt. De eisen staan in een regerings document dat gisteren werd vrijgegeven nadat premier Racan had bekend gemaakt dat het Tribunaal de Kroatische chefstaf Stipetic wil ondervra gen over misdaden die Kroati sche troepen hebben begaan te gen Serviërs in 1995. „De regering overweegt het par lement te vragen de wet aan te passen over samenwerking met het Tribunaal", aldus het docu ment. Wat daarmee precies wordt bedoeld is niet duidelijk. Kroatië nam in 1996 een specia le wet aan die het mogelijk maakt Kroaten uit te leveren aan het Tribunaal. Racan gaf gisteren toe dat er 'problemen' zijn aangaande de militaire acties van 1995. „Het is geen geheim dat er problemen zijn in de samenwerking met Den Haag." Hij verwees daarbij naar de militaire acties tegen de Serviërs in Kroatië, met onder meer de codenaam Operatie Storm. Toen werden grote stuk ken heroverd op de afschei- PARIJS - In Frankrijk is het af gelopen jaar waarschijnlijk meer vlees van BSE-runderen in de winkel terechtgekomen dan tot tot nu toe is aangenomen. Tot deze schatting kwam gisteren in Parijs het Franse Agentschap ter bescherming van de Consu menten (AFSSA) na bestude ring van 15.000 BSE-sneltests. Met het in juni ingevoerde snel- testprogramma zijn driemaal zoveel ziektegevallen gevonden als met het sinds 1990 van kracht zijnde bewakingspro gramma. Voor die tijd zijn 'veel ziektegevallen waarschijnlijk niet ontdekt of niet aangemeld', aldus AFSSA. Uit de 15.000 sneltests bleken twee van elke duizend runderen besmet met BSE, vooral bij tus sen 1993 en 1995 geboren die ren. Ook bij noodslachtingen is een licht verhoogd aantal geval len van BSE waargenomen. Het gebruik van diermeel, dat vrij algemeen beschouwd wordt als de veroorzaker van de gekke- koeienziekte, is al sinds 1991 verboden in Frankrijk. Dit jaar zijn 129 BSE-gevallen ontdekt in Frankrijk en 208 sinds 1991. DPA dingsgezinde Serviërs. Tijdens de actie werden ernstige mis daden gepleegd tegen de inwo ners van deze streken. De mees te Serviërs vluchtten naar Ser vië. Stipetic, toen nog een hoge Kro atische legercommandant, nam deel aan Operatie Storm. Hij is tot nu toe niet in verband ge bracht met misdaden tegen Ser vische burgers in het gebied. Hij werd dit jaar benoemd tot chef staf. „De Kroatische regering aan vaardt geen enkele beschuldi ging die in verband staat met de oorlog voor het vaderland (de Servisch-Kroatische oorlog tussen 1991 en 1995), noch voor de operaties Storm en Opkla ring", aldus Racan. Kroatië wil samenwerken met het Tribu naal 'waarbij het respect voor zijn wetten en waardigheid be schermd dient worden'. Vice-premier Granic zei vorige week dat het onjuist is om druk uit te oefenen op Kroatië over oorlogsmisdaden uit 1995 ter wijl er nagenoeg nog niemand is aangehouden voor misdaden begaan in de door Serviërs ge controleerde gebieden tussen 1991 en 1995. RTR/AFP/ANP LISSABON - Een deel van een ontspoorde Portugese trein ligt in het water van een langs de lijn stromende rivier. De locomotief verdween geheel onder water. De ma chinist verdronk. Bij het ongeluk in Nooi'd-Portugal raakten gisteren vijf mensen gewond. De ontsporing is veroorzaakt doordat de trein op een 2,5 meter hoog rots blok botste, dat waarschijnlijk als gevolg van zware regenval op de rails was ge vallen. De trein was op weg van Tua naar Porto. foto Joao Abreu Miranda/EPA van onze redactie buitenland dinovic heeft gisteren voor het De massamoord na de val van de Joegoslavië-Tribunaal het op- enclave zou niet hebben plaats- DEN HAAG - De Joegoslavi- treden van Dutchbat in Srebre- gehad, als de vertrekkende mos- sche oud-generaal Radovan Ra- nica fel bekritiseerd. limbevolking 'op een behoorlij- Advertentie) I-aat MeesPierson zich als bank gebruiken om te 'netwerken'? beslist. MeesPierson is namelijk geen gewone bank. MeesPierson is een combinatie van bijzondere professionals en bijzondere cliënten. En die cliënten weten elkaar te vinden. Of ze worden: met elkaar in contact gebracht. Niet alleen om mooie Bordeaux te proeven, hoewel daar niets op tegen tSj maar soms ook voor aanzienlijk substan tiëlere zaken. Activiteiten die aansluiten.bij de ambitieuze doelstellingen van Private Wealth Management. Natuurlijk zijn deze activiteiten in veel gevallen vertrouwelijk van aard. U bad niet anders verwacht. Maar dat is nog geen reden om er geheimzinnig over te doen. FORT is