we leren je tot de bodem te gaan Kortere lijnen politie en OM PZC Vrees voor meer hardrijders na invoering rekeningrijden Ooggetuige: kraanchauffeur raakte geïrriteerd door auto's Stakingen postbodes bedreigen kerstpost Meer vrijheid klussende huurders EU-sanctie te verhalen op gemeente Trein schept man in Lage Zwaluwe Kwart miljoen voor faunabeheer Kerstkaars flink duurder Korthals stroomlijnt communicatie Arnhemmer zwaargewond bi j schietpartij Brand verwoest historisch kerkje in Leek Kabinet zet rem op expansie veeboeren zaterdag 9 december 2000 HILVERSUM - Huurders krijgen meer vrijheid om de inrich ting van hun woningen naar eigen smaak aan te passen. De Nederlandse Woonbond en Aedes, vereniging van woning corporaties, hebben daarvoor regels afgesproken. De 'voorbeeldregeling' is niet verplicht, maar Aedes, bij wie de meeste corporaties zijn aangesloten, raadt haar leden aan de regels over te nemen. Door de nieuwe afspraken wordt het voor huurders mogelijk om bijvoorbeeld de keuken of de bad kamer te moderniseren. In de regeling is afgesproken dat de huurder recht heeft op een vergoeding als aanpassingen leiden tot een waardestijging van de woning. Een grotere keuzevrijheid voor huurders kan de aantrekkelijkheid van huren bevorderen. ANP DEN HAAG - Gemeenten en provincies die verkeerd gebruik maken van of frauderen met Europese subsidies, zullen zelf opdraaien voor sancties. De overheid kan straks alles bij lage re overheden verhalen. Het kabinet stemde gisteren in met een wetsvoorstel over het toezicht op Europese subsidies waarin dat verhaalrecht is ge regeld Dat recht geldt naast gemeenten en provincies ook voor bijvoorbeeld productschappen en zelfstandige be stuursorganen. Tot nu toe is alleen de landelijke overheid aansprakelijk voor eventuele fraude of het verkeerd besteden van Europese sub sidies, ook als die onder verantwoordelijkheid van lagere overheden plaatsvindt. ANP LAGE ZWALUWE - Een 21-jarige man uit Helmond is giste ren op het station van Lage Zwaluwe om het leven gekomen. Hij stak een spoor over op het moment dat dé overwegbomen gesloten waren. De politie vermoedt dat de man probeerde een trein te halen die net was gearriveerd. De man werd ge schept door een sneltrein die uit de tegenovergestelderichting kwam. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Het treinverkeer in de richting van Roosendaal was enkele uren gestremd. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Faber (Landbouw) stelt 250.000 gulden beschikbaar voor een initiatief van een aantal grondeigenaren om samen op te trekken bij het faunabeheer. Die toezegging deed Faber gisteren in een brief aan het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. De jagers hadden samen met Staatsbosbeheer, LTO-Nederland, Vereniging Natuurmonumenten, Federatie Particulier Grondbezit en De Landschappen om bijna anderhalf miljoen gulden gevraagd. Door overleg in 'faunabeheereenheden' willen de organisa ties zonodig kunnen ingrijpen in dierenpopulaties. ANP DEN HAAG - Door een sterke stijging van de grondstofpnj- zen, de hoge olieprijs en de dure dollar zijn kerstkaarsen dit jaar flink duurder De prijs stijgt met zo'n tien procent Vol gend jaar worden kaarsen opnieuw fors in prijs verhoogd. Dat zegt de Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabrikanten. Het ziet er naar uit dat Nederl anders bij de komende kerstda gen minder kaarsjes zullen aansteken Uit cijfers van het CBS blijkt dat zowel de in- als uitvoer van kaarsen flink zijn ach tergebleven bij voorgaande jaren. Per hoofd van de bevolking wordt in ons land jaarlijks drie kilogram kaars verbruikt. Dunne exemplaren en reukkaarsen zijn in trek. GPD (Advertentie) Hogeschool op onze opleiding milieukunde infodag 13 dec van 19.00 tot 21.30 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1 Opleidingen: Accountancy en agribusiness, Bedrijfskunde en agribusiness, Bos- en natuurbeheer, Dier- en veehouderij, Food Business, Milieukunde, Plattelandsvernieuwing, Tuinbouw en akkerbouw. Voedingsmiddelentechnologie. Voor meer info bel 0900 - 42 48 487 (22ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl. (Advertentie) doorTon van den Berg en Nils de Kruijff UTRECHT - Zes slachtoffers van het sneltramongeval, gistermiddag in Utrecht, zitten tegen een