UITVERKOOP Gimbrère OPEN! WE LEREN JE DAT JE HDISWERK DOK OP STRAAT LIGT Gore terug in race om Witte Huis Warmte zonder zorgen rr |8° Duitser ontdekt Middelburgs geschrift uit 1297 in Frankrijk Europese leiders in de biechtstoel Kraanwagen ramt Utrechtse sneltram Mandemakers Keukens Hooggerechtshof Florida gelast hertellen tienduizenden stembiljetten Noodweer Atlantische kust w Klauteren naar praatpaal Eric Gerets genoemd in schandaal De winter komt eraan. Is uw CV-ketel aan vervanging toe? Bel Energie Service Delta voor 'Warmte zonder zorgen'. S Vraag om de brochure of vrijblijvend advies: ff Telefoon 0113- 88 41 00. CnCtoiCSCfViCBdcltQ Energie Service Delta: CV-ketels, boilers, geisers, enetyicm viteueuu zonne-energie. Verhuur, plaatsing, onderhoud service. fJ Enerqie Service Delta is een 100% dochter van NV DELTA Nutsbedrijven w ZW6 Enkele bui Wisselend bewolkt en enkele zonnige perioden. Kleine kans op een bui. Stevige zuidwestenwind, 5 tot 6 Beaufort 243e jaargang no. 292 zaterdag 9 december 2000 losse nummers 2,75 (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00-17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel iCuAf. cc ook /zo WWl /{tkktSC tft41? De kraan veroorzaakte een grote ravage. van onze redactie binnenland UTRECHT - Bij een botsing tus sen de sneltram Utrecht-Nieu- wegein en een kraanwagen met betonpompinstallatie zijn gis termiddag elf gewonden geval len. Drie van hen raakten zwaargewond. De situatie van een van de drie zwaargewonden is kritiek. Dertig passagiers werden in shocktoestand opgevangen in een politiebureau. De acht lichtgewonde passagiers wer den met snij wonden, bulten en schrammen overgebracht naar diverse ziekenhuizen. Het ongeval had om twee uur plaats bij de Jaarbeurs in Utrecht. Een vrachtwagen met daarop gemonteerd een pomp- installatie om beton op grote hoogte te kunnen storten, pro beerde een bouwweg in te draai en. Bij de in- en uitsteekma- noeuvres reed de vrachtwagen naar achteren en kwam met de pompinstallatie boven de tram baan terecht. Daar kwam net de sneltram aan. De chauffeur van de sneltram kon niet meer stoppen met als gevolg dat de tram aan de voor zijde werd geraakt. Door de klap sloeg de tram opzij. Een ijzeren mast voor de bovenlei ding voorkwam dat de tram kantelde. Toen de tram terug- viel op de rails sloeg de pompin stallatie opnieuw een groot gat in het voertuig, dit keer ter hoogte van de zitplaatsen voor de passagiers. Daar zaten ook de drie mensen die zwaargewond raakten. De vrachtwagenchauffeur van de kraanwagen verkeerde na het ongeval in een shocktoe stand. De chauffeur is later ver hoord. De politie wilde hier gis teren niets over kwijt Volgens getuigen van het onge val was de vrachtwagenchauf feur bij het in- en uitsteken druk in de weer om het autoverkeer op de Graadt van Roggenweg. een belangrijke verkeersader in de stad, in de gaten te houden. Daarbij toeterde hij regelmatig, maar bleven automobilisten toch achter zijn vrachtwagen doorrijden. Om de weg voor zich foto Aldo Allessie/ANP op te eisen reed hij, op een mo ment dat het mogelijk was, snel naar achteren. Hij vergat daar bij de trambaan en ramde de aankomende sneltram. De Raad voor de Transportvei ligheid stelt een onderzoek in naar het ongeval. De raad pleit te medio september nog voor een maximumsnelheid voor trams. Ook zouden de voor- rangsregels en de veiligheid van de infrastructuur beter moeten worden bekeken. GPD/ANP pagina 3: kraanchauffeur raakte geïrriteerd (Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Richard Hoving MIDDELBURG - Een Duitse antiquair heeft een bijzondere verzameling Zeeuwse oorkon den ontdekt in Frankrijk. In de collectie zit de oudste geschre ven tekst die bekend is van de gemeente Middelburg. De stich ting Vrienden van het Zeeuws Archief onderhandelt over de aankoop van de stukken. De acht middeleeuwse oorkon den komen uit het archief van de abdij van Middelburg. Rond (Advertentie) (Advertentie) Mandemakers Keukensin Kaatsheuvel is morgen, zondag, van 10.00 tot 17.00 uur In Kaatsheuvel staan diverse showroomkeukens tegen alles-moet-weg prijzen. Deze showroommodellen, met kortingen tot wel 70%, moeten de showroom verlaten om plaats te maken voor de nieuwste modellen. KAATSHEUVEL: Rechtvaart 8, telefoon 0416-279269. Ook gevestigd in Woerden. (Woerden zondag gesloten), www. mandemakers. nl INFDDAG WOENSDAG 13 DEC VAN 19.00 TOT 21.30 UOR Rotterdam, Posthumalaan 90. Den Haag, Louis Couperusplein 19. Dordrecht, Spirea 3. Oegstgeest, Hazenboslaan 