PZC goed voorbereid Zeeuws Museum is gebed zonder eind 13 Waterschap matigt tariefstijging op eike ramp Politie pakt inbrekers met ton aan buit Auteur Kees Slager bepleit monument verdronken dorpen Forse verhoging van de baan na druk hoofdingelanden en gemeenten ZgcIbïICI is Ilict Man overleden na aanrijding Koudekerke zeeuwse almanak Wijsheid waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 9 december 2000 door Rolf Bosboom GOES - De waterschapsbelas ting gaat volgend jaar minder fors omhoog dan eerst de bedoe ling was. De omslag gebouwd pakt voor eigenaren van onroe rend goed ruim achttien procent duurder uit; aanvankelijk ging het om bijna dertig procent. Het dagelijks bestuur wil daarmee tegemoet komen aan de vele be zwaren vanuit het algemeen be stuur en vanuit de gemeenten. De discussie over de water schapstarieven wordt sterk be paald door de nieuwe taxatie ronde van het onroerend goed. De nieuwe waarden komen veel hoger uit dan de huidige. Net zoals de onroerende-zaakbelas- ting (OZB) bij gemeenten is de omslag gebouwd van het water schap gebaseerd op die taxatie. Er geldt een tarief per 5000 gul den van de vastgestelde waarde. De gemeenten zullen de waar destijgingen compenseren door hun OZB-tarief dusdanig te verlagen, dat burgers per saldo niet duurder uit zijn. Het dage lijks bestuur hield echter vast aan de afgesproken jaarlijkse stijging van de omslag met 3,7 procent. (Advertentie) HOE DENKT U OVER DETOEKOMSTVAN DE GOESE BINNENSTAD? i EEN FONTEIN »a' I OP DE MARKT? V "T OVERDEKTE - (WINKELSTRATEN? W J Of EEN DIJK 1/ VAN EEN IDEE? KOM NAAR DE IDEEËNMARKT M 12 DECEMBER I I 16.00-20.00 uur WESTWAL 45 GOES (VOORMALIGE DRUKKERIJ EN TOEKOMSTIGE LOKATIETHEATER) Uitgaande van een gemiddelde waardestijging van 25 procent zou dat vijf miljoen gulden aan extra inkomsten opleveren. Dat geld heeft het waterschap nodig om de resterende taxatiekosten over de vorige periode te kun nen betalen. „Het gaat ons er niet om de mensen kaal te pluk ken", verdedigt dagelijks be stuurder J. Hoekman zich. „Het gaat ons erom dat onze kosten worden betaald." De weerstand tegen de plannen was echter groot. De hoofdinge landen in de commissie midde len noemden de verhoging vori ge week onaanvaardbaar. Ook de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten en diverse individuele gemeenten hebben de afgelopen tijd hun verontrusting en onge noegen uitgesproken over de plannen. Die betekenen volgens hen een onevenredige lasten verzwaring. Reserves Het dagelijks bestuur heeft, ge let op het verzet, besloten de plannen te matigen. Het tarief gaat niet meer omhoog van 3,55 naar 3,68 gulden per 5000 gul den getaxeerde waarde, maar juist omlaag naar 3,36 gulden. Dat is een verlaging van ruim vijf procent. Om de openstaan de rekening van de oude taxa tieronde toch te kunnen beta len, doet het waterschap een greep van 2,2 miljoen gulden in de reserves. In het oude voorstel zou een eigenaar van een wo ning die nu bijvoorbeeld 200.000 gulden waard is, de om slag gebouwd zien stijgen van 142 naar 184 gulden. In het nieuwe voorstel wordt dat 168 gulden. Daarbij is uitgegaan van een waardestijging van het pand met 25 procent. De kans is echter groot dat de aanslag die volgend jaar in de bus valt, ongunstiger uitpakt voor huishoudens. Het water schap zegt echter toe extra in komsten in 2002 echter weer verrekenen. Het algemeen bestuur van Zeeuwse Eilanden neemt maan dag 11 december een beslissing over de tarieven voor 2001. De politie in de Antwerpse voorstad Kapellen inventariseert de buit uit de Hulster drogisterij. foto Albert Seghers door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - De politie