PZC Kloetinge ontsnapt in slotfase Klassieker heeft eigen wetten Historische dag in Spaans tennis 13 Affaire Leonardo krijgt snel einde Feyenoord kon niet verliezen van Ajax in ongelijke strijd (3-1 Eric Gerets vecht voor waarheid Somalia terug naar Brazilië maandag 11 december 2000 Terneuzen knokt Hoek moddert Rens Griep boos Morres onderuit Schakers nemen Drie finales voor Passend afscheid zich naar zege naar de winter op arbiters intoptreffen kleine horde Annabel Kosten Jan van Stee doorSjoerd Bootsma ROTTERDAM - Leonardo hoeft zich geen zorgen te ma ken over zijn toekomst in Ne derland. Als alles volgens plan verloopt krijgt de Feye- noord-aanvaller vandaag nog zijn tewerkstellingsver gunning en staat niets een langdurige voetbalcarrière in de weg. Dat zegt rar. Wessel Weezen- berg, jurist van de Neder landse Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) en adviseur van de Rotter damse club in deze kwestie. De Arbeidsinspectie advi seerde Feyenoord en Leonar do, die in maart 18 jaar wordt, vorige week om de Braziliaanse aanvaller niet langer op te stellen. Zou dat wel gebeuren, dan riskeerde de club een boete die kon op lopen tot 100.000 gulden.. Toch speelde Leonardo giste ren gewoon mee in de klas sieker tussen Feyenoord en Ajax. De zaak Leonardo spitste zich toe op het Portugese paspoort, op basis waarvan hij in Nederland mag wer ken. De familie van de jonge voetballer in Brazilië ver kreeg het document vorig jaar, omdat één van zijn voorouders een Portugese achtergrond heeft. Feyenoord moest vorige week direct een verzoek voor een tewerkstellingsvergun ning indienen. Leonardo valt immers onder een uitzonde ring op de regels, omdat hij zich voor 4 april 1996 bij de Vreemdelingendienst meld de. Daarbij geldt de voetbal ler als een exceptioneel ta lent en mede om die reden verwacht de club zeker ver gunning te krijgen. Onzorgvuldig Mr. Weezenberg; ,,Ik had eer lijk gezegd verwacht dat de kwestie voor het weekeinde zou zijn geregeld. Vrijdag heb ik wel een e-mail van de Arbeidsvoorziening gehad. Daar stond in dat ze de zaak maandag als eerste zouden afhandelen. Daarom snap ik alle commotie ook niet. Het is heel gemakkelijk scoren over de rug van deze wedstrijd. Tuurlijk heeft het feit dat Feyenoord - Ajax werd ge speeld er mee te maken. Ik vind dit op z'n zachtst gezegd onzorgvuldig." Ook al krijgt Leonardo van daag wel de benodigde pa pieren, dan nog blijft staan dat de Braziliaan de achter liggende periode met ongel dige papieren is verbleven. „Wellicht dat dat feit nog een staartje krijgt, maar dat is een ander traject", aldus Weezenberg. GPD Erik de Groene behoedt hoofdklasser voor verlies tegen Achilles Veen: 2-2 door Eldridge Pentury KLOETINGE - De uitleg was droogjes. Typisch Diederik Hiensch. „Zo'n drie keer in een jaar speel je een wedstrijd waarin het een stuk minder gaat dan je gewend bent", zei de trainer van Kloe tinge. Zaterdag, tegen Achilles Veen, beleefde de Bevelandse hoofdklasser zo'n duel. Het voetbal was belabberd en legio kansen werden om zeep geholpen. Met een late goal voorkwam Erik de Groene een nederlaag voor Kloetinge (2-2). Niet geheel ten onrechte voerde Diede rik Hiensch de slechte grasmat aan als excuus. Op de knollentuin van het Kloetingse Wesselopark is geen fat soenlijke combinatie te maken. De bal hobbelt van links naar rechts en gaat vaker niet dan wel de gewenste richting op. Zoals de trainer had voorspeld trof Kloetinge in Achilles Veen een wils krachtige ploeg, die veel te laag op ranglijst staat. De ploeg uit Veen, met de Zeeuw Onno Doeland in de gelede ren, staat voorlaatste in de hoofdklasse B maar deed zaterdagmiddag niets on der voor Kloetinge. Marcel Lourens schonk Kloetinge een vroege openingstreffer door de bal uit een vrije trap binnen te schieten. Het gebeurde in een fase dat Kloetinge het spel in een hoog tempo dicteerde en Achilles Veen weinig in te brengen had. Vreemd genoeg kantelde het duel na de goal en namen de bezoekers het initia tief over. Nadat