Politie in nood mag pepperspray inzetten PZC PZC Heerenveen in ban van circusleeuwen I Kamerlid Kalsbeek genoemd als opvolger staatssecretaris Cohen Commissie adviseert invoering Supers open op dag voor kerst Donateurs keren Foster Parents massaal rug toe Prettig wonen en kans om geld te verdienen? j Computer nekt eigenaar porno Prettig wonen zonder eigen vermogen? j Bisdom weigert moslim baan NS-top schrapt feest na dreiging Schietpartij na verkeersruzie Voorzitter hoogbegaafden weg Toestand tramgewonde kritiek 11 december 1950 maandag 11 december 2000 doorHarmen van derWerf DEN HAAG - PvdA-Kamerlid E. Kalsbeek-Jasperse wordt waarschijnlijk de tweede staatssecretaris van Zeeuwse afkomst in het zittende kabinet Kok. Zij wordt genoemd als op volger van staatssecretaris Co- hen van Justitie, de kandidaat burgemeester van Amsterdam. Met D66-staatssecretaris Ver-. stand-Boogaert van Sociale Za ken telt de tweede regerings ploeg van PvdA, WD en D66 sinds het begin een Zeeuwse van geboorte binnen de gelederen. Verstand is in Oostburg gebo ren, als dochter van een onder nemer. Zij was bij haar benoe ming tot staatssecretaris in 1998 burgemeester van Zut- phen. Kalsbeek (45) komt oorspron kelijk uit Middelburg, waar ze opgroeide in een gereformeerd gezin. Zij werd eind jaren ze ventig lid van de PvdA en bleef actief in de kerk, indertijd in DEN HAAG - Eén op de tien su permarkten opent de deuren op zondag 24 december. Evenveel supermarktondernemers over wegen dit ook te doen. Zo hopen de supers meer omzet te scoren dan de concurrent om de hoek. Dat blijkt uit een onderzoek van Distrifood, het vakblad voor su permarktondernemers. Marktleider Albert Heijn houdt 24 december vast aan de gebrui- kelijke regeling voor de zondag. De supermarkten die normaal op zondag open zijn, zijn dat de dag voor kerst ook. Dat zijn vooral vestigingen in het cen trum van grote steden.- - De supermarkten van het Lau- rusconcern (onder meer Edah en Konmar) mogen zelf bepalen wat ze doen. Zestien van de ruim dertig Konmars, vooral in het westen van het land, zijn de dag voor kerst speciaal open. De filialen van discounter Lidl blijven allemaal gesloten. Bij Prisma (Golff, Attent en Meer- markt) zullen ook de meeste fili alen dicht blijven. GPD DEN HAAG - De hulporganisa tie Foster Parents Plan Neder land (FPP) heeft sinds begin september tienduizend dona teurs verloren. De stichting loopt daardoor een bedrag van 5,4 miljoen gulden mis. De organisatie wijt het forse aantal opzeggingen aan de ne gatieve publiciteit van de laat ste tijd. Dat zei FPP-bestuur$lid A. Edelman zaterdag. Volgens hem heeft de organisatie iedereen opgebeld die het donateurschap had opgezegd om de reden daar van te achterhalen. Tevens wil de de organisatie in de telefoon gesprekken ingaan op gerezen vragen bij de opzeggers. De hulporganisatie kwam in september in een kwaad dag licht te staan. De stichting 'Pro ceskostenfonds misbruikte kin deren Foster Parents Plan' beschuldigde FPP ervan dat slechts een fractie van het opge haalde geld bij de doelgroep in Colombia terechtkomt. De be langenorganisatie vroeg het faillissement van FPP aan, maar de rechtbank in Amster dam wees die eis af. Ook bewoners uit een krotten wijk in Haïti zeiden dat FPP zonder overleg met hen de afge lopen 25 jaar geld zou hebben gestoken in nutteloze en onren dabele projecten. FPP pleitte daarop voor een onafhankelijk onderzoek naar deze zaak. Oud-minister van Milieu en huidig Tweede-Ka merlid Margreet de Boer (PvdA) zal dit onderzoek leiden. Minister Herfkens van Ontwik kelingssamenwerking is inmid dels akkoord gegaan met een subsidie van 85 miljoen gulden voor FPP. Het bedrag wordt Rotterdam, waar ze rechten stu deerde. De keuze