't Duumpje tegen bedrijvenpark PZC Opening in boerenstijl Zoeken naar het onbrekende bordje Zeeuwind bespreekt liberalisering markt Dorpsraad Biervliet en Driewegen zoeken nieuwe bestuurders Stichting Cultuur moet Aardenburg interessanter maken Koren en fanfare trekken veel publiek Provincie bekijkt afvalscheiding Schouwse horeca Kerstnachtshow en jaarmarkt in Axel Walcherse kok grijpt naast titel Protest tegen teloorgang natuurwaarden bij Eede maandag 11 december 2000 zlO door Ben Jansen MIDDELBURG - De gevolgen van de liberalisering op de elek triciteitsmarkt voor leveran ciers van groene stroom staan, vandaag (maandag) centraal op de algemene ledenvergadering van windenergievereniging Zeeuwind. W. Zweemer van het netwerkbedrijf van Delta Nuts- door Barend Pelgrim EEDE - De West-Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermings vereniging 't Duumpje is tegen de voorgenomen uitbrei ding van bedrijvenpark De Vlaschaard in Eede. De ge meenteraad van Sluis-Aarden- burg beslist deze maand over de aankoop van nog eens twaalf hectare grond om het terrein uit te breiden. liet perceel heeft in het huidige bestemmingsplan de functie van agrarisch gebied met na tuurwetenschappelijke waarde; verder ligt er binnen het gebied een beschermde dijk. 't Duum pje vindt het niet acceptabel dat dit moet wijken voor bedrijvig heid. Volgens wethouder G. van Daele (ruimtelijke ordening) loopt de natuurclub te zeer op de zaken vooruit. Het bijna twaalf hectare grote perceel dat Sluis-Aardenburg wil kopen, ligt aan de Eedeweg tussen de Hazewegeling en de Dopersweg. Daarvoor wordt de gemeenteraad een krediet van bijna 1,8 miljoen gulden ge vraagd. Het college van B en W is van plan om in de herziening van het bestemmingsplan de uitbreiding van de Vlaschaard planologisch in te passen. Streekplan Volgens woordvoerder T. Aer- nouts van de werkgroep plano logie van 't Duumpje handelt de gemeente met uitbreiding van de Vlaschaard echter in strijd met het provinciale streekplan, dat Voor lokale bedrijventerrei nen een maximale oppervlakte van vijf hectare toestaat. Bo vendien mag een dergelijk be- drijfspark enkel dienen voor lo kale ondernemers, terwijl algemeen bekend is dat de loca- DISHOEK - Meesterkok Sjaak Jobse (47) uit Dishoek is de titel Mister Catering misgelopen. Jobse deed eind vorige week als enige Zeeuw mee aan een wed strijd van het vakblad Catering Magazine in Amsterdam. Jobse was genomineerd in de categorie grootkeuken/institu tioneel. Jobse is hoofd voe- dingsdienst bij het Jacob Rog geveenhuis in Middelburg. De titel ging naar Wim Kruithof, manager restauratieve voorzie ningen bij de Stichting Zorgin stellingen Grootmeent in Naarden, Jobse reageerde te leurgesteld. „Ikben zelf culinair bezig, terwijl Kruithof meer fa brieksmatig werkt. Daar bleek echter de voorkeur van de jury vaak te liggen." door Frank Gijsel AARDENBURG - Aardenburg krijgt een Stichting Cultuur. De nieuwe stichting moet de kik- kerstad doen uitgroeien tot een plek waar kunst en geschiedenis centraal staan. Nadat vorig jaar de Vereniging Ondernemend Aardenburg met de verschillende taakgroepen werd opgericht, gaf het gemeen tebestuur van Sluis-Aarden burg een werkgroep onder leiding van wethouder J. Boog aard de opdracht het culturele en folkloristische aanbod te in ventariseren. Verder zou ze wer ken aan de uitbouw van culture le voorzieningen en plannen smeden voor een bredere cultu rele infrastructuur. Er werden allerlei suggesties gedaan waarbij de geschiedenis van Aardenburg een grote rol moest spelen. Hierbij werd ge dacht aan de Romeinse tijd, maar ook aan de Middeleeuwen en