101. Bel voor meer info 0900-ICHTHUS (42 48 487^(22 ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl 1800 zijn ze in de privé-verza- meling van de familie Snouck Hurgronje terecht gekomen Een Duitse antiquair vond ze in Frankrijk. Het vermoeden bestaat dat het historische materiaal tijdens de Napoleontische tijd cadeau is gedaan aan een Franse gene raal. De antiquair heeft de stukken onlangs te koop aangeboden aan het Zeeuws Archief .Dat be taalt in de regel niet voor histo risch materiaal. Dit is om prijs opdrijving te voorkomen. Volgens medewerker Peter Blom wordt voor één keer een uitzondering gemaakt. De oor konden hebben een grote histo rische waarde. Veel documenten van de abdij zijn bij de brand van mei 1940 verloren gegaan. Een brief van het Middelburgse gemeentebestuur is het meest opvallende stuk. De tekst op perkament uit 1297 gaat over de verkoop van inkomsten uit lan derijen (tienden) op Noord-Be veland aan de Middelburgse poorter Willem Layken. De aan hef luidt. „Wij burghermeyster scepene ende ghemeente van Middelburgh maken cont alle den ghenendie desen brief sullen lesenjof horen lese Onder aan de brief is een in bruine was gedrukte stadszegel bevestigd. Waardevol is ook de benoe mingsbrief van Mathijs van Heeswijk tot abt van Middel burg in 1549. Het pauselijk schrijven is voorzien van een lo denzegel Het is het eerste docu ment uit het Vaticaan in het be zit van het Zeeuws Archief. Voor de acht oorkonden en 34 overige documenten uit de pe riode 1600-1810 van de Zeeuw se rekenkamer en de Staten van Zeeland moet 22.000 gulden worden betaald. De stichting Vrienden van het Zeeuws Archief probeert dit be drag samen met het Middel burgse bedrijfsleven en de ge meente bij elkaar te krijgen. door Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij NICE - De 'biechtstoel' moet de regeringsleiders van de Europe se Unie dwingen tot het berei ken van een akkoord over ver gaande hervormingen van de EU. Tijdelijk EU-voorzitter Frankrijk grijpt naar dit laatste redmiddel om de onderhande lingen vlot te trekken. Premier Kok sluit niet uit dat er dit weekeinde meerdere 'biecht- rondes' nodig zijn. „Ik kan er geen peil op trekken luidde Koks inschatting van de kans op een succesvolle afron dingvan de gesprekken. DeEU- leiders willen in Nice de Unie bestuurlijk klaarmaken voorde uitbreiding vanaf 2004 met twaalf nieuwe landen. De hui dige machtsverdeling tussen de lidstaten gaat op de schop en het nationale vetorecht wordt afge bouwd. „Dit gaat over heel ge voelige zaken", zei de Franse president Chirac. „Dit raakt aan de macht." Alle vijftien EU-landen kregen gisteravond één voor één een kwartier de tijd om hun 'onder grens' aan Chirac en premier Jospin kenbaar te maken. Het geplande gezamenlijke diner werd afgelast. De grootste pro blemen liggen bij de nieuwe stemverdeling tussen de lidsta ten in de Europese ministerra den, waar de besluiten vallen. Zo wil Duitsland meer invloed dan Frankrijk omdat het twin tig miljoen meer inwoners telt. Nederland vraagt op zijn beurt een groter aantal stemmen dan België. Chirac nep zijn EU-collega's voorafgaand aan de biechtpro- (Advertentie) Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 Hulst Industrieweg 3b, 0114 317 179 cedureop 'een gebaar temaken'. De Duitse minister Fischer van Buitenlandse Zaken hield zich evenwel op de vlakte „De bondskanselier slaat mij bont en blauw als ik vertel of Duits land zijn stemmeneis laat val len", aldus Fischer. Ook Kok weigerde in zijn kaarten te laten kijken. Vandaag presenteert Frankrijk een samenvatting van alle 'con fessies' met een eerste compro misvoorstel België dreigt al met een veto als Nederland daad werkelijk meer stemmen uit de onderhandelingen sleept. Een akkoord over de hervor mingen van de EU resulteert uiteindelijk in een nieuw Euro pees Verdrag. Zonder dat is de voorziene uitbreiding niet mo gelijk. De regeringsleiders spra ken de hoop uit de eerste nieuwe lidstaten in 2004 al kunnen meedoen met de verkiezingen voor het Europees Parlement. Leger Het Europese leger-in-oprich- ting moet zo snel mogelijk pa raat zijn. Uiterlijk eind volgend jaar beslissen de Europese rege ringsleiders of de EU al in 2002 over een eigen 'interventie macht' kan beschikken. Als dat lukt, dan betekent het een vol jaar tijdwinst. De Europese leiders gaven gis teren het groene licht aan de op bouw van de Europese interven tiemacht, die zestigduizend militairen groot wordt en inzet baar moet zijn voor crisis- en