PZC Bajans zijn vrolijk en lusten een glaasje rum 33 Barbados in de Cariben IJsland Andersen Aventura Legoland Eurocamp Denemarken zaterdag 9 december 2000 Het is een van die dagen in het zomerseizoen die regen brengen op Barbados. En behoorlijk. Bovendien waait het er stevig bij. De boot, die het gezelschap toe risten buiten de haven van Barbados' hoofdstad Bridgetown brengt, klappert dan ook over de golven. Maar goed, op een plek in de verte, aangegeven door een kleiner bootje, wacht een wel heel bijzonder uitstapje: onder water in een onderzeeër, de Atlantis 3. Ja, het idee dat er nog maar kort geleden een Russische onderzeeër niet meer boven water kwam, maakt je wel wat nerveuzer. De breedgrijnzende gids aan boord vertelt je vol overtui ging dat de Atlantis 3 al 30.000 duiken heeft gemaakt en dat er nooit wat is misge gaan... A angekomen bij dat kleine XA.bootje, dat als markerings punt dient, duikt de onderzeeër, helemaal wit, opeens op uit de golven. Er wordt een loopplank uitgelegd en passagiers, die het tochtje onder water al achter de rug hebben, worden aan boord van het 'bevoorradingsschip' gehaald. En een lading nieuwe diepzeeduikers gaat aan boord van de onderzeeër, voorzichtig afdalend door een nauwe, ronde pijp. In de Atlantis 3 gaan ze, in twee rijen, met de ruggen tegen el kaar zitten. Voor grote, ronde patrijspoorten. Aan boord zijn verder nog drie bemanningsle den, onder wie de stuurman. En ja, dan gaat-ie onder water. Op een digitaal scherm kun je exact zien hoe snel dat gaat: 30 feet (zo'n tien meter), 50 feet, en zo maar door. Tot 108 feet, en dan zit je toch ongeveer 35 meter onder de zee spiegel! Het uitzicht is overwel digend: vissen, die je nog nooit van je leven gezien hebt, prach tige koraalformaties, scheeps wrakken. En die prachtige diepblauwe zee. Terug aan de wal krijg je nog een diploma, waarmee je tot 'Atlan tis submariner' wordt ge kroond, wat wil je nog meer. Goed, het heeft het niet misselij ke bedrag van 80 Amerikaanse dollars gekost, maar daarvoor heb je wel iets héél aparts mee gemaakt. De attractie bestaat nog maar sinds 1996, en waar el ders kun je als gewone burger zomaar in een onderzeeër, die ook écht diep duikt, stappen? Barbados onder water bekijken is dus echt de moeite en het geld waard (het is trouwens zonder meer een eiland waar veel gedo ken wordt, en dan niet per on derzeeër), maar boven water is er ook het een en ander te genie ten. Dichtbevolkt Barbados is het meest oostelijke eiland van de Kleine Antillen in het Caribisch gebied, en het is prachtig groen. Er valt zeker in het zomerseizoen nogal wat re gen, vaak een buitje aan het eind van de middag, vandaar. Het aantal zonuren per dag is echter ook niet gering, de temperatuur zit normaal gesproken altijd tussen de 29 en 31 graden, dus een jas hoef je er niet echt aan, ook niet als het regent. Nat laten regenen en op laten drogen, of een paraplu gebruiken, ligt het meest voor de hand. De oostkust van Barbados blijft vooralsnog verboden gebied voor projectontwikkelaars. De Atlantis 3 duikt zo'n 35 meter onder de zeespiegel. Het uitzicht onder water wordt in rijen van twee bekeken. Barbados meet 431 vierkante kilometer (33,7 kilometer lang, maximaal 22,5 kilometer breed) en telt 260.000 inwoners. Daar door is het nog een van de dichtst bevolkte landen ter we reld en dat brengt behoorlijk wat drukte met zich mee op het eiland, dat in 1966 onafhanke lijk werd van Engeland. En ge zelligheid, want de Bajans, zo als de mensen van Barbados zich noemen, zijn vrolijk, hou den van muziek en dansen, en i Speightstown Chalky Mount Conset Bay 'Prospect BARBADOS Bridgetown The Crane Foul Bay Long Bay Info: Silverjet uit Apeldoorn is een van de touroperators die - in dit geval vrij luxe - reizen naar Barbados aanbiedt. Tel. 055-357.5500. Wie op eigen houtje naar Barbados wil kan een retourticket vanaf 1225,-) kopen bij Air Agencies Holland BV in Rotterdam, tel. 010- 208.3610. Men vliegt dan, via Londen, met BWIA, en kan op Barba dos behalve een hotel ook accommodatie bij particulieren, of een kamer in een guesthouse boeken. ook een glaasje rum op z'n tijd gaat er wel in: er zijn 1600 rum- bars op het eiland. En de levensstandaard ligt rela tief hoog. Dankzij het toerisme, dat