Israël isoleert Palestijnen PZC Hard optreden tegen Papoea's is slecht voor reputatie Wahid Diplomatiek contact Slovenië en Bosnië met Joegoslavië Noodweer Atlantische kust eist dertien levens Deense minister volgt Kouchner in Kosovo op Doema stemt in met rentree sovjethymne Leger blokkeert wegen naar Arabische dorpen Westoever Coke onderschept in Dendermonde Doden door bommen in Rusland Monsterverbond tegen ETA Russen maken Mir klaar voor val Agenten vast na dood gevangenen Turkije legt televisiezenders aan banden Bondsdag steunt verzoek verbod extreem-rechtse NPD De problemen Kofi Annan op bezoek bij Nederlanders De oplossing zaterdag 9 december 2000 van onze redactie buitenland MADRID - Noodweer in grote delen van Europa heeft al aan zeker dertien mensen het leven gekost. Vooral Spanje, Portu gal en Groot-Brittannië wer den getroffen door waterover last, onweer en stormen. In het noorden van Portugal stierven vier oudere mensen toen een modderlawine grote schade aanrichtte in hun dorp. In Spanje verloren vijf perso nen het leven. Onder hen waren drie technisch medewerkers van een ski-station in de noor delijke regio Cantabria. Hun wagen gleed door het slechte weer weg en stortte in een drie honderd meter diepe kloof. In Granada, in het zuiden, werd een man onder een neerstor tende muur bedolven. In het Engelse graafschap De von verdronken twee mensen toen hun voertuig door over stromingen onder water liep. Een verkeersongeval tijdens noodweer in het zuiden van Engeland eiste nog eens twee levens. In het noorden van Spanje wer den windsnelheden van 150 ki lometer per uur gemeten Voor al Galicië werd zwaar getrof fen In deze regio zaten vijftig duizend mensen urenlang zon der stroom. Ook moest de poli tie honderden mensen evacue ren uit dorpen die door het wassende water werden be dreigd. Zes mensen raakten ge wond, van wie enkelen ernstig. Het slechte weer hinderde het verkeer in het zuidwesten van Engeland en in Wales in ernsti ge mate. Er viel meer dan vijf centimeter regen per vierkante meter. Op 140 plaatsen dreig den rivieren opnieuw buiten hun oevers te treden. Ruim honderd mensen werden met boten en helikopters in veilig heid gebracht, nadat hun woonwagenkamp was over stroomd Grote delen van Groot-Brit tannië staan nog onder water na aanhoudende regen eind oktober en begin november Meteorologen hebben voor dit weekeinde opnieuw noodweer voor Groot-Brittannië voor speld. AFP/RTR/ANP/AP NEW YORK - De Verenigde Na ties hebben de Deense minister van Defensie Hans Haekkerup benoemd als opvolger van Ber nard Kouchner als Hoge Verte genwoordiger van de VN in Kosovo. De 56-jarige Deen begint zijn nieuwe werkzaamheden in ja nuari. Kouchner liet vorige maand we ten zijn post te willen verlaten. De Fransman, oprichter van Artsen zonder Grenzen en oud minister van Volksgezondheid, werd in juni 1999 door de Ver enigde Naties benoemd. De VN-missie in Kosovo (Un- mik) moet de door oorlog getrof fen provincie, in het zuiden van Servië, opbouwen. AFP/RTR MOSKOU - Het Russische par lement heeft gisteren met over weldigende meerderheid het oude volkslied van de Sovjet- Unie in ere hersteld. Alleen liberale politici stemden tegen de melodie, die eerder in 1943 door Jozef Stalin werd in gevoerd. De driekleurige vlag en twee koppige adelaar uit de tsaren tijd zijn eveneens als nationale symbolen bekrachtigd. GPD (Advertentie) van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Israëlische strijdkrachten hebben gister avond de toegangswegen van en naar alle Palestijnse dorpen en steden op de Westelijke Jor- daanoever geblokkeerd. De maatregel is volgens het mi nisterie van Defensie een reactie op het opgelaaide geweld van de afgelopen dagen. Niemand mag de plaatsen meer in of uit, be halve als het gaat om 'humani taire zaken'. Gisteren vielen er in de bezette gebieden zeker tien doden - ze ven Palestijnen en drie Israë liërs. Er waren meer dan hon derd gewonden. President Jasser Arafats Fatah-beweging en islamitische organisaties hebben gisteren en vandaag uit geroepen tot 'dagen van woede' ter herdenking van het uitbre ken van de eerste Palestijnse in tifada, dertien jaar geleden. Aanslag De dag