Gevel te grijs voor Middelburg PvdA ziet niets in imiteren politiek van lokale partijen Transporteur krijgt 40.000 gulden boete Vijf genomineerden voor spekcheque Oprijlaan Toorenvliedt weer als vanouds W ater schapsbestuur oogst waardering voor matigen van tarieven Opleiding Dierverzorging Goes stelt parkeerregeling uit Schuur 's-Heerenhoek monument Auto over de kop op rotonde Vlissingen wil nieuwe vlaggenmast Monumentencommissie keurt nieuwe kleur winkelpand af Kerstconcert Orgelspel Kerstknutsel door Rob Paardekam MIDDELBURG - Ondanks de beloofde beterschap heeft de Middelburgse politierech ter transportbedrijf Min- naard uit Krabbendijke tot een boete van veertigduizend gulden veroordeeld, wegens het herhaaldelijk overtreden van de rijtijdenwet. De Rijksverkeersinspectie voerde eerder dit jaar een controle uit bij Minnaard. Daaruit bleek dat het bedrijf in maart en april diverse ke ren in de fout is gegaan. Offi cier van justitie J. Groen leg de de onderneming in totaal veertig overtredingen ten laste. Vijfentwintig keer zou den chauffeurs een te korte rustperiode hebben genomen en vijftien keer zou er veel'te lang zijn gereden. Bedrijfsleider B. Minnaard van de transportonderne ming erkende alle ten laste gelegde feiten. Hij voerde echter verzachtende om standigheden aan. Het zijn financieel zware tijden voor de transportsector en het is haast onmogelijk om vol doende personeel te krijgen. Veel oudere chauffeurs zou den bovendien niet met de rijtijdenwet overweg kun nen. „Ze zitten nog in de oude structuur en zijn moeilijk in te passen in een systeem van rust- en rijtijden", zei de be drijfsleider. „Een aantal van hen is zelfs al opgestapt uit onvrede." De officier toonde begrip voor de situatie van de onderneming, maar noemde de overtredingen behoorlijk zwaar. „Je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren." Hij eiste een boe te van 80.000 gulden, maar rechter J. Begheyn halveerde de straf. De andere helft werd omge zet in een voorwaardelijke boete met een proeftijd van twee jaar. „Ik besef dat de straf fors is", zei de rechter. ,Maar dat zij n de overtredin gen ook." GOES - Het Groen College in Goes breidt het onderwijsaan bod komend schooljaar uit met weer een nieuwe middelbare beroepsopleiding: medewerkers dierverzorging. Wie het di ploma haalt, kan aan de slag in dierenwinkels, kennels, asiels of als assistent bij dierenartsen. Het gaat om een drie jaar du rende dagopleiding met elke week stage. Tijdens de opleiding kunnen beroepsgerichte certificaten worden gehaald voor voeren, verzorgen en toiletteren van gezelschapsdieren, hygi ene en verkooptechnieken. Ook vakken als Nederlands, En gels, computergebruik en maatschappijleer spelen een be langrijke rol. GOES - De gemeente Goes heeft de invoering van de nieuwe parkeerregeling definitief uitgesteld tot 1 april 2001. Dan is ook het nieuwe gratis parkeerterrein bij het Stationspark ge reed, waaraan momenteel wordt gewerkt. Een meerderheid in de gemeenteraad heeft vorige week maandag al onderstreept dat het terrein eerst volledig moet zijn aangelegd, voordat de regeling van kracht kan worden. Het nieuwe systeem zou aanvankelijk 1 januari ingaan. Het uitstel betekent dat in de periode van 1 januari tot 1 april de oude regeling blijft gelden. De vergunningen die de gemeente voor dit jaar heeft verstrekt, blijven voor de periode zonder extra kosten bi-uikbaar. Het uitstel betekent dat de gemeente in totaal ongeveer drie ton aan extra inkomsten misloopt. DEN HAAG - De schuur van agrariër R M. Goense uit 's-Hee- i'enhoek blijft een beschermd monument. Goense trachtte zijn schuur via een procedure bij de Raad van State in Den Haag van de monumentenlijst geschi'apt te krijgen, maar dat is mislukt. De agrariër