Dijk op Deltahoogte slechts begin Giro 5155 PZC Servies voor een prikje Stichting Cultuur moet Aardenburg interessanter maken 10 Zicht op overstromingskansen en -risico 's moet beter Klant slaat buschauffeur Walcherse kok grijpt naast titel Ik help de zeehond de storm door zeehondencrèche p ieterb uren 's-Gravenhage STINAFO ZIEN IS... maandag 11 december 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Alle Zeeuwse dijken zijn in 2000 op Del tahoogte. Ze voldoen aan de vei ligheidsnorm van 1/4000, dat wil zeggen de kans dat er één keer per 4000 jaar in Zeeland een grote overstroming op treedt. Het klimaat verandert echter en daardoor stijgt de zee spiegel. Ook daalt de bodem. Daardoor zijn voortdurende in vesteringen nodig om de veilig heid op peil te houden. Dat kan niet louter meer door het verho gen en versterken van de dijken. Er moet worden nagedacht over een nieuw veiligheidsdenken. Want wat zegt het dat de dijken in 2000 voldoen aan de normen van de Wet op de Waterkering, hoeveel zekerheden bieden zij nu werkelijk? En wat als er iets misgaat? Om deze vragen te kunnen beantwoorden gaat de Technische Adviescommissie voor de Waterkeringen normen ontwikkelen. Aan de hand daarvan kunnen de overstro mingskansen en -risico's wor den berekend. Uitgangspunten zijn het kijken naar alle manie ren waarop dijkvakken binnen één dijkring kunnen falen en kijken naar het grondgebruik binnen de dijkring. De laatste jaren groeit het besef dat rekening houden met de na tuur niet alleen belangrijk is in ecologisch opzicht, maar dat het vaak een noodzaak is. Als het keurslijf te strak wordt, barst de natuur eruit, zoals enkele jaren geleden de Maas buiten de oe- TERNEUZEN - Twee passa giers hebben vrijdagmiddag in Terneuzen een buschauffeur be dreigd. Dat gebeurde bij een halte in Zuidlandstraat. Een man en een vrouw hadden te weinig strip pen en daarom vroeg de bus chauffeur het duo bij te betalen. Dat zei te weinig geld bij zich te hebben. In de daarop volgende discussie sloeg de man de bus chauffeur. vers trad. Erbij komt dat de na tuur door de Deltawerken veel moet inleveren: er zijn veel in- tergetijdegebieden verloren ge gaan, er zijn veel abrupte over gangen van zout naar zoet die veel planten en dieren niet over leven, schorranden en oevers kalven af, er is overvoeding en zuurstofloosheid, door inpolde ring zijn schorren en slikken verloren gegaan. Eén en ander meldt het Rijksin stituut voor Kust en Zee in het rapport Delta 2000, een inven tarisatie van de huidige situatie in de Deltawateren. Alle wate ren worden uitgebreid beschre ven, met inbegrip van kansen en bedreigingen, noodzakelijke onderzoeken en aanbevelingen voor verbeteringen. Het anders denken over veiligheid en na tuur speelt een belangrij ke rol in de adviezen die voor de diverse wateren worden gegeven. Daarbij gaat het onder meer om het instellen van een getij op de Grevelingen, maatregelen tegen de zandhonger en het inlaten van zoet water uit het Volkerak in de Oosterschelde, het opho gen van platen in de Voordelta, verdere ontwikkeling van na tuur in de Westerschelde, het te gengaan van verstoring in het Markiezaatsmeer, verbinden van het Veerse Meer met de Schenge en, via de Sloekreek, met de Westerschelde, inlaten van Oosterscheldewater in de Binnenschelde, verbeteren wa terkwaliteit in het Volkerak- Zoommeer. Knooppunt Het rapport maakt duidelijk waarom, naast het waarborgen van de veiligheid, alle inspan ningen nodig zijn. De Delta is een knooppunt van drie inten sief gebruikte ecologische ver bindingswegen. Van noord naar zuid loopt de Oost-Atlantische