Kan een nazi onschuldig zijn? PZC Wat men ook van Hitier kan zeggen, consequent was hij wel Extreem-rechts in de Duitse media Biograaf Kershaw 31 zaterdag 9 december 2000 De tweede golf heeft bijna ie dereen overvallen. Vrijwel niemand was voorbereid op de se rie extreem-rechtse gewelddaden die Duitsland, en met name het Oosten, de voormalige DDR, de afgelopen zomer heeft getroffen. De politie, de politiek, de dagslui ters en ook de media bleken vaak volledig verrast door wat de plot selinge come-back van het bruine monster kan worden genoemd. Na de eerste golf die in het begin van de jaren negentig het land en de wereld schokte en die nog steeds geassocieerd wordt met Hoyerswer- da, Rostock, Mölln en Solingen, leek het na 1994 op dit front rustig te zijn geworden. Neonazi's staken geen hui zen en opvangcentra meer in brand en joegen geen zwarten meer door de stad. De lichtketens waarmee de be zorgde burgers protesteerden tegen de (neo)nazi's in hun midden en de geest -van 'Toen' probeerden te bezweren, waren gedoofd. Het probleem leek even plotseling te zijn verdwenen als het was verschenen. Duitsland kon zich weer wijden aan de zich moei zaam voltrekkende hereniging, de sloop van de 'Muur in de hoofden'. Die rust was bedrieglijk. Ze werd re gelmatig verstoord door incidenten en gebeurtenissen, die er op duidden dat vreemdelingenhaat, racisme en anti semitisme nooit van het toneel waren verdwenen. In Lübeck werd in mei '95 de synagoge in brand gestoken. In de zelfde stad brandde in januari 1996 een asielzoekerscentrum af, waarbij 10 mensen het leven verloren. Het graf van een leider van de joodse gemeen schap in Berlijn, Heinz Galinski, werd in '98 opgeblazen. Joodse graven in heel Duitsland Werden regelmatig ge schonden. In 1998 haalde de neo-na- zistische Deutsche Volksunion (DVU) bij de deelstaatverkiezingen in Sak- sen-Anhalt bijna 13 procent van de stemmen. Maar de verontrusting en ontzetting die een paar jaar eerder on herroepelijk waren uitgebroken, ble ven dit keer uit. Proteststemmers De brand in het asielzoekerscentrum werd mede door slonzig politiewerk nooit opgelost. Het was een onder- -werp-voor strenge hoofdartikelen en nauwgezettereconstructies, maar kennelijk niet langer geëigend voor het 'gesprek van de dag'. De triomf van de DVU werd, niet geheel ten on rechte, afgedaan als een signaal van proteststemmers. Het was niet het be gin van een uitslaande brand, maar een lichtkogel, afgevuurd door de 'verliezers van de eenheid', die zich door de gevestigde partijen in de steek gelaten voelden. En het vernielen van joodse grafzerken werd geaccepteerd als een zeer betreurenswaardig aspect van de 'Duitse samenleving', waar niet veel tegen viel te doen, maar dat niet overschat moest worden. Het was het werk van een kleine, 'helaas on verbeterlijke' minderheid. Dat was de teneur die ook in de pers was terug te vinden. De incidenten werden geregistreerd, voorzien van het passende commentaar, maar een hot issue was extreem-rechts niet meer. De plaats op de voorpagina werd ingenomen door de excessen met vechthonden en de teloorgang van de Nationalmannschaft. Natuurlijk wa ren er uitzonderingen. Met name de Berliner Tagespiegel bleef op zijn qui- vive, ook omdat de krant de waar schijnlijk beste kenner van de ex treem-rechtse onderwereld, Frank Jansen, op de loonlijst heeft staan. Maar zelfs voor Jansen werd nog maar sporadisch een plaats in het belang rijke eerste katern ingeruimd. Hij werd meestal verwezen naar het loka le en regionale katern. Twee gebeurtenissen, die