Varkens blijven twistappel PZC Woonproject voor Surinaamse ouderen eindigt in mislukking Parlement zoekt naar kerstcrisis Dijkstal ziet beren op weg naar Paars III Politie volgde auto van Dover-verdachte Leraren middelbare scholen komen in actie Mogelijk toch Apaches Unmee Kamer en minister botsen over bedrijfsverplaatsing Mars tegen vuurwerk In bus op digitale snelweg Airmiles bij gas- en lichtrekening Beatrix trekt meer bezoekers Sterke dames vanaf 110 jaar Actie statiegeld voor Molukken Lid Volumia! overleeft ongeluk EPZ dinsdag 12 december 2000 door Koos van Wees DEN HAAG - Wordt het dan toch het rekeningrijden of ligt er nog een ander onderwerp dat kan leiden tot crisissfeer, ver hitte koppen en slaande deuren? Elk jaar in de laatste week voor het kerstreces maken de paiie- mentariërs zich op voor hoog oplopende emoties, stemmin gen in het holst van de nacht en wat door D66-coryfee Hans van Mierlo ooit werd aangeduid als 'de geur van wilde beesten'. Al leen is het nog even de vraag waar het dit jaar over moet gaan. De meeste Kamerleden gokken in de wandelgangen op het reke ningrijden. Morgen is er nog een debat over de jongste brief van minister Netelenbos, waarin zij meedeelt alleen geld te geven aan de drie regio's die meewer ken aan de plaatsing van tol- poortjes. Alle reden dus voor met name de WD om daar weer een heel spektakel van te maken en als het even kan de minister hoog in de gordijnen te jagen. Toch? „Nou ja, het moet wel ergens toe leiden", tempert WD'er Pieter Hofstra de verwachtingen. Dat geld voor die andere regio - Utrecht - komt ook nog wel een keer, denkt hij. En misschien dat zijn fractie inderdaad een CDA-motie steunt die het de minister verbiedt geld te geven zolang de wet die het rekening- rijden regelt niet_is aangeno men. Maar ja, dat geldis er, dus waarom het niet uitgeven? Nee, een crisis ziet Hofstra niet zo een, twee, drie in'het verschiet. Maar wat dan? Op de agenda staat ook nog de gasboring in de Biesbosch. Dat is een sisser, be zweert men in de wandelgan- gen. De spoorveixlubbeling van de HSL Oost dan? Interessant, I maar geen crisis waard, wordt verzucht. Het zoveelste overleg I over de Betuweroute? Mwah. J Mensensmokkel? Na Dover een gelopen race. De problemen bij de NS? Nee. Zodat ook dit jaar, alle legende vorming over sneuvelende mi nisters en vallende kabinetten ten spijt, de laatste week voor het reces uitgaat als dezelfde nachtkaars als vorig jaar. Is dat geen fraai kerstbeeld? GPD DEN HAAG - Nederland onder handelt opnieuw met Djibouti over de stationering van vier Apach e-gevec htshelikopters voor de VN-vredesmacht Un mee in Eritrea en Ethiopië. De onderhandelingen over de stationering van de helikopters liepen twee weken geleden vast omdat Djibouti een financiële vergoeding eiste. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - De Tweede Ka mer en de ministers Pronk (Mi lieu) en Brinkhorst (Landbouw) zijn het oneens over het ver plaatsen van de intensieve vee houderijen. De ministers willen geen varkens en kippen meer binnen vijfhonderd meter van een natuurgebied. De Kamer wil niet verdergaan dan 250 me ter, omdat anders geen ruimte voorhanden is om de bedrijven te verplaatsen. Het verplaatsen van intensieve veehouderijen, vooral varkens bedrijven, is volgens Brinkhorst ook noodzakelijk om besmette lijke dierziekten beter in de hand te houden. Bij de varkens pestepidemie in 1997 bleek dat het pestvirus gemakkelijk van het ene naar het andere bedrijf oversprong. Toenmalig minister van Land bouw Van Aartsen wilde daar om varkensbedrijven bij elkaar zetten en tussen de verschillen de clusters een strook van een kilometer zonder varkensbe drijven maken. De Kamer is niet overtuigd van de noodzaak van zulke varkensvrije zones. De verplaatsing van de var kensbedrijven was de aanzet voor de reconstructiewet die nu wordt behandeld. De vijf pro vincies met de meeste intensieve veehouderij - Limburg, Bra bant, Gelderland, Utrecht en Overijssel - moeten komend jaar gebieden aanwijzen waar intensieve veehouderij geheel ontbreekt. Ook moeten zij ge bieden aanwijzen waar de in tensieve veehouderij wordt ge concentreerd. Problemen Als de grens van vijfhonderd meter wordt aangehouden, ko men 12.500 bedrijven in