PZC Wouda houdt het voor gezien De Clercq nog niet versleten Zoete wraak voor Hermann Maier Adams bereikt halve finale WK Kosten tevreden over prestatie op NK Lansink sprokkelt nuttige punten 23 Wereldkampioen maakt zich geen zorgen over opvolging Woods en Duval bezorgen VS zege Nuijten tweede op NK voor teams Tafeltennissers uitgeschakeld Baal stopt als voorzitter wielerbond Overwinning Sven Nijs Eigenaar Nigeriaanse club gewond Kamiel Maase sterk op EK cross in Malmö maandag 11 december 2000 door Björn Goorden NIEUWEGEIN - Annabel Kosten ging dit weekeinde met weinig verwachtingen het NK korte baan in. De zwemster had sinds de Spelen, twee maanden geleden, niet meer getraind. ,,Als ik een finale haal, is dat al erg goed", zei ze vooraf. Het werden er uitein delijk drie. Vrijdag veroverde ze brons op de 50 meter vrij. „Het viel niet tegen", aldus Kosten. Ze vond dat er op de 50 meter vrij zelfs meer had inge zeten. De Bressiaanse olym- piaganger eindigde in 26.21 vlak achter winnares Wilma van Rijn (25.76) en Chantal Groot, twee gerenommeerde namen in de nationale zwem- wereld. „M'n start, het keer punt en de finish waren ge woon belabberd. Maar daar heb ik de afgelopen ti jd dus ook helemaal niet op getraind." Op dezelfde dag werd ze vijfde op de 100 meter vlinderslag. Gisteren voegde ze daar een zesde plek op de 100 meter vrije slag aan toe. „Die ging dus ab soluut niet goed. Voor de 100 meter vrije slag moet je toch een beetje inhoud hebben. Die heb ik nog niet. Al was ik niet geheel ontevreden met mijn tijd. 57.4 is niet slecht." Op de 50 meter vlinderslag werd ze gediskwalificeerd. Ook de andere twee zwemsters van zwemvereniging Schelde- stroom uit Breskens stelden niet teleur. Ellen van de Velde en Ryan Verplanke haalden al lebei de finale van de 50 meter schoolslag. Een medaille zat er echter net niet in. Van de Velde kwam vierhonderste tekort voor een bronzen plak. Het Nederlands kampioen schap op de korte baan was een sterk gedevalueerd toernooi. Toppers als Pieter van de Hoo- genband en Inge de Bruin lie ten het NK schieten. door Hans Vos NIEUWEGEIN - Achter de ta fel in plaats van op het start blok. En toch maakte Marcel Wouda er gisteren in Nieuwe- gein, op de laatste dag van de nationale zwemkampioen- schappen op de kortebaan, een memorabele (spreek)beurt van. „Het is mooi geweest." De Eindhovense wereldkampi oen, volgend maand toe aan de nering van zijn 29e verjaardag, meed het water van Merwestein Hi] gunde in het weekeinde van zijn definitieve afscheid de troonopvolger, de dik tien jaar jongere Georgios Dimitras, alle scoringskansen. „Een nieuwe generatie zwem mers heeft zich gemeld, die heb ben op deze NK al een stukje van hun gezicht laten zien", be klemtoonde Wouda aan het slot van zijn afscheidsrede die hij uitsprak in de marge van de door de zwemjeugd opgefleurde driedaagse titelstrijd. De voormalige wereldrecord houder en Europese titelhouder geeft het stokje over met nog één geldig keurmerk op zak: zijn bijna drie jaar oude wereldtitel. In juli, op de wereldkampioen schappen in het Japanse Fukuo- ka, krijgt de zwemsport pas een nieuwe regent op de 200 meter wisselslag. Dimitras, van Grieks/Nederlandse afkomst en sinds drie jaar woonachtig in het Brabantse land, zal dat met zijn. Al is deelname aan de WK wel het mikpunt voor het na tuurtalent. Speerpunt De man die van de zwemsport in Nederland bijkans in zijn eentje een speerpunt maakte, ver dwijnt binnen een week na de presentatie van de allereerste commerciële trainingsgroep uit de voorste linie. Aan de vooruit strevende Wouda, diens karak tereigenschap door alle soms moeizame jaren heen, is de jong ste ontwikkeling niet besteed. „Had hij gezegd: ik wil in deze ploeg uitkomen, had hij erin ge zeten", zei Jacco Verhaeren, de coach van de gescreende full- professionals Inge de Bruijn, Pieter van den Hoogenband, Klaas-Erik Zwering en Joris Keizer. Maar Wouda sloeg het