Een rampenplan werkt niet PZC Sieperdaschor is hét voorbeeld van een geslaagde ontpoldering 49.95 19?5 Zeeuwind moet windenergie niet zelf gaan verkopen Gedeputeerde wil België betrekken bij bestrijding blauwalg Direct een bon bij kleine milieudelicten 15 Klaverblad wacht op voordrachten voor ZIF-prijs Yersekenaar aangehouden voor drugsbezit Calamiteiten- aanpak Boetes voor niet melden van gevaarlijke stoffen Deklading van schip in het water gegooid dinsdag 12 december 2000 GOES - Het samenwerkings verband van gebruikersorgani saties van zorg- en dienstverle ning Klaverblad Zeeland reikt komend voorjaar de Zeeuwse Integratieprijs voor mensen met een functiebeperking uit. Deze zogenoemde ZIF-prijs gaat naar een persoon of een or ganisatie die op een originele en vernieuwende manier ervoor heeft gezorgd dat mensen met een functiebeperking beter aan de samenleving kunnen deelne men. Voordrachten voor de prijs kunnen bij het Klaverblad wor den ingediend. Een dergelijke prijs is al vijf keer eerder uitgereikt als Zeeuwse prijs ter bevordering van de integratie van gehandi capten. Initiatiefnemer was de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid. Het Klaverblad heeft besloten de prijs breder te maken. Integratie van mensen met een functiebeperking in de Zeeuwse samenleving kan worden bevor derd door bijvoorbeeld toegan kelijkheid, bruikbaarheid en bereikbaarheid van gebouwen, door stimulering van deelname aan het arbeidsproces en be schikbaarstelling voor sport- en recreatiemogelijkheden. De ZIF-prijs wordt uitgereikt op 7 maart tijdens een symposi um in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg over wonen en zorg en de relatie met een zo volwaardig mogelijk burger schap. YERSEKE - Een 33-jarige man uit Yerseke is maandag voorge leid aan de rechter-commissaris voor bezit van cocaïne. Hij werd afgelopen weekeinde aangehouden met vijf gram op zak. De man werd al langere tijd verdacht van handel in verdo vende middelen. Bij zijn aanhouding, in de Van Randwijckstraat in Yerseke, was hij in gezelschap van een 21-jarige dorpsgenoot. Huis zoeking bij beide verdachten le verde niets op. door Maurits Sep Een wereld zonder rampen is een il lusie. „Zet dat maar uit je hoofd", adviseert provinciaal coördinator ram penbestrijding en commissaris van de koningin W. van Gelder. En hoewel de kans op een ramp steeds kleiner wordt, zal het effect (vanwege alle moderne technologie en de afhankelijkheid daarvan) des te groter zijn, waarschuwt hij. „Wie zich dat niet realiseert, steekt zijn kop in het zand." Dus E. Roders heeft gelijk? In zijn rap port over de calamiteitenaanpak in Zeeland beveelt hij de overheden en hulpverleners de veerkrachtstrategie aan: accepteer dat zich rampen kunnen voordoen en zorg dat je zo flexibel bent dat je adequaat op onverwachte ge beurtenissen kunt reageren. Roders heeft volstrekt gelijk, beaamt Van Gel der. En het is niet zo vreemd dat de commissaris dat vindt. „Ik heb hem zelf mijn pilotenmodel uitgelegd. Toen ik de eerste keer moest landen met een vliegtuig dacht ik aan alles wat mis kon gaan. Eenmaal op de grond, stond het zweet op mijn voorhoofd. Na veertig keer is de landing routine geworden. Maar je hebt dan wel de vrijheid je op afwijkingen te richten." Net als Roders wijst Van Gelder erop dat rampen altijd kunnen plaatsvin den, onvoorspelbaar zijn en dus immer onverwacht komen. Net als een piloot de landing, moeten de rood-wit-blau- we hulpverleners (brandweer, GGD, politie) de routinematige hulpactivitei ten daarom zo vaak oefenen dat die een automatisme worden. „Zo creëer je voor jezelf de flexibiliteit en de vrijheid om in te spelen op het onverwachte", verduidelijkt de commissaris. Fout Dat gebeurt nu te weinig, constateert hij. „Als de hulpverleners oefenen, oe fenen ze vaak de meest gekke dingen. Fout. Natuurlijk moet je soms het on verwachte oefenen, om onzekerheid te voorkomen. Maar