Studie naar afvalscheiding horeca Van afval een schip bouwen PZC Kerststal tot leven gewekt Zeeuwind bespreekt liberalisering markt Zeeuwland al jaar mild met verzoeken klussende huurders Provincie begint proefproject op Schouw en-Duiv eland Klant slaat buschauffeur Women's Aglow viert feest Walcherse kok grijpt naast titel Man krijgt klappen met staaf Kettingbotsing in Vlissingen Brons voor Zeeuwse Sinatra Auto's opengebroken Politie flitst 203 hardrijders maandag 11 december 2000 door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De provincie gaat een onderzoek laten uitvoeren naar de (ge scheiden) afvalinzameling on der horeca-ondernemers. Aan de hand van de resultaten zullen oplossingen voor verbeteringen worden aangereikt. Het onder zoek start naar verwachting in januari als proefproject op Schouwen-Duiveland. Het onderzoek is een initiatief van de afdeling Schouwen-Dui veland van Koninklijke Horeca Nederland. Horeca-exploitanten moeten net als gewone huishoudens hun afval gescheiden aanbieden. Maar zoals ook bij gezinnen het geval is, verdwijnt in restau rants en cafés veel afval in 'de 'verkeerde bak'. 'Zonder in detail te gaan, weet W. Ginjaar, secretaris van de Schouwse afdeling, dat de af valinzameling binnen de be drijfstak op een aantal punten verbeterd kan worden. „Niet ie dereen houdt zich zo goed aan deregels. Als een horeca-onder- nemer het volgens de letter van de wet zou doen, zou hij op zijn achterplaats zeven of acht con tainers nodig hebben." Na overleg met de achterban be sloten de bestuursleden daarom (Advertentie) KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN Middelburg: Dinsdag 19 dec. aanvang 14.00 uur kapitale schilderijen, kunst en antiek veiling in de Schouwburg Kijkdagen: maandag 18 dec van 15.00 tot 20.00 uur dinsdagmorgen 19 dec. van 10.00 tot 11.30 uur voor de veilingaanvang. Rijk geïllustreerde catalogus met meer dan 60 kleurenfoto's aan de zaal. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639 - gsm 06-29047339 TERNEUZEN - Twee passa giers hebben vrijdagmiddag in Terneuzen een buschauffeur be dreigd. Dat gebeurde bij een halte in Zuidlandstraat. Een man en een vrouw hadden te weinig strip pen en daarom vroeg de bus chauffeur het duo bij te betalen. Dat zei te weinig geld bij zich te hebben. In de daarop volgende discussie sloeg de man de bus chauffeur. Het tweetal, met hond, verliet daarop de bus. door Ben Jansen MIDDELBURG - De gevolgen van de liberalisering op de elek triciteitsmarkt voor leveran ciers van groene stroom staan vandaag (maandag) centraal op de algemene ledenvergadering van windenergievereniging Zeeuwind. W Zweem er van het netwerkbe- drijf van Delta Nutsbedrijven REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow I R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.ni e-mail: redactie@pzc.nl het idee van het onderzoek voor te leggen aan de provincie. „Daar viel het meteen in het goede pulletje", stelt de secreta ris. De directie Milieu heeft het plan opgepakt en in overleg met de Schouwse afdeling uitge werkt Het project bevindt zich nu in de laatste fase van het voorbereidingstraject. Deze week zal een extern bureau aan houdt er een inleiding over. Vooruitlopend op een vrije elek triciteitsmarkt voor particulie ren, voorzien in 2004, wordt in 2001 de markt voor groene stroom vrijgegeven. Particulie ren kunnen dan zelf hun leve rancier van groene stroom kie zen. Dit betekent dat Zeeuwind voor de vraag komt te staan of ze zelfstandig de markt op moet gaan. De nu voor de deur staan de veranderingen geven Zeeuwind in principe de moge lijkheid een bij haar oprichting gekoesterde gedachte tot uit voering te brengen: de door windmolens geproduceerde stroom rechtstreeks aan de le den leveren. De windenergievereniging is evenwel voor het zelfstandig" af zetten van haar groene stroom aangewezen op het bestaande elektriciteitsnet. Onder welke voorwaarden daarvan gebruik kan worden gemaakt, is een be langrijk vraagstuk voor Zeeuwind. Vandaar de uitnodi ging aan Zweemer. De ledenvergadering van Zeeuwind heeft plaats