in de Ant werpse voorstad Kapellen heeft in de nacht van donderdag op vrijdag vier man nen aangehouden, die worden verdacht van een inbraak eerder die nacht in een Etos-drogisterij in Hulst. Ze hadden voor een ton aan drogisterijspullen bij zich. De verdachten zijn een 19-, 20 en 24-jari- ge man zonder vaste woon- of verblijf plaats en een 31-jarige man uit de ge meente Reimerswaal. De politie vond goederen uit de Hulster winkel in hun au to. De agenten moesten ook nog achter een tweede auto aan. Die werd uiteindelijk door Belgische en Nederlandse agenten klemgereden bij Kruiningen. De wagen werd bestuurd door een 19-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die ook bij de inbraak betrokken was ge weest. Ook in zijn auto werden goederen uit de Hulster drogisterij aangetroffen. Het ging hierbij vooral om sigaretten en duurdere parfums met een totaalwaarde van bijna 100.000 gulden. Ook werden er spullen gevonden die gestolen waren bij een inbraak bij in een Edah-filiaal. In welke plaats kon de politie niet zeggen. Het Openbaar Ministerie in Middelburg zal de Belgische instanties vragen de mannen die werden aangehouden in Ka pellen, uit te leveren. De politie is naar aanleiding van de aan houdingen een onderzoek begonnen naai de inbraken in het Zeeuws-Vlaamse grensgebied. De politie verwacht op korte termijn meer aanhoudingen te verrichten. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland mist de veerkracht om adequaat te reageren op onverwachte ram pen. De hulpverlening is te star, te hiërarchisch, en daardoor niet voorbereid op verrassin gen. Een ramp kan daardoor grotere vormen aannemen en veel ernstiger gevolgen hebben. Volgens een studie van E. Ro- ders pakt Zeeland calamiteiten op een heel traditionele manier aan. Autoriteiten en hulpverle ners brengen in kaart waar zich welke rampen kunnen voor doen. Zij spreken af wie voor welke reactie verantwoordelijk is en houden strikt vast aan die rolverdeling. Deze aanpak schiet te kort in de huidige com plexe samenleving, stelt Roders, die werkt bij de directie brand weer van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De welvaart is verhoogd door technologische en industriële vooruitgang. Dat heeft de kans op calamiteiten ook verhoogd. Die worden bovendien minder overzichtelijk. De overheden blijven echter hangen in het be heren van risico's. Zij beperken zich tot maatregelen om onge vallen te voorkomen of de kans daarop ten minste zo klein mo gelijk te houden. Ze creëren zo een schijnveilig heid, meent Roders. Rampen zijn namelijk niet altijd te ver mijden. Hij herinnert aan de Ti tanic. Dat schip zou niet kunnen zinken. Toen dat toch gebeurde, bleken er te weinig reddings sloepen te zijn, Roders vindt het daarom beter sommige risico's gewoon te ac cepteren Vervolgens moeten overheden en hulpverleners wel de veerkracht ontwikkelen om rampen zo goed mogelijk op te vangen. Provincie en gemeenten be schikken over rampenbestrij dingsplannen. Daarin staat wie wanneer wat moet doen. De er varing heeft geleerd dat zich al tijd situaties kunnen voordoen, waarin het klakkeloos toepas sen van zo'n rampenplan niet voldoende is, schrijft Roders. De hulpverleners kunnen in zo'n geval niet goed reageren, omdat ze vast zitten in hun rol lenpatroon en de organisatie hi ërarchisch is. Kennis dient niet alleen aanwe zig te zijn bij de leiding, maar bij alle hulpverleners. Dat voor komt dat langs lange lijnen ge werkt moet worden en een ramp ernstiger vormen aanneemt. Bevoegdheden moeten ook meer verspreid zijn door de or ganisatie. Communicatie moet meer gaan over inhoud en min der over instructies. Bovendien wordt volgens Ro ders te