je moet vooral de routine trainen, zodat die geen aan dacht meer vraagt. Daar moeten we dus meer aan gaan doen." Van Gelder blijkt wat achter te lopen, want volgens regionaal brandweer commandant W. van Leersum gebeurt dit sinds kort al. „Tot voor kort lag de nadruk inderdaad op het scenario: wel ke buitengewoon ingewikkelde en nare gebeurtenissen kunnen zich voordoen en hoe moeten we daarop reageren? Dat hebben we omgekeerd: niet het scena rio maar de uitvoering van de hulpver lening, het proces, wordt getraind." „Bijvoorbeeld: de waarschuwing van Een oefening, zoals in de Vlaketunnel bij Kapelle in oktober dit jaar, bereidt hulpverleners voor op een echte ramp. foto Willem Mieras de bevolking bij een ramp. Laat de ramp de ramp, oefen die waarschu wing. Ander voorbeeld: een calamiteit is na een paar uren of dagen voorbij, maar de nazorg vergt maanden of jaren. Het is goed om die nazorg te oefenen." Overigens is de brandweer wel degelijk voorbereid op onverwachte gebeurte nissen, pareert Van Leersum de kritiek van Roders. „Wij treden elke dag op. Dat zijn niet altijd rampen natuurlijk, maar er vinden voortdurend calamitei ten plaats, van een ongeval tot een grote brand." Volgens Roders zitten de hulpverleners echter te vast in hun rollenpatroon. In het rampenbestrijdingsplan staat pre cies welke organisatie welke taken en bevoegdheden heeft en iedereen houdt zich daar te strikt aan. Van Leersum en ook G. Wessel (geneeskundige hulpver lening bij rampen) van de GGD vinden die duidelijkheid juist prettig. Boven dien staat die in hun ogen niet op ge spannen voet met de vrijheid om op het onverwachte te reageren. Wessel: „De GGD is volgens de plannen verantwoordelijk voor de spreiding van slachtoffers over ziekenhuizen. Maar er staat niet bij wanneer en hoe we dat moeten doen. We kunnen dus naar ei gen inzicht bepalen hoe we dat doen." Van Leersum: „We weten toch ook al ja ren dat een rampenbestrijdingsplan geen rampen oplost. Dat vind ik altijd de domste vraag die bij een ramp wordt gesteld: werkt het rampenplan? Nee, natuurlijk niet. De mensen, die werken. En die zijn innovatief, creatief en flexi bel." Zij voegen daaraan toe dat brandweer, GGD en politie al bezig zijn met een zo genoemd 'beheersplan', precies zoals Roders dat voor ogen heeft. „We gaan onderzoeken welke risico's er precies zijn in Zeeland en welke mogelijkheden wij hebben daarop te reageren", legt Wessels uit. „Vervolgens moeten de be stuurders maar bepalen hoe hoog het ambitieniveau moet zijn van de ram penbestrijdingsorganisaties. Moeten we ieder type ramp bestrijden of accep teren we een bepaald risico? Dat is een bestuurlijke keuze." Wessels heeft gelijk, vindt Van Gelder. „We moeten ons zo goed mogelijk voor bereiden op rampen en de overheid moet bepalen wat 'zo goed mogelijk' in houdt. De burger vindt dat rampen he lemaal niet meer mogen voorkomen, maar nogmaals, dat is een illusie. En tot het onmogelijke is niemand gehouden. De burger moet daar begrip voor heb ben, Net zoals hij moet begrijpen dat het ondenkbaar is dat er bij een ramp niks fout zal gaan." De commissaris heeft gelijk, reageert Van Leersum. „Een ramp is een ramp juist omdat een situatie tijdelijk onbe heersbaar is. In die chaotische fase gaan absoluut dingen fout. Het is niet reëel te veronderstellen dat de opera tieve diensten zich kunnen voorberei den op de grootst denkbare ramp." door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeuwind moet de windenergie die haar molenparken produceren niet zelf gaan verkopen aan leden of andere klanten. De vereniging is daar te klein voor. Het is daarom beter samen te werken met een grote ervaren stroomleveran- cier. Dit advies kreeg het bestuur van de windenergievereniging gis teravond op de ledenvergade ring van W. Zweemer, directeur van Delta Netwerkbedrijf en lid van Zeeuwind. Hem was ge vraagd te adviseren over de rol die Zeeuwind kan