Paul Haarhuis de ideale captain PZC Russin vloert schaakster Peng Ajacieden angstig op gras Arena Vijftien atleten in WK-selectie Spaanse coach wijzigt tactiek in Daviscupfïnale Den Bosch op rand van faillissement 28 Tennisser (34) denkt na WK dubbel over naderend afscheid Tjerk Bogtstra hoort niets van de tennisbond Kupfernagel in gesprek met Farm Frites Henk Kort directeur van KNAU Hiddink: geen akkoord met Zuid-Korea Twee winnaars in toernooi Wijk aan Zee Dode na verlies Boca Juniors vrijdag 8 december 2000 door Edwin Alblas VALKENSWAARD - Wie kent Frederik Maris nog? De man aan wie Paul Haarhuis mis schien wel zijn imposante loop baan dankt. Als hij zijn vriendje Haarhuis niet enthousiast had gemaakt voor een lang leve de lol-avontuur in de Verenigde Staten, was het met de tennis carrière van de nu 34-jarige toe komstige Davis Cup-captain niets geworden. Tieners waren ze, met een schooldiploma op zak. Tennis sers ook, met en meer dan ge middeld talent. „Maar ik was vooral een Brabants talent, geen nationale belofte", nuanceert Haarhuis. „Het talent was in ie der geval niet genoeg aanwezig om mezelf te kunnen motiveren om hard te trainen." Hij voetbalde liever en werd zelfs twee keer gevraagd door PSV, maar een opleiding tot profvoetballer zou het gezin Haarhuis te veel ontwrichten en daarom kwam het er nooit van. PSV was tenslotte een eindje uit de buurt en zijn ouders hadden, met nog drie kinderen thuis, ze ker geen tijd om hem overal naartoe te brengen. Paul fietste daarom altijd naar de tennis baan. Bovendien, zegt hij nu beschei den, moeten zijn voetbalkwali teiten van toen niet worden overdreven. In hem is geen in ternational verloren gegaan. Vrijbrief Toevallig bleef hij in het tennis hangen. Doe eens gek, doe eens anders, redeneerde vriend Fre derik en hij stelde Haarhuis voor om een jaartje in de Ver enigde Staten te gaan studeren. Een vrijbrief voor een jaartje tennissen en genieten. Haarhuis zag er wel iets in, op voorwaarde dat ze een school vonden, die hem op grond van zijn tennista lent een beurs zou verschaffen. „Want de dollar was toen bijna vier gulden en mijn vader zei niet: hup, hier heb je veertigdui zend gulden en maak jij maar lekker plezier." Dat de twee vooral uit waren op een 'tennisvakantie', bleek wel uit de locatie van het handjevol aangeschreven scholen. Stuk TILBURG - Tjerk Bogtstra wordt gezien als de voorlopige opvolger van Davis Cup-cap tain Michiel Schapers. Dat weet iedereen. Maar de Tilburger is daar zelf niet meer zo zeker van. Vorige week woensdag had de ex-coach van Jan Siemerink voor het laatst contact met de tennisbond, vandaag loopt het ultimatum van de spelers af. „We zullen snel moeten praten." Het enige overleg dat de laatste negen dagen heeft plaatsgevon den, was tussen Cees van Veen, de manager van Richard Kraji- cek, en afgevaardigden van de tennisbond. „Daar was ik niet bij betrokken", zegt Bogtstra. „Terwijl het toch zaak is om snel tot een oplossing te komen. Be gin februari staat de thuiswed strijd tegen Spanje te wachten Als het aan de tennissers ligt, word ik de coach, dat is duide lijk. Maar hoe de bond daar te genover staat, weet ik niet Ik hoor niets en dan begin je uiter aard te twijfelen. Ik wacht het maar af." Paul Haarhuis, de man die wordt geacht over een jaar de leiding van Bogtstra over te ne men, hoopt dat het niet te lang is. De Eindhovenaar vertrekt dit weekeinde naar Bangalore. „Het