Verzet tegen afsluiten Burchstraat Kunst vult kerk in Hengstdijk PZC PZC Deltahoogte is slechts de eerste stap Hulst ontvangt nieuwe inwoners Vrijwilligster krijgt pauselijk lintje Diaken Van Geloof verruilt pastoresteam voor Blaauwe Hoeve Rabo-directeur keert niet terug Sluis-Aardenburg huldigt sporters Brons voor Zeeuwse Sinatra Autodieven in de kraag gevat Kettingbotsing in Vlissingen Felle reactie ondernemers op verkeersbesluit Oostburg Ruildag Bob-controle levert veertien boetes op Kerstbomen weg Klant slaat buschauffeur AARDENBURG - De op non-actief gezette directeur A. Veer man van de Rabobank Aardenburg-Eede keert hoe dan ook niet terug in zijn functie als directielid in West-Zeeuws- Vlaanderen. Veerman en Rabobank Nederland zijn in het weekeinde tot overeenstemming gekomen over een nieuwe functie binnen de nationale organisatie. Vanavond vindt in Aardenburg een bijzondere algemene ledenvergadering plaats over het wegsturen van Veerman door het plaatselijke bestuur van de bank. De bijeenkomst, die gehouden wordt op aandrang van leden die het niet eens zijn met de op non-ac tiefstelling van Veerman, gaat gewoon door. Deze verontruste Rabo-leden, hoofdzakelijk ondernemers, eisten de terugkeer van de directeur in zijn positieDe raad van toezicht en het be stuur leggen maandagavond ondanks de oplossing toch ver antwoording af voor de door hun genomen beslissing. AARDENBURG - De gemeente Sluis-Aardenburg zal in het voorjaar van 2001 haar sportlieden en teams die in de afgelo pen periode een kampioenschap hebben behaald in het zon netje zetten tijdens de jaarlijkse sporthuldiging. Ter opluiste ring wordt een sportvereniging in de gelegenheid gesteld haar sport te promoten. Personen en teams die voor huldiging in aanmerking komen, dienen vóór 5 januari bij de ambtenaar van sport van de gemeente Sluis-Aardenburg te zijn aange meld. BURGH - HAAMSTEDE - Ed Verhage uit Burgh-Haamstede, beter bekend als de 'Zeeuwse Frank Sinatra'is in de strijd om de Sinatra Society Award 2000 derde geworden. Deze wed strijd van de landelijke Sinatra vereniging (ISSH) vond zater dagavond plaats in Amsterdam. De acht deelnemers brachten ieder drie liedjes uit het oeuvre van Ol' Blue Eyes ten gehore. De optredens werden door een jury beoordeeld op tal van as pecten. Hoewel de stem van Verhage als twee druppels water op die van The Voice lijkt, bracht hem dat niet de eindover winning. „Het was geen imitatiewedstrijd", zegt de jurist uit Burgh-Haamstede. Zo vertolkte hij zelf het nummer 'High Hopes', bijgestaan door zijn drie nichtjes. Hoewel hij uiter aard liever met de hoofdprijs naar de Schouwse Westhoek was teruggekeerd, is hij tevreden met het behaalde resultaat. „Ik ben er blij mee." VLISSINGEN - Drie mannen zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden nadat zij betrokken waren bij een schadegeval. Het gaat om twee Vlissingers en een Middelbur ger, in leeftijd variërend van 17 tot en met 19 jaar oud. Het drietal zat in een auto die omstreeks half één die nacht tegen een geparkeerde auto reed op de Hermes weg in Vlissingen. Een getuige zag het stel uit de auto stappen en ervandoor gaan. Even later konden ze worden aangehouden. De auto waarin de mannen reden, bleek even daarvoor te zijn gestolen van de Hermesweg. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld. VLISSINGEN - Onoplettendheid van een 56-jarige Vlissing- se automobiliste heeft zaterdagochtend tot een kettingbot sing geleid op de kruising Sloeweg/Veerhavenweg in Vlissin gen. De Vlissingse wilde afslaan richting Oost-Souburg. Voor haar stonden drie auto's te wachten voor het verkeerslicht. De bestuurster remde te laat, waardoor een botsing ontstond. Geen van de automobilisten raakte gewond. De schade is on bekend. door Edy de Witte HENGSTDIJK - De parochiekerk van Hengstdijk stond afgelopen weekeinde in het teken van de kunst. Zestien kunste naars exposeerden hun werk in het bede huis. Met onder meer hun olieverf- en acrylschilderingen, aquarellen, tekenin-, gen, keramiek, sieraden, toneelkostuums