gaan spelen op de vrije markt voor groene stroom. Delta Netwerkbedrijf beheert het Zeeuwse elektrici teitsnet. Zeeuwind wil al sinds de op richting in 1987 de windenergie die zij opwekt ook verkopen aan haar leden. Dat zijn er inmid dels 1200. De vrije energiemarkt maakt dit volgend jaar mogelijk, maar is het ook wenselijk, vroeg het be stuur zich af, Nee, antwoordde Zweemer. Op de vrije energiemarkt zullen klanten snel van leverancier veranderen als ze een beter aan bod krijgen. Die promotie kost veel tijd en geld. Meer dan waar over Zeeuwind als kleine ver eniging beschikt. „Bovendien", zei Zweemer met zijn Zeeuwind-petje op, „voor onze 1200 leden zou ik het me technisch nog kunnen voorstel len. Maar ik moet er niet aan denken dat we 180.000 klanten zouden moeten bedienen. Met alle verhuizingen en tussen-af- rekeningen die daarbij horen." En met zijn Delta-petje op: „Daarvoor hebben we Delta Nutsbedrijven." Als het met Delta niet zou luk ken om goede afspraken te ma ken, kan Zeeuwind het probe ren met EPZ of met Greenpeace, merkte Zweemer op. „EPZ werkt al met groene stroom. In de kolencentrale in Borssele wordt biomassa bijgestookt. En Greenpeace is één van de orga nisaties die zich nu opwerpen als leverancier van groene stroom." Wederom gesproken als lid van Zeeuwind riep Zweemer het be stuur op de nadruk te blijven leggen op de voorbeeldfunctie. ,Houd de productie en promotie gescheiden van het leveren van groene stroom." door Aector Doorns MIDDELBURG - De economi sche politierechter J. Begheyn heeft maandag in Middelburg een 53-jarige man uit Antwer pen conform de eis veroordeeld tot 6.000 gulden boete. De ver dachte had als kapitein van het tankschip Jacoba H niet gemeld dat hij met gevaarlijke stoffen over de Westerschelde voer. De kapitein voelde zich niet ver antwoordelijk voor de overtre ding, dié 10 april dit jaar in de gemeente Hontenisse werd ge constateerd. Hij vond dat dit de taak was van het scheepagent- schap in Antwerpen. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello achtte de directe opzet niet aanwezig, maar hij vond wel bewezen dat de verdachte tekort was geschoten in het mel den van de gevaarlijke stoffen. Een kapitein uit het Poolse Cho- pina kreeg voor dezelfde over treding ook een boete van 6.000 gulden opgelegd. De verdachte dacht eveneens de verantwoor delijkheid op het agentschap af te wimpelen. De kapitein ver voerde 27 mei dit jaar met het zeeschip Nadine vijftien ton aan gevaarlijke stoffen nabij Ter- neuzen op de Westerschelde, waarvan hij de meldingsplicht had verzuimd. Beide overtre dingen waren in strijd met de re geling vervoer gevaarlijke stof fen. door Ben Jansen THOLEN - Europese subsidie- potten maken het mogelijk de blauwalg in het Volkerak- Zoommeer aan te pakken. Ge deputeerde L. Coppoolse heeft zijn Noord-Brabantse ambtge noot L. van Verheijen onlangs gesuggereerd met de Belgische provincie Antwerpen een grens overschrijdend project op te zetten, om te bereiken dat min der voedselrijk water in het Vol- kerak-Zooinmeer stroomt. De oorzaak van de slechte wa terkwaliteit in het Volkerak- Zoommeer, die zich 's zomers onder meer manifesteert in de bloei van licht-giftige blauwal- gen, schuilt voor een belangrijk deel in de aanvoer van meststof fen via de rivieren Steenbergse Vliet en Dintel. Die meststoffen spoelen uit de landbouwgron den in West-Brabant en in Vlaanderen. De oorsprong van de rivieren ligt even ten noorden van de lijn Antwerpen-Turn- hout. „Er zijn daar veel var kensbedrijven die regelrecht op het oppervlaktewater lozen", weet Coppoolse. „Er is veel winst te boeken als het zou luk ken dat soort lozingen te beëin digen en het gebruik van mest stoffen op akkerbouwpercelen te verminderen. Een met Euro pees geld gesubsidieerd Inter- reg-project leent zich daar wel licht voor." Ongerustheid Coppoolse deelt de zorg van de Zeeuwse Milieufederatie over de toestand van