trekroute. Tussen 2,5 en 5 mil joen vogels zijn kortere of lan gere tijd afhankelijk van de Del ta. Van oost naar west stromen de rivieren naar de Noordzee en voeren slib en allerlei wateror ganismen mee. Ook is de Delta via de warme golfstroom ver bondenmet de Atlantische Oce aan, waarbij organismen over grote afstanden in de Delta te recht komen. Zoeken naar ontbrekende bordjes of een compleet servies voor een zacht prijsje. foto Ruben Oreel door Richard Hoving KOUDEKERKE - Dinny Geerlofs uit Kamperland erfde een servies van haar tante. Op de serviezenbeurs in Koudeker- ke zocht ze zondag naar de ontbrekende ontbijtbordjes. Geerlofs is één van de ruim vijfhonderd bezoekers van de beurs die het afgelopen weekend voor de derde keer werd gehou den in de boerderij het Blauwe Hof aan dé Breeweg. De ontbijtbordjes zijn volgens haar zoekgeraakt toen haar oom en tante gingen scheiden. Op de serviezenbeurs vindt de Kamperlandse ze niet terug. „Jammer. Ik ga met lege handen weer naar huis." Naast complete serviezen worden op de beurs ook losse kopjes, schoteltjes, borden, glaswerk, bestek en zilvergoed te koop aangeboden. Een Middelburgse die samen met haar man naar het Blauwe Hof is gekomen, heeft wel succes. Ze koopt acht glazen onderzetters van een halve eeuw oud voor 1,50 gulden per stuk. Ellen Bil slaat het allemaal met een glim lach gade. Bil kwam drie jaar geleden op het idee van een serviesbeurs, toen ze zich realiseerde dat veel mensen een tweede, ongebruikt servies in de kast hebben staan. De Amsterdamse Tineke Zijlstra is met een vriendin uit Middelburg naar Koude- kerke gekomen. Zijlstra koopt voor 75 gulden een dertigdelig servies van een on beduidend merk. Volgens haar is het een 'enig servies'. „Ik was meteen verkocht toen ik het zag staan." De Amsterdamse brengt haar aankoop voorlopig nog even onder in Middelburg. „Ik moet met de trein terug. Met een servies onder de arm gaat dat niet." De borden, kommen en schalen van Zijl stra worden van tafel gehaald en vervan gen door een 38-delig Rörstrand-servies. Het Zweedse servies staat een paar minu ten uitgestald als een echtpaar uit Koude- kerke komt binnenlopen. Voor 125 gulden wisselt het van eigenaar. „Leuk hé", zegt initiatiefneemster Geerlofs. „Het staat nog niet op tafel of het wordt verkocht." door Frank Gijsel AARDENBURG - Aardenburg krijgt een Stichting Cultuur. De nieuwe stichting moet de kik- kerstad doen uitgroeien tot een plek waar kunst en geschiedenis centraal staan. Nadat vorig jaar de Vereniging Ondernemend Aardenburg met de verschillende taakgroepen werd opgericht, gaf het gemeen tebestuur van Sluis-Aarden- burg een werkgroep onder leiding van wethouder J. Boog aard de opdracht het culturele en folkloristische aanbod te in ventariseren. Verder zou ze wer ken aan de uitbouw van culture le voorzieningen en plannen smeden voor een bredere cultu rele infrastructuur. Er werden allerlei suggesties gedaan waarbij de geschiedenis van Aardenburg een grote rol moest spelen. Hierbij werd ge dacht aan de Romeinse tijd, maar ook aan de Middeleeuwen, en Aardenburg als Hanzestad en plek waar veel pelgrims kwa men. Het idee werd gelanceerd om van Aardenburg een poëzie- stad te maken. Hiervoor worden thematische routes ingesteld. Zo komt er volgend jaar een om megang met gedichten van de achttiende eeuwse Aarden- burgse dichteres Petronella Moens. In de daarop volgende jaren zullen er telkens routes bij komen, zoals een Zeeuwse en een liefdesgedichtenroute. Naast de poëzie moeten histori sche prenten als basis dienen voor muurschilderingen en stadsaankleding