hek langs de trambaan. Twee jonge vrouwen sta ren voor zich uit in de richting van de geramde tram waar binnen nog drie zwaargewonden liggen. Een andere vrouw raakt de meisjes om beurten even aan bij de arm. Er wordt niet ge sproken, wel gehuild. Het is kwart over twee, ruim een kwartier na het ongevalals het ploeg- je gevraagd wordt om in een politie- busje te stappen. ,,Ik bel je later nog wel", zegt een trampassagiere snik kend door haar mobiele telefoon en volgt een agent op weg naar de auto bus. Intussen brengen ambulances lichtgewonden weg naar de zieken huizen in Utrecht. Een jongen heeft bloed achter zijn 005 van een snij- wondHij is n iet in staat iets te zeggen Op de nabijgelegen bouwplaats kij ken tientallen bouwvakkers toe. Een van hen zegt dat hij voorafgaand aan het ongeval de kraanwagen telkens weer hoorde toeteren. „Die man was geïrriteerd", zegt hij over de chauf feur die de tram ramde. „Hij wilde hier de bouwplaats binnenrijden maar de bocht is te nauw en daarom moest hij insteken. Maar op de weg kreeg hij geen ruimte, de auto's bleven doorrijden." Twee Duitse bouwvakkers zagen dat de kraanwagen plotseling snel ach teruit reed en de tram ramde. Een van hen vertelt: „De tram ging bij deeerste klap helemaal op zijn kant maar sloeg tegen een mast en kwam daardoor te rug op de rails. Toen werd de tram nog een keer geraakt." Bouwvakker Mark van Rooijen uit Schijndel hoorde de klap en ging di rect naar de plek des onheils. ..Ik ben de tram ingegaan en zag daar een vrouw met een beenbreuk. Ik heb haar geholpen door mijn jas over haar heen te leggen. Even later kwam de brand weer, die was er binnen vijf minuten, en toen moest ik weg. Mijn jas heb ik net weer terug gekregen Vanachter de politieafzetting bekij ken honderden toeschouwers de ge ramde sneltram. De speculaties zijn niet van de lucht. „Vier doden", be weert een oudere toeschouwer stellig. „Ik zag vier volle ambulances rustig wegrijden zonder sirenes. Dan weet je het wel." De laatste gewonden wor den op dat moment uit het tramstel bevrijd. Wanneer later de berichten doorko men dat er geen doden maar wel enke le zwaargewonden zijn gevallen klinkt er ongeloof in de reacties. Niet geheel onbegrijpelijk, want het oogt ook bijna onvoorstelbaar dat er uit het doorboorde gedeelte van de tram nog levenden zijn gekomen. In de buurt staat het verkeer al snel muurvast. Sommige automobilisten verliezen hun geduld en proberen scheldend maar vergeefs toch hun be stemming te bereiken. Bij het politiebureau Marco Polo in de wijk Kanaleneiland worden dertig in zittenden van de tram opgevangen. Ze hebben het er relatief goed van af ge bracht. Sommigen van hen hebben schrammen of schaafwonden. Ze zijn allen erg onder de indruk van het on geluk maar de reacties zijn schaars want ze worden afgeschermd van de massaal opgekomen media. Voor het politiebureau heeft vervoers bedrijf Connexion een grote touring car neergezet voor eventueel vervoer van passagiers. Sommigen worden met taxi's naar huis gereden. Een man meldt zich bij de receptie van het bureau om zijn vrouw op te halen die in de sneltram zat. Geëmotioneerd vertelt ze haar echtgenoot wat ze zo juist heeft meegemaakt. „Het was verschrikkelijk. Ik zat er vlakbij, ik had wel dood kunnen zijn." De man slaat zijn arm om haar schouders en aangedaan verlaten ze het politiebu reau. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politie en Open baar Ministerie kunnen binnen kort eikaars gegevensbestan den raadplegen. Dit moet ertoe bijdragen dat zij niet langs el kaar heen werken. Door de be standen voor elkaar bekend te maken, kunnen politie en justi tie van elkaar weten of zij mis schien achter dezelfde persoon aanzitten, of kunnen zij andere relevante opsporingsgegevens koppelen. Minister Korthals (Justitie) wil dat politie en justitie gegevens over rechtshulpverzoeken uit het buitenland en over straf rechtelijke vervolging in Neder land 'over en weer' kunnen be kijken, zo schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. Vooral de Dover-affaire laat zien hoe belangrijk het is om bijvoorbeeld internationale uit leveringsverzoeken te registre ren. Deze gegevens moeten vervolgens in verband worden gebracht met relevante natio nale recherche-onderzoeken, vindt Korthals. Maar omdat het vaak