PZC Lekker kijken hoe die valt Springmeester Danny Jowenko is geen knalgeiler 25 Hoogbouw tegen de vlakte zaterdag 9 december 2000 De flats in de Middelburgse Magistraatwijk, die maandag tegen de vlakte gaan. Televisiejournaals maken er graag ru imte voor vrij Al is het maar een half mi nuutje. Beelden van het vel len van een schoorsteen, to ren of ander hoog bouwsel doen het altijd goed tussen het soms wel erg zware we reldnieuws. Zijn er nog een paar seconden meer te ver spijkeren dan wordt zo'n op name ook wel eens terugge draaid, zodat het gevaarte weer overeind krabbelt om vervolgens opnieuw te sneu velen. Dikke pret. Nog leu- ker iahet persoonlijk mee te maken dat een hecht bouw werk krachtig onderuit wordt gehaald. Daarom zul len er wel weer een boel dranghekken nodig zijn om het publiek op afstand te houden bij de attractie van het opblazen van een flat in de Middelburgse Magi straatwijk, maandag 11 de cember, klokslag 11 uur. Lekker kijken hoe die valt. Zeeland heeft in de loop van de jaren diverse verticale accenten met bruut geweld uit het landschap zien verwijderen. De restanten van de staalfa briek in Terneuzen, de opslagto ren van de Vitrite in Middel burg, de schoorsteen van de afgedankte melkfabriek aldaar en niet te vergeten de twee rook kanalen van de PZEM-centrale in Vlissingen. Lange lummels. Maar ook markante tekens, die van verre bepaalden waar wat lag en aangaven hoe dicht je bij huis was. Zoals een deel van het publiek dat autoraces bezoekt stiekem hoopt dat er eentje uit de bocht vliegt, zitten toeschouwers bij opblaasspektakels erop te vlas sen dat er wat mis gaat. Vaak worden ze op hun wenken be diend. Een paar doffe knallen, wat stofwolken, maar geen con structie die van wijken wil we ten. In 1972 moesten de torens van de staalfabriek in Terneuzen er aan geloven. Het bedrijf ging begin vorige eeuw al failliet voordat er nog maar iets gepro duceerd was. Van op een afstand had het wel iets bedrijvigs, met die vier schoorstenen die dicht naast elkaar de lucht in priem den. Maar wie dichterbij kwam trof alleen een bouwval aan langs het Kanaal van Terneuzen naar Gent. In 1972 vond het ha venschap Terneuzen het welle tjes. De gevaartes stonden lelijk in de weg voor de ontwikkelin gen rond de nieuwe haven voor De schoorsteen van de voormalige melkfabriek aan de Poelendae- lesingel in Middelburg ging in november 1980 pas om toen er een tweede lading springstof was aangebracht. foto Ruben Oreel Het einde van de opslagtoren van de Vitritefabriek in Middelburg, zaterdag 30 november 1985. foto Ruben Oreel roll-on-roll-of transport. Aan commissaris der koningin Van Aartsen de taak om even als Jan de sloper op te treden. De lading dynamiet die hij tot ontbran ding bracht kreeg twee torens tegen de vlakte. De resterende exemplaren sidderden even maar bedachten zich en bleven overeind. Met wat grover ge schut lukte het later wel ze neer te halen. Hoongelach Het hoongelach moet tot in de verre omtrek te horen zijn ge weest toen een duizendkoppig publiek in november 1980 vast stelde wat er met de schoorsteen van de voormalige melkfabriek aan de Poelendaelesingel in Middelburg gebeurde. Niets. Vier en een halve kilo springstof was onvoldoende om de 36 me ter hoge schoorsteen te laten zwichten. Aan de voet van het zestig jaar oude metselwerk gaapten alleen twee gaten. Twee uur later zorgde nog een flinke dot springstof ervoor wat de be doeling was: het gevaarte sloeg precies op de tevoren berekende