Diermeel al over week verboden Zeeuwse landbouwers slaan alarm over aardappelprijzen t Amsterdam vraagt Cohen Binnen strijd om EU-macht, buiten strijd tegen EU-macht VACATURES* Verzekeraars stoppen ziekenhuizen geld toe tegen de wachtlijsten 4 WEKEN VOOR Minister Brinkhorst Landbouwvoert Europese maatregel versneld in Positie Dési Bouterse wankelt NS-personeel voert actie tegen beleid directie Belgrado dreigt Presevo-vallei binnen te vallen Politie rolt hennepkwekerij op Klimaattop Ottawa mislukt PZC 14° Z 6 Stevige wind Perioden met zon en meestentijds droog. Stevige zuidenwind. Maximaal 14 graden. 243e jaargang no. 291 vrijdag 8 december 2000 losse nummers 1,85 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Diervoerfa- brikanten mogen al vanaf volgende week vrijdag geen diermeel meer in het voer verwerken. Minister Brinkhorst van Land bouw heeft dat gisteren gezegd. Nederland loopt daarmee twee weken vooruit op het Europees verbod op diermeel. De Europese leiders, bijeen in het Franse Nice, besloten giste ren tot een definitief verbod op het gebruik van diermeel in alle veevoer, dus ook van niet-run- deren, in de Europese Unie. Brinkhorst hoopt met zijn snelle maatregel te bereiken dat op 1 januari op de Nederlandse vee teeltbedrijven geen diervoer meer voorhanden is waar dier lijk meel in verwerkt is. Dat be spaart de overheid een dure en ingewikkelde 'terughaalactie'. Verspreiders Diermeel in veevoer wordt ge zien als een van de belangrijkste verspreiders van BSE, de gek- ke-koeienziekte. De Europese ministers van Landbouw spra ken ook af om alle runderen ou der dan dertig maanden te laten testen op BSE als ze geslacht worden. Alleen de runderen die de test doorstaan, mogen wor den verkocht. Alle risico-orga nen, zoals hersens, darmen, ruggenmerg en milt, moeten worden vernietigd. Deze maat regelen moeten het vertrouwen van de consument in rundvlees herstellen. Brinkhorst verzette zich tegen ROTTERDAM - Medewerkers van de Nederlandse Spoorwe gen treffen voorbereidingen voor een landelijke actiedag op 21 december. Het personeel heeft de NS-top een aantal eisen gesteld, zoals het aftreden van drie directeu ren en verbetering van de kwali teit aan de reizigers. Als daar aan niet wordt voldaan, rijden er op 21 december geen treinen, zo is de bedoeling. Het initiatief is afkomstig van het Zutphens Personeelscollectief( ZPC). De datum van 21 december is bewust gekozen. Op die dag heeft het management van de Nederlandse Spoorwegen een feest in Utrecht gepland. De NS-top heeft laten weten op 12 december naar Zutphen te komen voor overleg met het PersoneelscollectiefANP BELGRADO - Joegoslavië heeft gisteren geëist dat de NAVO-vredesmacht KFOR Al banese rebellen uit de aan Koso vo grenzende Presevo-vallei zet. Gebeurt dit niet op korte ter mijn, dan zal het Joegoslavische leger de bendes in de vallei op rollen, aldus premier Zizic in het parlement. KFOR is niet gemachtigd het vijf kilometer brede gebied bin nen te gaan en heeft Joegoslavië daar herhaaldelijk op gewezen. Volgens Belgrado echter zijn de rebellen afkomstig uit Kosovo. Zizic zei het KFOR aan te reke nen dat de 'terroristen' de Prese vo-vallei hebben kunnen bin nendringen. Het gebied werd na de NAVO-bombardementen van vorig jaar gedemilitariseerd om een buffer te vormen tussen Kosovo en Servië. In de Presevo-vallei, waar voor namelijk Albanezen wonen, opereert het Bevrijdingsleger van Presevo, Bujanovac en Medvedja, dat er gebruik van maakt dat het Joegoslavische leger het gebied niet in mag. AP een algemeen verbod op het ge bruik van diermeel. In Neder land wordt diermeel alleen ge