om zeer gevoelige infor matie gaat, mogen alleen 'geau toriseerde politiefunctionaris sen' naar deze informatie kijken. Korthals neemt deze maatrege len na het debat vorige maand over de gemaakte fouten in het onderzoek naar de hoofdver dachte in de Dover-zaak. Het parlement vreesde dat het fatale transport van zestig Chinezen, waarbij 58 van hen de dood von den, misschien voorkomen had kunnen worden als politie, OM en ministerie beter hadden overlegd. Zo liep tegen de hoofdverdachte in die zaak bij het OM in Haar lem al maanden een uitleve ringsverzoek, terwijl de Rotter damse politie hem tegelijkertijd observeerde. De justitie-onder- delen wisten dat niet van elkaar. De VVD-bewindsman wil amb tenaren in leidinggevende func ties op zijn ministerie verder ex tra laten 'bijscholen in politiek benul'. Zijn ambtenaren moeten voldoende gevoel, 'beleidssen- sitiviteit', hebben om anderen op tijd met relevante informatie te voeden. Ook gaat Korthals de uitleve ringsprocedures versnellen. Een bevel tot uitlevering moet binnen twee maanden door het ministerie ondertekend zijn. Daarna moet het OM ervoor zorgen dat een verdachte bin nen twee weken op het vliegtuig zit, of in ieder geval beginnen met de voorbereiding daarvoor. Om rechtshulpverzoeken snel ler te kunnen behandelen, krijgt het Bureau Internationale Rechtshulp in Strafzaken er ex tra mensen bij. Overigens wijst de VVD-be windsman erop dat het voor hem onmogelijk is om op de hoogte te zijn van alle beslissin gen die op zijn departement worden genomen. Het is een complexe organisatie waar ruim 35.000 mensen werken, al dus Korthals. Het is volgens hem daarom ook 'onmogelijk en onwenselijk'. „Dat bepaalt het perspectief waarin incidenten als de Dover-zaak moeten wor den beoordeeld, ook in de toe komst." ANP ARNHEM - Een 28-jarige Arnhemmer is gister avond zwaargewond ge raakt bij een schietpartij in zijn huis aan de Pinksterbloemstraat in de wijk Malburgen. Het slachtoffer werd een aan tal keren in lichaam en hoofd geraakt. De man is kort na de ge weldsexplosie in zorg wekkende toestand afge voerd naar het Nijmeegse Radboudziekenhuis. Omstreeks half zeven hoorden buren lawaai en schoten. Kort daarna za gen ze twee mannen in een auto wegrijden. De politie vermoedt dat het om een poging tot li quidatie gaat, maar kon geen opheldering geven over de achtergronden van de zaak. GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - De AbvaKabo roept zijn leden bij PTT Post op de komende weken acties voor te bereiden. Aanleiding is het inkomensverlies voor postbo des door veranderende werktij den. De acties worden mogelijk gehouden vlak voor kerst en oud en nieuw, bij de PTT de drukste periode van het jaar. Op welke manier de vijfduizend postbestellers die lid zijn van de bond hun onvrede zullen uiten, kan AbvaKabo-bestuurder M. van den Berg nog niet zeggen. „Alle vormen van actie zijn denkbaar. We proberen zoveel mogelijk de PTT-klanten te ont zien. We willen vooral de werk gever raken." Postbestellers krijgen een toe slag voor het werken op onge bruikelijke tijdstippen, de zogenoemde TOT. Normaal ge sproken werken zij vanaf zes uur 's ochtends maar wegens een tijdelijke ontheffing beginnen ze een uur later. En vanaf zeven uur geldt die TOT niet meer. Tussen de bonden en de werkge ver was vorig jaar afgesproken dat de toeslag toch behouden blijft. Maar PTT Post heeft nu gezegd de werktijden en de toeslag van de postbodes definitief aan te zullen passen, waardoor een postbode maandelijks maxi maal 160 aan inkomen ver liest Van de zeventienduizend reguliere bestellers (die van maandag tot en met vrijdag werken) hebben er duizenden met de verandering te maken. Gisteren hielden werknemers bij de post in Beverwijk uit on vrede al een stiptheidsactie. Ze werkten van zes tot half vier; de post die toen nog niet bezorgd was, ging terug naar het post kantoor. ANP Kostenstijgingen en schaarste op de bezorgersmarkt maken een aanpassing van de abonnementstarieven voor de Nederlandse dagbladen noodzakelijk. Per 1 januari 2001 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als volgt: bij automatische bij acceptgiro incasso betaling betaling Maandabonnement 39,45 41,10 Kwartaalabonnement 107,50 109,15 Halfjaarabonnement ƒ215,00 ƒ216,65 Jaarabonnement 409,50 ƒ411,15 