Voorlopige werkgarantie Elopak Boeren eisen geld Rijk voor wolvenschade 11 Binnenvaartschip in problemen bij Sint Philipsland Rennen voor de stofwolk r Nieuwe topman moet communicatieprobleem met bonden overbruggen Nieuwe CAO voor Lamb Weston Meijer Niet melden gevaarlijke stoffen kost schipper boete Ruimtestation ISS met blote oog zichtbaar zeeuwse almanak Instandhouding Drankrijder 's ochtends betrapt 'VSÜ. >i ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 12 december 2000 KRUININGEN - FNV Bondge noten heeft met het aardappel- verwerkende bedrijf Lamb Weston Meijer in Kruiningen een akkoord gesloten over een nieuwe CAO. In de driejarige overeenkomst staat dat de lonen drie keer vier procent stijgen. Verder zijn er afspraken gemaakt over een premievrij pensioen, extra ATV- dagen, reiskostenvergoedin gen en hogere ploegentoesla- gen. De leden van FNV Bondgenoten stemden gistermiddag vrijwel unaniem in met de al eerder ge sloten principe-overeenkomst. De meeste werknemers bij Lamb Weston Meij er gaan er per 1 januari circa zeven procent in salaris op vooruit. „Bovenop de afgesproken loonsverhoging, stijgt het loon extra door de af spraken over een premievrij pensioen, de reiskostenvergoe dingen en hogere ploegentoe- slagen", legt bestuurder John Klijn van FNV Bondgenoten uit. „Want werknemers hadden tot nu toe geen reiskostenver goeding." Een nieuwe CAO is nodig in ver band met de voorgenomen over name van de patatfabriek Da- nisco door Lamb Weston Meijer. Danisco heeft vestigingen in Bergen op Zoom en Tilburg. De nieuwe CAO gaat gelden op voorwaarde dat de overname van Danisco per 1 januari defi nitief doorgaat. Hoewel dat de verwachting is, is dat nu nog niet helemaal duidelijk. Bij Lamb Weston Meijer werken circa zeshonderd werknemers, bij Danisco ongeveer vierhon derd. MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Brugge is maandag door de economische politie rechter in Middelburg veroor deeld tot 600 gulden boete. De Belgische schipper had 3 ju ni dit jaar op het Schelde-Rijn- kanaal met duwbakken contai ners met gevaarlijke stoffen vervoerd zonder hiervan mel ding te maken op het voorge schreven stuwplan. Volgens de officier van justitie wist de ver dachte niet eens in welke con tainer de gevaarlijke stoffen zich bevonden.. De politierechter vonniste con form de eis. door Joost Bosman TERNEUZEN - De vakbonden hebben van verpakkingsbedrijf Elopak in Terneuzen de toezeg ging gekregen, dat er tot en met april 2001 geen gedwongen ont slagen zullen vallen. Ook zullen de lonen van werknemers die in- door Joachim van Maaren VLISSINGEN - Aan het eind van de week zal hét Internatio nal Space Station (ISS) vanuit Zeeland zeer duidelijk zicht baar zijn. Het goede zicht is het gevolg van de zeer positieve hoek waarin het ISS zich voor Zeeland be vindt. „De hoek bepaalt name lijk hoeveel wij te zien krijgen van het ruimtestation", zegt Tjeïk Westerterp van de volks sterrenwacht Philipus Lansber gen in Middelburg. Sinds de aankoppeling van de 70 meter lange zonnepanelen is het ruimtestation veel beter te zien op aarde. „De zonnepane len vergroten de reflectie van het licht van de zon waardoor je het ruimtestation- hier zelfs op aarde met het blote oog kunt zien", aldus Westerterp. Het internationale ruimtesta tion ISS is vele mate groter dan het Russische Mir-station, wat komend voorjaar na vijftien jaar trouwe dienst in de Stille Oceaan zal storten. Het Russi sche ruimtestation is tot die tijd ook nog steeds waar te nemen vanuit Zeeland, maar alleen met behulp van een telescoop. Komende donderdagl4 decem ber zal het ISS zelfs twee maal te zien zijn vanuit Zeeland. Het ruimtestation zal dan, bij helder weer, van 17.58 tot 18.01 uur en van 19.32 tot 19.33 uur zicht baar zijn. Na donderdag zal het ISS nog enkele dagen slechts eenmaal per dag zichtbaar zijn. door René Hoonhorst HULST - Schapenhouders van wie dieren zijn gedood door de in Zeeuws-Vlaanderen actieve wolf, moeten schadeloos wor den gesteld door het Rijk. Niet alleen de gedode dieren, zo'n vijftig stuks, moeten worden vergoed. Ook voor spontaan ge aborteerde lammeren en door stress niet-drachtigwordende ooien dient een vergoeding te worden uitgekeerd. Die eis legt de ZLTO (Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie) in een brief neer bij staatsse cretaris G. