Andere opzet van Ecoscope Geneeskracht groeit in de natuur PZC Oud gerechtsgebouw wordt weer woonhuis Fracties willen meer geld uittrekken voor cultuur en welzijn 13 Milieucentrum moet anders Opleiding Dierverzorging Goes stelt parkeerregeling uit Schuur 's-Heerenhoek monument Auto over de kop op rotonde Vlissingen wil nieuwe vlaggenmast Mini-instuif in De Driehoek Ierse middag met No Frontiers dinsdag 12 december 2000 doorMargreet van den Broek RENESSE - Directeur L. Jacobs van Ecoscope vindt dat hij van de gemeente Schouwen-Duive- land te weinig bewegingsvrij heid krijgt om het recreatief milieucentrum op de rails te krijgen. Bovendien is het ver wachtingspatroon naar zijn me ning niet in alle opzichten reëel. Daarom wil Jacobs de uitgangs punten voor Ecoscope opnieuw bezien. „Ik wil weten waar ik aan toe ben." Ecoscope kampt sinds de ope ning in mei met tegenvallende bezoekersaantallen. Dit najaar zegde stichting Het Gors daar om de samenwerking met het centrum gedeeltelijk op. Ook de gemeente, die als enig aandeelhouder van Ecoscope 3,4 miljoen gulden in het park investeerde, volgt de verrichtin gen van Jacobs en de exploita tie-resultaten nauwgezet. Tijdens de aandeelhoudersver gadering eind oktober werd be sloten dat de directeur maande lijks verslag moet uitbrengen over de uitvoering van het be leid. Moeilijk opstartjaar Jacobs bestempelt het afgelo pen seizoen zelf ook als 'moei lijk opstartjaar' en grijpt de winterperiode aan om nieuwe strategieën en projecten te ont wikkelen. Zo wordt gewerkt aan een gezamenlij k proj eet met de werkgroep schoolbiologie en de stichting jeugd, die kinderen in het laboratorium van Ecosco pe spelenderwijs aan het werk willen zetten. Ook de inzet van het personeel van Ecoscope moet anders, vindt Jacobs. Momenteel draait het park gro tendeels op gedetacheerde lang durig werklozen, die in dienst zijn van de stichting Besth- werk. In de groenvoorziening werken nog steeds cliënten van Het Gors. Jacobs pleit echter voor meer begeleiding van de werknemers door de instellingen die hen hebben aangemeld. Hij zou graag zien dat Ecoscope een ge structureerd opleidings- en werkervaringcentrum wordt van en voor instellingen als werkvoorzieningsschap De Zuidhoek, Arbeidsvoorziening, en stichting Besth-werk. Nieuwe strategieën Jacobs is er echter van over tuigd dat de uitgangspunten van Ecoscope opnieuw moeten worden bekeken, voordat der gelijke nieuwe strategieën kans van slagen hebben. „De directie van deze BV heeft te weinig be wegingsvrijheid. Er is teveel be moeienis vanuit de gemeente, waarvan bovendien niet altijd duidelijk is welke pet ze draagt. Dan weer is het de aandeelhou der, dan weer een facilitair be drijf, en vervolgens de politiek verantwoordelijke overheid." De directeur werkt daarom nu samen met zijn raad van advies aan een herijking van de uit gangspunten van Ecoscope. Hij verwacht dat het stuk medio ja nuari op tafel ligt. „Op basis daarvan moeten alle partijen kunnen zeggen: 'Ja, jongens, zo gaan we het doen'." Volgens wethouder G. van de Velde valt wat de gemeente betreft op hoofdlijnen niet aan de doel stellingen van Ecoscope te tor nen. Dat Jacobs te weinig bewe gingsvrijheid zou hebben, is volgens haar niet aan de orde. „Binnen de doelstellingen en de financiële kaders staat het hem vrij om zijn eigen invulling aan zijn taak te geven." Een doorkijkje in de voormalige zittingszaal van het oude gerechtsgebouw. fotoPieterHonhoff door Betty Blikman-Ruiterkamp ZIERIKZEE - Het voormalige gerechtsgebouw