met een af stand van ruim een jaar plaats von den, hebben een einde gemaakt aan die relatieve verwaarlozing van het thema. In februari 1999 werd de 29- jarige Algerijnse asielzoeker Omar Ben Noui in Guben, aan de Poolse grens, door een groep (neo)nazi's de dood in gejaagd. Ben Noui was na be zoek aan de plaatselijke disco met twee andere asielzoekers achtervolgd door een meute skinheads. Zijn vrien den wisten te ontkomen. Hij zelf werd zo in het nauw gedreven dat hij in pa niek de glazen deur van een portiek Arrestatie van een neo-nazi in Hamburg, afgelopen zomer. foto Carsten Rehder/EPA intrapte. Daarbij doorsneden glas scherven een slagader in de knieholte. Hij bloedde dood in het portiek. Zijn dood en het slepende proces te gen de daders luidden een nieuwe fase van de berichtgeving over extreem rechts in. Het werd in de kranten weer een onderwerp voor het eerste katern. De televisie, de publieke omroep en de commerciële zenders, herontdekten de skinheads als leveranciers van pakkende beelden. De 'politiek' werd weer wakker geschud. De voorzitter van de Bondsdag, de sociaal-demo craat Wolfgang Thierse, ging op ont dekkingsreis en bracht verslag uit over de rijke voedingsbodem voor ex- treem-rechts in het Oosten. Thierse is zelf een 'Ossi' en zijn bevindingen konden niet, zoals in de voormalige DDR graag wordt gedaan, als 'de vooroordelen van een 'Wessi" wegge wuifd worden. Het politieke debat werd weer aangezwengeld en daar mee ook de discussie in de media hoe over het bruine fenomeen bericht moet worden. Kun je als krant vol staan met informeren of is een grotere betrokkenheid geboden? Die discussies kregen in juli vorig jaar een nieuwe impuls door de tweede ka talyserende gebeurtenis, de nooit op gehelderde bomaanslag op een groep Russische immigranten, onder wie jo den, in een metrostation van Düssel- dorfDaarbij werden twee mensen le vensgevaarlijk gewond. De aanslag markeerde in de ogen van het publiek het begin van een ongekende opleving van extreem-rechts geweld. De afge lopen zomer kwamen er dagelijks be richten binnen over de mishandeling of erger van mensen die niet beant woorden aan het arische ideaal: zwar ten, daklozen, gehandicapten, homo's en punks. Minstens drie mensen lieten daarbij het leven: twee zwervers en een gastarbeider uit Mozambique die in zijn woonplaats Dessau door skin heads was dood geknuppeld. De meeste kranten en weekbladen ko zen voor een uitvoerige en diepgaande berichtgeving. Dat het oplaaien van de rechtse terreur in de zomer plaats vond, was mooi meegenomen. Over het 'Sommerloch', de komkommer tijd, hoefde geen redacteur zich meer zorgen te maken. Het hele terrein werd in reportages, analyses en com mentaren grondig omgespit. De in vloed van de Duitse geschiedenis, het matig verwerkte nazi-verleden in het westen, het verdoezelen van dat verle- minister-president van Brandenburg, Manfred Stolpe (SPD), altijd geneigd tot het gladstrijken van welke plooien dan ook, bekende dat hij het gevaar van extreem-rechts jarenlang had on derschat. Sommige kranten gingen zelf tot actie over. De Sachsische Zeitung (SZ) uit Dresden maakte op 11 augustus van het lokale katern een fotogalerij waarin de bewoners van de stad hun gezicht konden laten zien en voor soli dariteit en tolerantie werven. Het was een groot succes al kon niet elke re dacteur er warm voor lopen. In Wei- mar was de redactie van de Thüringi- den in het oosten, de massale werk loosheid, het gebrek aan burgerzin in oost en west en de opmerkelijke laks heid van de overheid, het kwam alle