de pro blemen, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van Milieu. Al leen al in Brabant betekent het dat zesduizend bedrijven moe ten worden verplaatst. Daar is geen ruimte voor. In de praktijk betekent het dat de bedri j ven op termijn ophouden te bestaan. Dat gaat de Kamer te ver. Met een zone van 250 meter rond de kwetsbare natuurgebieden is het aantal bedrijven dat ge dwongen moet worden ver plaatst veel kleiner. Bovendien is er dan meer ruimte waar de bedrijven wél terecht kunnen. Bovendien worden de milieu doelen, het beschermen van de natuur tegen verzuring door ammoniak, op die manier ook gehaald, menen onder andere PvdA, D66 en CDA. Te kostbaar De Kamer vreest ook dat een grootschalige verplaatsing van bedrijven te kostbaar wordt. De ministers hebben 1,1 miljard gulden uitgetrokken voor de verplaatsing. Bovendien kun nen boeren die vertrekken geld krijgen voor cle sloop van de stallen. Brinkhorst zegt dat er ook nog honderden miljoenen guldens uit andere potjes be schikbaarzijn. GPD ENSCHEDE - Zo'n honderd volwassenen en driehon derd kinderen staan op het Enschedese Stationsplein aan het begin van een protestmars tegen het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling. Zij boden burgemeester Mans gistermiddag 40.000 handtekeningen aan. De burgemeester verklaarde zich solidair met de actievoerders. Hij riep de in woners op met oud en nieuw geen vuurwerk af te steken. De stad werd op 13 mei dit jaar door een vuur werkramp getroffen, die aan 22 mensen het leven kostte. Bij acht Enschedese bedrijven is dit jaar vuur werk te koop. Vorig jaar verkochten nog 46 winkels vuurwerk aan particulieren. foto Carlo Ter Ellen/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het is geen auto matisme dat er een derde paars kabinet komt. Dat zei VVD- fractievoorzitter Dijkstal giste ren tijdens een partijbijeen komst in Den Haag. Volgens Dijkstal heeft PvdA- fractievoorzitter Melkert even tuele toekomstige coalitiebe sprekingen tussen beide partij en ernstigt bemoelijkt door zijn uitspraken de afgelopen week. Melkert heeft volgens Dijkstal gesuggereerd dat hij de begro tingsspelregels wil veranderen zoals die in deze kabinetsperio de zijn afgesproken. De WD vmdt dat niet acceptabel. Volgens Dijkstal staan na de volgende verkiezingen alle mo gelijke coalities weer open. Een coalitie met de PvdA is nog steeds denkbaar, aldus Dijkstal. „Maar een coalitie van de WD met het CDA en bijvoorbeeld D66 is ook zeer goed mogelijk." Dijkstal betoogde dat het on duidelijk is waar de PvdA nu precies staat. „Wil Melkert de spelregels van minister Zalm veranderen en zo ja, wanneer dan? Melkert wil meer geld uit geven, maar waar haalt hij die 15 a 2 5 mi lj ard extra ineens van daan? Moeten we niet eerst zor gen dat we de ruimte die er nu is nuttig besteden?" Melkert heeft met zijn uitspra ken de kiem gelegd voorpolitie ke onrust en dat kan niet zonder consequenties blijven, waar schuwde de WD-leider giste ren. Minister Jorritsma van Economische Zaken sloot zich bij deze analyse van Dijkstal aan. Ook zij denkt dat toekom stige besprekingen met de PvdA moeilijker zullen worden als Melkert doorgaat op de koers die hij nu is ingeslagen. „En dan druk ik mij nog eufemistisch ujt", aldus de WD-bewinds- vrouw. ANP van onze redactie binnenland AMERSFOORT - Het woonpro ject TwaTwa voor Surinaamse ouderen in Amersfoort is een grote mislukking geworden. Verschillen in religie en cultuur hebben de bewonersgroepen uiteen gedreven. Het project is met name ge strand op onoplosbare proble men over het gebruik van de ge meenschappelijke ruimte in het complex. Hindoestaanse Suri- namers wilden een tempel in de gemeenschappelijke ruimte. Dat stuitte op verzet bij moe derlandgenoten met een andere cultuur en religie. „We zitten met een flinke kater", zegt J. van Gemst. Hij was penningmeester van de vei'eniging woongroep TwaTwa, die inmiddels formeel is opgeheven. Hij woont nog in één van de koopwoningen van het complex. Ook mevrouw A. ten Brinke die zich namens de gemeente Amersfoort inzet voor de huis vesting van ouderen is 'diep te leurgesteld'. Ze heeft zich het vuur uit de sloffen gelopen om de bouw van de appartementen voor Surinaamse ouderen en zes koopwoningen