aanbod wijselijk af. „De com merciële ploeg is er voor jonge gemotiveerde zwemmers, daar in ben ik niet op zijn plaats." En zo kwam er een stageplek vrij, niet toevallig voor de achttien jarige Dimitras. Maar er bestaat een reële kans dat Wouda's naam alsnog ver bonden wordt aan de door sportmanager Patrick Wouters bedachte variant op de gespon sorde schaatsploegen. De be denker ziet voor Wouda een rol als teammanager weggelegd. Maar zelf is de afzwaaiende in ternational nog niet toe aan de ze invulling van zijn 'vrije tijd'. Huilbui De komende weken zegt Wouda te benutten voor het wegen van 'een aantal heel interessante aanbiedingen'. Met diens spon tane huilbui, na het in Sydney veroveren van het altijd door hem gekoesterde olympische eremetaal, stal de noeste werker Wouda vele harten. Bij terug komst uit Sydney gingen voor de estafette-zwemmer, die overgelukkig was met het op de 4x200 meter veroverde brons, vele deuren wagenwijd open. In Wouda's ogen completeerde de olympische medaille wat hij zelf een 'droomcarrière' noemt. Diens afscheidstoernee begon feitelijk een paar maanden voor Sydney 2000, bij de Europese kampioenschappen in Helsinki. Daar ging de allrounder gebukt onder de aanhoudende slijtage- verschijnselen aan het schou dergewricht. Op de laatste dag van die EK deed Wouda afstand van zijn lievelingsnummer, zo als hij de 400 meter wisselslag treffend typeerde. „Dat is het voorteken geweest." Vier jaar na zijn gemiste olym pische medaille in Atlanta („Ik heb er nooit een geheim van ge maakt dat die race mislukt is") kreeg Wouda eer van zijn opof feringen ,Ik heb er altijd in ge loofd dat het in Sydney goed zou komen." Maar eenmaal uit de roes ont waakt kwam hij er achter dat doorgaan met zwemmen op we reldniveau pure zelfkastijding zou betekenen. „Altijd ben ik toekomstgericht bezig geweest, vooruitstrevend, altijd ben ik er volledig voorgegaan. Maar nu is mijn gezondheid het belang rijkste." Na 21 zwemjaren staat hij voor 'een doorstart'. Van topzwem mer met een voorbeeldfunctie naar beleidsmatige functie in bij voorkeur de sport. „Met die plannen loop ik al een tijdje rond. Ik wil graag meehelpen met het nog verder verbeteren van de voorwaarden voor top sporters, in welke tak van de sport dan ook." De eerste aanzet is het van de grond tillen van een advies- en projectbureau. Een 'klant' staat al voor de deur: Dimitras, havo scholier, wonende te Geldrop. „Wouda is mijn idool op de wis selslag." In Nieuwegein werd duidelijk dat de wisseling van de wacht in Nederlands water al een feit is. Dimitras parkeerde het goud op de 400 meter wissel slag in 4.19,35, na Wouda's vroe gere scores de beste verrichting ooit. Zosnel was zijn grote voor beeld nooit geweest op acht tienjarige leeftijd. GPD Hermann Maier bezig aan de afdaling in Val d'Isere. van onze sportredactie VAL D'ISERE - Hermann Maier balde zijn vuist, zakte door de knieën en kuste na een historisch weekeinde de sneeuw. Met twee zeges binnen 24 uur schreef de Oostenrijkse skicr in Val d'Isère opnieuw geschiedenis. De 'Herrpinator' was zaterdag de snelste in de afdaling. Een dag later won hij ook de reuzensla lom. Het was zijn honderdste optreden in een wereldbekerwedstrijd. Liefst33 keer liet hij zich als winnaar huldigen. De zege van zondag voelde als een zoete wraak. Maier was niet vergeten hoe hem in 1997 op de zelfde Oreiller-Killy-piste de overwinning was ontnomen, omdat hij zich na afloop te vroeg van zijn ski's had ontdaan. Ditmaal stopte hij net voor de lijn waarachter de ski's mogen worden uitgetrokken. Even leek hij zijn fout van drie jaar geleden te herhalen. Maar toen hij door zijn benen zakte was het om de sneeuw te kussen. „Dit gebaar kwam uit mijn hart. Ik had het niet gepland", zei Maier die de zege uit 1997 zelf mee telt op zijn erelijst. Ongenaakbaar De overmacht van Maier was zo groot dat zijn naaste belager, landgenoot Schilchegger, meer dan een seconde moest