en werken in gemengde technieken gaven zij uiting aan hun kunstzinnige kwalitei ten. „De propaganda en de mogelijkheid con tacten te leggen is voor deze kunstenaars mooi meegenomen", zei A. Hogenboom van het organiserende Midzomerfeestco mité Hengstdijk. „Hoofddoel is echter geld bij elkaar te sprokkelen voor de res tauratie en het onderhoud van de kerk. Hiervoor stelden de deelnemers belange loos negentien werken beschikbaar. Door het kopen van loten maakte het publiek kans om met een kunstwerk naar huis te gaan." Wethouder van cultuur F. van Driessche van de gemeente Hontenisse verrichtte vrijdagavond de opening van het interna tionale kunstweekend. De Belgische kun stenaar Thierry Lauwers installeerde aan de rand van het dorp zijn project 'Future roads'. De in een boom opgehangen en door een schijnwerper belichte objecten symboliseerden zijn bezorgheid over de ontwikkelingen in het verkeer en het mi lieu. Burgemeester A. Vogelaar van Hontenisse kreeg tijdens de bijeenkomst nog het eer ste exemplaar van de herziene versie van 'De geschiedenis van Hengstdijk' aange boden. In dit boekje staan onder meer ge gevens over de kerk, de inventaris en de kerkschatten. De expositie trok zaterdag en zondag veel publiek. De kinderen kon den op een kinderatelier een babbeltje maken met een kunstenaar en zich ook creatief uitleven. Zondagmorgen verzorgde het vocaal en semble La Chorale in de kerk een kerst concert. Gezien de verkoop van de loten heeft de derde editie van het kunstweek- einde volgens A. Hogenboom weer een leuk bedrag in het laatje gebracht voor de H. Catharina kerk. Naast dit kunstzinnig festijn houdt het organiserende comité- jaarlijks ook een Midzomerfeest in Hengstdijk. maandag 11 december 2000 Hoor Barend Pelgrim OOSTBURG - Ondernemers in de Burchtstraat in Oostburg ageren massaal tegen de toe komstige afsluiting van hun straat. Het college van burge meester en wethouders heeft een verkeersbesluit genomen om aan de zijde van het Raad huisplein de zaak te versperren en het centrum tot wandelge bied te maken. Zowat twintig winkeliers uit Burchtstraat, Eenhoornplant soen en Raadhuisplein hebben een bezwaarschrift aan de ge meente gestuurd. Morgen, dins dag, zullen de ondernemers in een hoorzitting hun grieven toe lichten. Volgens C. van der Have van Juwelier 't Goudoppertje is de wijze van optreden door het Oostburgse college ronduit re gentesk. Het draagvlak onder de ondernemers om het centrum autovrij te maken is volgens hem dan ook nihil. Een bij wijze van proef gehouden tijdelijke afsluiting van twee weken, af gelopen zomer gehouden, is il lustratief voor de handelswijze van de gemeente, aldus Van der Have. „Er is geen enkel onder zoek gedaan. Zomaar, pats- boem dichtgegooid, zonder eni ge vorm van telling vóór, tijdens of na die sluiting. Dus dit besluit is nergens op gebaseerd." Door het verdwijnen van het au toverkeer verdwijnt, zo meent Van der Have, de sociale contro le in het centrum buiten winkel openingstijd en zal de verkeers veiligheid ernstig te lijden hebben van scooterrijdende en fietsende jeugd, van skeeleren- de jongeren en mensen op meta len vouwstepj es. KIELDRECHT - De Kiel- drechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag 17 december de maandelijkse ruildag in feest zaal St. Michiel aan de Beuken laan in Kieldrecht. Van 8.30 tot 12.00 uur worden ruilobjecten aangeboden. Ook is er een infor matiestand en uitleendienst ter beschikking van de bezoekers. De juwelier wijst erop dat in de aanloop naar de reconstructie van het Oostburgse centrum - kosten 2,1 miljoen - was over eengekomen dat de Burcht straat vrij bereikbaar zou blijven voor bezoekende en pas serende automobilisten en is er door winkeliers met het oog op die afspraak juist fors geïnves teerd in het uiterlijk van win kels. „Blijkbaar kan het uitzicht van passerende auto's de ambtenarij en de bestuurders in het ge meentehuis niet behagen", oor deelt Van der Have. „Wat de ge meente nu doet, is