Diabetesproject breidt uit LfDL Goed èn Goedkoop! PZC De Rijke kijkt weer uit over het water ZIEN IS .VANAF WO. 6 DEC. X Xi X- Zierikzee, KOOP NU! 9.98 Hometrainer met magneetweerstand :20 Zorg voor suikerpatiënten in hele Oosterschelderegio WAT ANDERS BAH TOEKIJKEN GIRO 330070 21e.w 9 98 2 98 7 98 898 9 98 24. 8. 7 50 7 98 6/ Schelphoekstraat 1-7 woensdag 6 december 2000 door Rolf Bosboom GOES - Het gezamenlijke dia betesproject van huisartsen, ziekenhuis en thuiszorg wordt geleidelijk uitgebreid naar de hele Oosterschelderegio (Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland). De er varingen met de nieuwe werk wijze, die sinds vorig jaar bij wijze van proef op kleine schaal wordt toegepast, zijn positief genoeg om de methode in de ge hele regio in te voeren. Het project beoogt de zorg voor mensen met diabetes (suiker ziekte) te verbeteren. Gebleken was dat de hulpverleners in de regio op dat gebied te vaak langs elkaar heen werkten en dat pa tiënten niet altijd even goed wisten hoe zij met hun ziekte moeten omgaan. Op initiatief van internist P. B. Leurs van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes sloegen de huisartsen, Oosterschelde Thuiszorg en het ziekenhuis de handen ineen. Vorig jaar zijn de betrokken partijen met een proefproject begonnen, waarbij twaalf huis artsen, negentig patiënten en de diabetesverpleegkundigen en diëtisten van thuiszorg waren betrokken. De hulpverleners stelden een 'protocol' op dat vastlegt dat de partijen naar el kaar doorverwijzen en dat patiënten in alle gevallen bege leiding krijgen van diabetesver pleegkundigen en diëtisten. Een belangrijke rol in het pro ject speelt het diabeteswerk boekje, in de praktijk vanwege de kleur ook wel 'het rode boek je' genoemd. In het boekje, dat de patiënt zelf bij zich houdt, noteren de hulpverleners de in formatie die zij hebben gegeven en de afspraken die zijn ge maakt. De ervaringen van het proefpro ject zijn onlangs op een rij gezet. Die evaluatie is volgens Leurs overwegend positief uitgepakt. „Zeventig tot tachtig procent van de patiënten vindt dat ze hun suikerspiegel beter onder controle hebben." Op diverse punten zijn nog wel verbeterin gen mogelijk. Het formaat van het werkboekje blijkt bijvoor beeld niet zo praktisch te zijn. Ook de communicatie tussen de hulpverleners verdient zeker nog aandacht, aldus Leurs. Werkgroepjes bereiden de ko mende maanden de uitbreiding van het project voor. Daarbij worden ook de diabetesver pleegkundigen en diëtisten be trokken die in het ziekenhuis werken. Vanaf het voorjaar wordt het project op heel Zuid en Noord-Beveland en Schou wen-Duiveland ingevoerd. In de regio werken zestig huis artsen. Leurs schat het aantal diabetespatiënten op een kleine drieduizend. Volgens de inter nist is er nog een ongeveer gelij k aantal mensen dat de ziekte ook heeft, maar zich daar niet van bewust is. Hij verwacht boven dien dat het aantal diabetici, onder meer door de vergrijzing, de komende jaren met veertig procent zal toenemen. Extra geld is voor het project nog niet beschikbaar. Leurs: „We hopen dat de ziektekostenverzeke raars snel inzien dat het belang rijk is dat zij hieraan financiële ondersteuning verlenen. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Wat doet die daar nou, op het havenhoofd van Colijnsplaat? Het tengere negentiende-eeuwse heertje met bolhoed, sikje en een wan delstok, vertegenwoordigt, bo venop twee enorme, gestapelde stortstenen, de strijd tegen het water. In plaats van Neptunus met zijn wilde baard van zee wier, zijn woeste kop en zijn drietant, symboliseert in Co lijnsplaat de beschaafde Johan- nis de Rijke het bedwingen van zeeën en rivieren. Zijn stand beeld staat er nu pas, want Co lijnsplaat ontdekte pas ander halve eeuw na zijn geboorte hoezeer de waterbouwkundig ingenieur in Japan op handen gedragen wordt. Commissaris van de Koningin W. van Gelder onthulde dins dag, op de 158ste verjaardag van Johannis de Rijke het standbeeld op het havenhoofd. Het is een replica van een beeld dat al langer, ter ere van Johan nis, in de haven van Nagoya staat. Die haven werd aan het einde van de negentiende eeuw door Johannis de Rijke ge bouwd, evenals vele andere wa terstaatkundige werken in Japan. De Rijke ontwierp