begon met een aanslag op een busje met Israëlische ko lonisten, in de buurt van de ne derzetting Kiryat Arba bij He- bron. Een 39-jarige vrouw en de 41-jarige chauffeur van het bus je kwamen hierbij om het leven. Later op de dag reed een van de begrafenisstoeten in Jeruzalem bij wijze van protest langs de residentie van de minister-pre sident, waar juist een demon stratie gaande was van de Israë- lisch-Palestijnse vredesgroep 'Vrouwen in het Zwart'. Er ont stond een handgemeen, waarbij de politie enkele kolonisten ar resteerde. Rond het middaguur was het onrustig in het Arabische deel van Jeruzalem, na de gebeds dienst in de Aksa-moskee. In de oude stad raakten jonge Pales tijnen slaags met de Israëlische politie, die luchtdrukgranaten, traangas, rubberkogels en scherpe munitie gebruikte. In de Via Dolorosa bij de Kerk van het Heilig Graf, de kruisroute van Jezus, schoot een Israëli sche scherpschutter een 16-jari- ge Palestijn dood. Andere Pa lestijnen doopten hun handen in zijn bloed en smeerden het aan de muren van de smalle straat. Ook in Bethlehem ging het er heet aan toe. Bij het Graf van Rachel, een joodse heilige plaats en bijna dagelijks het toneel van bloedige confrontaties, stierf een 18-jarige Palestijn toen hij door het hoofd werd geschoten. Vijf Palestijnen kwamen om het leven toen een Israëlische tank in de buurt van de stad Jenin een positie van de Palestijnse politie onder vuur nam. Volgens een Is raëlische legerwoordvoerder ontdekten soldaten een aantal gewapende personen die zich verdacht gedroegen. Ze zouden zich hebben bevonden in 'B-ge- bied', waar het Israëlische leger verantwoordelijk is voor de vei ligheid en waar Palestijnen geen wapens mogen dragen. Er zouden in dit geval tankgra naten zijn gebruikt vanwege de afstand, maar dat lijkt in tegen spraak tot de verklaring dat de Palestijnen een bedreiging zou den hebben gevormd. Volgens de Palestijnse lezing beschoot de Israëlische tank een positie van de Palestijnse politie in 'A- gebied', dat onder volledig Pa lestijnse bestuur valt. Vier van de doden zijn Palestijnse poli tiemensen, de vijfde is een bur ger die toevallig passeerde Aan het eind van de middag werd in de Jordaanvallei, even buiten de stad Jericho, een Isra ëlische bus onder vuur geno men. Een van de passagiers kwam om het leven, een ander raakte ernstig gewond. Gisteravond beschoten Pales tijnen vanuit het stadje Beit Jala de Jeruzalemse wijk Gilo, die is gebouwd op een deel van de Westoever dat Israël na de oor log van 1967 illegaal heeft inge lijfd. Het leger beantwoordde het vuur. GPD/AFP DENDERMONDE - Justitie in het Vlaamse Dendermonde heeft een partij van honderd kilo cocaine onderschept, die was bestemd voor de Nederlandse en de Portugese markt. De drugs waren verpakt in een lading diepvnesvis en afkomstig uit Suriname. In verband met de zaak is een Belg gearres teerd. Het parket in Dendermonde heeft justitie in Rotterdam ge vraagd de vertakking naar Nederland te onderzoeken. De drugs hebben een straatwaarde van 250 miljoen frank (ruim 13,5 miljoen gulden). ANP ROSTOV AAN DE DON - Drie mensen zijn gisteren omgeko men door de ontploffing van twee autobommen op een markt in het Zuid-Russische Pjatigorsk. Volgens het ministerie van Noodsituaties gingen de explosieven een kwartier na elkaar af. Van de 24 gewonden moesten er vijftien in het ziekenhuis worden opgenomen Pjatigorsk ligt in de regio Stavropol, die grenst aan Tsjetsje- MADRID - De Spaanse regering en de oppositie hebben een 'staatspact' gesloten tegen de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Volgens radioberichten wijzen de regering en op positie in die verklaring een onafhankelijke Baskische staat rigoureus af. De Spaanse premier Aznar noemde de overeenkomst vanuit de EU-top in Nice 'een goed bericht voor Spanje'. Het ak koord is gesloten tussen de regerende conservatieve PP en de socialistische oppositiepartij (PSOE). Andere partijen kun nen zich erbij aansluiten, behalve de gematigde Nationalis ten (PNV). Die moeten eerst afstand doen van hun ideeën over autonomie voor de Basken en de samenwerking beëindigen met Euskal Herritarrok, de politieke tak van de ETA. DPA MOSKOU - Rusland wil een laatste bemande vlucht naar het ruimtestation Mir sturen. De bemanning daarvan moet het station klaarmaken voor de gecontroleerde val in de Stille Oceaan in de periode van 26 tot 28 februari. Voor die operatie moet ook extra brandstof worden aangevoerd. Dat heeft een woordvoerder van een Russische regeringscommissie giste ren in Moskou verklaard. Een groot deel van de vijftien jaar oude Mir verbrandt bij het neerdalen door de geweldige wrijving met de atmosfeer. De resten moeten neerkomen in de oceaan voor de kust van Au stralië. Maar volgens functionarissen kunnen er ook delen op land terechtkomen. Het station zweeft op het ogenblik wegens geldgebrek op de automatische piloot om de aarde. DPA/ANP MAPUTO - Twaalf politiebeambten zijn aangehouden in ver band met de dood van ruim tachtig gevangenen in een Mo- zambikaanse gevangenis. Twee weken geleden werden in de gevangenis tientallen lijken aangetroffen zonder een spoor van geweld Later bleek dat ze waren gestikt. Volgens de Mozambikaanse staatstelevisie worden een plaat selijke politiecommandant en de leider van een onderzoeks- dienst van de politie verantwoordelijk gehouden voor het drama. In de gevangenis van Montepuez (in het noorden van Mozambique) leven de gevangenen op een kluitje in te kleine en slecht geventileerde cellen. De meeste slachtoffers waren aanhangers van de oppositiepartij Renamo. AFP ISTANBOEL - Enkele Turkse radio- en televisiezenders heb ben een uitzendverbod opge legd gekregen. Vijftien televisiezenders moe ten hun werk tijdelijk staken. De verboden variëren van een dag tot een maand. De sancties zijn opgelegd wegens het over treden van regels en normen 'in zake de bescherming van de jeugdige kijker, de zedelijk heidsopvatting en het versprei den van opruiende informatie'. DPA/RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - De Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer, heeft gisteren besloten een verzoek tot een verbod van de extreem rechtse Nationaal-Democrati- sche Partij (NPD) voor te leggen aan het hof voor toetsing aan de grondwet, het Bundesverfas- sungsgericht in Karlsruhe. De kamer deed dat in navolging van de Duitse regering en de Bondsraad (Eerste Kamer). De regeringspartijen SPD en Groe nen kregen in de Bondsdag de steun van de linkse PDS. De op positiepartijen CDU/CSU en FDP stemden tegen. Bij het constitutionele hof in Karlsruhe kwamen eerder ver zoeken tot een verbod binnen van de regering en de Bonds raad, de kamer waarin afvaar digingen uit de deelstaten zit ten De fractie van de CDU/CSU vond het onnodig daar ook nog eens een verzoek van de Bonds dag aan toe te voegen. De liberale FDP vreest dat door een verbod veel aanhangers van de NPD hun heil zullen zoeken bij extreem-rechtse partijen die vertegenwoordigingen in deel staatparlementen hebben, zoals de Republikaner en de DVU. DPA/AP pagina 31: kan een nazi onschuldig zijn (Advertentie) DEKEMHARE - VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan in specteert Nederlandse VN-mi- litairen in het Eritrese plaatsje Dekemhare. Annan riep de in ternationale gemeenschap op om de voormalige kemphanen Eritrea en Ethiopië te steunen bij hun pogingen de schade te herstellen van de bloedige oor log die zij recent voerden. Un- mee, de VN-macht die toeziet op het vredesakkoord dat Eritrea en Ethiopië binnenkort sluiten, bestaat voor een belangrijke deel uit Nederlandse militairen. Een grote groep Nederlanders vertrekt maandag naar de Hoorn van Afrika. foto Alexander Joe/EPA van onze redactie buitenland JAKARTA - Mensenrechtenor ganisaties hebben felle kritiek op de Indonesische president Wahid. Ze verwijten de eerste democratisch gekozen presi dent van het land dat hij zich van dezelfde methoden bedient als zijn voorgangers en politieke tegenstanders laat opsluiten. In de afgelopen week zijn vijf Papoealeiders en zeker 150 sympathisanten gearresteerd en gevangengezet in Jayapura, de provinciehoofdstad van Inan Jaya, dat ook wel Papoea wordt genoemdEen week eerder werd een onafhankelijkheidsactivist in Atjeh opgesloten. Volgens mensenrechtenactivist John Rumbiak heeft de politie een aantal gevangen Papoea's