Aardenburg als Hanzestad en plek waar veel pelgrims kwa men. Het idee werd gelanceerd om van Aardenburg een poëzie- stad te maken. Hiervoor worden thematische routes ingesteld. Zo komt er volgend jaar een om megang met gedichten van de achttiende eeuwse Aarden- burgse dichteres Petronella Moens. In de daarop volgende jaren zullen er telkens routes bij komen, zoals een Zeeuwse bedrijven houdt er een inleiding over. Vooruitlopend op een vrije elek triciteitsmarkt voor particulie ren, voorzien in 2004, wordt in 2001 de markt voor groene stroom vrijgegeven. Parliculie- tie door zijn ligging (vlakbij de grens en de expresweg N49) en de lage grondprijs Vlaamse be drijven aantrekt, Een ander bezwaar van 't Duumpje is dat door de uitbrei ding van de Vlaschaard een be schermde dij k en een gebied met landschappelijke waarde moe ten wijken voor asfalt, beton en bedrijfsloodsen. De gemeente is en een liefdesgedichtenroute. Naast de poëzie moeten histori sche prenten als basis dienen voor muurschilderingen en stadsaankleding Er wordt tevens al hard gewerkt aan de invulling van een Cultu reel Weekend met als hoogte punt een beeldenroute, die zal worden aangelegd langs en in de tuinen van monumentale en particuliere panden, samen met een uitvoering in de Sint Baafs. De Sint Baafs moet volgens de initiatiefnemers een multifunc tionele plaats krijgen. Door de inzet van een groot aantal vrij willigers zullen jaarlijkse eve nementen in de vorm van arran gementen gestalte krijgen om zo samen met het Zeeuws Orkest en de Matthaus Passion een on derdeel te vormen van het cultu reel aanbod, Alle plannen worden uiteenge zet in het rapport Een nieuw cultureel palet. De stichting re kent op een gemeentelijke bij drage van ruim 29.000 gulden. Donderdag behandelt de ge meenteraad het voorstel. De presentatie van de Stichting Cultureel Aardenburg vindt vrijdag 15 december plaats in de Doopsgezinde Vermaning te Aardenburg. Gastsprekers zijn Krista Maria Willems van de provinciale dienst cultuur van de provincie West-Vlaanderen en Karei Segers, directeur van het cultureel centrum Schar- poord te Knokke-Heist. ren kunnen clan zelf hun leve rancier van groene stroom kie ken. Dit betekent dat Zeeuwind voor de vraag komt te staan of ze zelf standig de markt op moet gaan. De nu voor de deur staande ver- weliswaar van plan de betref fende dijk planologisch in te passen, maar volgens Aernouts kan het niet de bedoeling zijn dat het bijzonder stukje polder land ingeklemd raakt tussen be drijven. Aernouts vindt dat dat de ge meenteraad van Sluis-Aarden burg tegen het voorstel moet stemmen. In het raadsvoorstel door Richard Hoving KOUDEKERKE - Dinny Geer- lofs uit Kamperland erfde een servies van haar tante. Op de serviezenbeurs in Koudekerke zocht ze zondag naar de ontbre kende ontbijtbordjes. Geerlofs is één van de ruim vijf honderd bezoekers van de beurs die het afgelopen weekeinde voor de derde keer werd gehou den in de boerderij Het Blauwe Hof aan de Breeweg. De ontbijt bordjes zijn volgens haar zoek geraakt toen haar oom en tante gingen scheiden. Op de servie zenbeurs vindt de Kamperland- se ze niet terug. „Jammer. Ik ga met lege handen weer naar huis." Naast complete serviezen wor den op de beurs ook losse kopjes, schoteltjes, borden, glaswerk, bestek en zilvergoed te koop aangeboden. Een Middelburgse die samen met haar man naar het Blauwe Hof is gekomen, heeft wel succes. Ze koopt acht glazen onderzetters van een halve eeuw oud voor 1,50 gul den per stuk. Ellen Bil slaat het allemaal met een glimlach gade. Bil kwam drie jaar geleden op het idee van een serviesbeurs, toen ze zich