voor de PvdA is haar door familieleden niet kwalijk genomen, laat zij weten in het boek Haagse Portretten. Ze ver telt daarin: ,,Mijn opa was heel actief voor de ARP, vooral op sociaal gebied. Hij werd gere geld De Rooie' genoemd. Het CDA dat eind jaren zeventig is opgericht, stond feitelijk verder van hen af dan de PvdA. Want in het nieuwe CDA moest met ka tholieken worden samenge werkt!" Al sinds 1989 zit Kalsbeek in de Tweede Kamer voor de PvdA. Zij is binnen de fractie 'een oud gediende'. Sinds jaar en dag is ze justitiewoordvoerster. Vorig jaar trad ze voor het voetlicht als voorzitter van de Tijdelijke commissie evaluatie opspo ringsmethoden. Deze commis sie moest nagaan wat met de ad viezen van de commissie-Van Traa naar aanleiding van de IRT-affaire was gebeurd. Als staatssecretaris van Justitie wacht Kalsbeek de zware porte feuille van asielzoekerszaken. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie moet in noodgevallen de beschikking krijgen over pepperspray. Éen commissie, ingesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft dit geadviseerd. De pepperspray is een middel dat een verdachte buiten spel kan zetten. De persoon kan be dwelmd raken, tranende ogen krijgen en last krijgen met zijn ademhaling. De invoering van de pepper spray wordt al langer bepleit. Het kan voor de politie een mid del zijn dat lichter is dan een vuurwapen, maar effectiever dan een wapenstok. Agenten zouden de spray alleen mogen gebruiken bij aanhou dingen waarbij de verdachte zich hevig verzet of in gevallen van noodweer. De politie moet ter compensatie een tegenmid- del bij zich dragen dat de effec ten van de pepperspray zo ge wenst kan tegengaan. De spray is uitvoering getest op 3700 politieagenten. TNO heeft onderzoek gedaan naar de vei ligheidsaspecten. De pepper spray wordt al gebruikt in Bel gië, Zwitserland, Oostenrijk, de Verenigde Staten en Duits land. Minister De vries van Binnen landse Zaken zal de onder zoeksresultaten presenteren aan de Tweede Kamer. De politieregio's waar eerder dit jaar is geëxperimenteerd met pepperspray, zijn eveneens po sitief over het gebruik van het nieuwe wapen. Groningen is één van de vier gebieden waar een proef met pepperspray is gehou den. Projectleider R. Vos: „Vaak blijkt dreigen met het middel al afdoende." Pepperspray heeft volgens hem meer effect dan het dreigen met een wapenstok. „,Men lijkt bij het zien van pep perspray sneller te beseffen dat het effect vervelend is, dan bij een wapenstok." De Groningse politie gebruikte de spray meestal tegen dronken of ex treem agressieve mensen. Het resultaat was in alle gevallen zoals beoogd. „De pepperspray schakelt de opponent hoe dan ook tijdelijk uit", aldus Vos. De ogen raken gedurende twintig minuten zo geïrriteerd dat het slachtoffer nauwelijks meer kan zien. Aan de proef deden naast Gro ningen Rotterdam, Brabant- Noord en Drenthe mee. ANP (Advertentie) i Een van de ontsnapte leeuwen ligt verdoofd in een steegje. door Binne Keulen HEERENVEEN - Dat leeuwen een magische klank hebben, blijkt wel als even na zes uur za terdagavond twee exemplaren vrij rondlopen in het centrum van Heerenveen. Overal scholen binnen de kortste keren Heeren- veners samen. Het gerucht gaat dat er zelfs drie of vier het Post huis Theater hebben verlaten. Een van de dieren zou lopen bij het Abe Lenstra-stadion. Nie mand weet het. Om half zeven is één ding zeker: de tocht van een van de roofdie ren is geëindigd vlak achter het theater, in een doodlopend steegje. Dompteur Bob Navarro GEMERT - Een kapotte compu ter heeft een 27-jarige man uit Gemert de das omgedaan. Na dat hij het apparaat bij een Eindhovens bedrijf ter repara tie had aangeboden, ontdekten de monteurs in het