Besluit Barak verrast Israël PZC Gore's advocaten roken zege Stemmentombola vergiftigt politieke atmosfeer in VS Nobel-laureaat Kim geeft naamgenoot uit Noord-Korea pluim Kuffuor wint eerste ronde in Ghana Tientallen doden in Tsjetsjenië Land in februari naar stembus na ontslagaanvraag premier Tudor drijft Roemenen in armen van Iliescu Stena controleert alle auto's Antonio Todde (111) oudste Estrada beticht van roof losgeld Sharif balling in Saoedi-Arabië Uitleveringsverzoek Stroessner Belastingdienst maandag 11 december 2000 ACCRA - De Ghanese opposi tieleider John Agyekum Kuffu or heeft de eerste ronde van de donderdag gehouden presi dentsverkiezingen gewonnen, maar hij heeft niet genoeg stem men gehaald om een tweede ronde overbodig te maken. Dat is gisteren bekendgemaakt, nadat de stemmen in 199 van de tweehonderd kiesdistricten wa ren geteld. Kuffuor haalde 48,4 procent van de stemmen en zal het in de tweede ronde moeten opnemen tegen de kandidaat van de regerende partij, vice- president John Atta Mills, die uitkwam op 44,8 procent. De tweede ronde moet binnen drie weken worden gehouden. AP GROZNY - Bij een bomaanslag in Tsjetsjenië zijn zaterdag ze ker 21 doden en veertig gewon den gevallen. Een autobom ont plofte bij een moskee in het dorp Alchan-Joert ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny. Alle slachtoffers waren burgers. Het was de bloedigste aanslag in de opstandige deelrepubliek in meer dan een jaar. Het Russi sche leger beweert dat Tsje tsjeense rebellen achter de aan slag zitten. Een generaal zei dat de krijgsheren Basajev, Khat- tab en de Tsjetsjeense president Maschadov het brein zijn achter de aanslag. Vier mensen zijn ge arresteerd. Rusland stuurde ruim een jaar geleden troepen naar Tsjetsje nië in een nieuwe poging het streven naar onhankelijkheid de kop in te drukken. Regelma tig zijn Russische troepen het doelwit van aanslagen door Tsjetsjenen die strijden voor on afhankelijkheid. AFP/AP van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Israëlische pre mier Barak heeft dit weekeinde onverwacht zijn ontslag inge diend bij president Katsav. Dat betekent dat de Israëliërs in fe bruari naar de stembus moeten om een nieuwe premier te kie zen. Of oud-premier Netanjahu, die ook een gooi wil doen naar het premierschap, deel kan ne men, is nog niet duidelijk. In de opiniepeilingen heeft Ne tanjahu een ruime voorsprong op Barak maar volgens de hui dige kieswet mag hij het niet te gen hem opnemen. Barak kon digde zaterdagavond aan af te treden en zich herkiesbaar te stellen. Volgens de wet mogen aan zo'n verkiezing alleen Knesset-le- den deelnemen. Netanyahu heeft na zijn nederlaag tegen Barak, vorig jaar mei, zijn zetel opgegeven. Sindsdien heeft hij miljoenen verdiend aan com missariaten in het bedrijfsleven en in het Amerikaanse lezingen circuit, activiteiten die hij niet had kunnen combineren met een Knesset-lidmaatschap. Netanyahu deed gisteravond een beroep op de Knesset om zo snel mogelijk een voorstel voor het uitschrijven van vervroegde verkiezingen aangenomen te krijgen. Dat zou hem namelijk in staat stellen alsnog deel te ne men aan de premiersverkiezing, vooropgesteld tenminste dat hij erin slaagt het leiderschap van de Likoed over te nemen van Ariel Sharon. Smerige truc Israël leek zich tot zaterdag op te maken voor gecombineerde premier- en parlementsverkie zingen medio volgend jaar. De Likoed noemt het plotselinge aftreden van Barak 'een smerige Aksa-intifada. „Ik heb besloten opnieuw het vertrouwen van het Israëlische volk te vragen", zei de premier. „Ik wil een nieuwe volmacht om het volk naar vre de, veiligheid en een betere sa menleving te leiden." Gistermiddag al ging hij naar president Katsav om de daad bij het woord te voegen. Zijn ont slag gaat morgenmiddag offici eel in. Binnen zestig dagen daarna, waarschijnlijk op 6 fe bruari, zal Israël naar de stem bus gaan om een nieuwe minis ter-president te kiezen. GPD Benjamin Netanyahu. truc'. Barak zei gisteren dat hij een voorstel zal steunen dat het voor iedereen mogelijk maakt in alle omstandigheden aan een premiersverkiezing deel te ne men, maar dat leek een nogal vrijblijvende