MeesPierson is *V 4461 AH Goes, gevestigd aan de Grote Markt 21, telefoon (0113) 24 72 59. Private Wealth Management ke manier was geëscorteerd' door de Nederlandse VN-solda- ten, aldus Radinovic. Er was volgens hem namelijk geen plan van het Bosnisch-Servische le ger om duizenden moslims te vermoorden. Dat hebben 'indi viduen' van leger en politie gedaan. Als in elke bus met mos lims een Dutchbatter had geze ten, was de massamoord voor komen. „Elke eerbare Serviër draagt nu een deel van dat stigma met zich mee", zei Radinovic tegen de Engelse aanklager Andrew Cayley. De gepensioneerde Joegoslavi sche generaal hamerde herhaal delijk op zijn eer, die hij hoger acht dan zijn eigen leven en dat van zijn familie. Nederlandse officieren daarentegen verwijt Radinovic gebrek aan moed, ethiek, plichtsbesef en eerge voel. Radinovic was vorige week als getuige-deskundige opgeroe pen door de verdediging van de Bosnisch-Servische generaal Krstic. Radinovic, een militair analist die 'Srebrenica' maan denlang heeft bestudeerd, con cludeerde met 'diepe overtui ging' dat Krstic onschuldig is aan volkerenmoord. Cayley confronteerde Radino vic met de eerdere getuigenissen van Dutchbatters voor het Tri bunaal. Majoor Franken, de plaatsvervanger van Dutch bat commandant Karremans, had verklaard dat de Serviërs de Ne derlanders voertuigen afpak ten, als zij de bussen wilden be geleiden. „Zij wilden niet dat wij zouden zien wat er zou ge beuren", aldus Franken toen. Het kruisverhoor van Radino vic wordt vandaag voortgezet. Frankrijk De Franse Nationale Assemblee begint donderdag hoorzittingen over de rol van Frankrijk in de val van Srebrenica in 1995. Een studie van de VN in 1999 legde de verantwoordelijkheid voor een deel bij de Verenigde Naties en de zogeheten Balkan- Contactgroep - de Verenigde Staten, Rusland, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitsland en Italië. In het rapport sprak se cretaris-generaal Kofi Annan openhartig over de fouten, mis rekeningen en het feilen van de internationale gemeenschap, ANP/AP (Advertentie) DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Paardenmarkt 5, Yerseke. tel. 0113-572084 (vrijdag koopavond) BOCHUM - Twee voormalige managers van de Duitse spoor wegen zijn gisteren wegens het aannemen van steekpennin gen en belastingontduiking tot gevangenisstraf veroordeeld. Het tweetal werkte bij de onroerendgoeddochter DB IMMO van de Deutsche Bahn De rechtbank in Bochum veroordeelde de 47-jarige hoofdver dachte tot vier jaar gevangenisstraf. Zijn toenmalige onder geschikte (40) kreeg twee jaar en tien maanden. De mannen hadden van twee bouwondernemingen tussen 1996 en 1999 zeven miljoen mark (7,8 miljoen gulden) aan steekpenningen ontvangen. De bedrijven wilden lucratieve onroerenclgoedtransacties met de spoorwegen afsluiten. Een van de daders verklaarde tijdens het proces: „Het was net Kerstmis. De verleiding was te groot." DPA MOSKOU - De Russische oud-president Jeltsin (69) is vorige week succesvol geopereerd aan zijn ogen. Hij had last van de oogziekte grauwe staar, aldus het Kremlin gisteren. Jeltsin verblijft na de ingreep in zijn huis in een voorstad van Moskou. De oud-president trad terug op oudjaarsdag 1999, zijn beschermeling Vladimir Poetin volgde hem op. Jeltsin kampt al geruime tijd met gezondheidsproblemen. In 1996 kreeg hij een vijfvoudige bypassoperatie in verband met zijn hartklachten. DPA/RTR/AFP PEKING - De Chinese regering heeft opdracht gegeven in het hele land rijstvoorraden te controleren. Peking ging daar toe over nadat was gebleken dat boeren in centraal-China chemi caliën aan de rijst hadden toegevoegd om het gewicht te ver groten. De autoriteiten in de provincie Henan ontdekten onlangs 46 ton met industriële olie vermengde rijst die door boeren zou zijn verkocht aan een bedrijf in de zuidelijke provincie Guangdong. Drie boeren zijn gearresteerd en naar een vierde wordt nog gezocht. De inspecties hebben tot nu toe nog vijf ton 'gifrijst' opgele verd, en 270 ton inferieure rijst die illegaal als eerste-klas rijst was verkocht. AP BAGDAD - Irak gaat akkoord met het olie-voor-voedsel-pro- gramma van de Verenigde Naties. Dat heeft het Iraakse pers bureau INA gisteren gemeld. Hierdoor is het land weer in staat om olie te exporteren en met de opbrengst voedsel en medicijnen te kopen. De overeenkomst geldt zes maanden. De VN