een slippertje van doelman Mark Smeding (hij liet de bal glippen, maar werd gered door de paal) zonder gevol gen was gebleven, tekende Pascal Wis- sink na dik twintig minuten voor de ge lijkmaker. Zijn verwoestende uithaal met rechts was niet te houden door Smeding (1-1). Vervolgens brak een fase aan waarin de ene na de andere kans werd gemist. Waar Vincent den Adel en Pascal Wis- sink faalden namens Achilles Veen, ble ven Jordy Bakker, Marcel Lourens, Er ik de Groene (2x), Wilco de Valk (2x) in gebreke namens Kloetinge. Het was soms schrijnend om te zien hoe de kan sen werden verprutst. Hiensch: „Het kan niet altijd raak zijn maar het zou pas helemaal erg zijn als er helemaal geen kansen werden gecreëerd." Te mooi In de tweede helft gaven beide ploegen achterin minder ruimte weg, wat nog onaantrekkelijker voetbal te zien gaf. Het doelpunt dat Onno Doeland voor Veen maakte, kwam uit de lucht vallen en was eigenlijk te mooi voor het niveau van de wedstrijd. Björn Pootjes, de middenvelder van Achilles Veen die met een flink ingepakte knie over het veld strompelde, stuurde Doeland de diepte in. De uit Souburg afkomstige spits nam aan, controleerde en verraste Mark Smeding van net buiten het straf schopgebied met een lepe boogbal: 1-2. Het Wesselopark viel stil door de treffer van de oud-Kloetinge-spits. De vierde nederlaag van het seizoen was heel dichtbij. Diederik Hiensch wisselde Marcel Lourens (hij was er niet blij mee) voor Jan Baaijens en gaf later aanvaller Alex Lourens speeltijd ten faveure van verdediger Niels Lodewijk om zo meer druk te creëren op Achilles Veen, dat zich volledig had teruggetrokken. Drie minuten voor tijd, ruim een kwar tier nadat de boze Marcel Lourens de kleedkamerdeur achter zich had dicht gesmeten, zorgde Erik de Groene voor opluchting. De spits, die geen al te ge lukkige wedstrijd speelde, meldde zich voor een vrije trap, even buiten het strafschopgebied. Met links schoot hij de bal over de grond langs de muur ach ter doelman Amo Schreuders: 2-2. Kloetinge - Achilles Veen 2-2 (1-1). 11. Mar cel Lourens 1-0, 23. Pascal Wissink 1-1, 68. Onno Doeland 1-2, 87. Erik de Groene 2-2. Scheidsrechter: Collee (Helmond). Gele kaart: Jeffrey van de Velde (Kloetinge), Vin cent den Adel (Achilles Veen). Aantal toe schouwers: 450. Kloetinge: Mark Smeding; Emiel Dorst, Jef frey van de Velde, Niels Lodeivijk (78. Alex Lourens) en Arno Melaard; Wouter Labruje- re, Marcel Lourens (69. Jan Baaijens) en Jor dy Bakker; Wilco de Valk, Erik de Groene en Ronald Zuijdwegt. Juan Carlos Ferrero viert de Spaanse triomf op de schouders van Alex Corretja. foto Cesar Rangel/AP van onze sportredactie BARCELONA - Koning Juan Carlos klapte voor tennisko- ning Juan Carlos op een histori sche dag voor Spanje. De eerste triomf van Spanje in 89 Davis- cups gedurende 101 jaar kwam voor het grootste deel op naam van Juan Carlos Ferrero, de 20- jarige nummer twaalf van de wereld. In de finale te Barcelona tegen bekerhouder Australië won Ferrero vrijdag eerst van Pat Rafter en zondag ook van Lley- ton Hewitt: 6-2 7-6 4-6 6-4. De beslissing viel voortijdig, 3-1 was de eindstand in de landen- strijd. In de heksenketel van Pa- lau Sankt Jordi te Barcelona, met 16.000 toeschouwers afge laden, had niemand meer trek in de slotpartij Corretja-Rafter. Spanje zal begin februari als Daviscuphouder naar Neder land komen voor de eerste ronde van 2001 om een vernieuwd oranje Daviscupteam te ont moeten, een team met een door de spelers gekozen captain en een speelplaats (Eindhoven) van de vertrekkende legende Paul Haarhuis. Hewitt had vrijdag wel de ope ningspartij van de finale, een marathon tegen Albert Costa, gewonnen. Zondag stond hij on der zware druk. Spanje had de achterstand omgebogen naar een voorsprong. Eerst met winst van Ferrero op de geblesseerde Pat Rafter, zaterdag met een vlotte zege van Alex Corretja met Alex Balcells in het dubbel tegen Mark Woodforde en Paul Haarhuis' maatje Sandon Stol- le: driemaal 6-4. Spanje legde, met