het Volkerak- Zoommeer. „De waterkwaliteit geeft steeds meer reden tot on gerustheid. Afgelopen zomer hebben we flinke problemen ge- SINT ANNALAND - Baldadige stappers hebben in de nacht van zaterdag op zondag de dekla ding van een schip in het water gegooid. De boot lag afgemeerd in de haven van Sint Annaland De eigenaar mist 32 kunststof tuinstoelen, een barbecue en eenrolstoelbaan. De schade be draagt enkele duizenden gul dens. Maandag werd bij laag water een poging gedaan de ver miste-goederen terug te vinden. had met blauwalg. En het was niet eens een warme zomer. Ik hou mijn hart vast als we 's zo mers eens een langdurige perio de met warm weer krijgen." Zou vermindering van de hoe veelheid voedingsstoffen die de Steenbergse Vliet en de Dintel met zich meevoeren al helpen, Coppoolse ziet nog twee moge lijkheden om het Volkerak- Zoommeer gezond te maken. In het kader van het project Inte grale Visie Deltawateren, waar van de gedeputeerde voorzitter is, wordt nagedacht over de stap het gebied opnieuw zout te ma ken, zoals het ook voor de af sluiting van de Oesterdam en de Philipsdam was. Dan moet evenwel een oplossing worden gevonden voor de zoetwater voorziening van de landbouw op Tholen. Daarvoor wordt ge bruikgemaakt van het water in het Volkerak-Zoommeer. Stroomsnelheid De tweede mogelijkheid is er voor te zorgen dat het voedsel rijke water uit de West-Bra bantse rivieren minder lang in het Volkerak-Zoommeer ver blijft, Dat kan door bij de Vol- kerakdam meer water uit Rijn en Maas binnen te laten. Een grotere hoeveelheid water bete kent dat de spuisluis bij Bath verder open moet worden gezet, zodat de stroomsnelheid toe neemt en het water korter in het Zoommeer verblijft. Dan heb ben allerlei organismen ook minder tijd zich aan de voe dingsstoffen tegoed te doen. Knelpunt hiervan is dat het wa ter van Rijn en Maas weliswaar minder meststoffen bevat dan dat van Dintel en Steenbergse Vliet, maar de kwaliteit is toch nog lang niet onberispelijk. Er zitten zware metalen en andere micro-verontreinigingen in. Afgezien van de twijfelachtige kwaliteit van het Rijn- en Maas water is er volgens A. van der Wees, coördinator waterbeheer Volkerak-Zoommeer van Rijks- watex-staat, nog een moeilijk heid die een versnelde door spoeling van het gebied beperkt. Het is maar de vraag of er 's zomers wel voldoende water voor beschikbaar is. Het water van Rijn en Maas wordt immers ook gebruikt om de zouttong in de Nieuwe Water weg terug te dringen en in de toekomst is het nodig voor het nieuwe beheer van het Haring vliet, waarvan het westelijke gedeelte weer zout wordt Directeur M.A. Hemminga van de stichting Het Zeeuwse Landschap neemt het eerste exemplaar van het rapport Met het tij mee in ontvangst. foto Charles Strijd. door Rinus Antonisse EMMADORP - De door de na tuur in bezit genomen Selen- apolder heeft zich in tien jaar ontwikkeld tot een bijzonder natuurgebied. De 100 hectare grote polder in het Verdronken Land van Saeftinge, die nu Sieperdaschor heet, geldt als een internationaal voor beeld van een geslaagde ont poldering. Het gebied heeft nadat het getij weer vrij spel kreeg snel het uiterlijk van een schor aangenomen, met bijbe horende planten. Het is een eldorado voor echte moeras vogels. Het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) deed de afgelo pen jaren continu onderzoek naar de ontwikkeling van het Sieperdaschor. De resultaten zijn neergelegd in het rapport Met het tij mee, dat maandag ter plekke werd gepresen teerd. Directeur M. A. Hemminga van de beherende stichting Het Zeeuwse Landschap nam het eerste exemplaar met dank in ontvangst. Net als de onder zoekers was ook hij erg inge nomen met de wijze waarop de Selenapolder zich ontwikkel de tot waardevol natuurge bied. Een storm in de laatste dagen van februari 1990 sloeg gaten in de zomerdijk van de Selen apolder, een langgerekt gebied dat door de aardgasdam in 