Annecy biedt volop avontuur John Wayne en Clint Eastwood waren er ook Venetië van de Haute Savoie Wegwijzer korte trips Gids voor de maan 35 zaterdag 9 december 2000 Dwars door Annecy stroomt een kanaal. Bij het naderen van het meer splitst het water zich in tweeën, alsof het zo snel mo gelijk weg wil uit de stad. Toch is het juist dit kanaal dat Annecy de bij toeristen zo geliefde romantische uit straling geeft. Tegenwoordig zwemmen er vissen in het water, maar dat was een hele periode niet meer het geval. Nog tot niet zo lang geleden kregen de inwoners van de stad Annecy namelijk gratis schoonmaakartikelen thuis bezorgd. Die middelen wer den na het poetsen geloosd in het kanaal, waardoor de vis sen stierven. Hoewel de stadsbewoners in middels iets minder fana tiek schrobben, koestert Anne cy nog steeds haar imago van schone stad. Het schijnt veel va kantiegangers aan te spreken. En de toerist gaat voor alles, daar aan het gelijknamige meer in Frankrijk. Soms een beetje tot verdriet van inwoners van Annecy, die zien dat vooral de laatste jaren authentieke win kels in het centrum steeds vaker Het Meer van Annecy is bereik baar via de autoweg A40/A41 richting Genève/Milaan, daar na richting Annecy. Vanuit Ne derland is het circa duizend ki lometer rijden. Wie per vlieg tuig gaat, kan naar Genève vlie gen en daar een huurauto ne men. De snelle TGV rijdt onder meer naar Annecy en Annemas- se. Wie veel wil bezichtigen in Annecy en andere steden in het Rhöne-Alpesgebied kan de 'car te rendez-vous' aanschaffen. Deze kaart geeft korting op honderddertig bezienswaardig heden en diensten. Informatie, ook in het Engels en Duits over het hele gebied: Co mité Regional de Tourisme Rhö- ne-Alpes, 104 Route de Paris, 69260 Charbonnières-les-Bain, Frankrijk, tel. 0033-472592159, fax 0033-472592160, www.rho- nealpes-tourisme.com plaatsmaken voor souvenir shops en eetcafés. Annecy telt 50.215 inwoners. Vooral die laatste 215 mogen niet worden uitgevlakt, want daardoor komt de stad boven de vijftigduizend mensen en heeft dus ook recht op een extra rijks subsidie. Dat er geld is en dat men dit laat rollen, blijkt uit al les. Gladgeschoren gazons, een antieke draaimolen in het park, overal fleurige bloembakken, klaterende fonteintjes en vrolij ke vakantiegangers. Het lijkt wel een door de WV geregis seerd sprookje. Een sprookje dat aanslaat bij onze landgenoten, want op bij na elk terras hoor je Nederlands spreken. „Nederlanders komen graag naar deze streek", weet Pauline Croizat van het regio nale toerismebureau Rhone-Al- pes. Zij houdt zich bezig met de Nederlandse markt en is in ja nuari weer present op de Vakan tiebeurs in Utrecht om daar te peilen wat Nederlanders zo aantrekt in de Franse Alpen. „Vooral de combinatie water en bergen, daar zijn de toeristen dol op. Nederlanders zijn bo vendien sportieve vakantiegan gers. Die gaan kamperen en wil len lekker bezig zijn en dat kan hier volop." Annecy staat op het lijstje van praktisch iedere vakantiegan ger die in de streek verblijft. Het is verreweg de grootste stad in de omtrek, een oude stad boven dien waar het nodige is te zien. Veel water en groene parken ge ven de stad een lieflijke, maar ook voorname aanblik. Italiaans tintje Annecy heeft dankzij het ka naal de bijnaam Venetië van de Haute Savoie, maar dat lijkt iet wat overdreven. Een Italiaans tintje is er echter wel. De huizen zijn in pastelkleuren geschil derd en dat betekent veel roze, geel en oranje. De stad was ooit Italiaans grondgebied, en dat zou nog steeds te zien zijn aan de bouwstijl en het kleurgebruik, hoewel de Fransen dat hardnek kig ontkennen. Je kunt er in elk geval lekker door de straten slenteren, een terrasje pikken, winkelen of een boottocht maken op het meer. De klim naar het kasteel waar een uniek museum is gewijd aan Alpenmeren (in de omgeving bevinden zich de meren van Ge nève, Annecy en Bourget) is de inspanning waard. Het uitzicht over de stad en het Meer van An necy is geweldig. Annecy was ooit Italiaans grondgebied, en dat zou nog steeds te zien zijn aan de bouwstijl en het kleurgebruik. Wat betreft de buitenlandse be zoekers, komen Nederlanders in dit gebied na Britten en Italia nen op een derde plaats, die ze delen met de Duitsers. Neder landers gaan vooral kamperen