Overdracht sportcentrum rond Vluchtelingenwerk wil vooroordelen bestrijden Aanval op zetel Vlaamse in vliegveldcommissie Kamer houdt jacht op ganzen gesloten Tot toetsing sloten in voorjaar geen boetes voor bezwaarmakers OR wacht reactie gemeentesecretaris vol vertrouwen af Storing zorgt voor file bij Grevelingensluis Auto over de kop op Brouwersdam Vrijspraak in ontuchtzaak Boetes bij verkeerscontroles Eén bekeuring bij alcoholactie Gift voor Welzijn Ouderen Hulst Stichting Renesse neemt per 1 januari exploitatie over van gemeente Kerstconcert vrijdag 8 december 2000 OUDDORP - Een 37-jarige inwoner van Renesse is woens dagavond met zijn auto een aantal keren over de kop gegaan op de Brouwersdam. Om nog onduidelijke reden raakte de bestuurder rond 19.00 uur de macht over het stuur kwijt. De auto sloeg hierdoor en kele malen over de kop en belandde uiteindelijk op het dijkta- lud. De Renesser bestuurder raakte bij dit ongeluk licht ge wond. DEN HAAG - Een 22-jarige man uit Vlissingen is donderdag in hoger beroep door het Haagse gerechtshof vrijgesproken van ontucht met het dochtertje van zijn toenmalige vriendin. Wel kreeg de man een celstraf van twee weken opgelegd voor de diefstal van een fiets op het Delta College in Middelburg, De man moet de eigenaresse de waarde van de gestolen fiets van 839 gulden vergoeden. Twee weken geleden werd door de hofaanklager A. Kaptein voor ontucht en fietsendiefstal nog vijf weken gevangenis straf geeist. De man werd eerder door de politierechter ver oordeeld tot een celstraf van drie maanden, omdat hij drie jaar geleden aan de borsten en billen van het meisje zou heb ben gezeten. Zelf ontkent de man de ontucht en wijst de vader van het meisje aan als de bron van de beschuldiging. TERNEUZEN - De politie in Temeuzen hield donderdag twee verkeerscontroles. In de Guido Gezellestraat werden 65 au to's gecontroleerd. Zes bestuurders kregen een bekeuring, omdat ze geen rijbewijs konden tonen, en zeven mensen voor het niet dragen van een gordel. Ook twee bromf ieters werden aangehouden. Een werd een be keuring gegeven wegens te hard rij denBij een actie op de N61 richtte de politie vooral de aandacht op bromfietsers. Vijftig tweewielers werden gecontroleerd. Een brommer -opgevoerd en wel - werd in beslaggenomen. In negen andere gevallen werden bekeuringen uitgedeeld voor een te hoge snelheidscapaciteit, wat bewezen werd op de rollenbank. Een bromfietser kreeg een boete, omdat hij ron dreed zonder het brommercertificaat te bezitten. SLUIS - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft woensdag avond een grote alcoholcontrole gehouden bij de grensover gang in Sluis. In totaal werd bij 98 autobestuurders een blaastest afgeno men. Een 5 7-j arige man uit Brugge bleek te veel te hebben ge dronken. Hij had ruim anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alco hol in zijn bloed. Goed voor een rijverbod van drie uur. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. HULST - Het Julianafonds heeft 16.000 gulden toegekend aan de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst. Deze bijdrage is bestemd voor het in januari startende project Welzijn Thuis. Een medewerker kan zich dan acht uur per week inzetten voor intensievere controle en daardoor snellere hulpverle ning naar ouderen toe. Het project spitst zich vooral toe op huisbezoek aan ouderen die nu al deelnemen aan Tafeltje Dekje en de Alarmering, De SWO hoopt de noodzaak van hulp en dus het nut van het project te kunnen bewijzen. Dan kan men in 2002 voor gelde lijke steun bij de gemeente aankloppen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Janke Tim merman woont in België. Vol gens directeur Ben van Dam van vliegveld Midden-Zeeland