ROVINCIA COURAN België blokkeert beraad EU 25.- Uitladen materieel Eritrea loopt op rolletjes Korpsen op wolvenjacht Turken straat op na doodsteken van hongerstaker Je moet wel op tijd zijn! 13° |ir GRATIS HENZO-album' - FOTO VEÜSCHOORE |i Hof VS stopt opmars Gore Kritiek op Cohen Pinochet spin in web drugsbende Premier Verhofstadt ontevreden over nieuwe stemverhouding £tos Leeuwensafari in Heerenveen Feyenoord verslaat Ajax 4 WEKEN VOOR PZC (Advertentie) ZW 6 Regenachtig Veel bewolking en perioden met regen en motregen. Krachtige zuidwestenwind, vanmiddag rond 13 graden. 243e jaargang no. 293 maandag 11 december 2000 losse nummers 1,85 u nc/vziz-Hit/nm (loofoto-s) g» *Blj KODAK EXPRESS PRINT I OF 24-UUR SERVICE es Vlisslngen Middelburg Hul»! T«rn»i;/«n Zierikzee Eilon-Lour door John Wanders WASHINGTON - Minder dan een etmaal nadat een verdeeld Hooggerechtshof van Florida hem een verbluffende overwin ning toespeelde, zag de Demo cratische presidentskandidaat Al Gore zijn hoop op het Witte Huis weer vervliegen. In een al even sensationele uit spraak als die van de collega's in Florida, gelastte een nipte meerderheid van het federaal Hooggerechtshof in Washing ton zaterdag de onmiddellijke stopzetting van het handmatig hertellen van 45.000 omstreden stembiljetten die Gore het pre sidentschap hadden kunnen be zorgen. De veelbesproken pons kaarten, die de inzet vormen van de oorlog tussen Republi keinen en Democraten, werden voor de zoveelste keer opgebor gen in dozen en onder politiebe geleiding afgevoerd naar een veilige locatie. GPD pagina 5: stemmentombola DEN HAAG - Fractievoorzitter Rosenmöller van GroenLinks zou een voortijdig vertrek van staatssecretaris Cohen van Jus titie naar Amsterdam een 'wei nig fraaie vertoning' vinden. PvdA'er Cohen werd eerder door de Amsterdamse gemeen teraad voorgedragen als opvol ger van burgemeester Patijn. Volgens Rosenmöller had Cohen bij de start van het tweede paar se kabinet in 1998 al kunnen weten dat rond deze tijd het burgemeestersambt in Amster dam zou vrijkomen. PvdA-Kamerlid Kalsbeek-Jas- perse wordt genoemd als opvol ger van Cohen. Zij wordt dan de tweede staatssecretaris van Zeeuwse afkomst in het kabi- ïiet-Kok. ANP/GPD pagina 3: Kalsbeek genoemd LONDEN - De voormalige Chi leense dictator Augusto Pino chet was tijdens zijn bewind di rect betrokken bij omvangrijke drugssmokkel vanuit zijn land naar Europa. Dat meldde giste ren de Britse krant The Obser- Het Chileense leger en de gehei me dienst hebben zich twee de cennia schuldig gemaakt aan het overspoelen van de drugs markten in Europa en de Ver enigde Staten, stelt de krant. De drugssmokkel begon tijdens het bewind van Pionchet en gaat tot op de dag van vandaag door. Alleen in 1996 en 1997 al werd een slordige twaalf ton verdo vende middelen met een waarde van miljarden guldens uit Chili naar het buitenland vervoerd. De drugs werden voornamelijk overgevlogen naar Spaans ge bied in toestellen die ook Chi leense wapens voor Iran en Irak vervoerden. De distributie van de drugs over de rest van Europa werd volgens The Observer ge regeld door de Chileense am bassade in Stockholm. Er kan volgens het dagblad geen twijfel over bestaan dat Pino chet die tussen 1973 en 1990 de absolute macht in handen had, van de smokkel afwist. Het geld dat werd binnengehaald met de drugssmokkel ging naar in vloedrijke figuren in Chili. Daarnaast werden drugsgelden gebruikt voor de financiering van operaties uitgevoerd door de geheime dienst Dina en haar opvolger SNI. Pinochet en zijn vrouw Lucia hebben voorts nog geen verklaring kunnen geven hoezeop 1/1/1997 ruim een mil joen dollar op een Amerikaanse bank hadden kunnen staan, ter wijl het salaris van de opperbe velhebber van het leger slechts 16.000 dollar op jaarbasis was. Vorig jaar kwam al pit dat de oud-legerleider banden zou hebben onderhouden met de Colombiaanse drugsmaffia. Amerikaanse gerechtelijke stukken, papieren van de Chi leense politie en verklaringen van een Amerikaanse betrokke ne bij de transacties bevestigen die lezing. Colombianen zouden onder meer twee miljoen dollar betaald hebben