Studie naar afvalscheiding horeca PZC PZC Opening in boerenstijl Vlissingse jeugd krijgt plek in Keet Zeeuwind bespreekt liberalisering markt V eiligheidsdenken mag niet stoppen bij Deltahoogte Provincie begint proefproject op Schouw en-Duiv eland Walcherse kok grijpt naast titel Kapelle wil van politiebureau af Kinderfeest Autodieven in de kraag gevat Arnemuidenaar rijdt sloot in Kettingbotsing in Vlissingen Keukenbrandje in tropische winkel Brons voor Zeeuwse Sinatra Man krijgt klappen met staaf maandag 11 december 2000 doorFamke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De provincie Zeeland gaat een on derzoek laten uitvoeren naar de (gescheiden) afvalinzameling onder horeca-ondernemers. Aan de hand van de resultaten zullen oplossingen voor verbe teringen worden aangereikt. Het onderzoek start naar ver wachting in januari als proef project op Schouwen-Duive- land. Het onderzoek is een initiatief van de afdeling Schouwen-Dui- veland van Koninklijke Horeca DISHOEK - Meesterkok Sjaak Jobse (47) uit Dishoek is de titel Mister Catering misgelopen. Jobse deed eind vorige week als enige Zeeuw mee aan een wed strijd van het vakblad Catering Magazine in Amsterdam. Jobse was met twee anderen ge nomineerd in de categorie grootkeuken/institutioneel. Jobse is hoofd voedingsdienst bij het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. De titel ging naar Wim Kruithof, manager restau ratieve voorzieningen bij de Stichting Zorginstellingen Grootmeent in Naarden. Jobse reageerde teleurgesteld op de uitslag van de competitie. „Ik ben zelf culinair bezig, ter wijl Kruithof meer fabrieksma tig werkt. Uit de andere nomi naties bleek daar de voorkeur van de jury vaak te liggen." De Zeeuw vindt de nominatie door de branche een mooie er kenning, maar doet volgend jaar niet weer mee.. „Je hebt geen invloed op de jury-beoor deling. Ik hou het liever bij kookwedstrijden." De titel Mister Catering 2000 voor de winnaar van alle cate gorieën, ging naar Bob Hutten, directeur/eigenaar van Hutten Exclusieve Catering uit Veghel. Een terechte winnaar volgens Jobse omdat Hutten veelzijdig .bezig is. Zowel op zorg- als res tauratief gebied. KAPELLE - De gemeente Ka pelle wil het politiebureau aan de Oude Bosstraat in Kapelle te- rugverkoperf aan de Regiopoli tie Zeeland. De gemeente kocht het bureau een paar jaar geleden, omdat het gesloten zou worden vanwe ge nieuw beleid van de politie. De gemeente kocht het aan met het idee dat de tijden nog wei eens zouden veranderen en bood de nog aanwezige politie in het dorp er huisvesting. Nu de wijkzorg ook in Kapelle vorm moet krijgen, wil de politie wel weer een bureau. Dat kan voor een kleine 185.000 gulden. Nederland. Horeca-exploitan- ten moeten net als gewone huis houdens hun afval gescheiden aanbieden. Maar zoals ook bij gezinnen het geval is, verdwijnt in restaurants en cafés veel af val in 'de verkeerde bak'. Zonder in detail te gaan, weetW. Ginjaar, secretaris van de Schouwse afdeling, dat de af valinzameling binnen de be drijfstak op een aantal punten verbeterd kan worden. „Niet ie dereen houdt zich zo goed aan de regels. Als een horeca-onder- nemer het volgens de letter van de wet zou doen, zou hij op zijn achterplaats zeven of acht con tainers nodig hebben." Na overleg met de achterban be sloten de bestuursleden daarom het idee van het onderzoek voor te leggen aan de provincie. „Daar viel het meteen in het goede pulletje", stelt de secreta ris. De directie Milieu heeft het plan opgepakt en in overleg met de Schouwse afdeling uitge werkt, Het project bevindt zich nu in de laatste fase van het voorbereidingstraject. Deze week zal een extern bureau aan gewezen worden, dat het onder zoek voor de directie Milieu zal uitvoeren. Voor het project worden steek proefsgewijs tussen de 25 en 30 ondernemers benaderd. Onder meer wordt bekeken of binnen hun bedrijf überhaupt afval ge scheiden wordt en zo niet, wat daar de oorzaak van is. Wanneer het onderzoek is afgerond, zal het bureau in een