Sluis wil visie op fusie horen Gent zet plan outletcentrum in wijk door z20 W aterschapsbestuur denkt na over rol in toekomstig bestel Bios geeft zestig mille voor Cambodja-actie De Rijke kijkt weer uit over het water Vakbond huldigt J.L. Janssen wegens trouw lidmaatschap Politie moet ware dader identificeren Actie tegen zwerfkatten Symposium over besturen in grensstreek moet gedachten beter bepalen Hardrijdster zag politie aan voor achtervolgers woensdag 6 december 2000 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is van me ning dat in het rapport van de Unie van waterschappen over een nieuw waterschapsmodel (in de wandelgangen het rap port Van Vliet genoemd) te wei nig aandacht is besteed aan de rol en functie van het dagelijks bestuur van de waterschappen in de toekomst. Het Zeeuws-Vlaamse bestuur meent dat de commissie Van Vliet, die pleit voor een zo klein mogelijk bestuur dat een afspie gelingscollege moet zijn, zich ietwat te makkelijk van de zaak heeft afgemaakt. In een schrij ven aan het Unie-bestuur vraagt het schap dan ook om een nadei'e uitwerking van dit spe cifieke onderzoeksdeel. In grote lijnen kan het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen de bevin dingen van de commissie Van Vliet overigens wel onderschrij ven. De commissie maakt zich sterk voor een nieuw stelsel van bestuurssamenstelling dat be ter aansluit bij de nieuwe taak opvatting van de waterschap pen en bij de ontwikkeling van de schappen in de richting van een belangendemocratie. Van Vliet en de zijnen onderscheiden twee soorten belangen bij het schapsbestel: algemene en spe cifieke taakbelangen. Waarbij als algemeen gelden wonen, werken en recreëren. Specifieke taakbelangen zijn agrarische bedrijvigheid, bedrijvigheid in zijn algemeenheid en natuurbe heer. Ingezetenen In de nieuwe bestuursopzet die de commissie Van Vliet voor ogen staat gaat de bestaande bestuurscategorie 'ingezetenen' op in de nieuwe entiteit algeme ne taakbelangen. Voor deze sec tie moet dan gaan gelden dat voor een opname in het alge meen bestuur een lijstenstelsel moet worden bedacht, waarbin nen niet alleen voor politieke partijen plaats is. De verkiezin gen voor het nieuwe bestuur zouden dan direct moeten plaatsvinden en wel schrifte lijk. Met die voorkeur is het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen het niet eens. Het Zeeuws- Vlaamse schapbestuur hecht aan een stembusgang, maar I vindt wel dat die niet per se gekoppeld moet zijn aan een an- I dere verkiezingen voor bijvoor- J beeld gemeenteraden of Provin ciale Staten. Vervuilers De commissie Van Vliet is ver- der van mening dat het negatie- ve belang dat huishoudens en bedrijven als vervuilers hebben bij de zuiveringstaak niet geho- I noreerd moet worden met zeg genschap binnen het bestuur. Het waterschap kan een heel eind in die redenering meegaan. Het algemeen bestuur van het waterschap buigt zich donder dag 21 december over het rap port van de commissie Van Vliet en de reacties van het dagelijks i bestuur. De vergadering wordt I gehouden in het waterschaps- i huis in Temeuzen en begint om 13.30 uur. RITTHEM - Vijftien verwilder de katten heeft de Dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland de afgelopen weken ge vangen op het volkstuinencom- I plex in Ritthem. De dieren zijn door dierenartsen onderzocht en gecastreerd of gesteriliseerd. Vier katten zijn nog niet echt verwilderd en zoeken een nieuw baasje. De actie in Ritthem is op touw gezet op verzoek van de gebrui- 1 kers van de volkstuinen. Sinds I een paar jaar houdt de Dieren bescherming regelmatig derge lijke acties in Noord- en Mid den-Zeeland. Sindsdien krijgt de organisatie steeds vaker ver zoeken om katten op een be paald terrein te castreren of ste riliseren. Inmiddels bestaat de kattenvanggroep van de Die renbescherming uit vijftien per- J sonen. Zij plaatsen diervriende lijke vallen en halen de gevangen katten de volgende morgen op. