Kaaskop dirigeert Kozakken PZC dwarsstraten O Tom Poes en het Booroog Casper Hobbes 6 Te gast in Witte Huis Moskou Oudje maakt comeback Verboden bomen het weer recept Avocado's met parelhoen puzzel woensdag 6 december 2000 door Frank Hendrickx Dirigent Marcel Verhoeff was met zijn Don Kozakken- koor Rusland te gast in het Witte Huis van Moskou. Hij kreeg maandag de ambtenaren van president Poetin en premier Kasjanov op de banken met Russische liederen over liefde, dood, kracht, ongeluk en laf heid. De man uit Vianen trekt nu met zijn koor Europa in. Het grote Russische gebaar is aan Verhoeff wel besteed. Met een ferme armbeweging gooit hij een roos in de theaterzaal Van het Witte Huis. Hij buigt nog eens diep en zet zijn zestien zangers en zes muzikanten aan tot een laatste toegift. De stem men vullen de zaal met de lof- Zang op de 'svjasjtsjenni Don', de heilige Donrivier waar de grootouders van de zangers ooit woonden. Het publiek is en thousiast. Verhoeff glundert. De dirigent leidt het koor al ze- Ven jaar. Inmiddels mag hij zich zelfs een Don Kozak noemen, al schrijven de regels voor dat het vrijbuitersbloed minimaal drie generaties in de familie moet zitten. Verhoeff kreeg compen satie. De koorleden voldoen wel allemaal aan het voorschrift. Vrijgevochten Toch zijn de scherpe kantjes er een beetje af bij de zorgvuldig gescreende en goed gestemde Kozakken. De lieden die sinds de vijftiende eeuw wegvlucht ten onder het juk van de Russi sche adel en grootgrondbezit ters hebben immers een tweeslachtig imago. De vrijge vochten boeren ontwikkelden zich aan de grenzen van het Rus sische rijk tot de moedigste eli tekorpsen van de tsaren, maar waren met hun extreme vader landsliefde, absolute Ortho doxe geloof en drinkgelagen ook goed voor minder frisse epi sodes. Sinds Jeltsin begin jaren negentig officieel een eind maakte aan de communistische onderdrukking van de Kozak- kencultuur komt ook de minder aantrekkelijke kant van de 'vrije mannen' soms weer boven water. Daarvoor is bij Verhoeff geen plaats. „We kijken eerst of iemands stem goed is, maar daarna ook naar zijn sociale kant", aldus de dirigent. „Hij moet in de groep passen." Het koor bestaat uit 'getemde' 40-plus Kozakken die onder be geleiding van dambra's en bala laika's met prachtige stemmen het Biechtgebed Rusland van Tsjaikovski laten horen. Een ouder koorlid wil nog wel een kozakkendansje uitvoeren, maar de woeste gebaren met de zweep worden door de rest slechts gepareerd met de type rende gezichtsuitdrukkingen van het amateurtoneel. Verhoeff wil de folklore beperkt houden tot een enkel dansje en de ka rakteristieke uniformen en bontmutsen. Het koor is in West-Europa po pulairder dan in Rusland. Ook dit jaar bezoekt het weer landen als Nederland, België en Oos tenrijk, terwijl het in Rusland blijft bij het optreden in het Wit te Huis. Verhoeff betreurt het. „Je merkt toch dat het Russi sche publiek het beter begrijpt. Vanavond liepen de rillingen over mijn rug toen de zaal 'Bra vo!' riep." Koordirecteur Vladimir Sjiba- jev zal er alles aan doen om ook in Rusland succes te boeken. Dat de dirigent een Nederlan der is komt daarbij publicitair goed van pas. „Maar daar gaat het niet om", aldus Sjibajev. „Ik heb nog nooit zo'n energieke en professionele dirigent gezien. Hij is de beste." GPD Bedreiging MILAAN Italië Het operatheater La Scala in Milaan, het Colosseum in Rome en het stadhuis van Florence, het Palazzo Vecchio, lopen ge vaar door vervuiling en kli maatveranderingen. Dat zegt de Italiaanse minister van Cul tuur Giovanna Melandri. De drie bekende monumenten vormen een selectie uit een lan ge lijst met