belofte. Voor zo'n wetswijziging is een betrekke lijk lange procedure nodig en een meerderheid van 61 van de 120 Knesset-leden. Vervroegde Knesset-verkiezin- gen lijken een reëlere mogelijk heid. De eerste van drie stem mingen daarover is tien dagen geleden gehouden. Maar ook hier dringt de tijd. De Knesset- verkiezing zou op dezelfde da- foto Menahem Kahana/EPA turn moeten worden gehouden als de verkiezing van de minis ter-president. Baraks Arbei derspartij liet gisteren al weten geen behoefte te hebben aan nieuwe parlementsverkiezin gen. Ook andere Knesset-leden lijken nu minder geneigd hun zetel in de waagschaal te stellen dan tien dagen geleden. Barak motiveerde zijn aftreden zaterdagavond door te zeggen dat een snelle premiersverkie zing in het belang van het land is. Lange en rumoerige campag nes zouden ongewenst zijn, ze ker nu het land in een crisis is gedompeld door de Palestijnse door Cees van Zweeden BOEKAREST - Roemenië lijkt te zijn ontkomen aan het juk van een man die had verklaard het land 'met het machinegeweer' te zullen besturen. Vadim Tudor, een ultranationalistische, anti semitische homohater, kreeg gisteren bij de verkiezingen vol gens de eerste peilingen dertig procent van de stemmen. Als die voorspelling vandaag wordt be vestigd, dan mag de ex-commu nist Ion Iliescu zich de nieuwe president noemen. Iliescu (7 0) was na de revolutie van 1989 ook al president. Zijn zesjarige presidentschap werd als een ramp beschouwd door de kiezers, die hem in 1996 lieten vallen. Onder zijn opvolger, de gematigde rechtse Constanti- nescu, zakte het land nog verder weg in het economische moeras. Daarmee schiep Constantines- cu het klimaat voor de wederop standing van Iliescu. Aanvankelijk leek het erop dat Iliescu de verkiezingen al in de eerste ronde zou beslechten. Maar hij bleef twee weken gele den steken op 37 procent van de stemmen, omdat de ultranatio- nalist Tudor 28 procent kreeg. Een terugkeer van Iliescu werd voorafgaand aan de eerste ron de door diplomaten in Boeka rest als weinig minder dan een ramp beschouwd. Maar naast Tudor wordt de ex-communist, die economische hervormingen wil bevriezen, als een geschenk uit de hemel gezien. De meeste Roemenen zijn slech ter af dan bij de val van het com munisme elf jaar geleden, toen zij al de armste Oost-Europea nen waren. Het gemiddelde in komen is 250 gulden per maand, de inflatie nadert de vijftig procent. En blijkens een recente peiling had tweederde van de Roemenen het afgelopen jaar zijn arts moeten omkopen om behandeld te worden, en had eenderde steekpenningen be taald aan de politie. Nachtmerrie Voor velen legde het wanbeheer van Iliescu tussen 1990 en 1996 de basis voor de economische chaos en de corruptie die nu heerst. Maar de opmars van Va- dim Tudor dwong veel gematig de kiezers in de armen van de ex-communist. Mircea Mihala- che, een 22-jarige student, zei gisteren: „Zelfs in mijn ergste nachtmerrie, had ik nooit ge dacht dat ik ooit voor Iliescu zou stemmen. Maar vandaag kan ik alleen de minste van de twee kwaden kiezen." GPD Bush zwaait naar aanhangers. door John Wanders WASHINGTON - Volgens de advocaten van vice-president Al Gore was hun cliënt zater dag hard op weg om zijn ach terstand op Bush goed te ma ken. Het Hooggerechtshof van Florida verkleinde Gore's ach terstand vrijdag tot minder dan tweehonderd stemmen. In de eerste uren van de hertellin gen van zaterdag boekte Gore al een nettowinst van 58 stem men, verklaarde Gore's topad vocaat David Boies. Wat later zette het Hooggerechtshof in Washington een streep door de hertellingen. Het Bush-kamp bestreed dat er sprake was van stemmenwinst voor Gore. Bush' advocaten- team sprak er overigens schan de van dat Boies en zijn assis- fotoTannen Maury/EPA Het echtpaar Gore tracht de moed er in te houden. tenten een cijfer hadden genoemd. De rechter had het bekendmaken van de resulta ten van gedeeltelijke tellingen nadrukkelijk verboden. Vanmiddag om vijf uur Neder landse tijd hoort het federaal Hooggerechtshof de argumen ten aan in de beroepszaak die Bush vrijdag aanspande tegen het vonnis van het Hoogge rechtshof van Florida. Het ziet er slecht uit voor