toegeven op Maier. Derde werd een andere Oostenrijker, Schifferer. Het was Maiers vijfde zege van het seizoen In het wereldbekerklassement is hij ongenaakbaar. Zijn grootste concurrenten, de Noren Kjus en Aamodt, kwamen zaterdag in de afdaling niet in actie uit protest tegen het naar hun mening te zware programma dat de internationale skife deratie FIS de skiërs oplegt. Maier bleef zaterdag zijn landgenoten Eberhar- ter en Strobl voor. Zeven Oostenrijkers eindig den bij de eerste tien, illustratief voor de zware concurrentiestrijd die is ontbrand voor een plek in de selectie voor de WK, die eind januari in St. Anton worden gehouden. Janica Kostelic won zondag in Sestrières haar derde wereldbekerwedstrijd slalom op rij. De pas 18-jarige Kroatische won ook al in Park City en AspenOp de Giovanni Agnelli-piste lag ze na foto Alessandro T rovati/AP de eerste manche slechts tiende In haar tweede afdaling kende ze met 50,07 een dermate scher pe tijd, dat ze vervolgens kon toekijken hoe haar concurrentes te traag slalomden, dan wel uitvie len. Kostelic won een jaar geleden ook in Sestri ères, een zware val maakte kort daarna een einde aan haar seizoen. De Amerikaanse Schleper skiede zich in haar tweede manche van een elfde naar een tweede stek, het was haar eerste podi umplaats in een WB-wedstrijd. De Noorse Bak- ke werd derde De Oostenrijkse Michaela Dorfmeister was za terdag de beste in de reuzenslalom. De regerend wereldbekerhoudster won daarmee voor de tweede maal dit seizoen een WB-wedstrijd. SID/RTR yan onze sportredactie NEW DELHI - Michael Adams heeft zich als eerste geplaatst voor de halve finale van het *haaktoernooi om de wereldti tel van de internationale fede ratie Fide. De 28-jarige Britse grootmeester bedwong zijn Bul gaarse tegenstander Veselin Topalov met 1 1/2-1/2. Na zijn rege met wit zaterdag werd de 'return' een dag later remise. Qe andere drie duels in de kwartfinale eindigden onbe slist, waardoor er een tie-break noodzakelijk is. Titelverdediger Alexander Chalifman en Vis- wanathan Anand uit India speelden twee keer remise, evenals de Fransman Vladislav Tkachiev en de Rus Alexander Grischuk. De Spanjaard Alexej Shirov. die met zwart van de Rus Jevgeni Bareev had verlo ren, nam revanche met wit en speelt maandag eveneens extra partijen met versneld tempo Bij de vrouwen stootte de Chi nese Kanying Qin rechtstreeks door naar de finale. Ze troefde de Joegoslavische Alisa Maric af met 11/2-1/2. De Chinese Jun Xie en de Russin Jekaten na Ko- valevskaja speelden twee keer remise en moeten op herhaling. ANP J van onze sportredactie HOOGSTRATEN - Mario de Clercq liet zaterdag in Hoog straten zien dat het peloton der veldrijders nog terdege reke ning met hem moet houden. De 34-jarige Vlaming won in Hoog straten de vijfde wedstrijd in de Super Prestige na een indruk wekkende solo. Wereldkampi oen Richard Groenendaal werd op 19 seconden tweede. „Mario was vandaag de sterk ste", erkende Groenendaal. „Ik heb in het begin van de wed strijd wat pech gehad maar was snel genoeg terug vooraan om het duel aan te gaan." De Bra bander moest aanvankelijk passen toen er een kopgroep van i eerst vier en later acht renners ontstond. Het waren acht Belgen die weg reden. Onder hen Sven Nijs, die na een blessure langzaam zijn oude vorm nadert. Peter van Santvliet. Bart Wellens en Ma rio de Clercq Die laatste reed voor het eerst in het tenue van zijn nieuwe sponsor, de fusie- ploeg Domo-Farm Frites. De grijze truit gaf de oud-wereld- kampioen blijkbaar vleugels. „Ik was vandaag zo sterk dat ik wel vanaf de eerste ronde had kunnen wegrijden." Op het moment dat De Clercq eindel j k de aanval koos, kon al leen Wellens volgen. „Toen ik nog eens plankgas gaf, was Bart achter me verdwenen", consta teerde De Clercq tevredgn. In de slotronden zette een viertal ach ter hem nog eens aan. Groenen daal, Nijs, Vervecken en Wellens bleven op recreatieterrein De Mosten, net