PZC Zitten op een stoel was lang niet logisch Finse hitte in zelfgemaakte saunacabine 39 Turn m winterse sferen zaterdag 9 december 2000 rp Zitten was lange tijd een voorrecht van de hogere klassen; wie daar niet toe hoorde moest staan. Je staat er eigenlijk nooit bij stil, maar het is zo van zelfsprekend: zitten. Niet brommen, maar zitten op een stoel. Het Historisch Muse um in Ede, gevestigd in het oude station Ede Centrum, toont de geschiedenis van het zitten in een bescheiden expositie waarin de stoel door de eeuwen heen voorop staat. Het idee is ontstaan vanuit de eigen collectie, zo vertelt conservator D. J. List: „Weheb ben een aantal stoelen in onze eigen collectie, waaronder een oude burgemeesterstoel. Toen kwam het idee om de stoel door de eeuwen heen te portrette ren." Het zitmeubel en daarmee gepaard gaand de zitcultuur, heeft wel degelijk een ontwik keling doorgemaakt, al zou je dat niet zo snel zeggen. De ten toonstelling is informatief en herkenbaar. „In het oude Egypte kwam de stoel eigenlijk pas in zwang", vertelt List. „De farao had na tuurlijk een troon tot zijn be schikking, maar zij die onder hem stonden, ook de hogepries ters, moesten genoegen nemen met een krukje." Van zo'n kruk je is een replica te zien op de ten toonstelling. Een eenvoudige maar doordachte constructie met een rieten zitting en licht gebogen pootjes. „De Griekse oudheid is een uit zondering", vervolgt List. „Griekse mannen, let wel, al leen de mannen, lagen aan tij dens de maaltijd. Vrouwen niet, die waren er louter om voor na geslacht te zorgen. Zij mochten hooguit op een houten kruk zit ten. De Romeinen hebben dat overgenomen." Dagobertstoelen Vanaf de Middeleeuwen was het wel weer 'zitten-met-rechte- rug' geblazen. Op houten kisten of op inklapbare Dagobertstoe len. Want de middeleeuwse adel trok van kasteel naar kasteel en nam de volledige inboedel mee. List: „Als de voorraden in het ene kasteel op waren, vertrok ken de bewoners naar het vol gende. Omdat ze hun hele heb ben en houwen meenamen, moest het dus allemaal makke lijk vervoerbaar zijn." Dus zaten de middeleeuwers op de kisten, waarin kleding en huisraad werden vervoerd. Pas in de Renaissance kwam er meer aandacht voor de vormge ving van de stoel. Langzaam aan ontstaat een wat sierlijker uiterlijk, versierd met allerlei houtsnijwerk. Opmerkelijk is overigens dat in de 19e eeuw de zithoek in de kamer ontstond. Voorheen stonden stoelen, ta fels en ander meubilair strak langs de wanden. „In de Renaissance werden de stoelen, evenals de gehele in richting, streng symmetrisch langs de muren geplaatst", weet List. In boerenkringen hingen stoelen aan de muur en werden ze alleen voor de maaltijd rond een tafel in de kamer neergezet. Vanaf de Barok, de periode van Zonnekoning Lodewijk XIV, ontwikkelden de stijlen zich sneller. De stoffen zitting zorgde voor comfort, zachte kussentjes op de armleggers voor extra steun. In deze tijd ontstond ook de chaise longue. „Die werden eigenlijk alleen door de dames gebruikt", zegt List, en schetst een beeld van hoe hofdames in negligé tussen de feesten door een rustpauze namen, iets waar zo'n chaise longue bij uitstek geschikt voor was. Zitten was ook toen een 'elitaire bezigheid', volgens List: „Ou ders zaten in deze tijd op een stoel, terwijl kinderen bij de ta fel moesten staan." Na de Napoleontische tijd komt de neo-'hype' opzetten: neo classicisme, neogotiek. De stoel wordt in deze periode een ver gaarbak voor allerlei stijlen: de rozetjes uit de Lodewijk XVI- tijd naast invloeden uit de Griekse tijd op een hoekstoel die wordt bestempeld als een Re- naissance-stoel, maar die feite lijk van latere datum is. Kitsch Ernaast staat een stoel met als rugleuning een gotisch ogend kerkraam. „Deze meubelstuk ken worden door antiquairs te genwoordig bestempeld als kitsch", vertelt List. „Terwijl het best mooie stoelen zijn. Die ontwikkeling heeft zich overi gens ook doorgezet. Tegen woordig worden ook stoelen ge maakt met de meest bizarre kleur- en materiaalcombina ties." foto Henk van Holland/GPD Bijzonder is ook het stoeltje met de rode kussens en het zwartge- schilderd houtwerk. Het komt uit het begin van de twintigste eeuw. Vlak na het overlijden van de Britse koningin Victoria schilderde men, als uiting van rouw, de stoelpoten zwart. Door de jaren heen zien we ook oude bekenden opduiken, zoals de tijdloze stoel van Thonet (die hij in 1859 ontwierp) of de knoppenstoel met gevlochten rieten zitting