Gore. Rechter Antonin Scalia, een van de vijf conservatieve leden van het Hooggerechtshof die voor het stopzetten van het tellen stem de, constateerde in een toelich ting op zijn besluit: 'Vanzelf sprekend suggereert het besluit van de meerderheid dat klager (Bush) voor dit hof een substantiële kans heeft op suc ces.' Scalia zou die opmerking volgens juridische waarne mers nooit hebben gemaakt als hij niet op voorhand zeker was dat het hof Gore's gooi naar het Witte Huis zal torpederen. Twijfelachtig Volgens de meerderheid van het hof is het twij f elachtig of de stemmen die zaterdag in Flori da werden geteld geldige stem men zijn. Het is niet de goede weg voor een democratie om eerst de stemmen te tellen en pas daarna te wegen of die stemmen mogen meetellen in de einduitslag, schrijft Scalia in zijn toelichting. Een derge lijke aanpak zou volgens hem 'onherstelbare schade' toe brengen aan een eventuele re- gering-Bush en aan de VS: „Omdat het een schaduw werpt over wat hij (Bush) be schouwt als zijn rechtmatige verkiezingszege. Komt Scalia's voorspelling uit en vernietigt het federaal Hooggerechtshof het vonnis dat het hoogste rechtscollege van Florida vrijdag uitbracht, dan lijkt Bush verzekerd van de verkiezingsoverwinning. Maar gezien de krappe verhou dingen in het Hooggerechtshof dienen Gore's advocaten slechts nog één lid van dat hof te overtuigen van hun gelijk. De aandacht richt zich van daag naar verwachting vooral op rechter Anthony Kennedy, die bij omstreden zaken al va ker de doorslag gaf. Kennedy werd in 1988 benoemd door de Republikeinse president Ro nald Reagan. Maar ook in het onwaarschijn lijke geval dat de verhoudin gen in het Hooggerechtshof alsnog omslaan in Gore's voor deel, is het twijfelachtig of er voor de Democraten voldoende tijd zal resteren om de duizen den omstreden stembiljetten in Florida na te tellen. Morgen dienen de 25 kiesmannen van foto Doug Mills/AP Florida formeel te worden aan gewezen. In het Democratische kamp was aan de vooravond van de hoorzitting van het Hooggerechtshof dan ook sprake van groot pessimisme. Verschillende Gore-fans we zen erop dat zeven van de ne gen leden van het Hoogge rechtshof werden benoemd door de Republikeinse presi denten Nixon, Ford, Reagan en Bush senior1. „De door pa Bush benoemde rechters kiezen nu voor zoon Bush", klonk het bit ter. Maar de twee opperrech ters die Bush senior tijdens zijn ambtstermijn als president be noemde, bleken in werkelijk heid ook verdeeld: rechter Da vid Souter stemde tegen het stoppen van het tellen van de stemmen in Florida, rechter Clarence Thomas stemde voor. GPD door John Wanders WASHINGTON - Het hertellen van stembiljetten in Florida was zaterdag een paar uur gaande - in opdracht van het hoogste rechtscollege in deze sleu- telstaat - toen het dramatische nieuws uit Washington over de televisiescher men flitste: het United States Supreme Court had het speelbord weer omge gooid. Niks tellen. Meteen stoppen. De stemverhouding in het federaal Hooggerechtshof bedroeg vijf tegen vier, waarmee voor iedereen duidelijk werd dat het hoogste rechtscollege van de VS al even verdeeld is over de uitslag van de presidentsverkiezingen als de rest van het land. Het is oorlog tussen Republikeinen en Democraten. Het is oorlog tussen de wetgevende en de rechterlijke macht in Florida. En het is oorlog binnen de hoogste rechtscolleges van Florida en de Verenigde Staten. Dit ongekend spannende verkiezingsjaar slaat diepe gaten in de fundamenten onder de Amerikaanse samenleving. Clintons opvolger, die volgens de grondwet op 20 januari moet worden geïnaugureerd, zal de rafelige wonden die blootliggen moeten zien te helen. Het lijkt erop dat de Republikein Geor ge W. Bush die zware taak krijgt toebe deeld - al kende dit bizarre verkie- zingsproces de laatste weken zoveel duizelingwekkende wendingen dat niets nog met zekerheid valt te voor spellen. De uiteindelijke winnaar mag hopen dat de verliezer zich grootmoe dig zal neerleggen bij de uitslag van de finale en in een geloofwaardige televi sieboodschap zal oproepen tot herstel van de nationale eenheid. Wonden Amerikanen hebben een opvallend ta lent voor het