liefst", zegt hij, „hebben we voor die tijd duidelijkheid. Het is belangrijk dat de aanstel ling van de nieuwe captain op tijd gebeurt." GPD BERLIJN - De meest succesvol le wielrenster van Duitsland, Hanka Kupfernagel, onderhan delt met de Farm Frites-ploeg van Leontien Zijlaard-Van Moorsel. Kupfernagel heeft gebroken met haar man, wielrenner Tor sten Wittig, die ook haar trainer en manager was Wolfgang Strohband, manager van Jan Ullrich, heeft zich voorlopig ontfermd over de wereldkampi oene veldrijden. Hij wil de ren- ster, die tijdens de olympische wegwedstrijd tweede werd ach ter Zijlaard-Van Moorsel, on derbrengen bij een professione le wielerploeg. Naast de gesprekken met Farm Frites praat Kupfernagel ook met een Amerikaans team. In het verleden waren Kupfer nagel en Van Moorsel niet be paald de beste vrienden. Dat bleek onder meer tijdens de Ster van Zeeland, een driedaagse etappekoers op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen. ANP voor stuk in de zonnige delen van Amerika: Miami, California en Hawaï. Haarhuis: „Die plek ken hadden we op de landkaart uitgezocht. Dat was toch wel het droomscenario." Het werd de laatste optie, het in een iets minder tropisch klimaat gehuisveste Armstrong State College. Maris werd na een jaar teruggeroepen door zijn ouders. „Ze vonden het belangrijker voor hem dat hij in Nederland zou gaan studeren." Pa en ma Haarhuis waren minder dwin gend en lieten hun zoon de keu ze. Die had inmiddels zijn draai wel gevonden. „Elke dag trai nen, daar werd ik echt beter van." Na twee jaar verhuisde Haarhuis naar de Florida State University. In de zomers toetste hij zijn progressie in de Neder landse toernooien. Bij die gele genheden bleek dat hij veel leeftijdgenoten was voorbijge streefd. Ook toen hij in dat cir cuit tweede eindigde achter wij- lenMenno Oosting,een top 100- speler, liet hij zich niet verlei den tot een snelle overstap naar de profs. Haarhuis maakte de vier jaar in Amerika vol en kwam terug als econoom, die daarna het goed betalende prof- Paul Haarhuis heeft laten doorschemeren dat zijn carrière op zijn eind loopt. Slechts weinigen zullen weten dat het succes van de 34-jarige tennisser zijn oorsprong vond in een toevallig Amerikaans avontuurtje van twee Brabantse tieners. Over wat Haarhuis, die volgende week met de Australiër Sandon Stolle in het Indiase Bangalore zijn laatste WK dubbel speelt, na zijn afscheid als speler moet gaan doen hoeft niemand in te zitten. Hij is unaniem gekozen tot ideale Davis Cup-captain én geknipt als vader. circuit indook. „Zonder die be slissing om naar Amerika te gaan was het mij absoluut niet gelukt." Maatje Haarhuis handhaafde zich ja ren in de mondiale subtop, won daarentegen slechts één ATP- toernooi en beleefde aan de zij de van Jacco Eltingh het ene na het andere succes. Een paar apart. Nu in letterlijke zin. Zé zijn in die periode geen 'dikke maatjes'geworden. „Maar als ik echt iets nodig heb kan ik Jacco altijd bellen. En hij mij. Mijn beste maatje is sowieso mijn vrouw. En mijn beste vrienden komen niet uit het tennis. Maar van sommige spelers, mijn hui dige partner Sandon Stolle bij voorbeeld, weet ik zeker dat ik over vijf jaar nog contact met ze heb. Maar die zit dan wel aan de andere kant van de wereld." Daar zullen ze Haarhuis nog wel eens zien. In de hoedanigheid van Davis Cup-captain bijvoor beeld. Dat hij na 2001 aan het hoofd staat van de Nederlandse