het thuisrecht, een gravel- baan neer en haalde daar alle voordeel uit. Het publiek deed de rest. Hewitt is beter op hardcourt, verdedigde zich tot het uiterste maar \yas niet zo goed als vrij dag tegen Costa. Plij deed ook of de hysterische massa hem niet deerde. Zijn coach John New- combe beklaagde zich wel over het onsportieve gedrag van het publiek. „Ik ben teleurgesteld, zij overtraden de geest van de Daviscup met boegeroep bij ge wonnen slagen van onze spe lers." De partij kantelde sterk rich ting Spanje toen Hewitt op 6-5 in de tweede set twee setpoints niet verzilverde en de tiebreak verloor. Hij pakte nog wel de derde set met 6-4maar stond bij deze overmachtssituatie voor de onmogelij ke opgave nog twee sets te moeten winnen. In de vierde set weerde hij nog wel drie matchpoints af, maar ver loor de partij en cup op zijn ei gen opslag. Alle leden van het Spaanse team doken op Juan Carlos Ferrero. Captain Javier Duarte kreeg bij de officiële prijsuitreiking een kus van de koning. Duarte prees de spelers. „Australië heeft een geweldig team, maar wij heb ben een superteam", Vond Du arte. ANP Emiel Dorst probeert gevaar te stichten voor het doel van Achilles Veen en leunt daarbij op Mark Vink. foto Willem M ieras door Ype Minkema ROTTERDAM - Youssouf Hersi, broekie van zeventien, had zo juist zijn eerste klassieker ver loren. Heel duidelijk ook. Feye noord-Ajax werd 3-1. Dat is een dreun voor de verliezer van deze speciale, beladen wedstrijden. Maar de jonge Ajacied sprak - met een glimlach van oor tot oor - van een droom die zojuist was uitgekomen. En dat zijn geen woorden voor een verliezer van de klassieker. Het gaf wel mooi het verschil tussen Feyenoord en Ajax aan. De klassieker kent zijn eigen wetten. Die gaan zelfs boven de regels waar normale stervelin gen zich aan dienen te houden. Feyenoord gebruikte de klassie ker zelfs als excuus om de Brazi liaan Leonardo op te stellen. Er waren vragen over de echtheid van zijn paspoort - dat vals zou zijn - en daarom mocht de aan vallergisteren niet meedoen. Er werd een boete aan gehangen van een ton per overtreding. Leonardo schitterde gistermid dag gewoon. Omdat het Feye noord-Ajax, de klassieker, was. Toch ontsnapt ook de klassieker uiteindelijk niet aan wetmatig heden. Feyenoord kon gister middag niet van Ajax verliezen. Of liever: Ajax kon onmogelijk winnen. Het verschil was zo overduidelijk. „In centimeters, kilo's en ervaring", had Adri- aanse gezegd. Als team was Feyenoord beter, beaamde de trainer. Daarom- wonnen de Rotterdammers. Generaties Feyenoord - Ajax was een gene ratieconflict,-dat het best tot ui ting kwam in de slagop het mid denveld. Tussen de Ajacieden Rafael van der Vaart en Yous souf Hersi, beiden zeventien, te genover de Feyenoorders Pa trick Paauwe (24) en Paul Bosvelt (31). Stuk voor stuk in- Patrick Paauwe wordt besprongen door Ebi Smolarek nadat hij voor 2-0 heeft gezorgd. ternationals. Met één verschil. Waar Paauwe en vooral Bosvelt in het grote Oranje hebben ge speeld, mochten Hersi en Van der Vaart kappen en draaien bij Oranje onder achttien. Woens dag nog bereikte dat elftal de volgende ronde in de EK-kwali- ficatie. De jubel over zo veel ta lent was groot. Feyenoord werd zwaar teleurstellend uit het Eu ropese bekervoetbal gegooid; door VfB Stuttgart, de nummer laatst van Duitsland. Maar de klassieker, dat is ande re koek. Zei ook Hersi. „Jeetje, Paauwe en Bosvelt tegen Rafael en ik. Ze zijn fysiek zo veel ster ker. Dat merkje in de duels. Tac tisch ook veel slimmer. We ko men steeds net een beetje te laat. Ze blijven ook zo rustig, wat er ook gebeurt. En wijtja, wij wil len het nog wel eens haastig doen allemaal. Daardoor lijden wij ook veel meer balverlies dan zij. Ze hebben ook al zo veel meegemaakt." Co Adriaanse was naar de Kuip gekomen in de stellige overtui ging, zei hij, dat Ajax zou gaan winnen. De trainer en zijn elftal werden hard op hun plaats ge- foto Ed Oudenaarden/ANP zet. Het generatieconflict tus sen Ajax en