helen van collectieve wonden. Hun onverwoestbaar geloof in vooruitgang heeft het land in zijn nog jonge geschiedenis al over vele hobbels heen geholpen, Maar de uit gangspositie van Amerika's 43ste pre sident blijft hoogst ongelukkig. De legitimiteit van Clintons opvolger is binnen en buiten de VS op voorhand dubieus. Dat is na 20 januari niet zo maar van tafel. Daarvoor is de atmos feer in politiek Washington ook te zeer vergiftigd. De helft van het land meent dat Gore de meeste stemmen kreeg in Florida In Democratische ogen stelt Bush alles in het werk om te voorkomen dat de stem men worden geteld, bang als hij is dat zijn minuscule voorsprong zal verdwij nen als sneeuw voor de zon. De Gore- aanhangers voelen zich gesteund door de wetenschap dat hun kandidaat lan delijk gezien de meeste stemmen kreeg. De suggestie dat Bush het Witte Huis probeert te stelen wordt nog versterkt door het feit dat de Republikeinen in Florida achter cruciale knoppen zitten. Om te beginnen Bush' broer Jeb, die de gouverneur is van deze sleutelstaat. Daarnaast partijgenote Katherine Harris, die in Florida verantwoordelijk is voor het verkiezingsproces. En dan is er de door Republikeinen gedomineer de wetgevende vergadering van Flori da, die Bush in de komende dagen ei genhandig' de 25 kiesmannen van deze staat wil toespelen - wat in potentie haaks staat op de wil van de kiezers. Knoeiwerk De andere helft van Amerika meent juist dat Gore het Witte Huis probeert te stelen. En wel middels de fabricatie van stemmen. Het hertellen van stem men is knoeiwerk, onderstreept het Bush-kamp al ruim dertig dagen. On geldige stemmen worden in Florida uitgeroepen tot zogenaamd geldige stemmen. In de helft van het land klinkt de echo van die stelling. Voor het gerechtsgebouw van Tallahassee, de hoofdstad van Florida, zwaaide vrij dag een demonstrant met een bord waarop de tekst: 'Het stelen van stem men is hoogverraad. De straf voor hoogverraad is de dood.' Toegegeven, dit laatste is een extremistisch geluid, LONDEN - De Britse veerbootmaatschappij P&O Stena Line gaat alle auto's en bussen op haar veerdienst tussen Calais en Dover controleren op het vervoeren van illegale immigranten. Dat heeft zij zaterdag bekendgemaakt. Sinds woensdag controleert de maatschappij alle vrachtwa gens. Volgens een woordvoerder wil Stena Line klanten be schermen die tijdens de overtocht worden gedwongen illegale immigranten mee te nemen. De illegalen zoeken andere ma nieren voor de oversteek nu de vrachtwagens zo streng wor den gecontroleerd. Sinds woensdag zijn op de veerboten al ze ventig verstekelingen gevonden. RTR/AFP TIANA - Op 111-jarige leeftijd heeft Antonio Todde zaterdag thuis in zijn dorp je Tiana op het Italiaanse eiland Sardinië een schrijven gekregen van de samenstellers van het Guiness Book of Records. Daarin bevestigen ze dat hij de oudst leven de man ter wereld is. Todde is geboren op 22 januari 1889. Hij blijft het grootste deel van de dagin zijn bed en praat nauwelijks nog. Maar zijn gezondheid is uitstekend, aldus zijn oudste dochter Laura. Nederlands oudste is J.R Bos uit Rotterdam (109). EFE/ANP HAMBURG - President Estrada van de Filipijnen, tegen wie al een afzettingsprocedure wegens het aannemen van smeer geld loopt, heeft zich verrijkt met de gijzelingsaffaire op het eiland Jolo. Dat heeft Der Spiegel zaterdag gemeld. De helft van het totale bedrag van circa twintig miljoen dollar verdween volgens het blad in de zakken van Estrada en zijn onderhandelaar Aventajado; Estrada pikte acht miljoen in, Aventajado twee, Duitse agenten hebben volgens Der Spiegel de onderhandelingen afgeluisterd. Zij kwamen er achter dat de losprijs kennelijk van de kant van de regering werd opge dreven, niet door de rebellen. President Estrada kondigde gisteren aan dat hij ter gelegen heid van het christelijke jubeljaar alle doodvonnissen op de Filipijnen zal laten omzetten in levenslange gevangenisstraf fen. DPA/AP RIYAD - De voormalige Pakistaanse premier Nawaz Sharif, die in oktober 1999 door het leger wegens corruptie en wanbe leid werd afgezet en sindsdien gevangen zat, is gisterochtend vrijgelaten en als balling vertrokken naar