PSV gelooft in onschuld Gerets PZC Spanje en Australië in balans Spitsenprobleem Feyenoord en Ajax Bogtstra leidt Oranje in duel met Spanje 21 Trainer heeft volgens voorzitter Van Raaij niets te verbergen Ranko Stojic ontkent Protest 1860 München afgewezen Stefano Garzelli naar Mapei Jeannie Longo rijdt door Oliseh terug in Nigeriaans elftal Thorpe mijdt treffen met VDH Boete voor Tiger Woods Extra politie bij jeugdduel Lemond en Lammerts naar ploeg Mercury Tiener Grischuk verrassing bij WK schaken Museeuw en Van Heeswijk op schema Van Basten en Cruijff dingen mee naar titel zaterdag 9 december 2000 van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV koestert volgens voorzitter Van Raaij geen enkele verdenking over trainer Eric Gerets inzake spe- lershandel waarbij de Joegosla vische makelaar Stojic een rol speelde. De naam van de Belg wordt genoemd naar aanleiding van justitiële onderzoeken. Van Raaij voerde vrijdagavond een gesprek met Gerets om meer duidelijkheid te krijgen naar aanleiding van de berichtge ving in NRC Handelsblad. Daarin wordt gemeld dat justi tie in Nederland, België en Frankrijk de transfers van Sto jic onderzoekt. „Gerets heeft in dat gesprek gezegd wat ik ei genlijk al wist, namelijk dat hij niets te verbergen heeft", aldus Van Raaij. Het Openbaar Ministerie ont kende vrijdag expliciet onder zoek te doen naar de spelers- handel. Wel bekijkt justitie de belastingfraude bij Vitesse, waarbij ook transferzaken van Stojic onder de loep worden ge nomen. Lijntjes Suggestieve verdachtmakin gen, vindt Van Raaij van de be richtgeving. „Eric Gerets wordt via allerlei lijntjes in verband gebracht met zaken waar hij niet direct mee te maken heeft. Ik kan alleen maar zeggen dat Gerets met betrekking tot transfers bij PSV hooguit een adviserende rol heeft. In de fi nanciële afwerking is zijn rol nul-komma-nul. We hebben de voor PSV normale procedure gevolgd." Een officier van justitie in Bel gië bevestigde een onderzoek te zijn begonnen naar omkoping bij transfers van* Club "Brugge. In Frankrijk loopt een onder zoek van de politie in Bordeaux naar de handel en wandel van Stojic. Stojic verhandelde spelers van de club FC Obilic, tot voor een jaar eigendom van de Servische oorlogsmisdadiger Arkan. Sto jic bracht vijf spelers onder bij Club Brugge in de tijd dat Ge rets daar trainer was. NRC Han delsblad meldt dat de trainer bij een van de transfers een ont moeting had met Arkan, die dit jaar in Belgrado werd doodge schoten. Bij Club Brugge bleken daarnaast twee hulptrainers te zijn omgekocht door Stojic: Re- né Verheyen en de Nederlander Hans Galjé. Zij brachten het be stuur van Club Brugge op de hoogte nadat Gerets zijn over stap naar PSV aankondigde. Geen vuile handen Van Raaij: „Daar ben ik wel van geschrokken. Ik heb het daar met Gerets over gehad en hij heeft gezegd dat hij ook bij Brugge geen vuile handen heeft gemaakt. Volgens hem zal on derzoek dat ook uitwijzen. Ik heb geen enkele reden om aan Gerets' woorden te twijfelen." Onder Gerets contracteerde PSV via directeur voetbalzaken Frank Amesen twee Joegosla- ven: keeper Ivica Kralj en spits Mateja Kezman. Ook de Gha- nees Addo kwam via bemidde ling van Stojic bij PSV terecht. Van Raaij: „Die transfers zijn voor 100 procent correct afge handeld, daarvoor steek ik mijn hand in het vuur. PSV heeft al tijd een