weinig rekening gehou den met bijkomende gevolgen De mens staat terecht centraal, maar natuur en milieu en ook het voor Zeeland belangrijke toerisme krijgen onvoldoende aandacht. Die secundaire ge volgen kunnen veel ernstiger zijn dan de directe gevolgen van een ramp. Roders heeft voor zijn studie in het bijzonder gekeken naar de Westerschelde, Walcheren en Zuid-Beveland. Het onderzoek is een afstudeerstudie voor een mastersopleiding crisismana gement. De provincie gaat het rapport bespreken met de ze ventien Zeeuwse burgemees ters, de Stuurgroep Openbare Veiligheid Zeeland en Provinci ale Staten. Het is ook verstuurd naar de naburige provincies in Nederland en Vlaanderen. Jongen geschopt GOES - Twee onbekend geble ven jongens hebben vrijdag middag rond één uur op de Bergweg in Goes een 14-jarige Goese jongen geschopt en gesla gen De twee trokken het slacht offer eerste de pet van zijn hoofd en sloegen hem daarna in het ge zicht. Ook kreeg hij trappen in zijn zij. Politie pakt twee Polen op voor smokkel Albanezen BRESKENS - De Zeeuws-Vlaamse politie heeft dondermiddag twee Polen aangehouden op verdenking van mensen smokkel. De twee mannen, 23 en 39 jaar oud, zijn opgepakt omdat ze met hun vracht wagen een Albanees gezin naar Nederland hebben gesmokkeld. Het gezin - vader (36), moeder (36) en vier kinderen in de leeftij d van 3 tot 8 jaar - werd door agenten ontdekt toen ze de truck verlieten bij de jachthaven van Breskens. Het gezin is vervolgens overgebracht naar het op vangcentrum voor asiel zoekers in Rijsbergen. De twee Polen zijn door de politie in verzekering ge steld en zijn vrijdag ver hoord. KOUDEKERKE - Een 67-jari- ge man uit de gemeente Veere is donderdagavond in het zieken huis overleden aan de gevolgen van verwondingen die hij don derdagochtend om tien uur op liep bij een verkeersongeval in Koudekerke. De fietser werd op de kruising van de Middelburgsestraat en de Prinses Beatrixlaan in Kou dekerke aangereden door een vrachtauto, die werd bestuurd door een 54-jarige man uit Krabbendijke. Hoe het ongeluk precies heeft kunnen gebeuren, wordt nog onderzocht. De perikelen rond het Zeeuwse Museum zijn een feuilleton zonder einde. Als er niets wezenlijks veran dert, is de ene aflevering niet van de volgende te onder scheiden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De geschiede nis lijkt zich te herhalen. Als in februari 1989 bekend wordt dat Ineke Spaander de nieuwe di recteur is van het Zeeuws Muse um, is haar voorganger al bijna twee jaar weg. Officieel is I. L. Szénassy in oktober 1988 opge stapt, maar vanaf april 1987 staat hij op non-actief. Aanlei ding is een uitlating van de toenmalige gedeputeerde van cultuur, J. P. Boersma, die het Zeeuws Museum 'gebrek aan management' verwijt. WD- statenlid J. G van Zwieten - in middels zelf gedeputeerde - spreekt zelfs van 'wanbeleid'. ,Ik kom hier niet in een gespreid bedje", zegt Spaander bij haar aantreden. „Maar dat is juist de uitdaging." Ze geeft aan vooral plannen te hebben op het gebied van de hedendaagse kunst. In 1991 krijgt ze daarvoor extra budget van de provincie. „De integratie van hedendaagse beeldende kunst in het museum was voorwaarde voor mijn komst", zegt ze dan. Het heeft haar verbaasd dat sinds het ver trek van de eerste directeur Piet van Daalen, in 1985, zo weinig werk van jonge Zeeuwse kun stenaars in het museum is terug te vinden. Inmiddels is een veel gehoorde klacht dat het Zeeuws Museum juist niets doet aan de presentatie van actuele Zeeuw se kunst. Maar het heeft Spaander dan ook niet meegezeten. Vanaf de cember 1991 vraagt ze om meer geld. Als niet wordt geïnves teerd in het Zeeuws Museum zakt