uit het boerenle ven van de omgeving. Vanaf de Jugendstil duiken weer een paar opzienbare mo dellen op. Versierd met planten en bloemenornamenten of de rugleuning ingelegd met parel moer. Rietvelds beroemde stoel ontbreekt uiteraard niet. De laatste stoelen dateren van de jaren zestig, maar zijn heel tren dy: de opblaasstoel, bijvoor beeld, of de ouderwetse peer vormige zitzak. De'afsluiters zijn twee actuele designmodel len in geel. Sandra Bos Tentoonstelling '5000 jaar zit ten: de stoel door de eeuwen heen' - Te zien: t/m 18/3, Histo risch Museum Ede, Museum plein 7 Ede (oude stationsge bouw). Open: di-za, 14-17 u„ zo, 14-16 u. Het is een mooie klus voor de doe-het-zelver. Hoe bouw ik thuis goedkoop een kleine saunacabine? Dit moet een praktisch stukje worden. Over hoe je zelf een saunacabine bouwt. Geen uit weidingen over Finland, koude meren, bouwpakketten of hoe gezond een sauna is. Maar ge woon: hoe bouw ik thuis goed koop een kleine saunacabine. In de buurt van of grenzend aan een douche want na een sauna is niets zo verfrissend als koud. De kachel zal gekocht moeten worden. In Finland zijn ze rede lijk voordelig (vanaf 500,-); zoek dealers via internet of be stel rechtstreeks bij een fabri kant. Reken op een capaciteit van 1 kiloWatt per kubieke me ter met wat overwaarde voor eventueel warmteverlies. Voor een sauna voor twee personen is 3 kW voldoende. Krachtstroom is dan niet per se nodig. In de sauna draait het om hitte en vocht. Op de gloeiende stenen op de kachel wordt water ge schept. De luchtvochtigheid stijgt, het zweten begint. Een Finse sauna draait lekker vanaf ongeveer 7 0 graden maar kan desnoods tot boven de 100 gra den worden gestookt. Belangrijk punt is het voorko men van vochtproblemen in de cabineconstructie. Gebruik voor binnenwanden en dak on behandeld licht naaldhout dat hitte en vocht vlot opneemt en afstaat. Vuren of grenen is pri ma, maar wel met zo min moge lijk kwasten. Bij kwasten ont staat hars en ze kunnen zeer heet worden. Bouwfolie De cabine bestaat uit een aantal lagen. De buitenwand kan van alles zijn. Dan komt de isolatie (minstens 5 centimeter dikke glaswolplaten, in het dak het dubbele) in een open houten raamwerk dat uiteindelijk ook de binnenwanden en het dak zal moeten dragen. Daarna volgt een waterdichte laag die tegen hoge temperaturen moet kun nen. Gewone bouwfolie voldoet prima. Zorg voor ruime over lappingen want vocht in de iso latie is een ramp. Dan komt, di rect tegen de folie aan, een laag aluminiumfolie, in elk geval in het dak. Enkele 25 millimeter dikke balkjes worden op het raam werk geschroefd. Door de folie heen, flink vastdraaien. De balkjes dragen wanden en dak en zorgen voor een spouw. In de hoeken en boven en onder moe ten spleten van circa 20 milli meter blijven, zodat de lucht in die spouwen kan ventileren. Voor wanden en dak komen ra- batdelen of schroten van 13 a 15 millimeter in aanmerking. Alle verbindingen worden gemaakt met spijkers of schroeven (ver- Voor binnenwanden en dak van de sauna is onbehandeld licht naaldhout zeer geschikt, omdat het hitte en vocht vlot opneemt en afstaat. zinken!). Lijm is vanwege vocht en hitte onbruikbaar. Voor de banken zijn fijngeschuurde vu ren planken (kwastvrij) ge schikt. De belangrijkste (boven ste) bank of 'laude' bevindt zich ongeveer 90 centimeter onder het dak, tegenover de kachel. In de wand achter de laude, 30 cen timeter onder het dak komt een regelbare houten klep waar langs de warme vochtige lucht naar buiten kan. Maak een gat om een stuk rioolpijp door bin nenwand, spouw, folie en isola tie te steken en spuit er in de wand bouwschuim omheen om alles vocht- en luchtdicht te houden. Frisse lucht kan het best onderin binnenkomen, bij voorbeeld via een kier onder de deur. De ventilatie werkt 'van zelf' doordat warme lucht op stijgt en uit de klep ontsnapt. De deur moet zo nauw mogelijk sluiten. Een ventilerende spouw is hier lastig te maken; laat de deur bij niet gebruik altijd open staan om vocht kwijt te raken. Raampjes geven grote warmte verliezen, zelfs als ze klein zijn. Geef een eventueel raampje drie lagen glas. De bodem kan het best uit tegels of ander water dicht materiaal bestaan. Een lamp (bijvoorbeeld een goedko pe bull's eye) en de stroomaan- sluiting van de kachel zitten zo laag mogelijk. Daar is het koel en de vochtigheid blijft laag. Het onderhoud is eenvoudig: af en toe banken en de vloer op doen met water en een afwas- middel, veel luchten, af