aan het Haven park in Zierikzee is verkocht. Ruim twee jaar heeft het monu mentale pand leeggestaan. Met de verkoop aan de familie De Voogd-De Jong is er een eind ge komen aan speculaties over de bestemming van het object, dat nu weer wordt verbouwd tot woonhuis. Het is lang geleden dat het pand onderdak aan een gezin bood. In 1825 erfde Jan Frangois van Vrijberghe de twee huizen die op het huidige perceel stonden van zijn tante Cecilia, de weduwe van de rijke mr. Pieter Paul van Gelre. De suikertante hield niet van veranderingen en toen ze van haar neef hoorde dat hij een geheel nieuw pand wilde laten bouwen, ontstak ze in woede, Het werd hem verboden de ka mer die ze bewoonde, af te laten breken. Ze zou als geestesver- schijning uit haar graf in de Wolleweverskapel in de Sint Lievensmonsterkerk komen en hem het leven heel zuur maken! Men zegt, dat neef zich op een originele wijze uit deze impasse heeft weten te redden. Hij liet het gebouw rondom de kamer afbreken, waarna deze vanzelf instortte. Zo bleef zijn geweten schoon en kon hij zijn plan ver wezenlijken. Waarschijnlijk vanwege het feit dat de funda menten van de twee eerdere hui zen werden hergebruikt, be vindt de entree zich niet in het midden. De voordeur verschafte voldoende ruimte om dames met hoepelrokken binnen te la ten. De negen kamers werden meest voorzien van stucwerk plafonds en enkele met prachtig versierde schouwen. Waar schijnlijk hebben Zierikzeese ambachtslieden het pand ge bouwd, maar voor het fraaie in terieur in late Lode wijk XVI- stijl zal er ongetwijfeld hulp zijn ingeroepen van steenhouwers, houtsnijders en decoratieschil ders van elders. Torentje In 1827 was het in uurloon ge bouwde pand voorzien van een torentje gereedgekomen. Men beweert dat het toen 85.000 gul den heeft gekost. Jan Frangois bewoonde het pand met zijn vrouw Geertruida de Wit en hun vijf kinderen. De dienstbodeka mertjes op de zolder zullen wel altijd bevolkt zijn geweest, In 1841 werd Van Vrijberghe in de adelstand verheven door ko ning Willem Idie in dat jaar een bezoek aan Zierikzee bracht. In 1845 overleed hij. Zijn weduwe bewoonde het pand tot haar dood in 1866. Weggebroken Het Rijk werd de nieuwe eige naar en vestigde er de arrondis sementsrechtbank in. Daartoe moest er wel het een en ander worden verbouwd. Waarschijn lijk is toen het torentje wegge broken, en wel zo grondig dat niet meer te zien is waar het zich bevond. Op 13 september 1867 vond de eerste rechtszitting plaats in het pand. Dat het een openbare bestem ming kreeg, hield niet in dat er geen mensen meer in zouden wonen. Het Rijk stelde een con ciërge aan. Jan van de Kreke met zijn vrouw en zeven kinde ren waren rond 1881 de bewo ners van het pand. Van de Kreke was behalve huisbewaarder ook beëdigd klerk. De vier zonen werden op den duur ook alle maal kantoorbediende. Vanaf 1912 werd ook het kan tongerecht er in onder gebracht. De Zierikzeese arrondisse mentsrechtbank werd elf jaar later opgeheven en naar Mid delburg verplaatst. De ruimte die overbleef, werd in beslagge nomen door het kantoor Regi stratie, Hypotheken en Kadas ter. In die periode was Joseph Lux de conciërge. Hij was gebo ren in het Limburgse Posterholt en getrouwd met Elisabeth Kor- tekaas uit Middelburg. Ze kre gen drie kinderen, Bella, Pieter en Jozef. Deze personen zijn de laatste in het archief geregi streerde bewoners van deze luxe woning. In september 1998 kwam het pand leeg te staan, toen de zit tingen van de kantonrechtbank werden verplaatst