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Kantonrechter A. Melens hechtte dinsdag niet veel geloof aan het relaas van een 40-jarige vrouw uit Terneu- zen. Zij dacht vorig jaar juli van Breskens tot Hoofdplaat ach tervolgd te worden, raakte in paniek, gaf plankgas en zag na zeven kilometer pas dat het de politie was die haar op de hielen zat. De politie gaf haar een boe te en Melens vond dat terecht, al sprak hij over een 'bijzondere zaak'. De Terneuzense werd geklokt op 120 kilometer per uur, terwijl er maar tachtig mag worden ge reden. Ze moest een blaastest afleggen en haar papieren over leggen en alles bleek in orde. Maar toen ze weg wilde rijden, kreeg ze een boete mee. Omdat, ze het niet eens was met de gang van zaken, legde ze haar klacht voor bij de Commissie Politie- klachten. Deze commissie achtte de klacht gegrond. De agenten in functie hadden 'on geoorloofd lang' achter de vrouw aangereden alvorens haar staande te houden. Vervol gens ontving de Terneuzense excuusbrieven van de agenten in kwestie. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello was het niet eens met het oordeel van de klachtencommissie en eiste een boete van 420 gulden. Melens oordeelde dat de uitspraak van. de commissie geen invloed heeft op verdere rechtsgang. Hij von niste conform de eis. Voor het overleg probeerde Sinterklaas gedeputeerde Poppelaars van het voornemen tot herindeling af te brengen; Poppelaars overhan digde dan weereen vredelievende variant op de bekende protestposter van Sluis-Aardenburg. foto Peter Nicolai door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ad Weststrate van de Vlissingse bioscoop Ci- necity overhandigde dinsdag avond zestigduizend gulden aan Hector Loontjes van de stichting Sawasdee voor de ac tie Zeeland Helpt Cambodja. Dat bedrag hebben particulie ren en bedrijven bij elkaar ge bracht en is bestemd voor zestig kansarme Cambodjaanse kin deren. De actie past bij het mot to: met één gulden per dag breng je licht in het leven van een kind. De ouders kregen een foto van 'hun kind', nadat ze een adop tiecontract voor drie jaar had den ondertekend. Ze kwamen overeen per jaar 350 gulden te storten. Daardoor heeft hun Cambodjaans kind kans op be ter onderwijs en opvoeding. „Het is min of meer vex-gelijk- baar met een Foster parents kind. Het geadopteerde kind gaat door de foto voor de spon sors leven", zegt Jolanda Sinaij van de Vlissingse bioscoop. 'Cinecity begon anderhalf jaar geleden met de actie in de hoop 111 kinderen te adopteren. Dat aantal was gebaseerd op de 111 stoelen die de kleinste filmzaal groot is. „We hebben veel ambi tie en iets te hoog gegrepen. Maar met dit totaal van zestig zijn we ook heel tevreden", zegt Sinaij. De initiatiefneemster van de bioscoopactie deelde mee dat de Zeeuwse popgroep Blof ook een kind geadopteei'd heeft. Het bedrag zal nog hoger oplo pen. Ook een gedeelte van de op brengst van de film Charlie's' Angels, die dinsdagavond in première ging, komt ten goede aan de Stichting Sawasdee. door Barend Pelgrim SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg heeft het organisa tie- en bestuurskundig bureau De Presentatie Groep uit Bloe- mendaal in de arm genomen om een dreigende bestuurlijke her indeling van West-Zeeuws- Vlaanderen het hoofd te bieden. Het inhuren van deze raadgever heeft er in ieder geval toe geleid dat er in februari 2001 een mini symposium in Sluis wordt ge houden met als thema het bestu ren in een grensregio. Deze bij eenkomst moet een beter inzicht bieden of een herindeling van de regio al dan niet gewenst is. In het open overleg tussen Gedeputeerde Staten en de gemeente maakte het Sluis- Aardenbux'gse college van bur gemeester en wethouders dins dagmiddag in het Belfort van Sluis kenbaar dat herindeling wat hen betreft bepaald niet de voorkeur geniet. Er werd GS een discussienota gepresen teerd met een viertal gespreks punten om deze stelling kracht bij te zetten. De nadruk ligt daarbij zeer sterk op het belang van de gi'ensoverschrijdende contacten die Sluis-Aaixlen- burg