plaats te pletter. Excuus van de slopers na afloop van het aan vankelijk mislukte karwei: „Het is hetzelfde als een auto mobilist die drie jaar rijdt en dan een lekke band krijgt. Daardoor is hij nog geen slechte chauffeur geworden." Zaterdag 30 november 1985. Het meest sensationele onder deel van de sloop van de Vitrite fabriek in de Middelburgse binnenstad vangt aan. De op slagtoren - 30 meter hoog, 12 meter breed, 8 meter lang en ve le tonnen zwaar - is aan plat- walsen toe. Om grote schokken te vermijden moet de toren in een 'bed' van honderden kuub plaatzand terecht komen. Toch blijven buurtbewoners bezorgd. Ze vrezen scheurvorming in hun huizen. Experts komen de boel opnemen, zodat de bewoners aan de hand van een nieuw ont stane situatie een schadeclaim kunnen indienen. Maar springmeester Danny Jo- wenko verkondigt dat de kans klein is dat er iets misgaat. En dan valt-ie. Moeiteloos. Gehol pen door vijf kilo springlading. Een dreun, een lichte trilling bij het neerkomen en de operatie zit November 1990, de PZEM-centrale bij Vlissingen. foto Ruben Oreel er op. Met de klap verdwijnt een bouwwerk dat vele jaren mede het silhouet van Middelburg heeft bepaald, uit beeld. Oud-werknemer Willem San- derse vindt het in 1987 maar niks dat de 125 meter hoge schoorstenen van de PZEM- centrale bij Vlissingen moeten verdwijnen. Nog wel de bekend ste bakens op Walcheren. Hij begrijpt die dadendrang niet. „Er zijn dingen die groeien. Je hoort vaak van mensen: als ik die schoorstenen zie dan ben ik weer thuis." Sanderse kan het nog sterker vertellen. De post duiven die uit Frankrijk komen vliegen op de schoorstenen aan. Waarom dus afbreken9 ,,Ze staan heus niet in de weg. Het is iets eigens van de streek gewor den. Die torens slopen is hetzelf de als de Lange Jan in Middel burg afbreken. En je gaat toch ook de Eiffeltoren niet uit Parijs weghalen?" PZEM-bedrijfsdirecteur A. M. Kannekes vindt het in die tijd persoonlijk ook jammer dat de schoorstenen opkrassen. „Maar als we ze nu zouden handhaven moeten ze over 20, 30 jaar toch gesloopt worden. Intussen heb ben we wel jarenlang onder houdskosten en risico's. Daar om is ons besluit definitief". Oud-Schelde werknemer AJ. Schaap probeert het in 1989 maar eens. Een restaurant tus sen de toppen van de schoorste nen. Net zoiets al dat wegres taurant boven de snelweg bij Schiphol. Zou dat niks wezen? Het wordt niks gevonden. Wat weer wel geldt voor het idee van de Vlissingse kunstenaar Eric Brandts om daar hoog bovenin een ludieke kunstuiting aan te brengen. Twee alpinisten voe ren het plan uit. Na een acht uur durende klimtocht bereiken zij de top van de 127 meter hoge pijp en brengen daar een kunst stof bliksemschicht aan. Bressi- aander A. Schol doet in 1990 een laatste poging tot behoud. Be nut de schoorstenen voor het opwekken van windenergie, op pert hij. Het mag niet baten. Eind november van dat jaar ne men duizenden belangstellen den, velen met de camera in de aanslag, afscheid van de pijpen, waarvan er een al tot tachtig meter is ingekort. De aarde trilt, een roetwolk onttrekt voor een wijle de omgeving aan het oog. Vier miljoen kilo gewapend be ton stort neer. Als het vonnis is voltrokken stopt ingenieur J. A.M. Schoon- derwoerd, onder wiens leiding de PZEM-pijpen destijds zijn opgetrokken, twee brokstukken in de zakken van zijn blauwe windjack. Als aandenken. Voor thuis. Een mooi plekje heeft-ie al: op de schoorsteen foto Lex de Meester Jacques Cats Springmeester