de instelling terug naar het (Advertentie) Het Zeeuws Museum in Middelburg. niveau van een stoffige oud heidkamer, heet het in een be leidsplan dat die maand wordt gepresenteerd. Een jaar later blijkt de subsidiestijging zo mi nimaal dat het Zeeuws Museum zich genoodzaakt ziet drastisch te snijden in het aantal tentoon stellingen: van tien per jaar naar drie. De druk op het personeel is te groot en beheer, registratie en conservering van de collectie zijn niet te behappen. Eind 1997 wordt in een nieuw beleidsplan de noodklok geluid. Critici omschrijven het museum precies als dat waarvoor Spaan der zes jaar eerder waarschuw de, een stoffige oudheidkamer. „Het lijkt wel of het Zeeuws Museum nog niet op de elektri citeit is aangesloten", vindt Lex ter Braak, toen directeur van de Vleeshal, inmiddels directeur van het landelijke Fonds voor de Kunst, Vormgeving en Archi tectuur. „De indruk die je krijgt als je van buiten naar binnen kijkt, is er overwegend een van donkerte. Alsof lichtheid en transparantie niet mogelijk zijn en in plaats daarvan alleen zwaarte, traagheid en onbe weeglijkheid heersen." Bij de politiek krijgt Spaander nul op het rekest. „Hoewel de provincie het laatste decennium substantieel extra middelen ter beschikking heeft gesteld, kan er weinig verbetering in de ex ploitatie van het museum wor den geconstateerd", is het harde oordeel van gedeputeerde G. L. C. M. de Kok van cultuur in het concept van zijn cultuur nota Boven het maaiveld. „De grootste problemen doen zich voor bij collectiebeheer, de ge- analyse bouwen, personeel en financiën, in feite bijna het gehele muse- umbedrijf." De positie van Spaander is dat jaar al verzwakt door de aan stelling van interim-manager J. Lebon. Zijn taak is de zakelijke kant van het management te versterken. Als hij in augustus 1997 klaar is, laat hij een nieuw hoofd bedrijfsvoering achter in de persoon van C. Urru. Vervol gens rolt het museum van inci dent naar incident. Hoewel het provinciebestuur op dat mo ment duidelijk aangeeft niets te voelen voor uitbreiding, presen teert het Zeeuws Museum uitge werkte plannen daarvoor van kunstenaar Pieter Slagboom- Een tactische blunder en boven dien verspilling van de toch al geringe financiën en energie. Op 25 september 1998 roven een moeder en haar zoon op klaar lichte dag de enige Mondriaan uit het Zeeuws Museum. De be veiliging blijkt een lachertje. In december 1999 komt als een donderslag bij heldere hemel de mededeling dat het Zeeuws Mu seum voor ten minste een jaar de deuren sluit, zodat de voormali ge depots van het Rijksarchief geschikt kunnen worden ge maakt voor het Zeeuws Muse um. Wethouder M. L, Strous van Middelburg en gedeputeer de De Kok zijn volledig verrast. In april 2000, als het museum tweeënhalve maand dicht is, vragen Spaander en voorzitter M. M. Steenbeek de provincie ineens om 8,3 miljoen gulden voor wat zij noemen de 'revitali- foto Ruben Oreel sering' van het Zeeuws Muse um. Nu er toch verbouwd wordt om de depots bij het museum te betrekken, moet maar in één keer een complete opknapbeurt worden uitgevoerd. Opnieuw is De Kok onaangenaam verrast. Hij had het verzoek liever ge zien voordat de deuren van het museum dicht gingen. Tot overmaat van ramp blijkt het museum te vroeg gesloten. Procedures van Monumenten zorg vertragen de verbouwings plannen, het aanpassen van de depots valt duurder uit, en Pro vinciale Staten willen een be leidsplan, een bedrijfsplan en een verbouwingsplan zien voor dat ze toestemming geven voor een subsidie van vier miljoen gulden, nog niet de helft van de gevraagde 8,3 miljoen. Rond de gang van zaken hangt een doordringende geur van mismanagement, overigens niet alleen door de directie van het museum, maar evengoed door het museumbestuur en door het provinciebestuur. Toch lijkt het erop dat slechts één iemand moet bloedenZodat de geschie denis weer van voor af aan kan beginnen. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Er moet een monument komen dat herinnert aan de vele verdronken plaatsen in Zeeland. Het kan het beste onthuld worden in 2003, alsher- dacht wordt dat vijftig jaar eer der de watersnoodramp van 1953 plaatsvond. Deze sugges tie deed schrijver Kees Slager vrij dag in Vlissingen tij dens zijn inleiding Geivorteld in de Delta voor de deelnemers aan het symposium Delta inZicht. Slager wees erop dat Zeeland een lange rij verdronken dorpen kent. Hij kwam voorlopig op een totaal van 84, plus de stad Rei merswaal, „De namen moeten gebeiteld worden in een monu mentale steen op een gevoelige plek. Opdat wij onze geschiede nis niet vergeten." De vele verdronken plaatsen maken duidelijk dat de Zeeu wen in het verleden heel vaak de strijd tegen het water verloren. Het verklaart volgens Slager mede de angst en aversie tegen het water, die even diep zitten als de wortels van de bewoners. „Ze zijn opgewekt en bevestigd tijdens de vele stormvloeden die het gebied teisterden. Hoe in grijpend dat is geweest voor de bevolking wordt duidelijk als je weet hoeveel gemeenschappen in de loop van de tijd zijn wegge vaagd. Ik schrok van de lange rij." Het gaat om dorpen als Agger, Avenkerke, Badickedorp, Bom- menede, Borendamme, Bries- kerke, Clauskinderen, Couwer- ve, Duvenede, Emersweert, Emilisse, Everinge, Hinkelinge, Nieuwlande, Ouwelant, Ori- sant, Saeftinghe, Valkenisse, Weestdorp - kortom, meer dan tachtig dorpen die verzwolgen werden door het water. Slager: „Voor wie de geschiedenis kent is het niet vreemd dat in genera ties eilandbewoners de angst voor het water zich diep heeft geworteld." Wanneer er over ontpolderen wordt gepraat, komt het verleden meteen weer boven, ook nu het niet meer no dig is, constateerde hij. Omslag Slager stelde dat er wel een om slag in denken aan de gang is. Steeds minder Zeeuwen keren hun rug naar het water. Het be tekent volgens hem dat het tijd is te waarschuwen voor de aan tastingen en bedreigingen van het landschap in de Delta. „Kijk naar de Westerschelde, waar van het silhouet dankzij de hoogbouw bij Vlissingen, Ter- neuzen en Breskens steeds meer lijkt op dat van de totaal verpes te Belgische Noordzeekust. Het westelijk gebied is al verloren, maar de rest van de zeearm is nog redelijk intact. Ik vrees ech ter het ergste." Hij verwees naar het verstoorde panorama in het Oosterscheldegebied, door ach teloos rondgestrooide windmo lens en recreatiedorpen. „Er is een inflatie van het landschap gaande die er voor zorgt dat zij die ooit genietend op de dijk stonden, dat landschap steeds vaker geërgerd de rug toe ke- Het verhaal van de wolf die rondwaart en eenzijdig voed sel nuttigt begint steeds boei ender vormen aan te nemen. De schapenkiller heeft nu al een fanclub achter zich ge kregen die het dier een hand boven de kop houdt en nog een lang leven toewenst. Er zijn zelfs lieden die er niet voor terugdeinzen berichten te verspreiden als zou de wolf er nog de poot in hebben ge had dat de vijf potvissen die Zeeland wilden aandoen weer naar dieper vaarwater werden verdreven. De commotie lijkt zich voor Zeeuws- Vlaanderen op te lossen nu opmerkzame per sonen hebben gezien dat het beest bij Liefkenshoek de af slag naar België heeft geno men. Een daad die van wijsheid getuigt. Een Eurowolf staat altijd nog hoger dan een Zeeuwse leeuw. Zeker en vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59