onderhoudt met het Belgi sche hinterland. De inzet is om de gemeente als een pilotproject voor te dragen als een soox-t 'ver- taal- en bemiddelingsbureau' tussen Nederland en Vlaande ren en Sluis-Aarenburg boven dien te verheffen tot proeftuin voor Europese samenwerking. De Zeeuws-Vlaamse bestuur ders hebben gedeputeerde A. Poppelaars (portefeuille houder lagere overheden) er gis teren in ieder geval van weten te overtuigen dat het wel of niet doorgaan van een fusie tussen Oostburg en Sluis-Aardenburg een zorgvuldig gewogen besluit moet zijn 'en geen herindeling om het herindelen', zoals burge meester C. van Li ere het ver boordde. Sluis-Aardenbux'g heeft er daai'om bij GS op aan gedrongen dat Middelbux-g een goede-lange-termijnvisie for muleert over de toekomst van West-Zeeuws-Vlaanderen. Van Liere: „Voordat je tot keuzes komt zul je dat moeten relateren aan een visie." Het wetenschappelijk symposi um dat de Sluis-Aardenburgse bestuurdex-s vooi'stellen, moet bijdragen aan die visie. Aan de bijeenkomst zal worden meege werkt door de besturen van alle Vlaamse buurgemeenten van Sluis-Aardenburg, de gemeente Oostburg, en de overheden van de provincies West- en Oost- Vlaanderen (B) en Zeeland. Van Liere ondex'sti'eepte in het open overleg met de gedeputeerden Poppelaars, Bruinooge en Hen- nekeij de bijzondere status van zijn gemeente: „Wij zijn geen doorsnee gemeexxte. Het thema van het symposium, grensover schrijdend besturen, hangt daarmee samen. Dat gaat ver der dan samenwerken, het gaat om het leggen van de grondslag voor een bestuur in een ï-egio als deze." Hel standbeeld van de negentiende-eeuwse waterbouwkundige Johannis de Rijke siert het havenhoofd van Colijnsplaat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Wat doet die daar nou, op het havenhoofd van Colijnsplaat? Het tengere negentiende-eeuwse heertje met bolhoed, sikje en een wandelstok, verte genwoordigt, bovenop twee enorme, ge stapelde stortstenen, de strijd tegen het water. In plaats van Neptunus met zijn wilde baard van zeewier, zijn woeste kop en zijn drietant, symboliseert in Colijns plaat de beschaafde Johannis de Rijke het bedwingen van zeeën en rivieren. Zijn standbeeld staat er nu pas, want Colijns plaat ontdekte pas anderhalve eeuw na zijn geboorte hoezeer de waterbouwkun dig ingenieur in Japan op handen gedra gen wordt. Commissaris van de Koni ngin W, van Gel der onthulde dinsdag, op de 158ste verjaax-dag van Johannis de Rijke het standbeeld op het havenhoofd. Het is een replica van een beeld dat al langer, ter ere van Johannis, in de haven van Nagoya staat. Die haven werd aan het einde van de negentiende eeuw door Johannis de Rijke gebouwd, evenals vele andere water staatkundige werken in Japan. De Rijke ontwierp kanalisexüngs- en irrigatiepro- jecten, bouwde havens, dammen, dijken, piereS en kaden in dienst van de Japanse keizer en krijgt daarvoor tot op de dag van vandaag nog veel waardexlng'. In Colijnsplaat wisten ze tot in de jaren tachtig van niks. Pas toen de Japanners op zoek gingen naar de wortels en nazaten van De Rijke in Nederland, kreeg het dorp door welk een grote zoon het bescheiden plekje had voortgebracht. Toen ook nog de 400ste verjaardag van Colijnsplaat in aantocht was, rees het plan om een stand beeld voor de ingenieur neer te zetten. Fondsen werden gezocht en gevonden bij de gemeente Noord-Beveland, bij Rijks waterstaat Zeeland, bij de Vereniging Bagger-, Kust- en Oeverwerken (VBKO) en bij de Japanse gemeente waar het ori gineel staat. Gedurende het streven om het standbeeld in het dorp te krijgen, schonk een Japanse delegatie al een borst beeld, dat in de Plavelaarstraat kwam te staan, vlakbij het huis waar Johannis in 1942 geboren moet zijn. Tijdens een bijeenkomst in de haven van Colijnsplaat gaf Van Gelder het teken om het beeld uit zijn omhulling van zeildoek te pellen. Ook werd een boekje ten doop gehouden, waaxun de figuur van Johannis de Rijke naar voren komt. Het boekje is namelijk het gedrukte verslag wat