PZC PSV overleeft Griekse furie Gerrit Emans stapt nieuwe wereld in 23 Vitesse weerlegt klacht Aalbers Rangers weer niet door voetbalwinter Bruggink legt heksenketel zwijgen op Revanche Bruggink Staafgooier niet gesnapt De Gier wijst schikking af Ivic zes weken uit de roulatie vrijdag 8 december 2000 door Albert Geesing THESSALONIKI - Als enige Nederlandse club mag PSV Eu ropees overwinteren. De basis daarvoor werd twee weken ge legd in Eindhoven (3-0), gister avond in Thessaloniki maakte de Nederlandse kampioen het karwei vakkundig af en ver sloeg Paok opnieuw, nu met 1-0. De spelers van PSV was een 'heksenketel' beloofd. Het gold maar voor een half uur. Daarin bleef de Nederlandse kampioen kreunend en steunend overeind en was de ploeg geen moment zichzelf. De winnende treffer van Arnold Bruggink op slag van rust maakte echter nog maar eens duidelijk dat PSV het na de 3-0 in Eindhoven wel heel erg bont moest maken om zijn eigen glazen in te gooien. De sfeer in het Toumba-stadion was vanaf de eerste minuut grimmig. In de wetenschap dat het voor de nummer negen van Griekenland na het echec in Eindhoven een vrijwel kansloze missie was om nog door te drin gen tot de laatste acht van het (troost)toernooi om de Uefa Cup, haalden spelers en de even fanatieke als beruchte aanhang alles uit de kast om PSV van zijn stuk te brengen. Elk middel is dan geoorloofd, zo lijkt het. PSV bezweek er bijna onder. Het opgefokte sfeertje werd in de tiende minuut zelfs hoogst onaangenaam. Bij "de eerste PSV-corner ontplofte een vanaf de tribune gegooid stuk vuur werk vlakbij Bruggink, die op het punt stond de hoekschop te nemen. De aanvaller ging tegen de groncl en greep naar zijn pijn lijke linkerhand. Paok wacht zonder twijfel een dikke geld straf voor het incident. Het maar voor de helft gevulde stadion ontplofte echter bijna van woede toen de opgelapte aanvaller even later toch zelf de bal voor het doel bracht. Twee minuten later was het hek hele maal van de dam toen de Tukker een forse tackle beging op de Georgier Teatratze en daarvoor geel zag. Hetzelfde overkwam zijn compaan Kezman een kwartier later. Het was in het eerste half uur de enige keer dat de twee PSV-aan- vallers in het stuk voorkwamen. De Nederlandse kampioen liet zich binnen de kortste keren in de hoek drukken en moest der tig minuten spitsroeden lopen. De ploeg slaagde er maar niet in de wedstrijd te controleren door de bal in de ploeg te houden. Toen ook liet PSV zich volledig van de wijs brengen door de Griekse tuimelaars. Ze gingen bij het minste of geringste ker mend van pijn tegen de grond maar kwamen meestal even snel weer overeind. Er gebeurde van alles, het had alleen weinig met topvoetbal te maken. PSV had niet te klagen over scheidsrechter Douglas. Binnen vier minuten streek de Schot drie keer met de hand over zijn hart bij even zoveel overtredingen van Nikiforov. Tussendoor kreeg Paok ook nog twee mooie kansen (Nalitzis) maar zijn afwerking was net zo zwak als het gepruts van de ploeg, de Italiaanse Argentijn Camps uitgezonderd. Droge knal Na een half uur was het gedaan met de Griekse furie en kon PSV zich eindelijk ontworstelen aan de druk. Pas toen verstuurde Van Bommel de eerste goede pass in de richting van Brug gink. Diens schot werd door To- houroglou buiten de palen ge slagen. Op slag van rust was de Griekse doelman echter kans loos bij de harde en droge knal van Bruggink vanaf zo'n kleine twintig meter. De aangever was de nijvere Kezman, veertien da gen eerder in Eindhoven goed voor twee van de drie treffers te gen Paok. Door die treffers moest Paok vijf keer scoren en was de tweede helft niet meer dan een formali teit. Binnen een kwartier na rust had PSV de marge op z'n minst kunnen verdubbelen. Kezman en Kolkka misten echter in rian te scoringspositie. Het deerde niemand bij PSV. Na vier jaar mag de club eindelijk weer Eu ropees overwinteren. De laatste