Brouws Museum in 2001 open Schouws politiek café voor herhaling vatbaar Vlissingen bezorgd over werkloosheid Eerste lammetjes in schaapskooi Peuterspeelzalen kennen geen wachtlijst MM Kerstconcert Model Eva draagt de warmt van Vaillant. s 16 proulnclaLe zeeuLuse courant freelance 5portmedewerkers cm/v: Stichting heeft vertrouwen in maritieme collectie ïmwm Wegener door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Vraag en aan bod van personeel zijn in Vlis singen in toenemende mate niet op elkaar afgestemd. Dat con cluderen B en W in het zogehe ten Uitstroomplan, waarin het gemeentebestuur maatregelen opsomt om (langdurig) werklo zen aan werk te helpen. Een an der probleem waarmee de regio kampt, is dat er vooral veel ho reca en andere seizoengebonden werk is. Bij de gemeente Vlissingen staan ruim 1400 mensen inge schreven die recht hebben op een bijstandsuitkering. Het overgrote deel van hen is lang durig werkloos. Het gaat om mensen die langer dan 2,5 jaar zonder werk zitten en ouder zijn dan 45 jaar. Een andere groep zijn allochtonen, vrouwen en al leenstaande ouders, probleem jongeren zonder diploma of werkervaring en ongeschoolde mensen die een vaste, fulltime baan zoeken. B en W twijfelen zelfs of deze mensen ooit nog aan een (betaalde) baan komen. De meeste Vlissingers zijn werkzaam in ,de (zware) of che mische industrie, naast de zake lijke dienstverlening. De werk gelegenheid staat de komende jaren onder druk door de slui ting van de kerncentrale Bors- sele, de verplaatsing van scheepswerf De Schelde naar Vlissingen-Oost en de opheffing van het veer Vlissingen-Bres- kens. Nieuwe banen zien burgemees ter en wethouders in de nieuwe containerterminal van Hesse- natie in Vlissingen-Oost. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt zater dag 16 december een kerstcon cert gehouden. Aan het concert werken mee het Dirkslands Mannenkoor en organist M. de Wit, het Jongerenkoor Con Amore met organist R. van Om men, het Jongerenkoor Mat- thanja met organist M. West- strate en Hendrie Westra. Het concert begint om 19.30 uur. Als de warmte van Vaillant mocht kiezen hoe ze eruit zou zien, dan koos ze uw favoriete trui waar u zich lekker in voelt. Zo'n gevoel zou u ook bij de aanschaf van een nieuwe ketel moeten krijgen. Daarom ontvangt u een leuke verrassing* wanneer u nu belt voor een offerte van de Vaillant HR Solide. Dit mag u niet missen! Wilt u meer weten? Bel gerust voor een afspraak en wij vertellen u alles over de mogelijkheden van de Vaillant HR Solide. zolang de voorraad strekt zaterdag 9 december 2000 Vrijwilligster Anneke en schaapherder Stefan met de lammetjes Anneke en Myriam. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - In de schaapskooi bij ITeinkenszand zijn de eerste twee lammetjes van het seizoen geboren. Het duo loopt enigs zins vooruit op de jaarlijkse geboortegolf bij de Zeeuwse Schaapskudde, die tussen Kerst en Nieuwjaar wordt verwacht. In totaal moeten zo'n 160 ooien gaan lammeren. Het eerste lammetje kwam in de nacht van donderdag op vrijdag ter wereld. Het tweede volgde gistermiddag. De twee hebben de na men Anneke en Myriam gekregen, genoemd naar twee vrijwilligers bij de schaapskooi. Volgens herder Stefan Poel zijn de twee nieuwe lammetjes een 'ongelukje'. „De ram heeft nor maal gesproken een schort voor, maar dat is destijds even afgegaan. Toen heeft hij twee schapen gedekt." In januari, als de geboorte- hausse achter de rug is, kan iedereen de nieuwe aanwinsten bekijken. In de weekeinden 6/7, 13/14 en 20/21 januari houdt de schaapskooi daarom open dagen. Scholen kunnen volgende maand, op afspraak, ook op andere dagen een bezoek brengen. Volgens voorzitter Annelies van de Zande en penningmeester Kees-Jan Jonker is er op Schouwen-Duiveland geen