geheugen een hoeveelheid kinderporno. en zijn collega's werpen een net over de wild brullende leeuwin, maar ze durven verder niets. Een paar hekken houden haar op veilige afstand. Na een paar minuten geeft ze de strijd op, meer uit vermoeidheid dan door de verdovende injectie van de politie. Beter werkt de injectie waarmee Arno van der Valk van roofdierencentrum Pantera uit Nijeberkoop even later komt aanzetten. Zelfs voor een vredige slapende leeuw blijft het ontzag groot. Stoere gasten van eetcafé De Buurman roepen dat ze wel trek hebben in leeuwenbiefstuk, maar slechts een enkeling durft een blik te werpen. Plons Naar de andere leeuw blijft het uren zoeken. Gasten van pan nenkoekschip De Klipper, te genover het Posthuis Theater, hebben een leeuw in het water van de Heerensloot zien sprin gen. Verder ontbreekt in het donker elk spoor. Wel melden voetgangers bij de brug tegen over de Stationsweg een plons te hebben gehoord. Voor kikvors mannen van de brandweer is dat aanleiding om de Heerensloot over de lengte van een kilometer te doorwaden. Onder bruggen en in boten zoeken ze, maar de leeuw vinden ze niet. Een agent met een pistool in de aanslag loopt over de kade mee. Vrije natuur Het publiek vindt het prachtig. Heerenvener Rinse van der Wal bezocht de eerste middagvoor stelling en liep na afloop nog even langs de gekooide leeu wenwagen. „Het viel mij op dat die beesten er zo vredig bijla gen." Hij kan zich dan ook niet voorstellen dat ze vraatzuchtig zijn. „Ze waren in een prima conditie." Alie de Voldere ver maakt zich om een andere re den. „Goed dat de leeuwen in opstand zijn gekomen", bijt ze de duikers toe. „Deze beesten horen niet thuis in het circus, maar in de vrije natuur." Pas als circusdirecteur Martin Hanson opduikt, wordt duide lijk dat er nog maar één dier op vrije voeten is. Hij legt uit dat op weg van de kooiauto naar de piste een van de zeven leeuwen Advertentie is gaan liggen. Vijf achteropko mende dieren zijn daarop met elkaar gaan vechten. Daarbij braken er drie door de tunnel van ijzerwerk en touw. Twee gingen ervandoor, de derde kon direct worden gesnapt. Het is uiteindelij k een politiehe- licopter met een infraroodca- mera die de leeuw na drie uur zoeken vindt. Hij houdt zich vlakbij het Posthuis Theater op. Marian van der Meulen houdt het niet meer als ze hoort dat de leeuw over het dak van haar ou derlijk huis heeft gelopen. „Ik (Advertentie) DEN HAAG - Het Tweede-Kamerlid Kortram (PvdA) wil op heldering over de weigering van het bisdom Den Bosch om een moslim aan te stellen als godsdienstleraar op een katho lieke school in Tilburg. De 24-jarige moslim liep stage op het Mill Hill College in Goirle. De school was tevreden over hem en bood de man een contract aan. De man is moslim, maar is volgens Kortram 'loyaal' aan het katholieke geloof. De school maakt deel uit van de koepel van katholieke scho len 'Ons Middelbaar Onderwijs'. De statuten van de organisa tie schrijven voor dat de aanstelling van een godsdienstleraar moet worden goedgekeurd door het bisdom. Deze blokkeerde de benoeming. De man zou 'op geen enkele manier verbonden zijn' met de katholieke kerk en de katholieke leer. ANP ROTTERDAM - De Nederlandse Spoorwegen schrappen on der druk van de landelij ke actiedreiging van opstandig perso neel een feestje van het management op donderdag 21 decem ber, De bijeenkomst gaat wel door, maar dan als een overleg. De actievoerders wilden het feest met een actie opluisteren. Zij vinden het ongepast dat het management zichzelf in het zonnetje zet, terwijl het bedrijf wordt geconfronteerd met grote problemen. Passagiers klagen over de vele vertragingen en het tekort aan zitplaatsen, de medewerkers hebben kritiek op