keer was dat in het seizoen 1995-'96, waarna Barcelona de Brabanders in de kwartfinales een halt toeriep. Het is een pleister op een grote wond. Ook voor het clubvoetbal in ons land dat na de snelle eli minatie van Feyenoord, Hee renveen, Vitesse, Ajax en Roda JC wel een steuntje in de rug kan gebruiken. Voor PSV was de overwinning van gisteravond de afsluiting van een mooie reeks, die de club langs Heerenveen, Vitesse, Feyenoord, NAC en Ro da JC voerde en twee keer voor bij Paok Saloniki. Nu de Euro pese sores voorlopig voorbij zijn, kan PSV zich de komende twee weken gaan richten op de koppositie in de eredivisie, met nog twee uitwedstrijden (AZ, RKC) en thuis tegen Fortuna Sittard. Paok Saloniki - PSV 0-1 (0-1). 43. Bruggink 0-1. Scheidsrechter: Dou- gal (Sch). Aantal loeschouioers: 26.000. Gele kaart: Karadimos (Pa ok Saloniki), Bruggink, Kezman (PSV). Paok Saloniki: Tohouroglou; Ego- mitis, Katsabis, Udese en Venetidis (46. Frousos); Georgia dis, Camps (72. Karadimos), Tetradze en Kon- stantinidis; Nalitzis en Okkas (46. Kafes). PSV: Waterreus; Ooijer (79. Faber), Nikiforov, Hofland en Heintze; Lu- cius (75. Ramzi), Van Bommel, Vogel en Kolkka; Bruggink en Kezman. GPD Stylianos Venetidis van Paok (links) in duel met PSV'er Mateja Kezman. foto Giorgos Nissiotis/AP Zeeuwse oud-trainer (49) zoekt naar talent voor Club Brugge door Frits Bakker ROTTERDAM - De oud-trainer Ger rit Emans (49) speurt al meer dan tien jaar de velden af naar voetbaltalent. Hij is scout in zijn vrije tijd en heeft net als al zijn collega's een ultieme droom: ooit een jonge speler ontdek ken die de absolute top haalt. De Zeeuwse scout uit Westdorpe maakt zich niet te veel illusies. „De kans op een wonder is heel klein." Jarenlang was Emans de drijvende kracht achter de successen van Hoek, maar hij heeft zijn ambities verlegd naar het Belgische profvoetbal. Twee jaar geleden ging hij aan de slag bij Eendracht Aalst, dit jaar werkt hij voor Club Brugge. Voor die club mocht hij deze week even meekijken in de cultuur van het topvoetbal. Emans vertoefde twee da gen temidden van beroemde talenten jagers op het hoogste niveau. Woensdagavond bekeek hij in Rotter dam Nederland-Frankrijk voor spe lers onder achttien jaar en gisteren reisde hij met ex-Ajax-keeper Hans Galjé naar Camp Nou in Barcelona om de Europacupwedstrijd van Club Brugge tegen Barcelona bij te wonen. Het was een bijzondere belevenis. Hoger plan Topvoetbal en scouting. Gerrit Emans is na tien jaar talenten speuren voor Hoek omhoog gevallen. Het blijft nog wel hobby, maar op een hoger plan. Dat gevoel had hij al bij Eendracht Aalst, toen nog onder de vleugels van Barry Hulshoff. De Aalsterse club kwam echter in een crisis terecht en nu werkt Emans voor Club Brugge. Hij bekijkt voor de profclub jonge spelers en zoekt talent in alle hoeken en gaten. Het is een vak (of in het geval van Emans een hobby), dat meestal voor oud-trainers en oud-profs is weggelegd. Frans Bouwmeester doet het bijvoorbeeld voor Feyenoord, Kees Rijvers deed het jarenlang voor PSV, Piet de Visser voor Willem II, Tonnie Pronk voor Ajax en Sören Ler- by voor zichzelf, omdat hij makelaar is in jonge voetballers, Gerrit Emans treft ze af en toe aan bij wedstrijden, vooral als hij Jong Oran je bezoekt of andere wedstrijden van nationale jeugdselecties. Zo zat hij woensdagavond op de tribune bij Ne derland-Frankrijk niet ver van Louis van Gaal, Ruud Krol en tussen alle toptrainers uit het betaalde voetbal. „Ik concentreer me op spelers die niet van Ajax, Feyenoord of PSV zijn, want die zijn nu al niet meer te beta len." Hans Galjé De opdracht is niet simpel. De scout moet in zo'n wedstrijd oog hebben voor een breed scala van kwaliteiten: Gerrit Emans (midden) als scout van Club Brugge op de tribune bij de jeugdinterland Nederland-Frankrijk. „Ik maak me geen illusies over spelers van Ajax, Feye noord en PSV, omdat die onbetaalbaar