maal aan bod. Stormram De Berliner Tagespiegel en de Frank furter Rundschau deden in een unie ke, gezamenlijke operatie, wat de autoriteiten hadden verzuimd. Zij on derzochten en onthulden hoeveel mensen sinds de Wende van '89 door extreem-rechts geweld om het leven waren gekomen: minstens 93 in plaats van de officiële 22. Cameraploegen rukten uit naar de meest beruchte broeinesten om brallende (neo-)nazi's in de huiskamers te introduceren. Po litici kwamen dank zij die publiciteit opeens tot inkeer. De prominentste, de schen Landeszeitung een van de gangmakers van het protest tegen een voor 1 mei geplande mars van de Na- tionaaldemocratische Partei Deutschland (NPD) door de stad van Goethe en Schiller maar ook het con centratiekamp Buchenwald. De mars werd door de rechter verboden. In deze zich tot nationale dimensies uitdijende voorlichtingscampagne was een opmerkelijke rol weggelegd voor het boulevardblad Bild. Bild is de seismograaf van het collectieve Duitse gevoelsleven en registreert als zodanig de opvattingen en sentimen ten van Otto Normalverbraucher, de Duitse Jan Modaal. Bild is vaak zeer chauvinistisch. Maar in de strijd te gen extreem-rechts vervulde de grootste en invloedrijkste krant van het land een voortrekkersfunctie. Elke dag werden in Duitsland levende buitenlanders geportretteerd en hun bijdrage aan 'de verrijking van ons land' gehuldigd. Voor het vertrek van de Duitse olympische ploeg naar Syd ney verscheen er een dubbele pagina met de gezichten van 27 'gekleurde' atleten die met de Duitse adelaar op de borst medailles hoopten te oogsten voor wat ze ook als hun vaderland be schouwen. En politici die, zoals de mi nister-president van Hessen, Roland Koch (CDU), menen dat het 'wel mee valt met extreem-rechts en dat het vooral het product is van de overver hitte media' kregen in een commen taar van hoofdredacteur Udo Röbel het dringende advies de oogarts te be zoeken Bild als stormram voor tole rantie, dat was voor veel lezers even wennen. Sebnitz In zijn zendingsdrift is het blad bij de opheldering van de laatste grote affai re van het afgelopen jaar echter te hard van stapel gelopen en heeft in zijn kielzog ook andere media meege sleurd. Op 23 november 'onthulde' Bild dat op 13 juni 1997 de toen 6-jari- ge Joseph Abdulla, zoon vaneen Duit se moeder en Irakese vader, in het zwembad van Sebnitz, een stadje aan de Tsjechische grens, door een groep skinheads was gefolterd, in het zwem bad was gegooid en vervolgens was verdronken. Minsten 300 bezoekers hadden werkeloos toegezien en in de stad heerste sindsdien het grote stil zwijgen. De politie had bij het onder zoek verzaakt, Josephs dood als een tragisch ongeval gekwalificeerd en het dossier gesloten. Alleen dank zij de inspanningen van de moeder was de ware toedracht aan het licht geko men Ter illustratie drukte Bild passa ges af uit de beëdigde verklaringen van de getuigen, die de moeder tot praten had weten te bewegen. Op de vooravond van de publicatie werden drie verdachten gearresteerd Daarna brachten vrijwel alle andere, ook buitenlandse, kranten in hun ko lommen de Bild-versie, werd Sebnitz belegerd door cameraploegen en af geschilderd als een nazi-broeinest, en eiste kanselier Schroder 'volledige opheldering'. Slechts een paar kran ten lieten zich niet op sleeptouw ne men: ondermeer het weekblad der Spiegel, die Berliner Zeitung en de Frankfurter Rundschau. Zij hielden zich aan de feiten en onthielden zich van speculaties. Terecht naar nog geen week later bleek. De drie ver dachten moesten wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Dat Jo seph door neonazi's werd vermoord geldt inmiddels als 'vrijwel' uitgeslo ten. De kans dat zijn dood ooit 'volle dig opgehelderd' wordt, zoals Schro der eiste, is ruim drie jaar na dato klein, maar dat hij 'gewoon' verdron ken is, is waarschijnlijk. Voor de meeste redacties was het de bacle aanleiding om de hand in eigen boezem te steken Men erkende dat men volgens een ingesleten patroon te werk was gegaan: Oost-Duitsland- skinheads-buitenlander-dood =moord. Die bezinning leidde bij voorbeeld bij de Tagesspiegel tot de slotsom dat er voortaan minder 'hec tisch', minder 'reflex-achtig' gewerkt moest worden. Wat betekent dat in de praktijk? 'Ten eerste het fijnmazige net van schijnbare waarheden, dat ons wereldbeeld ons levert, wantrou wen. En ten tweede alles voor moge lijk houden; de terechtstelling van een kind uit politieke motieven net zo goed als een nazi die onschuldig is'. Peter van Nuijsenburg In Duitsland bestaat enorme belangstel ling voor het standaardwerk over het le ven van Hitler van de hand van de Britse historicus Ian Kershaw. Vorig jaar wierpen de Duitsers zich al gretig op het eerste deel van Kershaws Hitler-biografie, dat de pe riode tot 1936 omspant, maar het onlangs verschenen tweede deel (Hitier 1936-1945) vliegt in nog grotere aantallen de boekhan dels uit. Deel 2, sinds eind vorige maand ook in een Nederlandse vertaling verkrijgbaar, krijgt overal waar het verschijnt een grote res pons. Toch is Kershaw, in het dagelijks le ven hoogleraar geschiedenis aan de univer siteit van Sheffield, oprecht verbaasd over het succes in Duitsland. Hij denkt dat de groei van de aanhang van extreem-rechts in dat land ermee te maken heeft. „Toen ik een paar weken geleden in Duits land was, kreeg ik een uitnodiging van bondspresident Johannes Rau Samen met enkele hoge ambtenaren wilde hij discus siëren over mijn analyse van de opkomst van Hitier. Bovendien wilde hij proberen lessen te trekken voor wat betreft de om gang met het moderne rechts-extremisme in Duitsland", aldus Kershaw Hij vindt dat voorzichtigheid moet worden betracht bij het vergelijken van de situatie in het Duits land van eind jaren dertig en nu. ,,De om standigheden zijn nu heel anders. Duitsland is een moderne democratie met grote wel vaart. Maar ook nu weer is de voedingsbo dem van extreem-rechts dezelfde: onzeker heid, angst voor de toekomst en onvrede. En weer lijkt er een logische zondebok: de vreemdelingen." Onzekerheid Kershaw vindt het dan ook niet zo vreemd dat moderne nazi's vooral de kop opsteken in het voormalige Oost-Duitsland, waar bondskanselier Gerhard Schroder enkele maanden geleden op tournee ging om te proberen meer te weten te komen over de wortels van dit verschijnsel. Kershaw: „Vergeet niet dat met het einde van de DDR in het leven van de meeste mensen daar een fundamentele onzekerheid is gekomen En nog maar weinigen zijn er economisch écht op vooruit gegaan." Of hij met deze analyse de hoge Duitse dele gatie gerust heeft kunnen stellen, weet hij niet. Ook hij realiseert zich dat de bruin zwarte erfenis van Adolf Hitler meer teke nen van leven in Europa vertoont dan wen selijk is. De hoogleraar wijst op ontwikke lingen in Frankrijk met z'n Front National en op de recente winst van het Vlaams Blok bij de Belgische gemeenteraadsverkiezin gen. Maar hij ziet ook kleine fascistische groeperingen in Engeland opkomen en zelfs in Noord-Ierland. Kershaw heeft als wetenschapper zakelijk afstand bewaard tot zijn onderwerp: „Ik zou bij mijn