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van deze krant. Bij postabon- nees wordt een deel van de portikosten doorberekend. De verkoopprijs voor de losse nummers van maandag tot en met vrijdag wordt 2,00; op zaterdag 3,00. Wij nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot auto matische afschrijving hebben verstrekt akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Voor meer informatie, bijvoorbeeld over de nieuwe tarieven voor de postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling Le zersservice, bel gratis: (0800) 0231 231 of (0800) de krant. Recente restyling van het dagblad PZC met duidelijk herkenbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat, ook in 2001, u dagelijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. Directie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. (Advertentie) van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat is bezorgd over de veiligheid op de weg na invoering van het reke ningrijden. Ze vreest dat veel automobilisten plankgas geven om snel de tolpoortjes te passe ren vlak voor het tijdstip dat ze moeten gaan betalen. Netelen bos zoekt naar maatregelen om dit effect te ondervangen. Het kabinet stemde gisteren in met het wetsvoorstel dat een proef met rekeningrijden moge lijk moet maken. Komend voor jaar beslist de Tweede Kamer erover. Daarna moet nog een systeem worden ontwikkeld dat de proef zo soepel mogelijk laat verlopen. Al naargelang de tijd die hiervoor nodig is, kan de proef eind 2002 of begin 2003 beginnen. De proef met rekeningrijden duurt twee jaar. Op toegangs wegen naar de grote steden in de Randstad worden tolpoortjes geplaatst die in de ochtendspits twee uur lang de passerende au to's op video vastleggen. De au tomobilist kan een kastje kopen in de auto, waardoor automa tisch vijf gulden van een chip card wordt afgeschreven als hij het poortje passeert. Wie geen kastje heeft, krijgt na afloop een acceptgiro thuis en betaalt ze ven gulden. Dit kan een forens duizend gulden per jaar kosten. Buitenlandse automobilisten of mensen die onregelmatig in de Randstad komen, kunnen zo'n kastje huren. De tijdstippen waartussen het spitstarief geldt, kan per tolpoort verschil len. Op de ene weg is dat tussen zes en acht uur 's ochtends, op de ander tussen zeven en negen uur. Netelenbos: „Niet op alle wegen staan de files op hetzelf de tijdstip. Het rekeningrijden is bedoeld om de automobilist te verleiden op een andere tijd naar zijn werk te gaan." Netelenbos verwacht niet dat invoering van het rekeningrij den veel mensen de trein of bus injaagt. Wel hoopt ze dat meel mensen later van huis vertrek ken of gaan carpoolen om kos ten te sparen. „Op vrijdag zijn el even veel auto's op de weg als maandag, toch staan er minder files. Dat komt omdat meel mensen dan een halfuurtje lan ger op bed blijven liggen. Dat effect willen we bereiken." De tolpoortjes zijn uitgeschakeld in de weekeinden en in de schoolvakanties. De proef wordt na twee jaar ge- evalueerd. De reistijd op de we gen moet dan met minstens twintig procent zijn verkort ten opzichte van het begin van de proef, anders wordt het experi ment stopgezet. GPD/ANP '1 DEN HAAG - Het kabinet maakt het veeboeren onmoge lijk snel hun stallen uit te brei den voor de nieuwe ammoniak- wet van kracht wordt in 2002. De regering stemde gisteren in met een regeling die aanvragen voor uitbreiding vanaf nu alleen nog toelaat als ze voldoen aan de milieu-eisen van de nieuwe wet. De regeling is ingevoerd, omdat I veehouders versneld uitbrei dingsplannen uitvoerden, om geen hinder te ondervinden van de nieuwe wet. ANP LEEK - Een heftige brand heeft gistermiddag de hervormde kerk in het centrum van Leek (Groningen) vrijwel volledig verwoest. Van het witte monument uit de zeven tiende eeuw blijft waarschijnlijk alleen het stenen geraamte over. De brand ontstond mogelijk door werk van dakdekkers, die bezig waren aan een restauratie. Brand weerlieden uit Roden, Leek, Marum en Groningen bestreden het vuur. Het is nog niet duidelijk of het torentje op het gebouw behouden blijft. De restauratie waaraan de dakdekkers de laatste hand legden, heeft duizenden guldens gekost. Bij de brand raakte niemand gewond. foto Jan de Vries/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3