hoort ze daarom niet thuis in de commissie 28. De commissie 28 adviseert de minister van Verkeer en Water staat over het onverharde vlieg veld bij Arnemuiden. In de vliegveldcommissie hebben vertegenwoordigers van omwo nenden, de Rijksluchtvaart dienst en omliggende gemeen ten zitting. Dat Timmerman inwoners van Arnemuiden en Middelburg vertegenwoordigt, stoort de vliegvelddirecteur al langere tijd. Niet omdat ze bij herhaling lastige vragen stelt over ont wikkelingen op Midden-Zee land, maar omdat ze in België woont. Donderdag tijdens een vergade ring van de commissie op het provinciehuis ontstond op nieuw discussie over de aanwe zigheid van Timmerman. Van Dam uitte zijn twijfels over haar rol en Timmerman ging er tegen in. ,,Het maakt niet uit of ik in België, Frankrijk of China woon. Ik ben door de omwonen den aangewezen om ze te verte genwoordigen. En daar doet mijn woonplaats niets aan af." De Middelburgse milieuambte naar Jeen Piersma nam het voor de geplaagde vertegenwoordig ster op. De gemeente had laten nagaan of ze volgens de letter van de Luchtvaartwet zitting mag hebben in de commissie 28. ,,Er is geen juridische grond om mevrouw Timmerman te ver vangen", zei Piersma. Timmerman, die een paar jaar geleden nog op het Arnemuidse bungalowpark d'Oranjeplaete woonde, zei na afloop van de vergadering wel te weten waar om de vliegvelddirecteur van haar af wil. ..Ik ben té deskun dig." Van Dam zag daar de hu mor wel van in. ,,Dan overschat ze zichzelf toch." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en de Stichting Renesse hebben over eenstemming bereikt over de overname van sportcentrum Onderdak in Zierikzee. Wan neer de leden later deze maand tijdens een openbare vergade ring hun fiat aan de overeen komst geven, krijgt de stichting met ingang van 1 januari 2001 de exploitatie van het sportcen trum in handen. Wethouder P. Berrevoets - Ringelberg van accommodatie- beleid heeft altijd deze streefda tum vastgehouden voor de formele overdracht van het sportcomplex aan Stichting Re nesse. Maar naarmate de onder handelingen zich voortsleepten en overeenstemming en duide lijkheid uitbleven, twijfelden steeds meer raadsleden aan de haalbaarheid van deze 'dead line'. Te elfder ure zijn de twee partijen nu toch tot een akkoord gekomen. „Het heeft een poosje geduurd omdat de Stichting Renesse hiervoor geherstructureerd moet worden", verklaart Berre voets. Vóór de overname wil het stichtingsbestuur een holding opzetten, waarin onder meer het Zierikzeese sportcomplex als besloten vennootschap wordt opgenomen. De statuten wijzigingen die met deze stap gepaard gaan, zorgden voor een lange voorbereidingstijd. Lange tijd is er tussen de beide partijen onderhandeld over de (gemeentelijke) dekking van het exploitatietekort. Waar de ge meente drie jaar garant wilde staan voor deze 'open-eindbij- drage', pleitte de Stichting Re nesse voor een periode van vijf jaar. De gemeente lijkt aan deze eis tegemoet te zijn gekomen. „Voor vijf jaar ligt dit open-ein- de-risico bij de gemeente", ver woordt wethouder Berrevoets één van de afspraken uit de overeenkomst. Naar verwach ting' zal de gemeente jaarlijks 440.000 gulden bijdragen in de exploitatie. Verder zijn in de overeenkomst onder meer afspraken vastge legd over hoe de stichting met de gebruikers en het personeel van Onderdak moet omgaan. Die zullen van de overname volgens de wethouder 'als het goed is niet veel merken'. Daarnaast is Berrevoets zeer tevreden over de afspraak dat de Stichting Re nesse zelf jaarlijks een ton zal bijdragen in de exploitatiekos ten. De stichting draagt op deze manier jaarlijks veertigduizend gulden meer bij dan aanvanke lijk de bedoeling was. Deze ex tra investering komt