gemarteld, zij hebben zich met gezwollen ledematen op zijn kantoor gemeld. De politie ont kende direct en zei dat de gevan genen onderling slaags waren geraakt. Wahid verzocht de po litie gisteren de vijf Papoea-se paratisten vrij te laten. Maar met die actie kon hij de twijfels niet wegnemen over zijn vastbe slotenheid om door te gaan met democratische hervormingen. Bij zijn aantreden, ruim een jaar geleden, maakte Wahid wereld wijd een goede indruk door de laatste politieke gevangenen van Soeharto snel vrij te laten. Zijn voorganger Habibie had daar al een begin mee gemaakt De laatste weken echter zijn tal van separatisten achter slot en grendel gezet. Dit gebeurde na dat de minister van Defensie Mohammad Mahfud en coördi nerend minister van Veiligheid Yudhoyono herhaaldelijk waarschuwden hard te zullen optreden om het separatisme onder controle te houden. Algemeen wordt dit beschouwd van onze redactie buitenland LJUBLJANA - Slovenië en Bos nië hebben gisteren aangekon digd dat ze diplomatieke betrekkingen aangaan met Joe goslavië nu dat land een demo cratisch gezinde regering heeft met president Kostunica. Een akkoord over de diploma tieke banden tussen Slovenië en Joegoslavië wordt vandaag on dertekend tijdens een bezoek van de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Svilanovic aan de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Eenzelfde overeenkomst tussen Bosnië- Herzegowina en Joegoslavië zal op 15 december in Belgrado worden getekend, zei de Bosni sche minister van Buitenlandse Zaken Prlic gisteren. Svilanovic had vorige maand al een bezoek gebracht aan Bos nië. Nadat Bosnië zich in 1992 onafhankelijk verklaarde van Joegoslavië brak er een bloedi ge, 3,5 jaar durende burgeroor log uit in de republiek, waarin de Bosnische Serviërs werden gesteund door Servië, de groot ste deelrepubliek van het huidi ge Joegoslavië. De banden tussen Slovenië en Belgrado werden verbroken toen Slovenië zich in 1991 als eerste Joegoslavische deelrepu bliek onafhankelijk verklaarde, waarna het door Servië gedomi neerde Joegoslavische leger tien dagen lang oorlog tegen de af vallige deelrepubliek voerde. Kroatië Kroatië, dat na zijn afscheiding te maken kreeg met een opstand van Kroatische Serviërs die werden gesteund door Servië, herstelde de banden met Bel grado in 1996 De enige repu bliek die zich op vreedzame wij ze losmaakte, Macedonië, ging in 1994 formele betrekkingen met Joegoslavië aan. AP (Advertentie) Lijnbach NetworkPro inventariseert uw eisen en wensen ten aanzien van uw netwerk.Vervolgens bekijken we in hoeverre uw huidige netwerk aangepast moet worden om deze eisen en wensen te realiseren.Wij doen dit met behulp van een overzichtelijk stappenplan. Onze adviseurs bespreken graag de mogelijkheden met u! 0113 - 22 44 66 oplossing@lijnbach.nl als een terugkeer naar de harde lijn die ook Habibie en Soeharto voorstonden. Bij incidenten in Irian Jaya zijn doden gevallen, zoals dat ook vrijwel dagelijks het geval is in Atjeh Wahid, die geplaagd wordt door corruptieschandalen en andere rellen, lijkt terrein te verliezen met de milde en verzoeningsge zinde houding die hij eind vorig jaar innam ten opzichte van het onafhankelijkheidsstreven van de Papoea's. Hij is van plan hun provincie met Kerstmis op nieuw te bezoeken. De meeste van de 1,8 miljoen Papoea's zijn protestant. GPD/AP ■Lijnbach Net Pro Sauonspvfc 47 4462 DZ Gom Tel. 0113-224466 (Advertentie) DOEN WAT U EIGENLIJK WILT! bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013) Israëlische militairen schuilen voor een Palestijnse stenenregen. foto Menahem Kahana/EPA "Lijnbach -Net Pro oniparfc 47 4462 DZ GoesTeL 0113-224466 Het netwerk loopt vast als te veel gebruikers tegelijkertijd willen inloggen; Als aanpassingen op het netwerk wenselijk zijn moet er vaak nieuwe apparatuur aangeschaft worden; U kunt niet altijd inspelen op veranderingen in de markt, omdat uw netwerk dit niet aankan; Er is bij implementatie van het huidige netwerk geen rekening gehouden met toekomstige aanpassingen en uitbreidingen; De middelen en kennis ontbreken om het netwerk optimaal effectief te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5