realiseerde dat veel mensen een tweede, ongebruikt servies in de kast hebben staan. De Amsterdamse Tineke Zijl stra is met een vriendin uit Mid delburg naar Koudekehke geko men. Zijlstra koopt voor 75 gulden een dertigdelig servies van een onbeduidend merk. Vol gens haar is het een 'enig ser vies'. „Ik was meteen verkocht anderingen geven Zeeuwind in principe de mogelijkheid een bij haar oprichting gekoesterde ge dachte tot uitvoering te bren gen: de door windmolens gepro duceerde stroom rechtstreeks aan de leden leveren. De wind- zijn B en W volgens hem verre van volledig bij de planbe schrijving. In de stukken staat bijvoorbeeld niets vermeld over de landschapswaarde. Hij wijst er verder op dat de provincie nooit deze uitbreiding van de Vlaschaard nooit zal toestaan, 't Duumpje zal bezwaar aanteke nen tegen een raadsbesluit. Aer nouts vindt dat B en W 't Duum- toen ik het zag staan." De Am sterdamse brengt haar aankoop voorlopig nog even onder in Middelburg. „Ik moet met de trein terug. Met een servies on der de arm gaat dat niet." energievereniging is evenwel voor het zelfstandig afzetten van haar groene stroom aange wezen op het bestaande elektri citeitsnet. Onder welke voor waarden daarvan gebruik kan worden gemaakt, is een belang- pje meer moet betrekken in de voorbereidende fase van plan nen. Wethouder G. van Daele hekelt de opmerkingen van 't Duumpje. „ïkvoel erniksvoor 't Duumpje toestemming te vra gen bij alles wat de gemeente cloet. Ik heb gezegd in de com missievergadering grondgebied dat er een groene zone komt bij de inrichting en dat er rekening De borden, kommen en schalen van Zijlstra worden van tafel gehaald en vervangen door een 38-delig Rörstrandservies. Het Zweedse servies staat een paar minuten uitgestald als een echt- rijk vraagstuk voor Zeeuwind. Vandaar de uitnodiging aan Zweemer. De ledenvergadering van Zeeuwind heeft plaats in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het gedeelte van de vergadering over hel trans port van groene stroom begint om 20.15 uur. wordt gehouden met die waar den." Van Daele zegt dat 't Duumpje haar beurt moet af wachten om inspraak te leve ren. „Er zijn procedures in dit land. Ze zullen hun kans krij gen, maar wij hebben onze verantwoordelijkheid, zij de hunne." De raad vergadert don derdag 14 december over de uit breiding van De Vlaschaard. paar uit Koudekerke komt bin nenlopen. Voor 125 gulden wis selt het van eigenaar. „Leuk hé", zegt initiatiefneemster Geer lofs. „Het staat nog niet op tafel of het wordt verkocht. door Barend Pelgrim BIERVLIET - De dorpsraad voor Biervliet en Driewegen is op zoek naar nieuwe bestuur ders. Enkele leden treden nog dit jaar terug uit de organisatie en daarmee slinkt het ledenaan tal tot elf. Vanavond, maandag, houdt de Biervlietse dorpsraad zijn openbare jaarvergadering en daarbij kunnen aspirant-le den zich verkiesbaar stellen. In een open brief aan de dorpe lingen wijst het bestuur van de dorpsraad op het belang van de dorpsvertegenwoordiging. Zo worden problemen in het Zeeuws-Vlaamse dorp tijdig gesignaleerd en worden overhe den, verenigingen en instellin gen geadviseerd bij beleidsma tige aangelegenheden. Secretaris Johan van Opdorp vindt dat Biervliet zich de laat ste jaren prima heeft geprofi leerd en dat er goede relaties zijn opgebouwd met het Ter- neuzense college van B en W, de politieke raadsfracties en de plaatselijke ondernemersver eniging. „Dat de dorpsraad zich een eigen plekje heeft verwor ven en regelmatig wordt ge raadpleegd door zowel de be- doorEdy de Witte SINT JANSTEEN - In een goed gevulde parochiekerk kregen de aanwezigen zondagmiddag