zijn." foto Bastiaan Heus techniek, tactiek, snelheid, conditie en karakter. Gerrit Emans: „Ik word door Club Brugge op pad gestuurd om naar een bepaald soort speler uit te kijken. We doen dat met een uitge breid team van scouts, dat wordt ge leid door Hans Galjé. Hij bepaalt wie waar naartoe gaat en geeft aan waar op we moeten scouten." Voor de Belgische club is een goed ge structureerd scoutingsapparaat van levensbelang. Zonder het aantrekken en opleiden van jong talent kan Club Brugge het hoofd niet boven water houden in het huidige topvoetbal, Gerrit Emans: „De steenrijke Itali aanse, Spaanse en Engelse clubs ko pen spelers die al aan de top staan. Daar kan Club Brugge niet in mee gaan. Plet is eerder andersom: ze lei den spelers op voor de top en moeten dan verkopen om gezond te blijven." De Brugse voetbalschool heeft een re putatie op het gebied van scouting en opleiding. Jean-Pierre Papin, de vroe gere Franse international, gebruikte de club ooit als springplank naar Mar seille en nog recenter zijn Farina (Ve rona), Amokachi (Everton), Deflan- dre (Monaco) en Stanic (Parma) voor vele miljoenennaartopclubs doorver kocht. Gerrit Emans, in het dagelijks leven belastingcontroleur, is een klein ra dertje in dat grote scoutingssysteem. De Belgische club, waarvoor hij in de avonduren en de weekends op pad gaat, kent verschillende modellen van scouting. Hans Galjé onderhoudt bij voorbeeld intensieve contacten met makelaars die voetballers komen aanbieden en heeft daarnaast een net werk van scouts uitgezet die overal in het land naar talent speuren. Daarvan is Emans er één. Tien jaar heeft hij ups en downs ge kend met Hoek. Hij werd er ooit zelf als trainer ontslagen, kwam terug als scout en komt er nu nog bijna weke lijks over de vloer. „Ik heb er geweldi ge jaren gekend en het zal altijd mijn club blijven." Emans haalde spelers naar Hoek die naam maakten, De Li beriaan Osmund Ogali was een onbe twiste smaakmaker, Geert de Poorter groeide er in de nadagen van zijn car rière uit tot een prachtige speler, Roy Hendriksen bereidde er zijn profa- votnruur voor en Dimitri Mbuyu maakte na twee voetballoze j aren zijn come-back als vrije man in de Hoekse verdediging. Gerrit Emans: „We moesten elk jaar een grote inspanning leveren om weer een elftal op de been te brengen. Dat ging me op het laatst wel eens tegen staan, omdat de druk heel groot was. Ik had al gezegd dat ik ging stoppen, toen Eendracht Aalst me vroeg om wat te gaan doen voor de club. Patrick Orlans, die nog bij Hoek heeft ge speeld, was daar commercieel mana ger en Barry Hulshoff trainer." De Nederlandse spelersmarkt was in Aalst het terrein van Emans. Hij tipte de club onder meer over Ali Elkhatta- bi (Sparta), Arjan Human (RKC, toen nog Kloetinge), Hilmi Michi (Den Bosch) en de tweeling Mark en Erik van Dijk van Helmond Sport. Het bleek echter geen haalbare kaart om Eendracht Aalst te blijven dienen. „Ze waren zo in financiële nood, dat ze zestien spelers uit de selectie moes ten verkopen." Zijspoor Gerrit Emans leek op een zijspoor te komen, maar werd op een dag gebeld door Chris van Puyvelde. De Belg, rechterhand van Hulshoff, kreeg een aanbieding van Club Brugge om daar een van de assistenten van de Noorse trainer Trond Sollied te worden. „Hij wilde mij graag meenemen als scout en ik vond het prachtig om voor zo'n grote club te gaan werken. Het gaat hem zo goed af dat hij overal in wordt betrokken. Emans werkt voornamelijk in Nederland, met dien verstande dat de absolute top van Ne derland financieel niet haalbaar is voor Club Brugge. Hans Galjé, de ver antwoordelijke man: „Vroeger kwa men de Nederlandse voetballers en trainers naar België voor het gunstige belastingklimaat en omdat er beter werd betaald. Dat is de laatste jaren helemaal veranderd. Veel Belgen spe len nu in Nederland. Wij hebben geen Nederlanders meer bij Brugge. René Eykelkamp, Foeke Booy en ikzelf