in de directe omgeving en in de Ardèche, hoewel steeds meer ouderen in het voor- en nasei zoen ook de hotels lijken te ont dekken.Het Meer van Annecy is veertien kilometer lang en drie ënhalve kilometer breed en dat betekent dat er ruimte en keuze genoeg is voor een aangename vakantiestek. Een populaire plaats aan het meer is Talloires. In 1896 bracht de schilder Paul Cézanne hier ooit een lange va kantie door. Hij verbleef in de benedictijner abdijdie tegen woordig een hotel is. Cézanne schilderde er het meer, een doek dat nu in Londen hangt. Het ruim duizend jaar oude stadje is erg klein en heeft niet veel te bieden, maar de omge ving is prachtig en daardoor vormt Talloires een goede uitvalsbasis voor sportieve tochten, vooral in de zomer maanden. Van hieruit kan men de bergen intrekken voor wan delingen, fietstochten, rafting, canyoning, of parapenten. Ervaren parapenters springen er van een bergtop en kunnen dan wel zeven uur lang boven het meer blijven zweven. Niet voor niets nemen ze eten en drinken mee in een buiktasje. Om te parapenten heb je geen brevet of vergunning nodig en dat verklaart waarom er op da gen met goede wind en thermiek vele tientallen tegelijk het luchtruim kiezen Vanaf het meer, op een zeiltocht of een rondje waterfietsen, is het een fascinerend gezicht om al die gekleurde doeken te zien. Veel parapenters starten vanaf de parkeerplaats hoog boven het meer, daar waar het Fóret d l'Aventure (Avonturenbos) van Talloires begint. Dit bos, een soort survivalbaan op niveau, bestaat ruim drie jaar. Het zijn vooral gezinnen en groepen die er een hele of halve dag Tarzan en Jane komen spelen. Na enke le instructies over het gebruik van de veiligheidskabels mogen de bezoekers het parcours naar eigen believen afleggen De moeilijkheidsgraad is bij elke hindernis aangegeven met de oplopende kleuren groen, blauw, rood en zwart. Voor de meesten is het tokkelen, het via een schuingespannen kabel af dalen, het hoogtepunt. Sommi gen doen die hindernis wel een keer of zes achter elkaar. Voor durfals is er zelfs een lange tok- kelkabel over de parkeerplaats gespannen, op een beginhoogte van zestien meter. „Nederlan ders zijn dol op een dergelijk avontuurlijk parcours", ver klaart instructeur Stephane Ra chel. „Ze komen vaak een twee de keer terug." Alice Plekkenpol Van alle Amerika-gangers doet zowat eenderde een deel van of de hele grote cirkel langs de natuurparken in de westelijke staten Arizona, New-Mexico, Colorado, Nevada en Utah. Het Grand Circle-toerisme zit, ondanks de dure dollar, nog steeds in de lift. De verklaring is simpel. Wat de natuur in het gebied te bieden heeft, is nergens mee te vergelijken. Daar komt nog bij dat ook de liefhebbers van cultuur in dit deel van Verenigde Staten aardig aan hun trekken kunnen komen. De Indianen hebben meer dan elders hun sporen in dit gebied nagelaten. En dan ligt aan de grens van de Grand Circle nog het fenomeen Las Vegas. Het ultieme kitsch-oord op de grens van niemands land. De komende weken gaan we in deze krant de hele cirkel rond in etappes. Vandaag deel 2: Van Zion via Kanab naar Bryce. VERENIGDE STATEN San Francisco New Vork* Washington H Het gebied oostelijk van het Zion National Park staat in Utah be kend als de Highway 89 Corridor. Het is een dunbevolkte streek met een grote natuurlijke rijkdom. Panguitch (1500 inwoners) en Ka nab (3500 inwoners) zijn de enige plaatsen van enige omvang. Alle bei de plaatsjes tellen een dozijn hotels en motels. Prijzen voor ac commodaties schommelen sterk. Andere overnachtingsmogelijkheden zijn te vinden in Hatch, Glen- dale en Orderville. Via highway 89 kunnen er dagtochten gemaakt worden naar de Nationale Parken Zion, Bryce en Capitol Reef. Ook Cedar Breaks National Monument (vlakbij Zion) en het Pipe Springs National Monument zijn een bezoekje waard. De H89 Cor ridor ligt vrij hoog 1600-2000 meter) wat weer van invloed is op het klimaat ter plaatse. In de zomer wordt het in het gebied vrij warm (boven de dertig graden Celcius), maar is het door de lage lucht vochtigheid goed te harden. In de wintermaanden ligt er vaak sneeuw. Lopemans Frontier Movie Town in Kanab is van april tot oktober dagelijks geopend. Hier kan men ook terecht voor excursies te paard. Zion links laten liggen