tennisploeg is bijna boven alle twijfel verheven. Eerst moet hij het hoofdstuk als speler nog afsluiten. Maar praat hem niet van een afscheid en pin hem al helemaal niet vast op een datum. Op een dag is het genoeg. „Die beslissing neem ik het liefst pas na mijn laatste wed strijd. Tot die tijd wil ik lekker bezig zijn en nog van het tennis genieten. Ik ben in de laatste maand wel acht keer van ge dachten veranderd en in één week wel vier keer. Dan had ik het schema voor volgend jaar al gemaakt, besloot de volgende ochtend te stoppen en pakte een dag later weer het schema erbij. Nee, ik ben geen twijfelaar, maar ik wil nog zo graag. Was dit een jaar zonder succes ge weest, dan zou de knoop door hakken een stuk makkelijker zijn." Nu neemt hij vooral als vader en hoofd van een gezin dat besluit. „Als ik geen kinderen had ge had, zou geen haar op mijn hoofd er aan hebben gedacht om te stoppen. Maar mijn prioritei ten zijn daardoor anders komen te liggen. Ik heb er ook geen moeite mee om die reden te stop pen." Regelmaat Haarhuis is geen vader gewor den om het gezin wekenlang achtereen de rug toe te kerenEn het alternatief, het kroost mee nemen, is een slopende onder neming. „Het is nu met én zon der kinderen veel moeilijker om te reizen." Eerst kwam Daan en nu is er ook dochter Ella. „Bo vendien heb ik het gevoel dat de kinderen ook toe zijn aan meer regelmaat." De biologische klok van Daan, Paul Haarhuis (links), hier in gesprek met zijn dubbelpartner Sandon Stolle, ,'ordt gezien als de ideale captain voor het Davis Cup-team. foto Bernd Thissen/EPA van onze sportredactie AMSTERDAM - Uit medische rapporten die bij Ajax zijn opgemaakt, blijkt dat di verse blessures van spelers veroorzaakt zijn door de grasmat in de Arena. Ajax-di- recteur Van Eijden heeft dat deze week toegegeven op een vergadering met Ajax- supporters. Arie van Eijden over de grasmat „Ajax zet er erg veel druk achter. De klachten uit de spelersgroep nemen toe. Het is bijna zo dat de Ajacieden met een psychologische achterstand het veld opkomen en denken hoe zal het veld zich houden? Uit medi sche rapporten bhj kt ook dat diverse bles sures door de grasmat zijn veroorzaakt." Voor het duel tegen RKC, nu twee weken geleden, werd weer een nieuwe grasmat in de Arena gelegd. De spelers bleken grote moeite te hebben zich daarop staande te houden. Ajax-coach Adriaanse sprak cy nisch over 'Holiday on Ice'. Tegen Heerenveen, vorig weekeinde, was het euvel nog erger. Heerenveen-speler Gérard de Nooijer moest zich na een glijp artij laten vervangen. Heerenveen over woog daarop actie tegen Ajax en de direc tie van de Arena, maar zag daar later van af. Ook de KNVB zag geen noodzaak voor maatregelen. Een oorzakelijk verband tussen de toestand van de grasmat en blessures werd ontkend. Uit het blad Ajax life blijkt dat de directie van de Arena inmiddels een arbitrage zaak heeft lopen tegen Arcadis en bouw ondernemer Ballast Nedam. Dit omdat de eerder gedane belofte van beiden dat de grasmat in de Arena geen problemen zou opleveren, in de praktijk niet bewaarheid wordt. De directie van de Arena wil proberen de toestand van het gras te verbeteren door het gat m het dak van de Arena groter te maken en kunstlicht en ventilatiestroken aan te brengen. Tegelijkertijd wordt bezien of de grasmat niet om de drie duels vervangen kan wor den. Nu gebeurt dat na vier wedstrijden. GPD van onze sportredactie NEW DELHI - Zhaoqin Peng is op het we reldkampioenschap schaken uitgescha keld. De nationaal kampioene kwam giste ren in New Delhi met wit remise overeen met de Russin Kovalevskaja in de tweede partij van de kwartfinale. Een dag eerder had ze met zwart het eerste duel verloren. Peng had met wit voortdurend het initiatief tegen de sterke Russische grootmeester. Ko valevskaja verdedigde zich evenwel vin dingrijk en dwong Peng door zetherhaling na 36 zetten in remise te berusten. Met Ko valevskaja bereikte ook de Chinese wereld kampioene Xie Jun de halve finales door remise tegen Zjoekova. De overige twee partijen worden beslist in tiebreaks. Bij de mannen drongen Anand, Khalifman en Tkachiev door tot de laatste acht. Zij wonnen met wit hun tweede partij. Anand versloeg de Pool Macieja, titelverdediger Khalifman was te sterk voor de Braziliaan Leitao en de Fransman Tkachiev verraste met zijn overwinning op de sterke Rus Morozevitsj De Bulgaar Topalov won ook, met wit van Drejev. Hij voorkwam daardoor uitschake ling Hij had zijn eerste partij verloren. De twee komen vrijdag in de tiebreaks in actie net als Adams-Svidler. Grisjoek-Ehlvest, Gelfand-Sjirov en Goelko-Barejev. ANP nu drie jaar oud, sloeg bij verre reizen helemaal op hol. „In Au stralië sliep hij de eerste tien da gen van 's ochtends zes uur tot 's middags vijf. Probeer hem dan maar eens tot de volgende och tend bezig te houden. Je gaat ook niet met zo'n ventje 's nachts om twaalf uur buiten spelen. En als-ie dan een beetje gewend was, gingen we naar huis en dan begon het hele verhaal weer op nieuw. Bovendien krijgt hij ook een sterk eigen willetje. En het is moeilijk om in een hotel een ventje van drie naar zijn eigen kamer te sturen, als dat ook jouw kamer is." Eén keer huurde Haarhuis een 'nanny' in, maar dat was geen succes. Voor de kinderjuf was in het zonnige oord 'bijkleuren' bijna net zo belangrijk als het lot van de aan haar toever trouwde kinderen. Hoewel hij van hun gezelschap geniet, is de aanwezigheid van de kinderen ook op een bepaal de manier belastend. Haarhuis gunt zichzelf na een potje of training niet de tijd voor een praatje of krantje in de play- erslounge. Hij spoedt zich terug naar de hotelkamer. „Want mijn vrouw zit dan al een hele dag met de kinderen en ik wil haar ook wel eens ontlasten." Hij wil graag de moderne echt genoot en taakbewuste vader zijn. Haarhuis wendt zijn hoofd niet af van een poepluier of een jammerend kind aan zijn bed. „Ik heb ook een verantwoorde lijkheid voor die kinderen. Mijn vrouw en ik zijn er met ons volle verstand aan begonnen, ook met het idee om er samen voor te zor gen. Ik zou echt niet anders wil len." Hij verheugt zich op de dag waarop hij Daan naar school brengt, om daar te worden ge confronteerd met nieuwsgierige kinderen die hem zullen vragen 'of ik werkloos ben, omdat ik de enige papa ben die zijn kind om kwart voor negen naar school brengt'.. Haarhuis: „Ik verkeer in de om standigheid dat ik die dingen zelf kan bepalen. Ik kan ook wachten op de leuke dingen die op me afkomen, want ik ben 34 en ga straks echt niet in alle ge zondheid op mijn kont zitten." GPD van onze sportredactie BARCELONA - Alex Corretja is door de Spaanse bondscoach Duarte niet opgesteld in het en kelspel van de finale om de Da- viscup tegen Australië. De num mer acht van de wereld bleek bij de loting in Barcelona te zijn vervangen door de 20-jarige Juan Carlos Ferrero, twaalfde