wa ren de laatste Hollanders in de selec tie." Gerrit Emans:Wat ze wel doen is kij- ken naar jonge spelers van topclubs. Ik ben woensdag naar het Nederlands elftal onder achttien gaan kijken voor de spelers die niet bij Ajax, Feyenoord of PSV onder contract staan. Ze zijn bijvoorbeeld op zoek naar een links back. Ikheb natuurlijk ook Klaas-Jan Huntelaar gezien, een geweldige spits, zeventien jaar, van PSV. En het grote Ajax-talent Rafaël van der Vaart, die Richard Witschge al uit de basis heeft gespeeldWe moeten niet denken dat we dat soort spelers nog kunnen betalen." En de droom van elke scout? „Het kan bijna niet meer, omdat alle grote clubs een netwerk van scouts hebben. Maar toch... Je weet nooit wat er op je weg komt, ook op de Zeeuwse velden, Wie zegt dat er niet meer een nieuwe Dan ny Blind kan opstaan?" THESSALONIKI - Arnold Bruggink genoot donderdag avond na het duel met Paok (1-0) van zijn sportieve re vanche op het fanatieke Griekse publiek. De PSV-aanvaller werd in het begin van de wedstrijd door ontploffend vuurwerk even van zijn stuk gebracht. Vlak voor de rust scoorde hij waardoor de wedstrijd na de 3-0 in Eindhoven verder een formaliteit was. „Het was meer dan een rotje. Ik voelde wat scherpe flinters op mijn hand en been", legde Brug gink uit. „Het brandde be hoorlijk op mijn huid. Ook de grensrechter werd geraakt. Toen ik vuur zag vlak bij mij, heb ik hem nog gewaar schuwd. Gelukkig viel de schade uiteindelijk mee." Bruggink gaf toe dat zijn doelpunt een opluchting voor de hele ploeg betekende. „Daardoor verdween alle spanning uit de wedstrijd. We speelden na de rust mak kelijker en beter. We ver zuimden evenwel 2-0 te ma ken." „De goal van Bruggink was een opdoffer die ze niet meer te boven kwamen", aldus trainer Gerets. „Deze zege was dik verdiend", keek hij terug. Gerets was zeer te spreken over Lucius, die op rechts de voorkeur had ge kregen boven Rommedahl. „Theo heeft het ongelooflijk goed gedaan. Ik ben blij als een gek dat ik voor hem geko zen heb. "ANP van onze sportredactie KAISERSLAUTERN - Trainer Dick Advocaat is er ondanks enorme investeringen opnieuw niet in geslaagd Glasgow Ran gers door de Europese voetbal- winter te helpen. De coach incasseerde met zijn ploeg don derdagavond bij Kaiserslautern een zware en pijnlijke neder laag: 3-0. Daarmee is het Europese avon tuur voor de Schotse kampioen, die eerder dit seizoen te klein was voor de Champions League, voor het zevende opeenvolgen de jaar al voor Kerstmis ten ein de. In eigen huis wormen de Rangers vorige week met 1-0 van de Duitse ploeg. Advocaat klaagde na afloop in Kaiserslautern over een slechte afronding in zijn ploeg. „Zeker op internationaal niveau krijg je niet al te veel kansen", brom de hij. „In deze wedstrijd heb ben we vijf tot zes goede moge lijkheden afgedwongen, maar niet gescoord. Kaiserslautern kreeg evenveel kansen en maak te drie treffers. Die ploeg heeft dan ook verdiend gewonnen." Barcelona plaatste zich kleur loos voor de vierde ronde van hetUafa-bekertoernooi. De Ca talaanse topclub bleef donder dagavond in eigen huis op 1-1 steken tegen Club Brugge. Dat was na de 0-2 in België niette min voldoende om door te gaan op Europees niveau. Rivaldo opende na een kwartier de score uit een strafschop. Ver- heyen maakte tien minuten la ter gelijk. Daar bleef het bij in Nou Camp, dat met 40.000 toe schouwers maar voor de helft was gevuld. Cocu, Kluivert en Overmars speelden de volle ne gentig minuten mee bij Barcelo na. Van der Heyden van Brugge moest na ruim een uur van het veld na zijn tweede gele kaart. Internazionale, zonder Seedorf, ontsnapte thuis tegen Hertha BSC, zonder Van Burik, aan uit schakeling. Twee minuten voor tijd maakte Sükür de beslissen de treffer: 2-1. In Berlijn bleef het twee weken geleden 0-0. Nico-Jan Hoogma beleefde een slechte avond met Hamburger SV. De Nederlandse verdediger verloor voor eigen