Gemeente bevriest parkeertarief PZC PZC Fracties achten nieuwe huisstijl overbodig Schouwen-Duiveland bezuinigt op contact met zustergemeenten Metamorfose voor expositie infocentrum W esterscheldetunnel Directeur Zeeuwland hoopvol over nieuwe verhuisvergoeding 19 Prijzen worden alleen aangepast aan inflatie Twee inbraken in Zierikzee Brugtijden op feestdagen anders Geld voor werklozenprojecten GS gunnen zorgverlening subsidie Werkstraf voor helen en omkatten Visverkoop voor goede doel Kerstmarkt Cinecity geeft zestig mille aan Cambodja woensdag 6 december 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Geen van de fracties in de Schouwen-Dui- velandse gemeenteraad zit te springen om een nieuwe huis stijl van de gemeente. In de toelichtingsnota bij de begroting voor 2001 wordt een bedrag van 4,2 miljoen gulden opgevoerd voor de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis en mogelijke vernieuwing of aanpassing van de huisstijl. Aan die huisstijl hoeft voorlo pig niks te veranderen, blijkt na het peilen van de meningen bij de diverse fracties. „Bij D66 heeft vernieuwing van de huis stijl geen prioriteit. Die stijl werd drie jaar geleden bij de start van de nieuwe gemeente al aangepast", zegt fractie voorzitter J. van der Veer. De overige fracties delen die me ning. Volgens burgemeester J. Asselbergs heeft aanpassing van de huisstijl ook binnen het college van burgemeester en wethouders geen top-prioriteit zeker niet nu er wegens bezui nigingsmaatregelen in het ka der van het Plan van Aanpak met een afgeslankte formatie gewerkt moet worden. Als ge volg van de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis in het najaar van 2001 zijn er naar verwachting wel extra investe ringen nodig. Zo worden kos ten geraamd voor de aanpas sing van computersystemen en telefonie. De voorbereiding op de investeringen en de verhui zing zullen naar verwachting in 2001 een zware wissel trek ken op het bureau Algemene en Interne Zaken. Verwacht wordt dat het vertrek naar het nieuwe gemeentehuis ook tijdelijk zal leiden tot een verminderde dienstverlening door de afdeling Burgerzaken. Er zullen bij een aantal mede werkers uren moeten worden vrijgemaakt voor de inrichting van de nieuwe afdeling. Bo vendien zal de afdeling Bur gerzaken een aantal dagen ge sloten zijn ten behoeve van de daadwerkelijke verhuizing. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voor het eerst sinds de invoering van het be taald parkeren op Schouwen- Duiveland gaan de parkeerta rieven in 2001, uitgezonderd een inflatiecorrectie van drie procent, niet omhoog. De ge meente hoopt door beter par- keermanagement en strengere naheffing van bekeuringen het betaald parkeren toch kosten dekkend te kunnen maken. Nu legt de gemeente er jaarlijks en kele tonnen op toe. De hoogste parkeerbelasting geldt voor de bermen van de Rampweg bij Renesse. Daar kost het stallen van de heilige koe 3,30 gulden per uur. Voor een tientje mag je daar de auto echter de hele dag laten staan en voor 15 mei of na 15 september is het zelfs gratis. Met stip op twee staat de Oude Moolweg - eveneens bij Renesse - waar het parkeren 2,47 gulden per uur kost. Verder wordt in de West hoek een kwartje per-9-minuten ofwel 1,65 gulden per uur bere kend. Ook op zondagen dient voor het parkeren betaald te worden. In het meerendeel van de straten waar voor het parkeren betaald dient te worden, geldt een par- keerlimiet van een uur. Parke ren op het transferium bij Re nesse blijft vooralsnog gratis, evenals het vervoer van het me- ga-parkeerterrein naar strand of dorpskern. Bedrijven mogen tegen betaling van 309 gulden per jaar in gebieden waar be taald parkeren geldt hun be drijfsvoertuigen parkeren. Voör frequente bezoekers van recrea tiegebieden Grevelingendam en Kabbelaarsbank - waar van 1 april tot 1 november fors be taald moet worden voor het par keren - zijn er a raison van 65 gulden op kenteken gestelde vergunningen voor het hele sei zoen. In Zierikzee is het wachten op invoering van belanghebben- denparkeren. Naar verwach ting komen daar in de eerste helft van 2001 concrete voor stellen over van de kant van de gemeente Schouwen-Duive- land. Belanghebbendenparke- ren in Zierikzee houdt in dat in een fors aantal straten in het centrum alleen geparkeei'd mag worden door vergunninghou ders. Wie geen vergunning heeft, kan niet anders dan mun ten in de parkeerautomaat wer pen, de chipknip hanteren of uitwijken naar de (nog steeds) gratis parkeergelegenheid aan de rand van de stad. De gemeen te Schouwen-Duiveland rekent voor een vergunning - die alleen aan de eigen inwoners wordt verstrekt - 77,50 per jaar. In Zierikzee geldt bijna overal voor wat betreft het betaald parkeren een limiet van twee uur tegen een tarief van 1,65 gulden per uur. Uitzondering is de Poststraat. Daar mogen auto's niet langer dan een half uur geparkeerd staan. In Schouwens koopcen trum dient het hele jaar door betaald te worden voor het par keren van auto's. Daar staat te genover dat het parkeren op zondag gratis is. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag op dinsdag hebben inbrekers op twee adressen in Zierikzee hun slag geslagen. In de Lange Nobelstraat werd ingebroken in een woning. Nadat de dieven een klein geldbedrag en een jas hadden buitge maakt, gingen zij ervandoor met de huis- en autosleutels. Uit de auto namen zij vervolgens nog de papieren en een bankpas mee. De tweede inbraak vond plaats bij een bedrijf aan de Grevelingenstraat. Hier namen de dieven ter waarde van een paar duizend gulden aan autoaccessoires mee. MIDDELBURG - De komende feestdagen geldt er een afwij kend bedieningsschema voor de bruggen over het Kanaal van Walcheren en de sluis in Veere. De bruggen, van zuid naar noord: Keersluisbrug, Sloebrug, Draaibrug, Schroebrug, Stationsbrug en de Arnebruggen over het Kanaal door de Ou de Arne worden op de zondagen 24 en 31 december tot 5 uur 's middags bediend. Tijdens de kerstdagen en op 1 j anuari is er alleen bediening op verzoek van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags. Voor de sluis in Veere loopt de bedieningstijd tot negen uur 's avonds op zondag 24 en 31 december. Tijdens de kerstdagen en op 1 ja nuari wordt er alleen 's morgens van 9 uur tot 11 uur op ver zoek de sluis bediend. De sluizen en de bruggen worden zon der voorafgaand verzoek op de dagen tussen de feestdagen in van 9 tot 5 bediend. Tot twee uur voor aankomst kunnen ver zoeken tot bediening telefonisch worden ingediend bij de sluiswacht in Vlissingen. MIDDELBURG - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde incasseert dit jaar 625.000 gulden provincie- geld om het gat te vullen dat ontstond door het wegvallen van subsidies uit het Europees Sociaal Fonds. Het gaat om 475.000 gulden voor intensieve begeleiding van langdurig werklozen in Zeeuws-Vlaanderen (projecten in West- Zeeuws-Vlaanderen, Sas van Gent, Axel, Hulst/Hontenisse en Terneuzen, een project speciaal gericht op jongeren en een projeet voor Terneuzense allochtonen). Verder is 150000 gul den bestemd voor hulp aan startende ondernemers en voor vaktaal-cursussen. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een subsidie van 115.000 gulden toegekend aan de Stichting voor Regionale Zorgverlening Walcheren (SVRZ). Het geld wordt gebruikt voor de aankoop en renovatie van een bunga low aan de Zuidstaat in Westkapelle. In het pand kunnen zes dementei'ende ouderen wonen. Zij hadden anders naar een verpleeghuis gemoeten buiten hun veilrouwde woonomge ving. Deze kleinschalige aanpak van de huisvesting voor de menterende ouderen is succesvol gebleken bij andere projec ten. Het plan biedt volgens Gedeputeerde Staten voldoende zekerheid voor het verstrekken van de subsidie. Het pi'oject in Westkapelle is een proef. Als blijkt dat de kleinschalige op vang een succes is, volgen meer voorzieningen in Zeeland. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 23-jai'ige inwoner van 's-Heer Hendrikskinderen ver oordeeld tot zestig uur werkstraf. De man in had mei dit jaar moeten weten dat hij een gestolen auto voor 4500 gulden had gekocht. Toen het voertuig niet naar zijn zin was, werd er een tweede auto aangeschaft. De auto werd omgekat door onder delen van de ene naar de andere auto over te zetten. BRUINISSE - Bij de Kijk-en Koophal aan de Industrieweg in Bruinisse wordt zaterdag 9 de cember gebakken vis verkocht. De opbrengst daarvan is be stemd voor de renovatie van het Nederlands Hexwoi'mde Vei'eni- gingsgebouw in Bx-uinisse. De ingang van het gebouw en de toiletten worden rolstoel-vrien delijk gemaakt, de keuken is no dig aan vernieuwing toe en in het hele gebouw moet geluidwe- rende isolatie aangebi'acht wor den. De verkoop begint om 9.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - De Ring van Burgh-Haamstede is zaterdag 16 december geheel in kerstsfeer. Die dag organiseert de Ondei'nemersvereniging Burgh-Haamstede van 10.00 tot 16.00 uur haar jaarlijkse bui- ten-kerstmarkt. Bezoekex-s kunnen onder het genot van een glaasje glühwein of een kop warme erwtensoep langs de ver schillende kraampjes struinen waar allerhande Zeeuwse pro ducten zijn uitgestald. Tevens zullen drie Schouwse auto-dea lers een auto-show houden. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G.van den Broek P. Kleemans F.F.A M, van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Parkeermeters zijn alleen nog te vinden in de Sint Domusstraat in Zierikzee (foto) en de Zuidstraat in Haamstede. Elders wordt gewerkt met parkeerautomaten. foto Pïeter Honhoff door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet be zuinigen op de kosten voor bui tenlandse betrekkingen. Die be treffen de junxelages met Saint- Hilaire en Hatfield en de officië le vriendschapsband met Na- inestovo. Die bezuinigingen worden gezocht in het terug- draaieix van de ambtelijke inzet. Die ambtelijk inzet zal in 2001 met hondei'd uur worden ver minderd om vervolgens in 2002 met nogmaals tweehondei'd uur te worden afgebouwd. Doel van de junxelages is de ge meentebanden met de steden in West-en Oost-Europa te verstei'ken in het kader van 'de Europese gedachte'. De activi teiten zijn vooral gericht op maatschappelijk gebied en op initiatieven door en voor jonge ren. De gemeente wil vanaf volgend jaar vooi'al een regisserende rol vervullen in plaats van activi teiten uit te voeren, zoals tot nu toe vaak gebeui'de. Op de begro ting voor 2001 staat voor bui tenlandse betrekkingen een be- dx*ag opgevoerd van 122.000 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het informa tiecentrum van de Westerschel- detunnel blikt vooruit. De permanente expositie in het Tunnelceutrum aan de rand van het bouwteri'ein in Terneuzen ondergaat stukje bij beetje een metamorfose. Nog vóór volgen de zomer ziet het centrum er heel anders uit dan de afgelopen twee jaar, toen het centrum ruim 100.000 bezoekers infor meerde over de hele opzet van het bouwproject. Stap voor stap wox-dt die infor matie nu aangepast. De voort gang van de bouw, de plaats waar de boren zich bevinden en de aanleg van de dwarsverbin dingen (door middel van de bevriezingsmethode) worden nadrukkelijker in beeld ge bracht en ook de manier waarop het wegenstelsel en de kunst- wex'ken gestalte krijgen, wordt extra onder de aandacht ge bracht. Daax-bij staan zaken als de tun- neltoeritten, het tolplein, de aansluiting op de weg