voerde aan dat hij het geld niet heeft om de restauratiekosten te betalen. Die becijfert hij op zo'n zes ton. De helft daarvan is weliswaar in de vorm van subsidie terug te halen, maar ook de x-estei'ende drie ton zegt Goense niet te kunnen opbrengen. Hij zou liever voor 1,5 ton een nieu we schuur bouwen. De Raad van State gaat hier niet op in, maar stelt slechts het niet oni'edelijk te vinden dat de schuur op de monumentenlijst is geplaatst. ZIERIKZEE - Bij een ongeluk op de Nieuwe Kooiweg in Zie- rikzee is maandagavond een automobilist gewond geraakt. De man reed bij de rotonde rechtdoor, sloeg over de kop en be landde met zijn wagen aan de andere kant van de stenen bin- neni'ing. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. De pi-ecieze toedracht van het ongeluk was gisteren nog onduidelijk. Vermoed wordt dat de bestuurder onder invloed van alcohol verkeerde, aldus een woordvoer ster van de politie. Ook was het zicht minder door hevige re genval. De auto moest worden weggetakeld. VLISSINGEN- B en W van Vlissingen willen een nieuwe vlaggenmast op de toren van het stadhuis. De nieuwe stok kost 18.500 gulden. Tijdens een storm in september wei'd de mast, die al sinds 1980 bovenop het stadhuis staat, afgezaagd. De vlaggenmast bleek namelijk over de volle lengte gespleten te zijn. De brandweer vermoedde destijds dat de vlaggenmast na een blikseminslag waarschijnlijk verder uiteen is gesple ten door sterke rukwinden. Het college stelt verder voor om de stoi-mschade aan dakbe dekking en bliksembeveiliging van het stadhuis te laten her stellen. De kosten hiervan worden geraamd op 34.000 gulden. dinsdag 12 december 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Ook al had ik gewacht, dan nog had ik de gevel niet mogen schilderen in de kleur die ik wilde." Teun Brooymans begrijpt niets van de Middelburgse monumenten commissie. Onlangs opende hij samen met vriend Dik Igounet de life-style-shop Haar van bo ven en Zij van beneden in de Gortstraat in Middelburg. Voor twaalfduizend gulden kreeg de markante gevel een opknap beurt. De monumentencommis sie is het niet eens met de don kergrijze kleur van het pand. Voor 1 mei 2001 moet de gevel zijn aangepast, anders volgt in het uiterste geval een dwang som. Aanvankelijk hadden Brooy mans en Igounet een opvallende kleui' uitgekozen voor de gevel. „Fel bi-andweerrood. Zo'n kleur springt er goed uit en trekt de aandacht." De kleur werd al snel afgekeurd door de gemeen te. „Steem-ood mocht wel. En wit", vertelt Brooymans, „maar dan ziet je pand eruit als de hele Spanjaai'dstraat. De bovenkant moest wit en de goot moest wit. Dat was niet wat wij wilden met dit pand en ook niet als uitstra ling. Wit is een nietszeggende kleur. Doe je dat, dan wordt Middelburg een saai geheel. Dit is een hartstikke mooie gevel met die grote ruiten. Zo'n gevel moet er dan toch uitspringen Bi-ooymans kreeg na de afwij zing van fel rood te horen dat de gevel wel teruggeschilderd mocht worden in de oude staat. „Grijs zat er op. Wat ik heb aan- gevi'aagd bij de monumenten commissie is alleen een paar tinten donkerder." Volgens Brooymans past de kleur bij het pand en bij het stadsgezicht. Afgekeurd Eind vorige maand keurde de monumentencommissie de don kergrijze kleur af. De commissie adviseerde de kozijnen, de ra men op de eerste en tweede ver dieping en de kroonlijst uit te voeren in een witte kleur. Het pleisterwerk zou beter tot zijn recht komen in een lichtgrijze kleur. De donkergrijze kleur, stelde de monumentencommis sie vast, voldoet niet aan de re delijke eisen van welstand. „De monumentencommissie beoordeelt elk pand afzonder lijk en in ensemble", licht A. van de Vrie, medewerker bouw- en woningtoezicht van de gemeen te toe. „De monumentencom