British Museum heeft niet zomaar een leeszaal Efteling trekt voor de tweede keer winters kleed aan Kostelijk plakboek van Tonny Eyk zaterdag 9 december 2000 De nieuwe Great Court van het Britsh Museum in Londen. foto GPD Het kan niet op in Groot- Brittannië. Dankzij miljarden guldens aan lote rijgeld schieten in heel het land nieuwe musea en an dersoortige educatieve at tracties als paddestoelen uit de grond. Alom ook worden bestaande voorzieningen grondig vernieuwd. Voorlo pig hoogtepunt eerder dit jaar was de opening door ko ningin Elizabeth van een nieuw museum voor moder ne kunst, Tate Modem, in een voormalige elektrici teitscentrale op de zuidoever van de Theems. Afgelopen week kon kunst- en cultuur- minnend Engeland alweer aan de champagne. De majesteit kon uitrukken naar het British Museum, een van de belangrijkste musea ter wereld, dat jaarlijks gemid deld zo'n zes miljoen bezoekers trekt. Het museum staat vol met cultuurschatten die de Britten in cle loop der eeuwen uit alle hoeken van de wereld bijeen hebben geroofd en gekocht. Maar het ging deze week niet om die schatten, maar om de 'Great Court', de binnenplaats, groter dan een voetbalveld, met in het midden de wereldberoemde, ronde en van een koepel voor ziene leeszaal. De in de loop der jaren wat verwaarloosde zaal is geheel gerenoveerd, de binnen plaats is overdekt naar een ont werp van de architect Sir Nor man Foster. Kosten: zo'n 360 miljoen gulden, maar het resul taat mag er dan óok zijn. Ronde leeszaal Het gewelfde dak, een construc tie van staal en glas, combineert wonderwel met de strenge 18e- eeuwse classisistische witte ge bouwen van kalksteen rond het plein, en de ronde leeszaal in het midden. Trots meldt het muse um dat het nu beschikt over de grootste overdekte binnen plaats van Europa. Imponerend is eveneens de mid den negentiende eeuw gebouw de en nu volledig gerestaureerde leeszaal, die een middellijn heeft van 43 meter en een koe pelhoogte van 33 meter, en die rondom in drie lagen hoog van boekenkasten is voorzien. Was voorheen de toegang tot de zaal voorbehouden aan lezers met een pasje, vanaf nu is de zaal - voor het eerst in haar geschiede nis - open voor het grote pu bliek. Het betreft hier - los van de om vang - niet zomaar een leeszaal. In de tweede helft van de negen tiende eeuw zat hier gedurende tientallen jaren vrijwel elke dag Karl Marx. Hij schreef hier zijn belangrijkste werken, zoals Het Kapitaal. Begin vorige eeuw studeerde ook Lenin er vaak, evenals Leon Trotsky en de be langrijkste grondlegger van het anarchisme, Peter Kropotkin. In 1984 bracht de toen nog on bekende Michail Gorbatsjov een bezoek aan de leeszaal. Hij heeft later eens gezegd dat men sen met klachten over het be staan van het communisme niet bij hem, maar bij het British Museum moesten zijn. Maar niet alleen communisten en an archisten wisten de leeszaal te vinden. Ook de prediker van de geweldloze revolutie en Indiase leider Mahatma Gandhi kwam er vaak, evenals de schrijvers Virginia Woolf, Oscar Wilde, en W.B. Yeats en George Bernard Shaw. Schandalig Hoewel tijdens de opening na tuurlijk alleen maar positieve geluiden klonken, kankerden op de achtergrond maarliefst twee relletjes. Zo zijn enkele - nieuwe - zuilen op de binnen plaats niet zoals afgesproken opgetrokken uit degelijk Brits Portlandsteen maar uit een veel goedkopere en slechtere soort Franse kalksteen. Schandalig, vindt onder meer monumenten zorg dat nu eist dat de museum voorzitter opkrast. Inmiddels vindt een onderzoekplaats naar de gang van zaken. Pijnlijker nog was de weigering van de Griekse ambassadeur om de opening bij te wonen. Tussen al le schatten die de Britten in de loop der eeuwen uit tempels, pi ramides en andere heiligdom men hebben geroofd - de Britten zelf hebben het liever over 'ver zameld' of 'gekocht' - bevinden zich namelijk ook de zogenoem de 'Elgin Marbles'. Dat is een verzameling beelden uit de Griekse oudheid, die begin ne gentiende eeuw uit onder ande re het Parthenon in Athene is gehaald en door de toenmalige Britse ambassadeur en kunst liefhebber Lord Elgin naar Lon den is verscheept, naar eigen zeggen om te voorkomen dat ze vernield zouden worden door de Turkse bezetters van Grieken land. Griekenland eist dat Groot-Brittannië de beelden te rug geeft, maar de Britten wei geren dat. Het feestdiner ter gelegenheid van de vernieuwde binnen plaats en leeszaal vond plaats in de zaal waar ook de Elgin Mar bles worden