Sluiskil- brug-Hoek, de ontsluiting van het Sloegebied en de bouw van de hangtrogbrug tussen Terneu- gulden. Dat is ondanks de voor genomen bezuiniging 15.000 gulden meer dan het bedrag dat dit jaar is uitgetrokken voor de jumelages. Volgens burgemees ter J. Asselbergs is die verho ging toe te schxnjven aan de nieuwe manier waarop de be groting is opgesteld waarbij alle kosten zoveel mogelijk worden toeberekend naar de werksoort waar ze beti'ekking op hebben. Voor de fractie van SGP/GPV hebben de activiteiten in het ka der van de jumelages nooit een hoge prioriteit gehad. De fractie is dan ook fervent voorstander van het terugdraaien van de ambtelijke inzet en zou het lief ste zien dat ook bezuinigd gaat wox'den op het budget voor on dersteuning van jumelage-acti- viteiten. Voor dat laatste krijgt de SGP/GPV echter geen steun van de overige fracties. De meerderheid van de gemeente raad hecht nog steeds veel waarde aan de jeugduitwisse lingen tussen de verschillende steden. Volgens Asselbergs wil ook het college van burgemees ter en wethouders gi'aag vast houden aan die bezoeken van jongerexx over en weer. Hij liet weten dat in de nabije toekomst wel getracht zal woi-den er een meer thematische invulling aan te gaan geven. De bestuurlijke uitwisselingen zullen bepex-kt blijven tot één keer in de vier jaar. Dat houdt in dat binnen één raadsperiode een bezoek en een tegenbezoek kunnen plaatsvinden. Na twee jaar woi-dt geëvalueerd of de regiefunctie van de ge meente al of niet zijn nut heeft bewezen ten gunste van de bui tenlandse betrekkingen. zen en Hoek centraal. Een nieuw paneel met wendbare borden geeft antwoord op vragen over de economische be tekenis van de txxnnel. Daax-bij komen zaken aan de orde als de arbeidsmax-kt, het toerisme grensoverschrijdende aspecten, opleidingsmogelijkheden en de infrastructuur. Coördinator Nancy Vinke van het Tunnelcentrum: „We gaan straks ook veel uitgebreider in op de voortgang van de bouw. Daarbij maken we via twee bui zen met lichtjes de voox*tgang van de boormachines zichtbaar, maar ook de px-oductie, aanvoer en plaatsing van de segmenten, Pronkstuk De expositie krijgt er over een half jaar bovendien een px-onk- stuk bij: de mamoetbotten, die enkele maanden geleden bij het afzinken van het 'ontvangst caisson' in Ellewoutsdijk wer den aangetroffen. Vinke: „In de eerste fase richt ten we ons vooral op algemene voorlichting over het project, nu gaan we een paar stappen ver der. Daarmee woxxlt het voor mensen die hier al eens hebben rondgekeken, heel intex-essant om opnieuw binnen te wippen." Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Cor Pols In 1567 liet Adriaan Fi-anz zijn halve vermogen na voor de bouw van een oudemannenhuis in Zierikzee. Dit werd gevestigd aan de oostzijde van de Sint An- thoniestraat en werd in 1585 ge opend. Het huis had voortdu rend met geldgebrek te kampen en werd op 1 juli van het jaar 1819 gesloten. Enkele jaren la ter werd het huis afgebroken om plaats te maken voor een aantal burgerwoningen, die aan het begin van de vorige eeuw weer werden vervangen door andere. Deze woningen staan er nog steeds en de bewoners wonen achter de tralies want er werden ijzeren hekken voor geplaatst. De naam Sint Anthoniestraat werd later veranderd in Man huisstraat. Deze foto werd in de namiddag van 6 mei 1935 geno men door de plaatselijke boek handelaar Piet Ochtman. De sloop van huizen aan de westzij de is reeds begonnen om plaats te maken voor de nieuw te bou wen RHBS, die in september 1936 in gebruik werd genomen, maar ook nu al lang verdwenen is. Op deze plaats treft men nu het sex-viccwoningencomplex De Veste aan. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het intrekken van de subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing be tekent volgens P. van Doorne niet dat huurders vanaf 2001 zelf opdraaien voor de kosten van een 'gedwongen' verhui zing. De directeur van Woning corporatie Zeeuwland heeft er goede hoop op dat de gemeente Schouwen-Duiveland in de na bije toekomst een regeling zal treffen, die de tegemoetkoming in de verhuis- en herrichtings- kosten veiligstelt. Tot nu toe konden bewoners van een pand, die in het kader van renovatie of sloop van de wo ning gedwongen werden (tijde lijk) te verhuizen, rekenen op een bijdrage van de gemeente. Afhankelijk van de situatie - vertrek naar een andere, perma nente dan wel een wissel woning - kregen zij gemiddeld een sub sidie van tussen de drie- en vier duizend gulden. Voor deze tegemoetkoming in de verhuiskosten ruimde de ge meente in het kader van stads en dorpsvernieuwing jaarlijks een budget in. Maar met de komst van de landelijke Wet Stedelijke Vernieuwing wordt deze 'subsidieverordening' in getrokken, omdat deze na 2001 feitelijk geen 'rechtsgrond' meer heeft. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft inmiddels zijn goedkeuring aan deze intrekking gegeven. Toch hoeven huurders van Wo ningcorporatie Zeeuwland zich volgens directeur Van Doorne vooralsnog geen zorgen te ma ken dat ze bij een gedwongen verhuizing een dei-gelijke subsi die mislopen. „Ik verwacht dat een regeling voor de tegemoet koming in de verhuis- en herin richtingskosten terug komt in de nieuwe constractie", aldus Van Doome. Met deze 'nieuwe constructie' doelt hij op het In- vestei'ingsbudget Stedelijke Vernieuwing (ISV), waar het college zich deze maand nog over buigt. Reëel Deze verwachting van Van Doorne lijkt reëel gezien het raadsvoorstel op grond waar van de oude subsidieregeling werd ingetrokken. Hierin staat beschreven dat het ontwikke lingsprogramma stedelijke ver nieuwing op dit gebied 'een nieuwe (subsidie) verordening' op tafel zal leggen. Wel geeft de gemeente aan dat het 'individu ele karakter' van de regeling, zoals dat tot nu toe gebruikelijk was, vei'dwijnt. Het nieuwe sys teem gaat zich volgens het voor stel meer richten op een 'inte grale' en een 'projectmatige aanpak'. Hoe dit zich in de praktijk laat vertalen, zal in het voorjaar van 2001 moeten blijken wanneer het ISV-progi'amma wordt vast gesteld. Hoewel een overgangs- pexdode van de ene naar de andex-e regeling volgens Van Doorne enige onzekerheid met zich meebrengt, is hij optimi- tisch over de toekomst. „Als Zeeuwland hebben we het ver zoek ingediend bij de gemeente door te gaan met het vergoeden, omdat dit in het verleden heel effectief is gebleken in stedelij ke vernieuwingsprocessen. Ik heb er dan ook goede hoop op dat dit verzoek zijn weerklank zal vinden." VLISSINGEN - Ad Weststrate van de Vlissingse bioscoop Ci necity heeft dinsdagavond zes tigduizend gidden overhandigd aan Ilector Loontjes van de stichting Sawasdee voor de ac tie Zeeland Helpt Cambodja. Dat bedrag hebben particulie ren en bedrijven bij elkaar ge bracht. Het geld is bestemd voor zestig kansarme Cambodjaanse kinderen. De actie past bij het motto: met één gulden per dag breng je licht in het leven van een kind. De oudex-s kregen een foto van 'hun kind', nadat ze een adop tiecontract voor drie jaar had den ondertekend. Ze kwamen overeen per jaar 350 gulden te storten. Cinecity begon ander half jaar geleden met de actie in de hoop 111 kinderen te adopte ren. Dat aantal was gebaseerd op de 111 stoelen die de kleinste filmzaal groot is. „We hebben veel ambitie en iets te hoog ge grepen. Maar met dit totaal van zestig zijn we ook heel tevre den", zegt Jolanda Sinaij van de bioscoop. Ook een gedeelte van de opbrengst van de film Char lie's Angels, die dinsdagavond in première ging, komt ten goe de aan de Stichting Sawasdee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41