over de grens met Nederland, jacht maken op De Clercq. Zonder resultaat De Clercq: „Het was moeilijk een grote kloof te slaan, maar ik heb nooit het hoofd hoeven buigen. In de laatste twee ronden nam mijn voorsprong alleen maar toe. Ik wist dat de buit binnen was." De Clercq had sinds 1 novem ber, een cross op de Koppen berg, geen wedstrijd meer ge wonnen. Afgeschreven, klonk het al eens in België, waar de ta lenten Wellens en Nijs de opvol ging al lang verzorgd hebben. „Oud, maar niet versleten#. lachte de winnaar zaterdag. Groenendaal werd op 19 secon den tweede en bleef daarmee ri ant leider in het tussenklasse- ment. Hij won drie van de vijf verreden SP-crossen. „Ik ben een paar keer dicht bij De Cler cq geweest, maar door stuur fouten viel ik steeds weer terug. Toen het verschil te groot werd, ben ik defensief gaan rijden om mijn positie in het klassement veilig te stellen." De wereldkampioen leidt met nog drie veldritten te gaan met een voorsprong van 47 punten op De Clercq. Peter van Sant- vliet volgt op 52 punten. Achter Groenendaal was Gerben de Knegt n Hoogstraten de tweede Nederlander Hij werd achtste ANP/Belga BELLA VISTA - Golfers Tiger Woods en David Duval hebben de Verenigde Staten de wereldbeker voor landenteams be zorgd. Ze presteerden het beste in het Argentijnse Bella Vista met een totaal van 34 slagen onder par Argentinië eindigde tweede op drie slagen achterstand. Aan het kampioenschap namen 24 landen mee Het prijzengeld bedroeg 7,5 miljoen gulden. RTR HEEREN VEEN - De turnsters van Pro Patria uit Zoetermeer hebben zondag in Heerenveen de nationale titel voor clubs behouden. Het team, bestaande uit Leonie Marzouk, Verona van de Leur, Gabriëlla Wammes, Suzanne Hermes, Kimber- ley Viola en Shiannah Danen, kwam tot een totaal van 148.854 punten. De tweede plaats was voor De Hazenkamp uit Nijmegen (140,928), de club van de Goese Monique Nuij ten Derde werd de thuisclub WIK FTC 139,638). De beste in dividuele score over de vier toestellen kwam op naam van Suzanne Harmes met 37.599 punten. Daarna kwamen Rikst Valentijn (WIK FTC) en Monique Nuijten (De Hazenkamp). FARUM - Taf eltennisser Danny Heister heeft het in de achtste finales van het Deens Open van de Pro Tour niet gered. De 29- jarige Amsterdammer verloor in vier games van de sterke Oostenrijker Werner Schlager: 21-17 18-21 21-11 21-9. Bij Sydney 2000 was de nummer tien van de wereldranglijst ook al te sterk voor Heister, de nummer 32 van de wereld. In het dubbelspel met Trinko Keen. die vrijdag al onderuit ging te gen de Fransman Eloi. moest Heister eveneens zijn meerdere erkennen in Schlager. Met zijn landgenoot Karl Jindrak zege vierde de Oostenrijker in drie games: 14-21 21-19 21-17. Schlager/Jindrak schakelde bij Sydney 2000 ook al het Ne derlandse duo uit ANP PARIJS - Daniel Baal stelt zich niet herkiesbaar als voorzitter van de Franse wielerbond FFC. Dat heeft de 43-jarige Frans man zaterdag bekendgemaakt. Baal is sinds 1993 voorzitter van de FFC. Als reden voor zijn vertrek voerde hij drukke werkzaamheden aan. Ook de beschuldiging dat wielerautori- teiten betrokken zouden zijn bij doping hadden Baal gesterkt in zijn beslissing. In het Festina-proces werd de voorzitter van de FFC verhoord. AFP KALMTHOUT - Sven Nijs heeft zijn eerste zege van het sei zoen op zak. Een dag na zijn derde plaats in de Super-Presti- geveldrit van Hoogstraten won de Belg van Rabobank een internationale cross in Kalmthout. Richard Groenendaal ein digde als tweede, voor de Belg Vanoppen. Nijs bleef twee maanden aan de kant door een knieblessure Pas half novem ber kwam hij voor het eerst in actie. „In het lopen moet ik nog vorderingen maken, maar als we zoals vandaag veel op de fiets kunnen blijven, hoef ik van niemand bang te zijn.Belga LAGOS - De eigenaar van de Nigeriaanse topclub Jasper United Onitsha is bij een overval levensgevaarlijk gewond ge raakt. Jude Ezechukwu werd meerdere