naar de trouwzaal van het stadhuismu seum aan de Meelstraat. Sinds dien stond het pand te koop voor het luttele bedrag van 1,8 mil joen gulden, GOES - Het Groen College in Goes breidt het onderwijsaan bod komend schooljaar uit met weer een nieuwe middelbare beroepsopleiding: medewerkers dierverzorging. Wie het di ploma haalt, kan aan de slag in dierenwinkels, kennels, asiels of als assistent bij dierenartsen. Het gaat om een drie jaar du rende dagopleiding met elke week stage. Tijdens de opleiding kunnen beroepsgerichte certificaten worden gehaald voor voeren, verzorgen en toiletteren van gezelschapsdieren, hygi ene en verkooptechnieken. Ook vakken als Nederlands, En gels, computergebruik en maatschappijleer spelen een be langrijke rol. GOES - De gemeente Goes heeft de invoering van de nieuwe parkeerregeling definitief uitgesteld tot 1 april 2001. Dan is ook het nieuwe gratis parkeerterrein bij het Stationspark ge reed, waaraan momenteel wordt gewerkt. Een meerderheid in de gemeenteraad heeft vorige week maandag al onderstreept dat het terrein eerst volledig moet zijn aangelegd, voordat de regeling van kracht kan worden. Het nieuwe systeem zou aanvankelijk 1 januari ingaan. Het uitstel betekent dat in de periode van 1 januari tot 1 april de oude regeling blijft gelden. De vergunningen die de gemeente voor dit jaar heeft verstrekt, blijven voor de periode zonder extra kosten bruikbaar. Het uitstel betekent dat de gemeente in totaal ongeveer drie ton aan extra inkomsten misloopt. DEN HAAG - De schuur van agrariër P. M. Goense uit 's-Hee renhoek blijft een beschermd monument, Goense trachtte zijn schuur via een procedure bij de Raad van State in Den Haag van de monumentenlijst geschrapt te krijgen, maar dat is mislukt, De agrariër voerde aan dat hij het geld niet heeft om de restauratiekosten te betalen Die becijfert hij op zo'n zes ton. De helft daarvan is weliswaar in de vorm van subsidie terug te halen, maar ook de resterende drie ton zegt Goense niet te kunnen opbrengenHij zou liever voor 1,5 ton een nieu we schuur bouwen. De Raad van State gaat hier niet op in, maar stelt slechts het niet onredelijk te vinden dat de schuur op de monumentenlijst is geplaatst. ZIERIKZEE - Bij een ongeluk op de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee is maandagavond een automobilist gewond geraakt. De man reed bij de rotonde rechtdoor, sloeg over de kop en be landde met zijn wagen aan de andere kant van de stenen bin nenring. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De precieze toedracht van het ongeluk was gisteren nog onduidelijk. Vermoed wordt dat de bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde, aldus een woordvoer ster van de politie. Ook was het zicht minder door hevige re genval. De auto moest worden weggetakeld. VLISSINGEN- B en W van Vlissingen willen een nieuwe vlaggenmast op de toren van het stadhuis. De nieuwe stok kost 18.500 gulden. Tijdens een storm in september werd de mast, die al sinds 1980 bovenop het stadhuis staat, afgezaagd De vlaggenmast bleek namelijk over de volle lengte gespleten te zijnDe brandweer vermoedde destijds dat de vlaggenmast na een blikseminslag waarschijnlijk verder uiteen is gesple ten door sterke rukwinden. Het college stelt verder voor om de stormschade aan dakbe dekking en bliksembeveiliging van het stadhuis te laten her stellen. De kosten hiervan worden geraamd op 34.000 gulden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Er moet meer aandacht en geld komen voor de