en toe de verwarmingselementen en de stenen in de kachel reinigen. Nico Koolsbergcn Enkele internetsites met infor matie over sauna. Vraag- en antwoordsites: www.saunasite.com; vv ww. ar mory. com/~kal le/sauna. html. Sauna algemeen: www.hut.fi/ i'cankar/sauna/; www.sauna.fi. Opeens is er tussen die don kere dagen voor Kerstmis een lichte dag waarop de zon schijnt. Knap dan nog gauw een klusje op, zoals het aanbrengen van groen bindtouw om een me tershoge taxus. Daarmee voor komt u dat de boom onder een sneeuwlast uit elkaar 'valt'. Sneeuw... ja, maar dan een lek ker dik pak waaronder de tuin zich lekker voelt en veilig. En een bijzonder fraaie aanblik biedt. De vormen van de kron kelwilg en dito hazelaar vallen u dan speciaal op, de sneeuw- hoedjes op de kaardebollen ma ken vrolijk en de lintbloempjes van de toverhazelaar zorgen voor kleur. Er zijn ook schaduwkanten. Zo mag je met sneeuw niet op het gazon lopen. De sneeuwpop moet dus op het terras komen te staan. De bollen die voor huis- broei bestemd zijn moeten bin nenshuis verder groeien. Waar stonden die ook al weer in de tuin? Voordat het gaat vriezen moet de vijver nog schoon wor den gemaakt. De bagger kan mooi over de tuin worden ver spreid waar ze wordt doorge vroren. Rottende plantendelen zoals de bladeren van de water lelie en gele plomp snijdt u af. De stelen aan zwanebloem en gele lis laat u zitten. Daardoor kunnen kwalijke dampen ont snappen. Waterpest, die ervoor zorgt dat er zuurstof in het wa ter komt, halveert u. Gooi de winterknoppen van het hoorn blad weer terug. Als u vissen in de vijver wilt houden, dan doet u er goed aan voorzieningen te treffen tegen reigers. Beter is het ze in een groot aquarium in huis te laten overwinteren. Tegen het bevrie zen van het vijverwater zijn er heel wat apparaten in de han del. Informeer bij uw tuincen trum. Een bundel rietstengels rechtop in het water gezet, geeft vissen en kikkers lucht. Hak in dik ijs nooit een gat. Dit zou de dood van de dieren betekenen! Wilt u de passiebloem, die afge lopen zomer zo uitbundig heeft gebloeid, door de winter heen helpen, dek dan het hart van de plant met een laag goede grond af. Plaats er nog een rietmat voor tegen scherpe oostenwind. Ziet u aan het einde van een vorstperiode dat verschillende planten zijn 'opgevroren', druk deze dan terug en dek de wortels ook van deze planten met goede compost of aarde af. Wondinfectie Wie van de goede sint zo'n (bij na) allesknippende, ferme tak- kenschaar heeft gekregen wil daarmee natuurlijk direct aan de slag! Bij droog, en vorst vrij weer kan dat. Zo'n reuzen- schaar is eigenlijk een grote maat snoeischaar met pape gaaienbek en lange handvatten. Ze zijn er ook op een stok. Heb ook een handsnoeizaagje met grove M-tanding voor het moei lijke werk gebruiksklaar. Wilg, els, populier en linde kunt u nu aanpakken, maar laat berk, eik en kastanje ongemoeid. Laat vruchtbomen ook met rust. Vooral appels en peren kunnen juist in de donkere maanden met sporen van vruchtboom kanker worden besmet. Na mid den december is die kans op wondinfectie minder groot. Eventuele kankerplekken die nen tot op het witte hout schoongekrabd te worden. Daarna een wondafdekkende pasta aanbrengen. Bent u toch in de fruittuin bezig, bevestig dan ook om de boom- palen lijmbanden tegen om- hoogkruipende vrouwtjes van de wintervlinder wier larven zich in 't voorjaar op de bloem en bladknoppen storten. Ande re belagers van de fruitbomen zijn muizen. Deze maken ge bruik van tegen de boom groei ende onkruiden om aan de bast te knagen. Houd die bomenspie- gels vrij van onkruid en breng er stalmest in aan. Wisselteelt Is het weer niet aantrekkelijk om buiten te werken, voor de tuiniers met een moes- en fruit tuin is er binnenshuis werk aan de winkel. Voor diverse groene gewassen is een wettelijk voor geschreven wisselteelt van kracht, die ziekten moet voor komen. Zo mag u op de plek waar u vorig seizoen aardappels kweekte, binnen 4 jaar niet op nieuw piepers poten. Dit geldt ook voor tomaten. Voor koolge wassen is de termijn 1 x in 3 jaar. Voor uien 6 jaar, peulgewassen 3 jaar. Lathyrus valt als vlinder bloemige ook onder de peulge wassen. Wilt u op dezelfde plek als vorig jaar lathyrus laten groeien, dan zult u daar verse grond moeten aanbrengen! Ten slotte: stel niet langer uit de druif sterk terug te snoeien. Dit moet vóór februari gebeurd zijn, anders zal ze bloeden. Frans Wegman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39