missie kijkt ook naar de omge ving." Het bewuste pand staat naast een karakteristiek Mid delburgs monument, sociëteit De Vergenoeging. „In de monu mentencommissie zitten des kundigen en die kijken onbe vooroordeeld naar de gekozen kleur. De commissie vindt de ge kozen kleur niet acceptabel." De Vrie belooft dat hij samen met de monumentencommissie langs het pand zal lopen om de kleur nog eens goed in ogen schouw te nemen. Dat was tot vorige week onmogelijk, omdat een steiger het zicht ontnam. „Maar de commissie had foto's en het gekozen kleurnummer. Twijfel over de deskundigheid van de commissie is hier niet aan de orde." Brooymans en Igounet hebben tot woensdag de tijd gekregen om te reageren op het negatieve advies van de monumenten commissie. „Ik wil 't houden, zoals 't nu is", zegt Brooymans. „Dit vind ik mooi. Rood was nog mooier geweest, maar ik kan me voorstellen dat de monumen tencommissie die kleur niet wil de. Wat me het meeste dwai's zit, is dat als je iets in Middelburg wilt beginnen, je zó wordt te gengewerkt. Je moet écht van alles aanvragen. Als je zag hoe de gevel eruit zag, dan vind ik dat hier spi'ake is van stadsver betering." Teun Brooymans (links) en Dik Igounet: „Zo'n gevel moet er toch uitspringen." foto Dirk Jan Gjeltema door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (Vrijwilli gerswerk) reikt maandag 18 december de traditionele spek- cheques uit. Die cheques zijn bedoeld om initiatieven te belo nen die de leefbaarheid in een buurt, wijk of straat verbeteren. Genomineerd zijn: leerlingen van basisschool De Vossen- burch, wijkvereniging Zuid, de Stichting Oudheidkundig Mu seum Arnemuiden, de stichting Kluts en de stichting De Griffi- Smds 1997 reikt de gemeente Middelburg spekcheques uit. De waai'de exwan varieert van minimaal 250 tot maximaal 3000 gulden. Om in aanmerking te komen voor het bedrag moe ten indieners van projecten vol doen aan een aantal voorwaar den. Het project moet klaar of in uitvoering zijn. Verder moet het de leefbaai'heid ten goede ko men en het moet gaan om een bewonersinitiatief. Leerlingen van de openbare ba sisschool De Vossenburch zorg- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H, Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl den er samen met de ouderraad voor dat de muren en het plein van de school verfraaid werden. De voorheen kale, grijze muren maakten plaats voor vrolijke, originele plein- en muurschil deringen. De jury, die bestaat uit vertegenwoordigers van de wijktafel, de coördinator wijk beheer en de wethouder, vindt dat de schilderingen het aan zien van de school ten goede zijn gekomen. De wijkvereniging Zuid organi seerde een juli een feest voor de hele wijk. Daarbij was de hele wijk betrokken. De jury spreekt van een groot succes. De Stichting Oudheidkundig Museum Arnemuiden zorgde ervoor dat een ontdekt oud ge welf werd leeg gegraven. Het gewelf werd toegankelijk ge maakt voor publiek. De vond sten, waaronder oude kannetjes en VOC-poi'selein, worden in het oude gemeentehuis van Ar nemuiden tentoongesteld. De stichting Kluts werd geno mineerd omdat zij een kinder musical organiseerde. Een dra- madocent en een musicus zetten zich belangeloos in om met on geveer 35 kinderen een musical te kunnen presenteren. Inmid dels zijn er diverse voorstellin gen geweest. Een oude bekende voor de jury was de stichting De Griffioen. Zij vielen al drie maal eerder in de prijzen. Het genomineerde project gaat om het mozaïeken van stoeptegels. Bijna honderd huishoudens maakten op een avond één of meer stoeptegels. De tegels werden daarna ver werkt in de stoep. De jury vindt het resultaat kleurrijk. door Gemma Kessels MIDDELBURG - De restauratie van de oprijlaan van buitenhuis Toorenvliedt is bijna klaar. Het