duizenden gebou wen die ernstig bedreigd wor den. Melandri: „Stijgende temperaturen, zwaardere re genbuien en langere droogtepe riodes maken het behoud steeds moeilijker." De stad Venetië loopt door de stijging van de zeespiegel meer gevaar dan ooit, zei de bewindsvrouwe. Gevlogen CURUCA Brazilië De laatste nog in het wild leven de kleine blauwe ara wordt ver mist. Het dier is al 55 dagen niet meer gezien in zijn woongebied Curuca in de deelstaat Bahia in het noordoosten van Brazilië. Het is normaal dat de ara in het droge seizoen tijdelijk ver dwijnt, maar die periode heeft nooit 1 anger dan twee weken ge duurd, zegt biologe Yara Barros van het project tot instandhou ding van het dier. Misschien is de negentien jaar oude mannelijke vogel dood. Een van zijn natuurlijke vijan den, bijvoorbeeld een sperwer, kan hem hebben opgegeten. In gevangenschap leven nog on geveer 66 kleine blauwe ara's. Toilettocht FRANKFURT Duitsland Twee dronken Duitsers zijn tij dens een zoektocht naar een toilet op de luchthaven van Frankfurt in een vliegtuig te rechtgekomen en in Moskou be land. De mannen, beiden twintig jaar oud, kwamen tijdens hun zwerftocht over het vliegveld terecht op de landingsbaan. Zij stapten in een bus die op weg was naar een vliegtuig. Het duo is ingestapt en achter in het vliegtuig gaan zitten, dat ver volgens vertrok naar Moskou. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereldje zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting. Wat In Huambo, Camagüey.Vishak- hapatnam, Hóog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. SODWANA BAY Zuid-Afrika De fossiele beenvis 'coelacant' is voor de kust van Zuid- Afrika in ondiep water gesignaleerd. In totaal werden zes vissen waargenomen door duikers die een rif bij Sodwana Bay, aan de noordoostkust van het land bestudeerden. Wetenschappers gingen er tot 1938 van uit dat de coelacant zeventig miljoen jaar geleden uitstierf. In dat jaar werd een exemplaar voor de kust van Zuid-Afrika gevangen. Sinds dien is een aantal soortgenoten gezien nabij de Comoren en voor de kust van het eiland Manado Tua in Indonesië. De primitieve vissen werden door de duikers op een diepte van 104 meter gefilmd. De coelacants varieerden in lengte van één tot twee meter. „Deze ontdekking suggereert dat de coelacant op veel meer plekken voorkomt dan altijd is aan genomen", aldus oceanoloog Johann Augustyn. Slavenmassa ROEHAMPTON Groot-Brittannië Slavernij is meer gemeengoed dan ooit in de historie van de mensheid. Volgens een Britse socioloog, die in opdracht werkt van de Verenigde Naties, telt de wereld momenteel 27 miljoen 'slaven', meer dan het aantal tij dens de hoogtijdagen van het Romeinse Rijk en ook meer dan er op de transatlantische sla- venroutes zijn vervoerd. De meest voorkomende vorm van moderne slavernij is vol gens professor Kevin Bales van de Universiteit van Surrey die van de schuldverbintenis; om een krediet af te lossen stelt ie mand zich volledig ten dienste van de geldschieter. Dit gebeurt regelmatig in India. Een tweede vorm is contractslavernij. Het gaat dan om mensen die omwille van werk en loon worden ge dwongen afstand te doen van hun rechten. De bekendste vorm van slavernij, iemand die wordt verkocht aan iemand of een per soon die wordt geboren als bezit van een meester, bestaat nog in Noord- en West-Afrika en in sommige Arabische staten. ZERNIKOW Duitsland In de jaren dertig van deze eeuw vertaalde een ondernemer uit het Duitse dorp Zernikow zijn liefde voor het nationaal-socialisme in de aanplant van tientallen lariksen in een bos met andere boom soorten. De lariksen vormden tezamen een swastika