aan het Chi leense consulaat in Los Angeles voor de levering door het Chi leense leger van chemicaliën voor de productie van cocaïne. De jongste zoon van Pinochet, Marco Antonio, was in die tijd werkzaam op het consulaat. ANP van onze redactie buitenland NICE - België heeft gister avond laat een voorlopig totaalakkoord over een nieuw EU-verdrag afge wezen. Het breekpunt is het voorstel van EU-voor- zitter Frankrijk voor de stemverdeling in de minis terraden. België trok bij het verzet samen op met Portugal. Finland, Oos tenrijk, Griekenland en in min dere mate Zweden en Luxem burg steunen de twee landen. Zij hebben een voorkeur voor een dubbele meerderheid, het systeem waarbij zowel de stem men van de lidstaten als hun be volkingsaantal meetellen. De vergadering is intussen ge schorst op verzoek van deze groep landen. Volgens de Belgische woord voerder hadden de Duitse kan selier Schroder en de Franse premier Jospin het voorstel aan vaard. Premier Kok zou hebben gezegd dat hij er wel voor was als iedereen zich erin kon vin den. De Deense premier Ras mussen zat op die lijn. De Britse premier Blair was zonder meer akkoord. Het akkoord dat de kleinere EU-lidstaten afwezen, had de invloed van de groteren versterkt. Het nieuwe machtsevenwicht maakt deel uit van een totale re organisatie van de EU. Die is noodzakelijk om binnen enkele jaren twaal| nieuwe landen in de Unie te velfWelkomen. In de laatste voorstellen die in Nice op tafel lagen, krijgen de grote vijf (Duitsland, Groot- Brittannië, Frankrijk, Italië, Spanje) aanzienlijk meer stem men in de Europese ministerra den. De vijf vrezen anders over spoeld te worden door de komst van veelal kleine, nieuwe lidsta ten. De Britse premier Blair ver hulde niet dat voor hem het Britse belang telt en dat hij niet van plan was een meter te wij ken. Berlijn Duitsland zag uiteindelijk af van zijn wens om de meeste stemmen in de EU te krijgen, ook al telt het sinds de hereni ging verreweg de meeste inwo ners. In ruil daarvoor wordt het voor Berlijn eenvoudiger voor stellen te blokkeren die de Duit sers onwelgevallig zijn. Bonds kanselier Schroder boekte dit resultaat niet aan de vergadér- tafel, maar via een enkele on deronsjes met tijdelijk EU- voorzitter en gastheer Frank rijk. Nederland leek minder succes vol bij het verwezenlijken van zijn eis om een hoger stemmen- aantal dan België, Griekenland en Portugal. Den Haag wil niet meer bij de kleintjes horen en heeft daar de laatste maanden een groot punt van gemaakt. Aanvankelijk hield Frankrijk zich doof voor dit verzoek, mede door heftig verzet van de Belgi sche premier Verhofstadt. Pas nadat premier Kok zijn 'on aanvaardbaar' over deze op stelling had uitgesproken, draaide Frankrijk bij: Neder land kreeg in het laatste com promisvoorstel - symbolisch - één stem meer dan België. Vol gens Kok was dit een 'een stap in de goede richting, maar we zijn nog steeds onderbedeeld'. Por tugal voelde zich op zijn beurt in stemgewicht tekort gedaan ver geleken met buurland Spanje. Premier Guterres betitelde de Parijse plannen als 'een staats greep' Ook over het afbouwen van het nationale veto waren de rege ringsleiders het nog niet eens. Vooral de grotere landen wei gerden meer macht aan Brussel af te staan als het gaat om poli tiek gevoelige zaken als belas ting, asielbeleid en sociale zekerheid. ,,Voor ons is het veto recht op belastingen een princi pekwestie en dat zal over vijf jaar niet anders zijn", liet Blair weten. GPD Nederlandse Unmee-vrachtwagens zijn onderweg van Massawa naar het operatiegebied rond Dekhemare. foto Jasper Juinen/ANP door Margit Kranenburg MASSAWA - Eén dag voor op schema. Het werk van de Neder landse mariniers die vorige week begonnen aan hun VN- missie in Eritrea, verloopt voor spoediger dan verwacht. Alle voertuigen en spullen zijn in middels van de schepen af. Bin nen enkele dagen zullen ook de laatste troepen in het Afrikaan se land arriveren. In de vaak broeierig warme ha venstad Massawa aan de Rode Zee waait een aangenaam koel windje. Na de activiteiten van de afgelopen dagen is het een rustige zondag. Even buiten