het eenzijdig opleggen van een maatregel. Je hebt als ondernemer blijkbaar niks in te brengen, maar zo werkt het niet." De vrees onder winkeliers is vooral dat de klant door het autoverbod voor een snelle boodschap Oostburg voortaan links laat liggen. Veel van de bedrijven hebben een re giofunctie voor de omliggende dorpen en worden per auto be zocht. De consument zou echter niet bereid zijn om enkele tien tallen meters te lopen om het winkelhart te bezoeken, is de veronderstelling van de winke liers. Dat het in de Burchtstraat on veilig zou zijn door de passeren de auto's en automobilisten er het parkeer- en stopverbod goeddeels negeren, vindt Van der Have geen gegronde reden om de zaak af te sluiten. „Zoek het dan in een oplossing voor piekmomenten, wanneer het erg druk is." Investering Wethouder L. Wille (verkeer) vindt dat B en W een zorgvuldig afgewogen besluit hebben ge nomen. „Wij zijn de gesprekken met ondernemers zeker niet uit de weg gegaan, integendeel. Het is mij echter een doorn in het oog wanneer een investering van 21 miljoen naar de filistijnen wordt gereden. De Burchtstraat is bovendien van ons allemaal en niet alleen van de onderne mers. We hebben er heel lang over gedaan om tot deze inrich ting te komen; ik zie elke dag de bevestiging - met al die gepar keerde auto's in de Burchtstraat - dat we als college een goed be sluit hebben genomen." Bezoekers konden loten kopen, waarmee een van de tentoongestelde werken in de parochiekerk van Hengstdijk kon worden gewon nen. foto Peter Nicolai door Edy de Witte HULST - Ruim 160 nieuwe in gezetenen van de gemeente Hulst hebben zaterdagmiddag kennis gemaakt met hun nieuwe woonplaats en het college van burgemeester en wethouders. Na de ontvangst met koffie of thee in het stadskantoor heette burgemeester A. Kessen de nieuwelingen welkom. Kessen noemde het een memo rabele dag. „Nu men druk bezig is met de gemeentelijke herin deling, is na een enquête geble ken dat zo'n 80 procent van de inwoners van Koewacht graag bij Hulst wil worden ingelijfd. Zij willen hun keuze via een re ferendum bevestigen. Als we straks een rondrit door onze kernen gaan maken zullen we echter Koewacht nog maar niet in het programma opnemen. 'Voorlopig is dat te uitdagend", grapte de burgervader. Kessen bedankte de mensen dat ze inwoner zijn geworden van deze fraaie gemeente, met de hoofdkern Hulst als de meest REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Vlaamse stad van Nederland. Hij refereerde aan de afgelopen vrijdag zeer druk bezochte avondkerstmarkt, waar de ge moedelijke Bourgondische sfeer duidelijk tot uiting kwam. De belangstellenden maakten daarna in drie bussen een ruim anderhalf uur durende rondrit door de gemeente. Gidsen van de VW wezen onderweg op al lerlei wetenswaardigheden. Stadskantoor Aansluitend op de rondrit volg de een rondleiding door het stadskantoor. In de centrale hal draaide een promotiefilm van Hulst. De bijeenkomst werd in formeel afgesloten met een hap je en drankje. Het fenomeen dat nieuwe inwo ners van de gemeente officieel ontvangen worden, dateert al vanaf 1991. Kessen bracht deze kennismakingsbij eenkomsten mee uit zijn vorige gemeente Hontenisse. Jaarlijks komen er tussen de 800 en 900 inwoners bij in de gemeente. Daarentegen trekken er weer zo'n 750 weg. Gemiddeld betekent dit voor Hulst een positief saldo van on geveer 150 inwoners per jaar. door Barend Pelgrim HOEK - De 58-jarige Riet van Boom-Jacobs is tot haar eigen grote verrassing zondagoch tend gehuldigd met de pause lijke onderscheiding Pro Ec clesia et Pontifice. De versierselen werden haar door pastor E. Erpelinck uit gereikt tijdens de reguliere kerkdienst in de katholieke kerk in Hoek. Het initiatief om Van Boom voor te dragen voor de onder scheiding werd genomen door het parochiebestuur. De gebo ren Rotterdamse is al 25 jaar op verschillende fronten actief als vrijwilligster. In maart van dit jaar vierde ze al haar 25-ja- rig jubileum als onbezoldigd godsdienstlerares op de open bare school van Hoek. Daar naast bekommert ze zich om de voorbereiding van de kin deren op hun eerste communie en hun vormsel. Ook is ze lid van de stuurgroep van de ge loofsgemeenschap in Hoek. ,Riet is één van de poten waar op de Kruiskerk van Hoek draait", aldus secretaris I. van Driel van het kerkbestuur. „Een vrijwilliger die je moet koesteren." Pastoor Erpelinck reikt Riet van Boom-Jacobs de pauselijke onderscheiding uit. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Alle Zeeuwse dijken zijn in 2000 op Del tahoogte. Ze voldoen aan de vei ligheidsnorm van 1/4000, dat wil zeggen de kans dat er een keer per 4000 jaar in Zeeland een grote overstroming op treedt. Het klimaat verandert echter en daardoor stijgt de zee spiegel. Ook daalt de bodem. Daardoor zijn voortdurende in vesteringen nodig om de veilig heid op peil te houden. Dat kan niet louter meer door het verho gen en versterken van de dijken. Er moet worden nagedacht over een nieuw veiligheidsdenken. Want wat zegt het dat de dijken in 2000 voldoen aan de normen van de Wet op de Waterkering, hoeveel zekerheden bieden zij nu werkelijk? En wat als er iets misgaat? Om deze vragen te kunnen beantwoorden gaat de Technische Adviescommissie voor de Waterkeringen normen ontwikkelen. Aan de hand daarvan kunnen de overstro mingskansen en de overstro mingsrisico's worden berekend. Uitgangspunten zijn het kijken naar alle manieren waarop dijk vakken binnen één dijkring kunnen falen en kijken naar het grondgebruik binnen de dij kring. Anders denken over de veilig heid betekent ook een andere benadering van de natuur. De laatste jaren groeit het besef dat rekening houden met de natuur niet alleen belangrijk is in eco logisch opzicht, maar dat het vaak een noodzaak is. Als het keurslijf te strak wordt, barst de natuur eruit, zoals enkele jaren geleden de Maas buiten de oe vers trad, Erbij komt dat de na tuur door de Deltawerken veel moet inleveren: er zijn veel in- tergetijdegebieden verloren ge gaan, er zijn veel abrupte over gangen van zout naar zoet die veel planten en dieren niet over leven, schorranden en oevers kalven af, er is overvoeding en zuurstofloosheid, door inpolde ring zijn schorren en slikken verloren gegaan. Eén en ander meldt het Rijksin stituut voor Kust en Zee in het rapport Delta 2000een inven tarisatie van de huidige situatie in de Deltawateren. Alle wate ren worden uitgebreid beschre ven, met inbegrip van kansen en bedreigingen, noodzakelijke onderzoeken en aanbevelingen voor verbeteringen. Het anders denken over veiligheid en na tuur speelt een belangrijke rol in de adviezen die voor de diverse wateren worden gegeven. Daarbij gaat het onder meer om het instellen van een getij op de Grevelingen, maatregelen tegen de zandhonger en het inlaten van zoet water uit het Volkerak in de Oosterschelde, het opho gen van platen in de Voordelta, verdere ontwikkeling van na tuur in de Westerschelde, het te gengaan van verstoring in het Markiezaatsmeer, verbinden van het Veerse Meer met de Schenge en, via de Sloekreek, met de Westerschelde, inlaten van Oosterscheldewater in de Binnenschelde, verbeteren wa terkwaliteit in het Volkerak/ Zoommeer. Het rapport maakt duidelijk waarom, naast het waarborgen van de veiligheid, alle inspan ningen nodig zijn. De Delta is een knooppunt van drie inten sief gebruikte ecologische ver bindingswegen. Van noord naar zuid loopt de Oost-Atlantische trekroute. Tussen 2,5 en 5 mil joen vogels zijn kortere of lan gere tijd afhankelijk van de Del ta. Van oost naar west stromen de rivieren naar de Noordzee en voeren slib en allerlei wateror ganismen mee. Ook is de Delta via de warme golfstroom ver bonden met de Atlantische Oce aan, waarbij organismen over grote afstanden in de Delta te recht komen. HULST - Bij de eerste Zeeuws- Vlaamse Bob-actie, een groot scheepse alcoholcontrole, zijn in Hulst en omgeving in de nacht van vrijdag op zaterdag in totaal veertien mensen gesnapt. In de Hulsterloostraat in Nieuw-Namen werd het rijbe wijs van een