Veel animo voor zorgappartement Bob-team laat stappers blazen PZC NS restaureren statig station in Middelburg V erontwaardiging over ontgronden voor tunnelproject Gekrioel op kerstmarkt z 16 Bouw servicecomplex Sluis begint Z-Vlaanderen krijgt snel grondbank Veiling van postzegels Gespreksgroep druggebruikers Bromfietser gewond bij ongeval Terhole Kerstmarkt Vogelwaarde Dorpsraad Clinge vergadert in Malpertuus zaterdag 9 december 2000 Uit deze bouwput in Sluis moet binnenkort het service-appartementencomplex Toren van Bourgondië verrijzen. foto Charles Strijd De kerststal met levende dieren op de Grote Markt zorgde bij de bezoekers voor een flinke dosis kerstgevoel. doorEdy de Witte HULST - De kerstmarkt in Hulst is een begrip in de regio. Vrijdagavond schui felden er dan ook weer duizenden men sen de tientallen kraampjes, die be mand werden door handelaren, vereni gingen en diverse ambachtslieden. Kerstartikelen voerden de boventoon in het aanbod. Steeds meer artikelen worden aan de kerst gerelateerd. Een zingende of spre kende kerstboom behoort inmiddels al standaard tot het assortiment. En ook aan kerstkaarten, kaarsen, decoraties en lichtjes was er geen gebrek. De trend van dit jaar lijken niet de rode, zilveren of gouden decoraties te worden, maar een roze kerstboom met dezelfde kleur versiering. Er waren ook enkele bijzondere zaken te zien. In het streekmuseum waren kerststallen uit allerlei landen te be zichtigen. Wat minder feestelijk van stemming was de fakkeloptocht van Amnesty International, dat het lot van onderdrukte mensen onder de aan dacht probeerde te brengen. En voor het eerst sinds 1954 was er weer politie te paard in Hulst aanwezig, ook niet om feestelijke redenen. De markt was vorig jaar erg druk bezocht en er waren toen ook wat vernielingen gepleegd, iets wat de aanwezigheid van de bereden politie dit jaar moest voorkomen. Bij de kerststal met levende dieren op de Grote Markt kwam weer het echte authentieke kerstgevoel naar boven. foto Peter Nicolai De kerstman maakte daar in zijn huif kar rondritten met kinderen. De gezel ligheid straalde van het kerstfestijn af, en daar is het volgens de organiserende ondernemersvereniging Hulst Rey- naertstad toch allemaal om te doen. Burgemeester A. Kessen opperde bij de opening zelfs het idee om er in de toe komst een tweedaags gebeuren van te maken. Een spetterend vuurwerk sloot rond middernacht de zevende editie van de Kerstmarkt weer af. door Frank Gijsel SLUIS - Met de onthulling van een naambord door wethouder G. van Daele van de gemeente Sluis-Aardenburg werd vrijdag het officiële startsein gegeven voor de bouw van het service appartementencomplex Toren van Bourgondië. De historische naam verwijst naar de toren aan de toegang van de Zwinhaven, die aan het einde van de veertiende eeuw gebouwd werd en in het begin van de zestiende eeuw weer werd afgebroken. De vorm van het complex is ver der geïnspireerd op de bastions die de contouren van Sluis ken merken. Het complex, dat gebouwd wordt in opdracht van de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging (RZVW) te Axel, bestaat uit vierentwintig appartementenwaarvan tien in de koopsector. Voor de bewo ners is het straks mogelijk ge bruik te maken van de diensten van het nabij gelegen woon zorgcentrum Rozenoord. Dat er vraag is naar dergelijke wonin gen, blijkt wel uit het feit dat er inmiddels al acht appartemen ten zijn verkocht. Ook in de huursector overtreft de vraag het aanbod. De oplevering vindt in het voorjaar van 2002 plaats. Volgens C. Reinhoudt, directeur van de RZVW, is de Toren van Bourgondië een goed voorbeeld van de toenemende vraag naar zorg op maat. ,,De zorgaanbie ders zijn bezig met een schei ding van woning en zorg. Men sen willen zo lang mogelijk in hun eigen woning blijven. Bodemvondsten Op de bouwplaats zijn tijdens de graafwerkzaamheden van medio oktober bijzondere ar cheologische vondsten gedaan. Provinciaal archeoloog R. van Dierendonck toonde zich vrij dag teleurgesteld over de minie me gelegenheid die beschikbaar was voor opgravingen op die TERNEUZEN - De Dienst Lan delijk Gebied begint nog deze maand op verzoek van