tekort aan peuter speelzalen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er moet nog heel wat geregeld worden voor de peuterspeelzalen op Schou wen-Duiveland. Er is ook sprake van achterstallig on derhoud, maar in feite is er een goede aanzet gegeven voor een eenduidig beleid in de toe komst. Het bestuur van de kersverse Stichting Peuter speelzalen Schouwen-Duive land keek dan ook vreemd op van de bewering dat er hier een groot tekort is aan peuter speelzalen. Tot die opmerkelijke conclusie kwam Scoop, het Zeeuws In stituut voor zorg, welzijn en cultuur naar aanleiding van een onderzoek naar het peu- terspeelzaalwerk in de provin cie. Voorzitter A. van de Zan- de-Bom en penningmeester K. J. Jonker van de peuter speelzaalstichting wijten die onjuiste bewering aan een ver keerde interpretatie van de cijfers. Die cijfers blijken ver bezijdens de waarheid. In Oos- terland zou er een wachtlijst van tien peuters zijn, terwijl er in werkelijkheid nog plaats is voor drie kinderen erbij. In Brouwershaven zouden er twaalf kindertjes zitten te wachten, maar ook daar is geen sprake van een wacht lijst. ,,Een overzicht van aangemel de kinderen is natuurlijk nog geen wachtlijst. Daarvan is pas sprake als er geen plaats voor hen zou zijn als ze tweeënhalf jaar worden"con stateren Van de Zande en Jon ker. Volgens hen is dat overigens nergens het geval op Schou wen-Duiveland. Ook de con statering van Scoop dat zeven kernen op Schouwen-Duive land het zonder peuterspeel zaal moeten stellen, vinden deze bestuursleden nogal ten dentieus. ,,Ik kan me toch nau welijks voorstellen dat er op Brijdorpe of Schutje ook be hoefte is aan zo'n voorzie ning", zegt Van de Zande. Zij is behoorlijk tevreden over de spreiding van de negen peu terspeelzalen die onder de stichting ressorteren. Hoog stens wordt bekeken of er in het oosten van het eiland nog enige behoefte is aan uitbrei ding. Volgens Jonker is daar ook voorzichtigheid bij gebo den. Het gaat tenslotte om fik se investeringen die niet voor één of twee jaar kunnen wor den gedaan. De stichting bestaat nu driekwart jaar en vormt het tastbare bewijs van de harmo nisatie van het peuterspeel- zaalwerk op Schouwen-Dui veland. Gelijkstelling van honorering leidsters, ouder bijdrage, aantal dagdelen, groepsgrootte en budgetten voor spelmateriaal ging eraan vooraf. Een moeizaam proces. Peuterspeelzalen waren destijds immers door het par ticulier initiatief verworven voorzieningen en dat soort verworvenheden en bijbeho rende vrijheden geeft men niet graag prijs. Professionalisering Vanuit het oogpunt van pro fessionalisering was meer een heid echter van belang. Ter behoud van eigen identiteit blijven de vrijwillige besturen allemaal in stand. Als over koepeling en ten behoeve van een professioneel kader werd echter de stichting in het leven geroepen met een eigen direc teur en administratieve kracht. „We hebben voor tenminste twee jaar een open einde be pleit bij de gemeente", bena drukt Jonker. Het bestuur wil de zich niet laten vastpinnen op budgetten die straks wel licht te krap blijken te zijn. De praktijk moet uitwijzen hoe veel geld er werkelijk nodig is om verantwoord te kunnen functioneren. Van de Zande vindt het jam mer dat de twee peuterspeel zalen van het Leger des Heils in Zierikzee niet meedoen bin nen de stichting, maar ze roemt wel de onderlinge sa menwerking. Als voorbeeld noemt ze uitwisseling van leidsters. Beide bestuursleden achten het niet denkbeeldig dat Kin deropvang en Peuterspeel- zaalwerk organisatorisch nogeens ineen worden gescho ven. „Maar voorlopig zijn bei de organisaties daar nog niet aan toe hoor", haasten zij zich te zeggen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het 'politiek ca fé', zoals het vorig jaar in Zie rikzee als proef