publiek met 0-3. Hoogma werd in de rust (0- 1) gewisseld. Aldair, Delvecchio en Samuel scoorden voor 50.000 toeschouwers. In Rome eindig de het eerste duel ook in een Ita liaanse zege (1-0). ANP van onze sportredactie ARNHEM - Vitesse wijst de klacht van Karei Aalbers af. De oud-voorzitter liet woensdag beslag leggen op de aandelen van zijn oude werkgever. Reden van deze stap is volgens Aal bers' advocaat het schenden van afspraken door Cor Guijt, voor zitter van de Raad van Toezicht van Vitesse. Volgens mr. M. van den Boomen, raadsman van Aalbers, was in een getekende overeenkomst met Guijt en de huidige Vitesse- preses Jos Va essen vastgelegd dat een onderzoek van bureau KPMG naar mogelijke fraude vertrouwelijk behandeld zou worden. „Voorlopige onder- zoeksnotities van KPMG wer den ondanks de afspraak door Guijt doorgespeeld aan de be lastingdienst", aldus Van den Boomen. Volgens Vitesse heeft de belas tingdienst op eigen initiatief, in het kader van een onderzoek naar de fiscale positie van Vites se, de afgifte van het rapport on der dreiging van dwangmidde len gevorderd. De club kon daarom niet anders dan gehoor geven aan de eis van de belas tingdienst. Daarnaast heeft de belasting dienst alle informatie die heeft geleid tot totstandkoming van het rapport van KPMG in beslag genomen. Vitesse is daarom van mening dat de club geen verwijt kan worden gemaakt. Benfica Vitesse gaat overigens niet in op de uitnodiging van Benfica dit weekeinde in Lissabon te over leggen over de transfer van Pierre van Hooijdonk. De club uit Arnhem beschikt over infor matie dat Benfica-voorzitter Vilarinho niet van plan is met concrete betalingsvoorstellen te komen maar uitstel wil tot het voorjaar 2001 wanneer geld be schikbaar komt na een nieuwe beursgang. Voorzitter Jos Vaessen gaat niet naar Lissabon, Vitesse ziet geen heil meer in overleg en zal de ju ridische weg opgaan om de zaak af te wikkelen. Vitesse heeft 6,6 milj oen dollar (17,1 mil j oen gul den) plus rente van de Portugese club tegoed. Desnoods zal Vites se overgaan tot beslaglegging op de bezittingen van Benfica, zoals banktegoeden en recettes. Vitesse kreeg op 28 november van de president van de recht bank in Arnhem het groene licht de transfersom bij Benfica op te eisen. Vitesse had het kort ge ding aangespannen omdat Ben fica al drie maanden te laat was met het overmaken van de transfersom. De Arnhemse club heeft het geld dringend nodig om een lening van Nuon af te lossen. ANP LA CORUNA - Deportivo la Co- runa heeft de persoon die woensdagavond een staaf gooi de tegen de rug van AC Milan- doelman Abbiati niet kunnen achterhalen. De Spaanse club hoopt de boosdoener via bestu dering van videobeelden alsnog te vinden. Deportivo hangt een forse straf boven het hoofd. Abbiati werd tijdens het duel in de Cham pions League aan de rug en het hoofd geraakt, maar kon na be handeling doorspelen. Elf jaar geleden werd Ajax een jaar van Europees voetbal uitgesloten na een vergelijkbaar incident. RTR ZEIST - Jack de Gier heeft het schikkingsvoorstel van vier wedstrijden schorsing afgewe zen. De aanvaller van NEC werd door de aanklager betaald voet bal in staat van beschuldiging gesteld na zijn elleboogstoot aan Tieme Klompe in de wed strijd van NEC tegen Heeren veen. Op grond van verklaringen van Heerenveen en NEC en de tele visiebeelden deed de aanklager De Gier het schikkingsvoorstel van vier wedstrijden. Na de af wijzing zal de tuchtcommissie zich tijdens de mondelinge be handeling over de zaak buigen, waarbij De Gier zich mag ver weren. ANP LUIK - Tomislav Ivic moet zes weken rust nemen. De 67-jarige Kroaat, trainer van Standard Luik, kreeg dinsdag tijdens de training een beroerte. Hij werd in een ziekenhuis van Luik opgenomen. Dat mocht hij donderdag verlaten. Zijn taken worden overgenomen door zijn assistenten Lafarbe en d'Onof- rio. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23