kan. De route over de weg 59/389 voert langs Pipe Spring Natio nal Monument, het reservaat van de Kaibab Paiute Indianen naar Kanab. Een frontierdorp op de grens van Arizona en Utah. De weg naar Kanab is lang en recht. Dwars door een halfwoestijn met aan de ene zij de een kaal plateau dat zich uit strekt tot aan de Grand Canyon en aan de andere kant een berg rug (Vermillion Cliffs) die alle tinten rood in zich draagt. Clint Eastwood sjokte ooit op een paard door deze woestenij met een cameraploeg in zijn kielzog. Ver voor zijn tijd weken outlaws - op de vlucht voor het gezag - uit naar deze barre hoogvlakte die eeuwen lang bewoond werd door een klein aantal Indianen. Halverwege de lange weg ligt in een groen hoekje tegen de berg wand een erfenis uit de tijd van het Wilde Westen. Het Pipe Spring National Monument, een grote pioniersboerderij. Het bouwwerk is bijkans een fort. Dik een eeuw terug werd het ge bouw bewoond door een Mor- moonse boer Anson Windsor met meerdere vrouwen en een complete clan aan nazaten. Als er weer eens een US Marshall op visite kwam, stak Windsor zijn vrouwen op zolder. Dat moest ook wel, want veelwijverij was - in tegenstelling tot in Utah - in dit stukje van Arizone verbo den. De rancher trok zich er niets van aan. Gaf de man van de wet te eten en te drinken en haalde, zodra hij uit beeld was verdwenen, zijn vrouwen weer naar beneden. Indiaanse gidsen en rangers vertellen nu met een gemaakte glimlach het verhaal van de God- maar verder nie mand vrezende Mormonen, die de oorspronkelijke bewoners, de Paiutes, nog verderde woes tijn injoegen. Kanab is het kleine verzorgend centrum van de rode hooglan den. Een plaatsje met een paar duizend inwoners, wat restau- Natuur wordt rond Kanab met een hoofdletter geschreven rants, winkels en hotels en een bioscoop in een authentieke ja ren veertig stijl. Film en Kanab zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Rawhide, Gunsmo- ke en andere series werden hier in de buurt opgenomen. John Wayne en Eastwood waren kind aan huis in de kroegen van het dorp. De filmsets zijn niet meer Een lokale handelaar kocht complete nep-stadjes op en bouwde aan de rand van het dorp een eigen museumpje. Wie in gepaste kledij door de decor- stad wil lopen kan zijn gang gaan. Zandbank Natuur wordt rond Kanab met een hoofdletter geschreven. Een kwartiertje rijden van het stadje ligt het Coral Pink Sand Dunes State park, een gigantische zandbank met zachtrose en oranje zand. waarbij tijden wij le off-roadfanaten met vier-en driewielers de stilte verkrach ten en slangen en hagedissen de struiken injagen. Het park is staatseigendom, maar doet in schoonheid mets onder voor de parken in de omgeving die een federale status hebben. Het eni ge wat de meeste staatsparken in het zuidwesten ontberen zijn uitgebreide voorzieningen om de bezoekers te gerieven. Een kleine info-post, wat toiletten en kraanwater en een paar pick nickbankjes, daar blijft het vaak tot beperkt. Nee, dan Bryce Canyon Natio nal Park. Juist voor de park- grens liggen verschillende (prijzige) opzichtige hotels te detoneren in het landschap. Bij de entree van het park ronken betonmolens en vrachtwagens - gewerkt wordt aan een nieuw groter bezoekerscentrum - en gaat het verkeer stapvoets langs opgebroken wegen. De naamgever van het park, Ebenezer Bryce, een Schotse koeienboer, vond het unieke stuk natuur aan de rand van het foto Conny van Gremberghe Paunsauguntplateau maar niets.A hell of a place to loose a cow", had-ie gezegd toen hij weer maar eens het doolhof aan stenen staketsels, hoodoo's en stenen bogen in moest om een verdwaald beest te zoeken. Nu jakkeren tussen voor- en najaar - de winters zijn te koud - dui zenden bezoekers op muilezels en paarden de diepte in. Krab belen nog meer mensen zuch tend en hijgend de smalle, steile paadjes af. Vanaf elk uitkijk punt langs de ruim 30 kilometer parkweg is het zicht op het am fitheater beneden anders. Maar elke keer adembenemend. Wie over de eerdergenoemde weg harder durft te rijden dan de voorgeschreven dertig mijl kan voor onaangename verrassin gen komen te staan. De bekeu ringen die de parkwachters uitdelen zijn niet mals. Zeshon derd dollar is zo uitgegeven Voor niets. Conny van Gremberghe Zelf een pesto in elkaar draai