Rijkswa terstaat met de inrichting van een grondbank in Zeeuws- Vlaanderen. Met de grondbank loopt de rijksdienst vooruit op de aanpassing van de Rijksweg die in 2007 van start gaat. Rijkswaterstaat beschikt over geld voor de aankoop van de be nodigde gronden voor de aan passing van de rijksweg. Die middelen worden nu via de Dienst Landelijk gebied ingezet voor de aankoop van agrarische percelen. Deze percelen kunnen tezijnertijd geruild worden te gen landerijen die nodig zijn voor de aanpassingen aan de doorgaande verbinding in Zeeuws-Vlaanderen. Rijkswa terstaat en DLG proberen door grondruil te bereiken dat de landbouwgronden van de ver schillende bedrijven aan één zijde van de rijksweg komen te liggen, zodat het landbouwver- keer tussen de percelen en be drijven tot een minimum be perkt kan worden. Daarnaast zal men minder ver hoeven om te rij den om van het ene naar het andere perceel te komen. Aan de instelling van een grond- bank is heel wat voorwerk voor af gegaan. Vorig jaar werd een inventarisatie van de grondruil- mogelijkheden gehouden in de regio. Daaruit bleek dat de grondeigenaren positief tegen over grondruil stonden als dat het heen- en weer rijden over de N61 kon verminderen. SINT JANSTEEN - De postze gelvereniging 't Land van Hulst houdt zondag 10 december van 9.30 tot 12.00 uur een bijeen komst in het gemeenschapscen trum De Warande. Er is een vei ling van aangeboden kavels. Verder is er een kwartjesloterij en krijgt iedere bezoeker een gratis lot. Er zijn handelaren aanwezig om te kopen en te ver kopen. TERNEUZEN - De Stichting Ouders van druggebruikers houdt dinsdag 12 december om 19 uur een gespreksgroep in Ter- neuzen. In Middelburg wordt een bijeenkomst verzorgd op maandag 18 december om 19.30 uur. historische plek nabij de vroe gere Zwingeul. „De vondsten zijn er op zijn Zeeuws gezegd uit de grond gesnokt. Het moest al lemaal erg snel gebeuren en het is aangekomen op een noodop- graving. We hebben gered wat er te redden was. Helaas is er voor de uitwerking geen geld beschikbaar. Er was hier zeker werk voor zes weken opgraven." Er zijn funderingen blootgelegd van een compleet woonhuis en straten uit het midden van de veertiende eeuw. Bijzondere vermelding verdient een meta len kandelaar uit die tijd, die in door Barend Pelgrim HULST - De politie in Zeeuws- Vlaanderen heeft vrijdagavond en -nacht een grootscheepse al coholcontrole verricht in het land van Hulst. Bij de actie wer den dertig agenten ingezet, die van tien uur 's avonds tot vier uur 's nachts steeds op zeven verschillende locaties in de re gio automobilisten aan een al coholtest onderwierpen. Ook over de grens werd gisteren vol op gecontroleerd. In de provin cies Oost- en West-Vlaanderen (B) werden vele honderden Rijkswachters en agenten inge zet. De actie van vrijdagavond vormde het officiële begin van een intensieve eindejaarscon trole, maar ook van de zogehe ten Bob-campagne in Zeeland. Met de bekendheid van Bob bleek het gisterenavond overi gens wel snor te zitten: op de kerstmarkt in Hulst kwam naar voren dat zowat negen op de tien bezoekers het Vlaamse Bob-project al kent. Het Bob-preventieteam begon in de vooravond met een voor lichtingscampagne in de Hul ster binnenstad: zo'n vijftig mensen ondergingen een pre ventieve blaastest om na te gaan of ze nog niet boven hun thee water zaten door de genuttigde glühwein en andere spiritua liën. Verder werden folders en sleu telhangers uitgedeeld onder het uitgaanspubliek. Gedeputeerde J. Hennekeij liep een nachtje mee met de contro- twee gedeelten, maar wel com pleet is aangetroffen. Ook een tinnen bord, houten vqorwer- pen en leerfragmenten werden gevonden. Wethouder Van Daele had be grip voor de situatie van de bo demvorsers, maar gaf aan dat een gemeente zoals Sluis- Aar denburg met een rijk bodemarchief in de knel komt te zitten. „We willen wel, maar we kunnen niet wat u vraagt. Hope lijk komt de provincie met een degelijke vergoeding voor de kosten van opgravingen van ar cheologische waarden." lerende agenten. Daarmee wil hij onderstrepen dat niet alleen infrastructuur, maar zeker ook verkeershandhaving een be langrijk