de haven ligt de Rotterdam, het amfibisch transportschip van de marine, voor anker. Buiten Massawa staan nog zo'n twee honderd voertuigen te wachten tot ze naar hun plek van bestem ming worden gereden. Allemaal wit gespoten voor Unmee, de vredesoperatie van de VN. Ruim 4200 militairen gaan langs een voorlopige grens tus sen Ethiopië en Eritrea het be stand bewakennu beide landen hun bloedige grensoorlog heb ben beëindigd. Nederland is zes maanden lang present met elf honderdmilitairen. Er zijn een hoop slapeloze nachten aan vooraf gegaan om alles op el kaar te laten aansluiten", zegt majoor Van de Ven, die de aan voer van het materieel in goede banen moet leiden. „Het is een heel complexe situatie om de man en zijn spulletjes bij elkaar te brengen." En er zijn heel wat spulletjes. Neem alleen al de bij na vierhonderd containers uit Nederland. „Het lossen ging buitengewoon snel", vertelt Van de Ven, wijzend naar het laatste schip dat leeg ging. „Dankzij de lokale hulp waren we binnen dertig uur klaar." Alles gaat nu naar de plaats Dekhemare, waar een logistieke basis komt. De konvooien gaan eerst over de enige goede weg van Eritrea naar de hoofdstad Asmara. Een weg met ontelbare bochten door een bergland schap. Ook via deze goede weg, ruim honderd kilometer lang, gaat het langzaam. Af en toe staat er een koe op de weg, soms zomaar maar twee kamelen. Een konvooi staat zelfs een tijd lang helemaal stil. „Er is iets met één van onze tientonners", legt een geduldig wachtende soldaat Donate Brinkhorst uit, de bijrijder op een van de vrachtwagens. „En als er een stilstaat, staan we allemaal stil." Brinkhorst is van de genie, oneerbiedig de bouwvakkers van de mariniers in Afrika. In acht weken helpen deze land machtmilitairen hen op weg, dan gaan zij naar huis. Iedereen benadrukt dat tijdens de missie in de Hoorn van Afrika het verkeer het grootste gevaar is. Veel wegen zijn slecht be gaanbaar en om ongelukken te voorkomen rijden de militairen niet in het donker. GPD (Advertentie) Waar haal je de energie vandaan? door Barend Pelgrim KAPELLEBRUG - De Zeeuwse en Belgische politie gaan geza menlijk jacht maken op de wolf, die tot nu toe in zowel Oost- Zeeuws-Vlaanderen als in het aangrenzende Belgische Waas land al meer dan twintig scha pen heeft doodgebeten. De politiekorpsen van Hulst en Stekene (B) hebben de handen ineengeslagen, maar rekenen op de hulp van twee wolvendes- kundigen en van dierenbescher mers. Morgen heeft overleg plaats op het politiebureau van Hulst over de manier waarop de wolf moet worden gevangen. De autoriteiten hebben de hulp ingeroepen van de International Wolf Federation (IWF) en de vereniging Alfa, twee vanuit België werkende organisaties die op Europees vlak actief zijn bij de wolvenbescherming. Ver der is ook een specialist met ver dovingsgeweren, een dierenarts uit Arendonk (B), bij de bespre kingen uitgenodigd. Omdat de wolf ongeschonden gevangen dient te worden, komt de coördinatie van de interna tionale speurtocht in handen van het Koninklijk Belgisch Verbond voor de Bescherming van Vogels (verantwoordelijk voor de opvang van wild in Bel gië). Natuurorganisaties en po litie zitten morgen samen rond de tafel, omdat de wolf een be schermd dier is. Woordvoerder J. Rots van de vogelbescher ming gaat vandaag echter al praten met de specialisten van IWF en Alfa. „De man van IWF is met name actief op het gebied van wolvenbescherming in Oost-Europa, terwijl de Alfa vertegenwoordiger aan be scherming doet in Portugal. Met die deskundigen gaan we trach ten een aantal plannen uit te dokteren zodat we dinsdag ook iets concreets kunnen voorstel len." Buikstreek Verdoven zal echter niet een voudig zijn, zegt Rots. „De poli tie wil het dier niet doden, maar maakt zich ook zorgen om de veiligheid van het publiek. U moet weten dat een verdovings geweer een beperkt bereik van dertig meter heeft en dat er dus van dichtbij geschoten moet worden, Een wolf is echter zeer schuw Bovendien kan de wolf overlijden als hij in de buik streek in plaats van in de bil wordt geraakt." De hoop van Rots is gevestigd op een dieren