tentoongesteld. „Bijzonder tactloos", aldus een verbolgen Griekse ambassa deur. Harm Harkema Voor de tweede keer in zijn bestaan opent De Efteling dit weekeinde zijn poorten in de winter. De eerste editie van de Winter Efteling was vorig jaar zo'n succes, dat over een herha ling vast niet lang zal zijn nage dacht. In de herhaling dus, met alle goede zaken van de vorige keer en aangevuld met nieuwig heden die het alleen nog maar leuker kunnen maken. Een attractiepark open in de winter. Tot voor kort was dat ondenkbaar, maar dat is sinds de Efteling vorige winter open ging, snel veranderd. Di verse andere parken gokken nu ook op een uitbreiding van het seizoen. Nieuw in het sprookjesachtig verlichte winterpark bij Kaats heuvel is dit jaar het Kinder Winter Wonderland. Dat heeft een plek gevonden in het Efte ling Theater. Rond het thema Noormannen kunnen de kinde ren zich daar vermaken met stormbanen en winterspelle tjes. Er ligt een grote glijbaan met echte sneeuw en er kunnen sneeuwballen gegooid worden. Ook de enorme ijsbaan is dit jaar weer van de partij. Pardoes en Pardijntje treden, gehuld in warme dassen en dik ke sjaals, ook in de Winter Efte ling op als gastheer en -vrouw. Zij krijgen daarbij hulp van al lerlei andere figuren en orkest jes. Een deel van de sprookjesfigu ren hangt rond bij de grote vu ren die worden ontstoken in de drie opengestelde rijken: Mare- rijk, Anderrijk en Reizenrijk. Plet grootste deel van de attrac ties in het park is ook tijdens de Winter Efteling gewoon in ge bruik. Alleen de attracties in Ruigrijk, de Bobbaan, de Gon- doletta en de Pirana blijven tij dens de komende weken geslo ten. Natuurlijk is ook het Sprookjesbos open. Dat krijgt hier en daar een 'winters kleed je' en oogt daardoor nog sproök- jesachtiger. Een knelpunt uit de eerste editie is dit jaar ondervangen; dehore- ca-capaciteit is uitgebreid. Ondertussen wordt in de Efte ling al weer over nieuwe ont wikkelingen nagedacht. Zo wordt overwogen om komend jaar ook in de weekeinden tus sen de herfstvakantie en de Winter Efteling open te gaan. Zover is het echter nog niet, Mirjam van Twisk De Efteling is dit en volgend weekeinde open en daarna van 23 december tot en met 7 janua ri, dagelijks van 11 tot 20 uur. Alleen op 31 december gaat het park al om 18 uur dicht. De en treeprijs bedraagt 32,50 gulden per persoon. Zestigplussers en gehandicapten (inclusief maxi maal twee begeleiders) betalen dertig gulden. Kinderen tot en met drie jaar mogen gratis naar binnen. Er zijn in Nederland weinig artiesten die zoveel anekdo tes paraat hebben als Tonny Eyk. Hij hoeft Valkenburg maar bin nen te rijden of de pianist/ com ponist vertelt: „Met mijn eerste racefietsje heb ik hier samen met Fred Oster nog eens de Cau- berg beklommen. Stappen we 's ochtends in trainingspak de lift van het hotel in, staat daar zo'n Amerikaans echtpaar dat Europa deed in 'five dollars a day'. Ze kijken ons aan, ze kij ken ons noggereens aan: 'Gaan de heren skiën?" Dat moet je opschrijven, hoort Eyk al jaren. En dat heeft hij ge daan. Een weekendje weg met Tonny Eyk heet het boekje. Eyks gids is een kostelijk plakboek, waarin tientallen foto's uit het familiealbum een tekst door spekken die net zo goed over Eddy Merckx gaat als over de wildschotels in hotel/restau rant 'De Gouden Karper' te Hu- mmelo. En die net zo goed een mooie fiets- of wandelroute be schrijft als een vlooienmarkt in Antwerpen. Precies wat het boekje uittrekt boven de gewone toeristische gidsen waarin óók 'leuke adres jes' staan. Jawel, Eyk geeft er in zijn boek tientallen, verdeeld over heel Europa. In Napels? Ga dan vooral naar 'La Cantinella'. In Knokke? Eet een garnalenkro- ketje bij 'Le Petit Bedon' op de Zeedijk. Waarna hij bijna zon der enige overgang - want hij kan het niet laten - in Luik be landt en vertelt hoe hij er samen met zijn zusje als accordeonduo 'Les Jeateux' nog eens in een voorprogramma stond met Bill Haley and his Rockets. Eyk: „Een aparte hand van program mering kan je de Belgen moei lijk ontzeggen." En zo gaat het ruim 130 pagina's door. Al zal je nooit bij de door de schrijver warm aanbevolen Sergio Herman in Sluis gaan eten, dan nog biedt Een week endje weg met Tonny Eyk de le zer een vracht aan vertier. Rob van den Dobbelsteen Tonny Eyk: Een weekendje weg met Tonny Eyk - 24,90, Uitge verij Inmerc. foto Rob Keeris Beeld van de Efteling tij dens de vorige winteropenstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34