prioriteitenlijst van spelers die we willen hebben. Trainers hebben daarin zeker een stem, maar verder houdt hun invloed op." In België doet justitie volgens de NRC ook onderzoek naar een medebestuurder van Gerets' sportadviesbedrijf Sporting Consult. De trainer heeft daar nevenwerkzaamheden in on dergebracht. De man wordt ver dacht van oplichting en zou onder anderen Roda JC's be stuurslid Nol Hendriks 3,5 mil joen afhandig hebben gemaakt. Vitesse Ook Vitesse zou te maken heb ben gehad met Stojic en, indi rect, Arkan. De Arnhemse club kocht middenvelder Nenad Grozdic van FC Obilic. Vrijwel zeker gebeurde dat via een pa pieren constructie, zo blijkt uit het rapport dat de accountants van KPMG hebben opgesteld in opdracht van de raad van toe zicht van Vitesse. Grozdic ging volgens de transferdocumenten niet direct van Obilic naar Vi tesse, maar via FK Zemun. Zo voorkwam de Arnhemse club dat het rechtstreeks zaken deed met Arkan. Bij FK Zemun stond PSV'er Kezman in het seizoen 1995-1996 onder contract. Vitesse wilde vrijdag niet in gaan op de zaak. Woordvoerder Huizinga: „Het KPMG-rapport is gemaakt in opdracht van de raad van bestuur en heeft een vertrouwelijke status. Het hui dige bestuur is niet bekend met de inhoud. Het wil en kan er niet op reageren "ANP PSV-trainer Erie Gerets zegt dat hem geen enkele blaam treft. van onze sportredactie LUIK - Spelersmakelaar Ran- ko Stojic, de spilfiguur in het onderzoek naar spelershandel waarbij ook de naam van Erie Gerets wordt genoemd, ont kent met klem de aantijgin gen. „Ze mogen zeggen wat ze willen", zegt hij. „Ik kan al leen zeggen dat dat helemaal fout is." „Ze moeten het maar bewij zen, anders hebben ze een groot probleem. Vanhove heeft Galjé en Verheyen onder druk gezet om dat verhaal op te biechten. Waarom zou ik toe geven aan zulke mensen? Galjé is een keeperstrainer. Waarom zou ik een keeperstrainer om kopen? Ach, ze kunnen toch nooit iets bewijzen. Dat we geld in onze zak hebben gesto ken, is larie. Laten ze eens gaan kijken wat voor een sportcentrum Obilic heeft ge bouwd. Daar is het geld naar toe gegaan Als i k er tij d voor hebsleep ik Vanhove voor de rechtbank. Is hij ziek of zo? Hij is een grote boer. Alles is begonnen toen Gerets, van wie ze zeggen dat hij mijn vriend is, is vertrok ken naar PSV. Dat heeft Club Brugge nooit kunnen verkrop pen." Stojic ontkent ook het bestaan van de NV die hij met Gerets zou hebben opgericht. „Ik heb Gerets al zeven a acht maan den niet meer gezien. De laat ste keer dat hij me belde, was om inlichtingen te krijgen over Kezman. Als we een NV had den opgericht, had ik toch die transfer gedaan? Het was de grootste uit de geschiedenis van het Joegoslavische voet bal. Maar een andere make laar heeft zich daarmee bezig gehouden." GPD NYON - De Europese voetbalbond Uefa heeft vrijdag een klacht van 1860 München afgewezen. De club protesteerde tegen de 0-2 thuisnederlaag van dinsdag tegen Parma. In de slotfase van het duel zouden de Italianen ondanks een eerder uitgedeelde rode kaart korte tijd met elf spelers hebben ge speeld. De Uefa liet 1860 München weten dat de regelgeving niet toestaat de uitslag te veranderen. Daardoor loot Parma woensdag mee voor een plaatsje in de vierde ronde van de Uefa Cup. SID ROME - De Italiaan Stefano Garzelli rijdt het komend sei zoen bij Mapei-Quick Step. De renner van