volgens E. Geluk van de Stichting Renesse ten goede aan de kwaliteit (on derhoud) van het gebouw. doorHarmen van der Werf DEN HAAG - De jacht op gan zen blijft gesloten. Een meer derheid in cle Tweede Kamer vindt het niet nodig om ganzen af te schieten om de schade in de landbouw te beperken, want het effect is toch zeer beperkt. De Tweede Kamer steunt met dit oordeel het beleid van staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Die heeft de af gelopen winterperiode bij wijze van proef de jacht op kolganzen en grauwe ganzen gedeeltelijk opengesteld, tegen de zin van de Dierenbescherming en Vogelbe scherming. Uit de resultaten van de proef is gebleken dat het afschieten van ganzen niet leidt tot minder schade voor de land bouw; Er was zelfs meer lancl- bouwschade dan in andere ja ren. Volgens VVD en CDA die voor handhaving van de gan- zenjacht pleiten, is dat echter veroorzaakt door de zachte winter. Zij willen verlenging van de proef, maar een Kamer meerderheid is daartegen. Om zowel de landbouw als de ganzen tegemoet te komen, zet het ministerie voor het komende winterseizoen in op het instellen van 'ganzengedooggebieden' met 'loksubsidies' voor boeren eh een schadevergoeding voor boeren die daarbuiten schade leiden. LNV wil 20.000 hectare aan 'ganzengedooggebieden' aanwijzen. Volgens een voorstel van de gezamenlijke provincies zou daarvan 2500 hectare in Zeeland moeten komen.Het blijft overigens in uitzonderlij ke gevallen wel mogelijk op ganzen te jagen, maar daarvoor is in het vervolg een vergunning nodig. In het Zierikzeese sportcomplex Onderdak krijgt de schooljeugd zwemles. foto Pieter Honhoff door Rolf Bosboom GOES - Agrariërs die bezwaar hebben aangetekend tegen de status die aan hun sloten is toe gekend, hoeven zich voorlopig geen zorgen te maken. Water schap Zeeuwse Eilanden heeft met de Algemene Inspectie dienst (AID) afgesproken dat de boeren niet worden beboet, zo lang hun bezwaren nog in be handelingzijn. Voor agrariërs is het onder scheid tussen droge en natte slo ten van groot belang. Langs nat te waterlopen zijn ze sinds maart van dit jaar, toen het Lo zingenbesluit open teelt en vee houderij van kracht werd, ver plicht een teelt- en spuitvrije zone in acht te nemen. Dit is no dig om vervuiling van het op pervlaktewater door bestrij dingsmiddelen en meststoffen tegen te gaan. Afgelopen voorjaar heeft het waterschap de status van alle sloten in Midden- en Noord- REDACTIE NOORD-ZEELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde(chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet h ttp://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl Zeeland beoordeeld. Dat heeft geleid tot in totaal zo'n vierhon derd bezwaarschriften van boe ren die vonden dat hun sloten ten onrechte als 'nat' waren aangemerkt. Zij hebben er vooral op gewezen dat mede werkers van het waterschap de situatie hebben beoordeeld in een periode waarin het veel re gende. Inmiddels heeft Zeeuwse Eilan den exacte richtlijnen opgesteld om te bepalen of een sloot als nat of droog moet worden be schouwd. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de hoe veelheid neerslag in de vooraf gaande dagen. Aan de hand van die criteria worden de waterlo pen komend voorjaar opnieuw beoordeeld, waarna kan wor den bepaald of een ingediend bezwaar terecht is. Het waterschap, dat vanaf 1 ja nuari daadwerkelijk wil gaan optreden tegen agrariërs die het Lozingenbesluit overtreden, heeft eerder al gezegd dat het voorlopig de mensen die be zwaar hebben aangetekend on gemoeid laat. De organisatie heeft er daarbij direct op gewe zen dat de AID ook bevoegd is boetes uit te delen en daarin een eigen verantwoordelijkheid heeft. In een gesprek hebben Zeeuwse