töVWCfl: Hof wikt over lot Bush en Gore Tweede Kamer doet zuinig over akkoord Nice Koerden willen geld van Zevenaar voor afkoop bloedwraak Middelburgse flats als een kaartenhuis ineen 19 Woon-werkverkeer en het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Verdeelde rechters voelen advocaten stevig aan de tand Herrie over varkensbedrijven 4 WEKEN VOOR Concorde krijgt opvolger Personeel ECT stemt in met reorganisatie Mitchell in Midden-Oosten Irak trekt Koerdisch gebied in Schapenhouders claimen schade Voetbalclubs fuseren PZC Belastingdienst door Koos van Wees en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Acceptabel, maar ook niet meer dan dat. Dat is de zuinige reactie van de Nederlandse politiek op het akkoord dat gisterochtend vroeg in Nice werd bereikt over wat moet gebeuren als de Europese Unie verder uit breidt. Tevredenheid is.er over het re latief grote aantal stemmen dat premier Kok voor Neder land in de wacht heeft gesleept bij toekomstige uitbreiding. Tegelijkertijd is er het besef dat één stem meer voor Neder land dan de nóg iets kleinere landen nauwelijks gewicht in de schaal legt bij het totaal van de Europese besluitvorming. „Het is een kruimel die van het Franse tafellaken op ons bord is gevallen", karakteriseert WD'er Weisglas. CDA'er Verhagen wijst er op dat de drie Beneluxlanden nu samen evenveel stemmen heb ben als landen als Duitsland en Frankrijk. „Maar de start is niet erg veelbelovend", ver wijst Verhagen naar de woede in België over die ene extra stem voor Nederland. Ingewikkeld Volgens het PvdA-Kamerlid Timmermans is er nog veel op te helderen over de besluitvor ming. Vooral de manier waar op besluiten kunnen worden geblokkeerd noemt hij 'ver schrikkelijk ingewikkeld'. „Het komt er toch op neer dat de grotere landen meer macht hebben gekregen", denkt Tim mermans. D66 noemt de uitkomst van Nice teleurstellend. „Nog steeds kunnen landen een veto uitspreken op de meest be langrijke beleidsonderdelen. Dat probleem is niet opgehe ven en wordt vermoedelijk al leen maar groter", aldus D66- woordvoerster Olga Schelte- ma. GroenLinks noemt de top een 'enorme gemiste kans'. „Het enige positieve is dat er nu een verdrag ligt," aldus fractie voorzitter Paul Rosenmöller. Maar verder is Nice het ver keerde signaal naar de landen in Oost-Europa, die wachten op toetreding. De ruzie in de Benelux doet Rosenmöller af als de 'slechtste Holland-Bel- gië van de laatste jaren, met een betekenisloze overwin ningsnederlaag voor Neder land als uitkomst'. De Nederlandse Europarle mentariërs kraken eensgezind de inzet van premier Kok een extra stem voor Nederland in de wacht te slepen. Een ver keerde prioriteit, aldus CDA- er Van Velzen. Europarle mentariër Wiebenga (WD) spreekt van 'etalage-politiek' om de burgers te paaien. Vol gens beiden had Kok moeten voorkomen dat Nederland ze tels kwijtraakt in het Europees Parlement, dat de komende jaren meerbevoegdheid krijgt. GPD pagina 2: reus op lemen voeten waar het om draaide Frankrijk prima voorzitter Regenachtig Overwegend bewolkt en regenachtig. Vanmiddag maximaal 14 graden. 243e jaargang no. 294 dinsdag 12 december 2000 losse nummers 1,85 Pele speler van de eeuw (Advertentie) De ministers Pronk van Milieu en Brinkhorst van Landbouw zijn gisteren in conflict gekomen met de Tweede Kamer over de voorgenomen verplaatsing van varkensbedrijven. CDA, D66 en PvdA vinden dat er 250 meter mag zitten tus sen een veebedrijf en een natuurgebied. De ministers o houden vast aan vijfhonderd meter afstand van onze redactie binnenland ZE VEN AAR - Een Koerdische familie heeft de gemeente Zeve naar een ton subsidie gevraagd. Met dat bedrag zou de familie een bloedwraak, die al vijf slachtoffers heeft geëist, kun nen afkopen. Dat heeft burgemeester R. Ou denhoven van Zevenaar beves tigd. Volgens hem heeft de ge meente de familie direct laten weten dat er geen sprake kan zijn van een financiële bijdrage. Daarbij vindt Oudenhoven dat de gemeente op geen enkele wij ze het systeem van afkopen van bloedwraak moet ondersteu nen. De Koerdische familie uit Zeve naar leeft sinds 19 94 op voet van oorlog met een andere Koerdi sche familie. De vete heeft tot nu toe aan vijf mensen het leven ge kost. In april werden twee broers van de familie uit Zeve naar op straat doodgeschoten. Tegen de schutters zijn twee we ken geleden straffen van vier tot zestien jaar hechtenis geëist. Daarover doet de rechtbank in Arnhem morgen uitspraak. De families zouden de bloed wraak nu willen beëindigen. In Turkije bestaan daarvoor ver schillende systemen. Eén daar van is afkopen. De ene familie heeft de andere daarvoor hon derdduizend gulden geboden, waarvoor zij subsidie willen hebben. Zevenaar heeft name lijk in het verleden diverse ma len aangeboden te bemiddelen in het conflict. De familie meent dat de gemeente door subsidie te geven daadwerkelijk iets kan doen. Het is niet bekend of de af koopsom ondertussen op een andere manier is betaald. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v van onze redactie buitenland WASHINGTON - De rechters van het Ameri kaanse Hooggerechtshof in Washington beraadden zich vannacht nog steeds over de beroepszaak tegen het hertellen van de stem men in Florida. Hun oor deel is zeer waarschijnlijk doorslaggevend in de strijd die George W. Bush en Al Gore voeren om het presidentschap. Theodore Olson, advocaat voor de Republikeinen, stelde giste ren tijdens de hoorzitting over de zaak dat het Hooggerechts hof van Florida nieuwe wetten maakte door handmatig tellen toe te staan van 43.000 stembil jetten. Zijn Democratische op ponent David Boies zei dat het hof de wetten van-de-staat naar beste kunnen interpreteerde. De Democraten willen dat het hertellen van de stemmen in Florida, zaterdag nog op last van de opperrechters gestaakt, wordt voortgezet. De Republi keinen vinden zo'n hertelling arbitrair, oneerlijk en onwettig. Ook zouden er verschillende standaarden zijn gehanteerd. Gore's advocaten vinden het recht op hertellen zo fundamen teel dat de verschillende stan daarden in de counties er niet toe zouden doen. Nieuwe wetten De negen opperrechters richt ten zich gisteren vooral op de vermeende nieuwe wetten en de zaak van de standaarden. De opvatting van Sandra Day O'Connor of Anthony M. Ken nedy geeft waarschijnlijk de doorslag in het Hof. Beide con servatieve magistraten leken een tussenpositie in te nemen. De conservatieven Rehnquist, Scalia en Thomas kiezen waar schijnlijk de kant van Bush. De liberalen Stevens, Souter, Gins berg en Breyer steunen vermoe delijk Gore. Het eindoordeel ligt hierdoor in handen van O'Con nor of Kennedy. Gezien hun houding tegenover het tijdelijke staken van het hertellenzag het er vannacht somber uit voor Gore. Als het Hof Bush in een 5-4 ver houding in het gelijk stelt, dan komt het vermoedelijk onder vuur te liggen als partijpolitiek instrument. Vijf rechters zijn benoemd door Republikeinse presidenten. Een ontsnappings route is een vonnis waarin beide partijen gedeeltelijk gelijk krij gen: hertelling in de hele staat, met uniforme standaarden. Voor Gore is het erop of eronder. Krijgt Bush gelijk dan is de race gelopen en krijgt hij de 25 kies mannen van de staat. Beiden hebben deze nodig voor een meerderheid in het kiescollege dat de president moet aandui den. Wint Gore, dan kan het door Re publikeinen gedomineerde Congres in Florida Bush helpen. Vandaag moeten de kiesmannen bekend zijn. Commissies van Senaat en Huis van Afgevaar digden in Florida wezen giste ren al mannen aan die voor Bush moeten stemmen. Zo kan men met twee groepen kiesmannen komen te zitten. In dat geval be paalt het Amerikaanse Congres welke de juiste zijn, ANP/AP pagina 2: hele wereld kijkt naar ons BONN - De Europese vliegtuig bouwer Airbus overweegt een nieuw supersonisch toestel te bouwen als opvolger van de Concorde. Dat zegt hoofdingenieur Jean- Jacques Mirat van Airbus in een interview met het Duitse maandblad Flugrevue. Volgens Mirat krijgt het viermotorige vliegtuig een capaciteit van 250 personen. Het kan twee keer zo snel vliegen als de Concorde. De Concorde, een technologisch mirakel, is economisch een mis lukking; alleen Air France en British Airways kochten een be perkt aantal toestellen. Die staan momenteel nog steeds aan de grond, een gevolg van het verongelukken van een Concor de op 25 juli bij Parijs waardoor 113 mensen het leven verloren. Airbus broedt volgens Mirat ook op twee andere ideeën: een 'ecologische Airbus' en een lan- geafstandsvliegtuig voor dui zend passagiers. Het gaat om ideeën die pas er gens in de komende dertig jaar werkelijkheid worden. AFP ROTTERDAM - Het personeel van het Rotterdamse container overslagbedrijf ECT stemt in overgrote meerderheid in met het reorganisatieakkoord dat vakbonden en directie eind vo rige maand sloten na moeizame onderhandelingen. Circa tweehonderd werknemers verliezen hun