Danny Jowenko blaast met achttien kilo springstof de wanden uit de eerste verdieping van de flats. De zwaartekracht doet de rest. foto Ruben Oreel Met oud en nieuw steekt Danny Jowenko (44) nog geen rotje af. Maandagoch tend blaast de springmeester met achttien kilo springstof twee flats in de Middelburg se Magistraatwijk op. Negentien jaar geleden sloopte Jowenko zijn eerste gebouw, een silo in België. „Ik was 25, een snotaap." De beginjaren waren zwaar. De geboren Middelburger moest een naam en vertrouwen opbouwen. Inmiddels is de lijst met gesloopte objecten in binnen- en buitenland lang. Fort de Ruyter in Vlis singen, zes betonnen schoorstenen van de Texaco-raffinadenj in Gent, het Vitrite- complex in Middelburg en de zeventien ver dieping tellende vleugelflat de Knoepert in VenloHet is slechts een kleine greep uit zijn werk. Het laten knallen van gebouwen geeft hem geen kick.,Ik ben geen knalgeiler.Met oud en nieuw steekt hij ook geen vuurwerk af „Ik verdien mijn boterham met het opbla zen van objecten. Meer is het niet voor mij." Het slopen van de twee flats in de Magi straatwijk is volgens Jowenko geen lastig karwei. De elf verdiepingen tellende gebou wen vallen als een kaartenhuis in elkaar, zegt hij met grote stelligheid. Met achttien kilo springstof blaast hij de wanden uit de eerste verdieping van de flats. „De zwaarte kracht doet de rest." Omwonenden moeten uit voorzorg hun huizen verlaten. De wo ningen worden door de politie verzegeld. Rond de gebouwen worden containers ge plaatst om puin en stof tegen te houden. Parkeren in de directie omgeving is niet mo gelijk. De betonnen kolos aan de Rentmeesterlaan is het eerste aan de beurt. De flat aan de Jo- han van Reigersbergstraat volgt zeven se conden later. Als de stofwolken zijn opge trokken, ligt er zestienhonderd ton puin op de grond. Voor het afvoeren van de brok stukken wordt drie maanden uitgetrokken. Jowenko is daar niet bij betrokken. Hij komt alleen voor de knal„Opruimen doe ik niet." Ervaring Een paar dagen voor de klap zijn de voorbe reidingen nog in volle gang. In de wanden op de eerste verdiepingen boren medewerkers van Jowenko Explosieve Demolitie uit Vee- re gaten voor de springstof. Ruim driehon derd in elke flat Jowenko, vale spijker broek, rode veiligheidshelm, meet met een ijzeren staaf de diepte van de gaten. Ook na bijna twintig jaar ervaring laat hij niets aan het toeval over. „Ik wil geen schade." Het slopen van de flats is voor hem de laatste grote klus van het jaar. Zijn medewerkers heeft hij na afloop een eet- en drinkfestijn beloofd. „Het moet iets moois worden." Jowenko denkt dat veel Middelburgers een kijkje komen nemen.. Voor omwonenden die hun huizen moeten verlaten, is een plek ge reserveerd bij de gymzaal aan de Marcus de la Palmastraat. Andere belangstellenden kunnen de klap op veilige afstand vanaf het Meiveld volgen. Petra, zoontje Tim van drie achterop de fiets, is maandag zeker op het Meiveld te vinden. Ze heeft een snipperdag opgeno men. „Ik vind het stik leuk dat de flats wor den gesloopt." Volgens haar is het altijd een rommeltje geweest rond de gebouwen. „Niets dan overlast en problemen." Petra komt informeren hoe lang het spektakel gaat duren. „Misschien is het een stomme vraag, maar om half twaalf moet ik mijn zoontje van school halen. Lukt dat?" Jo wenko knikt geruststellend. „Eén minuut over elf kan het opruimen beginnen." Richard Hoving 'SE!wES£ sagu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25