te horen wat St. Jansteen op muzi kaal gebied in petto heeft. Drie plaatselijke koren en de fanfare St. Jan presenteerden zich tij dens 'Steen Muzikaal'. In het kader van het 105-jarig bestaan nam de fanfare de orga nisatie op zich. De muziekver eniging werd bijgestaan door de Belgische solist Daniël van Quickelberghe. Hij ging onder meer met O Sole Mio, Santa Lu cia en Funiculi-Funicula op de Italiaanse toer. Het ouderen- koor De Herfstklanken speelde door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De provincie gaat een onderzoek laten uitvoeren naar de (ge scheiden) afvalinzameling on der horeca-ondernemers. Aan de hand van de resultaten zullen oplossingen voor verbeteringen worden aangereikt. Het onder zoek start naar verwachting in januari als proefproject op Schouwen-Duiveland. Het onderzoek is een initiatief van de afdeling Schouwen-Dui veland van Koninklijke Horeca Nederland. Horeca-exploitan- ten moeten net als gewone huis houdens hun afval gescheiden aanbieden. Maar zoals ook bij gezinnen het geval is, verdwijnt in restaurants en cafés veel af val in 'de verkeerde bak'. Zonder in detail te gaan, weet W. Ginjaar, secretaris van de Schouwse afdeling, dat de af valinzameling binnen de be drijfstak op een aantal punten verbeterd kan worden. „Niet ie dereen houdt zich zo goed aan de regels. Als eenhoreca-onder- nemer het volgens de letter van door Edy de Witte AXEL - Axel staat donderdag 14 december in het teken van de jaarmarkt en de kerstnachts how. Van 's morgens tot 's avonds laat bruist het in het centrum van de activiteiten. Burgemeester J. Mulder ver richt om 9.30 uur de opening van de jaarmarkt in de grote tent naast het stadhuis. Even la ter beginnen de keuringen van het aangevoerde rundvee, de paarden, schapen en geiten. In zaal De Graanbeurs is er vanaf 12.00 uur een doorlopende kleindierententoonstelling. In verband met het speciale karak ter (de tiende editie) begint de Kerstmarkt al om 14.00 uur. In de sfeervol versierde winkel straten staan kraampjes opge steld met allerlei attributen voor het kerstfeest. Een kunst en hobbymarkt, alsmede om lijstende activiteiten, vormen- onderdeel van de kerstshow. Er volking als instanties wijst erop dat het instituut Dorpsraad steeds belangrijker wordt." Dat standpunt werd onlangs nog onderschreven door burge meester R. Barbé van Terneuzen toen de relaties met de diverse kernen werden besproken in het open overleg over de herinde ling van Zeeuws-Vlaanderen. De Biervlietse dorpsraad zorg de er in de afgelopen jaren onder meer voor dat er een columbari um kwam op de begraafplaats, dat het straatbeeld met lan taarnpalen werd opgefrist, en dat kleuterbureau en de plaat selijke pinautomaat behouden konden worden. Verder werden inspraakrondes georganiseerd over het dorpsbos, verkeersaan- passingen en Rijksweg N61. Van Opdorp: „De insteek is altijd ge weest, 'beter met elkaar praten dan over elkaar'. Wie zegt er nu nog dat je geen invloed kan uit oefenen?" Op de agenda van de jaar-verga dering staan behalve de verkie zing van nieuwe leden de stand van zaken rond het Biervlietse dorpsbos en het toekomst-be leidsplan voor monumenten in Biervliet. De bijeenkomst van avond vindt plaats in het Dorps huis en begint om 20.00 uur. enkele kerstliedjes. Het Grego- riuskoor zong de Gregoriaanse gezangen van de adventstijd. Het plaatselijke dameskoor bracht werk van Mendelssohn en Mozart. Steen muzikaal kreeg een indrukwekkend slot met een samenzang van alle ko ren, solist van Quickelberghe en de fanfare. Zij vertolkten Con quest of Paradise van Vangelis. De jubilerende fanfare nodigde na afloop de