Feyenoord is een ge volg van een bewuste keuze van beide trainers Adriaanse denkt in termen van jaren, Van Mar wijk aan de volgende wedstrijd. Daarom staat de routine van Feyenoord op het veld en zaten de ervaren spelers van Ajax - Witschge en Winter - op de bank. Machlas en Bergdölmo waren ziek. De eerste twee doel punten waren voor Ajax. Beide treffers werden afgekeurd. De eerste voor een handsbal van Hersi, de tweede door een bui- tenspelgeval van Wamberto. Die laatste beslissing was niet correct. Voor het resultaat was dat vrijwel zeker van geen be lang geweest. De wedstrijd tus sen ferme kerels en fragiele jochies zou een normaal verloop krijgen. Feyenoord was zo veel krachti ger, zo veel sneller, zo veel beter. In de 25ste minuut was de weg aan Feyenoords rechterkant weer helemaal vrijgemaakt. Bosvelt was de aangever, Kalou dook op tussen Pasanen en Ka- nu 1-0. Na rust was Bosvelt weer het voorlaatste station. Nu was Paauwe trefzeker (2-0). Dat doelpunt, kort na rust, was het einde van de klassieker. Want Feyenoord kon niets meer ge beuren. Ajax scoorde tegen, via Van der Meyde en de ongelukkige De Haan die de bal nog van richting veranderde. Een schlemielige treffer, maar die viel in het niet bij het prachtige doelpunt van Tomasson (3-0). „Een droom", dreef Hersi in nat en koud Rotterdam verder weg op zijn wolk. Met dezelfde blij moedige glimlach en 'een lekker gevoel' stapte de debutant in een bus vol verliezers. Het vloekt met de klassieker, maar het paste perfect bij de ploegen van Feyenoord en Ajax. Feyenoord - Ajax 3-1 (1-0). 25. Ka lou 1-0, 52. Paauwe 2-0, 63. Tomas son 3-0, 66. Van der Meyde 3-1. ScheidsrechterUilenberg. Toe schouwers: 45.000. Feyenoord: Dudek; Emerton, Van Wonderen, De Haan en Tininho; Bosvelt, Tomasson en Paauwe; Smolarek, Kalou en Leonardo (90. Jochemsen). Ajax: Grim; Kanu, Pasanen, De Cler (61. Van der Meyde) en Sier; Hersi, Galasek en Van der Vaart; Van der Gun, Areveladze en Wamberto. GPD EINDHOVEN - Eric Gerets zal zich niet zonder slag of stoot neerleggen bij de insinuaties dat hij betrokken zou zijn bij de omkoopaffaire van Club Brug ge, de Belgische club waarvan hij in de jaren 1997/1999 hoofd trainer was. Drie van zijn vroe gere assistenten legden beken tenissen af in de periode-Gerets te zijn omgekocht door de Servi sche voetbalmakelaar en per soonlijke vriend van Gerets, Ranko Stojic. „Ik zal er alles aan doen", zei de huidige trainer van PSV giste ren, „dat in deze zaak de onder ste steen boven komt. Nooit ben ik benaderd of omgekocht door een voetbalmakelaar. Ik wil en ik zal het bewijzen dat ik on schuldig ben. Ik dien de voet balbond volledige steun aan in het onderzoek. Op geen enkele manier zal ik de confrontatie uit de weggaan." Van de geheime enveloppen met inhoud die zijn vroegere hulp trainers Rene Verheijen, Hans Galjé en Alex Querter ontvin gen van de Servische voetbal makelaar Stojic zegt Gerets niets af te weten. „Ik mag ter plekke sterven als ik ook maar iets van die enveloppen met in houd geweten zou hebben." Roddels Gerets stelt zich serieuze vragen bij de onthullingen en publica ties die vorige week vrijdag en zaterdag in de Nederlandse en Belgische kranten zijn versche nen. „Ik vind dat hier sprake is van roddels, het is laag en slecht. Ik kan mij niet voorstellen dat iemand een en ander bewust heeft opgezet. Later, op een ge schikt moment, zal ik op een aantal zaken wat dieper ingaan. Voorlopig zal ik vechten voor mijn waarheid, tot mij geen spatje energie meer rest." Het bondsparket van de Ko ninklijke Belgische Voetbal bond heeft inmiddels aange kondigd een onderzoek te zullen starten naar de gang van zaken op Club Brugge. ANP ROTTERDAM - Feyenoord leent Somalia de tweede helft van het seizoen uit aan het Bra ziliaanse America Belo Hori- zonte. De aanvaller is na de komst van Connolly en Elman- der overbodig geworden. De van Excelsior teruggehaalde Ier en de Zweed Elmander trainen vandaag mee.ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13