is opgezet, moet begin volgend jaar een 'door start' maken. Dat wil H. de Vries van de Schouwse Groen Links fractie. In een vernieuwde opzet is het de bedoeling deze politie ke discussie-avonden tussen de lokale fracties en inwoners van Schouwen-Duiveland uit te breiden naar alle kernen. Ruim een jaar geleden introdu ceerde de horeca-ondernemer F. Kramer in samenwerking met De Vries het politiek café in Zie rikzee. Als exploitant van stadscafé De Banjaard werd hij veelvuldig met opmerkingen van klanten geconfronteerd, die aan de bar hun hart luchtten over de Schouwse gemeente politiek. Met dit initiatief wilde hij een brug slaan tussen de po litici en zijn bezoekers en de dis cussie tussen beide partijen op gang brengen. ,,Het was een winter-activiteit, die in totaal zes of zeven keer heeft plaatsgevonden", vertelt Kramer nu. Hoewel hij het idee nog steeds steunt, is de onderne mer niet van plan het initiatief dit jaar voort te zetten. Een avondje 'politiek café', waar ge middeld twintig geïnteresseer den op af kwamen, kostte hem meer dan het uiteindelijk ople verde. „Voor mij als ondernemer was het niet rendabel." Wel wil hij voor de zomer van 2001 nog één keer een 'groot' politiek café met vertegenwoordiging van het college van burgemeester en wethouders organiseren. Connectie Het besluit van Kramer is voor De Vries echter geen reden het politiek café een stille dood te laten sterven. Zij hecht veel waarde aan de voorzetting van het initiatief. „Het is een directe connectie tussen politiek en in woners." De Vries gaat daarom haar collega-fractievoorzitters proberen warm te krijgen voor de voortzetting ervan. „Ik had het tijdens de vorige vergade ring al ter sprake willen bren gen, maar omdat we toen een erg drukke agenda hadden, is het even blijven hangen." De be doeling is op de eerst-volgende gezamelijke fractievergadering het idee alsnog in de groep te gooien. Maar naast de voorzetting wil De Vries ook uitbreiding van het politiek café. De ervaring van vorig jaar leerde haar dat de dis cussies in Zierikzee keer op keer terecht kwamen op de geeikte onderwerpen: de ontmanteling van de gezondheidszorg op het eiland en een klaagzang over een te duur gemeentehuis. In de optiek van het Schouwse raads lid zal het politiek café 'leuker' worden wanneer buiten de mo- numentenstad ook de andere kernen bij de discussie betrok ken worden. In welke vorm dit gegoten moet worden en op welke manier dit 'rondtrekkend circus' georgani seerd moet worden weet De Vries nu nog niet. In overleg met de andere fracties moet een her nieuwde constructie bedacht worden. De dorpshuizen lijken bij een bezoek aan één van de kernen in ieder geval niet in aanmerking te komen als plaats voor de politieke discussie avond. Want één ding staat voor De Vries wel als een paal boven water: „Het politiek café hoort in een café." IDEEËN VOOR WARMTE Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV maakt deel uit van Wegener NV. Zij is onder meer uitgeefster van het dagblad PZC, een aantal huis-aan-huis- kranten en speciale uitgaven zoals het Zeeland Recreatiemagazine. De uitgeverij telt ruim 250 medewerkers en is gehuisvest in een modern bedrijvencomplex aan de rand van Vlissingen. De functies De sportredactie van de Provinciale Zeeuwse Courant i: voor haar editie Schouwen-Duiveland op zoek naar freelance sportmedewerkers. De sportmedewerkers worden voornamelijk in het weekeinde ingezet. Van hen wordt verwacht dat zij verslagen van uiteenlopende sportwedstrijden c.q. -evene menten maken. Bij voldoende geschiktheid zullen zij ook worden ingezet voor het maken van achtergrondverhalen. Wat vragen wij? - een goede beheersing van de Nederlandse taal - sterke affiniteit met de sport op Schouwen- Duiveland - flexibiliteit - nieuwsgierigheid