toehoorders uit in de oefenlocatie Den Bombar don. Daar kon men bij een drankje nog wat napraten, Voorzitter J. van Eek van St. Jan vond het tevens een goede gele genheid om de banden tussen de koren, de muziekvereniging en de bevolking aan te halen. de wet zou doen, zou hij op zijn achterplaats zeven of acht con tainers nodig hebben. Na overleg met de achterban be sloten de bestuursleden daarom het idee van het onderzoek voor te leggen aan de provincie, „Daar viel het meteen in het goede pulletje", stelt de secreta ris. De directie Milieu heeft het plan opgepakt en in overleg met de Schouwse afdeling uitgewerkt. Het project bevindt zich nu in de laatste fase van het voorberei dingstraject. Deze week zal een extern bu reau aangewezen worden, dat het onderzoek voor de directie Milieu zal uitvoeren. Voor het project worden steek proefsgewijs tussen de 25 en 30 ondernemers benaderd. Onder meer wordt bekeken of binnen f hun bedrijf überhaupt afval ge scheiden wordt en zo niet, wat daar de oorzaak van is. Wanneer het onderzoek is afgerond, zal het bureau in een rapport met aanbevelingen een oplossing voor de geconstateerde proble men aandragen. is een demonstratie honden voetbal en een koeienverfwed- strijd voor kinderen. De jeugd kan zich creatief uitleven op en kele grote houten koeien. Een clown op stelten zoekt zijn weg tussen het publiek. Kerstman nen delen cadeautjes uit en tegen de avond worden de vuur potten aangestoken. De brand weer verzorgt demonstraties. In de Nederlands Hei-vormde kerk zingt het koor Sas Chante kerst liedjes. Het museum en de molen zijn voor het pub hek geopend. Bur gemeester J. Mulder reikt om 19.30 uur in de Molenhof de Gouden Erpel uit aan een per soon of instelling die zich voor Axel verdienstelijk heeft ge maakt. Zeeuws-Vlaamse arties ten presenteren zich op enkele podia op het marktterrein. In de tent bij het stadhuis treden om 21.30 uur de Zingende Fresia's op. Deze knotsgekke band boekte eerder veel succes bij de Bamisfeesten in Kloosterzande. Een paar in dracht waagt een dansje tijdens de opening van het nieuwe onderkomen van Ons Boeregoed in Kruiningen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Zoveel boerengoed, daar was zelfs het nieuwe onderkomen van de vereniging Ons Boere goed in Kruiningen te klein voor. Voor de opening, zaterdag door gedeputeerde G. de Kok en senator HE versdijk, moest er een grote party tent half op straat worden gezet om talrijke vertegen woordigers van alle Zeeuwse klederdrachten te herbergen. Bij de feestelijke opening waren de klederdrachtdra gers ruim in de meerderheid, sle'chts een enkeling was 'op z'n burgers'. Ons Boeregoed, een vereniging die de afgelopen tien jaar hard aan de weg heeft getimmerd, kreeg de voor malige brandweergarage in Kruiningen om er een ei gen plek te scheppen. Ook aan het boerenhuis werd hard getimmerd. De le den blijken niet alleen de klederdracht van de voorva deren in ere te hebben gehouden, maar ook bouwkun dige vaardigheden die dreigen te verdwijnen. Zonder hulp van buitenaf wisten de Boeregoedleden de garage om te vormen tot een doelmatig gebouw met de trekken van een Zeeuwse schuur. Behalve een ruime zaal, waar het koor en het volks- dansclubje kunnen oefenen en waar bijeenkomsten kunnen plaatsvinden, zijn er in het gebouw ruimten voor kledingopslag en documentatie. De koninklijke harmonie EMM zorgde voor feestelijke muziek, sa men met enkele leden die op het trekorgel de Klok van Arnemuiden en andere toepasselijke krakers lieten klinken. Speuren naar een compleet servies voor een zacht prijsje. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44