Belgische vracht wagenchauffeur ingevorderd. De 55-jarige bestuurder uit Sint-Gillis-Waas kon zijn voer tuig niet tijdig stoppen, waar door agenten het vege lijf moesten redden door opzij te springen. Uit de blaastest bleek dat de chauffeur 4,5 keer te veel had gedronken. De man kreeg een dagvaarding en een rijver bod van twaalf uur. De politie controleerde 510 voertuigen. Het aantal drankrijders, veertien, viel der- halve mee. Een waarschuwing op de Hulster kerstmarkt speel de daarbij vermoedelijk een rol. Er werden drie rijbewijzen in genomen voor overmatig drankgebruik en verder werden zes bestuurders beboet omdat hun verlichting niet in orde was. Eén persoon werd gepakt omdat hij niet in bezit van een rijbewijs bleek. De Bob-controles duren nog tot en met eind februari. door Barend Pelgrim HULST - Pastor en diaken Kees van Geloof, teamleider in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, verlaat het pastoresteam van de regio. Van Geloof miste in toenemende mate het directe pastorale con tact met de gelovigen en maakt op 1 april 2001 de overstap naar bejaardentehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst, waar hij geeste lijk verzorger wordt. Hij volgt daar pastor N. Pollemans op, die vervroegd uittreedt. De scheidend pastor liet zijn vertrek bekend maken zondag ochtend tijdens de vieringen in de dertien kerken in het land van Hulst en Hontenisse. De pa rochiebesturen betreuren het opstappen van Van Geloof en roepen parochianen op om hun verantwoordelijkheid te nemen om een vitale geloofsgemeen schap te kunnen handhaven. Kees van Geloof voelde zich niet gelukkig in de rol die hij sinds enkele jaren vervulde en maakte daar ook geen geheim van. Een paar jaren geleden werd hij teamleider over de parochies in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Door zijn leidinggevende en or ganiserende functie kwam hij naar eigen zeggen in conflict met zijn eigenlijke ambt van de diaconie. „Het diaconaat is het ambt van de dienstbaarheid en niet het ambt van de leiding. Een diaken moet daar kunnen zijn waar mensen nood hebben: vanwege ziekte of ouderdom, vanwege verdriet, vanwege maatschappelijke en/of sociale situatie. Ik merk dat ik vanwege de functie van teamleider niet meer toekom aan de nabijheid van mensen die deze invulling van het diaconaat veronder stelt." Druk De diaken maakte in het week end bovendien kenbaar de druk van de reorganisatie van de re gio niet aan te kunnen en acht zichzelf niet geschikt om dit proces te sturen. Van Geloof heeft zijn dilemma voorgelegd aan bisschop Muskens, die hem TERNEUZEN - In de Noord straat in Terneuzen zijn zater dag negen kerstbomen gestolen. Een winkelier deed hiervan aangifte. de ruimte gaf om uit te kijken naar een functie die beter bij zijn profiel paste. Van Geloof zegt dat de positie van geestelijk verzorger in de Blaauwe Hoeve hem de kans biedt om dienst baar en nabij te zijn bij de kwetsbare mensen in onze sa menleving, namelijk de ouderen en zieken. Een opvolger voor Van Geloof voor de functie van teamleider is vooralsnog niet in beeld. TERNEUZEN - Twee passagiers hebben vrij dagmiddag in Terneuzen een buschauffeur be dreigd. Dat gebeurde bij een halte in Zuidlandstraat. Een man en een vrouw hadden te weinig strippen en daarom vroeg de bus chauffeur het duo bij te betalen. Dat zei te weinig geld bij zich te hebben. In de daarop volgende dis cussie sloeg de man de buschauffeur. Het tweetal, met hond, verliet daarop de bus. De vrouw bedreigde de be stuurder later met haar hond. (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN Middelburg: Dinsdag 19 dec. aanvang 14.00 uur kapitale schilderijen, kunst en antiek veiling in de Schouwburg Kijkdagen: maandag 18 dec. van 15.00 tot 20.00 uur dinsdagmorgen 19 dec. van 10.00 tot 11.30 uur voor de veilingaanvang. Rijk geïllustreerde catalogus met meer dan 60 kleurenfoto's aan de zaal. J Veilingmeester A. I. Verhage I 10118-627639 - gsm 06-290473391

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43