sluitstuk van de herinde ling die de Middelburgse siertuin sinds 1998 heeft ondergaan, ademt weer een sfeer uit zoals die aan het begin van de achttiende eeuw geweest moet zijn. Bij de opknapbeurt hoorde het uitbagge ren van de watergangen, het aanleggen van nieuwe groenvoorzieningen en het plaatsen van bankjes voor wandelaars. Het plein dat toegang biedt aan buiten huis Toorenvliedt heeft ooit gediend als oprijlaan voor koetsen. Het einde van het laantje is een rondgang. Aan het begin staan links en rechts de koetshuizen. In een van deze onderkomens is Artemis ge huisvest, een instelling voor hulpverle ning aan vrouwen. In het andere koets huis en in het buitenhuis zelf zit Staats bosbeheer West-Brabant/Deltagebied. De tuin en de oprijlaan zijn in bezit van de gemeente Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - Allianties met maat schappelijke organisaties, re gionale samenwerking en regio nale steunpunten, gevoed door de partijkas in Amsterdam. Daarmee zou de lokale PvdA- politiek in Zeeland zich moeten vernieuwen. Want lokale partij en imiteren -opkomen voor het plaatselijk belang, slechts ge dreven door enthousiasme en actualiteit - lijkt wel aantrekke lijk maar het gaat voorbij aan belangrijke sociaal-democrati sche thema's: internationale so lidariteit, het milieu, het vluch telingenvraagstuk en een eerlijke inkomensverdeling. Tijdens een discussiebijeen komst over pai-tijvernieuwing, maandagavond in Goes, bleken ook PvdA-bestuurders en actie- ve partijleden uit heel Zeeland met enige afgunst en vertwijfe ling naar het succes van de loka le partijen te kijken. Ze hebben gezien hoe, vooi'heen trouwe PvdA-leden als Westbroek en Nagel in Utrecht, niet gehin derd door landelijke, regionale en internationale partijbegin- selen, deitig procent van de kie zers aan hun kant wisten te krij gen. In Zeeland hebben de fracties in de gemeenteraden de grootste moeite om zich van de andere fracties te onderscheiden. Ac tieve leden zijn nauwelijks te vinden, niemand wil op de lijst en er lopen maar weinig mensen warm voor de lokale politieke items. Ondersteuning Henk Wesseling, lid van de Commissie Bx-ouwer, die on langs een rapport over partij- vernieuwing heeft uitgebracht, had er niet zo'n hard hoofd in. Hij wees op de vruchten die een goede regionale samenwerking kan afwerpen, op de mogelijk heid te integreren in maat schappelijke organisaties, waaruit wederzijds enthousias me kan worden gekweekt. In het rapport staat een aanbeveling om pi-ofessionele ondersteuning in te huren voor het werk waar leden tegenwooi'dig kopschuw van worden: folderen, kanvas- sen, adressenbestanden behe ren en secretariaatswerk De partij zou die steunpunten moe ten betalen. Ook de kenniscentra, het bij eenbrengen van leden met hun deskundigheden voor andere le den, zouden gedecentraliseerd meer kans maken. Wesseling gaf aan dat het rekru teren van niet-leden voor de vei-kiezingslijsten, het dubbele lidmaatschap van een lokale politieke partij en de landelijke PvdA, nog duidelijk een stap te ver is. Aan dat soort mogelijk heden zal nog een paar jaar dis cussie vooraf moeten gaan. Niettemin staan op verschillen de plaatsen in Zeeland mensen op de lijst die geen lid zijn van de PvdA maar zich wel kunnen vinden in het beleid van de frac ties. Dat de afdelingen bij verkiezin gen ernstig gehandicapt kun nen zijn door wat de PvdA in Den Haag uitspookt, gaf Wesse ling toe maar ook dat de lande lijke politiek in het voordeel kan werken. Hij pleitte voor een klein, snelwerkend paitijbe- stuur, gecontroleerd door een denktank als verenigingsraad met de hoogste beslissingsbe voegdheid bij het congres. door Rolf Bosboom GOES - Na de eerdere storm van kritiek, oogstte het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden maandag avond vooral waardering. Dat de omslag gebouwd niet met een kleine dertig procent maar - nog altijd - met ruim achttien pro cent omhoog gaat, stemde de hoofdingelanden zichtbaar te vreden. „Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald", zei A. G. van der Maas. „Mijn complimenten!" Het waterschap rondde daar mee een kwestie af die veel op hef teweeg heeft gebracht. Veel Zeeuwse gemeenten lieten, zelfs tot enkele uren voor de vergade ring, hun ongenoegen blijken over de vooi'genomen forse ver hoging van de waterschapsbe lasting. Die is vooral het gevolg van de nieuwe taxatieronde van het onroerend goed. Volgend jaar geldt voor elk pand een nieuwe waarde, die bepa lend is voor de hoogte van enke le belastingen. Zowel bij de gemeente (onroerend-zaakbe- lasting) als bij het waterschap (omslag gebouwd) betalen bur gers een vast bedrag per 5000 gulden van het getaxeerde be drag. Aangezien het onroerend goed enorm in waarde is geste gen, zou bij een gelijk tarief ook de aanslag fors omhoog gaan. De meeste gemeenten compen seren de waardestijging door het tarief evenredig te verlagen. Het watei-schap wilde daar aan vankelijk niet aan beginnen en zelfs de jaarlijkse verhoging van 3,7 procent toepassenAls reden daarvoor voerde het aan dat Zeeuwse Eilanden nog zo'n vijf miljoen gulden aan taxatiekos ten over de afgelopen periode moet betalen. Kritiek Na zware kritiek van gemeen ten én de hoofdingelanden zag het dagelijks bestuur zich ge noodzaakt water bij de wijn te doen en stelde voor het tarief met ruim vijf procent te verla gen. Aangezien het waterschap ervan uitgaat dat de waai'de van de panden met gemiddeld 25 procent stijgt, betekent dat toch nog een aanzienlijk hogere op brengst, zij het minder dan aan vankelijk gedacht. Door ook een greep in de reserves te doen, kan de rekening van de oude taxa ties toch worden voldaan. Al met al een elegante oplossing, zo vond het algemeen bestuur. Wel hamerde onder anderen M. A. van Beek erop dat als de taxaties boven de 25 procent uitkomen - de eerste signalen van de gemeenten wijzen op aanzienlijk hogere waardestij gingen - de extra opbrengsten apart worden gezet. Dagelijks bèstuur J. Hoekman zegde dat toe. Over een paar maanden, als er meer duidelijkheid is over de exacte taxatiewaai'den, bepaalt het bestuur hoe de extra op- brensten (alles boven de 25 pro cent) worden 'teruggeploegd' naar degenen die dat geld heb ben betaald. Hoofdingeland G. E. Heerebout vond het principieel onjuist dat het waterschap eerst te veel geld int om het een jaar later weer te moeten tei'ugsluizen. „Het wa terschap spaart voor ons en dat vind ik niet zo prettig. Ik kan zelf wel sparen." Hij pleitte er voor aan de hand van de werke lijke taxaties al in de loop van volgend jaar de aanslagen 'ambtshalve' te verlagen. Hoek man achtte dat echter 'juridisch niet mogelijk'. WEMELDINGE - Het Christe lijk Mannenkoor Zeeland geeft vrijdag 22 december om 20 uur een kerstconcert in de gerefor meerde kerk in Wemeldinge Onder leiding van Peter Wilde man treden ook de solisten Diny Weststrate en J. van den Bos, de organist Martin Weststrate en fluitiste Daniële van Laar op. MIDDELBURG - De Engelse organist Kevin Morgan bespeelt op zaterdag 16 december het Compton theaterorgel in in de Stads- en Gehoorzaal in Mid delburg. Morgan speelt al piano sinds hij drie was en orgel sinds hij negen was. Hij is recital pianist en freelance organist. Het concert in Middelburg begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Kinderen kunnen woensdag 20 december op kinderboerderij de Klepper hoeve kerststukjes komen ma ken. De knutselmiddag duurt van 13.30 uur tot 15.30 uur en is bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13