keren geraakt door pistoolschoten Hij is de enige geldschieter van Jasper United Onitsha. De club bereikte in 1997 de laatste acht in de strijd om de Afrika Cup SID van onze sportredactie MALMÖ - Kamiel Maase heeft zondag de beste Nederlandse prestatie ooit geleverd in de his torie van de Europese titelstrijd veldlopen. In Malmö eindigde hij in de zevende editie zevende. De Portugees Paulo Guerra won de titel bij de mannen voor de vierde maal. Bij de vrouwen ging de overwinning naar de Hongaarse Katalin Szentgyor- gyi. Erika van de Bilt eindigde als 29e. „Ik ben zeer tevreden, al had ik een stille hoop op een medaille. Maar ik heb nooit eerder zo sterk gelopen bij dit kampioen schap, terwijl ik pas zes weken voorbereiding achter de rug heb", aldus Maase. Op de Olym pische Spelen werd hij begin ok tober dertiende op de marathon. De 29-jarige Wageninger sloot makkelijk aan bij de kopgroep van twintig atleten die na vier van de acht ronden ontstond. In de zesde ronde liep winnaar Guerra weg uit die groep. „Door de tempoversnelling die daarop volgde, kreeg ik het even moei lijk en bungelde wat achter aan", aldus Maase. „Maar ik herstelde goed en kon op de laatste heuvel nog wat mensen inhalen. Deze wedstrijd is een bevestiging dat ik me de volgen de jaren op de vijf en tien kilo meter moet richten. Tussen deze jongens hoor ik thuis. Ik loop mee in de Europese top. Voor de marathon zal ik eerst meer moe ten trainen. Dat ben ik in de toe komst wel van plan, maar de baan heeft voorlopig priori teit." ANP van onze sportredactie GENEVE - Jos Lansink beeft dit weekeinde in de kwalifica tiereeks voor de wereldbeker springruiters nuttige punten bijeengesprokkeld. Hij eindigde in de zesde wedstrijd van de der tien in Genève met het paard Carthago Z als vierde en steeg naar de tiende plaats in de tus senstand, vlak achter Jan Tops. Rodrigo Pessoa, wereldkampi oen en houder van de wereldbe ker, liet op het zware parkoers opnieuw zien dat er met hem niet te spotten valt. De Brazili aan stuurde Lianos in de barra ge naar een foutloze ronde in 36,60 seconden Tweede werd de Belg Ludo Philippaerts met Ot- terongo (37,68). Hij nam daar door in de stand de leiding. De derde plaats was voor de Ier Pe ter Charles met Carnavelly (40,89). Lansink was de traagste foutloze deelnemer (42,42). Lastig Philippaerts was het weekeinde bijzonder succesvol, want zon dag greep hij met Otterongo de Grote Prijs, die hem bijna 30 mille rijker maakte. Zijn land genoot Marc van Dijck werd met Goliath tweede. Beste Ne derlander was olympisch kam pioen Jeroen Dubbeldam, die met een springfout op de rug van Inter Access De Sjiem tien de werd. Het parkoers was zo lastig dat dertien ruitere de strijd staakten, onder wie Jan Tops en Lansink. In de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker dressuur werd Gonnelien Rothenberger tweede achter de oppermachti ge Duitse amazone Ulla Salzge- ber, die met Rusty voor haar proef in de kür op muziek van de jury een waardering van 80,38 procent kreeg. De Nederlandse werd met haar paard Jonggor's Leonardo da Vinei beloond met 77,43 procent. Imke Bartels werd met Olympic Barbria vijf de, haar moeder Tineke Bartels eindigde met Luxaflex zevende. In de tussenstand voor de we reldbeker is de Duitse Ann-Ka- trin Kroth eerste, met een voor sprong van slechts één punt op Rothenberger, die dit seizoen in Düsseldorf en Berlijn ook al tweede was geworden. Anky van Grunsven, houdster van de wereldbeker dressuur en der halve automatisch gekwalifi ceerd voor de finale van april in Brazilië, nam deel aan een con cours in Frankfurt. De Brabant se werd met Gestion Joker in een kür tweede achter de Duitse Heike Kemmer met Albano (79,29 tegen 76,38 procent). De Grote Prijs voor springrui ters leverde een zege op voor de Duitser Lars Nieberg, die met Esprit in de barrage foutloos hdeef in 31,82 seconden ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23