in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het gedeelte van de vergadering over het trans port van groene stroom begint om 20.15 uur. GOES- De interkerkelijke vrouwenkring Women's Aglow Fellowship hoiidt woensdag 13 december een feestelijke bijeen komst in de Oostkerk in Goes. Het thema is Ma ria was beschik baar.....en ik?? Het onderwerp wordt ingeleid door Corrv Mey er. Ina Hoebeke-Lemans zorgt voor de muziek. De samenkomst begint om 9.30 uur en er is kin deroppas geregeld. gewezen worden, dat het onder zoek voor de directie Milieu zal uitvoeren. Voor het project worden steek proefsgewijs tussen de 25 en 30 ondernemers benaderd. Onder meer wordt bekeken of binnen hun bedrijf überhaupt afval ge scheiden wordt en zo niet, wat daar de oorzaak van is. Wanneer het onderzoek is afgerond, zal door Famke van Loon BRUINISSE - Kerstkaarten, knuffelberen, armbandjes, hou ten speelgoed en poppenkleer- tjes liggen uitgestald in de kraampjes. Terwijl bezoekers bewonderdend langs de stalle tjes schuifelen, vertellen de ma kers van artikelen enthousiast over hun hobby. „Dat is toch het mooiste: van plastic afval zo'n schip bouwen." Het is zaterdagmorgen moeilijk een parkeerplaats te vinden rond sporthal De Vanger in het bureau in een rapport met aanbevelingen een oplossing voor de geconstateerde proble men aandragen. Volgens Ginjaar is het niet de bedoeling de honderddertig le den met het project op de vin gers te tikken. „In tegendeel zelfs. Als ondernemer heb je te maken met tal van kosten. Hier mee willen we een handreiking Bruinisse Want terwijl in het dorpshuis een kerstmarkt aan de gang is, zijn in de sporthal rond de tachtig hobbyisten, ver zamelaars en clubs uit Zeeland en West-Brabant bij elkaar ge komen voor de zeventiende Hobby-beurs Gouden Handen. In groten getale is het publiek naar de beurs gekomen om de demonstraties en tentoonstel lingen van de verschillende hobby's te aanschouwen. Veel bekijks trekken de mo delschepen van Scheepsmodel bouwvereniging Vlissingen (SMW). Jong en oud willen de doen om één onderdeel van die kosten te beheersen." Als eige naar van Schouwse Pot weet Ginjaar dat het scheiden van het bedrijfsafval weliswaar 'iets meer werk' is. maar dat het te- gelijktijd een besparing in de kosten is. In zijn optiek zijn de onderne mers dan ook met het onderzoek gebaat. De verwachting is im- klassieke en moderne vissers- kotters van dichtbij bewonde ren. Een enkeling kan het niet laten de modellen even aan te raken om te voelen van welk materiaal de kleine scheepjes gemaakt zijn. „Kijken met je handen op je rug", stelt één van de bouwers streng. De leden van de vereniging heb ben ieder immers veel vrije tijd in de bouw van deze schepen ge stoken en beschermen nu hun trotse bezit. „De Wolraad Wol- temade, daar ben ik nu drie jaar aan bezig. Hij is nu voor tachtig mers dat gemeenten binnen af zienbare tijd meer gaan toezien op de naleving'van regels, die voor ondernemers zijn opge steld ten aanzien van het ge scheiden aanbieden van afval. „We willen ze met dit project een stap voor zijn. Het is des on dernemers iets met de resulta ten te doen", aldus Ginjaar. procent klaar", vertelt J. Blaas- se. Enthousiast legt hij uit hoe hij aan de hand van tekeningen vanuit 'niks' het schip tot leven brengt. „Je probeert bij het bouwen zo veel mogelijk uit de winkel te blijven." Het zijn immers geen bouwpakketten, die de leden van de SMW in elkaar zetten. Een hekwerkje is te koop in de winkel, maar 'leuker' is het zelf met een soldeerbout aan de slag te gaan. „Je moet er echt geduld voor hebben, maar het is een soort besmetting: je bent dan lekker aan het knutselen." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Onder de huur ders op Schouwen-Duiveland bestaat een grote behoefte hun woning aan te passen aan hun eigen wensen. Dat blijkt uit het grote aantal aanvragen voor verbouwingen die het afgelopen jaar bij Woningcorporatie Zeeuwland zijn binnengeko men. Inmiddels wordt ook lan delijke meer en meer het strakke huurregime losgelaten. Tot nu toe waren huurders ver plicht bij het verlaten van het pand de woning terug te bren gen in de oorspronkelijke staat. Zo kon het gebeuren dat ie mand, die voor veel geld zijn badkamer had verfraaid, voor vertrek de sloophamer moest hanteren. Deze regeling heeft zijn langste tijd gehad. „In de corporatiewereld willen we af van het idee dat de woning in de oude staat teruggebracht moet worden", zegt A Tange, hoofd verhuurders- en bewonersza ken van Woningcorporatie Zeeuwland. De afgelopen jaren wordt door woningbouwcorporaties op tal van manieren geprobeerd het huren van een woning weer aan trekkelijk te maken. Zo gaan onder meer de reclamespotjes 'Ik huur!in op de voordelen van het huren ten opzichte van het kopen van een huis. Het idee om huurders meer vrijheid te geven bij de inrichting van hun huis, past ook in deze promotie-cam pagne. De Nederlandse Woonbond en Aedes, een vereniging waar het merendeel van de Nederlandse woningcorporaties bij aange sloten is, presenteerden vorige week de 'voorbeeldregeling', die deze vrijheid moet bewerkstel ligen Niet alleen hoeft de wo ning bij vertrek niet meer in de oude staat te worden terug ge bracht, maar tevens bepleit de ze regeling dat huurders een vergoeding krijgen, wanneer de verbouwing leidt tot een waar destijging van de woning. Systeem Voor Zeeuwland is deze versoe peling van de regels niets nieuws onder de zon Sinds 1 ja nuari van dit jaar hanteert de Schouwse woningcorporatie al een dergelijk systeem. „De be doeling hiervan is dat we huur ders net zo plezierig kunnen la ten wonen als kopers", aldus Tange. In overleg met Zeeuw land kan een huurder zijn wo ning aanpassen aan zijn eigen wensen. Dat er onder de huurders be hoefte is aan het 'eigen-maken' van hun huis blijkt uit de vele aanvragen die de woningcorpo ratie het afgelopen jaar heeft binnen gekregen. Tange kan geen exacte cijfers noemen, maar schat dat het om 'meer dan honderd' verzoeken gaat. Vaak willen zij de douche of keuken moderniseren, maar door de toename van het aantal huis houdelijke apparaten per gezin komt ook geregeld het verzoek binnen het aantal elektriciteits- groepen uit te mogen breiden Vooralsnog worden de initiatie ven van de klussende huurders van Zeeuwland niet beloond met een vergoeding. „We gaan er vanuit dat zij de verbeterin gen aanbrengen omdat ze het zelf graag willen." DISHOEK - Meesterkok Sjaak Jobse (47) uit Dishoek is de titel Mister Catering misgelopen. Jobse deed eind vorige week als enige Zeeuw mee aan een wed strijd van het vakblad Catering Magazine in Amsterdam. Jobse, hoofd voedingsdienst bij het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg, was met twee an deren genomineerd in de cate gorie grootkeuken/institutio neel. De titel ging naar Wim Kruit hof, manager restauratieve voorzieningen bij de Stichting Zorginstellingen Grootmeent in Naarden Jobse reageerde teleurgesteld op de uitslag van de competitie „Ik ben zelf culinair bezig, ter wijl Kruithof meer fabrieksma tig werkt. Uit de andere nomi naties bleek daar de voorkeur van de jury vaak te liggen." De Zeeuw vindt de nominatie door de branche een mooie er kenning, maar doet volgend jaar niet weer mee. „Je hebt geen invloed op de jury-beoor deling. Ik hou het liever bij kook wedstrijden De titel Mister Catering 2000 voor de winnaar van alle cate gorieën, ging naar Bob Hutten, directeur/eigenaar van Hutten Exclusieve Catering uit Veghel. Renesse in kerstsfeer. door Famke van Loon RENESSE - Kinderen leunen over het hekwerk om het ezeltje te kunnen aai en. De bewoners van de kerststal hou den van een afstandje een oogje in het zeil. Het stalletje doet verder wat verlaten aan. De herders zijn met de bokjes ver trokken en laten hun vee nu grazen op het grasveld rond de kerk van Renesse. De tijd van de kerstmarkten is weer aangebroken. De inwoners van Schou wen-Duiveland kregen zaterdag ruim schoots de gelegenheid in de feeststem ming te komen. Op diverse plekken op het eiland hadden ondernemers en ver enigingen een kerstmarkt georgani seerd. In Zierikzee konden zij terecht in gebouw De Harmonie terwijl in Zonne- maire