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. De ZLTO dringt er tegelijkertijd bij de bewindsvrouw op aan dat er gerichte stappen tegen de wolf worden ondernomen. De landbouworganisatie hecht weinig geloof aan de lezing dat de wolf niet gevaarlijk is voor mensen en heeft geen vertrou wen in het neerleggen van aas dat met verdovende middelen is besprenkeld. Levende dieren „Het beest heeft het tot nu toe alleen voorzien op levende die ren. Als hij ook aas at, kon hij wel elke dag op het gemakje te rug komen naar eenzelfde plek om van een eerder gedood schaap te eten", stelt vice-voor zitter J. Ysebaert van de ZLTO- Zeeland. Het maakt Ysebaert niet uit op welke manier de wolf wordt uit geschakeld, maar het ergert hem wel dat tot nu toe alleen aan het belang van het 'beschermde roofdier' wordt gedacht. „Nie mand denkt aan de schade voor de schapenhouders en de stress bij schapenkuddes. Iedereen heeft het maar over de sensatie dat er in onze streek een wolf rondloopt. Terwijl nog niet eens met zekerheid is vast te stellen dat het echt om een wolf gaat. Op de vage video die is gemaakt, kan ook een verwilderde bas taard te zien zijn. En wat voor gevaar lopen door de polder lo pende en fietsende schoolkinde ren dan?" Gericht op jacht De ZLTO-voorman benadrukte maandag dat wat hem betreft het beest niet direct hoeft te worden neergeschoten. „Een gericht verdovingsschot is natuurlijk ook prima. Maar laat de verantwoordelijke instanties nu eens echt wat gaan doen in plaats van allerlei mooie theo rieën verzinnen. Je zult gericht op jacht moeten gaan om het beest te vangen. Vanachter een bureau lukt het niet", aldus ZL- TO-vice-voorzitter Ysebaert. Vertegenwoordigers van Belgi sche en Nederlandse politie korpsen en wolvendeskundigen overleggen vandaag hoe ze de schapendoder (wolf danwel wolfachtige) zo snel mogelijk in de val kunnen lokken. De wolf werd tien dagen gele den gefilmd in Walsoorden. La ter werd het dier over de grens gesignaleerd tussen Sint-Gillis- Waas en Sïnt-Niklaas. Later werd een gedood schaap gevon den in Haasdonk in de gemeente Beveren. Position papers over contai nerbegrippen, intergraliteit als beleidsalibi, politieke de terminanten, fysieke opga ven verbinden met sociale processen, projectketens en majeure beleidsvelden. En dat was nog maar het eer ste a -viertje van de begelei dende brief bij het rapport dal de kreet 'integraliteit vereist selectiviteit' zou ver duidelijken voor 'beleids- land'. Opgesteld dooreen adviesor ganisatie die in haar vakge bied wereldwijd tot de top tien behoort. Het beeldmerk van deze ge renommeerde adviseur is evident. Een dinosaurus. tern worden overgeplaatst waardevast blijven. Komend voorjaar beginnen de bonden overleg met de Elopak-directie over de bedrijfssituatie op (mid dellange termijn. In het kader daarvan zal er eind april 2001 naast de huidige 'technisch' directeur, de Schot G. Ellis, een algemeen-manager worden aangesteld. Volgens be stuurder A. van Damme van CNV Papier en Karton zal dat in ieder geval een Nederlander zijn. „Op die manier hopen we dat de communicatieproblemen tussen Elopak en de vakbonden kunnen worden opgelost", zegt Van Damme. Hij wijst er wel op dat de ondernemingsraad (OR) van Elopak