bruikt in voer voor kippen en varkens. De productie en het transport van deze voersoorten zijn gescheiden van die van voer voor runderen. Zo kan worden voorkomen dat varkensvoer per ongeluk in rundervoer terecht komt. In landen als Frankrijk bestaat die strikte scheiding niet, zodat daar alleen een to taalverbod op diermeel de ver vuiling van rundervoer met diermeel kan voorkomen. Nederland wil daarom zo snel mogelijk een ontheffing voor het gebruik van diermeel in kip pen- en varkensvoer. Een ver bod kost honderden miljoenen guldens per jaar en is vanuit het oogpunt van voedselveiligheid overbodig. „Door nu snel alles op orde te hebben, kunnen we Brussel sneller om een onthef fing vragen", aldus Brinkhorst. De Kamer steunt hem hierin. Vervalst De Nederlandse vleesindustrie verwacht dat het verplicht tes ten van slachtrunderen op BSE concurrentievervalsing in de hand kan werken. Als de bran che geen compensatie krijgt van de overheid en andere EU-lid- staten wel daartoe besluiten, komt de export van rundvlees zwaar onder druk te staan. Een BSE-test kost tweehonderd gulden per rund. Dat is 120 mil joen gulden om jaarlijks alle zeshonderdduizend slachtkoei en te controleren die naar de slachtbank gaan. Of de extra kosten aan de klan ten worden doorberekend is nog de vraag. De Europese Commissie bekijkt nog in hoe verre zij de vleesbranche kan compenseren. In Spanje is inmiddels een twee de geval van BSE vastgesteld. GPD/ANP/DPA/RTR/AFP Militante activisten worden door de politie met traangas beschoten. van onze redactie buitenland NICE - De strijd om de macht in de Euro pese Unie is gisteren op de Europese top in Nice losgebarsten. Duitsland volhardt vooralsnog in zijn eis om voortaan de grootste stem te krijgen in de Europese ministerraden, waar de besluiten wor den genomen. Terwijl de diplomaten bin nen met argumenten de strijd aanbon den, gingen buiten tegenstanders van de Europese Unie met de politie op de vuist. De EU-regeringsleiders bogen zich gis teravond voor het eerst over het heikele punt van een nieuwe stemverdeling. Duitsland is met ruim tachtig milj oen in woners veruit het grootste land in de EU, maar heeft nu net zoveel stemmen als Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië. Premier Kok steunt bondskanselier Schroder in zijn poging meer Europese macht naar zich toe te trekken. De in stemming van Kok dient ook het natio naal belang: Nederland wil op zijn beurt meer stemmen dan het kleinere België. Duitse diplomaten lieten doorschemeren dat Schroder 'zijn poot zal stijf houden'. Daarmee jaagt hij tijdelijk EU-voorzit- ter en gastheer Frankrijk tegen zich in het harnas. Parijs ervaart een tweede plaats als degradatie binnen de EU.- Het debat over een nieuwe machtsverde ling is noodzakelijk nu de Unie over en kele jaren met twaalf landen uitbreidt. De uitbreiding dwingt niet alleen tot een herweging van de stemmen, maar ook tot het afbouwen van het vetorecht dat ieder EU-land nu nog heeft. Ook op dat punt bestaat nog allerminst overeenstem ming. Geweld Terwijl de Europese toppolitici en diplo maten naar Nice waren afgereisd om te praten over versterking van de Unie, trachtten tegenstanders van de Unie in de straten van de badplaats met geweld duidelijk te maken dat ze tegen globali sering van de economie en tegen een ver dere samensmelting van de Europese landen zijn, als die ontwikkeling ookniet inhoudt dat de EU een socialer gezicht krijgt. Op verschillende punten in de door Paul Koopman en Lianne Sleufjes DEN HAAG - De vertrouwens commissie van de gemeente raad van Amsterdam heeft PvdA-staatssecretaris Job Co- hen van Justitie