culturele- en welzijnssector op Schouwen-Duiveland. Te strikt wordt voor de nabije toekomst vastgehouden aan investerin gen in wegen, accommodaties en groenbeheer. Die zaken slok ken dermate veel budgettaire ruimte op, dat er voor andere belangen weinig meer over blijft, vinden de gemeente raadsfracties van D66 en SGP/GPV. Het gaat stukje bij beetje de goede kant op met de gemeente Schouwen-Duiveland, conclu deerde de commissie Algemene en Interne Zaken maandag una niem aan de hand van de be- stuursrapportage (Berap) van burgemeester en wethouders. Financieel gezien lijkt 2000 een voorspoedig jaar te worden en ook organisatorisch begint de vaste grond onder de voeten zich te gevoelen. De gemeente heeft een meevaller van 5,7 mil joen gulden. Een aanzienlijk deel van dat bedrag wordt ge bruikt voor het voeden van het eigen weerstandsvermogen, zo dat eventuele tegenvallers voortaan beter kunnen worden opgevangen. Ook stemde de commissie in met het besteden van in totaal nog eens een miljoen gulden (waar van de helft volgend jaar uit vrijkomende personeelslasten door de formatievermindering) extra in de verbetering van de ambtelijke en bestuurlijke or ganisatie. SGP/GPV-woord- voerder C. Flikweert gaf aan ge schrokken te zijn van de hoogte van het bedrag dat de gemeente zichzelf inmiddels heeft toebe deeld om de trein op de rails te krijgen. Sinds dat traject twee jaar geleden werd ingezet, vo teerde de raad meer dan vij f mil-* joen gulden voorditdoel. „Waar is het einde", maande de SGP'er wethouder G.J. van der Salm tot enige terughoudendheid op dit vlak. De PvdA-bestuurder reageerde zoals verwacht, door te wijzen op de kosten die vooraf moeten worden gemaakt om later de baten te kunnen genieten. De eerste gunstige tekenen in die richting hebben zich reeds aan gediend, aldus Van der Salm, in de vorm van een sluitende meer jarenbegroting. Dat is Schou- I wen-Duiveland tot dusver im- I mers nog niet gelukt. Dat er in betrekkelijke korte tijd om meer geld is gevraagd voor uitvoering van het Plan van Aanpak, komt volgens Van der Salm door een aantal onvoor ziene omstandigheden. Bij de vaststelling van het plan enkele maanden geleden was bijvoor beeld nog niet duidelijk dat het college het contract met inte rim-secretaris G. van Hofwegen met drie maanden wil verlengen tot 1 april 2001. Het prijskaartje daarvoor: 144.000 gulden. Ook zijn sinds augustus twee inte rim-afdelingshoofden aange trokken. Kosten: 435.000 gul den voor een periode van een half jaar. Alles, zo stelde Van der Salm nadrukkelijk, binnen de spelregels van de besluitvor ming. Minder rooskleurig Desondanks is de budgettaire ruimte van de gemeente de ko mende j aren minder rooskleurig dan op het eerste oog lijkt, wijst het college in de Berap op het gewicht van de taakopdrachten en de meerlasten van het wegen- onderhoud. Preciezer, voor de periode 2002-2004 is die ruimte op. D66-fractievoorzitter J. van der Veer constateerde binnen dat kader dat het college wél veel overheeft voor wegen, ac commodaties en groenbeheer, maar dat cultuur, welzijn en so ciale zorg het nakijken hebben. Hoewel Van der Salm die op merking in het licht van de afge lopen jaren bezien niet helemaal terecht vond, is de keuze vol gens hem in alle opzichten te billijken. „Waarom zoveel in grijs en groen, omdat het voor een gemeente heel belangrijk is je beheer van dit soort zaken on der controle te hebben. Zoniet, dan loop je bij volgende begro tingen tegen verschrikkelijke toestanden aan. Zeker in de op bouwfase zoals