humanitaire taken. Dat ging met zonder slag of stoot; Chirac zorgde voor grote irritatie bij Kok en de Britse premier Blair. Chirac wil dat het leger'zo veel mogelijk op eigen benen staat en los van de NAVO in actie kan ko men Blair en Kok willen een sterke band met de NAVO, wat er in de praktijk op neerkomt dat de NAVO de dienst blijft uit maken. GPD pagina 2:marijn pagina 7: Europese NV (Advertentie) 713214 000019 door John Wanders WASHINGTON - Het Hooggerechtshof van Flo rida heeft de Democrati sche presidentskandidaat Al Gore gisteravond nieu we hoop gegeven op ver overing van het Ameri kaanse presidentschap. In een beslissing van vier te gen drie stemde het zeven leden tellende hoogste rechtscollege van Florida voor vernietiging van het eerder deze week uitge brachte vonnis van rech ter N. Sanders Sauls. Rechter Sauls voerde Gore naar de rand van de politieke af grond. In tegenstelling tot Sauls meent het Hooggerechtshof dat Gore feitelijke gronden heeft om de officiële verkiezingsuit slag van Florida te betwisten. Het Hof droeg het kantoor van Sauls op onmiddellijk te begin nen met het handmatig hertel len van negenduizend stemmen in het kiesdistrict Miami-Dade. Het gaat om ponskaarten die door stemmachines niet als stemmen werden opgemerkt. Een niet door de machine gere gistreerde stem is volgens het Hof geldig als de bedoeling van de kiezer duidelijk blijkt uit het stembiljet. Het Hooggerechts hof gelastte daarnaast dat alle met-geregistreerde stemmen in Florida - voor zover daar sprake van is in de overige 66 kiesdis tricten - alsnog met de hand worden gecontroleerd en geteld en worden meegenomen in de einduitslag van Florida. Het gaat hierbij mogelijk om 45.000 stembiljetten. Daarnaast kondigde het Hof aan dat 215 geldige stemmen voor Gore in West Palm Beach en 168 geldige stemmen voor Gore in Miami-Dade, die niet werden meegenomen in de eind uitslag van Florida, alsnog bij Gore's totaal moeten worden opgeteld. Door die beslissing wordt de voorsprong van Bush op Gore teruggebracht tot slechts 154 stemmen. Bush tekende gisteravond laat bij het federale Hooggerechts hof in Washington beroep aan tegen het besluit in Florida Hij begon ook een spoedprocedure bij de federale rechtbank in At lanta, om districten in Florida ervan te weerhouden te begin nen met de handmatige hertel ling van de stemmen. Pogingen van aanhangers van Gore om de vice-president via een omweg aan de verkiezingszege te hel pen in Florida, liepen gister avond stuk in de rechtszaal van Tallahassee. In deze twee korte gedingen stond de vraag cen traal of circa 25.000 bnefstem- men die bij de presidentsverkie zingen van 7 november werden uitgebracht in Seminole en Martin County al dan niet gel dig zijn. De rechters vonden van wel. Zouden de omstreden brief- stemmen ongeldig zijn ver klaard, dan zou Bush stemmen hebben verloren. De Democra ten tekenden in deze zaak ook direct beroep aan. De kwestie van de briefstemmen draait om een ingreep van functionarissen van de Republikeinse Partij. Deze overtraden formeel de wet toen zij met de hand identifica tienummers van kiesgerechtig den op enkele duizenden aanvraagformulieren voor briefstemmen schreven. Ze deden dit omdat de identifi catienummers op deze formu lieren ontbraken wegens een kapotte printer. GPD pagina 2: zekere zege Bush is nu onzeker Door hevige regens en stormachtige wind hebben gisteren dertien mensen in Portugal, Spanje en Engeland het leven verloren. In Spanje en Portugal stortten muren in en was sprake van aardverschuivingen, zoals in Porto (foto). Voor Groot-Brittannië is dit weekeinde ook nood- C weer voorspeld. w Voor wie pech krijgt op de Zeelandbrug, is het een hele toer óm een praatpaal te bereiken. Sinds de renovatie ligt er een be tonnen barrier van ruim een meter hoog tussen rijbaan en fietspad. De praatpalen bevinden zich aan de zijde van het fietspad. Dat vergt van automobilisten een *k "y heleklauterpartij. I De Justitie in Brugge is een onderzoek begonnen naar omko ping bij de transfers van vijf Oost-Europese voetballers naar Club Brugge. In de zaak wordt onder meer de naam genoemd van PSV-trainer Ene Gerets. De Belgische oefen- meester heeft PSV-voorzitter Harry van Raaij echter O verzekerd dat hem geen enkele blaam treft. I feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13 t/m 17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25 t/m 27, 29 en 31reizen: 33 t/m 35 en 37; wonen: 39 en 41 WÊÊ/mmm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1