het exporteren van suiker riet allang als inkomstenbron nummer één heeft verdrongen. Maar het is bepaald geen onbe dreigde business. De Barbados- dollar is gekoppeld aan de al maar stijgende Amerikaanse dollar (voor een US-dollar krijg je er twee van Barbados, die is dus iets meer dan 1,25 waard), en dat betekent dat het eiland bepaald niet goedkoop is. Er ko men jaarlijks meer dan een half miljoen toeristen: vooral Engel sen en dat is logisch vanwege de historische band, verder Ameri kanen, en Canadezen. In 1998 waren er 7000 Nederlanders, en slechts 1000 Belgen. En verder leggen er nogal wat cruisesche pen aan, waaronder bijvoor beeld het m.s. Veendam, en die zijn ook nog eens goed voor 400.000 bezoekers, maar dat zijn met name 'dagjesmensen'. Oostkust De vraag is hoeveel bezoekers een relatief klein eiland als Bar bados kan 'hebben'. Die vraag bekruipt je zeker als je op een grote open jeep een 'eiland-sa fari' naar de schitterende oost kust van het eiland gemaakt hebt Dan ben je de heuvels met hun bananen- en avocadoplan- ten overgekomen, en sta je op eens op een plek, die een onver getelijk beeld biedt: een achter een band van groen gelegen kust met stranden, rotsen, woest aanrollende golven, uit een prachtige groenblauwe zee. Daar, aan de Atlantische Oce aan, is het rustig, daar wordt nog niet volop gebouwd zoals aan de rommelige west- en zuid kust van het avocado- of peer vormige eiland. ,.De oostkust blijft gespaard", zegt tijdens de safari de char mante gids van het verkeersbu reau van Barbados (BTA), Stacey Hutchinson, geruststel lend. „En we zijn ook nog eens bezig met een project om de mensen bewust te maken van het probleem van vervuiling." Hugh Foster, de p.r.-manager van BTA, herhaalt het een dag later: „De oostkust moet blijven zoals hij is. Ja, er is veel druk om daar ook te gaan bouwen, maar wie aan die kust wil komen, die heeft een probleem." Foster ziet ondanks die beper king én de dure Barbados-dol lar wel kansen om het aantal toeristen van een half miljoen naar 800.000 op te voeren. ..Dat zou moeten kunnen, maar dan ook niet meer." Om het toeris tisch produkt uit te kunnen breiden, worden vooral aan de westkust met.uitzicht op de Ca ribische zee - waar ook rijken der aarden als Pavarotti, Mick Jagger en Tom 'Magnum' Sel- leck een fraai optrekje hebben - voortdurend nieuwe accommo daties gebouwd. Vaak resorts op all-inclusive-basis, zoals het Almond Beach Village bij het plaatsje Speightstown. Vier res taurants, vijf bars, tien zwem baden, tennis- en squashbanen, een 9-holescolfcourse, strand, het kan niet op. En all-inclusive betekent, dat je voor het bedrag dat je betaalt - en touroperator Silverjet uit Apeldoorn biedt een achtdaagse reis naar dit res sort op Barbados voor prijzen vanaf ruim 4000 gulden aan - zoveel mag eten als je wilt en ook drinken, inclusief alcohol! Het gevaar is dat je letterlijk en figuurlijk niet meer van je plek komt, en dat zou jammer zijn. Want zoals gezegd: er zijn leuke uitstapjes genoeg te maken. Zo als die safari-eilandtour. Maar ook een uitstapje naar hoofd stad Bridgetown, dat met som mige gebouwen laat zien dat het verleden nadrukkelijk Brits- bepaald was, en het heden ei genlijk nog wel (Engels is ook de voertaal), behoort op het pro gramma te staan. Of een avond je naar The Plantation, waar je al etend en drinkend kunt kij ken naar de - volgens het reis- magazine van CNN - nummer 1 Caribbean dinner-show van de wereld, met imposante dansers en danseressen, steltlopers, op zwepende muziek. Of een dagje op tournee langs de voor Barba dos zo karakteristieke chattel houses, kleurige huisjes, die na de slavenperiode door planta ge-arbeiders op het landgoed van hun werkgever gebouwd werden en die ze probleemloos af konden breken, en opnieuw opbouwen, als ze naar een nieu we baas verhuisden. Ze worden zelfs nieuw gebouwd, want ze staan een beetje symbool voor het op z'n onafhankelijkheid zo trotse eiland. Maar je bent niet echt op Barba dos geweest, als je ook niet een dagje hebt uitgetrokken om je écht onder de plaatselijke be volking te begeven. In Oistins bijvoorbeeld, aan de zuidkust, 's Avonds op de martkplaats is het er altijd druk. Er staan kraampjes, er wordt gegeten, ook op het strand, er is muziek, er