Mercatone Uno heeft een contract voor twee jaar getekend met een optie voor nog een jaar. Garzelli won dit jaar mede dankzij de steun van zijn ploeggenoot Marco Pantini de voorlaatste etappe in de Giro. Hij wilde echter niet langer meer met Pantani in een team rijden. „Dat is te gecompliceerd. Bij Mapei kan ik echt voor mijn eigen kansen gaan. "DPA MEXICO-STAD - De Franse wielrenster Jeannie Longo heeft in Mexico-stad haar eigen werelduurrecord op de 'klassieke' fiets verbeterd. Ze kwam uit op een afstand van 45,095 kilo meter. Haar vorige topprestatie eindigde op 5 november, eveneens in Mexico, bij een lengte van 44,767 km. Daarmee onttroonde Longo de Australische Anna Wilson, die op 18 ok tober in Melbourne met 43,5 km het 22 jaar oude record van Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge uit de boeken reed. ANP LAGOS - Sunday Oliseh keert terug in het Nigeriaans elftal. De rentree van de oud-Ajacied is het resultaat van de inspan ningen van de Limburgse bondscoach Jo Bonfrère. Oliseh stelde zich, evenals Nwankwo Kanu, niet beschikbaar voor de Olympische Spelen. In Sydney werd titelverdediger Nigeria in de kwartfinales uitgeschakeld. Oliseh, die speelt voor het Duitse Borussia Dortmund, maakt deel uit van de Nigeriaanse selectie voor de wedstrijden in de Afrika Cup op 13 januari tegen Zambia en 26 januari tegen Sudan. SID SYDNEY - Ian Thorpe mijdt zaterdag de confrontatie met Pieter van den Hoogenband in Sydney. De Australische zwemmer heeft zich afgemeld voor de Skins, een goed betaald invitatietoernooi in het olympische zwembad. Thorpe voelt zich niet fit genoeg om revanche te nemen voor zijn nederlaag in de olympische finale van de 200 meter vrij. Van den Hoo genband reageerde teleurgesteld op de afmelding van zijn ri vaal. „Ik wil altijd graag tegen Ian zwemmen. Het is jammer dat hij er niet bij is. Maar ook zonder hem zal ik me ongetwij feld goed vermaken." ANP LOS ANGELES - Tiger Woods moet een boete betalen van 100.000 dollar (260.000 gulden). De beste golfspeler ter we reld heeft de straf opgelegd gekregen omdat hij een staking van de acteursvakbond heeft gebroken. Woods figureerde na melijk in een reclamefilm van het automerk Buick. In de tijd dat hij de film opnam, was er een staking gaande. Woods ver klaarde de boete te zullen betalen. DPA van onze sportredactie BARCELONA - Na de eerste dag van de finale om de Daviscup in Barcelona staan Spanje en Australië gelijk 1 -1Het gast land kwam vrijdag in de eerste partij op achterstand, maar werkte die later weg via een zege in het tweede enkelspel. Juan Carlos Ferrero had in die tweede partij het geluk dat Patrick Rafter moest opgeven. De Australiër raakte in de derde set geblesseerd aan zijn enkel. Hij begon aan het vierde deel, maar bij een 3-1-ach- terstand in de set liet Rafter weten niet verder te kunnen. In de eerste twee sets moest er een tie break aan te pas komen om een beslissing te forceren. Het eerste 'extraatje' ging naar Rafter, het tweede naar Ferrero. Die setwinst deed de Spanjaard goed, waarna hij simpel de derde set naar zich toetrok: 6-2. Eerder op de dag zette Lleyton Hewitt Au stralië op een 1-0-voorsprong. In een par tij die meer dan vier uur duurde, was He witt in vijf sets Albert Costa de baas: 3-6 6-1 2-6 6-4 en 6-4 Na een zwak begin herstelde Hewitt zich in de tweede set, waarin hij snel een