wij die nu door maken, moet je daar nu dus het accent leggen." De GPV'er P. van der Meide trok in twijfel of de budgettaire ruimte de komende jaren wer kelijk zo krap is als het college wil doen geloven. Volgens hem zit er nog voldoende 'lucht' in uitgebleven vervangingsinves teringen en andere geldverslin dende projecten die nog niet van de grond zijn gekomen en waar voor de kredieten reeds gepar keerd staan. Van der Salm moest hem daarin gedeeltelijk gelijk geven: „Er zit nog een beetje lucht, maar de kunst is dat ge doseerd te laten ontsnappen." ZIERIKZEE - Het Christelijk Jongeren Verbond houdt mor gen een mini-instuif in gebouw De Driehok in Zierikzee. Kinderen van 4 tot en met 6 jaar kunnen er vanaf 14.00 uur zin gen, dansen, knutselen, schmin ken en spelletjes doen. De bij eenkomst duurt tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Liefhebbers van Ierse muziek of een gezellige middag uit kunnen zondag 17 december hun hart ophalen in Brasserie Le Menu. De formatie No Frontiers doet dan de Zierikzeese brasserie aan in het kader van Muziek en Gezelligheid, dat iedere derde zondag van de maand georgani seerd wordt. Tussen 16.00 en 18,30 uur zullen zij het publiek vermaken met Keltische klan ken. Het Nederlandse kwartet zal tijdens dit optreden eigen composities afwisselen met lie deren van andere artiesten zoals ondermeer Mary Black en Si- nead Lohan. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F,A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www,pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Kruiden zetten lichaam aan tot zelfgenezing door Piet Kleemans DREISCHOR - Door het gebruik van geneeskrachtige kruiden en planten - in bijvoorbeeld kruidenthee - wordt het lichaam geprikkeld en aangezet tot zelfgenezing. Daar is natuurhovenier Ed Dijst uit Dreischor van overtuigd. Het is niet iets waar je in moet geloven wil het effect hebben. Geneeskrachtige kruiden werken gewoon en ze zijn over al om ons heen te vinden voor wie weet hoe te zoeken. De geneeskracht groeit in de natuur. In allerlei vormen. Een groot deel van de mensheid leeft anno 2000, vindt Dijst, ongezond. De druk tot presteren op het werk geeft stress, gewassen worden opgejaagd tot onnatuurlijk snelle groei waardoor stoffen die er vroeger wel in zaten er nu uit verdwenen zijn, en milieuvervuiling heeft volgens Dijst veel meer effect op de gezondheid van mensen dan tot nu toe wordt aangenomen. Welvaartsziek tes en allergieën voor van alles en nog wat steken meer en meer de kop op en li chaam en geest zijn vaak niet meer met elkaar in harmonie. Het evenwicht is zoek. Dat evenwicht herstel je niet zomaar, louter door toepassing van genees krachtige kruiden. Kruiden kunnen echter volgens Dijst wel een heel be langrijk hulpmiddel zijn om kwalen te bestrijden of minstens de gevolgen van de kwaal fors te verzachten. Sprekende voorbeelden zijn die van brandnetel en munt. Dijst: „Brandnetel bevat bij voorbeeld veel ijzer en dat is heel be langrijk. Brandnetel helpt tegen netel- roos en eczeem en mensen met artritis hebben veel baat bij het drinken van brandnetelthee." Munt is volgens Dijst een probaat middel om de spijsverte ring te bevorderen. „Het werkt ook heel goed tegen hooikoorts en mits je munt thee niet te sterk maakt werkt het heel ontspannend en slaap je er heel goed op." Geneeskrachtige kruiden zijn overal te vinden. Dijst: „Het is zelfs zo dat als mensen een voorkeur hebben voor bepaalde planten in de eigen tuin, die later belangrijk blijken