en gevoel voor nieuws - goede communicatieve vaardigheden - beschikking over eigen vervoer GEBR. BEIJE B.V. 4307 DA OOSTERIAND (Z), WILGENSTRAAT 3 TELEFOON 0111-641509/642555 FAX 0111-643443 Uw reactie Indien deze freelance functie uw belangstelling heeft, schrijf dan een sollicitatiebrief naar de heer J.M. Dagevos, chef sport van de PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer R. Boogert, sportcoördinator op Schouwen- Duiveland, tel. (0118) 48 44 50. door Margreet van den Broek BROUWERSHAVEN - Brou wershaven krijgt per 1 mei 2001 een eigen maritiem museum aan de historische haven. De stich ting Brouws Museum heeft zo veel vertrouwen in het plan, dat zij een proefopenstelling niet nodig acht. „De kwaliteit van de collectie is van dien aard, dat we die stap durven te nemen", al dus woordvoerder R. Bolder man. Het Brouwse maritiem museum zal zich met name op de Zeeuw se maritieme geschiedenis rich ten. „Brouwershaven speelt dus een belangrijke rol spelen, want die stad heeft en belangrijk historisch aandeel", aldus Bol derman. De collectie is samen gesteld uit particulier bezit, waaronder een kostbaar schil derij met de afbeelding van de hoogaars uit Arnemuiden die inmiddels in bezit is van de stichting Museumhaven Zierik zee. De stichting Brouws Muse um heeft haar plannen nog niet voorgelegd aan deze stichting of de andere musea op Schouwen- Duiveland, maar sluit toekom stige samenwerking niet uit. Bolderman noemt de oprichting van het museum een 'hele seri euze zaak'. Omdat de plannen nog in een prematuur stadium verkeren, wil hij echter nog niets kwijt over de locatie. „Het pand valt onder de Monumen tenzorg, dat is het enige wat ik kan zeggen." Het voormalige stadhuis is in ieder geval geen optie, benadrukt hij. De stichting heeft aanvankelijk overwogen eerst een proefopen stelling te houden, maar inmid dels heeft het plan vastere vorm aangenomen. Er zal zelfs een gooi naar officiële erkenning voor het Brouws Museum wor den gedaan. „We zullen het Bu reau Provinciaal Museumcon sulent benaderen voor een gesprek daarover. De colllectie is van dien aard dat daar zeker aanleiding toe is", meent Bol derman. Volgens provinciaal consulent W. Scholten had de stichting er goed aan gedaan om in een eer der stadium contact op te nemen, en na te denken over sa menwerking met bestaande ini tiatieven op Schouwen-Duive land. „Het staat iedereen vrij om een museum te beginnen, daar is geen wetgeving voor. Maar ik zou bijna zeggen: „Stichting, weet u wel zeker dat u dit wilt?" De eisen die aan musea worden gesteld, worden steeds strenger. Het is niet voor niets dat op Schouwen-Duiveland de klei nere musea steeds meer gaan sa menwerken." Scholten vraagt zich ook af of een nieuw maritiem museum kans van slagen heeft op het ei land. „Er is al een maritiem mu seum in Zierikzee, en dan ook nog het visserijmuseum in Brui- nisse. Het lijkt mij een beetje te veel van het goede worden." Zoekt: mwwcini pmwimam gFuwst ctl ,u.« Media b Marketing Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV maakt deel uit van Wegener NV, de in Apeldoorn gevestigde, beursgenoteerde, onderneming in de informatie- en direct marketingindustrie. Wegener is de grootste uitgever van regionale dagbladen en huis-aan-huiskranten in Nederland en is daarnaast marktleider in Nederland en belangrijke speler in West-Europa op het gebied van direct marketing. Daarenboven ontwikkelt en exploiteert Wegener tal van internetproducten en diensten en exploiteert zij gemeentelijke informatiediensten, cartografische producten, geeft professionele en special interesttijdschriften uit, levert grafische producten en diensten en is actief op het terrein van commerciële radio en televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62