onderzoeksmethode - maar ook alleen qua methode - bijvoorbeeld Napole on niet anders hebben behandeld." In zijn boek legt Kershaw slechts één keer uit dat hij uitsluitend gevoelens van afschuw voelt als het gaat om Hitier en diens gedachte goed. „Van al te makkelijk 'Duitsland-hak- Omslag van de Hitler-biografie. ken' heb ik mij verre gehouden." Wat men overigens ook van Hitier kan zeggen, conse quent was hij in elk geval wel. „Al in zijn eerste geschriften gaat het om drie dingen Internationale macht voor Duitsland, Lebensraum in het oosten van Europa en vernietiging van de joden. Dat geheel van op zich onzinnige uitgangspunten heeft hij tot het eind toe volgehouden. Alles wat hij heeft gedaan, vloeide hieruit voort." Kershaw levert op meer dan één manier een bijdrage aan het bestrijden van extreem rechts, al heeft hij als rechtgeaard weten schapper geprobeerd waarden vrij te werk te gaanHij breekt enkele Hitler-mythen tot de grond toe af. Natuurlijk wist Hitler van stonde af aan alles van vervolging en ver nietiging: hij was de bron van de leer én van de praktijk. Na lezing van Kershaws dikke pillen (ruim duizend pagina's per stuk) kan geen weldenkend mens meer volhouden dat Auschwitz een werkkamp was waar helaas wel eens mensen dood gingen. Toch worden hierover nog regelmatig processen gevoerd in Duitsland, Frankrijk en Engeland. En Hitiers rechterhand Martin Bormann is niet levend ontsnapt uit het brandende Ber lijn van medio 1945, maar heeft zelfmoord gepleegd na een mislukte vlucht uit de Führerbunker. Ook het beruchte 'Ich habe es nicht gewusst' wordt door de historicus vakkundig aangepakt. Had de leiding van de Wehrmacht niets in de gaten7 Wisten de gewone burgers in Duitsland in die tijd van niets? Op basis van observaties van gebeur tenissen en een analyse van schriftelijke bewijzen uit die tijd maakt Kershaw korte metten met deze flauwekul. Verzet Toch wenst hij geen oordeel uit te spreken over het gebrek aan verzet tegen Hitier en diens handlangers in het Duitsland van 1933-1945. Het gesprek met de Duitse bondspresident Rau ging nadrukkelijk ook over dat onderwerp. „De aanslag van 22 juli 1944 op Hitler was een uiting van een be perkt groepje lagere officieren. De maar schalken en generaals hadden eerder al la ten weten niet mee te willen werken aan verzet of geweld tegen het staatshoofd." De 'coupplegers' waren overigens vooral bezorgd over de slecht verlopende tweef- rontenoorlog, waarin naar hun mening Duitsland onvermijdelijk zou worden ver nietigd. Kershaw. „Ook dit verzet was dus al beperkt: het richtte zich niet tegen de po litieke ideologie, maar tegen de gevolgen van de mislukte uitvoering ervan. Maar la ten we niet vergeten dat Duitsland halver wege de Tweede Wereldoorlog al tien jaar in de greep was van een allesomvattend poli tiek en maatschappelijk systeem. Alle mo gelijke leiders van tegenspraak en verzet, uit de wereld van politiek, kerken, vakbon den, kunsten, waren al opgepakt of hadden besloten zich te beperken tot over leven." Het verwijt dat Kershaws tweede boek wat de geschiedenis van Duitsland betreft nogal abrupt eindigt - met de zelfmoord van Hit- Ier - accepteert hij met genoegen. „Ja, dat is het nadeel van een biografie! Dan houdt het op!" James McGonigal Ian Kershaw: Hitler 1936-1945, Vergelding - 1200 pag„ Uitgeverij Het Spectrum, 99,-, na 1 januari 105,-. Engelse uitgave: Ian Kershaw: Hitler 1936- 1945 - Nemesis, 1152 pag., Uitgeverij Allen Lane, The Penguin Press, adviesprijs 82,95:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31