Ijzer war enzaak geeft strijd op Schilderen tot op de punt nauwkeurig 2?9 PZC F en S Chemicals uit Yerseke vindt betere plek in Goes Kaaipop Prijs Groen licht overname NV Haven Vlissingen 12 De Bruijne in Middelburg kan niet opboksen tegen bouwmarkten Gamma opent in Oostburg ondernemend zeeland Nieuwe King Kaart actie in W.-Zeeuws-Vlaanderen Informatieavond over belastingwet kunst cultuur Pieter Kiesouw exposeert in galerie De Praktijk in Wissenkerke Zeeland centraal op kerstveiling Amnesty houdt demonstratie Edah 'Ik ga voor Edah!' dinsdag 12 december 2000 door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Over een aantal jaar lijken alle winkel straten in Nederland op elkaar, vreest de Middelburgse ondernemer Henk de Bruijne (50). Er zal een eenheidsworst ontstaan als kleine onderne mers het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Maar de speciale, unieke sfeer van een stad wordt juist door de detail- OOSTBURG - Burgemeester G. Noordewier opent vandaag om 15.30 uur aan de Industrieweg in Oostburg een nieuwe Gam ma-vestiging. Morgen, woens dag, gaat de doe-hel-zelfbouw- markt open voor het grote publiek. Ter gelegenheid hiervan is er tot en met zaterdag 16 decem ber een reeks van feestelijke openingsactiviteiten. Voorts ontvangen klanten die meer dan honderd gulden besteden een cadeau. De vestiging in Oostburg is de 138ste Gamma bouwmarkt in Nederland. In het pand van de voormalige Big Boss bouw markt heeft de doe-het- zelfspecialist na een verbou wing van ruim drie maanden een oppervlakte van bijna drie duizend vierkante meter gekre gen. In de nieuwe situatie is ook de, in hetzelfde pand gevestig de, zaak van Keukengilde te ruggekeerd. Het grote verschil met vroeger is dat de keuken specialist nu een aparte ruimte met een eigen ingang heeft. De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragentips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. handel gecreëerd, zegt de man die zijn ijzei*warenwinkel moet sluiten omdat hij niet meer kan opboksen tegen de bouwmark ten. Op de ramen van Henk de Bruijnes ijzerwaren- en ge- reedschappenzaak hangen gro te posters. De zaak aan de Achter de Houttuinen in Mid delburg moet sluiten. De Bruij ne geeft zijn strijd tegen de gro te bouwmarkten op. De in Terneuzen geboren on dernemer zit al 34 jaar in het vak. Na werkzaamheden voor diverse filialen van Konraad, werkte hij zestien jaar lang bij Formido (voorheen Konraad) in Middelburg. In 1984 begon De Bruijne, samen met een compagnon, een eigen zaak in ijzerwaren en gereedschappen. Er konden zelfs nog schroeven en boutjes per stuk worden ge kocht. De zaak aan de Achter de Houttuinen heeft jarenlang goed gelopen. Toen de bouwmarkten onge veer twee jaar geleden een avondopenstelling invoerden, merkte De Bruijne dat al snel. Want zijn zaak sloot door de week om zes uur en 's zaterdags om vi]f uur. De Bruijne: „Ik voelde er niets voor mijn bed in mijn zaak te zetten om met de bouwmarkten te kunnen con curreren. Ik werkte al zeventig uur per week en kon maar twee keer per jaar één weekje op va kantie." Hij had het gevoel dat de klanten voornamelijk nog om een vergeten boodschap kwamen. ,,Net als de voedingsmiddelen en buurtwinkels een aantal ja ren geleden, zijn nu duidelijk de doe-het-zelfzaken aan de beurt", weet J. Bruurs, hoofd van de afdeling economische stimulering van de Kamer van Koophandel in Middelburg. „De beste locaties in een stad, zoals in Middelburg de Lange Delft en de Lange Viele, worden met name door de grote bedrij ven aangekocht. De kleine on dernemer moet zijn brood ver dienen op een stek