1966 van Saeftinge werd afge scheiden, Herstel van de dijk bleek te kostbaar en zodoende bleef het getij in het gebied en kon de polder zich spontaan tot een schor omvormen. Aan de akkerbouw kwam in de on dergelopen polder na 24 jaar abrupt een einde. De bewei ding met runderen (in het wes telijk deel) ging gewoon door. Na een periode van kale slik ken is er een mozaïek van riet moeras en hoogopgaande schorvegetatie (heen en zeeas ter) ontstaan. Een vergelijking van de erva ringen in het Sieperdaschor met ontpolderingen elders in de wereld, laat zien dat het ge bied vrij uniek te noemen is. Het behoort tot de grootste ontpolderde gebieden en ligt in het brakke deel van een es tuarium. Andere ontpolderin gen vonden voornamelijk langs zoute kusten plaats. Het gebied is naar verhouding kort ingepolderd geweest. Dat is zeer gunstig voor het spoedige natuurherstel. De zeer afwij kende vorm - zeer lang en smal en haaks op de rivier liggend - heeft ook bijgedragen aan de positieve ontwikkelingen. Beheer Bij ongewijzigd beheer zal het beweide, westelijke deel zijn karakter behouden: open kor te vegetatie van gewoon kwel dergras en pioniersoorten, met vele drassige plekken in de laagste delen. De poelen en sloten zullen verlanden en be groeid raken. Het oostelijke deel met zijn hoge vegetatie zal nog verder dichtgroeien tot een groot aaneengesloten riet moeras, waarin andere plan tensoorten naar de marge zijn verdrongen. Het totaal aantal vogelsoorten zal afnemen. In het uiterste oostelijke deel zijn voor de beweide en onbeweide delen vergelijkbare ontwikke lingen te vernachten. Het hele schor zal wel wat eenvormiger worden. Volgens de onderzoekers van het RIKZ is het door de natuur geschonken 'experiment Sie perdaschor' belangwekkend en leerzaam. Temeer daar ont- polderen van gebieden in de toekomstvisie voor de Wester schelde als mogelijke maatre gel wordt meegenomen. Het RIKZ wil het onderzoek in het schorgebied graag voortzet ten, zij het in afgeslankte vorm. van onze regioredactie MIDDELBURG - Jachtopzich ters, stadswachten en viscon- troleurs krijgen de bevoegdheid direct forse boetes uit te delen als ze iemand betrappen op een klein milieudelict. Het gaat daarbij om zaken als het een dag te vroeg aan de weg zétten van huisvuil, het dumpen van afval in bossen, honden la ten poepen op verboden plaat sen, jagen en vissen zonder vergunning, kadavers illegaal wegwerken en zelfs het afsteken van vuurwerk buiten de jaar wisseling. Vooral jachtopzichters, stads wachten of viscontroleurs stui ten op dit soort overtredingen, maar het grootste deel van deze 'bijzondere opsporingsambte naren' had niet de bevoegdheid om direct te bestraffen. Zes arrondissementen van het Openbaar Ministerie, waaron der het arrondissement Middel burg, brengen daar op proef nu verandering in. Tot medio 2003 mogen opsporingsambtenaren figuurlijk een politiepet opzet ten wanneer ze stuiten op mi lieudelicten. De boetes kunnen hooguit 2500 gulden per straf baar feit bedragen, maar zullen meestal niet hoger zijn dan een paar honderd gulden. Wordt op tijd betaald, dan is de kous af. Wanneer een overtreder de schikking niet accepteert, wacht strafrechtelijke vervol ging. Milieudelicten die zwaar der gestraft moeten worden, blijven een zaak van Justitie. Volgens het ministerie van Jus titie krijgen gemeentebesturen daarmee de mogelijkheid om zelf effectief op te treden in situ aties waar middelen als een dwangsom niet of niet goed werkten. Naast Middelburg doen de arrondissementen Zwolle, Leeuwarden, Haarlem, Rotterdam en Den Bosch mee aan de proef. GPD Advertentie k on/ZZ <4> jjz cbicvtvic Chivas Regal whisky Fles 700 ml van 55.99 voor Safari African likeur Een tropisch avontuur van mango, papaja, maracuja en wilde limoenen. Fles 700 ml van 22.99 voor Per liter f 28,50 j{couLt OL óotit fa) f -vxon, eZfan, KQBMar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37