nog akkoord moet gaan met. de aanstelling van een nieuwe topman. Die moet de plaats opvullen van ex-direc teur A. de Groot, die begin 1999 opstapte. Slecht nieuws De vakbonden uitten half no vember hun zorg over de finan ciële toestand van Elopak Ter- neuzen, dat Europees gezien de slechtst presterende vestiging is van het Noorse concern. Elopak-topman Tornberg reis de dit najaar persoonlijk af naar Zeeuws-Vlaanderen om de cir ca 230 werknemers het slechte nieuws te brengen, en lokaal di recteur Ellis stelde de continuï teit van Elopak Terneuzen in het geding. Elopak heeft echter al tijd ontkend dat het voortbe staan van de Terneuzense fa briek serieus in gevaar was en vond de reactie van de bonden overtrokken. Een eerste gesprek tussen de vakcentrales en de di rectie van Elopak haalde de kou enigszins uit de lucht, en Van Damme zegt dat er ook na het tweede overleg een 'vrij goed re sultaat' is bereikt. Gisteravond zijn de vakbondsleden van Elopak door de bondsbestuur- ders geïnformeerd. Ziekteverzuim „Wat de besprekingen komend voorjaar zullen opleveren, moe ten we echter nog maar afwach ten", zegt Van Damme. „Als het slecht gaat met het bedrijf, ver hoogt Elopak de productiviteit. Dat heeft zijn weerslag op hoe de werknemers zich voelen, er is een vrij hoog ziekteverzuim bij de vestiging in Terneuzen. Daarom zullen wij erop aan dringen dat Elopak geen maat regelen neemt, zonder daarbij ook de nodige aandacht te schenken aan bijbehorende op leidingen." Wat dat betreft ziet Van Damme een belangrijke rol weggelegd voor de OR. „Ik hoop dat de OR in de toekomst zijn voorwaar den stelt aan de directie, en heb ook wel de indruk dat ze voor het personeel van Elopak kie zen", zegt de bondsbestuurder. Eerder vond hij dat de OR zich liet ringeloren door de directie. Sleepboten houden de Enigma tegen de oostoever van het kanaal gedrukt. foto Willem Mieras Maandagmorgen, klokslag elf uur. De flat aan de Rentmeesterlaan gaat als eerste tegen de vlakte. De andere volgt direct daarna. Alles bijelkaar neemt het opblazen van de flats nog geen halve minuut in beslag. foto's Ruben Oreel door Rolf Bosboom SINT PHILIPSLAND - Het binnenvaartschip Enigma is maandagochtend op het Schel- de-Rijnkanaal, ter hoogte van Sint Philipsland, tegen een pij ler van de Slaakbrug gevaren. De boot maakte daarna water en dreigde te zinken. Het ongeval gebeurde rond ne gen uur. Doordat de besturing van het schip opeens dienst wei gerde, raakte de Enigma, af komstig uit Breda en geladen met 1200 ton cokes, de pijler van de verkeersbrug. Daardoor sloeg het schip lek. De schipper, diens vrouw en hun twee kinde ren konden zich in veiligheid brengen door over te stappen op een ander schip, dat te hulp was geschoten. Sleepboten hebben het binnen vaartschip vervolgens tegen de oostoever van het kanaal ge drukt. Er is de hele dag regelma tig gepompt om zinken te voor komen. Een kraanschip kwam ter plaatse om de cokes over te laden op een ander schip. Dat werk is de afgelopen nacht doorgegaan is zou waarschijn lijk tot vanochtend duren. Als het overladen is voltooid, wordt de Enigma verder leeggepompt en naar Dintelsas gesleept. Uit het schip lekt, voor zover be kend, geen dieselolie. Uit voor zorg is Rijkswaterstaat wel met een ponton met oliebestrij- dingsmateriaal en een oliebe- strijdingsvaartuig ter plaatse. Nadat de Enigma is wegge sleept, worden monsters geno men om eventuele vervuiling vast te kunnen stellen. Verderop in het Schelde-Rijnkanaal heeft Rijkswaterstaat maandag mon sters genomen om een goede vergelijking te kunnen maken. De scheepvaart op het kanaal was ondanks het ongeval giste ren niet gestremd. Twee boten van de Scheepvaartdienst Oos- terschelde regelden ter plaatse het verkeer. VLISSINGEN - Een 53-jarige Vlissinger is maandagochtend omstreeks kwart over elf in de Van Dishoeckstraat in Vlissin- gen aangehouden voor het rij den onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij 4,5 keer te veel gedronken had. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbe wijs is ingenomen. Onder begeleiding van de politie verlaten buurtbewoners met hun huisdieren de Rondvliegend puin heeft een gat geslagen in de ruit van een huis aan de Rentmees- woning. foto Ruben Oreel terlaan. foto Ruben Oreel Na de ontploffing moesten de toeschouwers zich uit de voeten maken voor de stofwolk. foto Bas Beentjes door Richard Hoving MIDDELBURG - Op nummer 61 wonen een moeder en zoon. Die zijn thuis weten de buren. „Zij is dement. Hij is eigen wijs." Negentig woningen moeten maandagochtend in de Magistraatwijk in Middelburg worden ontruimd voor het op blazen van twee flats. Kort na negen uur loopt een le gertje agenten door de straten rond de twaalf verdiepingen tellende flats aan de Rent meesterlaan en Johan van Rei- gersbergstraat. De agente die al een paar keer op de bel van nummer 61 heeft gedrukt, geeft het op. Ze laat een mede werker van woningbouwver eniging Woong'oed Middelburg komen. Hij moet de deur open maken Als de toegang is gefor ceerd, loopt de agente samen met een collega luid roepend naar binnen. „Politie, politie." De bewoners zijn niet thuis. De deur gaat weer dicht en wordt verzegeld. Gerda Snitselaar staat al in de deur van haar woning in de Schorerstraat te wachten. Snitselaar gaat naar een ken nis een paar straten verderop. De kat heeft ze naar haar schoonouders gebracht. Diana Sol aan het eind van de Scho rerstraat, gaat ook naar fami lie. Sol heeft vier jaar in de flat aan de Van Reigersbergstraat gewoond. Dat het gebouw te gen de vlakte gaat, vindt ze een goede zaak. „Er woonden veel druggebruikers in de flat." Omwonenden die niet bij fami lie of vrienden terecht kunnen, worden opgevangen in ont moetingscentrum Dau- wendaele in de Vrijlandstraat. Gerard Brenkman en Geert Kersten leggen een biljart. Vijf oudere dames drinken een kopje koffie in het ontmoe tingscentrum. „Ik ga niet twee uur in de kou staan wachten", zegt de 75-jarige An de Jong. „Ik zie het vanavond wel op de televisie of morgen in de krant." Doffe knallen Klokslag elf uur, doffe knallen. Wethouder Piet Bruinooge heeft de ontsteking ingedrukt De flat aan de Rentmeester laan stort als een kaartenhuis in elkaar. De betonnen kolos aan de Van Reigersbergstraat komt een paar tellen later met donderend geraas naar bene den. Een witte wolk stof trekt richting de wijk Dauwendaele. Toeschouwers Duizenden toeschouwers zijn op het spektakel afgekomen. Ze staan op het Meiveld, in de Marcus de la Palmastraat en op de omloop van molen Ons Ge noegen. Als het geluid van het vallend puin is verstomd, klinkt applaus en gejuich. „In één woord geweldig", zegt Jan Moes. De Middelburger heeft alles op video vastgelegd. De vijftienjarige Sander is niet minder enthousiast. Hij heeft gespijbeld van school. „Hart stikke tof. Het ging zo ontzet tend snel." Directeur Eric de Ceuster van Woongoed Mid delburg, de eigenaar van de flats, reageert opgelucht. „Het was top of the bill." De straten rond de flats wor den een kwartiertje na de klap weer opengesteld. In de Rent meesterlaan is schade. Door de ruiten van twee woningen zijn brokstukken gegaan. „Shit", zegt Santa Bisoen. „Alles is ka pot. De schade wordt vergoed, stelt springmeester Danny Jo- wenko de bewoners gerust. Jo- wenko schat de schade op een paar duizend gulden. „Het glas wordt vanmiddag nog vervan gen". belooft hijBisoen vat het laconiek opals ze van de eerste schrik is bekomen. De steen die door haar ruit is geslagen, wil ze niet kwijt. „Dat is een souve nir."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33