die minder in de loop van het winkelende publiek ligt." Bruurs zegt dat de problemen niet alleen bij de Zeeuwse doe-het-zelfzaken spelen. „Het is duidelijk een landelijke trend." Henk en Elly de Bruijne moeten erin berus ten. Terwijl zij het persoonlijk helpen van iedere klant zo be langrijk vonden. „In de bouw- markten kan vaak maar weinig advies worden gegeven. Je moet het doen met een voorge drukte klusfolder", vertelt De Bruijne. Hij heeft begrip voor klanten die naar de grote bouwmarkten gaan, omdat ze er alle benodigdheden in één keer kunnen kopen. Maar voor De Bruijne betekent het dat hij zijn zaak per 1 januari sluit en zelf bij een kleine bouwmarkt gaat werken. De winkel van De Bruijne is nog tot het eind van het jaar open. foto Dirk-Jan Gjeltema door René van Stee TERNEUZEN - King Kaart Promotie uit Middelburg geeft vandaag om 15.00 uur in res taurant De Zwaan in Schoon- dijke het officiële startsein voor de verkoop van de nieuwe King Kaart actie in West-Zeeuws- Vlaanderen. King Kaart Promotie heeft als kernactiviteit het verkopen van kortingskaarten aan parti culieren en bedrijven. Met deze kortingskaarten kan men bij de deelnemende restaurants uit eten gaan tegen gereduceerde prijzen. Momenteel lopen in Zeeland zeven van dergelijke campag nes in Vlissingen, Middelburg, Schouwen-Duiveland, Goes, Hulst, de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone en West-Zeeuws- Vlaanderen. Dit jaar kunnen de kortings kaarten voor het eerst bij de VW's in de diverse plaatsen worden gekocht. Tijdens de presentatie in Schoondijke toont King Kaart Promotie ook haar nieuwe website. Behalve de promotie van de deelnemen de bedrijven, zal de site onder andere worden gebruikt voor de plaatsing van personeels- en horeca onroerend goed adver tenties en aanbiedingen van horecaleveranciers. Belgen King Kaart Promotie heeft ver der plannen om haar activitei ten in de Zeeuws-Vlaamse grensstx-eek uit te breiden. Vol gens J. Pateer van King Kaart Promotie hebben enkele Belgi- sche ondernemers interesse ge toond om deel te nemen aan een nieuwe actie in hun streek. „Een overlapping met een be paald gebied in Oost- of West- Zeeuws-Vlaanderen is momen teel in onderzoek. Wellicht wordt Zeeuws-Vlaanderen - waar dit keer ruim dertig res taurants deelnemen - samenge voegd tot één regio. Restau ranthouders in bijvoorbeeld Brugge kunnen zich hierdoor op eenvoudige wijze bij onze organisatie aansluiten", aldus Pateer. door Desirée Schouten GOES - F en S Chemicals ver huist volgend jaar naar indu strieterrein De Poel II in Goes. Deze week begint de bouw van het nieuwe pand aan de Amundsenweg. Het gebouw moet juni 2001 opgeleverd wor den. Het handelsbedrijf van Ralph Bergshoef verlaat dan Yerseke, waar het tien jaar ge leden is begonnen. F en S staat voor Fine en Speci alty Chemicals. Bergshoef„We werken als een soort super markt voor specialistische che mische producten. Wij kopen ze overal in, bijvoorbeeld in Italië en Duitsland, en verkopen dan weer zonder bewerking door aan klanten in de hele Bene lux." Het bedrijf specialiseert zich in synthetische smeermid delen, gefluoreerde polymeren en organische peroxiden. „Die smeermiddelen zijn een heel specialistisch en duur pro duct", aldus Bergshoef. „Som mige zijn verpakt in heel kleine tubetjes, andere in emmertjes. Eén van onze producten verko pen we bijvoorbeeld aan een fa brikant van elektrisch verstel bare autobuitenspiegels. In het kunststof mechanisme daarvan wordt dan een druppeltje aan gebracht, dat levenslang voor smering moet zorgen. Op die manier verhandelen we voor diverse