en Bruinisse het dorpshuis in kerstsfeer was gebracht. Ook in Renes se nam de plaatselijke ondernemers vereniging alvast een voorschot op de komende feestdagen. Vanaf het Trans ferium reed een boemeltreintje naar het centrum van het dorp om het de gasten zo gemakkelijk mogelijk te maken. Dieren Eenmaal op de Kromme Reke aangeko men, werden zij verwelkomd door de dieren van kinderboerderij De Punt en de bewoners van Brugzicht. Voor deze gelegenheid hadden zij de kerststal.tot foto Marijke Folkertsma leven gebracht. De kerstmarkt zelf vond plaats in de grote tent naast de kerk. Hier klonken de bekende kerst liedjes en demonstreerden onderne mers de oude ambachten. Een waterig zonnetje stond hoog aan de hemel, maar ondanks het goede weer lieten de bezoekers, die zaterdag in gro ten getale naar de Westschouwse bad plaats waren getogen, zich de winterse lekkernijen als erwtensoep en oliebol len goed smaken. BRUINISSE - Een ruzie met een 21-jarige man uit Papen- drecht, een week geleden, heeft voor een 18-jarige Zierikzeeë- naarnog een staartje gekregen. De Zeeuw liep in de nacht van zaterdag op zondag met een paar vrienden in Bruinisse, toen hij de 21 -jarige tegen het lijf liep. Deze had hem met vijf man opgewacht en viel hem aan met een metalen staaf. De aanval resulteerde in diverse kneuzingen en zwellingen in het ge zicht. De man moest zich onder doktersbehandeling stellen. Zijn belager is even later aangehouden en in verzekering ge steld. VLISSINGEN - Onoplettendheid van een 56-jarige Vlissing- se automobiliste heeft zaterdagochtend tot een kettingbot sing geleid op de kruising Sloeweg/Veerhavenweg in Vlissin gen. De Vlissingse wilde afslaan richting Oost-Souburg. Voor haar stonden drie auto's te wachten voor het verkeerslicht. De be stuurster remde te laat, waardoor een botsing ontstond. Geen van de automobilisten raakte gewond. De schade is onbe kend. BURGH-HAAMSTEDE - Ed Verhage uit Burgh-Haamstede, beter bekend als de 'Zeeuwse Frank Sinatra', is in de strijd om de Sinatra Society Award 2000 derde geworden. Deze wed strijd van de landelijke Sinatra vereniging (ISSH) vond zater dagavond plaats in Amsterdam. De acht deelnemers brachten ieder drie liedjes uit het oeuvre van 01' Blue Eyes ten gehore. De optredens werden door een jury beoordeeld op tal van as pecten. Hoewel de stem van Verhage als twee druppels water op die van The Voice lijkt, bracht hem dat niet de eindover winning. „Het was geen imitatiewedstrijd", zegt de jurist uit Burgh- Haamstede. Zo vertolkte hij zelf het nummer 'High Hopes', bijgestaan doorzijn drie nichtjes. Hoewel hij uiteraard liever met de hoofdprijs naar de Schouwse Westhoek was terugge keerd, is hij tevreden met het behaalde resultaat. „Ik ben er blijTnee." DREISCHOR - Zaterdagmiddag hebben autokrakers op Schouwen-Duiveland op twee plaatsen hun slag geslagen. Tussen 15.30 en 16.15 uur werd een auto die door de eigenaar aan de LangeweginDreischor was achtergelaten, opengebro ken. De inbrekers gingen er vandoor met kleding, een duikcompu- ter en een tas met waardepapieren en enkele honderden gul dens aan contant geld. De tas werd later die middag terugge vonden in Zonnemaire. Niet veel later, tussen 16.45 en 17.30 uur. werd een tweede auto opengebroken. De buit bestond hier uit kleding, een tas, een mobiele telefoon en een porte monnee met bakpasjes. OUWERKERK - Op twee plaatsen langs de N59 op Schou wen-Duiveland heeft de politie zaterdag snelheidscontroles gehouden. Tussen 9.15 en 11.55 uur werden de bestuurders ter hoogte van Ouwerkerk nauwlettend in de gaten gehouden. Van de 2140 auto's die in die tijd passeerden bleken 60 te hard te rijden. Van 12.45 tot 15.50 uur controleerde de politie te vens de snelheid van de automobilisten bij Serooskerke. Hier was het aantal overtredingen aanmerkelijk hoger. Van de 1642 bestuurders die het meetpunt passeerden reden er 143 harder dan op dat punt is toegestaan (80 kilometer per uur). Modelbouwers bewaken de schepen waar zij heel wat uurtjes werk in hebben gestoken. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33