kondigden sancties af na de inval van Irak in Koeweit in 1990. Plet olie-voor-voedsel-programma dient om de ge volgen voor de bevolking te verzachten. ANP/RTR TOKIO - Alberto Fujimori, die vorige maand werd afgezet als president van Peru, is Japans staatsburger. Hij mag dus on voorwaardelijk en zolang hij wil in Japan blijven. Een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Japan zei gisteren dat Fuj imori weliswaar in Peru geboren is, maar dat zijn geëmigreerde ouders hem bij een Japans consu laathebben aangegeven, waardoor hij Japans staatsburger is. Fujimori heeft nooit afstand gedaan van zijn Japanse staats burgerschap. Hij heeft ook het Peruaans staatsburgerschap, zei de ambtenaar. Fujimori, die door een omkoopschandaal in Peru in ernstige moeilijkheden was geraakt, verblijft sinds half november in het land waar zijn ouders zijn geboren. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een internatio naal onderzoeksteam van vijf mensen is gisteren aangekomen in Israël. De groep zal gesprek ken voeren met de strijdende partijen en regeringsleiders in het Midden-Oosten in een po ging het geweld te stoppen. Sinds eind september zijn meer dan driehonderd mensen, voor namelijk Palestijnen, in Israël en de bezette gebieden om het leven gekomen. Ook gisteren eisten de gewelda- digheden tussen Israëliërs en Palestijnen slachtoffers. Israë lische militairen schoten op de Westelijke Jordaanoever een Palestijn dood. In een zieken huis overleed een dertienjarige jongen aan de verwondingen die hij vrijdag in Hebron opliep. De Palestijnse leider Afaraft spraak gisteren ruim een uur met Aleksandr Soeltanov, de speciale afgezant van de Russi sche president Poetin. Daarna stond een ontmoeting op het programma met het onder zoeksteam. De delegatie had al gesproken met premier Ba rak. Het team staat onder leiding van de voormalige Amerikaan se senator George Mitchell, die algemeen gezien wordt als de architect van het jongste vre desakkoord in Noord-Ierland, Tot de onderzoekscommissie behoort ook Javier Solana, de hoge vertegenwoordiger van de Europese Unie voor buiten lands beleid. Op een persbijeenkomst zei So lana dat de commissie tot doel heeft de situatie met beide par tijen te analyseren en om in maart met aanbevelingen voor de Amerikaanse president te komen. Barak De vijf gaan gewoon door met hun werk, hoewel premier Ba rak zondag zijn ontslag indien de. Barak blijft het premier schap waarnemen tot er een nieuwe premier is gekozen. Als er nu verkiezingen zouden zijn, zou oud-premier Netanya hu met 52 procent van de stem men de voorkeur krijgen boven Barak, die 32 procent zou krij gen. Beiden hebben zich ver kiesbaar gesteld voor de ko mende verkiezingen, Barak als leider van de Arbeidspartij, Ne tanyahu namens de Likoed- partij .RTR/DPA/ANP van onze redactie buitenland VADUZ - Het Liechtensteinse kabinet heeft gisteren inge stemd met een serie maatrege len 0111 het witwassen van geld in het prinsdom aan banden te leggen, zo heeft premier Mario Frick gezegd. De regels, waar de Europese Unie en de VS om had den gevraagd, gaan 1 januari 2001 in. Liechtenstein 'is niet afhanke lijk van crimineel geld en wil dat ook niet zijn', aldus Frick. De nieuwe wet, waarin banken verantwoordelijk worden voor het afwijzen van criminele reke ninghouders, werd vorige week door het parlement aangeno men. De maatregelen komen overeen met de stappen die de afgelopen jaren in Zwitserland zijn gezet. Zo moeten banken en financiële instellingen verdachte transac ties melden en worden banken verplicht de herkomst van fond sen grondiger te controleren. Voorts wordt het omkopen van buitenlandse functionarissen zwaarder bestraft. Tenslotte woi'dt de samenwerking op jus titieel gebied met het buiten land bevorderd. Vorig jaar plaatste 'witwas werkgroep' van de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waar bij 26 landen zijn aangesloten, Liechtenstein op de lijst van landen die onvoldoende doen om witwassen tegen te gaan. Liechtenstein werd daarmee het eerste West-Europese land op de lijst. Frick zei dat de wet Liechten stein op een lijn zal brengen met de 'Wolfsberg Principes', een vrijwillige afspraak die eerder dit jaar is aangenomen door elf vooraanstaande banken. De af spraak verplicht de banken na te gaan wie hun rekeninghou ders zijn. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5