arts-scherpschutter uit Aren- donk, die een geweer bezit met een bereik van honderd meter. Helikopter De hoofdrolspeler in de het ver haal, de wolf, is enkele dagen geleden de grens tussen Neder land en België overgestoken, maar werd in het weekeinde door twee Belgische politie mensen weer vlak over de grens bij Kapellebrug gesignaleerd. Zaterdag bevond het beest zich nog in het gebied tussen Sint- Gillis-Waas en Sint-Niklaas; donderdag doodde het roofdier nog een schaap in de Beverse deelgemeente Haasdonk. Com missaris L. de Witte van de poli tie Stekene verlangt op korte termijn een oplossing voor de kwestie en sluit daarbij een gro te actie, met inzet van een heli kopter, niet uit. Een van de twee ontsnapte leeuwen van wintercircus Martin Hanson zit op een dak in Heerenveen. De uitbraak zaterdag avond uit het Posthuis Theater leidde tot wilde taferelen in de binnenstad. Een van de twee dieren werd vrijwel meteen ge vonden en verdoofd. Na twee uur maakte een verdo- ving ook een einde aan de vrijheid van de tweede leeuw. Feyenoord heeft de koppositie in de eredivisie nog versterkt. De Rotterdammers wonnen zondag in de uitverkochte Kuip van Ajax (3-1) door doelpunten van Kalou, Paauwe en To- masson. Door die overwinning heeft Feyenoord zeven punten meer dan Ajax. De Amsterdammers hebben bovendien nog drie wedstrijden meer gespeeld. Het was zondag de 45e keer dat Feyenoord en Ajax elkaar sinds de invoering van het betaalde voetbal in *1 De Kuip troffen. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13 t/m19,21,23 en 24. van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Ruim vierhon derd Turken hebben gisteren in de binnenstad van Rotterdam een rouwdemonstratie gehou den voor de 22-jarige Cafer De- reli uit Antwerpen, die zaterdagavond op het Schouw burgplein is doodgestoken. De- reli was een van de hongersta kers die al anderhalve week in een tent op de Coolsingel een so lidariteitsactie voeren voor hongerstakers in Turkse gevan geniscellen. Volgens een woordvoerster van de activisten werden de honger stakers al dagenlang getreiterd door extreemrechtse Turken, behorend tot de 'Grijze Wolven'. Zaterdagavond liep de provoca tie uit de hand en kwam het tot vechtpartijen tussen groepjes jongeren op verschillende plek ken in de binnenstad. Op het Kruisplein werd daarbij een twintigjarige Rotterdam mer van Turkse komaf in zijn lies gestoken. Hij werd zwaar gewond afgevoerd naar een zie kenhuis. Volgens de actievoer ders behoorde dit slachtoffer tot de nationalistische Turken. Kort erna vonden politiemen sen op het Schouwburgplein Dereli. Hij bleek in zijn boven lijf te zijn gestoken en overleed op weg naar het Dijkzigtzieken- huis aan zijn verwondingen. De politie heeft verscherpte controles uitgevoerd rond de tent naast het stadhuis. Enkele tientallen sympathisanten ble ven bovendien de hele zaterdag nacht rond de tent staan om zo de veiligheid van de hongersta kers te kunnen waarborgen. Gistermiddag voegden zich honderden Turken uit het hele land en uit België bij hen voor een rouwtocht. De Federatie Koerden in Neder land greep de dood van Dereli aan om op te treden tegen pro vocaties van Grijze Wolven. Ook gisteravond dreigden inci denten tussen rivaliserende Turken op de Coolsingel. Overplaatsen Turkije besloot zaterdag dat ér voorlopig geen gevangenen worden overgeplaatst. Honder den gedetineerden van politiek linkse signatuur zijn in Turkije al een maand lang in hongersta king uit protest tegen het plan van de autoriteiten gevangenen over te plaatsen van grote, over bevolkte zalen naar kleinere cellen. De gedetineerden vrezen dat zij in de kleinere cellen een veel grotere kans lopen om te worden mishandeld. De hon gerstakers gaan door totdat het plan definitief van de baan is. GPD/ANP/AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam. Voorletters: m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon:..... Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 y ;;/s T: v. Y-' Quartz analoog horloge met stainless steel rekband per stuk van 39.- naar 14.- VOORDEEL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1