wordt gedanst. En zo'n rum- bar is nooit ver weg. Zoals de Twilight-bar, net als al die an dere bars uit houten, in bonte kleuren geverfde planken opge trokken. Muziek komt uiteen oude jukebox, er wordt gepraat en gelachen, de rumfles maakt overuren... Rob de Vries Info: Silverjet uit Apeldoorn is een van de touroperators die - in dit geval vrij luxe - reizen naar Barbados aanbieden. Tel. 055- 357.5500. Wie op eigen houtje naar Barbados wil kan een re tourticket vanaf 1225,-) ko pen bij Air Agencies Holland BV in Rotterdam, tel. 010- 208.3610. Men vliegt dan, via Londen, met BWIA, en kan op Barbados behalve een hotel ook accommodatie bij particulie ren, of een kamer in een guest house boeken. Een voor Barbados karakteristiek chattel house, een kleurig huisje, dat na de slavenperiode door plan tage-arbeiders op het landgoed van hun werkgever gebouwd werd In IJsland wordt het Skaftafell Nationaal Park uitgebreid tot het grootste nationale park van Europa. Dit gebeurt door een fors deel van de 8100 vierkante kilometer Vatnajökull-gletsjer (hoogste punt 2119 meter) bij het gebied te trekken. Verloopt alles volgens plan, dan zal het park, omgedoopt tot Vatnajö- kull Nationaal Park, in 2002 worden geopend. IJsland kent nog twee nationale parken: Jo- kulsayrglijfur (met de fameuze Dettifoss-waterval) en Thing- vellir met Thingvallavatn, 's lands grootste meer. In Denemarken wordt hard ge werkt aan een aan de sprook jesschrijver Hans Christian An dersen gewijd themapark. Het komt in Hóje-Taastrup, op twintig minuten rijden van Ko penhagen en het moet volgens het schema begin 2005 klaar zijn. In dat jaar ook wordt de 200e geboortedag van Andersen herdacht. De voorlopige kosten voor de aanleg van 'H.C. Ander- sens Eventyrverden' (H.C. An dersen Sprookjeswereld) zijn begroot op 2,5 miljard Deense kronen, circa 750 miljoen gul den. Themapark Port Aventura aan de Spaanse Costa Dora- da (Salou) werd dit jaar bezocht door ruim 3 miljoen bezoekers De populairste attractie was Tutuki Splash, dat 2,7 miljoen belangstellenden te verwerken kreeg, op eerbiedige afstand ge volgd door de Dragon Khan (2,5 miljoen) en de Stampida (2,2 miljoen). Het komende jaar zal Port Aventura niet alleen langer open blijven (van 15 maart tot en met 6 januari 2002), ook wordt er in de afdeling Mexico een nieuw spektakel in gebruik genomen. 'El Templo del Fuego' (de tempel van het vuur). Het attractiepark Legoland in Billund (Denemarken) heeft in 2000 een recordaantal bezoekers getrokken: 1.550.000. Dat is bijna 10 pro cent meer dan in 1999, toen 1.420.000 mensen een kaartje kochten. Ook internationaal heeft Legoland niet te klagen. De themaparken in Windsor (Engeland) en Carlsbad (Ver enigde Staten van Amerika) trokken veel belangstelling en in Günzburg (Duitsland) is men bezig met de aanleg van een vierde Legoland (opening 2002). De plannen voor een vijf de park liggen gereed. Zij zullen binnenkort naar buiten worden gebracht. Bij reisorganisatie Euro camp, specialist op het gebied van luxe-kampeerva- kanties, verscheen onlangs de brochure voor 2001 Nieuw daarin is de bijlage 'Petit Para dis', met een selectie van vijftig campings speciaal geschikt voor gezinnen met jonge, nog niet schoolgaande kinderen De terreinen werden geselecteerd op prijs (in het voorseizoen kor tingen tot 40 procent), ligging, sfeer en veiligheid. Ook zijn er speciale faciliteiten als kinders- anitair en peuterbadjes. Boven dien kunnen de kleintjes dage lijks terecht bij de zogeheten Eurocamp Peuterclub die op de meeste campings aanwezig is. Info: Eurocamp, 033 460.27.27; www.eurocamp.nl. In Jelling (Midden-Jutland) heeft koningin Margrethe van Denemarken begin december het expositiecentrum 'Konger- nes Jelling' (het Jelling van de koningen) geopend. In het drie verdiepingen tellende tentoon stellingsgebouw wordt een beeld gegeven van de ontstaans geschiedenis van het inmiddels meer dan duizend jaar oude ko ninkrijk Denemarken. Jelling tussen Brande en Vejle werd be kend door twee grafheuvels uit de Vikingtijd en als vindplaats van de runestenen van Viking koning Gorm de Oude en zijn zoon Harald Blauwtand. De monumenten staan al sinds 1994 op de Werelderfgoed van Unesco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33