van zestig bij zestig meter. De DDR liet het sym bool van nazi-Duitsland tientallen jaren ongemoeid. Na de Wiedervereinigung werd de swastika herontdekt. Inmiddels hebben boswachters zeker 25 bomen omgehakt. foto Adam Tanner/RTR Zeeland: drie weken zacht Na een verblijf van drie weken heeft Door: Coen Verrijn Stuart de Sint inmiddels het land verlaten. De Goedheiligman zal zich wel afvragen of het Nederlandse weer beeld zich aan de Spaanse omstandigheden heeft aangepast. In de drie weken dat hij door het land trok is het elke dag minimaal 7 graden geworden en ook vorig jaar was het vrijwel continu uit zonderlijk zacht tijdens zijn verblijf. De komende dagen blijft het zeer zacht, maar van tijd tot tijd trekt er wel een regengebied over de regio. Vandaag bevindt zich een zwakke storing boven de ooste lijke provincies. Dat betekent voor Zeeland en West-Brabant een vrijwel bewolkte dag met vooral in de ochtend nog kans op wat lichte regen of motregen. Er staat een matige, aan zee soms vrij krachtige zuidenwind en het wordt 11 a 12 graden. Aan het einde van de middag kunnen vanuit België enkele opklaringen de Zeeuw se eilanden binnendrijven. Deze opklaringen breiden zich in de nacht uit en donderdagochtend kan dat mogelijk enige zonuren opleveren. Vanuit het zuiden nadert echter een storing die in de loop van de dag regen brengt en een toenemende zuidoostenwind. Een actieve depressie trekt noordwaarts over de Britse eilanden, maar waarschijnlijk blijven de meeste regen en wind buiten onze landsgrenzen. Vrijdag klaart het voorzichtig op, al kunnen er nog wel enkele buien vallen. Ook dan is het erg zacht. Zaterdag zou het wel eens droog kunnen blij ven, maardetemperatuur trekt zich weinig van het ver trek van de Sint aan. Zondag nacht volgt waarschijnlijk een volgend regengebied. Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer üfc 7/ max. 11° 12° 11° 10° min. 8 10° 8° 7° wind ZO 5 ZZW 4 Z 4 ZW 5 Zon O woensdag onder 16.37 donderdag op 8.36 Maan woensdag onder 1.53 donderdag op 14.49 Nautisch bericht De wind is zuidelijk en matig tot vrij krachtig. Het zicht is goed en de temperatuur van het kustwater is ca. 9 graden. Onweer en mist worden niet verwacht. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 6 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.29 145 22.16 168 03.36 112 16.06 150 Terneuzen 09.50 167 22.29 191 03.56 11816.26 158 Bath 10.35 195 23.26 220 04.13 141 17.16 181 Boompot Buiten 09.25 113 22.16 136 03.46 086 16.10 119 Zierikzee 10.35 114 23.25 139 04.25 095 17.00 127 Stellendam Buiten 09.40 104 22.31 130 04.25 048 15.45 074 Wemeldinge 10.45 127 23.35 154 04.30 105 17.05 137 <rammersl. West 10.35 128 23.25 147 04.14 09317.06 129 Hansweert 10.16 178 22.55 202 03.54 128 16.46 170 DONDERDAG Hoog water Laag water 7 DECEMBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.35 165 23.15 196 04.36 127 17.06 164 Terneuzen 10.55 188 23.32 220 04.56 135 17.26 173 3ath 11.56 219 05.46 158 18.21 200 Hoompot Buiten 10.36 127 23.09 156 04.46 094 17.05 126 Zierikzee 11.50 127 05.35 103 18.05 135 Stellendam Buiten 10.52 116 23.31 148 05.16 051 16.44 076 Wemeldinge 12.00 144 05.40 115 18.10 146 Crammersl. West 11.50 139 05.40 103 18.10 139 Hansweert 11.21 201 23.58 233 05.21 147 17.45 187 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied 0 - zonnig lichle sneeuw ■*- matige sneeuw isl Hf Hf He zware sneeuw 'y' lichle regen matige regen zware regen 7V hagel Isobaar Europa: Raddraaier VERWACHTING VOOR DINSDAGMIDDAG 5 DECEMBER 2000 Alle ogen zijn gericht op een raddraaier, een depressie die vandaag ten westen van Portugal op de weerkaart arriveert. Het