de in genieur in 1904 maakte toen hij van Tokio naar Nederland kwam. De Rijke reisde van Japan via Shanghai en Peking met de Trans-Siberië-expres naar Moskou en vandaaruit naar Nederland. In zijn dagboek noteerde hij wat hij zag en zijn commentaar daarop. Dat levert een frag- mentaxisch relaas op over vanalles en nog wat, door de ogen van een negentiende- eeuwer met een bijzonder technisch en praktisch verstand. De Japanse schrijver Yoshiyuli Kami- bayashi heeft over de dertig jaar die De Rijke in Japan werkte, een biografische roman geschreven. Naar vei'wachting zal de vertaling daarvan in het Nedei'lands niet lang meer op zich laten wachten. door Wout Bareman GENT - De gemeenteraad van Gent heeft plannen voor een factory outletcentrum in de wijk Muide-Meulestede in het noordelijk deel van de stad. De fabriekswinkel krijgt een totaal oppervlakte van tienduizend vierkante meter met vijftig win kels en zevenhonderd parkeer plaatsen. Ondanks fel verzet van de oppositie, die het project te grootschalig vindt voor de ou de schipperswijk, ging een krappe meerderheid akkoord met de grondverkoop. Begin september al maakten burgemeester en schepenen van Gent bekend dat voor een kleine vier miljoen gulden 31.000 vier kante meter grond in de verpau perde stadswijk aan de Voorha ven kon worden verkocht aan projectontwikkelaars. Die wil len er in dxie jaar tijd een com plex met woningen, kantoren, winkels en bedrijven verwezen lijken. De privé-investeei'ders Euro Waterings uit Groot-Brit- tannië en de Gentse groep Beta Developments pompen miljoe nen in het project, waax'in een fikse opknapbeurt van drie mo numentale havenloodsen cen traal staat. Om de verkeersstroom in goede banen te leiden, mag het outlet centrum, zo is afgesproken, pas open op het moment dat de nieuwe Handelsdokbrug gereed is. Die brug wordt opgeleverd in 2002. Het stadsbestuur inves- teex-t zelf ruim twintig miljoen gulden in verbetering van de woon- en leefomgeving van de wijk. De oppositie (Vlaams Blok, Ag- Ouderenstichting eert vrijwilligers HULST - De stichting Welzijn voor Ouderen Hulst huldigt morgen, donderdag, de vrijwil ligers. De bijeenkomst begint om 17.30 uur in het diensten centrum De Lieve. De vrijwilligers krijgen een di ner en een verrassing aangebo den. Een van de vrijwilligers kreeg onlangs nog een anonieme gift van 1000 gulden. De SWO Hulst wilde dit bedrag spende ren aan de vrijwilligers. alev en CVP) blijft zich verzet ten tegen de komst van de fa briekswinkel en vooral tegen de locatie. Een outletcentrum hoort niet thuis in de kleinscha lige wijk. Agalev vx-eest voor een Wijngemen-effect met een knipoog naar het groots opgezette winkelcentx-um in Wijnegem bij Antwerpen, dat dagel ij ks voor enoime verkeers problemen zorgt. De CVP maakt zich vooral zorgen over de con- currentiepositie van de detail handel. in cle Kanaalzone. De tegenstanders in de gemeen teraad weten zich gesteund door de grote Vlaamse midden standsorganisaties. De Unie van Zelfstandige Ondernemers (Unizo) heeft al direct fel verzet aangekondigd tegen de komst van het outletcentrum omdat het een te grote aanslag zal ple gen op het winkel- en perso neelsbestand in het overige deel van de stad én in de hele Ka naalzone. Woordvoerder Wim Geirnaerdt: „We zullen niet schromen alle mogelijke proce dures aan te gxijpen om dit on gedaan te maken. We vonden zo'n centrum in Sas van Gent - waarover we destijds ook onze verontrusting hebben uitge sproken - al veelte nadrukkelijk in onze achtexluin liggen, nou, dit centrum ligt in onze vóór tuin." Retailcentrum De Zeeuwse gedeputeerde G. van Zwieten van Ruimtelijke Ordening verklaarde maanden geleden, nadat GS een streep hadden gehaald door de fa briekswinkel in Sas van Gent, dat het in Gent niet ging om een factory outlet maar om een re tailcentrum, 'een soort Alexan- drium in Rotterdam', Geir naerdt: „Nou, die meneer zit dus helemaal fout. Het is wél een outletcentrum, waai-van men tot in Zeeuws-Vlaanderen con currentie zal