Er wordt tevens al hard gewerkt aan de invulling van een Cultu reel Weekend met als hoogte punt een beeldenroute, die zal worden aangelegd langs en in de tuinen van monumentale en particuliere panden, samen met een uitvoering in de Sint Baafs. De Sint Baafs moet volgens de initiatiefnemers een multifunc tionele plaats krijgen. Door de inzet van een groot aantal vrij willigers zullen jaarlijkse eve nementen in de vorm van arran gementen gestalte krijgen om zo samen met het Zeeuws Orkest en de Matthaus Passion een on derdeel te vormen van het cultu reel aanbod. Alle plannen worden uiteenge zet in het rapport: Een nieuw cultureel palet. De stichting re kent op een gemeentelijke bij drage van ruim 29.000 gulden. Donderdag behandelt de ge meenteraad het voorstel. De presentatie van de Stichting Cultureel Aardenburg vindt vrijdag 15 december plaats in de Doopsgezinde Vermaning te Aardenburg. Gastsprekers zijn Krista Maria Willems van de provinciale dienst cultuur van de provincie West-Vlaanderen en Karei Segers, directeur van het cultureel centrum Schar- poord te Knokke-Heist. DISHOEK - Meesterkok Sjaak Jobse (47) uit Dishoek is de titel Mister Catering misgelopen. Jobse deed eind vorige week als enige Zeeuw mee aan een wed strijd van het vakblad Catering Magazine in Amsterdam. Jobse was met twee anderen ge nomineerd in de categorie grootkeuken/institutioneel. Jobse is hoofd voedingsdienst bij het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. De titel ging naar Wim Kruithof, manager restau ratieve voorzieningen bij de Stichting Zorginstellingen Grootmeent in Naarden. Jobse "reageerde teleurgesteld op de uitslag van de competitie. „Ik ben zelf culinair bezig, ter wijl Kruithof meer fabrieksma tig werkt. Uit de andere nomi naties bleek daar de voorkeur van de jury vaak te liggen." De Zeeuw vindt de nominatie door de branche een mooie er kenning, maar doet volgend jaar niet weer mee. „Je hebt geen invloed op de jury-beoor deling. Ik hou het liever bij kookwedstrijden. De titel Mister Catering 2000 voor de winnaar van alle cate gorieën, ging naar Bob Hutten, directeur/eigenaar van Hutten Exclusieve Catering uit Veghel. Een terechte winnaar volgens Jobse omdat Hutten veelzijdig bezig is. Zowel op zorg- als res tauratief gebied. Stormschade De Zeehondencrèche in Pieterburen heeft een groot probleem. Nog nooit eerder werden in zo'n korte periode zoveel pasgeboren zeehonden binnengebracht. Alleen al de afgelopen maand waren dat er meer dan 75. De dieren zijn slachtoffer van zware stormen die de kust van Engeland teisterden of dieren die van de Richel tussen Vlieland en Terschelling zijn gespoeld. Ontheemd, uitgeput en doodziek van de parasieten vangen wij ze op. Wij kunnen veel aan, maar er zijn grenzen aan onze mogelijkheden. Help ons alstublieft met een financiële bijdrage. Wij hebben het geld nog nooit zo goed kunnen gebruiken. Naam Adres Postcode Plaats Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Stichting Zeehondencrèche, Antwoordnummer 959, 9950 WL Pieterburen. U ontvangt een acceptgiro voor een vrijblijvende bijdrage thuis. Een directe storting kan ook: giro 8020. m :'4 WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede probleem. U kunt helpen. F.cn volledige staaroperatie (vooronderzoek. E&0 StSSTOpBTdtiB kOSt opname, operatie, maaltijden en nacontrole) kost slechts jp jpfjjg JQf 70.- In Zuidoost Azië wordt zelfs elke blind door een tekort Uw bijdrage geeft iemand uitzicht op oeding. e toekomst. civil! up ecu nieuwe locKomsi. GIRO 330070 ZL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28