voor sprong van 4-0 bereikte. Een tweede her stel volgde na verlies van de derde set, waarna in de beslissende set een break naar 3-2 de beslissing inluidde. De Au straliër gaf die voorsprong niet meer uit handen, al leek zich nog een stunt aan te dienen in zijn laatste servicegame, toen hij met 0-40 achterkwam. Vijf achtereen volgende punten zorgden voor de over winning „Mijn beste prestatie ooit", con cludeerde Hewitt met gevoel voor drama Spanje is er in vier Daviscupontmoetin- gen met Australië nog nooit in geslaagd van Australië te winnen. Ook de finales in 1965 en 1967 gingen verloren. Voor zater dag staat de dubbel tussen Corretja/Bal- cells tegen Woodforde/Stolle op het pro gramma. Voor Wood forde is dat duel het laatste van zijn tenniscarrière. De slechte staat van dienst tegen Australië weer houdt Catalonië niet van een euforische stemming. 'Spanje is rijp voor een histo risch weekeinde', kopte het sportblad Marca. RTR/SID van onze sportredactie AMSTERDAM - In de aanloop naar de 45e klassieker zondag in De Kuip worden Feyenoord en Ajax geplaagd door een spitsen probleem. Trainer Bert van Marwijk zag vrijdag aanvaller Igor Kornejev geblesseerd uit vallen. Co Adriaanse van Ajax kreeg te -horen dat Nikos Machlas met griep op bed lag. De Russische spits heeft op nieuw last van een oude blessu re aan zijn dijbeen. De techni sche leiding van Feyenoord bekijkt zaterdag of hij inzet baar is voor de klassieker. Ook Co Adriaanse belist dan of Machlas mee naar Rotterdam reist. „Als hij niet kan trainen, valt hij af." De sfeer bij nummer vier Ajax is veel gemoedelijker dan bij kop loper Feyenoord. Een dag na de uitschakeling door VfB Stutt gart uitte Kees van Wonderen felle kritiek op zijn trainer Bert van Marwijk. De van een pols breuk genezen aanvoerder maakte als invaller alleen de laatste tien minuten van het duel met de Duitse hekkenslui ter mee. Volgens Van Wonderen had zijn trainer hem eerder bij Feyenoord moeten laten terug keren. In tegenstelling tot Van Wonde ren noemde Igor Kornejev het begrijpelijk dat hij tegen VfB Stuttgart weinig speeltijd kreeg. De Rus had een sterke in valbeurt en was betrokken bij de gelijkmaker van Paauwe. Jo- chemsen, bij Vitesse middenvel der, maakte duidelijk geen spits te zijn. Ook Somalia is geen seri euze optie voor Van Marwijk. Connolly Feyenoord lijkt dat ook te besef fen en haalt, na lang aandringen van het Legioen, David Connol ly voor de rest van het seizoen bij de selectie. De Ierse spits is nog niet inzetbaar tegen Ajax. Connolly verruilde in de zomer van 1997 het Engelse Watford voor Feyenoord- De Ierse inter national kwam echter nauwe lijks aan spelen toe en werd een jaar later alweer verhuurd aan Wolverhampton. Connolly keerde na een seizoen terug bij Feyenoord maar trainer Leo Beenhakker wenste geen ge bruik meer te maken van de spits. De reden was een conflict tussen trainer en speler. Feyenoord, trainer Beenhakker en Connolly hebben het meningsverschil nooit toegelicht. Feyenoord bracht Connolly vo rig seizoen onder bij satelliet club Excelsior. De Ierse spits maakte in zijn eerste jaar 29 competitietreffers en mag zich op dit moment met 13 doelpun ten topscorer van de eerste divi sie noemen. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De Rotterdam se politie is vanmiddag met ex tra personeel aanwezig bij de voetbalwedstrijd tussen de A- junioren van Feyenoord en Ajax in Rotterdam. De politie heeft meer mankracht gemobiliseerd naar aanleiding van de klappen die doelman Zbysek Malkowski van Feyenoord 2 donderdag avond kreeg na het duel bij Ajax. De Poolse keeper werd bij het verlaten van het veld neer geslagen dooreen Amsterdamse aanhanger. De commotie begon in de slotfa se van het duel op sportpark De Toekomst naast de Arena. Mal kowski, die voor de Rotterdam mers een 1-0-voorsprong over eind hield, raakte vlak voor het einde van de wedstrijd bij een I duel geblesseerd. De keeper moest vervolgens enkele minu ten worden behandeld aan een ernstige hoofdwond. Amster damse aanhangers, die achter het hek op tien meter van Mal kowski stonden, bleven de Pool daarop pesten. De Rotterdamse goalie reageerde op zijn beurt door het Feyenoord-logo op zijn tenue te kussen. Bij het verlaten van het veld werd Malkowski belaagd door- meerdere Amsterdammers. Eén van hen sloeg de doelman tegen de vlakte. Twee politiemannen in burger ontzetten de Feye- noorder, die met zijn teamgeno ten in de kleedkamer een veilig heenkomen zocht. De Amster dammers richtten vervolgens hun aandacht op de Rotterdam se spelersbus. De chauffeur vluchtte daarop met zijn bus van het sportcomplex en keerde later onder politiebegeleiding terug. „Ajax heeft inmiddels zijn ex cuses aangeboden", vertelde Feyenoord-manager Fred Blan- kemeijer gisteren. „Schandalig gedrag", reageerde trainer Co Adriaanse van Ajax. GPD NEW YORK - Oud-wielrenner Greg Lemond wordl directeur bij de Amerikaanse wielerploeg Mercury. Zijn voormalige team genoot Johan Lammerts gaat samen met de Fransman Alain Gallopin in Europa als ploeglei der fungeren. Jans Koertsen Le on van Bon hebben al eerder een contract bij de autofabrikant getekend, die in 1998 debuteer de in de wielerwereld. Het was aanvankelijk de bedoe ling van de twee wielervrienden Lemond en Lammerts om een eigen professionele wielerploeg te formeren. Het duo kreeg de fi nanciering evenwel niet tijdig rond. „We hebben er lang over gesproken", aldus Lammerts. „Maar uiteindelijk bleek de tijd te kort om een nieuwe ploeg van de grond te krijgen. Nu gaan we er ook vanuit dat we als Trade Team 1 aan de grote wedstrijden kunnen gaan deelnemen. Met de nieuwe ploeg was dat afwach ten." In de opzet met Mercury zal Lammerts wel een andere rol krijgen. „Ik zal iets minder wed strijden gaan doen dan gepland. Dat is aan de ene kant jammer, maar er ik zal er andere taken bij krijgen zoals bijvoorbeeld de mediarelaties onderhouden in België en Nederland. Bovendien zal ik zeker nog zo'n dertig tot veertig wedstrijden voor mijn rekening kunnen nemen." Lemond (39) stopte in 1994 als wielrenner. Hij won driemaal de Tour en veroverde tweemaal de wereldtitel. Puttenaar Lam merts (40) was jarenlang ploeg genoot van de Amerikaan. De Belg Peter van Petegem moet de nieuwe kopman van Mercury worden. Hij moet worden losge weekt bij Domo/Farm Frites. ANP van onze sportredactie TILBURG - Tsjerk Bogtstra treedt bij de komende Davis- cupwedstrijd tussen Nederland en Spanje in februari op als bondscoach. Hij geldt als opvol ger van Michiel Schapers, die niet langer het vertrouwen van de spelers genoot. De Nederlandse tennisbond KNLTB zegt te hebben besloten aan de wensen van de spelers te gemoet te komen, om de resulta ten in de Daviscup niet