bij het complex voor kinderen of bij de gemeen schap betrokkenen van de grond te krijgen. Ze mocht als dank voor haar inzet in novem ber 1998 de starthandeling voor de bouw verrichten. „Het zou goed zijn gegaan als het alleen voor hindoestaanse Surinaamse mensen was ge weest," zucht bewoonster Sewnundun. Zij en haar man hebben wel besloten in het ap partementencomplex te gaan wonen. Dochter en schoonzoon kochten een huis bij het com plex. Oud-penningmeester Van Gemst is van mening dat de ge meente er niet aan heeft gedacht dat de verschillende Surinaam se bevolkingsgroepen, zoals hindoestanen, creolen, Javanen en Chinezen, niet goed zijn sa men te brengen. De wensen lie pen nogal uiteen. „In een ge meenschappelijke ruimte met een tempel voor de hindoesta nen kunnen creolen niet aanko men met een gezellig eetfestijn met lekker vlees. Als dat ge beurt, mag een hindoestaan daar niet meer komen voor ge bed," legt Van Gemst uit. Het resultaat was dat boze hindoe stanen van het woonproject af zagen. Lokken Het complex was begin dit jaar klaar voor bewoning. De ex ploiterende woningbouwver eniging Ons Belang zag zich toen al geconfronteerd met leeg stand. De corporatie heeft zelfs landel ij k geadverteerd om Suri naamse ouderen naar de appar tementen in Amersfoort te lok ken, maar dat is niet gelukt. In overleg met de gemeente zijn de appartementen vervolgens toe gewezen aan woningzoekende 55-plussers. GPD HEERHUGOWAARD - Het IT-bedrijf Hage naars Consultancy uit Heerhugowaard begint met computercursussen voor consumenten vanuit een bus. In de bus staan tien computers opgesteld voor lessen in computerkennis en Internet. Het be drijf wil de bus vooralsnog op het platteland inzetten, waarbij ook ouderen en bejaarden van harte welkom zijn. De commissie Cerfon- taine heeft in een rapport het kabinet geadvi seerd de komende vier jaar zeshonderd miljoen gulden te steken in informatie- en communica tietechnologie in achterstandswijken van gro te steden. De bus zou hiervoor ook van nut kun nen zijn, aldus directeur Hans Hagenaars. foto Peter Brom/ANP ROTTERDAM - Energieleverancier Eneco gaat per 1 januari airmiles aan zijn klanten uitdelen. Volgens de directie is Ene co de eerste energieleverancier met het spaarsysteem. Eneco-klanten krijgen Airmiles bij automatische betaling, bij het doorgeven van de meterstanden (bijvoorbeeld via In ternet) en tijdens speciale acties. De airmiles-actie begint in de regio's Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Daar heeft Eneco een miljoen aansluitingen. De directie verwacht dat ongeveer de helft van de afnemers zal meedoen. De kosten voor de acties komen uit het budget voor marketing van Eneco. ANP AMSTERDAM - Koningin Beatrix heeft in het weekeinde met haar expositie De Voorstelling ruim vijftig procent meer bezoekers naar het Stedelijk Museum in Amsterdam getrok ken dan gebruikelijk. Gewoonlijk trekt het museum in een weekeinde drieduizend bezoekers, nu waren het er 4700. „Mensen stonden beide da gen al ruim voordat we opengingen voor de deuren. Ze vroe gen meteen: 'Waar is de tentoonstelling van de koningin?' Erg leuk om te zien", aldus een woordvoerder. ANP DEN HAAG - Met de verjaardag, vandaag, van Gerritdina Schellevis-Slaghuis uit Rijssen telt Nederland drie inwoon sters van 110 jaar of ouder. De anderen zijn H. van Andel- Schipper (110) uit Hoogeveen en C.A. van Dam-Groeneveld uit Leiden, die met haar 113 jaar de kroon spant. De oudste mannelijke ingezetene is 109 jaar. In Overijssel heeft nog nooit iemand de leeftijd van 110 jaar bereikt. Schellevis-Slaghuis werd op 12 december 1890 in Enter gebo ren. Uit haar huwelijk zijn zeven kinderen geboren. Zij is we duwe sinds 1954. ANP EDE - Leerlingen van honderden basisscholen in Nederland gaan vanaf komende week lege flessen inzamelen om met het statiegeld een bijdrage te leveren aan de solidaritei tsactie Sa men voor de Molukken. De lege-flessenactie is een initiatief van het actiecomité Ne derland leeft mee!naar een idee van de Koningin Wilhelmi- naschool in Lunteren. Volgens voorzitter L. Kruizinga van het actiecomité hebben al zo'n vijfhonderd wethouders scho len in hun gemeenten opgeroepen aan de actie deel te nemen. Nederland telt ruim zevenduizend basisscholen. De