onderwinden." In 2002 gaat net over de grens overigens nog een tweede grote publiekstrekker open: een nieuw Koopcentnxm in Sint- Niklaas met een kleine negentig winkels en duizend parkeer plaatsen. In Sint-Niklaas is sinds jaar en dag het Koopcentrum Waasland gevestigd. De twee koopcentra worden op elkaar afgestemd. door René van Stee VOGELWAARDE - ABVA/KA- BO FNV afdeling Zeeuws- Vlaanderen huldigde gister middag J.L. Janssen uit Vogel waarde vanwege zijn zeventig jarig lidmaatschap van de vakbond. C. de Jonge, Zeeuws- Vlaams afdelingsvoorzitter, reikte een sculptuur uit aan de jubilaris. Het kunstwerkje staat symbool voor de in vakbonds kringen hoog in het vaandel staande solidariteit tussen men sen. „Werkmensen moet voor elkaar opkomen. Je weet nooit in welke situatie je terecht koxnt en dan is het goed dat er een sterke bond achter je staat. Tegenwoordig zijn steeds minder mensen aan gesloten bij een bond. Een slechte zaak, want ze realiseren zich niet dat ze wel meeprofite- x~en van het werk dat ze verrich ten", vertelt de uit Boschkapelle - met Rapenburg tegenwoordig deel uitmakend van Vogelwaax*- de - afkomstige jubilaris. Hoewel hij nooit in een arbeids conflict verzeild is geraakt, had Janssen (86) zeker ten tijde van zijn werk als landarbeider - een beroep dat hij van zijn elfde tot zijn achttiende uitoefende - de vakbond hard nodig. Deze van boer tot boer trekkende bex'oepsgroep was 's wintex-s na melijk minimaal zes weken i werkloos. Om een uitkering te 1 krijgen moest je aangesloten zijn bij de vakbond. In zijn verdere loopbaan was i Janssen onder meer manden maker - eerst bij de fabriek van Jan de Krijger in Zaamslag en j later als zelfstandige -, conciër- i ge van de textielfabriek van i Meijerink in Vogelwaarde en medewerker bij de huishoude lijke dienst van het voormalige j bejaardentehuis aan de Pot- j terstraat in Hulst. In .1954 werd J hij ook koster van de katholieke kerk op Boschkapelle. „Dat heb ik tot m'n 76ste volgehouden Ik i deed er van alles: van graven delven tot begrafenissen rege len - 365 in ruim 36 jaar - en het onderhoud het kerkhof, de kerk en de school." Janssen is na zijn pensionering trouw lid gebleven van de vak bond. Samen met z'n even oude echtgenote heeft hij zich toen ook aangesloten bij de Katho lieke Bond voor Ouderen. „Een belangenvereniging waar het ook nog eens heel gezellig is. Er is bijvoorbeeld iedere maand een bingo", aldus mevrouw Janssen. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Een 35-jarige man uit Oudenbosch had er dinsdag een hele kluif aan kan tonrechter A. Melens te overtui gen dat hij niet degene was die vorig jaar september in Zuid- zande was aangehouden in een onverzekerde auto. irHet was de vriend van mijn zus. Die is ille gaal en gebruikt altijd mijn naam. Ik zwéér dat ik het niet was." Het was volgens de verdachte niet de eerste keer dat zijn 'zwa ger' zijn naam gebruikte. „Ik heb al heel wat boetes gehad, waar ik helemaal niets mee te maken had. Wanneer mijn zwa ger werd aangehouden, gaf hij mijn naam en adres op. De poli tie in Roosendaal is ex-van op de hoogte, maar doet er niks aan. Ik ben ook boos op mijn zus, want die had er wat van moeten zeg gen. In ieder geval heeft het pro bleem zich opgelost, want mijn zwager is door de vreemdelin genpolitie het land uitgezet." Melens zat even met de kwestie in zijn maag. De politie had im mers niet naar de papieren van de automobilist gevraagd, dus was niet officieel vast komen te staan wie er achter het stuur zat. Wel was komen vast te staan dat de auto in ieder geval niet op naam stond van de verdachte. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello kon niets an ders doen dan vragen of de zaak kon worden aangehouden, Me lens ging akkoord. De agenten die de boete hadden uitgedeeld, moeten worden opgetrommeld om te kijken of zij de Oudenbo- schenaar al dan niet als de be stuurder kunnen identificeren. De zaak wordt 9 januari 2001 voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50