deel van de regionale verkeersveiligheid uitmaakt. „Op de Kerstmarkt is hier al gebleken dat Bob een enorme naambekendheid geniet, het is met andere woorden een schitterend product voor Zee land." Woordvoerder J. van Op- dorp voor verkeer bij de Zeeuw se politie liet. gisterenavond niet na nog eens op de noodzaak te wijzen van de alcoholcontroles in Zeeuws-Vlaanderen. Blijk baar speelt de Vlaamse invloed de streek parten. „In heel Nederland loopt het al coholgebruik in het verkeer te rug, maar in Zeeuws-Vlaande ren loopt één op de zestien chauffeurs tegen de lamp en dat is ver boven de landelijke norm. Daarom is het fijn dat. we mee kunnen liften met het Belgische Bob-verhaal." Dat de vele duizenden bezoe kers gisterenavond op de Hul ster kerstmarkt via het omroe psysteem werden geattendeerd op de alcoholcontroles in de regio, vindt Van Opdorp posi tief. „Die controles zijn ook een waarschuwing. Het gaat ons niet om het aantal mensen dat we kunnen betrappen of het aantal processen-verbaal. Als men hierdoor het glas laat staan, is dat geweldig. Eigenlijk zouden ze dit elk weekend moeten omroepen in Hulst." door Arjan Schuiling DEN HAAG - „Hoe kon dit nou gebeuren zo'n keurige over heidsdienst die zonder vergun ning begint af te graven." Raad van State-rechter D. Dolman toonde zich vrijdag tijdens een hoorzitting in Den Haag hoge lijk verbaasd over het feit dat de Dienst Landelijk Gebied (DLG), een rijksdienst die ver antwoordelijk is voor de uitvoe ring van landinrichtingsprojec ten, al met ontgrondingen is be gonnen in de Ellewoutsdijkpol- der in Borsele, terwijl de beno digde vergunningen zijn aange vochten door de omwonende agrariërs de Winter en Nijsten. Volgens de agrariërs past de ac tie van de DLG in de werkwijze van de betrokken overheden op het Borsels grondgebied. De Winter beschreef de Raad van State hoe hij onder de rook van de kerncentrale en de compos- teerinstallatie van de OLAZ probeert te boeren en nu ook grond moet afstaan voor de aan leg van het Sloebos. Zelfs nadat de DLG door de officier van jus titie is gemaand om de ontgron dingswerkzaamheden direct stil te leggen, is volgens Winter nog doorgewerkt. Zijn collega Nijsten merkte op dat het ontgraven deel inmid dels vol water staat en talloze vogels aantrekt. De vogels fou- rageren op de omliggende lan derijen en brengen aldus schade toe aan de agrariërs. De door Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland aan de Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) verleende ontgron dingsvergunningen hebben echter geen schaderegeling en Nijsten verzocht de Raad van State de vergunningen te schor sen. De gemachtigde van de provin cie, G. Beckers, stelde eveneens verbijsterd te zijn door het op treden van de DLG. De enige verklaring die hij kan beden ken, is dat de dienst wel te horen heeft gekregen dat het provin ciebestuur vergunning heeft verleend, maar niet wist dat de vergunning is aangevochten. Beckers houdt verder staande dat het provinciebestuur de ver- door Richard Hoving MIDDELBURG - De NS gaat het stationsgebouw in Middel burg restaureren. Ramen, kozij nen en plafonds worden in oude staat hersteld. De loketten in het gebouw worden vervangen door open balies. Volgens projectmanager W. Aarts van NS Stations bevinden de plannen voor het Middel burgse station zich in de begin fase. In de loop van volgend jaar wordt een definitief besluit ge nomen over de facelift. In een eerste ontwerp wordt uit gegaan van het zoveel mogelijk in oude staat herstellen van het gebouw uit 1870. Raam- en deuropeningen die in de loop van de tijd zijn dichtgemetseld worden opnieuw aangebracht. Het systeemplafond dat her en der in het gebouw zit, wordt ver wijderd. De kaartverkoop in de stationshal wordt opnieuw in gericht. De gesloten loketten verdwijnen. Net als op veel gro te stations in het land komen er open ticketbalies. Naast een nieuwe inrichting van de kaart verkoop wordt ook de overdekte fietsenstalling onder handen genomen. De stalling die in een zijvleugel is ondergebracht, wordt gemoderniseerd. Kosten De kosten van de restauratie worden voorlopig op ruim zeven miljoen geraamd. De gemeente