op de wereldranglijst. De finale wordt vandaag in het Palau San Jordi in Barcelona geopend door Albert Costa en Lleyton Hewitt. In het tweede enkel staan Ferrero en Pat Raf ter tegenover elkaar. „De tech nische commissie was van oordeel dat Costa de ideale te genstander was van Hewitt", gaf Duarte als verklaring voor het passeren van Corretja. „En Ferrero heeft in de ogen van de commissie meer kansen tegen Rafter." Verrassing Desondanks bleef de absentie van Corretja een verrassing. „Wij hadden gerekend op Cor retja", gaf John Newcombe, coach van Australië, toe. Op weg naar de finale had Corretja zijn enkelspelen op de ope ningsdagen van de wedstrijden NIEUWEGEIN - Henk Kort (45) is de nieuwe technisch di recteur van de Nederlandse at- letiekunie KNAU. Hij volgt per 1 januari Bert Paauw op, die na acht jaar vertrekt en directeur van de stichting Amstelveen Sportbedrijf wordt. Kort is ver antwoordelijk voor de organi satie, structuur en financiering van de atletiek. Hij wordt niet zozeer het boeg beeld van zijn sport richting de buitenwereld. De KNAU be stemt die rol voor twee andere mensen, een bondscoach wegat- letiek en een bondscoach baan- atletiek. Oud-marathonloper Gerard Nijboer blijft in de eerste func tie aan tot 2004. Voor debaanat- letiek heeft de bond nog een va cature. Kort was zelf actief atleet en haalde twee nationale indoorti- tels op loopnummers. Hij was vijftien jaar atletiektrainer. Kort is ook expert in sportge neeskunde. Als fysio- en manu eel therapeut werkte hij voor NOCNSF en zeven jaar voor het nationale judoteam. In de aan loop naar de Spelen van Sydney gaf hij krachttraining aan kam pioen Mark Huizinga. Hij is di recteur voor het Nederl ands Ge nootschap voor Sportmassage. ANP SEOUL - De Zuid-Koreaanse voetbalbond heeft donderdag bekendgemaakt dat Guus Hid dink de nieuwe bondscoach wordt. De trainer zelf noemt de medeling voorbarig. „Er zijn contacten, we zijn in onderhandeling", reageerde Hiddink. „Maar om te zeggen dat ik op 20 december ga teke nen, is iets te voorbarig. Er moe ten nog veel details worden in gevuld." De bond had eerder meld dat Hiddink die datum zou tekenen. Op die dag speelt Zuid- Korea in Tokio een oefenwed strijd tegen Japan. Beide landen organiseren het wereldkampi oenschap 2002Hiddink zou een contract tot en met dat WK on dertekenen. De 54-jarige trainer uit de Ach terhoek moet de opvolger wor den van Huh Jung Moo die 14 november werd ontslagen. Op het wereldkampioenschap 1998 in Frankrijk eindigde Hiddink met het Nederlands elftal op de vierde plaats. AFP/EFE/ANP van onze sportredactie NIEUWEGEIN - De Neder landse atletiekunie KNAU heeft een voorlopige selectie van vijftien atleten samenge steld voor de wereldkampioen schappen van 2001 in Edmont on. Rutger Smith, wereldkampioen kogelstoten bij de junioren, is nieuw in de groep. De andere at leten namen de afgelopen twee seizoenen deel aan de WK 1999 in Sevilla en/of de Olympische Spelen in Sydney. NadjaWijenberg, Greg van Hest en Kamiel Maase vertegen woordigen de wegatletiek, Pa trick van Balkom (100/200 m), Rens Blom (polshoog), Lieja Koeman (kogel), Marko Koers (1500 m), Robin Korving (110 m horden). Pieter van der Kruk (discus), Gert-Jan Liefers (1500 m), Rutger Smith (kogel/discus Bram Som (800 m), Wilbert Pennings (hoog), Simon Vroe- men (3000 m steeple) en Chiel Warners (tienkamp) de baanat- letiek. Alle atleten moeten aan richt- prestaties