de bedrijfsleiding. ANP ROTTERDAM - Een verkeersruzie op de noordelijke rijbaan van rijksweg A20 bij Rotterdam is zaterdagmiddag ontaard in een schietpartij, waarbij twee mannen uit Spijkenisse ge wond raakten. De politie zoekt getuigen omdat niemand, be halve de slachtoffers, kan vertellen wat er precies is gebeurd. De twee mannen, die reden in een Citroën, hadden onderweg ruzie gekregen met de twee inzittenden van een Peugeot. Daarbij zou over en weer zijn gesneden. Om de ruzie te be slechten waren de wagens op de afrit van A20 bij Overschie gestopt. Hier is op de Spijkenissers geschoten, waarna hun belagers meteen wegreden in de richting Den Haag. De der tigjarige bestuurder werd in nek en pols geraakt. De ander, een familielid, werd in de buik getroffen. GPD/ANP DEN HAAG - De 57-jarige voorzitter en oprichter van Facta heeft zich teruggetrokken uit dit instituut voor hoogbegaaf den. Anderhalve week geleden werd hij aangehouden op ver denking van seksueel misbruik en bezit van kinderporno. Facta liet gisteren weten dat de voorzitter al zijn bestuurlijke functies heeft neergelegd. De verdachte ontkent de ontucht. Twee meisjes hebben aangifte gedaan van seksueel misbruik. De man moet voor de rechtbank verschijnen. Stichting Facta is een instituut voor onderwijs en begeleiding van hoogbegaafde kinderen. ANP UTRECHT - De toestand van een van de slachtoffers van een botsing vrijdag tussen een kraanwagen en een sneltram in Utrecht was gisterochtend nog steeds kritiek. Volgens de poli tie heeft het slachtoffer veel inwendige verwondingen. Bij het ongeluk raakten in totaal 41 mensen gewond. Vrijdagmiddag raakte een tram op weg van Utrecht naar Nieuwegein de arm van een kraanwagen die achteruit de weg opreed. De tram kantelde maar werd door een paal van de bo venleiding terug op de rails geduwd. Daardoor boorde de kraanwagen zich opnieuw in de zijkant van de tram. Van de slachtoffers lagen er gisteren nog drie in het ziekenhuis. ANP foto Luc Bosma/ANP Mais Zeeuwse boeren hebben een groeiende belangstelling voor de teelt van mais. Een proef in Zuid-Beveland met dit voor Zeeland nieuwe gewas is ge slaagd. Boeren die ook in de maisteelt willen stappen, wordt aange raden op tijd zaaizaad te be stellen. Spion De scheikundige Harry Gold is in Amerika veroordeeld tot dertig jaar cel wegens atoom- spionage. Gold bekende als verbindingsman te hebben ge werkt tussen de Britse atoom geleerde Fuchs en Russische agenten. Verlichting De gemeente Middelburg stapt over op een uiterst mo derne verlichting van de stad. Door een afstandsbesturing met zendinstallatie worden al le lantaarns voortaan tegelijk aangestoken en gedoofd. Televisie Middelburgers konden zater dagavond tussen negen en elf uur genieten van de BBC-tele- visieshowTopHat. De Middel burgse televisie-amateur Kunst was er in geslaagd Lon den te ontvangen op zijn toe stel. Door de tv voor het raam te zetten, konden meerdere mensen het programma vol gen. ben doods- en doodsbang." Ook Hanson is gespannen. „Rustig blijven, niet schijnen", roept hij de agenten toe, die van af een veilige afstand hun zak lamp op het dier gericht houden Vanaf een paar meter hoogte schiet Van der Valk de leeuw in een diepe slaap. De circusdirec teur reageert zichtbaar opge lucht. Circusleeuwen gevaar lijk? „Niet echt. Leeuwen zijn banger voor mensen, dan men sen voor leeuwen. Ze moeten zich natuurlijk niet bedreigd voelen." GPD Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie- internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.v.t.) perkwartaal, 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1.85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel-0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3