is de bedoe ling dat dit lagedrukgebied, in activiteittoenemend, over Portugal via Bretagne (donderdag) naar de Britse eilanden trekt. Komende nacht krijgt Portugal zeer veel regen voor de kiezen en aan de westkust komt het tot een zuiderstorm, mogelijk een zware storm, kracht 10. Donderdag reiken de plensregens tot het midden en noorden van Spanje. De stormwinden verplaatsen zich dan waarschijnlijk naar de Golf van Biscaje en later op donderdag naar Bretagne. Aan de voor zijde van het lagedrukgebied stuwen zuidenwinden warme lucht noordwaarts. De temperatuur loopt aan de Franse zijde van de Pyre neeën op tot ruim 20 graden. Terug dan naar vandaag. Tot in Lapland zijn de temperaturen veel te hoog voor de tijd van het jaar. De diep vries staat alleen in het uiterste noorden van Rusland wagenwijd open (zie weerkaart). Want daar ligt een winters hogedrukgebied, terwijl Scandinavië met een zuidelijke, zachte luchtstroming te ma ken heeft. Die voert allerlei storingen met regen aan. Ten oosten van. de lijn Oslo-Keulen-Locarno blijft het rustig, droog en vrij mooi. Middelharnis ^Zierikzee Tholen Oostburg iTerneuzen Antwerper 1 P S L A O N K M 2 K R M I A N G T 3 E H A R M T I G 4 K E A L N S O T 5 K A E N R A F L 6 E T I A V E R A 7 P N A R E I N S 8 A A K N T A E L 9 L B A O Z M I G 10 S N L O I O E F 11 L O T G G D E R 12 B O E O W IJ D S 13 L O T O D E S G 14 A P L O A N T S MIJN SMJUftHUiö DER SNEEUWMAN NEN NUT nooi, V OFWEL?! Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Plat stuk hout; 2. dagblad; 3. sterk gezouten; 4. hoofddeksel; 5. tafelfles; 6. driekroon; 7. schaker van Helena; 8. hoeveel heid; 9. pinnig; 10. werkmansvoorschoot; 11. vaartuig; 12. schriftelijke verklaring; 13. gids te water, 14. ineens. Horizontaal: 1. De trant van een ouder orgaan (6); 4. Kunstwerk van de maat in bed (5), 5. Wat een kunstwerk! (4); 7. Toekomstige tijd van vasten (5); 8. Je moet wel erg kwaad zijn om er uit te springen! (3); 9. Zo speels zal een bij niet lang zijn! (6); 10. Compagnon die zich niet verveelde (6). Verticaal: 1. Daardoor wordt het aantal bazen groter (9); 2. Vraag eens iemand uit behoefte! (5); 3. Het huwelijk is geen kunst (4); 4. Zakkerig etmaal (7); 6. Toon is weer niet gebonden (3); 8. Zonder veel moeite drijvend (4). Oplossing van gisteren: Anagram: meer-meren-Meneer riet-inert-Intree sten-etsen-Nestel rein-irene-Einder pets-speet-Septet teen-rente-Teneur roer-retor-Retort doel-gloed-Opgeld nest-ernst-Nestor egel-engel-Engels Gevraagd woord: MINESTRONE. Cryptogram: Horizontaal: 1. Afweer; 4. wenen; 5. ergo; 7. aster; 8. som; 9. wikken, 10. stroop. Verticaal: 1. Aansteker; 2. Wener; 3. enig; 4. waanwijs; 6. oom; 8. snap. Hans Belterman De borstfilets van de parelhoen wor den geconfijt, niet in een suikerop lossing, zoals u wellicht veronderstelt, maar in een royale hoeveelheid geklaar de gezouten boter. Na het confijten kunt u de warme boter zeven en koud laten worden. De boter kan daarna gebruikt worden voor het bakken en braden van vlees en vooral van tam of wild gevogel- Voor4 voorgerechten: 2 borstfilets van parelhoen, samen ca. 400 gram; witte peper uit de molen; 2 eetl. olijfolie (traditioneel); 350 gram ge zouten boter; 2 grote of 3 kleinere avoca do's (Fuerte, Nabal, Hass); 2 eetl. 1 theel. limoen- of citroensap, gezeefd; 8 plakken gekookte (York)ham, samen ca. 175 gram; 1,5 eetl. gevogeltefond, uit potje; 1,5 eetl. gembersiroop, uit potje; zout; witte peper; 4 gemberbolletjes, in uiterst smalle reepjes (fijne julienne) ge- Sneden; 1 kleine rode Spaanse peper, vruchtvlees in uiterst smalle reepjes (fij ne julienne/draadjes) gesneden; eventu eel