voldoen om naar de WK te worden uitgezonden. De KNAU koos ook twintig spor ters uit voor de Jong Oranje-se- van onze sportredactie ZEIST - FC Den Bosch moet de acht spelers die men onlangs met instemming van de arbitra gecommissie van de KNVB ont sloeg, in totaal 156.000 gulden betalen. Zo krijgt de Pool Bo- ciek 45.000 gulden van zijn vroegere werkgever. De ontsla gen Ribeiro, Liefden en Hermes ontvangen elk 22.000 gulden. FC Den Bosch moet Van der Laan 18.500 gulden uitkeren, Spreijer 17.500 gulden. De ge ringste vergoedingen gaan naar Khamili en Etalhaoui die de man 4500 gulden beuren. Dat blijkt uit de door de KNVB gepubliceerde uitspraak van de arbitragecommissie. Op 6 no vember werd de zaak van FC Den Bosch tegen de acht spelers achter gesloten deuren behan deld. Vertegenwoordigers van de club betoogden daar dat er De Australiërs Patrick Rafter (links) en Lleyton Hewitt in een on deronsje tijdens de loting voor de Davis Cupfinale. foto Cesar Rangel/AP tegen Italië, Rusland en de Ver enigde Staten in winst omgezet. Het Palau San Jordimet een ca paciteit van 16.000 toeschou wers, is al weken uitverkocht. Er wordt gespeeld op gravel. Australië, 27-voudig Daviscup- winnaar, is titelverdediger. ANP WIJK AAN ZEE - Het negende Sonnevanck Schaaktoernooi in i Wijk aan Zee is donderdag ge ëindigd in een gedeelde zege voor de Nederlander Maarten Solleveld en Alexander Dgebu- adze. De Georgiër, de enige groot meester in het gezelschap, ver sloeg in de laatste ronde Tom Bottema en achterhaalde daar mee op de valreep Solleveld, die tegen de Fransman Armas niet verder kwam dan remise. De 21-jarige Solleveld haalde zijn derde meesterresultaat en zal binnenkort tot internatio naal meester worden benoemd. ANP lectie, van wie veel verwacht wordt tijdens de EK onder 23 jaar, volgend jaar zomer in Am sterdam. ANP BUENOS AIRES - Na de com petitiewedstrijd tussen Bóca Juniors en Independiente in het Argentijnse Buenos Aires is een 19-jarige man doodgeschoten. Boca Juniors, dat een week gele den nog de wereldbeker ver overde, verloor de wedstrijd verrassend met 3-0. Het slacht offer stond op de metro te wach ten en is waarschijnlijk neerge schoten door een fan van de winnende tegenpartij, aldus de politie. Francesco Vila, de voorzitter van de voetbalbond van Andor ra, is door een auto-ongeval in de buurt van Barcelona om het leven gekomen. De 35-jarige Vi la was sinds 1994 preses. Onder zijn voorzitterschap werd An dorra, tegenstander van Neder land in de kwalificatiegroep voor het WK 2002, officieel lid van de wereldvoetbalbond. ANP geen geld was om de acht een vergoeding te betalen Uit de uitspraak blijkt dat FC Den Bosch op de rand van een faillissement staat. Op grond daarvan zijn ingrijpende bezui nigingen noodzakelijk. Het in krimpen van de selectie is daar een middel toe. De arbitrage commissie meende dat FCJ Den Bosch op basis van financiële, economische en sportieve over wegingen in redelijkheid kon besluiten de acht spelers ont slag aan te zeggen. Daarbij overwoog de commissie dat de acht spelers de slechte financië le situatie bij de club niet be streden en zich ook niet ver weerden tegen de noodzaak van ingrijpende bezuinigingen en saneringen bij FC Den Bosch. Behalve de uitkeringen aan de spelers moet FC Den Bosch ook de proceskosten bij de KNVB betalen. Hoe hoog die zijn wordt niet bekend gemaakt. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28