kanalise- rings- en irrigatieprojecten, bouwde havens, dammen, dij ken, pieren en kaden in dienst van de Japanse keizer en krijgt daarvoor tot op de dag van van daag nog veel waardering In Colijnsplaat wisten ze tot in de jaren tachtig van niks. Pas toen de Japanners op zoek gin gen naar de wortels en nazaten van De Rijke in Nederland, kreeg het dorp door welk een grote zoon het bescheiden plek je had voortgebracht. Toen ook nog de 400ste verjaardag van Colijnsplaat in aantocht was, rees het plan om een standbeeld voor de ingenieur neer te zetten. Fondsen werden gezocht en ge vonden bij de gemeente Noord- Beveland, bij Rijkswaterstaat Zeeland, bij de Vereniging Bag ger-, Kust- en Oeverwerken (VBKO) en bij de Japanse ge meente waar het origineel staat. Gedurende het streven om het standbeeld in het dorp te krij gen, schonk een Japanse delega tie al een borstbeeld, dat in de Ha velaarstraat kwam te staan, Het standbeeld van Johannis de Rijke siert het havenhoofd van Colijnsplaat. foto Dirk-Jan Gjeltema vlakbij het huis waar Johannis in 1942 geboren moet zijn. Tijdens een bijeenkomst in de haven van Colijnsplaat werd ook een boekje ten doop gehou den, waarin de figuur van Jo hannis de Rijke naar voren komt. Het boekje is het gedrukte ver slag wat de ingenieur in 1904 maakte toen hij van Tokio naar Nederland kwam. OOSTERSCHELDE THUISZORG Oosterschelde Thuiszorg is actief op Noord- Zuïd-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland Zij biedt een breed pakket diensten op het gebied van de thuiszorg: - verpleging - verzorging - huishoudelijke verzorging - voorlichting - dieetad vise ring - ouder- en kindzorg - uitleen verplccgartikelen HOOFDVESTIGING Hollandiaplein 1Goes telefoon (0113) 249211 De Cliëntenraad van Oosterschelde Thuiszorg is ingesteld om uitvoering te geven aan de Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen. In het kader van deze wet wordt ieder die in aanmerking komt om zorg van Oosterschelde Thuiszorg te ontvangen, als cliënt van Oosterschelde Thuiszorg beschouwd. Dat zijn dus alle inwoners van de Bevelanden, Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland en Tholen. De leden van de Cliëntenraad vertegenwoordigen de cliënten. De raad behartigt belangen van cliënten en is gesprekspartner van de Raad van Bestuur van Oosterschelde Thuiszorg. De raad richt zich met name op de uitvoering van de zorg en kan daarover gevraagd of ongevraagd zijn mening kenbaar maken en advies geven. De Cliëntenraad bestaat uit negen personen en vergadert ongeveer zes keer per jaar. De vergaderplaats is doorgaans het hoofdkantoor van Oosterschelde Thuiszorg in Goes. Om een vacature te vervullen roepen we sollicitanten op die belangstelling hebben voor de functie van lid van de Cliëntenraad m/v Gezien de huidige samenstelling willen we de open plaats laten bezetten door iemand die woont in de regio Schouwen-Duiveland. Kandidaten die kennis hebben van en/of ervaring hebben met thuiszorg genieten de voorkeur. Het lidmaatschap is op persoonlijke titel Medewerkers van Oosterschelde Thuiszorg kunnen geen lid zijn van de Cliëntenraad Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer J. S M. Hanse. lid van de Cliëntenraad, telefoonnummer (Oil 1) 691247. Uw schriftelijke reactie kunt u binnen drie weken richten aan: Cliëntenraad Oosterschelde Thuiszorg, p/aTaaiersweg 1,4321 TS KERKWERVE OOSTERSCHELDE THUISZORG thuis in kruiswerk en gezinsverzorging zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede- Zo'n 50 miljoen n probleem. U kunt helpen Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, opname, operatie, maaltijden en nacontrole) kost slechts 70,-. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. Uw bijdrage geeft iemand uitzicht op een nieuwe toekomst. Een staaroperatie kost inlndia/70,- >g Bllndlicidbestnjdiiig dunden. Spruucnbossira Chianti docg 97 siserva Deze wijn heeft een vol en rijp boeket Fles: 750 ml. p/fles Openhaard lucifers 55 Extra lange lucifers in kleurige verpakking 2 doosjes j p/2doosjes Strong Beer Grafenwalder Bier gebrouwen volgens Duitse traditie W 49 Blik: 500 ml. Luchtverfrisser Filtert schadelijke stoffen uit de lucht: sigarettenrook vette ..Ij-ï kookluchtjes in de lucht zwevende bacteriën insecticiden, pollen, haren van huisdieren etc. Voorzien van standen: normaal en turbo. Geschikt" voor een omgevingstemperatuur van +10° C tot 50° C Sprei Dubbelzijdig a te gebruiken 280 Materiaal: 100% katoen. Vulling: 100% polyester. Afmeting: 210 x 280 cm. 4 Verschillende dessins Lunger houdbaur Spaghetti- t bus met J deksel 11 .j. Met vacuümsluiting in deksel 98 Thermos- kan 2,2 liter I Voorzien van pompsysteem om makke lijk en zonder morsen in te schenken voor hete en koude dranken materiaal: roestvrij staal en kunststof makkelijk en hygiënisch te reinigen met draaibare bodem 40 inhoud: 2.2 liter 0^0^ 0 p/su puzzel In 4 verschillende motieven Kinderkoffer met 2 teddyberen 9T1 accessoires. 2 Verschillende soorten 0 p/set Magnetisch schoolbord Stevig houtenframe met leerklok, ABC voor beeld en opbergplank afmeting school bord: ca. 62 x 50 cm. draaibaar blad Geschenklint Elk lint 20 meter lang Verschillende kleuren 0 p/set Computerboeken Voor het opzoeken en vinden van al uw vragen en antwoorden. In de soorten: Windows 98, Excel 2000 en Word 2000 Dartspel Met 6 veilig heidspijlen Yacuiimdekset 1,6 titer 11 0,6 l e Voor- [jï raadbus Langer houdbaar en vers 0 p/2 stu Tafelkleedjes Afmeting: kleedjes 30 x 43 cm, loper 40 x 68 cm 2 kleedjes of 1 loper Schrijfset Set bestaat uit: 10 zwarte kaarten, 10 grijze enveloppen, zilver en goudstift mW 50 7 na I P/se' 0 p/stuk Hoek- plank Materiaal: massief grenen. Af meting: 29.5 x 29.5 cm. Incl. bevestigingsmateriaal D.ro.qi" 14 98 plateau Materiaal; naturel gelakt rubberboomhout. 0 36 cm. Mousepad met gelvulling Voorzien van extra polssteun met gelvulling Kleur: blauw m mm m 0 p/stuk so» w» »-e».-vvr Combi ht. ji halogeenlamp 300 Watt lamp met een individueel verstelbare leeslamp van 50 Watt dimmer voor traploze lichtsterkte instelling hoogte ca. 184 cm. -SiiZS' 1 EMC/CE/TUV/GS-getest *5* Ssm Met Mobiele Pedalen mei '"^'""snelheid"11 Zeer compleet uitgeruste hometrainer! incl. computer met functies zoals tijd, calorieënverbruik, afstand, hartslag en snelheid instelbaar voor 8 moeilijkheidsgraden weerstand wordt verkregen door magnetisch remsysteem stabiel stalen frame in wit, met zwarte handvatten verstelbare zithoogte Telescoop met refraktor Deze telescoop werkt met hoog waardige AirAchromatiek lenzen en geeft daardoor een uitstekende beeldkwaliteit. Met een 35- tot 175-voudige vergroting is het waar nemen van planeten als Jupiter, Mars, Venus etc. geen probleem. brandpunt: 700 mm. glazen lenzen: 0 70 mm. incl. Astro-software voor de PC Dames angora broekje Maten: S t/m XL. Kleur: naturel CD-Rom Met Oo opbergbox - Met ruimte voor 20 cd's schenktuit w p/stuk no 9o p/stuk EMC/CE/TUV/GS-getest 4 80 Watt «j Halogeen plafondlamp Brengt licht en style in uw huiskamer. Dekoratief S-varmig frame ca. 103 cm. lang 4 x 12 V, 20 Watt halogeenspots met ingebouwde transformator Kerstverlichting Lengte: 9 meter p/stuk Voor gebruik binnenshuis Kerstraam- decoratie zelfklevend m pp p/2 stuks Rasse- partoutlijst Afmeting: ca. 24 x 54 cm 4 Verschillende dessins 5Q 0 p/stuk MO stuks! Schroevenset Inhoud: 450 stuks. 4 Ver- 98 schillende p/set afmetingen Koekenpan Geschikt voor gas en F elektra. Materiaal: geëmailleerd staal. Kleur: zwart 98 R p/stuk Fleeceshirt aq Kleur: zwart of an- AV traciet. Maten: S t/m XXL Bekken- of Nekwarmer Geschikt voor de magnetron en waterbad.. Gevuld met speciale gel voor warmte behandeling Otafc - 15 0 p/stuk Heren pantoffels Kleur: bruin of blauw. Maten: 40 t/m 45 0 p/paar Aluminium steekwagen Een praktisch uitschuifbaar transporthulpje, ideaal voor uw boodschappen of het vervoeren van zware objecten. Massieve rubberen banden met Herensokken kogellage en marine-blauw Verschillende kuokslanden Portemonnee Materiaal, echt leder met nylon- voering. Kleur: zwart of bruin 17.98 Snelkookpan SPLENDID Met extra dikke ingekapselde bodem voor goede isolatie 2 verschillende kookstanden inhoud: 6 liter materiaal: rvs voor alle warmtebronnen, incl.inductie inclusief kookmandje! Adv.49 (gr. I) 'Dtic artikelen verkopen wij lijdelijk. Mochten lij ondanks zorgvuldige planning Ie snel lijn uitverkodit, don vragen wij hiervoor begrip. De varpakklng van de afgebeelde artike len kunnen afwijken. Zei- en drukfouten rijn voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42