baan, maar ge dwongen ontslagen zijn uitge sloten. Welke banen precies ver loren gaan, wordt begin volgend jaar duidelijk. Bij ECT werken nu nog 2250 mensen. ANP ANKARA - Iraakse troepen zijn Koerdisch gebied in het noor den van Irak binnengetrokken en maken zich op een stad en verscheidene dorpen aan te val len. Dit heeft een woordvoerder van de Democratische Partij Koer- distan (DPK) gisteren gezegd, De Iraakse troepen zouden de stad Ba'idrah hebben omsin- geld. Bagdad oefent sinds het einde van de Golfoorlog in 1991 geen effectieve controle meer uit over het voornamelijk door Koerden bewoonde noordelijke deel van het land. Het gebied wordt be schermd door de Amerikaanse en Britse luchtmacht. RTR Zesendertig kilo dynamiet maakte een einde aan de flats. foto's Ruben Oreel De Palestijnse leider Ara fat sprak gisteren met de voormalige Amerikaanse senator George Mitchell (links). De Amerikaan leidt het internationale onderzoeksteam, dat zal spreken met de leiders in het gebied in een poging een einde te maken aan het geweld tussen Israël en de Palestijnen. Mit chell speelde eerder een hoofd rol bij het bereiken van de akkoor den in Noord- K Ierland. De schade die de dwalende wolf Zeeuws-Vlaamse schapen houders heeft berokkend moet worden vergoed door het Rijk. Dit eist landbouworganisatie ZLTO namens de eige naren van de kudden. Volgens de ZLTO zijn al zeker W vijftig dieren door de wolf gedood. De fusie tussen de voetbalclubs Middelburg en Zeelandia krijgt toch zijn beslag. De leden van Zeelandia stemden gisteravond alsnog in met een samengaan. Eer der hadden ze zich nog fel verzet tegen de fusieplan- Q nen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Twee flats in de Middelburgse Magistraat- wijk zijn maandag tot ontplof fing gebracht. De twee gebou wen van twaalf verdiepingen zijn met 36 kilo springstof ge sloopt. Zeven seconden na de eerste ontploffing in de flat aan de Rentmeesterlaan werden de explosieven in de flat aan de Jo- han van Reigersbergstraat ont stoken. Beide gebouwen zakten precies volgens plan ineen. Na 24 seconden was het schouw spel voorbij. Drie ruiten van twee ontruimde woningen aan de Rentmeesterlaan moesten het ontgelden. De twee flats zijn precies geval len zoals gepland, zei spring- meester D. Jowenko nadat de stofwolken waren opgetrokken. De springstoffen bliezen om elf uur de wanden uit de eerste eta ge van beide gebouwen. Daarna zegen de flats ineen. Een geluidssignaal om kwart voor elf, gaf aan dat de politie kon beginnen met de laatste controle op aanwezigen in de gevarenzone. Tien minuten la ter werd met een tweede sirene groen licht gegeven. Klokslag elf uur drukte wethouder P. M. Bruinooge de knop van de ont steker in. Nog voordat de eerste flat volledig tegen de vlakte lag, zakte het tweede gebouw ineen. Binnen 24 tellen restte er van de 262 appartementen niets dan puin, „We hebben van te voren verteld hoe de flats zouden neergaan en iedereen heeft kunnen constate ren dat het exact zo is verlopen" zorgden ervoor dat de meeste brokstukken werden tegenge houden. De komende drie maanden wordt de 1,6 miljoen kilo puin geruimd. Bouw De twee flats uit 1971 en 1972 maken plaats voor een nieuw, herkenbaar centrum in de Ma gistraatwij k. In de omgeving verrijzen een nieuw winkelcen trum, een dienstencentrum, luxe appartementen en een brede school. In april of mei 2001 wordt be gonnen met de bouw van de school. Die moet in augustus 2002 zijn opgeleverd. Eind vol gendjaar begint de bouw van de woningen. In 2003 moet het hele plan - kosten tachtig miljoen gulden - gereed zijn. De twee gesloopte flats hadden nog een waarde van elf miljoen gulden. Volgens E. de Ceuster, directeur van Woongoed Mid delburg die de gebouwen be heerde, leverden de flats in wer kelijkheid nog maar weinig op. Eenderde van de bewoners trok, zei De Ceuster, per jaar weg. pagina 11rennen voor het stof (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. zei Jowenko. „We hebben hier mee weer laten zien dat gebou wen in het midden van een woonwijk, goed op deze manier gesloopt kunnen worden." Drie ruiten van twee woningen aan de Rentmeesterlaan zijn door rondvliegende brokstukken vernield. Deze woningen waren uit voorzorg ontruimd omdat ze in de gevarenzone stonden. Zee containers en speciale matten, Het ruimen van het kleine puin werd meteen ter hand genomen. himnnii w« 'I iiid inuhntl Wnl irmkhalljkrii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1