Eilanden en de AID nu afge sproken één lijn te trekken. Dat houdt in de praktij k in dat de in spectiedienst zich baseert op de gegevens van het waterschap en niet optreedt zonder eerst infor matie op te vragen over de sta tus van een sloot. Die opstelling geldt alleen voor de mensen die bezwaar hebben aangetekend. Er is ook een om vangrijke groep agrariërs die eerder dit jaar, om wat voor re den ook, verzuimd of geweigerd heeft het meldingsformulier voor het Lozingenbesluit in te vullen en terug te sturen. Daar mee zijn zij in overtreding. Van af 1 januari zal daar als eerste tegen worden opgetreden. Om hoeveel 'niet-melders' het gaat, is onzeker. Gissingen bij het wa terschap komen uit op ongeveer zevenhonderd mensen. WESTKAPELLE - Muziekver eniging OKK geeft vrijdag 22 december een kerstconcert in de NH kerk aan de Markt in West- kapelle. Het begint om acht uur. Mensen op de vlucht voor één van de vele brandhaarden in de wereld, foto van Sebastiao Salgado uit brochure Vluchtelingenwerk. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Vooroordelen als 'asielzoekers vluchten allemaal maar naar Nederland' en 'vluchtelingen komen allemaal aan de zelfkant van de samenle ving terecht' moeten bestreden worden. Dat is de mening van Vluchtelingen Werk Schouwen-Duiveland. In een poging daartoe heeft deze organi satie een voorlichtingsprogramma ont wikkeld dat ze breed wil uitdragen onder belangstellende groeperingen, verenigin gen en scholen. Volgens voorzitter F. Ar kenbout is er zowel noodzaak als behoefte om op deze wijze naar buiten te treden. Aanleiding voor de opzet van dit pro gramma was een artikel van Paul Scheff er in NRC Handelsblad. Hij schreef over 'het multiculturele drama' dat op de Neder landse samenleving af zou komen. „Niks multicultureel drama, er is geen sprake van bedreiging, het gaat om menselijke principes", vindt Arkenbout. Dat vluch telingen ontheemd raken in de Nedeland- se samenleving heeft, volgens hem, alles te maken met de geïsoleerde opvang en het ontbreken van mogelijkheden tot partici patie en emancipatie. De vluchteling die zich niet hecht, hoeft ook niet te onthech ten als hij hier niet mag blijven. Zo onge veer zal de achterliggende gedachte wel zijn, veronderstelt Arkenbout. Andere kant van de medaille is echter dat vluch telingen die wel een status krijgen, plotse ling in de samenleving worden losgelaten en zich daarin behoorlijk vervreemd een weg moeten zoeken. Hij zou die mogelijk heden voor communicatie, participatie en emancipatie dus graag verbeterd zien. „Overigens gaan er ook echt veel vluchte lingen terug naar hun eigen land, maar vooral de ambassades - met name die van Joegoslavië - zorgen voor obstakels bij te rugkeer", aldus de voorzitter van Vluch telingenwerk Schouwen-Duiveland. Ook de bewering dat alle asielzoekers maar naar Nederland komen, wil hij graag met cijfers weerleggen. In het voor lichtingsprogramma zijn overzichten op genomen van opvang van vluchtelingen in de grensgebieden rond de talrijke brandhaarden in de wereld. „De meeste mensen worden opgevangen in de directe omgeving van het land waar ze vandaan komen", benadrukt Arkenbout. Aan die verschillende brandhaarden wordt aandacht besteed in de vorm van teksten en beelden over Rwanda, Srebre nica, Oost-Timor en Soedan. Vluchtelin genwerk wil ermee aangegeven dat men sen niet voor niets huis en haard opgeven om te trachten elders een nieuw bestaan op te bouwen. Vrijwilligers Tenslotte hoopt Arkenbout dat deze pre sentatie naast het op gang brengen van andere gedachtengangen over vluchtelin gen, ook enkele actieve vrijwilligers zal opleveren. Vluchtelingenwerk Schou wen-Duiveland heeft daar behoefte aan. „Er zitten tussen de drie- en vierhonderd mensen in het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. Er is nauwelijks spra ke van problemen hier en dat is voor een belangrijk deel te danken aan de inzet van vrijwilligers. Dat zijn natuurlijk ook an dere mensen dan alleen de vijftien vrijwil ligers van Vluchtelingenwerk." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Interim-gemeen tesecretaris G. van Hofwegen is er niet in geslaagd voor de afge sproken datum een schriftelijke reactie te leveren op het ont- werp-advies van de Schouwse ondernemingsraad. Voorzitter P. van Santé zei donderdag niet al te zwaarte tillen aan de over schrijding. „Het geeft naar mijn gevoel in ieder geval aan dat hij er een gedegen stuk van wil ma ken en het advies van de OR dus serieus neemt." Van Hofwegen vroeg en kreeg vorige week in de overlegverga dering met de ondernemings raad een week de tijd om het ontwerp-advies over de veran deringen van de gemeentelijke organisatie van commentaar te voorzien. Gisteren had de secretaris ech ter nog altijd niets van zich la ten weten. Van Santé zag even wel geen reden om de deur in het slot te gooientemeer omdat Van Hofwegen direct al had aange ven dat 'het kwalitatief hoog staande advies' van de OR een gelijkwaardige reactie verdien de en dat enige tijd vergde. „We zijn benieuwd. Ik hoop alleen dat het niet al te laat binnen komt, willen we het antwoord nog kunnen meenemen in onze vergadering van komende woensdag." De gemeentesecretaris heeft het advies van de OR over het door burgemeester en wethouders beoogde reorganisatieproces nodig, voor opstelling van een sociaal statuut voor de betrok ken ambtenaren. Beide stukken zijn op hun beurt weer noodza- kelijk om het definitieve voor stel voor formatievermindering te kunnen neerleggen bij de ge meenteraad. Door interne pro blemen is die procedure inmid dels enkele maanden vertraagd. De verwachting is dat de raad zich in januari of mogelijk pas februari kan uitspreken over de personeelsinkrimping. In totaal vervallen dertig banen, wat een structurele bezuiniging moet opleveren van twee miljoen gul den per jaar. Van Hofwegen was donderdag niet bereikbaar voor commen taar. door Famke van Loon BRUINISSE - Een technische storing bij de Grevelingensluis heeft opnieuw voor veel opont houd gezorgd. Gedurende de avondspits woensdagavond bleven de slagbomen voor de sluis veertig minuten gesloten voor het wegverkeer. Het gevolg was dat op de Grevelingendam al snel een file met een lengte van in totaal zes kilometer stond. Afgelopen zomer is de bedie ning van Grevelingensluis bij Bruinisse gemoderniseerd. Het oude sluiswachtershuisje was sterk verouderd en voldeed, me de door de ligging aan langs de drukke N59, niet meer aan de arbo-eisen. De sluiswachters verhuisden daarom naar het nieuwe, ultra-moderne bedie ningshuis op de flanken van de sluis. Deze verhuizing ging gepaard met de nodige kinderziektes. In de maanden juli en augustus moest een onderhoudsmonteur vier keer uitrukken om de man kementen te verhelpen. Maar nadat de nieuwe bediening aan vankelijk nog enkele storingen vertoonde, leken deze proble men nu zo goed als opgelost. De afgelopen maanden functio neerde de Bruse sluis zonder storingen. Afgelopen woensdag staken de problemen weer de kop op. De klep wilde niet dicht. Het duur de veertig minuten voordat het euvel verholpen was en de avondspits verder kon. Getest Volgens J. Geluk, woordvoerder van Rijkswaterstaat, staat nog niet vast dat deze storing een ge volg is van de nieuwe bediening. Donderdagmorgen hebben me dewerkers van Rijkswaterstaat de bediening van de brug uit voerig getest. Het openen en sluiten van de brug verliep toen zonder problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35