rapport met aanbevelingen een oplossing voor de geconstateerde proble men aandragen. Volgens Ginjaar is het niet de bedoeling de honderddertig le den met het project op de vin gers te tikken. „In tegendeel zelfs. Als ondernemer heb je te maken met tal van kosten. Hier mee willen we een handreiking doen om één onderdeel van die kosten te beheersen." Als eige naar van Schouwse Pot weet Ginjaar dat het scheiden van het bedrijfsafval weliswaar 'iets meer werk' is, maar dat het te- gelijktijd een besparing in de kosten is. In zijn optiek zijn de onderne mers dan ook met het onderzoek gebaat. De verwachting is im mers dat gemeenten binnen af zienbare tijd meer gaan toezien op de naleving van regels, die voor ondernemers zijn opge steld ten aanzien van het ge scheiden aanbieden van afval. „We willen ze met dit project een stap voor zijn. Het is des on dernemers iets met de resulta ten te doen", aldus Ginjaar. Een paar in dracht waagt een dansje tijdens de opening van het nieuwe onderkomen van Ons Boeregoed in Kruiningen. door Mieke van der Jaqt foto Willem Mieras KRUININGEN - Zoveel boerengoed, daar was zelfs het nieuwe onderkomen van de vereniging Ons Boere goed in Kruiningen te klein voor. Voor de opening, zaterdag door gedeputeerde G. de Kok en senator H. Eversdijk, moest er een grote party tent half op straat worden gezet om talrijke vertegen woordigers van alle Zeeuwse klederdrachten te herbergen. Bij de feestelijke opening waren de kleder drachtdragers ruim in de meerderheid, slechts een en keling was 'op z'n burgers'. Ons Boeregoed, een ver eniging die de afgelopen tien jaar hard aan de weg heeft getimmerd, kreeg de voormalige brandweerga rage in Kruiningen om er een eigen plek te scheppen. Ook aan het boerenhuis werd hard getimmerd. De le den blijken niet alleen de klederdracht van de voorva deren in ere te hebben gehouden, maar ook bouwkun dige vaardigheden die dreigen te verdwijnen. Zonder hulp van buitenaf wisten de Boeregoedleden de gara ge om te vormen tot een doelmatig gebouw met de trekken van een Zeeuwse schuur. Behalve een ruime zaal, waar het koor en het volksdansclubje kunnen oefenen en waar bijeenkomsten kunnen plaatsvin den, zijn er in het gebouw ruimten voor kledingopslag en documentatie. De koninklijke harmonie EMM zorgde voor feestelijke muziek, samen met enkele le den die op het trekorgel de Klok van Arnemuiden en andere toepasselijke krakers lieten klinken. door Ben Jansen MIDDELBURG - De gevolgen van de liberalisering op de elek triciteitsmarkt voor leveran ciers van groene stroom staan vandaag (maandag) centraal op de algemene ledenvergadering van windenergievereniging Zeeuwind. W. Zweemer van'het REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H, Hoving E L. Ramakers M.J. van den Broek K.L, de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl netwerkbedrijf van Delta Nuts bedrijven houdt er een inleiding over. Vooruitlopend op een vrije elek triciteitsmarkt voor particulie ren, voorzien in 2004, wordt in 2001 de markt voor groene stroom vrijgegeven. Particulie ren kunnen dan zelf hun leve rancier van groene stroom kie zen. Dit betekent dat Zeeuwind voor de vraag komt te staan of ze zelfstandig de markt op moet gaan. De nu voor de deur staan de veranderingen geven Zeeuwind in principe de moge lijkheid een bij haar oprichting gekoesterde gedachte tot uit voering te brengen: de door windmolens geproduceerde stroom rechtstreeks aan de le den leveren. De windenergie vereniging is evenwel voor het zelfstandig af zetten van haar groene stroom aangewezen op het bestaande elektriciteitsnet. Onder welke voorwaarden daarvan gebruik kan worden gemaakt, is een be langrijk vraagstuk voor Zeeuwind. Vandaar de uitnodi ging aan Zweemer. De ledenvergadering van Zeeuwind heeft plaats in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het gedeelte van de vergadering over het trans port van groene stroom begint om 20.15 uur. MIDDELBURG - In de Tho maskapel aan de Vrijlandstraat 98 in Middelburg is zaterdag 16 december een kinderfeest. Er is muziek, theater en voor ieder bezoekertje een presentje. Het feest duurt van 14 tot 16 uur. Wethouder De Haas opent De Keet door een spandoek weg te halen. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Jongeren in de Vlissingse binnenstad hebben een overdekte hang plek. Wethouder Henk de Haas opende za terdagmiddag De Keet op het terrein van de buurt- en speeltuinvereniging de Oude Stad aan de Paardenstraat. De Keet is voor jongeren die te oud zijn voor de speeltuin. Deze groep had nog geen eigen plek in de binnenstad. Na schooltijd en in het weekend waren ze op de boulevard en in de Walstraat te vinden. Wijkwethouder De Haas deed de jongeren bij de opening 32 cd's cadeau. Remo (13) en Kevin (15) namen ze in ontvangst, Beide jongens staken samen met andere leeftijd genoten menig vrij uurtje in het schilderen en inrichten van de Keet, De jongeren blij ven de komende tijd mede-verantwoorde lijk voor het onderhoud en beheer van de hangplek. Het jeugdhonk kostte 26.000 gulden. De ge meente trok tienduizend gulden uit voor het initiatief. Het Juliana welzijnsfonds droeg negenduizend gulden bij. De vereniging de Oude Stad bracht de rest van dg kosten op. VLISSINGEN - Drie mannen zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden nadat zij betrokken waren bij een schadegeval. Het gaat om twee Vlissingers en een Middelbur ger, in leeftijd variërend van 17 tot en met 19 jaar oud. Het drietal zat in een auto die omstreeks half één die nacht tegen een geparkeerde auto reed op de Hermesweg in Vlissingen. Een getuige zag het stel uit de auto stappen en ervandoor gaan. Even later konden ze worden aangehouden. De auto waarin de mannen reden, bleek even daarvoor te zijn gestolen van de Hermesweg. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. VROUWENPOLDER - Een 18-jarige Arnemuidenaar is te gen vijf uur in de vroege zaterdagmorgen van weg geraakt op de Polredijk bij Vrouwenpolder. De man verloor in een bocht de macht over het stuur en kwam onder aan de dijk in een sloot tot stilstand. De onfortuinlijke automobilist werd met nek- en rugklachten overgebracht naar het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De man had volgens de politie niet gedronken. VLISSINGEN - Onoplettendheid van een 56-jarige Vlissing se automobiliste heeft zaterdagochtend tot een kettingbot sing geleid op de kruising Sloeweg/Veerhavenweg in Vlissin gen. De Vlissingse wilde afslaan richting Oost-Souburg. Voor haar stonden drie auto's te wachten voor het verkeerslicht. De bestuurster remde te laat, waardoor een botsing ontstond. Geen van de automobilisten raakte gewond. De schade is on bekend. VLISSINGEN - In de tropische winkel in de Scheldestraat in Vlissingen heeft zaterdagavond korte tijd brand gewoed. Het vuur ontstond in de keuken. Voorbijgangers merkten rond tien uur rookontwikkeling op in de winkel. De gealarmeerde brandweer rukte met twee wagens uit. Volgens officier van dienst S. Vermeulen ging het om een smeulend vuurtje in de keuken waar maaltijden voor de verkoop worden klaarge maakt. De brandweer moest de winkeldeur inslaan om tot de keuken te kunnen doordringen. Het brandje was binnen en kele minuten onder controle. De schade bedraagt enkele dui zenden guldens. BURGH - HAAMSTEDE - Ed Verhage uit Burgh-Haamstede, beter bekend als de 'Zeeuwse Frank Sinatra', is in de strijd om de Sinatra Society Award 2000 derde geworden. Deze wed strijd van de landelijke Sinatra vereniging (ISSH) vond zater dagavond plaats in AmsterdamDe acht deelnemers brachten ieder drie liedjes uit het oeuvre van Ol' Blue Eyes ten gehore. De optredens werden door een jury beoordeeld op tal van as pecten. Hoewel de stem van Verhage als twee druppels water op die van The Voice lijkt, bracht hem dat niet de eindover winning. „Het was geen imitatiewedstrijd", zegt de jurist uit Burgh-Haamstede. Zo vertolkte hij zelf het nummer 'High Hopes', bijgestaan doorzijn drie nichtjes. BRUINISSE - Een 21-jarige man uit Papendrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 18-jarige Zierikzeeënaar aangevallen met een metalen staaf. Zijn slachtoffer liep kneuzingen op. Zij hadden een week eerder ruzie gehad. voor verbeteringen. Het anders denken over veiligheid en na tuur speelt een belangrij ke rol in de adviezen die voor de diverse wateren worden gegeven. Daarbij gaat het onder meer om het instellen van een getij op de Grevelingen, maatregelen tegen de zandhonger en het inlaten van zoet water uit het Volkerak in de Oosterschelde, het opho gen van platen in de Voordelta, verdere ontwikkeling van na tuur in de Westerschelde, het te gengaan van verstoring in het Markiezaatsmeer, verbinden van het Veerse Meer met de Schenge en, via de Sloekreek, met de Westerschelde, inlaten van Oosterscheldewater in de Binnenschelde, verbeteren wa terkwaliteit in het Volkerak/ Zoommeer. Het rapport maakt duidelijk waarom, naast het waarborgen van de veiligheid, alle inspan ningen nodig zijn. De Delta is een knooppunt van drie inten sief gebruikte ecologische ver bindingswegen. Van noord naar zuid loopt de Oost-Atlantische trekroute. Tussen 2,5 en 5 mil joen vogels zijn kortere of lan gere tijd afhankelijk van de Del ta. Van oost naar west stromen de rivieren naar de Noordzee en voeren slib en allerlei wateror ganismen mee Ook is de Delta via de warme golfstroom ver bonden met de Atlantische Oce aan, waarbij organismen over grote afstanden in de Delta te recht komen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Alle Zeeuwse dijken zijn in 2000 op Del tahoogte. Ze voldoen aan de vei ligheidsnorm van 1/4000, dat wil zeggen de kans dat er een keer per 4000 jaar in Zeeland een grote overstroming op treedt. Het klimaat verandert echter en daardoor stijgt de zee spiegel. Ook daalt de bodem. Daardoor zijn voortdurende in vesteringen nodig om de veilig heid op peil te houden. Dat kan niet louter meer door het verho gen en versterken van de dijken. Er moet worden nagedacht over een nieuw veiligheidsdenken. Want wat zegt het dat de dijken in 2000 voldoen aan de normen van de Wet op de Waterkering, hoeveel zekerheden bieden zij nu werkelijk? En wat als er iets misgaat? Om deze vragen te kunnen beantwoorden gaat de Technische Adviescommissie voor de Waterkeringen normen ontwikkelen. Aan de hand daarvan kunnen de overstro mingskansen en de overstro mingsrisico's worden berekend. Uitgangspunten zijn het kijken naar alle manieren waarop dijk vakken binnen één dijkring kunnen falen en kijken naar het grondgebruik binnen de dij kring. Anders denken over de veilig heid betekent ook een andere benadering van de natuur. De laatste jaren groeit het besef dat rekening houden met de natuur niet alleen belangrijk is in eco logisch opzicht, maar dat het vaak een noodzaak is. Als het keurslijf te strak wordt, barst de natuur eruit, zoals enkele jaren geleden de Maas buiten de oe vers trad. Erbij komt dat de na tuur door de Deltawerken veel moet inleveren: er zijn veel in- tergetijdegebieden verloren ge gaan, er zijn veel abrupte over gangen -van zout naar zoet die veel planten en dieren niet over leven, schorranden en oevers kalven af, er is overvoeding en zuurstofloosheid, door inpolde ring zijn schorren en slikken verloren gegaan. Eén en ander meldt het Rijksin stituut voor Kust en Zee in het rapport Delta 2000een inven tarisatie van de huidige situatie in de Delta wateren. Alle wate ren worden uitgebreid beschre ven, met inbegrip van kansen en bedreigingen, noodzakelijke onderzoeken en aanbevelingen (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN Middelburg: Dinsdag 19 dec. aanvang 14 00 uur I kapitale schilderijen, kunst en I antiek veiling in de Schouwburg Kijkdagen: maandag 18 dec. van 15.00 tot 20.00 uur dinsdagmorgen 19 dec. van 10.00 tot 11.30 uur voor de veilingaanvang. Rijk geïllustreerde catalogus met meer dan 60 kleurenfoto's aan de zaal. J Veilingmeester A. I. Verhage I 10118-627639 - gsm 06-290473391

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 9