en het Rijk worden door de NS om een bijdrage gevraagd. De financiering moet volgend jaar rond komen. Het werk begint volgens projectmanager Aarts niet eerder dan in 2002. Het station aan de Kanaalweg is TERHOLE - Een 54-jarige bromfietser uit Hulst is vrijdag middag gewond geraakt bij een ongeval in Terhole. Op de krui sing van de N61 en de Havendijk werd hij aangereden door een rechtafslaande automobilist uit Terneuzen. De bromfietser is met heupletsel overgebracht naar het ziekenhuis. gunningen terecht heeft ver strekt. De klei die wordt gewon nen wordt ingezet voor de1 bekleding van een zogenaamde kanteldijk bij de in- en uitgang van de Westerscheldetunnel. In de Ellewoutsdijkpolder blijft open water achter met daarin eilandjes. Dit gebied biedt com pensatie voor de natuur die ver loren is gegaan door de aanleg van de tunnel. Vertraging Namens KMW stelde T. Stein- fort dat het Westerscheldetun- nel-project is samengesteld uit een heel scala van projectonder delen. Zodra één van die onder delen vertraging oploopt', werkt dat door op andere werk zaamheden. De weg naar de Westerscheldetunnel loopt door' de Staartschedijk, die deels wordt doorgestoken. Om de functie van die dijk over te ne men, moet de kanteldijk wórden- aangelegd met behulp van kier die bij de ontgronding in de El lewoutsdijkpolder wordt ge wonnen. Tegelijkertijd voldoet KMW daarmee aan de natuur compensatieverplichting. Ook Steinfort sloot zich aan bij de al gemene verontwaardiging over i de ontgrondingswerkzaamhe den die reeds door de DLG zijn gestart. KMW is weliswaar ver gunninghouder, maar heeft de daadwerkelijke uitvoering uit besteed aan de DLG. Steinfort verzocht de Raad van State wel de ontgrondingsvergunningen in stand te laten. Het Haagse rechtscollege doet enkele weken uitspraak. VOGELWAARDE - In café Ons Vermaak wordt zondag 10 de cember een kerstmarkt gehou den. Veel hobbyisten presente ren zich met producten gericht op het kerstfeest zoals zelfge maakte kerstkaartjes. Ook de Cliniclowns zijn aanwezig. De kerstman komt langs en de kin deren kunnen zich laten schminken. De kerstmarkt be gint om 11.00 uur en duurt tot 17.00 uur. een 'station der derde klasse', een van de vijf standaardtypen die in de negentiende eeuw door de Staatsspoorwegen werden ontworpen. Het gebouw heeft een vooruitspringend midden gedeelte met een verdieping en twee lage zijvleugels. De rond boogvensters zijn karakteris tiek voor stations uit het eind van de negentiende eeuw. Het station staat de monumenten lijst van het Rijk. Rond het NS-station verandert veel de komende jaren. Op de parkeerplaats naast het gebouw komt een nieuw busstation. Met de aanleg wordt nog dit jaar be gonnen. In 2001 wordt de busterminal opgeleverd. Verderop langs de Kanaalweg komen woningen en kantoren. Aan de westkant van het treinstation komen een taxi standplaats en een 'kiss and ride' plaats voor kort parkeren. CLINGE - De bevolking van Clinge krijgt op maandag 11 de cember meer duidelijkheid over de voornemens van het gemeen- tebestuur van Hulst over wo ningbouw in Clinge, de herin richting van de 's-Gravenstraat en de bestemming van de oude St. Bernardusbasisschool. Ver der wordt ook het dorpsplan ge actualiseerd. Deze en andere onderwerpen staan op de agenda van de jaar vergadering van de dorpsraad van Clinge. Hoog op de Clingse agenda staat de reconstructie van de doorgaande 's-Graven straat in het dorp, net als de toe komstige verkeersontsluiting tussen het centrum en de Woes tijnestraat. Wethouder P. Wee- maes (dorpsaangelegenheden) zal verder duidelijk maken wat de plannen zijn voor de locatie waar nu nog de Bernardus-ba- sisschool gehuisvest is. Daar naast zal de wethouder open heid van zaken geven over de verder invulling van het Sterre- terrein. De jaarvergadering be gint om 2 000 uur en heeft plaats in gemeenschapshuis Malper- I tuus. Vijf jongeren uit Axel hadden om tien uur 's avonds in Hulst de heuse primeur van de eerste Bob-controle. Twee dames van het Bob-team, gedeputeerde Hennekeij (tweede van links) en J. van Opdorp van de politie scharen zich rond de auto. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 70