fabrikanten meerdere speciale smeermiddelen." Zelf produceert F en S niets. Bergshoef: „We hebben wel de receptuur voor diverse meng sels en oplossingen, maar het maken daarvan besteden we uit aan derden. De organische peroxiden, uiterst giftige stof fen, komen zelfs nooit in ons bedrijf: we kopen ze in Duits land, waarvandaan ze recht streeks naar de koper gaan." Het bedrijf levert aan diverse grote industrieën, waaronder DSM, Philips en Duracell. Groeien Een maand geleden vierde Bergshoef het tienjarig bestaan van zijn bedrijf. „We zijn in die tijd gegroeid van zeg maar an derhalve naar tien man perso neel en we verwachten nog ver der te groeien. Daarom moes ten we een groter pand hebben. Natuurlijk zochten we eerst in Yerseke, maar daar past ons be drijf niet helemaal, er is geen soortgelijke industrie." Op in dustrieterrein De Poel in Goes zijn wel vergelijkbare bedrij ven te vinden. „Er staan daar ook al veel verschillende ge bouwen. Ons bedrijf is geen kantoor, maar ook geen fabriek of loods. Het zit er tussenin, maar op De Poel vallen we niet uit de toon." Het ontwerp voor het gebouw is van Ingenieurs bureau Koch BV uit Goes, de bouw is in handen van Aanne mingsbedrijf Stegink BV uit Vlissingen. Het gebouw zal be staan uit een kantoor van 200 vierkante meter met een ver dieping en daarachter een loods van nog eens 200 vierkan te meter vloeroppervlak en een hoogte van zeven meter. „De loods is op de groei ontworpen. In het begin gebruiken we al leen de begane grond, maar als we in de toekomst meer opslag ruimte nodig hebben, kunnen we er zonder problemen een vloer in leggen en zo de capaci teit verdubbelen. MIDDELBURG - Accountant en Adviesgroep Rijkse aan de Buitenruststraat in Middel burg houdt vandaag een infor matieavond voor particulieren over de nieuwe belastingwet. De avond wordt gehouden in verenigingsgebouw De Zand- put aan de Zandput in Seroos- kerke (W) en begint om 19.30 uur. De Adviesgroep organi seert de avond omdat voor par ticulieren en ondernemers nog veel onduidelijk is, aldus fisca list H. Houmes. Overigens is de verbouwing van het kantoor van Rijkse afgerond. In het af gelopen jaar is er 800 vierkante meter bijgebouwd. door Ernst Jan Rozendaal WISSENKERKE - Wie van een paar meter afstand naar de schilderijen van Pieter Kiesouw kijkt, zou kunnen denken dat het gaat om foto's. Maar als de aparte lichtval niet snel twijfel zaait, dan zal een wat nadere be schouwing van het werk dat ze ker doen. De taferelen blijken namelijk uiterst fijn geschil derd, de meeste landschappen zijn uit minieme verfpuntjes op gebouwd. „Met de mechanische klik van een fototoestel krijg je deze beelden niet", meent Kiesouw. „Al schilderend dring je echt door tol hoe iets in elkaar zit. Het is een bijna wetenschap pelijk onderzoek naar kleuren." De Naardense kunstenaar ex poseert op het ogenblik in gale rie De Praktijk in Wissenkerke. Hij toont veel landschappen, een aantal daarvan bij nacht, en bosgezichten, met een zeer pre cieze uitwerking van grillige boomstructuren. Licht is het onderwerp van de meeste schil derijen. Dat blijkt vooral uit de stillevens, waarbij Kiesouw bij voorbeeld het spel van licht en schaduw op bloemen weergeeft. In zijn landschappen is af en toe een dier te onderscheiden en er hangt één schilderij van een uil, maar de mens ontbreekt. „Ik schilder de stilte. Mijn ervaring is dat de mens die verstoort." De schilderijen van Kiesouw mogen zeer realistisch zijn, ze zijn ook heel persoonlijk. Hij kan zich goed vinden in de term bezielde landschappen. „Zezijn een weergave van de bezieling die ik in het landschap