onder druk te zetten. Ook is besloten Hans Felius als Technisch Coör dinator Toptennis aan te stellen Schapers blijft zich bezig hou den met de jeugd. „Dat deed hij natuurlijk al", verklaart woord voerder Kallenberg van de ten nisbond. „Maar hij gaat dit nu nog intensiever doen. Hij krijgt de verantwoordelijkheid over de jongste jeugd tot en met Jong Oranje." Het is nog niet duidelijk hoe lang Bogtstra bondscoach blijft. De KNLTB wil nog steeds dat Paul Haarhuis in de toe komst bondscoach van het Ne derlandse tennisteam wordt. Haarhuis geeft voorlopig de voorkeur aan een loopbaan als speler. Hij wil in ieder geval nog meespelen tegen Spanje. Bij een zege blijft hij speler. De kans is groot dat Haarhuis stopt wan neer Nederland verliest. „Bij een nederlaag van Oranje tegen Spanje willen we Haar huis zo snel mogelijk als bonds coach aanstellen", weet Kallen- NEW DEHLI - Alexander Gri schuk uit Moskou is de grote verrassing van het wereldkam pioenschap schaken in New Dehli. De pas 17-jarige grootmeester versloeg vrijdag in de tie-break van de vierde ronde de ervaren Jaan Ehlvest uit Estland en be reikte daarmee de kwartfinales Daarin mag hij het opnemen te gen Vladislav Tkatchiev uit Frankrijk. De tie-break bracht ook de En gelsman Adams een ronde ver der. Dat ging ten koste van Svid- ler uit Rusland. Topalov (Bul garije), Bareev (Rusland) en de Spanjaard Shirov bereikten de laatste acht eveneens door het spelen van partijen met vesneld tempo. DPA/RTR berg. „De bedoeling is dat hij Bogtstra dan zo snel mogelijk aflost. We willen daar zo snel mogelijk met Haarhuis over praten. Want we moeten het na tuurlijk nog wel eens worden." ANP MALLORCA - Johan Museeuw en Max van Heeswijk liggen op schema in hun voorbereiding op het nieuwe wielerscizoen. Mu seeuw herstelt van een zwaar ongeluk met zijn motor in au gustus. Van Heeswijk heeft zijn amandelen laten knippen. Museeuw en Van Heeswijk zijn samen met hun ploeggenoten van Domo-Farm Frites op trai ningsstage op Mallorca. „Mu seeuw heeft een conditietest ge daan en daaruit blijkt dat hij langzaam weer de oude wordt", aldus oordvoerder Rik van Wal- leghem. „Hij haalt al een gemid deld niveau. Hij traint zonder problemen met de groep mee. Ook met Van Heeswijk gaat het de goede kant op. Hij heeft min der last van het verwijderen van zijn amandelen." Belga ROME - Twee Nederlanders be horen tot de kandidaten in de verkiezing van voetballer van de eeuw: Johan Cruijff en Marco van Basten. Zij staan in een rij tje van 27 beroemde spelers. De bekendmaking van de win naar is 11 december in Rome. De verkiezing staat onder supervi sie van de wereldvoetbalbond Fifa. De Braziliaan Pele en dé Argentijn Diego Maradona zijn de favorieten. In de rij van 27 staan alle be roemdheden uit de geschiedenis van het voetbal. Behalve Cruijff, Van Basten en de beide favorieten uit Zuid-Amenka zijn dat onder anderen: Didi (Brazilië), Stanley Matthews (Engeland), Ferenc Puskas (Hongarije), Alfredo di Stefano (Argentinië), Lev Jasjin (Rus land), Just Fontaine (Frank rijk), Franz Beckenbauer (Duitsland), Bobby Charlton (Engeland), Michel Platini (Frankrijk). Ronaldo (Brazilië) en George Weah (Liberia). AFP Patrick Rafter ligt geblesseerd op de grond in zijn partij tegen Juan Carlos Ferrero en moet opgeven. foto Denis Doyle/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 21