Saoedi-Arabië. De regering van generaal Musharaf liet Sharif gaan na be middeling van een lid van de Saoedische koninklijke familie, die zich bereid had verklaard de ex-premier op te nemen. De regering in Islamabad zei dat besloten was het vonnis van Sharif van levenslange celstraf om te zetten in ballingschap. Volgens berichten heeft Sharif voor vertrek afstand moeten doen van eigendommen ter waarde van zo'n 250 miljoen gul den en heeft hij een boete moeten betalen van zo'n 1,25 mil joen gulden. AP ASUNCION - Een rechter in Paraguay heeft zaterdag de uit levering gevraagd van oud-dictator Alfredo Stroessner en diens ex-minister van Binnenlandse Zaken Sabino Augusto Montanaro. Stroessner leeft in Brazilië in ballingschap en Montanaro verblijft in Honduras. Stroessner en Montanaro moeten volgens rechter Ruben Da- rio Frutos terecht staan op beschuldiging van de verdwijning van een politieke gevangene in de jaren zeventig. Beide man nen leven in ballingschap sinds 1989. AFP van onze redactie buitenland OSLO - De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede ontvangen voor zijn inspanningen om Noord- en Zuid-Korea met elkaar te ver zoenen. In zijn dankwoord gaf hij zijn Noord-Koreaanse colle ga Kim Jong-il een compliment voor diens bereidheid om met het zuiden te praten. Het Zuid-Koreaanse staats hoofd (75) werd geroemd voor zijn inzet voor mensenrechten en democratie in heel Azië. „Ik beloof jullie plechtig dat ik de rest van mijn leven zal opof feren voor de rechten van de mens en vrede in mijn land en de rest van de wereld", reageerde Kim Dae-jung. De Zuid-Kore aanse president had eerder ver klaard dat hij de Nobelprijs lie ver had willen delen met zijn Noord-Koreaanse collega, met wie hij eerder dit jaar een histo rische topontmoeting had. „De ze top was niet alleen mijn ver dienste en was zeker een van de belangrijkste redenen dat ik de prijs kreeg", aldus Kim. De betrekkingen tussen beide landen zijn aanzienlijk verbe terd. De twee Korea's hebben kantoren in eikaars hoofdste den geopend en hebben een ak koord getekend over het weer in gebruik nemen van een spoor verbinding. Ook hadden er herenigingen plaats van familieleden die el kaar sinds de Korea Oorlog, die van 1950 tot 1953 werd uitge vochten, niet meer hadden ge zien. RTR/AP (Advertentie) maar het onverholen dreigement in de richting van Gore tekent de mate waar in de emoties oplopen. Het federaal Hooggerechtshof leek tot zaterdag bij uitstek in de positie waar in het een geloofwaardig eind zou kun nen breien aan de chaos. Maar nu het hof zelf zo diep verdeeld blijkt, komt ook die autoriteit in het geding. De De mocratische senator Patrick Leahy uit Vermont meent zelfs dat de geloof waardigheid van het Supreme Court door de uitspraak van dit weekeinde dermate is aangetast, dat het nog jaren zal duren eer het morele gezag van 's lands hoogste rechtscollege zal zijn hersteld. Die opmerking kun je terzijde schuiven als partijpolitieke propaganda van een gefrustreerde Gore-supporter. Zoals het Bush-kamp een dag eerder al even vileine uitspraken deed over het Hoog gerechtshof van Florida. Maar intussen rijst de vraag of de winnaar van deze presidentsverkiezingen wer kelijk beter af is dan de verliezer. GPD Rente (studie)schulden en het nieuwe belastingstelsel. De rente op een schuld die is aangegaan voor andere doeleinden dan de eigen woning, is vanaf 1 januari 2001 niet langer aftrekbaar. Dus ook de rente op een schuld die is ontstaan via de Wet Studiefinanciering kan na 1 januari 2001 niet meer van de belasting worden afgetrokken. In verband hiermee wordt het rentetarief voor deze schulden vanaf 2001 verlaagd. Voor rente op studieschulden die niet onder de Wet Studiefinanciering vallen, is een over gangsregeling getroffen. Dit geldt ook voor schulden voor ziekte- en ïnvaliditeitskosten. Tot en met 2005 kan de rente op dergelijke schulden nog worden afgetrokken. Antwoord op uw vragen. Voor uitgebreide informatie kunt u kijken op Internet: www.belastingdienst.nl/2001. Met vragen kunt u terecht bij de BelastingTelefoon voor particulieren, 0800 - 0543. Dit nummer is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5