en, taramasalad maken of een tapernade fabriceren en vervolgens smikkelen van al het goede uit eigen keuken. Na de maaltijd wacht geen vaat of chaos in de keuken, maar een luxueus hotelbed even over de grens in Antwerpen. Het is een van de vele ideetjes voor een weekend weg uit de nieuwe KortWeggids 2001 van NS Tra vel. Zoals de naam al zegt, in deze gids geen exotische reizen maar dichtbij-bestemmingen die zich lenen voor een tripje van enkele dagen. Dikker is de gids, maar ook completer. NS Travel wil niet meer volstaan met het aan bieden van de reis en de accom modatie alleen. De organisatie legt steeds meer nadruk op com plete arrangementen. Reisjes waarbij de maaltijden, bezoek aan theater of museum, een wandelroute of korting op drankjes of hapjes zijn inbegre pen. Zo hoef je voor die paar da gen je weg niet zelf te zoeken. Een voorbeeld daarvan is de kookworkshop van restaurant 'De 14 Smaken van de Midi' in Antwerpen in combinatie met een verblijf in hotel Ibis. Een ar rangement dat je alleen of sa men kunt doen, maar dat zich ook prima leent voor een uitje met vrienden of het bedrijf. Tal van andere bestemmingen in België krijgen echter de ruimte in de gids. Niet zo verwonderlijk want één op de drie Nederlan ders brengt een korte vakantie in België door. Lekker dichtbij, maar toch buitenland. Vorig jaar waren wij goed voor 7,5 miljoen overnachtingen bij on ze zuiderburen. In de gids worden de korte va kanties opgesplitst in drie cate gorieën: steden, actief en ambi ance. In die laatste categorie ligt het accent op lekker genieten en je laten verwennen in het sfeer volle decor van een landhuis, slot of kasteel. Actief is bedoeld voor mensen die wandelend of fietsend erop uit willen in het bos, op de hei of aan het strand. Veel België, zoals gezegd, maar ook minstens zoveel eigen land en een groot aantal bestemmin gen in Duitsland. Ook trips naar Italië, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Denemarken, Tsjechië, Oostenrijken Zwitser land zijn in de gids, zij het mondjesmaat, opgenomen. Terug van weggeweest zijn de TreinRondreizen in Zwitser land. In de KortWeggids staan er twee. Wie dat te weinig vindt, kan bij NS Travel de Trein- Rondreizenbrochure aanvra gen; antwoordnummer 4340, 3500VE Utrecht, tel. 030- 2977.299. De KortWeggids 2001 ligt vanaf nu bij het reisbureau. Mirjam van Twisk De Dominicus-reisgids De Maan, een mengeling van luim en ernst, loopt zo goed dat de uitgever er een tweede, ge heel herziene druk aan waagt. Samensteller is, evenals in 1993, wetenschapsjournalist Carl Koppeschaar. De Maan bevat naast serieuze informatie tips over de hipste, maar ook de interessantste en saaiste plekken op de maan en hoe daar te komen. Alle beziens waardigheden worden beschre ven, met een vermelding over wat desnoods kan worden over geslagen. In de tweede druk is dit beschrijvende aandeel uit gebreid, want de uitgever doet alsof het al 2026 is en het aantal maanreizigers met sprongen toeneemt. Volgens Koppeschaar is alle kennis van nu serieus uitge werkt en is de rest.beredeneerd verzonnen". Dat werkte succes vol bij de eerste oplage van 7500 stuks Die werd in het Engels vertaald voor Moon Publishing Company, inmiddels Avalon Travel, en deze uitgeverij over weegt ook de herdruk te verta len. De gids wordt, met de waar schuwing dat er na datum van uitgave feiten zijn verzonnen, gebruikt in het voortgezet on derwijs. Overigens had Koppe schaar met vooruitziende blik al het vermoeden opgeschreven van water bij de Zuidpool van de maan, bijna tot op de maand correct. En zijn beschrijving van een bergtop daar, waar al tijd zonlicht (dus energie) op valt is inmiddels een algemeen bekend gegeven. De uitleg over de gevolgen van een geringere zwaartekracht zijn eveneens leerzaam. Niet al leen voor lessen natuurkunde om de valsnelheid te berekenen, ook voor de kansberekening is het een rijke bron. Koppe schaar: „Ik toon aan dat je je op de maan niet moet laten verlei den tot 'kop of munt'. Je kunt, door de tragere val van het kwartje, in principe met gege vens als rotatie en valtijd bere kenen welke kant boven komt." Piet Arp Veel water en groene parken geven Annecy een lieflijke, maar ook voorname aanblik. foto Aline Perier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35