meeste krijgen deze week het actieplan toegestuurd. ANP SPAUBEEK - De dertigjarige toetsenist/componist Axel Lin- delauf van de Limburgse popgroep Volumia! is in de nacht van zondag op maandag bij een auto-ongeluk aan de dood ontsnapt. Bij Spaubeek in Zuid-Limburg belandde zijn auto na een slip ondersteboven in een sloot. Lindelauf was op weg naar huis nadat hij aan tv-opnames had meegewerkt. Volgens een woordvoerder van de groep verloor Lindelauf bij een snelheid van 120 kilometer per uur de macht over het stuur toen zijn auto door aquaplanning glipte. De wagen vloog over de kop en kwam via de berm in de sloot terecht. De brandweer heeft de muzikant uit het wrak bevrijd. Lindelauf is behandeld aan snijwonden en een gekneusde armmaar hij kon daarna alsnog naar huis. Volgens het mana gement van Volumia! zijn nog geen optredens afgezegd. ANP door Marcel Potters ROTTERDAM - De politie heeft de auto van de voortvluchtige hoofdverdachte in de Dover- zaak, een 35-jarige Rotterdam mer, in mei van dit jaar voorzien van een peilzender. Dat blijkt uit de laatste aanvul ling op het dossier. De zender waarmee 's mans gangen kon den worden nagegaan, werd pas in september verwijderd. Advocaat mr. G. Hardt Aberson verbaast zich over het feit dat justitie nu pas met deze gege vens naar buiten komt. In juni vond een transport plaats van zestig Chinezen in een container op een vrachtwagen van Zee- brugge naar Dover. Onderweg stikten 58 slachtoffers. Als de politie precies kon zien waarheen de auto van de Rot terdammer reed, dan kon zij ook zien of hij aanwezig is geweest bij de loods, van waaruit het transport is vertrokken Tot dusver heeft justitie volge houden niet van de mensen- smok kei te hebben geweten. Wel is de Rotterdammer een tijd ge observeerd, maar die actie werd de vrij dag vóór het transport ge stopt. Uit het dossier blijkt dat de politie de wagen van de man niet continu heeft kunnen vol gen. Na het transport verdween de wagen een tijdje, vermoedelijk omdat de auto toen in de garage stond. Het Openbaar Ministerie wil niet reageren op het gebruik van'de peilzender. Morgen staan opnieuw ver dachten in de Doverzaak voor de rechter. De zaak zal echter wederom worden aangehouden. Pas in februari vindt een inhou delijke behandeling van de zaak plaats. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - In februari sturen middelbare scholen hun leerlin gen een dag naar huis, zodat de leraren zich op de onderwijsver nieuwing in de laagste drie klas sen kunnen storten. De actie is een protest tegen het besluit van staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) om de lestijd niet in te krimpen van 32 naar dertig uur en geen extra geld te bieden voor het ontwik kelen van de basisvorming. Als het kabinet bij de voorjaars nota niet genoeg geld op tafel legt voor het voortgezet onder wijs, voeren de scholen dit schooljaar nog tweemaal de zelfde actie. Woordvoerder D. de Rooij van de rectorenvereni ging WO liet dit gi steren weten „Een massale actiedag bleek helaas niet haalbaar", legt De Rooij uit. „Sommige scholen zitten met excursies of andere activiteiten die ze niet kunnen afblazen." Daarom kiezen de rectoren een of twee weken uit, waarin de scholen een estafette actie houden. Om beurten zul len die dan hun leerlingen een dagje roostervrij geven. ANP Advertentie Op originele, eenvoudige en inmiddels klassiek geworden wijze heeft Jacob Jensen vele gebruiks voorwerpen gemaakt tot esthetische objecten. Bij elk ontwerp is, door de klassieke Jacob Jensen stijl, direct het Idee, de functie en de vormgeving herkenbaar. Voor dealeradressen: weerstation: 020-398 01 11 horloges: 020-679 46 33 JACOB JENSEN (Advertentie) Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ hervat binnenkort het transport van gebruikte splijtstofelementen uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Woensdag 13 december komt een lege transportcontainer bij de centrale aan. Hierin worden zes splijtstofelementen geladen. Begin volgend jaar gaan de elementen in de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. Uitleg krijgt u bovendien in onze rubriek 'Borssele Actueel' in uw huis-aan-huisblad van deze week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3