verse koriander. Begin met het klaren van de boter. Datwil zeggen dat de zuivelresten, zoals eiwit ten, er uit moeten worden verwijderd. Laat de boter in een reeds verhit pannetje (uiteraard met dikke bodem) smelten en breng deze tot aan het kookpunt. Let erop dat de boter niet gaat kleuren. Neem het pannetje zodra de boter aan de kook is gekomen van de warmtebron. Laat het pannetje zo lang staan tot de schuimlaag die zich op de boter heeft gevormd naar de bodem van het pannetje is gezakt. Schenk het heldere botervet geklaarde boter) in een kom o.i.d.. Maak de borstfilets droog met keukenpa- E' ier. Wrijf ze in met wat peper. Verhit een oekenpan en laat de olie er heet in wor den. Bak de filets er in 3 - 4 minuten aan weerszijden heel licht in aan. Neem ze uit de pan en laat ze op keukenpapier uitlek ken. Verhit een pan met dikke bodem en laat de geklaarde boter er langzaam heet in worden zonder dat ze gaat kleuren. Leg de borstfilets in de hete boteren houd al les net onder het kookpunt (ca. 90 °C). De filets moeten onder liggen Leg het dek sel op de pan en houd alles gedurende 2,5 uur op dezelfde temperatuur. Neem daarna de filets uit de boter en laat ze op keukenpapier uitlekken en afkoelen. Leg defilets daarna, verpakt in plastic folie, in de koelkast. Schil de avocado's en steek met een aardappelboortje bolletjes (max. 1 cm) uit het vruchtvlees. Laat de bolletjes door 2 eetlepels limoen- of citroensap rollen. Laat ze op keukenpapier uitlekken. Snijd de ham in uiterst smalle reepjes met een lengte van ca. 4 cm. Breng in een pannetje gevogeltefond en gembersiroop aan de kook. Voeg 1 thee lepel limoen- of citroensap en wat zout en peper toe. Laat het nu verkregen saus je koud worden. Snijd de koude borstfilets in de lengte in dunne (ca. 4 mm) plakken. Presentatie: schep de ham als een nestje in het midden op de borden. Verdeel de avocadobolletjes erover. Schik de parel hoenfilets er als waaiers naast. Schep de saus over de avocadobolletjes. Strooi ju lienne van gember over de parelhoenfi lets en strooi julienne van rode peper over de avocadobolletjes. Schik er even tueel een of meer toeven verse koriander bij. Tip: er is niemand die u kan weerhouden om de parelhoenfilets te vervangen door de borstfilets van kip. Toonder Studio's Iet kwam zwaar in de sneeuw terecht en sulde met een klap tegen de heer Karnagel aan. Enkele ogenblikken lagen beiden versuft in de witte wade, doch al spoedig namen ze peinzend een zittende hou ding aan. „Foe", prevelde de eerste moeilijk. „J-jaja", gaf de tweede toe. „Is zeer waar. Maar wat is gebeurd?" Die vraag hield ook de be woners van slot Bommelstein bezig. Terwijl Tom Poes haastig de deur sloot, zat heer Ollie uitgeput tegen een traptrede en Joost zocht hijgend steun tegen de gangmuur. „Wat isser gebeurd, met uw wel nemen?" stamelde hij. „D-de in-indringers!" verklaarde zijn werkgever. „We hebben ze de deur gewezen. M-maar dat heeft het uiterste van mijn krachten gevergd - ik ben geheel uitgeput, als je begrijpt wat ik bedoel." Hij stond voorzichtig op en wierp een glazi ge blik om zich heen. Het was duidelijk, dat hij nog steeds aan een vreemde gemoedsbeweging ten prooi was en dat het hem moeilijk viel om zijn gedachten te ordenen.„Er is iets raars aan de gang", sprak hij. „De kracht van een heer is iets vreselijks, maar die van een knecht ook... Alles is zo vreemd om mij heen... Zou dat van het schil derij komen? Ik voel mij schuldig. Maar waarom eigenlijk? Tom Poes! Waar ben je?,Breng mij naar mijn studeervertrek, jonge vriend! Ik wil rustig nadenken..." door Bill Watterson

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 6