te zijn voor hun gezondheid. Dijst benadrukt dat gebruik van ge neeskrachtige kruiden met beleid dient te gebeuren. Kruiden als citroenmelis se, pepermunt, brandnetel, knoflook, paardebloem en weegbree kunnen al tijd zonder risico gebruikt worden. In Dijsts kruidentuin groeien naast die met-giftige echter ook giftige genees krachtige kruiden. Die zijn ongeschikt voor het maken van kruidenthee. Ze kunnen alleen verwerkt worden in ho meopathische geneesmiddelen. Onder de niet- of minder giftige kruiden zijn er die zwangere vrouwen beter niet kunnen gebruiken. De natuurhovenier geeft daar op informatiebordjes in zijn kruidentuin tekst en uitleg over. „Je Geneeskrachtige kruiden zijn volgens natuurhovenier Ed Dijst overal in de natuur te vinden. foto Marijke Folkertsma moet goed weten wat je doet. Het beste is om je tevoren goed te laten informe ren over geneeskrachtige kruiden Als je twijfelt kun je het beste advies inwin nen bij een erkend natuurarts. Naast geneeskrachtige kruiden en planten - Dijst heeft er zo'n tachtig staan in zijn natuurpark Rana - spelen volgens de natuurhovenier ook geuren en geluiden een belangrijke rol in het welbevinden van de mens. Binnenin een door Dijst gemaakte 'grot' opge trokken uit beton, hangt een merk waardig soort stilte. „Alsof buiten de radio aanstaat en je binnen alleen maar een soort geruis hoort', probeert Dijst die stilte te omschrijven. In de praktijk blijkt het ontbreken van geluid van buiten in de grot invloed te hebben op mensen De een kan niet tegen het ge voel dat hem overvalt en vlucht, maar een ander stapt na een kwartiertje in de grot verkwikt weer naar buiten. Hetzelfde verhaal gaat op voor geuren. Dijst: „Die hebben in ieder geval in vloed op je stemming. Kijk maar naar die dure parfums. Het zou ook best eens kunnen dat geur invloed heeft op de geest. Ik hoor in ieder geval van mensen dat ze zich beter voelen alleen al door het wandelen in het natuurpark en de geuren van de kruiden op te snuiven. En wat in mijn natuurtuin kan, kan ook in andere natuurtuinen. De geuren in de eigen natuurtuin kunnen helend wer ken op lichaam en geest." Geest De geest speelt bij ziekte en genezing naar de stellige overtuiging van Dijst een bijzonder belangrij ke rol. „De geest is in staat het functioneren van het li chaam te beïnvloeden. Een goed leefpa troon is belangrijk, maar positief den ken ook. Als je er echt voor knokt, kun ziektes overwinnen." Dijst is ervan overtuigd dat er voor mensen die zich in de natuurgenees kunde verdiepen een nieuwe wereld opengaat. „Een wereld waarin mensen de natuur ervaren als een ongekende aanvulling op de kwaliteit van het be staan. Een wereld waarin lichaam en geest in betere harmonie zijn en waar door mensen die nu steun moeten zoe ken bij anderen juist anderen tot steun kunnen zijn. Dijst wil zich absoluut niet opwerpen als gezondheidsgoeroe. „Het enige wat ik wil is proberen mensen op het spoor van de natuurlijke geneeskracht zet ten. Mensen warm maken voor de na tuur en hen het grote belang ervan doen inzien." Het liefst zou Dijst samen met Schouwse natuurgenezers en kuuroord De Schouw in Noordgouwe een natuur geneeskundige kring opzetten. „Want ik ben ervan overtuigd dat de natuurge neeskunde, de geneeskracht van planten, de komende jaren steeds be langrijker zal worden. Veel 'gewone' doktoren geloven niet in de heilzame werking van kruiden, maar de groep van mensen die er wel in geloven wordt met het jaar groter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29