meen te zien. Ik heb vaak het gevoel dat er een geestelijke waarde zit achter wat ik zie. Als ik 's nachts buiten ben en ik hoor het ruisen van de bomen, dan voel ik dat er meer is. De dieren hebben dat ook. Vogels die elkaar begroeten bij het eerste ochtendlicht, daar gaat toch een soort magie vanuit die bijna niet onder woorden is te brengen. Het is bijna een reli gieus moment. Ik heb de behoef te dat in een schilderij vast te leggen." Pointillisme Zijn tijdrovende manier van schilderen - een soort pointillis me met de dunst mogelijke pen seel - verhoudt zich moeilijk met de gedetailleerde uitbeel ding van de landschappen. Kiesouw kan niet dagen of we ken op locatie werken. Toch maakt hij nauwelijks gebruik van foto's. „Ik maak meestal een kleurstudie. In een grove, brede toets schilder ik de kleurver- houding van land ten opzichte van lucht en water. Daar ben ik twee tot vier uur mee bezig. Die studie vormt dan de basis voor een pointillistische invulling. Ik ga ook vaak naar buiten om al leen maar te kijken. Als ik an derhalf uur geconcentreerd naar een landschap kijk, dan kan ik het op mijn netvlies be waren. Vanuit mijn geheugen schilder ik dat dan, maar het is wel verstandig als ik nog dezelf de dag daaraan begin." Alleen als het echt niet anders kan - bij voorbeeld in het buitenland - ROOSENDAAL - Pop- en rockbands uit Zeeland en West-Brabant kunnen zich nog tot 19 januari 2001 aan melden voor deelname aan de Kaaipop Prijs. De Kaaipop Prijs is een wed strijd waarin alle muziekstij len welkom zijn. Deelnemen de bands moeten naast het inschrijfformulier een demo met ten minste één eigen •compositie opsturen. Een jury kiest tien bands uit voor de halve finales op zaterdag 17 en zondag 18 maart in het Verkadehuis in Roosendaal. Uit beide halve finales blij ven twee bands over voor de finale op zondag 25 maart in zaal Erato in Roosendaal. In die finale moet alle bands ook een cover spelen; ze kun nen daarvoor kiezen uit vijf composities. De winnaar van het afgelopen jaar was Kitsch uit Breda; de pu blieksprijs ging naar Dark Rivers Flow uit Etten Leur. Inschrijfformulieren voor de Kaaipop Prijs 2001 zijn te verkrijgen bij Muziekcen trum Van Gorp en Het Verka dehuis, beiden aan de Kade in Roosendaal; ook zijn ze te downloaden via http//wbn- concepts, nl/verkad-ehuis maakt Kiesouw foto's. Het on derwerp van zijn stillevens kan hij in zijn atelier creëren. Daar bij gaat het Kiesouw altijd om het licht. De tentoonstelling in Wissenkerke toont bijvoorbeeld een opstelling met drie planten die elk op een verschillende ma nier zijn uitgelicht. „Dat doe ik gewoon met een spotje in mijn atelier. De licht- en kleurnuan ces die ik wil weergeven zijn met het oog waarneembaar, maar niet op een lichtgevoelige plaat vast te leggen. Sterker nog, zelfs als je een foto maakt van de schilderijen, gaat het effect nog verloren. Het is een misverstand te denken dat je met een foto al les weergeeft wat het oog waar neemt. Wat Vermeer op zijn schilderijen heeft vastgelegd aan nuances tussen licht en don ker kan door geen fotograaf worden geëvenaard." Niet alleen daarom behoudt de realistische schilderkunst zijn ;ÜV- Werk van Kiesouw. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Een groot deel van de stukken die donderdag 14 decem ber worden aangeboden tijdens de kerstveiling van het Middelburgse vei linghuis B. Witte is in Zee land gemaakt of heeft Zeeland als onderwerp. Van onder anderen Jan Toorop, Reimond Kimpe, Mies Elout-Drabbe, Claire Bonebakker, Dirk Koets en Johan Melse ko men schilderijen, aqua rellen, tekeningen of gra fiek onder de hamer. Van de in Sint Annaland gebo ren keramist Chris Lanooij - over wie afgelo pen zomer in het Streek museum in Sint Annaland een overzichtsexpositie was te zien - zijn twintig stuks uit een verzameling aardewerk aangebracht. Van diverse Goese en Mid delburgse zilversmeden uit de achttiende en ne gentiende eeuw worden voorwerpen geveild. Uit de Cronyck van Zeeland worden topografische prenten aangeboden. De veiling vindt vrijdag vanaf 13.30 uur plaats in Hotel Arneville in Mid delburg. De kijkdag is donderdag van 14 tot 20 bestaansrecht, vindt Kiesouw. „Ik ben het niet eens met men sen die beweren dat de realisti sche kunst min of meer passé is. Dat blijkt ook niet uit de be langstelling van galeries. Ik ge loof eerder dat de abstracte kunst op zijn retour is. Er is een grens aan toeval, vrijheid en de fysische eigenschappen van verf als bepalende elementen voor een schilderij. Ook snel heid is geen voorwaarde voor kwaliteit. Verfijning en geduld lijken mij waardevoller. Zo is de aarde zelf ook ontstaan, door het verstrijken van heel veel tijd." Expositie: schilderijen van Pieter Kiesouw, t/m 6 januari in galerie De Praktijk in Wissenkerke, open do t/m za van 13-17 uur. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De verkoop van de NV Haven van Vlissingen aan Verbrugge Terminals in Terneu zen is zo goed als rond nu beide ondernemingsraden ermee in stemmen. De eisen die de onder nemingsraad van de NV Haven aan de directie heeft gesteld, zijn allemaal ingewilligd. Dat de directie van de NV Haven heeft ingestemd met het eisen pakket van de ondernemings raad, betekent volgens secreta ris B. Jansen van Galen onder meer dat er de komende twee jaar geen gedwongen ontslagen vallen. Ook is volgens hem de medezeggenschap veilig ge steld, worden de arbeidsvoor waarden niet minder en gebeurt de uitwisseling van medewer kers tussen Vlissingen en Ter- neuzen volgens de afspraken die daarover met de vakbonden zijn gemaakt. Verbrugge Terminals heeft al eerder aangegeven dat alle me dewerkers van de NV Haven hun baan behouden. Er zijn het komende jaar zelfs eerder extra mensen nodig, zo gaf het bedrijf aan. Verbrugge betaalt rond de 45 miljoen gulden voor de NV Haven. Directeur M. Verbrugge zegt dat de naam van de NV Haven van Vlissingen vooralsnog gehand haafd blijft. „Op termijn bekij ken we of die naam moet worden veranderd. Maar daarmee heb ben we geen haast", aldus Ver brugge. Provinciale Staten praten mor gen, woensdag, tijdens een ex tra vergadering van de commis sie economie over de verkoop van de aandelen van de provin cie in de NV Haven aan Ver brugge Terminals. Het college van Gedeputeerde Staten stelt voor daarmee akkoord te gaan en de netto-opbrengst van zes miljoen gulden te reserveren voor de aanleg van een tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneuzen. MIDDELBURG - Amnesty In ternational houdt op donderdag 14 december van 19.30 tot 20.30 uur in Middelburg een fakkel demonstratie in het kader van de Dag van de Rechten van de Mens. Amnesty voert een speciale ac tie om aandacht te vragen voor martelingen. Volgens de organi satie wordt er dit jaar nog in hondex-ddertig' landen gemar teld. Tijdens de fakkeldemon stratie tegenover de V&D in de Lange Delft woi'den kaarten uitgedeeld die naar slachtoffers van martelingen kunnen wor den gestuurd. Advertentie Doppeldouche diverse soorten, 250 ml 4?9 Steradent milde smaak, per doos van 3 tubes a 30 stuks 71* OP=OP lAO korting ppy uroctuci Aanbiedingen zijn geldig van 11 t/m 17 december 2000. De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28