voorgedragen als nieuwe burgemeester van de hoofdstad. De voordracht wordt nog voor het kerstreces besproken in het kabinet. Dit heeft een betrouwbare bron in politiek Den Plaag bevestigd. De WD heeft afwijzend op de te vernachten benoeming gerea geerd. Niet zeker Het is nog niet zeker dat Cohen de opvolger wordt van de huidi ge burgemeester Schelto Patijn, die per 1 januari vertrekt. Het kabinet, dat bij burgemeesters posten in grote steden de uitein delijke beslissing neemt, wijkt weliswaar alleen in uitzonder lijke gevallen af van de voor dracht van een vertrouwens commissie, maar ditmaal hebben met name WD-be- windslieden al bij voorbaat pro test aangetekend. Vice-premier Jorritsma zei vo rige week nog dat de discussie in het kabinet over een eventuele benoeming van Cohen 'pittig' zal zijn. De WD vindt dat de staatssecretaris niet voor de verkiezingen moet overstappen naar een andere functie omdat hij de nieuwe Vreemdelingen wet nog moet invoeren. WD- fractieleider Dijkstal herhaalde gisteren zijn bezwaren tegen het vertrek van de staatssecretaris. Ook D66 is niet gelukkig met de voordracht van Cohen. De De mocraten willen liever dat de Amsterdamse bevolking zich in een referendum uitspreekt over de nieuwe burgemeester. GPD pagina 2: Cohen oogst lof foto Hans Steinmeier/ANP (Advertentie) •MORGEN IN DEZE KRANT!!!* door Lilian Dominicus AXEL - Het water staat de Zeeuwse aardappeltelers aan de lippen. Dat bleek gisteravond tijdens een bijeenkomst in Axel, waar landbouwers hun nood klaagden over de lage aardap pelprijzen. De bijna duizend aanwezige boeren waren het in grote lijnen met elkaar eens: de kostprijs moet worden vastgelegd, er moet een minimum-garantie prijs voor de afname van aard appels komen en de landbou wers moeten een keten vormen om sterker te staan. De winst marges voor de handel mogen best wat kleiner zijn, zo is de al gehele teneur onder de telers. „Als ik zie dat de aardappels voor tachtig cent over de toon bank gaan en ik krijg er net tien cent voor, dan is de verhouding zoek", zo verwoordde Luuk van Driessen, akkerbouwer uit Sas van Gent de mening van veel van zijn collega's. Van Driessen pleitte voor een Nederlands kwaliteitsmerk en daarnaast goede afspraken met de afnemers, 'zodat de handel niet voor aardappels naar Frankrijk gaat, omdat ze daar een cent goedkoper zijn'. „Hetis tijd voor samenwerking tussen handel en telers. Laten we af spreken dat er een minimum- prij s van - laten we zeggen - vij f- tien cent komt en een maxi mumprijs van vijftig cent. En laat daartussen de vrije markt zijn werk doen. De consument heeft, net als wij, geen begrip voor die lage prijzen. Daarnaast moeten we afspraken maken over het milieu, want Albert Heijn in meerdere en de consu ment in mindere mate vragen daarom", aldus Van Driessen. De aanwezige handelaren ver dedigden zich voor hun lage af- nameprijs door te wijzen op de wensen van de consument. De boeren zouden zich daar ook meer aan moeten conformeren. J. Muijssers van C. Meijer BV uit Kruiningen: „Ik moet vaak ge dwongen bintjes pootgoed af nemen, maar ik kan ze helemaal niet gebruiken. In het vers- aardappelsegment is daar hele maal geen vraag naar, Ik zie in Frankrijk boeren die bij het te len rekening houden met de vraag. Zij hebben geen pro bleem om een redelijk inkomen te krijgen. Voorwaarde daar voor is een band tussen het han delshuis en de teler." Ex-dictator Dési Bouterse komt steeds meer in het nauw. De Surinaamse militair Paul Bhagwandas heeft in 1996 op zijn sterfbed bekend dat hij en de ex-legerieider persoonlijk heb ben deelgenomen aan de decembermoorden in Fort Zeelandia (foto). Daarnaast hebben ook de Braziliaanse auto riteiten, in navolging van Nederland, de jacht op JT Bouterse geopend wegens drugshandel. De politie heeft donderdag in Walsoorden een grote, profes sionele hennepkwekerij ontmanteld. Die bevond zich in een landbouwloods. Agenten knipten de toppen uit de zesduizend wietplanten, zodat het laboratorium kan E" nagaan hoeveel werkzame stof ze bevatten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9 t/m 11 en 13;zeeland: 15t/m 19 en 21; sport: 23t/m 25,27 en 28. foto Patrick Gardin/AP stad trad de politie hard op tegen beto gers die vernielingen aanrichtten. Bij het Concorde-plein, dat toegang verschaft tot het congresgebouw Acropolis, het vergadercentrum van de EU-regerings leiders, hadden zich 's ochtends vele hon derden betogers verzameld die probeer den met geweld het vergadercentrum te bereiken. De politie zette onmiddellijk traangasgranaten en een waterkanon in om dat te verhinderen. De verjaagde betogers koelden vervol gens hun woede op de panden van ban ken, verzekeringsmaatschappijen en au todealers. Volgens een politiewoord voerder vielen er bij de rellen twintig ge wonden aan de kant van de agenten, on der wie een ernstig. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Ziekenhuizen krij gen van de zorgverzekeraars vanaf 1 januari jaarlijks hon derden miljoenen guldens extra om de wachtlijsten terug te dringen. In totaal gaat het in 2001 om 658 miljoen gulden voor algemene en zogeheten ca tegorale ziekenhuizen. Verder zou 113 miljoen gulden naar academische ziekenhuizen gaan, maar dat bedrag staat volgens Zorgverzekeraars Ne derland nog niet helemaal vast. Ziekenhuizen, specialisten en zorgverzekeraars gaan elk half jaar bekijken of er extra inves teringen nodig zijn om de wachtlijsten verder weg te wer ken en 'kort' te houden. Dat zijn de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen, de medisch spe cialisten, de academische zie kenhuizen en de zorgverzeke raars overeengekomen. Minister Borst van Volksge zondheid had deze nieuwe werkwijze onlangs gepresen teerd in het Actieplan Zorg Ver zekerd. Zij zal de plannen van de zorgverzekeraars en zorgver leners elk half jaar bekijken. Als ze aan de voorwaarden voldoen, dan zal ze het budget voor de zorgsector verhogen. Overigens was ruim driehonderd miljoen gulden van het extra geld al ge reserveerd in de Zorgnota 2001 voor extra productie. Het extra geld zal voor een groot deel worden besteed aan 'ach terstallig onderhoud': investe ringen in operatiekamers, OTTAWA - Hoge functionaris sen van de Verenigde Staten en Europa zijn er gisteren in Otta wa in Canada niet in geslaagd alsnog tot een akkoord te komen over maatregelen om het kli maat te beschermen. Twee weken geleden mislukte de VN-klimaatconferentie in Den Haag. De bijeenkomst in Ottawa had achter gesloten deuren plaats en moest de weg vrijmaken voor een ministersconferentie op 16 en 17 december in Oslo. De kans dat de top in Oslo nog doorgaat, is vrijwel verkeken, zei de Cana dese minister van Milieu Ander son gisteren. RTR spoedeisende hulp, geneesmid delen en trainihg van personeel en uitbreiding van kinderop vang. Ook mogen de instellin gen extra medisch specialisten aantrekken en andere maatre gelen nemen om meer behande lingen mogelijk te maken. Volgens de afspraken gaan spe cialisten ook 's avonds en in het weekeinde opereren. Dat ge beurt tegen hoger tarief. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters: m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisóingen. 713214 000002 PSV overwintert in Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1